#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2008 19:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να τελειώνουμε με τον κ. Σ. Κούλογλου

Το ξέρω πως η περίπτωση του Κούλογλου και μερικά άλλα τυχαία περιστατικά των ημερών (πχ απεργία βυτιοφόρων) ρίχνουν λάδι στο ψωμί του Ρουσόπουλου και της κυβερνητικής επικοινωνίας (προπαγάνδας). Το ξέρω επίσης ότι θεωρείται "αντισυναδελφικό" να μην υπερασπίζεσαι συναδέλφους που οι εκπομπές τους βόλευαν τόσα χρόνια και δεν ενοχλούσαν την κρατική τηλεόραση, αλλά τώρα δεν την βολεύουν. Αλλά το πράγμα παρατράβηξε. Και επειδή αφενός ο ίδιος ο δημοσιογράφος επεδίωξε την υπέρμετρη προβολή και αφετέρου εξακολουθεί να τηρεί σιγή ιχθύος σε όσα του καταγγέλλουν αναδημοσιεύουμε εδώ όσα γράφονται σήμερα σε άλλα μπλογκς (πχ εδώ):

Γιατί δεν απαντάει σε όσα σοβαρά τον κατηγορούν (βλ πχ τις καταγγελίες στοtroktiko και στον  lupus) ; Μήπως θεωρεί ...."ανυπόληπτη" την μπλογκόσφαιρα και απαξιεί να δώσει απαντήσεις; Τότε γιατί έδωσε συνέντευξη στον Α. Καψαμπέλη στο press-gr. Ο Καψαμπέλης ως έμπειρος δημοσιογράφος γιατί δεν ρωτάει τίποτε για την υπόθεση των εγγράφων; Τι παιγνίδι παίζεται; Παρασύρεται τόσο από την εμπάθειά του για την κυβέρνηση; Όλοι όσοι έσπευσαν να στηρίξουν δημοσίως τον Κούλογλου (Κουβέλης, Πιπιλή, ΣΥΝ κλπ) δεν ενδιαφέρονται αν είναι αλήθεια οι καταγγελίες; Ποια η εργασιακή σχέση του Κούλογλου με την ΕΡΤ; Ποιος ο μισθός του; Αληθεύει η πληροφορία περί 15.000+2.500 μηνιαίως, ως προσωπικός μισθός για τις δύο εκπομπές; Συν το ποσό των 29.000 ανά επεισόδιο του "Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα" που τα εισπράττει η εταιρεία παραγωγής + 7-8000 μηνιαίως για την «Θεματική Βραδιά;». Μήπως ο Στέλιος Κούλογλου ενοχλήθηκε που "το πάρτι με τα πεντοχίλιαρα" (ευρώ) τελείωσε; Γιατί μιλάει για «λογοκρισία»; Δέχθηκε ποτέ επεμβάσεις για το περιεχόμενο της εκπομπής του; Και αν ναι, γιατί δεν το κατήγγειλε και τότε; Γιατί δεν κατήγγειλε τις διώξεις δημοσιογράφων από το καθεστώς που είχε επιβάλλει ο Σημίτης στον Τύπο; Υπήρξε μήπως εκλεκτός του συστήματος Σημίτη; Αν όχι, τι δουλειά είχε στην Κωνσταντινούπολη αμέσως μετά την παράδοση Οτσαλάν; Μήπως για να διαχειριστεί επικοινωνιακά την κρίση στην τουρκική τηλεόραση μαζί με Παπαχελά, Τσίμα, κλπ κλπ;.

Τι πιστεύουμε εμείς;  Όπως γράψαμε και άλλοτε ο κ. Κούλογλου είναι ένας καλός επαγγελματίας δημοσιογράφος που πουλάει την δουλειά του, όπως όλοι και αμείβεται γι αυτό. Ο πραγματικός όμως δημοσιογράφος δεν πρέπει να έχει καμία σχέση εξάρτησης από τα κρατικά μέσα ενημέρωσης. Τελεία και παύλα. Ο πραγματικός δημοσιογράφος είναι πάντα στην «αντιπολίτευση» και έτοιμος να πεινάσει, άμα χρειαστεί. Έτσι; Εργοδότης όμως του κ. Κούλογλου τα τελευταία 12 χρόνια (επί Σημίτη-Πανταγιά και Καραμανλή-Ρουσόπουλου) είναι το κράτος. Με αμοιβές προκλητικότατες για την συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιογράφων. Δεν θα τον κάνουμε λοιπόν και ...«αντιστασιακό». Λίγη ντροπή δεν βλάφτει. Και με την ευκαιρία, επειδή δεν θυμάμαι, αλλά μου ήρθε στο μυαλό έτσι στο άσχετο: Μπορούν οι …παλαιότεροι από τους αναγνώστες μας να μου θυμίσουν για ποιον είχε πει ο Ζαχαριάδης ότι «το τέρμα του κατήφορου είναι ο πάτος»;

Και όσο γι αυτό το «με έκοψαν επειδή ενοχλούνται οι Αμερικάνοι», πλάκα μας κάνει; Εκείνη η εκπομπή εναντίον του Πούτιν αντιαμερικανική ήταν;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/05/2008 19:46:53

