#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/01/2009 19:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να ξαναβρούν οι λέξεις το νόημά τους


_______________________________________________________________________________________________________________________
Δεν είναι «Αριστερά» η εξιδανίκευση της κοινωνικής πρόκλησης, η λατρεία του περιθωρίου, η αποθέωση της εξτρεμιστικής επιθετικότητας. Αριστερά είναι η από-περιθωριοποίηση της κοινωνίας, η συγκρότηση ευρύτατων λαϊκών συμμαχιών που αρθρώνουν πολιτικό λόγο, εκφράζουν το δημόσιο συμφέρον, διαχέουν ευκαιρίες σε όλους και δημιουργούν προοπτική για όλους.

Δεν είναι «Αριστερά» ο αγώνας για τη διατήρηση «κεκτημένων» προνομιούχων ομάδων. Αριστερά είναι η κατάργηση των αδικιών - μαζί και των σκανδαλωδών «κεκτημένων», που λίγοι απολαμβάνουν κι όλοι οι υπόλοιποι πληρώνουν.


Δεν είναι «Αριστερά» η επανάληψη των κλισέ της «πολιτικής ορθότητας». Αριστερά είναι η ανατροπή των κλισέ, η καταγγελία της δημαγωγίας, ο δημόσιος στιγματισμός του λαϊκισμού.


Δεν είναι «Αριστερά» η ισοπεδωτική καταγγελία που εκτονώνει στιγμιαία την οργή. Αριστερά είναι η πολιτική ανατροπή που μετατρέπει την οργή σε Ελευθερία, Δημιουργία, Λύτρωση, Ελπίδα για όλους.


Δεν είναι «Πρόοδος» η ανάδειξη των μειονοτήτων που κατακερματίζουν κάθε συλλογικότητα και καταδυναστεύουν την κοινωνική πλειοψηφία. Πρόοδος είναι η συλλογικότητα που αναδεικνύει τα ευρύτερα λαϊκά συμφέροντα σε κυρίαρχη πηγή νομιμότητας.


Δεν είναι «Δημοκρατία» η επιβολή των προστατευόμενων μειοψηφιών στην πλειοψηφία. Δημοκρατία είναι η χειραφέτηση της κοινωνίας, η κυριαρχία της πλειοψηφίας και η επιβολή της νομιμότητας σε όλους.


Δεν είναι «Δημοκρατία» η ασυδοσία των «νταβατζήδων» και των λοιπών εξω-θεσμικών κέντρων να χρησιμοποιούν τα ιδιόκτητα ΜΜΕ για να ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις ή να συκοφαντούν, όποιον τους πάει κόντρα. Δημοκρατία είναι το δικαίωμα των προσώπων στην έκφραση, το δικαίωμα της κοινωνίας στην ενημέρωση, το δικαίωμα των πολιτών στην κριτική. Αλλά με κανόνες κοινωνικής ευθύνης και σε πλαίσια σεβασμού στην προσωπικότητας όλων.


Δεν είναι «Δημοκρατία» η κομματοκρατία των μεγάλων «τζακιών», των γιων, των θυγατέρων και των «ημετέρων». Δημοκρατία είναι το δικαίωμα όλων να αναδειχθούν, να φανούν, να διακριθούν, να εκλεγούν και να πάρουν τη μοίρα τους στα χέρια τους.  


Ν. Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 19:54:36

    #1

    Πές τα Χρυσόστομε!

  2. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 19:59:28

    @1 Παρα πολυ σωστα.

  3. giankoulas avatar
    giankoulas 06/01/2009 20:04:11

    polu sosta

  4. Γιαννης avatar
    Γιαννης 06/01/2009 20:14:29

    Αριστερά σήμερα είναι να βλέπεις τα πράγματα από την πλευρά του αδύνατου. Ο Σαρτρ νομίζω το είχε πει. Ομνύω... και …τίποτε άλλο...

  5. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 20:19:43

    Άν υπήρχε Αριστερά στην Ελλάδα θα είμασταν Κράτος.

    Άν υπήρχε Αριστερά στην Ελλάδα καμία Δημόσια Υπηρεσία δεν θα είχε αυτό το χάλι.
    (Γρηγορόσημα, αρπαχτές παραδικαστικό...)

    Άν υπήρχε Αριστερά στην Ελλάδα οι Τράπεζες δεν θα λήστευαν τους δανειολήπτες.
    (θα υπήρχε Αριστερή Τράπεζα)

    Μήπως όμως στην Ελλάδα υπάρχει μόνο "Αριστερά"?

    Ένας Φασίστας

  6. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 20:23:53

    Οι ερμηνειες διαφερουν αναλογα τι ζητα η εποχη,και οι οικονομικες συνθηκες.Φαινεται πως η διαρκης αμφισβητηση ειναι μια καλη περιγραφη,κατ'αρχην.

  7. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 06/01/2009 20:26:20

    ετσι ακριβως. Τοσο απλά αλλα τόσο δυσκολο για τις ηγεσίες των κοματων της "Ἁριστερας" να το καταλαβει.

  8. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 06/01/2009 20:33:51

    Οι διαπιστώσεις του ποστ αποκαθιστούν τα στοιχειώδη, αλλά δυστυχώς όχι και αυτονόητα.
    Θέλω να προσθέσω σε αυτά και:
    Αριστερά είναι η ανάδειξη της προσωπικότητας μέσα από τον αγώνα εξεύρεσης του συλλογικού.

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/01/2009 20:34:47

    Decay -Ευτυχώς υπάρχει Αριστερά στην Ελλάδα και δεν είμαστε Κράτος.(διάβαζε τσιφλίκι ,οικόπεδο ) του ΚΚ και ΓΑΠ .

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/01/2009 20:35:04

    Ακόμα μιλάμε για Αριστερά και Δεξιά; Ποιος θα συγκροτήσει τις ευρύτατες συμμαχίες; Ποιος κρίνει το δημόσιο συμφέρον; Ποιος κρίνει τι είναι δίκαια κεκτημένο και άδικα κεκτημένο ;

    «…τα ευρύτερα λαϊκά συμφέροντα σε κυρίαρχη πηγή νομιμότητας...» Δημοκρατία το λένε. Εκτός αν άλλο «λαός» και άλλο ψηφοφόροι.

