#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2008 23:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να μπαίνουν τα πράγματα στην θέση τους

Αρχίζει πλέον και υπάρχει πρόβλημα με τα σχόλια. Ποτέ δεν είπαμε ότι είμαστε ένα site ελεύθερης βοσκής, ή φόρουμ διαλόγου επί παντός του επιστητού.  Είμαστε βασικά ένα ειδησεογραφικό – ενημερωτικό μπλογκ, με μοναδική φιλοδοξία να σπάσουν τα στεγανά της πληροφόρησης και να υπάρξει μια πολυδιάστατη ενημέρωση για όλα τα καυτά προβλήματα που απασχολούν τον τόπο. Και τις αιτίες τους, επειδή μια είδηση χωρίς ανάλυση και έρευνα είναι μια επιφανειακή και μονομερής είδηση. Θεωρούμε λοιπόν τον διάλογο με τους αναγνώστες μας πολύτιμο. Ακριβώς επειδή δίνει στις ειδήσεις τις διαστάσεις που πρέπει να έχουν, τις εμβαθύνει και αναδεικνύει προβλήματα που εμείς αγνοούμε ή παραβλέπουμε. Είναι επίσης πηγή έμπνευσης και ειδήσεων για εμάς. Πιστεύουμε όπως και στην αρχή, ότι μαζί με τους αναγνώστες μας «μπορούμε να νικήσουμε τους επαγγελματίες της πληροφόρησης στο γήπεδό τους».  

Ποια μπορεί να είναι όμως η συμβολή των αναγνωστών μας σε αυτή την προσπάθεια; Με ποια σχόλια; Διακρίσεις στις απόψεις δεν μπορούν φυσικά να γίνουν. Με τίποτα. Ακόμα και στις πλέον εξτρεμιστικές. Αυτό είναι δημοκρατία και ελευθερία της γνώμης. Δεν είναι όμως καθόλου δημοκρατικό να αποπροσανατολίζεται η συζήτηση σε ένα θέμα με σχόλια άσχετα με το αντικείμενο. Δεν βοηθάει καθόλου στην έκφραση και την ελευθερία της γνώμης το να ψάχνει κανείς σε ατέλειωτα «σεντόνια» να βρει μια γνώμη. Άσε που  δεν προλαβαίνουμε. Ο διάλογος πρέπει λοιπόν να διατηρηθεί σε ένα επίπεδο, επειδή διαφορετικά δεν είναι διάλογος, είναι οχλαγωγία. Και δεν την γουστάρουμε. Ως εκ τούτου σας παρακαλούμε θερμώς να επικεντρώνεστε στο θέμα. Και όχι σχόλια παραπάνω από 200-300 λέξεις. Είναι δύσκολο, το ξέρω, αλλά δείχνει όμως σεβασμό στον αναγνώστη. Και λυπάμαι, άλλα όποιο σχόλιο κρίνεται ότι αποπροσανατολίζει ή είναι άσχετο με το θέμα θα μεταφέρεται εδώ: «Γράψτε την άποψή σας» (http://www.antinews.gr/?cat=30). Θα είναι πολύ κουραστικό για εμάς, αλλά δεν βλέπω άλλη λύση. Αν θέλετε να γίνει συζήτηση με το θέμα του σχολίου δεν έχετε παρά να μας το προτείνετε για να ανεβάσουμε άλλο Post. Και φυσικά σχόλια σαν εκείνα που ανεβαίνουν σε άλλα και  «πάρα πολύ δημοφιλή» μπλογκς, κομμένα, άνευ διαλόγου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 05/07/2008 23:45:52

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΣΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΣΚΕΜΕΝΑ Η ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑς ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ. ΣΥΝΕΠΑΙΡΝΕΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΚΟΥΒΑΛΑ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙς ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΠΟΙΕς ΦΟΡΕΣ ΟΠΟΤΕ "ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ" ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΔΩ.

    ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. ΕΙΠΑ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΧΩΡΟ ΓΚΕΥ. ΕΑΝ ΑΝΟΙΓΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΓΚΑΥ ΓΑΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΗΛΟ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΘΕ ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΤΟ ΓΑΜΟ.

    ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΗΜΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. ΘΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΑΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΠΡΩΧΤΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΧΟΛΙΟ ΦΙΛΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΤ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ.

    ΤΕΛΟΣ ΕΑΝ 2-3 ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΝΤΑΛΛΑΣΣΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΡΜΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΕΑΝ ΠΟΣΤ,ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΝΕΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ. ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΧΟΛΙΩΝ. ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΕΙΣΔΥΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΟΡΘΟ ΛΟΓΟ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

    ΠΠ

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 06/07/2008 00:32:07

    ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ. ΜΕ ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ?

    ΝΤΑ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ !

    ΠΠ

  3. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 06/07/2008 00:35:27

    Αρχίσαμε......