    Στο παλιότερο άρθρο που είχες ανεβάσει πριν καμιά βδομάδα έχω βάλει λινκ από κάποιο μπλογκ που γράφει ότι ο Κούλογλου έφυγε διότι απλά σε εκπομπή του φωτογράφησε αρχηγό ξένης χώρας και συγκεκριμένα τον Πούτιν ως μαφιόζο. Ούτως εχόντων των πραγμάτων ορθά έφυγε.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/05/2008 19:47:56

    http://sofistis.wordpress.com/2008/05/16/160508/

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/05/2008 20:05:48

    Ο πρώην σοβιετολόγος/ΚΚΕ-δολογος Κούλογλου, προσπάθησε τώρα να γίνει ρωσολόγος,αλλά δεν του έκατσε. Μακάρι να ήταν αφορμή για την απόλησή του το ρεπορταζ για τον Πούτιν.Ήταν ιδιαίτερα εμπαθές.
    Αν ο Πούτιν του έκανε μύνηση, κατά τα πρότυπα του Βγενόπουλου, θα του είχε πάρει και τα σώβρακα.
    Πάντως πρέπει να έχει κάνει καλή μπάζα.
    Αλήθεια, κανένα ρεπορτάζ για τα οικονομικά των ολυμπιακών?

  4. Suhoi avatar
    Suhoi 18/05/2008 20:20:43

    Ελα ντε;

  5. nas avatar
    nas 18/05/2008 20:40:16

    Διάβασα στο ΠΑΡΟΝ για τον Κούλογλου -στη στήλη Συναξαριστης- πως επί "κυβερνώσας δεξιάς και απούσας αντιπολίτευσης" διώκεται ο Κούλογλου και...μπλα, μπλα, μπλα...
    Σε λίγο, θα πούν πως το ΠΑΣΟΚ φταίει που ο (κάθε) Κούλογλου, όταν ξεπερνάει τα όρια του συστήματος που με την στάση του και την παρουσία του υπηρετεί (και δίνει άλλοθι...) τότε όλα τα (πρώην_ αριστερά έντυπα -τύπου ΠΑΡΟΝ-, θυμούνται τη λέξη "δεξια" σε όλες τις αποχρώσεις, χωρίς όμως να "ξεχνούν" να κολλήσουν δίπλα τη λέξη "απουσία ΠΑΣΟΚ" ή έλλειψη "ικανής αντιπολίτευσης"... και μιάς και είπα ΠΑΡΟΝ είναι ευκαιρία να καταθέσω την λύπη και την απογοήτευσή μου για τον πάλαι ποτέ "αγωνιστή" Μάρκο Μουζάκη, που έχει αναλάβει εργολαβικά την υπεράσπιση του Καραμανλή και την συστηματική υπονόμευση του Γιώργου Παπανδρέου απο τη στήλη του... εντάξει, είναι..."πολλά τα λεφτά Άρη" αλλά (πρέπει να) υπάρχει και κάποια "κόκκινη γραμμή" σε όλους όσοι υπηρέτησαν "ιδέες και οράματα", έμειναν έξω απο το "φαγοπότι των λαμογίων του ΠΑΣΟΚ" και τώρα πάνε να κερδίσουν ότι έχασαν... κάνοντας... θελήματα!

  6. SQ avatar
    SQ 18/05/2008 20:51:51

    factorx αυτό που βγάζεις είναι απύθμενη ζήλεια.Πηγες να σώσεις τα προσχήματα μόλις έσκασε η είδηση αλλά δεν τελικά δεν τα κατάφερες,Μηπως έχεις κάποια προηγούμενα με τον κούλογλου απο τις αρχες της δεκαετίας του 90?? Ξεχνας πόσα εισέπτρατες εσύ τότε υπερασπίζόμενος τον Μητσοτάκη?

  7. Factorx avatar
    Factorx 18/05/2008 20:59:25

    @SQ.Ε οχι και ζηλεια. Αυτα που λές για τον Μητσοτάκη μπορείς να τα πεις με το όνομά σου; Γιατι όποιος λέει οτι εγω τα ...έπαιρνα απο τον ...Μητσοτακη πρέπει να είναι ή πολύ βλάκας η πολύ στημένος.

  8. Factorx avatar
    Factorx 18/05/2008 21:03:51

    @SQ: Επειδή το ξέχασα. Τι εννοείς για "αρχες της δεκαετίας του 90"; Τότε που οι δημοσιογράφοι ξεχώριζαν σε εκείνους τους ελάχιστους που έγραφνα για τον Κοσκωτά,τον Λούβαρη και την Μιμή και τους υπόλοιπους που τους έγλυφαν και έκαναν εκπομπές;

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/05/2008 21:11:15

    anonymous -παλι εμπαθεια κατα Κουλογλου λες
    ναι γιατι τι να εχω ??
    Στο Βορα Βορα εφαγα μαζι του ??