    «…η ασυδοσία των «νταβατζήδων» και των λοιπών εξω-θεσμικών κέντρων να χρησιμοποιούν τα ιδιόκτητα ΜΜΕ για να ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις ή να συκοφαντούν, όποιον τους πάει κόντρα…». Συμφωνώ απόλυτα. Βασικός Μέτοχος. Επαυξάνω: Διαχωρισμός εξουσιών.

    Δεν θα έχουμε ποτέ δημοκρατία γιατί δεν υπάρχει διαχωρισμός εξουσιών. Νομοθετικό, Εκτελεστικό, Δικαστικό όλα ένα. (Ένας, για την ακρίβεια). Για πατερούλη ψάχνουμε όλοι.

  11. Greco avatar
    Greco 06/01/2009 20:39:25

    δεν υπαρχει ουτε αριστερα ουτε δεξια,παρωχημενοι οροι μιας εποχης που περασε

    και που διχασε τοσο τον κοσμο...απτη γαλλικη επανασταση ως τη πτωση της εσσδ

    πλεον υπαρχει "ποιος κανει καλυτερα τη δουλεια"

  12. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 20:42:41

    @ Ατακτε

    Άααα, αυτή την Αριστερά εννοείς...

  13. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 20:43:31

    @12Greco 'Ποιος κανει καλυτερα την δουλεια' για ποιον.Το προβλημα της ιδιοκτησιας και διανομης αγαθων κανει την διαφορα.Για αυτο παντα θα μπαινει θεμα καποιας 'αριστερας'.

  14. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/01/2009 20:49:41

    @13
    Ο κάθε ένας μας δε φορά τα δικά παπούτσια;;

  15. Takitos avatar
    Takitos 06/01/2009 20:50:28

    Φίλε Μ.Ζ.
    Τώρα μ'έπεισες... 35 χρόνια μετά τη μεταπολίτευση, κι ενώ έχουν κυβερνήσει δεξιές και κεντροδεξιές κυβερνήσεις, φταίει η ΑΡΙΣΤΕΡΑ για όλα τα δεινά...
    Εντάξει... στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω Ν.Δ... ή ίσως ΠΑΣΟΚ...

  16. Greco avatar
    Greco 06/01/2009 20:52:40

    @donaE συμφωνα με τη φιλελευθερη καπιταλιστικη θεωρια που οι περισσοτερες χωρες ακολουθουν-βαλε και κινα(χωρις το φιλελευθερη)-υπερασπιζεται το να κερδιζει καποιος οσα δουλευει...επισης δεν απαγορευει τη διεκδικηση καλυτερων αμοιβων

    περι ιδιοκτησιας...τα χουν πεει πολλοι αυτα...δεδομενης της ανθρωπινης φυσης,η καταργηση της θα μας γυριζε στη πρωτογονη εποχη

    (για ενα πιο εξελιγμενο τυπο ανθρωπου στο μελλον,το συζηταμε)


    περι διανομης αγαθων..σχολιασα πανω

  17. t avatar
    t 06/01/2009 20:57:59

    Ήταν μακρύς και σκοτεινός χειμώνας
    Θυμάμαι στις ταράτσες
    Είχε χιόνι
    Άσπρο χιόνι.

    Θυμάμαι καθαρά
    Από το παράθυρα κοίταζαν
    Ενώ παγώναμε εκεί κάτω

    Όταν η αρχιτεκτονική του μέλλοντος
    Από ένα καρνάβαλο ηλιθίων στην σκηνή
    Καλύτερα να ξαπλώσεις χαμηλά.

    Αν μ αγαπάς
    Δεν θα μου το πεις?

    Ήταν μακρύς και σκοτεινός χειμώνας
    Όταν οι τράπεζες έγιναν ναοί
    Και η ομίχλη έγινε Θεός.

    Οι παπάδες κολλημένοι στις βίβλους
    Αδειάζουν για να γεμίσουν τα όπλα τους.
    και ο σταυρός ψηλά.

    Θάψεμε με τιμές.
    …………..

    Αν μ αγαπάς
    Δεν θα μου το πεις?

    Δεν θέλω να γίνω στρατιώτης
    Που ο καπετάνιος του πλοίου που βουλιάζει
    θα βάλει βαθειά στα έγκατα

    Αν μ αγαπάς
    Γιατί με άφησες να φύγω?

    ……………….

    Αν μ αγαπάς
    Δεν θα μου το πεις?

    Violet Hill - Coldplay

  18. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 06/01/2009 21:01:07

    Και εγώ μαζί με αυτόν που έγραψε το κείμενο της ανάρτησης και του σχολίου αρ.1

  19. t avatar
    t 06/01/2009 21:13:59

    correct
    Ήταν μακρύς και σκοτεινός Δεκέμβρης

  20. adbusters avatar
    adbusters 06/01/2009 21:14:02

    ο συγγραφέας μετά τα τόσα ΔΕΝ, να μου πεί παρακαλώ τι ΈΙΝΑΙ αριστερά και δημοκρατία. Επίσης ο πρώτος σχολιαστής οφείλει να ενημερωθεί καλύτερα.

  21. enas koukos avatar
    enas koukos 06/01/2009 21:21:32

    @21 Συμφωνω . Αλλο ΜΜΕ και αλλο ΜΜΠ.

  22. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 21:31:58

    @ adbuster

    Ο πρώτος σχολιαστής μια χαρά ενημερωμένος είναι.
    Μήπως εννοείς τον Σύριζα που καπηλεύεται τέτοια γεγονότα? Δέν είναι Αριστερά το κόμμα αυτό. Ούτε οι συνιστώσες του.

    Το άρθρο του Factor είναι απο τα καλύτερα που εχω διαβάσει τελευταία.
    Άν έχεις να πείς κατι διαφορετικό
    (τον ορισμό της Αριστεράς ας πούμε),
    δώσε μας τα "φώτα' σου...

  23. enas koukos avatar
    enas koukos 06/01/2009 21:34:49

    @23 Εδω εγινε ερανος-διαδηλωσεις και ανακοινωσεις συμπαραστασης για την Κουνεβα.