  4. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 06/07/2008 00:37:46

    Και να έχετε οικονομία λόγου. Δεν ειναι θέμα στύλ. ειναι θέμα συγκρότησης και σεβασμού στον αναγνώστη συν τοις άλλοις

  5. μπάμιας avatar
    μπάμιας 06/07/2008 00:37:47

    έλα βρε ΠΠ ηρέμησε, δεν απαγορεύεται ούτε η πλάκα ούτε η κριτική , ούτε τίποτα. Απλά οι μακαρονάδες και το ραχάτ λουκούμ θα γίνεται στο μπουντουάρ. Πες μου, p l e a s e ότι δεν είσαι στενοχωρημένος, και αν θές θα σου κάνω παρέα εδω όλη νύχτα.

    Θα μπορούσαμε να αναταλάσσουμε ολιγόλογα σχόλια, σαν γιαπωνέζικα ποιήματα για practice.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/07/2008 00:39:07

    αλεξάνδρα, παρηγόρησέ τον, πες του ότι όλα θα πάνε καλά, δεν άλλαξε τίποτα, απλά θα είναι πιο ευχάριστο να τον διαβάζουμε

  7. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 06/07/2008 00:45:24

    Καλυτερα έτσι..

    Ο σχολιασμός πέρα από την άποψη σου δείχνει και τον σεβασμό στο χώρο του ιστολογίου, στο χρόνο και τον κόπο αυτου που τα έγραψε και στους υπόλοιπους που το διαβάζουν

    Απο πότε θεωρείται λογοκρισία η κοινή λογική;;

    Εχει γεμίσει παρανοικους η μπλογκοσφαιρα που μαπινουν κάπου, αφήνουν ένα ..παπλωμα με ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ, ασχετες με το θέμα και φευγουν!!

    Δεν μπαινουν κάν στον κόπο να σε διαβάσουν!

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 06/07/2008 00:48:13

    ΠΑΙΔΙΑΜ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ Ο ΦΑΚΤΩΡΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΤΕ !! ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑ ΕΒΑΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΤΗΝ "ΕΞΕΔΡΑ" ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.

    ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑΧΕΙ Ο "ΛΑΟς" ΕΧΕΙ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ. ΤΙ ΤΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ! ΣΩΣΤΑ?? ΚΑΙ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΕΒΓΑΛΕ ΓΕΨΗ ( ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ) ΚΕΡΑΣΙ.. ΔΙΣ ΣΕ ΕΡΕΥΝΑ. ΠΑΤΩΣΕ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΕΙ. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ. ΝΑ ΡΩΤΩ ΜΕ ΕΙΛΗΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΕΠΙΣΗΣ.

    ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΠΙΟ ΚΑΡΡΕΝΤ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΜΑΣ.

    ΠΠ

  9. Vass avatar
    Vass 06/07/2008 00:48:40

    Συζήτηση περί του αυτονόητου. Τα σεντόνια δεν διαβάζονται και νομίζω ότι η διαχείρηση που προτείνεται θα μας γλιτώσει από το scroll.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/07/2008 00:51:13

    ΠΠ

    επειδή μου αρέσει να σε διαβάζω, θα στο πω: πριν την Coca Cola, γεύση κεράσι έχει το Dr. Pepper!

  11. toyttoyt avatar
    toyttoyt 06/07/2008 00:52:39

    toyt

  12. δημοκρατικός πολίτης avatar
    δημοκρατικός πολίτης 06/07/2008 00:57:22

    είναι φανερό πια το έλλειμμα δημοκρατίας αυτού εδώ του τόπου. Αν θέλετε να΄γράφονται ΄τι σας αρέσει, να σβήνονται όσα δε συμφωνούν με σας. τότε να το κανετε members only, με login .

    Εφόσον καμώνεστε το ανοιχτό site, δικτυακό τόπο πολιτικού προβληματισμού, και "τσιμπάτε" επισκλέ[τες με αυτό το δήθεν δημοκρατικό προσωπείο, οφείλετε σεβασμό στα άρθρα τους.

    Κάποιοι λένε.. πού χάθηκε ο σεβασμός για να έρθει εδώ....

    Τελικά θα μείνει με τα πατακόπουλά του και τους πατακομονολόγους του.

    Αυτό που είναι δηλαδή.

  13. πατακόπουλο avatar
    πατακόπουλο 06/07/2008 01:00:55

    τι πρόβλημα έχεις ταβάριτς; σε διαβάζουμε πεντακάθαρα

  14. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 06/07/2008 01:02:23

    Archeopteryx, αδυνατώ. Σάββατο βράδυ και τέτοια ώρα, το μόνο που μπορώ να πω ειναι πες μας τι πίνεις....

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/07/2008 01:09:48

    αλεξάνδρα, ξέρεις το «όσα δεν φτάνει η αλεπού...»

    μην χαλάς την ζαχαρένια σου, όλα για την ψυχαγωγία.

    Πίνω νερό (άντε και λίγο παγωτό φράουλα) Μου έδωσες ιδέα: παγωτό φράουλα, κρέμα σαντιγύ και παγωμένη σόδα!

  16. Factorx avatar
    Factorx 06/07/2008 01:31:37

    @δημοκρατικός πολίτης: Αν θέλαμε να τσιμπάμε αναγνώστες, τότε γιατί να τους διώξουμε; Δεν ειναι αντιφατικό;

  17. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/07/2008 02:10:48

    Μια οαση βρηκαμε. Μην αποδειχθει mirage...