    Στην εκπομπή του «Πεθαίνοντας στην Πτολεμαίδα « ομως που παρουσίασε έδηξε και πρόβαλε τη ατομική βόμβα και κάτι προσωπικά .Ήταν δημαγωγός διότι όντος υπάρχει τεράστιο θέμα ραδόνιου άλλωστε για αυτό υπάρχουν «μετρήσεις « που δεν ανακοινώνονται στον πληθυσμό από την Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας 1 μηχάνημα(πόσο φερέγγυα και αξιόπιστη μέτρηση ) -όπως επιβάλει σχετική νομοθεσία, γι αυτό το θέμα λέξει ,αλλά τρομοκρατία του ιδίου (σιωπή για τους υπευθύνους ) .Σε λίγο καιρό το προβαλλόμενο πρόσωπο και ουσιαστικά ένας από τους υπευθύνους διάχυσης κακός μεταφερόμενης τέφρας προάγεται σε Δ/ντη Περιβάλλοντος ,ο άλλοι στην Αθήνα προαγωγή τη παιχνιδάκια παίζουν τα τσόγλανοι .Όταν διαμαρτυρήθηκα και πείρα τηλ. Αλλά και στάλισαν ε-μειλ δεν είδα καμία απάντηση .Υπάρχουν όλα αυτά στην ιστοσελίδα του αν ακόμα λειτουργεί .Μην μας κοροϊδεύει .Νόμος για υπεραξία υπάρχει ,ας βγάλει στην δημοσιότητα το πόθεν αίσχος . Πάντως λέξει για διαρροή κλοφέν (που ξεσήκωσε σάλο στο πανελλήνιο )

  10. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 18/05/2008 21:23:51

    Και όταν λένε στην ΕΤ-3 « στην Ιταλία «Μαφία πίσω από τα σκουπίδια « αφόρα την Ιταλική ,εδώ πια μαφία βρίσκεται πίσω από την απαξίωση της λιγνιτηκής τέφρας .Anonymous εσύ βεβαία δεν γνωρίζεις ξέρω???? Υπερορίες θα βαράς , αλλά οι αναγνώστες μάλλον κάτι κατάλαβαν !!!

  11. Anonymous avatar
    Anonymous 18/05/2008 21:35:49

    Α ρε Πούτιν άρχοντα... Όποιος σε πειράζει τον τρώει η μαρμάγκα είτε είναι στη Ρωσία, είτε στο Λονδίνο, είτε στην Ελλάδα... Πάλι καλά που δεν έκλεισε την ΕΤ1.

  12. SQ avatar
    SQ 18/05/2008 21:37:06

    ελα βρε factorx που θέλεις να σου πω και το ονομά μου λες και σου είναι δύσκολο εσένα να με εντοπίσεις.
    Για το Μητσοτάκη το παίρνω πίσω αλλά εκείνος ο Στυλιανού βρε παιδί μου πολύ σε καμάρωνε,πιο πολύ κι από τον Σαμαρά(αντε τώρα να εξηγούμε ποιός ήταν ο Στυλιανού.

  13. bill avatar
    bill 18/05/2008 21:40:57

    Στο politis-gr.blogspot.com κοροιδεύουν τον Αλαβάνο.
    Είναι καραδεξιό blog.

  14. factorx avatar
    factorx 18/05/2008 21:50:30

    @SQ says: "Για το Μητσοτάκη το παίρνω πίσω αλλά εκείνος ο Στυλιανού βρε παιδί μου πολύ σε καμάρωνε, πιο πολύ κι από τον Σαμαρά(αντε τώρα να εξηγούμε ποιός ήταν ο Στυλιανού."

    Εντάξει, για τον Μητσοτάκη το πέταξες όμως και όποιον πάρει η μπάλα. Για τον Στυλιανού να εξηγήσω εγώ: Ανέλαβε ΓΔ του ΑΠΕ επι συγκυβέρνησης Τζανετάκη και όταν με είχαν ρωτήσει ο Π. Μπακογιάννης και ο Μ. Ανδρουλάκης είχα πει οτι θα ήταν ο κατάλληλος για τη θέση εκείνη, επειδή ήταν ανταποκριτης του ΑΠΕ στο Παρίσι επι χρόνια και έντιμος και αξιοπρεπής άνθρωπος. Και επιμένω ακόμα καιτώρα στην άποψή μου. Τα έβαλε όμως με το συγκρότημα Λαμπράκη και την πλήρωσε. Ετσι; Κι αν θες να μιλήσουμε για το ΑΠΕ του οποίοι τυγχάνω ο μοναδικος δημοσιογράφος που απολύθηκε (απο το ΠΑΣΟΚ) και ουτε ξαναπροσλήφθηκε (απο τη ΝΔ) εδώ είμαστε

  15. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 18/05/2008 22:04:00

    το ενδο-δημοσιογραφικό ξεκατινιασμα δεν ενδιαφερει κανέναν. Μόνο εσας και τις εμπαθειες σας. Κατα Σεφέρη:"Ψυχες μαραγκιασμένες απο δημοσιες αμαρτίες" να τις χαιρεστε!!
    Η λογοκρισια ειναι λογοκρισία.Συμφωνουμε δεν συμφωνουμε μ αυτό που λογοκριθηκε τα υπόλοιπα ειναι προπετασμα καπνού, ρουσοπουλακια μ', παναγοπουλακια μ' που θαλεγε και ο νιονιος καποτε.