  24. chamberlain avatar
    chamberlain 06/01/2009 21:36:31

    kalo tha itan na anaferetai i pigi tou dimosieymatos pou einai to paron tis kiriakis.o n.z einai pragmati ena spoudaio mialo kai exei thesei poli sosta mia seira apo zitimata pou se mia xora pou katatrixetai apo apaideysia emmones akroaristeres kai kiriarxes oligarxies diafthoras kai fatriasmou einai sizitisima kai oxi aytonoita opos se kathe politismeni xora tis disis.kai ayto einai kai i riza tis kakodaimonias.den exei anthropous na tin vgaloun apo tin oxlokratia kai tin amorfosia.

  25. enas koukos avatar
    enas koukos 06/01/2009 21:38:05

    @23 Οσο για τι ειναι αριστερα ? Η απαντηση βρισκετε στην καρδια του καθενος ανθρωπου.

  26. Orestios avatar
    Orestios 06/01/2009 21:42:31

    Μερικά αποσπάσματα από τον Θουκιδίδη, που είναι επίκαιρος όσο ποτέ. Αν και έχουν περάσει περίπου 2500 χρόνια.

    "Και κατήντησαν να μεταβάλουν αυθαιρέτως την καθιερωμένην σημασίαν των λέξεων, δια των οποίων δηλούνται τα πράγματα."

    "Ο τα πάντα επικρίνων και τους πάντας κακολογών εθεωρείτο άξιος εμπιστοσύνης εις κάθε περίστασιν, ενώ ο αντιτιθέμενος προς αυτόν, ύποπτος"

    "Με μίαν λέξιν, ο προτρέχων άλλου εις την διάπραξιν κακού εκρίνετο άξιος επαίνων, καθώς και ο παρακινών άλλον εις διάπραξιν κακού, το οποίον εκείνος δεν είχε διανοηθή"

  27. xxx- avatar
    xxx- 06/01/2009 21:50:47

    Oι τρέχουσες κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες θα ορίσουν τη νέα πολιτική διάταξη, αφού προηγηθούν ταλαντώσεις και θα είναι 'καθαρή' δεξιά,κεντροδεξιά και σύγχρονη κομουνίζουσα αριστερά .Στο ενδιάμεσο στάδιο ας προσπαθήσουμε αιχμή του δόρατος να είναι η φρόνηση και οι ρίψεις εύστοχες στα σάπια νευραλγικά κέντρα.

  28. PATRA avatar
    PATRA 06/01/2009 22:11:10

    ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΠΟΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΗ ΦΤΑΙΝ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΙΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ,
    ΕΦΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ
    ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΕΧΘΡΟΙ,
    ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΙ ΕΧΘΡΟΙ,
    ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ,

    ΕΝΟΧΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ,
    ΕΝΟΧΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ

    ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΑΠΟΝΟΜΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ
    ΝΟΜΙΜΟΦΡΟΣΥΝΗΣ
    ΕΘΝΙΚΟΦΡΟΣΥΝΗΣ
    ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΦΡΟΣΥΝΗΣ...


    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΚΟΥΚΟΥ
    # enas koukos Says:
    January 6th, 2009 at 9:38 pm

    @23 Οσο για τι ειναι αριστερα ? Η απαντηση βρισκεται στην καρδια του καθενος ανθρωπου.

  29. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/01/2009 22:28:11

    Αριστερα σημαινει,πρεπει να σημαινει,πρωτιστως Ανθρωπια. Σε ολες τις μορφες της.

    Αλλα σε μια χωρα οπου σχεδον ολοι οσοι αυτοαποακαλουνται αριστεροι εχουν ολα τα συμπλεγματα του κακομοιρη δεξιου,τι να περιμενεις...

  30. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 22:34:56

    @ 30

    Και σύνδρομα καταδίωξης...

  31. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 22:38:32

    Και οι δεξιοι ενοχων.Αυτα κανει ο εμφυλιος,σπρωχνει στα ακρα.

  32. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 22:39:26

    @31 στο @23 ήσουν πηγή παραπληροφόρησης .Κάνε τουλάχιστον μία αναφορά.

  33. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 22:40:47

    @ 31
    Ώς φασίστας, δεν νοιώθω ενοχές, μήπως είμαι αριστερός?

  34. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 22:42:01

    @34 ψάλτης ? Αναλόγως προσόντων .

  35. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 22:43:53

    @ sfirao kleftika

    Ιδού η αναφορά

    Απο το 27 του Ορέστη

    “Και κατήντησαν να μεταβάλουν αυθαιρέτως την καθιερωμένην σημασίαν των λέξεων, δια των οποίων δηλούνται τα πράγματα.”

    “Ο τα πάντα επικρίνων και τους πάντας κακολογών εθεωρείτο άξιος εμπιστοσύνης εις κάθε περίστασιν, ενώ ο αντιτιθέμενος προς αυτόν, ύποπτος”


    Αυτός είναι ο ορισμόσ του Σύριζα.

  36. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 22:46:05

    Ορισμός ορθότερα

    Για το ΚΚΕ έχω εντελώς διαφορετική γνώμη

  37. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 22:48:19

    @36 Για την παραπληροφόρηση του @1 που αποδέχτηκες .Η αριστεροί έκαναν και κάνουν ότι μπορούν για την Κούνεβα.

  38. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 22:54:27

    @ 38
    Σε ποιό σχόλιο το αποδέχτηκα?

  39. Orestios avatar
    Orestios 06/01/2009 22:57:28

    Εντούτοις η "αριστερά" ορίζεται εφ' όσον τηρείται το πλαισίο της Δημοκρατίας και όχι εκτός αυτής.

  40. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 22:57:55

    @ sfirao kleftika

    Μήπως το 23 που δέν διαβασες καλά?

  41. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 23:00:40

    @41 "Ο πρώτος σχολιαστής μια χαρά ενημερωμένος είναι."Μήπως εννοείς τον Σύριζα που καπηλεύεται τέτοια γεγονότα? Δέν είναι Αριστερά το κόμμα αυτό. Ούτε οι συνιστώσες του."

  42. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 06/01/2009 23:01:30

    Τι έγινε; τα συνοικιακά μαγαζιά δεν δουλεύουν σήμερα ή ακρίβηνε ο φραπές και τα ξύδια;

  43. Greco avatar
    Greco 06/01/2009 23:07:09

    το ναγαπας τον ανθρωπο γραφτηκε παραπανω ειναι η ιδεολογια της αριστερας....

    κουραφεξαλα...η παραδοσιακη αριστερα ειδαμε ολοι ποσο αγαπησε τον ανθρωπο...

    παμε στην αναθεωρητικη..πανευρωπαικα εχει παρει ενα δρομο που παραπεμπει πιο πολυ στη σοσιαλδημοκρατια

    ο συριζα,εν ελλαδι,ας μη κρυβομαστε,δε δρα με ευρωπαικα προτυπα..το να υποστηριζεις τη βια σε κανει αυτοματα ενα αντι-κοινοβουλευτικο κομμα

    αποψη μου ειναι οτι το αν εισαι ανθρωπινος ή οχι,δε καθορίζεται απτην πολιτικη ταυτοτητα
    εχω γνωρισει ανθρωπους τρομερα δημοκρατικους σαν χαρακτηρες που ηταν χουντικοι, και απτην αλλη αριστερους που μαλλον φασιστικη και αγενη θα χαρακτηριζες τη συμπεριφορα τους

    ακομα...ο διαχωρισμος που ειπα πανω εγγειται σε αυτο ακριβως:οι καλοι ανθρωπιστες αριστεροι,οι κακοι δεξιοι...λες και οι δεξιοι δεν νοιαζονται για την ευημερια του κοινωνικου συνολου κ του αδυνατου

    πιο απλα:δεν πιστευω ουτε σε κομματα,ουτε ιδεολογιες που ευαγγελιζονται τον επιγειο παραδεισο...κατι τετοιο θα ταιριαζε σε προτασεις κοινωνιολογικων ομαδων,φιλοσοφους,σε ομαδες με συγκεκριμενα αιτηματα(πχ οικολογοι) κτλ...

    τα πολιτικα κομματα καθοριζονται,και βλεπω οτι αυτο θα γινει πιο ξεκαθαρα στο μελλον,απο το τι ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ως λυση στα προβληματα που ερχονται

    ολα τα αλλα...θα ανηκουν στο παρελθον..τοτε που οι ανθρωποι σκεφτονταν ακομα με ιδεολογιες και ιδεοληψιες

  44. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 23:12:03

    @ Ορέστη,

    Άψογος.
    Για να ξαναβρούν οι λέξεις το νόημά τους.

    Εντούτοις η “αριστερά” ορίζεται εφ’ όσον τηρείται το πλαισίο της Δημοκρατίας και όχι εκτός αυτής.

    Γιατι κάποιοι νομίζουν πως η τρομοκρατία είναι "αριστερή" δράση...

  45. tony avatar
    tony 06/01/2009 23:16:40

    Τί πάει να πει δεξιά και αριστερά σήμερα.Σήμερα υπάρχει τίμιοι και σάπιοι.Τί σημασία έχει το ποιος
    δεξιός η αριστερός τώρα που η σαπίλα έγινε ο κανόνας?
    Σήμερα ο διαχωρισμός είναι σε σάπιους,και σε αυτούς που αντιστέκονται.Εχω συναντήσει τίμιους ανθρώπους και στις δύο μεριές.Αλλά είναι μειοψηφία.Και αυτό είναι τό πρόβλημα.

  46. KNA avatar
    KNA 06/01/2009 23:18:16

    …….
    Η αστική τάξη, στη χώρα μας, στερείται ιδεολογίας και σαστισμένη, δανείζεται τα χούγια των μικροαστών. Εξίσου λαβωμένη η ελληνική Στατική Αριστερά- και λαβωμένη από τα Δεκεμβριανά και τον Ανταρτοπόλεμο – βάλλει κατά της Ασφάλειας, ξεχνώντας ότι πίσω απ΄ αυτηνής την ασπίδα, μαζί με την αστική τάξη, είναι κρυμένοι και οι χέστηδες μικροαστοί. Η Στατική Αριστερά ουδέποτε κατανόησε την αντιδραστικήν ισχύ της μικροαστικής τάξεως, ενώ, αντίθετα, όλοι οι πολιτικοί της Δεξιάς μοιάζουν πορτραίτα μικρονοικοκυραίων, επί τούτο παραγγελθέντα.
    Τώρα πιά κι ένα παιδάκι ξέρει ότι ο φασισμός δεν είναι μόνο πολιτικό σύστημα, μα κυρίως συμπεριφορά, ή, και τρόπος ζωής…….
    Ηλίας Πετρόπουλος,22-1-1973, Φυλακές Κορυδαλλού.

  47. ο avatar
    ο 06/01/2009 23:19:24

    creco εγραψε :τι ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ως λυση στα προβληματα που ερχονται


    http://www.youtube.com/watch?v=PVNMEV_1okw&feature=related

    .Mε δόση χιούμορ

  48. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/01/2009 23:24:42

    Mη λετε μεγαλες κουβεντες ρε παιδια, και μην εξιδανικευετε καταστασεις και προσωπα.
    Θυμηθειτε το Σταλιν,και τα στρατοπεδα συγκεντρωσεως.
    Ο ανθρωπος τελικα, ειναι ενα πολυ ατελες ζωο, με πολλα ελαττωματα.
    Δυστυχως.

  49. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 23:34:29

    @48 Αυτό το γνωρίζουμε καλά γιατί διαβάσαμε το @99 post σου σε προηγούμενο άρθρο .

  50. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 23:37:33

    @48 Στο : "δεν βάζουν μυαλό ορισμένοι".