  16. Suhoi avatar
    Suhoi 18/05/2008 22:17:20

    sxolio.gr Says: το ενδο-δημοσιογραφικό ξεκατινιασμα δεν ενδιαφερει κανέναν. Μόνο εσας και τις εμπαθειες σας.

    Δεν πρόκειται απλά για ενδοδημοσιογραφικά. ειδικά όταν αφορά θέσεις και πρακτορεία, στα οποία τον πρώτο λόγο έχουν κυβερνήσεις και ισχυροί διαπλεκόμενοι ομιλοι ΜΜΕ. Εξάλλου, ο δημοσιογράφος είναι δημόσιο πρόσωπο. Και σε κριτική πρέπει να υπόκειται και το δικαίωμα να απαντά και να ασκεί κριτική. Οταν είναι ένας από τους ενδιάμεσους, για να ελέγχεται η κάθε εξουσία, δεν μπορεί παρά να βρίσκεται και ο ίδιος στο μικροσκόπιο του ελέγχου. Ως εκ τούτου, καλό είναι η λάσπη να ρίχνεται εκεί που πρέπει. Και όχι όπως κάνει ο SQ.

  17. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 18/05/2008 22:19:10

    sxolio.gr έτσι νομίζεις ???? καλα καλα να δουμε!!!

  18. Παλαιοκομματικός avatar
    Παλαιοκομματικός 18/05/2008 22:43:55

    Factora, δεν θυμάσαι καλα. Ο Παρτσαλίδης το είχε πει και δεν ειναι "στο τερμα του γκρεμού", αλλά 'στο βάθος του κατήφορου...."
    Αυτά για την ιστορική αλήθεια

  19. Vass avatar
    Vass 19/05/2008 00:52:49

    Στους κάτω ορόφους της ΕΡΤ, ο σύντροφος Κούλογλου αποκαλούνταν "Τα-παίρνω-γλου". Είναι αλήθεια;

  20. no angel for you avatar
    no angel for you 19/05/2008 07:43:57

    H ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ LYNX, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΗ ΤΟΥ ALEXIS PAPAHELAS, EXEI HΔΗ 5 ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΣΤΟΝ ΣΚΑΙ. ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΙ Ο ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ. ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ... "ΚΑΡΔΙΑ" Ο ΠΑΠΑΧΕΛΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΤΟ ΝΤΑΒΑΝΤΟΥΡΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΕΙ ΣΤΟΝ ΣΚΑΙ KAI NA EXEI ΘΕΑΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΣΩΣΤΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΕΡΤ, ΑΛΛΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΗ. 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΚΟΨΕΙ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΡΕΠΟΡΤΕΡ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΥΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΕΞΑΝΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΚΟΡΩΝΑ-ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΕΛΤΑ ΤΟΥ ΝΙΓΗΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ. ΟΧΙ Ο ΗΡΩΑΣ ΤΗΣ ΚΑΡΕΚΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΠΛΟΥ ΜΠΟΞ ΠΟΥ ΜΟΝΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΓΛΩΤΙΖΕΙ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΙΤV KAI TOY ΒΒC, ΚΑΙ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ DVD. ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 35% ΤΩΝ ΠΛΑΝΩΝ ΤΩΝ ΕΚΠΟΜΠΩΝ ΤΟΥ ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΙΣΜΕΝΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ. ΤO ΥΠΟΛΟΙΠO 65% ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΝΑ ΑΡΧΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΑΛΛΩΝ. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΑΠΑΤΗ ΟΛΚΗΣ.

    http://na4u.blogspot.com/2008/05/y.html

  21. aris avatar
    aris 19/05/2008 09:43:34

    Εντάξει για το ρεπορτάζ για τον Πούτιν του δώσανε στοιχεία αμερικάνικες μυστικές υπηρεσίες. Την εκπομπή για τις απαγωγές και τα βασανιστήρια αράβων την έκανε πάλι με την βοήθεια των ίδιων πηγών?

    Σαν να βρωμάει η αλήθεια σας "φίλοι" του αντι...
    κρίμα γιατί για αρκετό καιρό σας θεωρούσα αντικειμενικούς.

  22. factorx avatar
    factorx 19/05/2008 13:22:33

    @ Anonymous Says: «Όσο για το 1989 το ΑΝΤΙ πέρασε με την πλευρά της Νέας Δημοκρατίας και διέλυσε το αναγνωστικό κοινό του».