  51. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 06/01/2009 23:39:04

    Δεν θα απαντούσα, αληθινά, αλλα θαθελα να ξέρω, γνωρίσατε κάποιον εκείνης της αριστεράς; που να "κάνανε διακοπές" οπως λέγανε με σαρκασμό στα νησιά και να βγήκαν όχι όλοι μετά απο χρόνια εξορίας;Διαβάσατε τίποτε για τις γενιές εκείνες; Ξέρετε τίποτε για τις συνθήκες της ζωής τους; Γνωρίσατε το ήθος τους; Τα ρίσκα τους; την ταπεινοφροσύνη τους, που ούτε στα παιδιά τους δεν μιλούσανε για ο,τι ζήσανε; Εχετε πάρει χαμπάρι τίποτε απο την αξιοπρέπειά τους; Εχετε εστω διαβάσει κάτι;Γνωρίσατε κανέναν; Γιατι ή αναίδεια της μίζερης μικροαστίλας και της βαναυσης αγραμματοσύνης εχει περισσεψει. Και κάτι ακόμη. Δεν μιλούσαν ετσι, δύσκολα, περίπλοκα,με εντυπωσιακές ατάκες. Δεν βερμπαλίζανε. Μιλούσανε με βιώματα. Αυτή η γελοιότητα άρχισε απο την εποχή της καπηλείας και της μυθολογίας.

  52. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 23:41:35

    @51 Υποκλίνομαι....

  53. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 23:51:05

    @51
    Παιδι αυτης της γενιας ειμαι Αλεξανδρα,δεν ητανε τοσο ιδανικα και με αυτους.Εσυ?

  54. fantomas avatar
    fantomas 07/01/2009 00:00:05

    sfirao kleftika Says:
    January 6th, 2009 at 11:41 pm
    @51 Υποκλίνομαι….

    MEΓΑΛΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ......ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ ..... ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΚΗΒΕΙΣ ΕΠΙΚΥΝΔΗΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

  55. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 07/01/2009 00:13:26

    @51
    Μπήκα μετά το 55, αήττητοι... Με ρωτάς αν ειμαι παιδί αυτής της γενιάς ή αν ήταν ιδανικοί;

  56. donaE avatar
    donaE 07/01/2009 00:14:37

    @ 56 Το πρωτο

  57. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 07/01/2009 00:19:10

    @λάθος στην αρίθμηση των σχολίων @54
    Dona E
    Δεν ξέρω τι εννοείς αν ήταν ιδανικά και με αυτούς, ποιούς "αυτούς" ακριβώς και τι σημαίνει ιδανικά.

  58. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/01/2009 00:24:47

    Η Σημερινή Αριστερά δέν έχει καμιά σχέση μέ την παλιά Αριστερά τής Θυσίας.
    Τουλάχιστον εκείνοι ακόμα και μέ τά λάθη τών Ηγεσιών τους είχαν ένα σκοπό και μιά Πίστη...
    Μπορεί να λάθεψε η Πίστη,αλλά προσέφεραν και Πολιτιστικά στην Ελλάδα και δίδαξαν Ηθος.
    Και δεν αναφερομαι σε μερίδα τής Ηγεσίας αλλά στον ανθό τής γενιάς τού 40 πού κυριολεκτικά σμπαραλιάστηκε.
    Απο την άλλη πλήν τιμητικών εξαιρέσεων δέν υπήρξε Αστική Τάξη τής προκοπής...
    Νικητές σέ ένα Πόλεμο πού τον κέρδισαν μέ δανεικά έδειξαν τεράστια συμπλέγματα ,και αντί να συμφιλιώσουν τήν Ελλάδα τήν τσάκισαν ακόμα περισσότερο φερόμενοι εκδικητικά.
    Σήμερα πολλοί αρκούνται στό να αυτοπροσδιορίζονται ως αριστεροί ή ΄προοδευτικοί΄γιατί αυτό εξαγνίζει τίς λαμογιές ..
    Η Μεταπολίτευση κινήθηκε στρεβλά σέ μιά ΄Αντιδεξιά΄Λογική ,πού όμως δέν μπόρεσε,πλήν τής πρώτης Ανδρεϊκής Τετραετίας ίσως,νά αρθρώσει νέο Κοινωνικό Προοδευτικό Λόγο.
    Σήμερα έχουμε μιά δογματική αριστερά και μιά αριστερά ΄πού δεν απογοητεύει κανέναν΄κατά Αλαβάνο.
    Χειρότεροι οι πρώην ΚΚέδες πού εισέβαλαν ΄αλλού΄και έβγαλαν όλο το κόμπλεξ τής ΄διεθνιστικής αποτυχίας΄τού Σοβιετικού Πειράματος και το μετέτρεψαν σέ ΄οραμα΄Καλής Παγκοσμιοποίησης,δηλαδή μπαρμπούτσαλα.
    Μετέτρεψαν τμήμα τής Αριστεράς σέ Μ.Κ.Ο.πού αναδεικνύει Κοινωνικά Θέματα όμοια με αυτά που άνετα θα αναδείκνυε η Φιλελευθερη Συμμαχία .
    Και φυσικά πάμπολλα στελέχη της κυριαρχούν στά Πανεπιστήμια συμβάλλοντας στην Τύφλωση τής Παιδείας.
    Αριστερά με Λογο δέν υπάρχει.Μονον συναισθηματικού τύπου Αριστερά υπάρχει,πού λειτουργεί περισσότερο μέ την Ανάμνηση.
    Υπάρχουν ευαισθητοποιημένοι Πολίτες σέ διάφορους Χώρους πού ψηφίζουν κατά συνείδησιν και βάσει τών δεδομένων τής εκάστοτε χρονικής περιόδου.
    Εξυπακούεται πώς δεν θεωρώ,ούτε ποτέ θεωρούσα ως Αριστερά τά αριστερίστικα γκρουπούσκουλα ,υπολειματα οπαδών τού Χοτζα τού Μαο και τού Πολ Ποτ.
    Και φυσικά τούς ΄αντεξουσιαστές΄χώρο θολό και μηδενιστικό και καθ'όλα ύποπτο.
    Υ.Γ.
    Το άρθρο είναι ενδιαφέρον ως ΄Αντί΄...΄...Ομως απο κάποια ΄Αντί΄του προκύπτουν και θέσεις.

  59. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/01/2009 00:30:32

    Το τι είναι αριστερά εξαρταται πως το εννοεί κανείς.
    Το τι είναι όμως ελληνική αριστερά είναι άλλο θέμα.
    Με εξαίρεση το ΚΚΕεσωτ. του οποιου υπολείμματα ζουν μέσα στο ΣΥΡΙΖΑ σήμερα κανένα άλλο κομμάτι της δεν πίστεψε ποτέ στη δημοκρατία.
    Αγωνίστηκαν για τη δημοκρατία επειδή ήσαν εκτός εξουσίας.Αν την καταλάμβαναν θα την καταργούσαν όπως όλοι οι Βαλκάνιοι ομοιδεάτες τους.Τώρα αν η Λαική Δημοκρατία της Ελλάδος θα έμοιαζε περισσότερο με την Αλβανία του Χότζα ή τη Ρουμανία του Τσαουσέσκου ή τη Βουλγαρία του Ζίβκωφ είναι θέμα υποθέσεων.Κάπου μεταξύ αυτών θα ήταν πάντως.
    Σήμερα το μεν ΚΚΕ ετοιμάζεται να αποκαταστήσει τον Στάλιν,ο δε ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος ελέγχεται πλήρως από τους διαγραμμένους του ΚΚΕ έχει μπλέξει με τη σάρα και τη μάρα του "αντιεξουσιαστικού χώρου" και τα μπάχαλα.

  60. donaE avatar
    donaE 07/01/2009 00:32:19

    @59 Αλεξάνδρα Με συγχωρεις,με δουλευεις?Μετρησα 6 'τους' και '...γνωρισατε κανεναν'.Δεν αναφερεσαι στην γενια 'εκεινης της αριστερας',σε αυτους.Οταν λεω ιδανικα εννοω τοσο θετικα που τα παρουσιαζεις.Και ρωτησα αν εισαι παιδι αυτης της γενιας οπως και εγω.Τι το ηθελα και ρωταγα!

  61. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/01/2009 00:33:11

    Ανοίγει μια συζήτηση για ένα θέμα, κοιτώντας το παρελθόν, αντί για το παρόν και το μέλλον.
    Λοιπόν...

    Παρελθόν:
    Η ιστορία έχει μιλήσει / δικαιωθεί, με τα λάθη της τις ακρότητες και τις βλακείες και των δύο πλευρών, αλλά ευτυχώς όπως αναφέρει ο "Τάκης Λαζαρίδης: «Ευτυχώς ηττηθήκαμε σύντροφοι»"

    Παρόν:

    Η αριστερά, στο μεγαλύτερο πσοσοστό, είναι .... συνδικαλιστές. Συν διαχειριστές της εξουσίας και ομοτράπεζοι.
    Υπάρχουν και εξαιρέσεις, όμως η ηγεσία της αποσκοπεί να πηδήξει στο τρένο της εξουσίας.

    Το μεγαλύτερό της όμως πρόβλημα είναι το μέλλον. Μια Αριστερά που δεν έχει προτάσεις παρά μόνο καταγγελτικό λόγο και θεωρίες ανατροπής της καθημερινότητας δεν είναι ...Αριστερά.
    Οταν δεν ακουμπά τα προβλήματα της καθημερινότητας που πάνω στο σήμερα κτίζουμε το αύριο, γιατί κάνουν ...τζιζ και θα χάσουμε κουκιά στις συνδικαλιστικές οργανώσεις, τότε τι να μας πει?
    Για αυτό το λόγο το συνολικό ποσοστό της ποτέ δεν πέρασε όσο εγώ ζω το 15% και την βλέπουν σαν γραφική ...γωνία.
    Για ποιό λόγο η Αριστερά να είναι εναντίον της αξιολόγησης των δασκάλων ή των σχολών, για παράδειγμα. Η ομαδοποίηση είναι η χειρότερη μορφή του φασισμού, γιατί συνθλίβει την προσωπικότητα, και η Αριστερά (παρόλο που δεν συμφωνούσα μαζί της στο παρελθόν είχε προσωπικότητες)
    Μιλάμε για την οικονομική κρίση και μας μιλάει για 100,000 μονιμοποιήσεις στο Δημόσιο ή για ανατροπή του συστήματος και επανάσταση...
    Αρθρώνει κάποιος διαφορετική άποψη και είναι εθνικόφρων, φασίστας και μικροαστός....
    Η ταμπελοποίηση και το αλάθητο της Αριστεράς λυπάμαι που το λέω την έχουν οδηγήσει εκεί που της αξίζει ...στο περιθώριο.
    Και είναι κρίμα γιατί η στάση η δική σου καθορίζεται από την στάση του απέναντι.
    Κάποτε απέναντι σε ένα Θεοδωράκη υπήρχε ένας Χατζιδάκις (...άλλο αν για εμένα ο Μάνος Χατζιδάκις είχε πιο "αριστερή" στάση ζωής)
    Τώρα η Αριστερά επιδεικνύει τα τσιφτετέλια της ΕΡΤ και το σπάσιμο της βιτρίνας, ως επανάσταση...
    Απλή επανένταξη έχει γίνει...

  62. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/01/2009 00:38:34

    Ιθαγενή ,η Αριστερά δέν ξέχασε ποτέ τον Γιακωβινισμό της(κατά Λένιν) δηλαδή τήν ψευδή αίσθηση πώς ΄αυτή ξέρει πρίν τον Λαό ,γιά τον Λαό΄.
    Αποτέλεσμα:Δημιουργία στελεχών πού λειτούργησαν στην Πλειοψηφία τους δι΄ίδιον όφελος.
    Σήμερα δέ έχει μείνει Κενή Περιεχομένου και συντελεί στήν διατήρηση ενός στρεβλού Συστήματος πού ολοκλήρωσε τον κύκλο του.
    Σωστές οι επισημάνσεις σου ,κατά την γνώμη μου.

  63. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 07/01/2009 00:39:52

    @Dona E
    επειδή σου οφειλω μία απάντηση ναί, ειμαι παιδί αυτής της γενιάς. Και Σπύρο, με συμπλήρωσες..