    Σχόλιό μας: Μέχρι το 1985 το Αντί στήριζε ΠΑΣΟΚ (αρχισυντάκτης Πάγκαλος κλπ). Όταν η «Αλλαγή» αποδείχθηκε φρούδες ελπίδες άρχισε να αλλάζει και να γράφει για τα σκάνδαλα του ΠΑΣΟΚ. ΝΔ δεν στήριξε ποτέ και ρωτήστε τον Μητσοτάκη που ήταν τότε αρχηγός της και ξέρει καλύτερα. Παρακαλούσε για μια συνέντευξη και δεν μπήκε ποτέ. Η οριστική ρήξη με το ΠΑΣΟΚ έγινε το 1987 με την αποκάλυψη του σκανδάλου Λούβαρη και της Αγοράς του Αιώνα (Οκτώβριος 1987). Η αποκάλυψη ήταν του Βασίλη Ζήση και εξαιτίας της διαλύθηκε η τότε συντακτική επιτροπή του Αντι (Παπουτσάκης, Π. Στάγκος, Δ. Ψυχογιός, Τ.Καφεντζής, Γ. Φλώρος). Το βάρος των αποκαλύψεων για τα σκάνδαλα του ΠΑΣΟΚ το είχαν στη συνέχεια Παπουτσάκης – Ζήσης. Τότε άρχισαν οι κατηγορίες από το ΠΑΣΟΚ περί «συνεργασίας με δεξιά», έκαιγαν το Αντί στο Σύνταγμα κλπ κλπ. Τότε όμως το Αντί ξέφυγε από τον περιορισμένο κύκλο της αριστερής διανόησης που το διάβαζε μέχρι τότε και έγινε ένα περιοδικό με μεγάλη απήχηση και ρόλο στις πολιτικές εξελίξεις. Αυτό όμως δεν μπόρεσε να το κρατήσει κι αυτό είναι μια άλλη κουβέντα. Θα την κάνουμε ίσως κάποτε. Ο Κούλογλου δεν είχε καμία σχέση με όλα αυτά. Συνεργάτης του Αντί ήταν τότε και η μόνη αριστερή κριτική που έκανε ήταν εκείνη για τον Τσοβόλα τον γιο του αγωγιάτη.

  23. NO ANGEL FOR YOY avatar
    NO ANGEL FOR YOY 19/05/2008 13:24:28

    1) Πως πήρε την εκπομπή ο «συνεργάτης» της Ασφάλειας-σύμφωνα με τρείς προφυλακισμένους μάρτυρες- Κούλογλου;
    H εκπομπή του Κούλογλου ήταν παραγωγή της LEXICON Ιωάννης Μπασίμπαγλης και Σια Ε.Ε. που στεγαζόταν σε ιδιόκτητο οίκημα του Νίκου Κούνδουρου, στην οδό Αρχιμήδους στο Παγκράτι. Το και Σια της Ε.Ε. ήταν ο Νίκος Κούνδουρος καλά «κρυμμένος». Χάρις στον Κούνδουρο, που είχε βάλει τον «υπάκουο» και «τέρας εξυπνάδας» βοηθό του Μπασίμπαγλη, ως βιτρίνα» έγινε η πρώτη ανάθεση από την ΕΡΤ. Κούλογλου και Μπασίμπαγλης ήταν παγκοσμίως άγνωστοι. Στη συνέχεια το συμβόλαιο με την ΕΡΤ υποθηκεύτηκε σε τράπεζα και η εταιρεία έγινε LEXICON A.E. και μετακόμισε στην οδό Σώρου, πίσω από εκεί που είναι τώρα η WIND. Δυο χρόνια μετά ο Κούνδουρος πούλησε το μερίδιο του κι έφυγε. Γύρω στο 2004 την εκπομπή ανέλαβε η LYNX.
    2) Που αλλού έχω ξανακούσει για τον «Συνασπιστή» Γιάννη Μπασίμπαγλη;
    Aπό το δικαστικό ρεπορτάζ και το σκάνδαλο του Διονύσιου Σολωμού στην ΕΡΤ (βλέπε αγωγές Διονύση Ζουρμπάνου κ.α.) Η σειρά ουδέποτε παραδόθηκε, οι προκαταβολές ουδέποτε επεστράφησαν στην ΕΡΤ. Το χειρότερο, ο αδερφός Αλαβάνος που …«φυγαδεύτηκε» λίγο μετά στο κανάλι της Βουλής επέστρεψε εγγυητική 120.000.000 δρχ. στον Μπασίμπαγλη, παράνομα και παράτυπα, προκαλώντας μεγάλη ζημία στην ΕΡΤ και τους ΄Ελληνες φορολογούμενους. Ετσι η εγγυητική δεν κατέπεσε και δεν έπαθε ζημία ο Μπασίμπαγλης, αλλά οι φορολογούμενοι.
    3) Πόσα λεφτά έμεναν καθαρά όταν η εκπομπή του Κούλογλου ήταν εβδομαδιαία;
    Περίπου 60.000 ευρώ το μήνα στον Κούλογλου και άλλα τόσα στον Μπασίμπαγλη το 2003-2004. Σύνολο 120.000 ευρώ το μήνα ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ.
    4) Παίρνει 6 μήνες για να γυρισθεί εκπομπή του Κούλογλου;
    Oχι. Αυτό οφείλεται στην ανοργανωσιά του. Γυρίζει πλάνα από θεματολογία 10-12 θεμάτων και μετά τα εγκαταλείπει στην μοίρα τους. Μην έχοντας σκελετό και σενάριο ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΕΙ. Υπάρχουν άπειρα γυρίσματα-αλαλούμ που έχει κάνει…
    5) Τι είναι πιο φτηνό; Tα πλάνα από εκπομπές άλλων που έχουν πουληθεί σε 40 χώρες, ή το δικό σου γύρισμα;
    Tα πλάνα των άλλων. Δεν πληρώνεις εκτός έδρας, μεταφορικά, οργάνωση, έρευνα, ταξίδια, κλπ. Με 150-1.000 ευρώ Κούλογλου και Μπασίμπαγλης σήκωσαν ώρες από βρεττανικές και αμερικάνικες εκπομπές στ όνομα της ελληνικής ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ, με αντάλλαγμα ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΤΕΛΟΥΣ. Αν δείτε τους τίτλους τέλους του Ρ.Χ.Σ. θα δείτε ποιες είναι οι ΠΗΓΕΣ των πλάνων. Δηλαδή ο Κούλογλου πολλές φορές χτυπάει 60.000-100.000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ, για ένα γυρισματάκι 2 ωρών, μπροστά από ένα μπλε φόντο, που αργότερα γίνεται ένθεση εικόνας, και ένα υποτιτλισμό στα ελληνικά, ή μεταγλωτισμό που μαζί με το μιξάζ το κόστος του δεν ξεπερνά τα 350 ευρώ την ώρα!
    6) Πέσμας ένα τρόπο του πως δινόταν η "μίζα" στην ΕΡΤ;
    Απλό. Σε διαφημιστικό του TIDE που γυρίσθηκε στην Αίγινα, η ηθοποιός σύζυγος πρώην Προέδρου της ΕΡΤ, και τώρα αρθρογράφου του ΕΘΝΟΥΣ, πήρε μια υπέρογκη αμοιβή για το κασέ της, έκοψε ένα ασύλληπτο ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ για το 2003, και στη συνέχεια έδωσε τα λεφτά στον σύζυγο...
    http://na4u.blogspot.com/2008/05/faqkoy.html