  64. donaE avatar
    donaE 07/01/2009 00:40:45

    @60 Σπύρος Τωρα η αριστερα της θυσιας ειναι ενα θεμα.Καποιοι την πληρωσανε πολυ ασχημα και καποιοι και δηλωσεις κανανε,και μεταξυ τους σφαχτηκανε (Τασκενδη),και σκληρα αφεντικα (και δικα μου) γινανε,και σε δεξιους βουλευτες τρεχανε να διορισθουν και περιουσιες γινανε απο το ανταρτικο (κλεμενα)και...Οσο για το ηθος δεν ειναι παρακαταθηκη κανενος.

  65. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 07/01/2009 00:45:16

    @Dona E
    Και επειδή δεν ειμαι κολλημένη και μπερδεύτηκα λόγω παράλληλων ασχολιών,συγνώμη

  66. donaE avatar
    donaE 07/01/2009 00:45:49

    @67 Τιποτα

  67. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/01/2009 00:49:40

    donaE66@
    Το μεγαλύτερο μέρος αυτής τής γενιάς πήγε άδικα.
    Αυτά που γράφεις δεν ακυρώνουν τήν συνολική προσφορά της...
    Και ο άνθρωπος δεν είναι πάντα φτιαγμένος απο ατσάλι.Σπάει κιόλας.
    Δεν θεοποίησα τίποτα.Και γνωρίζω αρκετά -μιάς και παιδί γεννημένο απο γονείς πού έζησαν τον Εμφύλιο είμαι-τά λάθη και τά εγκλήματα και αυτής τής πλευράς.
    Ομως δέν ανέδειξε Μαυραγορίτες και δοσίλογους σέ Κυβερνητικες θέσεις.
    Τό παρόν θέμα μιλά για την Αριστερά,οπότε σε αυτήν αναφέρομαι.
    Οταν ανοίξει θέμα για την ΄Αλλη πλευρά΄το συζητάμε.
    Ως πρός το Ηθος,δέν διαφωνώ μέν ,αλλά η έννοια τής Αντίστασης δίδαξε περισσότερο Ηθος απο τούς Κεκρυμένους Τσουδερούς.
    Και προτιμώ τον Πολιτισμό τών ολίγων Φωτισμένων Αστών και αρκετών Αριστερών τής Εποχής παρά τό ΄Αστα τά μαλλάκια σου ανακατεμένα΄.

  68. donaE avatar
    donaE 07/01/2009 01:03:14

    @69 Σπυρο Πηγε αδικα συμφωνω.Αν μιλαμε για την αριστερα η αντισταση ητανε μια στιγμη και οχι μονο δικη της.Οι Φωτισμενοι Αστοι παλι ξερεις τι ειδους αριστεροι ειναι.Το 'Αστα τά μαλλάκια σου ανακατεμένα' το ακουγανε ολοι γιατι ητανε σουξε,και ακομα οι ανθρωποι δεν ειχανε αυτοπροσδιορισθει,οπως τ'ακουγανε και οι αριστεροι της θυσιας.

  69. Xase avatar
    Xase 07/01/2009 01:15:59

    @61 ψυχραιμια.

    Σιγα ρε φιλε θα τους σκοτωσεις ολους εσυ.
    "Αγωνίστηκαν για τη δημοκρατία επειδή ήσαν εκτός εξουσίας". Και μεταπολεμικα μπορουσαν να μπουν στην εξουσια ετσι;; Η δεξια (που οπως σε αλλη αναρτηση ειπες οτι ψηφιζεις-η τουλαχιστον αφησες να εννοηθει- )τους ειχε στα οπα οπα. Στον στρατο τους εκαναν τους αριστερους αξιωματικους, δεν τους εστελναν στα συνορα. Και στα πανεπιστημια τους εβαζε κατευθειαν μεσα, δεν ζητουσε κανεις κοινωνικων φρονηματων. Και απο δουλειες, τις καλυτερες οι αριστεροι. Αυτοι δεν πιστεψαν στην δημοκρατια οπως λες αλλα οι δεξιοι που γαμουσαν και εδερναν πιστεψαν και πιστευουν. Να εχουν τους αλλους απεξω. Και αμα διαβαζες καμια αριστερη εφημαριδα σε μπουζουριαζαν και σε πηγαιναν μεσα. Αλλα τι να πει κανεις με την καταντια ορισμενων που το μονο που ξερουν να κανουν ειναι προπαγανδα και να μας λενε ποιοι ειναι και ποιοι ηταν αριστεροι και ποιοι οχι.

  70. Xase avatar
    Xase 07/01/2009 01:25:06

    @61.

    Το οτι παραδεχεσαι οτι οι αριστεροι στην Ελλαδα αγωνιστηκαν για την δημοκρατια ειναι τουλαχιστον ενα θετικο. Για πες μου ο ΚΚ και ο Σημιτακος (που ελεγε οτι το κομμα του ηταν το μονο αριστερο) τι προσφεραν στην δημοκρατια οταν δεν ηταν στην εξουσια;;. Το μονο που ηθελαν ηταν η εξουσια , τιποτα αλλο. Η μασσα και η κουταλα. Και τωρα τι θελουν τα κομματα εκτος η εντος εξουσιας;;. Την κουταλα θελουν. Οχι να φιαξουν την ζωη μου και την ζωη των παιδιων μου καλυτερη.

  71. Naruto avatar
    Naruto 07/01/2009 02:11:15

    Αριστερες στροφες ανοικτα,
    Δεξιες στροφες κλειστα.

    Η πιο χρησιμη χρηση των λεξεων στην ελλαδα (για αυτο και η χρηση πλεονασμου).

    Οι ιδεολογιες ειναι ολες μια χαρα μεχρι την μεσολαβηση του ανθρωπινου factor :P

  72. Συνδικαλιστής avatar
    Συνδικαλιστής 07/01/2009 02:36:06

    Δεν είναι «Πρόοδος» η ανάδειξη των μειονοτήτων που κατακερματίζουν κάθε συλλογικότητα και καταδυναστεύουν την κοινωνική πλειοψηφία. Πρόοδος είναι η συλλογικότητα που αναδεικνύει τα ευρύτερα λαϊκά συμφέροντα σε κυρίαρχη πηγή νομιμότητας.

    Αυτό είναι φασισμός. Η λατρεία της ομοιομορφίας.