  24. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/05/2008 15:21:59

    Ν.Δ. - Κ.Κ.Ε –ΕΡΤ-ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΗ ΦΩΝΗ !

    Από την ιστοσελίδα http://politikokafeneio.com/Forum/viewtopic.php?p=108726#108726

    Κάποιος ¨οπαδός¨ του μοναδικού , κατά αποκλειστικότητα , κόμματος της Αριστεράς στην Ελλάδα αναδημοσίευσε ένα άρθρο του Ριζοσπάστη το οποίο , με αφορμή ένα ¨αντικομμουνιστικό ¨ ρεπορτάζ του Σ.Τ. για την Κούβα , εκτός των άλλων , έγραφε :

    Η αλήθεια για τον Κούλογλου :
    Αντικομμουνισμός "χωρίς σύνορα"

    Αυτό σημαίνει "αντικομμουνισμός χωρίς σύνορα". Κατά τ' άλλα, η ΝΕΤ "εκσυγχρονίζεται"...
    Ριζοσπάστης, Σάββατο 1 Νοέμβρη 1997

    Δηλαδή , έμμεσα , ΑΛΛΑ ΣΑΦΩΣ , το ¨Κ¨ .Κ.Ε. , από το 1997 ! , ζητούσε την κατάργηση της ¨αντικομμουνιστικής¨ εκπομπής , και προφανώς την απόλυση του Στ, Κούλογλου ! Η κρατική ,¨Α.Ε.¨, καθυστέρησε λίγο αλλά τελικά το έπραξε όταν είδε και τα δικά της συμφέροντα…

    Ένας επισκέπτης στο Π.Κ. ( ¨GLASNOST¨ ) απάντησε ως εξής :




    ΜΠΡΑΒΟ ΤΙΜΗΜΕΝΟ ΚΚΕ - ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ !

    Τώρα όλοι μάθαμε ότι η ΕΡΤ , "επιτέλους" , εκσυγχρονίσθηκε (!) , ΣΥΜΦΩΝΑ -ΚΑΙ-ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΟΥ ΚΚΕ ( ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΗ ΚΑΓΚΕΜΠΙΤΙ Πούτιν ) ΚΑΙ ΑΠΕΛΥΣΕ ΤΟΝ ΛΑΚΕ ΤΗΣ ΜΠΟΥΡΖΟΥΑΖΙΑΣ -ΠΡΑΚΤΟΡΑ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ - ΤΗΣ ΙΝΤΕΛΙΤΖΕΝΣ ΚΑΙ ΤΟΥ Γ΄ΕΠΙΤΕΛΕΙΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ( όλοι οι τίτλοι σύμφωνα με την παλαιά , αλλά "πάντα επίκαιρη" , κομματική ορολογία ).

    Ψίτ , παιδιά μην ξεχνάτε και την τιμημένη "σπορά" του Φλωράκη ( "ο ζευγάς φεύγει η σπορά μένει " , ΤΡΟΜΆΡΑ ΜΑΣ ! ) που τιμούν καθημερινά στον δημοσιογραφικό χώρο τον ταξικό αγώνα , Τζήμας , Μάνδρου , Θεοδωράκης , Σταματάκης , Νικόλτσιος Κοτζιάς και...καμιά κατοσταριά άλλοι στυλοβάτες του συστήματος .