  73. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/01/2009 02:53:10

    Ο Κατακερματισμός τής Κοινωνίας σέ ποικίλες μειονότητες είναι το καλύτερο όπλο τής κάθε Εξουσίας.
    Γι΄αυτό άλλως τε οι Ανδριανόπουλοι ,οι Μάνοι και οι λοιπές ΄προοδευτικές δυνάμεις΄ενισχύουν αυτό τον κατακερματισμό μέ κάθε τρόπο.

  74. Γιάννης avatar
    Γιάννης 07/01/2009 05:13:56

    Το πιο ύποπτο σε αυτό το κομμάτι:

    <<<>>>

    Αριστερά λοιπόν είναι η εξίσωση προς τα κάτω;;;;

  75. Γιάννης avatar
    Γιάννης 07/01/2009 05:15:08

    Το ξανακολάω επειδή φαγώθηκε:

    ""Δεν είναι «Αριστερά» ο αγώνας για τη διατήρηση «κεκτημένων» προνομιούχων ομάδων. Αριστερά είναι η κατάργηση των αδικιών - μαζί και των σκανδαλωδών «κεκτημένων», που λίγοι απολαμβάνουν κι όλοι οι υπόλοιποι πληρώνουν."""

  76. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 07/01/2009 08:56:44

    @56 TO χοιρινό εννοείς ? Πήρε την απάντησή του.

  77. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/01/2009 09:38:41

    @ Xase
    Mπρούσαν να κάνουν οτιδήποτε από το 1974 και μετά.
    Το χρονικό διάστημα από το 1974 ως σήμερα είναι 35 χρόνια,αρκετά μεγαλύτερο από το διάστημα από το 1949 ως το 1974 που είναι 25 χρόνια.
    Με άλλα λόγια η μεταπολίτευση κρατάει περισσότερο από τη μετεμφυλιακή εποχή και ο καθένας κρίνεται σήμερα από αυτή.
    Τι πρόσφεραν τώρα οι άλλοι εκτός εξουσίας;
    Οι μεν πασόκοι δε διαφέρουν και πολύ στους αγωνες από τους αριστερούς όταν είναι εκτός εξουσίας εννοείται -Ο Σημίτης έβαζε βόμβες- η δε ΝΔ εκτός εξουσίας προσφέρει κάτι που δεν έχει επαρκώς εκτιμηθεί : Κοινωνική ηρεμία και γαλήνη.Επειδή από τη φύση τους αποστρέφονται τις ταραχές η αντιπολίτευση είναι πολύ πιο ήρεμη απ ότι σε άλλες περιόδους.

  78. KaryID avatar
    KaryID 07/01/2009 10:06:23

    @80: Καλημέρα.
    Αναρωτιέμαι μήπως συμβαινει το αντίθετο από αυτό που λες: μήπως επειδή το ΠΑΣΟΚ ήταν γενικά σε ιδεολογικό έστω επίπεδο (όχι σε πρακτικό)πιο "χαλαρό" και δεν "τσίτωνε" την κοινωνία τόσο πολύ στα όριά της υπήρχε περισσότερη ηρεμία και λιγότερο κλίμα κοινωνικών συγκρούσεων;

  79. mikros prigkipas avatar
    mikros prigkipas 07/01/2009 10:16:45

    Πολύ σωστές όλες οι επισημάνσεις. Λόγω Τσίπρα η Αριστερά έγινε και λίγο trendy (τόσο όσο χρειαζόταν), έγινε Αριστερά- Μιλκομπούκαλο, οπότε το παιχνίδι χάθηκε εντελώς. Αυτό φυσικά δε σημαίνει οτι κάποιοι έχουμε πάψει να πιστεύουμε στα ιδανικά μιας πραγματικής αριστεράς, ιδίως τώρα που τα προτάγματά της (όχι αυτά που προβάλλονται σήμερα) μοιάζουν επίκαιρα όσο ποτέ άλλοτε για όλους μας.

  80. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 07/01/2009 10:18:24

    Αριστερα είναι και το σπίτι της Κούλας μου.

  81. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/01/2009 10:33:28

    @ Κary ID
    Aυτό μπορεί να ίσχυε τη δεκαετία του 80.Ο Σημιτης την τσίτωσε και πολύ την κοινωνία για την ΟΝΕ.
    Τσίτωσε και τα παιδιά πάρα πολύ με τον Αρσένη.
    Δεν έγινε όμως επί του "κάτσε καλά Γεράσιμε" ούτε αυτα που έγιναν επί Κοντογιαννόπουλου ούτε αυτά που γίνονται τώρα ακριβώς γιατί η ΝΔ ήταν αντιπολίτευση.
    Σε άλλα θέματα δε χωράει συζήτηση.Οι σημερινοί "εξεγερμένοι" δεν μπρούν να μαζέψουν ούτε το ένα δέκατο του κόσμου που μάζευε ο Χριστόδουλος στις "λαοσυνάξεις".Εκεί όμως δεν έσπασε ούτε καθρεφτάκι αυτοκινήτου ενώ τωρα σε κάθε συγκέντρωση 5-10 χιλιάδων όλο και κάτι θα σπάσει και θα καεί.

  82. KaryID avatar
    KaryID 07/01/2009 10:41:14

    Μετά τη δεκαετία του '80 ο οδοστρωτήρας του life style φρόντισε και τα πέρασε άλλη μια στρώση όλα Ψυχραιμία.
    Γι' αυτό κατά τη γνώμη μου "έκατσαν" εντελώς πια τα πράγματα. ΝΔ - ΠΑΣΟΚ ένα και το αυτό.

  83. thanos avatar
    thanos 07/01/2009 11:26:19

    εαν αυτη τη στιγμη υπηρχε αριστερα θα ειχε ηδη αφομειωθη και θα ηταν ακομη μια πρασινο-μπλε κυβερνηση διοτι οπως εχουν κατασκευαστη τα κυκλωματα δεν ξεφευγει κανεις , η ροη του χειμμαρου εχει μια φορα, εκτος αν γινει κατι συγκλονιστικο που δεν το βλεπω , καλη χρονια και περαστικα