    Εύγε πάντως , Ν.Δ. - Κ.Κ.Ε ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΗ ΦΩΝΗ !

    Χωρίς σχόλια : Για την αντιγραφή – μεταφορά ¨ΝΤΑΝΤΟΝ¨

  25. Factorx avatar
    Factorx 19/05/2008 15:51:53

    προς διάφορουςν "ανώνυμους": έχει πολύ πλάκα που ο κ. Κούλογλου είναι "αριστερός" και "επαναστάτης" με παχυλές απολαβές όλα αυτα τα χρόνια απο το κράτος κι εμείς που τολμάμε να αγανακτήσουμε οτι γι αυτό, αλλά επειδή το παίζειμ και ήρωας απο πάνω "αναπαραγουμε κυπατζίδικα και ακροδεξιά δημοσιεύματα". Καμια θέση στην κρατική ΕΡΤ έχει για να αποχαρακτηρισθούμε κι εμείς;

  26. no angel for you avatar
    no angel for you 19/05/2008 18:27:14

    Τις εκπομπές εναντίον των απαγωγών Αράβων και άλλων μουσουλμάνων όπως και τις εκπομπές εναντίον του Μπους, ο Στελάκις δεν τις έκανε επειδή είναι αντιαμερικανός.

    Οι εκπομπές είναι παραγωγή προσκείμενων δημοσιογράφων στο Δημοκρατικό Κόμμα και στρέφονται όχι εναντίον της πολιτικής των ΗΠΑ, αλλά εναντίον του Ρεπουμπλικανικού Κόμματος

    Τόσο διαβρωμένη είναι η ελληνική δημοσιογραφία, που αναπαράγει τις κόντρες της εσωτερικής κομματικής διαμάχης της Υπερδύναμης

    Μην είστε ανόητοι, ποτέ ο Στέλιος δεν θα έκανε μία "καθαρόαιμη" αντιαμερικάνικη εκπομπή

    Είναι στην ίδια εταιρεία παραγωγής με τον Παπαχελά ο οποίος ήδη έχει αρχίσει ενέργειες για να τον προσλάβει στον ΣΚΑΙ.

    Όμως εκεί τέρμα το τεμπελίκι και τα τσάμπα εκατοδόλαρα Πρέπει να βγάλει νούμερα ο ΕΚΚΕτζής και φτηνή παραγωγή, όχι τα 4-6 % που μας πούλαγε στην ΕΡΤ

    ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΝΤΙΑΜΕΡΙΚΑΝΙΣΜΟ
    .-

  27. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/05/2008 18:35:49

    Factor ,καμιά 400ριά οπαδοί , φίλοι του Συνασπισμού , ανένταχτοι αριστεροί και του Κ.Κ.Ε ,σκηνοθέτες - παραγωγοί-δημοσιογράφοι- έχουν ήδη "αποχαρακτηριστεί " σαν υπάλληλοι της ΕΡΤ εδώ και πολλά χρόνια! Το γεγονός αυτό θα μπορούσε να το διαπιστώσει ο καθένας στους ψήφους που παίρνουν διάφορα άτομα και συνδικαλιστικές παρατάξεις στις εκλογές για τα διάφορα αντιπροσωπευτικά όργανα της ΕΡΤ.

    Το κεντρικό θέμα όμως δεν είναι οι ιδιαίτερες ιδεολογικές θέσεις και η πολιτική βιογραφία όλων αυτών και του Κούλογλου συγκεκριμένα. ΑΛΛΑ Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΡΤ -ΟΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΜΕΝΗ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΛΟΓΟΚΡΙΣΑ !

    Το ΠΟΛΙΤΙΚΟ αίτημα την παρούσα στιγμή θα μπορούσε να είναι μόνο ένα : ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΕΡΤ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ! , και δυστυχώς δεν το θέτεις εσύ και διάφοροι άλλοι φίλοι επισκέπτες. Όλα τα άλλα είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες ! Και επειδή αυτό δεν συμβαίνει δεν υπάρχει και κανένα δημοκρατικό , ακόμα περισσότερο Αριστερό ΚΙΝΗΜΑ . Απλά ανταγωνιζόμενα " μαγαζιά" υπάρχουν και πολλά άτομα με πολλά "απωθημένα" .

    Αυτά σας τα γράφει ένα άτομο που έχει απολυθεί στο παρελθόν από την ΕΡΤ ( με ένα μισθό των 1000 Ευρώ) γιατί δεν δέχτηκε λογοκρισία στο έργο του ! , γεγονός που σημαίνει πως θα είχε κάθε λόγο να βγάζει τα εσώψυχα του κατά των κάθε είδους ¨πετυχημένων¨ " Κούλογλου" , όλων των αποχρώσεων !

    Όμως δεν το κάνει , διότι αυτή τη στιγμή άλλο είναι το πολιτικό ζητούμενο ! Όποιος καταλαβαίνει , καταλαβαίνει , διαφορετικά δεν πειράζει , εδώ είμαστε για να παρακολουθήσουμε στο μέλλον και άλλες απολύσεις , όπως και κατάφορες λογοκριτικές πρακτικές.

    Κλείνω παραθέτοντας ξανά το κείμενο του πάστορα Νίμελερ από την πρώτη μου σχετική παρέμβαση :

    Όταν συλλάβανε τους Κομμουνιστές σίγησα-δεν ενδιαφέρθηκα , διότι δεν ήμουν Κομμουνιστής.Όταν συλλάβανε τους Σοσιαλιστές σίγησα , διότι Σοσιαλιστής δεν ήμουν. Όταν συνέλαβαν τους Εβραίους σίγησα επίσης , διότι δεν ήμουν Εβραίος. Όταν συνέλαβαν τους Καθολικούς σίγησα και πάλι , επειδή δεν ήμουν Καθολικός. Τέλος όταν ήρθαν να συλλάβουν και μένα τον ίδιο , δεν υπήρχε πια κανείς για να διαμαρτυρηθεί.

    Μάρτιν Νιμέλερ , 1941

    Προτεστάντης – Αντιχιτλερικός ιερέας

  28. Factorx avatar
    Factorx 19/05/2008 19:00:35

    @ΝΤΑΝΤΟΝ:
    1. Don’t get high by your own supply"
    2. Τον περασμένο χρόνο έχουν γίνει μόνο στον ΕΤ 80 περίπου απολύσεις και αναγκαστικές εθελούσιες. Δεκάδες άλλες στα άλλα ΜΜΕ. Κανένα κόμμα και κανείς διανοούμενος δεν έθεσε θέμα.
    3. Δεν πας να δουλέψεις στο κρατικό μαγαζάκι και μετά να απαιτείς από τον μπακάλη να πουλάει φρέσκο τζατζίκι στους αποβλακωμένους πελάτες
    4. Για το Αριστερό Κίνημα , την επίσημη εκπροσώπησή του τουλάχιστον, τα παράπονα αλλού. Εμείς αποχωρήσαμε πριν από πολλά χρόνια, όταν έγινε παραμάγαζο του δικομματισμού.
    5. Δεν υπάρχει παρθενογέννηση στα κρατικά ΜΜΕ
    6. Αυτά τα γράφει ένας που έχει απολυθεί από τη θέση επικεφαλής πολιτικού ρεπορτάζ στο ΑΠΕ επειδή έβγαλε τα σκάνδαλα του ΠΑΣΟΚ το 89, από τον ΕΤ με μισθό εκατοντάδων χιλιάδων εκείνη την εποχή επειδή δεν δέχθηκε να σταματήσει να γράφει για τον Κόκκαλη, τον Λιακουνάκο και τον Μητσοτάκη, από την Απογευματινή, επειδή δεν έπαιζε τα παιχνίδια τους, από ….απο…. Και έχουν καταθέσει αγωγές εναντίον του όλοι κατά σειρά οι διαπλεκόμενοι και δεν καταδικάστηκε ούτε για μία.

  29. fret avatar
    fret 23/05/2008 15:22:16

    no angel for you σε βρισκω πολυ ενημερωμενο (και νομιζω οτι ξερω ποιος εισαι, αλλα αυτο δεν εχει σημaσια - καλα κανεις) αλλα γελασα και παρα πολυ διαβαζοντας το ποστ σου συνειδητοποιοντας για πολλοστη φορα οτι ο μεσος ταλαιπωρος ελληνας, ανενημερωτος και τσαντιλας απο την θλιβερα βασανιστικη καθημερινη εξαθλιωση του ειναι ετοιμος να υπερασπιστει μεχρι τρελας το καθε καραβολεμενο ή διαπλεκομενο λαμογιο που προβαλει με κανα δυο ωραια "επαναστατικα" κοστουμια-ταμπελες και ποτε δεν υποψιαζετε οτι την επανασταση και (τα χαλια του) τα ακριβοπληρωνει ο ιδιος με το αιμα και τον ιδρωτα του. Χαρας το κουραγιο σου, καλη δουλεια συνεχισε (αν και αμφιβαλω οτι ποτε πια θα ξυπνησει η πλειοψηφια που βρισκεται μονιμως σε κομα - απ' το κομμα!)

    fret

  30. fret avatar
    fret 23/05/2008 16:34:09

    α, ξεχασα να πω οτι η επανασταση συνεχιζεται με SMS που στελνονται μαζικα απο ανιδιοτελεις "φιλους" του καλου δημοσιογραφου αλλα και απο την εταιρια παραγωγης LYNX που καλουν σε διαδηλωση μπροστα στην ΕΡΤ για να δικαιωθει ο Στελιος!!!!

    Καλα, μιλαμε μονο η Λενι Ριφενσταλ λειπει απο αυτη την κολοσιαια διαφημιστικη "αντ-καμπανια" η οποια τελικα μαλλον θα αποφερει καρπους και οι μελοντικες εκπομπες στον ΣΚΑΙ ισως περασουν το 5%