  18. mareli avatar
    mareli 06/07/2008 02:51:31

    Πιστεύω, ότι αυτό το θέμα που ανακύπτει είναι χωρίς ιδιαίτερη αξία και κακώς σας απασχολεί, αφού δεν είστε blog του γνωστού "most influencial" τύπου, όπου εμφανίζεται κάθε "πικραμένος" και εξαφανίζεται... πικραμένος!
    Ομολογώ ότι αρκετές φορές έχω συμμετάσχει σε έναν διάλογο μετά από ένα άρθρο ή ένα σχόλιο.Ποτέ δεν είδα "σεντόνια" και ποτέ ο αριθμός και το ύφος των απαντήσεων δεν ξεπέρασε κάποιο φυσιολογικό όριο...
    Μάλιστα, το σημερινό σου άρθρο έχει προς ώρας "μόνο" 21 σχόλια. Άλλωστε η ροή των αναρτήσεων γίνεται με τέτοιο ρυθμό που συχνα μεταβάλλει την θεματολογία οποιουδήποτε διαλόγου.
    Ωστόσο, ας μου επιτραπεί να πω ότι τα δημοσιογραφικά στεγανά που επιθυμείτε να ξεπεράσετε αποτελούν ισχυρό εμπόδιο στην επιτυχία των στόχων σας. Ο λόγος είναι ότι είστε και παραμένετε δημοσιογράφοι με προσλαμβάνουσες παραστάσεις μιας περιόδου που δεν θα μπορούσε ποτέ να ανεχτεί την άλλη φωνή πχ ένα blog... Η αλαζονεία της 4ης εξουσίας (διάχυτη στις μέρες μας) αποτελεί το σταυρό του μαρτυρίου σας...
    Εύχομαι, πολύ σύντομα, να αποτινάξετε αυτό το ζυγό από πάνω σας και να πετύχετε τους στόχους σας.

  19. giatros avatar
    giatros 06/07/2008 04:13:49

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ Ο ΜΑΚΗΣ? ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΓΙΑ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗ SIEMENS ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕ ΣΩΚΡΑΤΗ EΣΥ SUPER STAR?

  20. syntaktis avatar
    syntaktis 06/07/2008 08:11:47

    Αν δεν κρατήσετε το σάιτ και τα σχόλια σε ένα επίπεδο, και επικρατήσει οχλαγωγια, θα υπάρξουν κάποιοι όπως εγώ, που θα σταματήσουν να σας διαβάζουν. Εξαρτάται, λοιπόν, τι θέλετε: δικό σας είναι το μαχαίρι, δικό σας και το πεπόνι. Μην αφήνετε ανεξέλεγκτα σχόλια κατωτάτου επιπέδου να χαλάσουν έναν ενδιαφέροντα δικτυακό τόπο.

  21. Factorx avatar
    Factorx 06/07/2008 11:25:34

    @Anonymous 6:03 am: Μπηκες και στο post για την φωτογραφία και έγραψες τα εξής: "Κανονικά αυτη η στιγμή της μετάβασης ενδείκνυται για να κερδίσει η χώρα πόντους ανεξαρτησίας. Το ψιλοπολεμά ο Καραμανλής γι αυτό έχουν φρίξει οι νταβάδες, ο γιωργάκης και τσιρίζει ο Αλαβάνος.Αυτή την κινητικότητα διαισθάνεται κι ο κόσμος, βλέπει και κάποιους για πρώτη φορά μετά από καιρό να την πληρώνουν, έστω ελαφρώς και εξακολουθεί να προτιμά κωστάκη. Αμα μπορούσε να κάνει πραξικόπημα(που δε γίνεται σήμερα) να ξεβρωμίσει πραγματικά ο τόπος θα τον λατρεύανε…".
    Κι εδώ επαναλαμβανεις τα ίδια με εκείνα που έλεγε το ΠΑΣΟΚ οταν το κολήσαμε στην γωνία. Μπαίνεις όμως σαν ανωνυμος και στα δυο posts κι έτσι ο κοσμάκης δεν καταλαβαίνει οτι είσαι απο τη Ρηγίλης.
    Τι έγινε μεγάλε, ενοχλείται το σύστημα Κωστάκη;
    Τωρα μας την λένε και οι αδέξιοι δεξιοί; Έχεις τα κότσια να τα πεις επωνυμως; Κανένα στοιχείο έχεις; Εγώ όμως μπορω να σε βρω αν θέλω και να σε ξεφτυλίσω όπως παλιά.

  22. mareli avatar
    mareli 06/07/2008 11:57:09

    Τι έγινε ρε παιδιά; Γιατί ΘΑ "ξεφτυλίσει" ο factorx τον ανώνυμο; Αν είναι να το κάνει ΤΩΡΑ! Τι διάολο συμβαίνει εδώ; Πόλεμο έχουν οι αριστεροί με τους δεξιούς; Για ποιό λόγο η "δεξιά" άποψη δεν χωράει σ' ένα blog που επιβάλλει το διάλογο;
    Η απειλή ξεφτυλίσματος οδηγεί στη λογοκρισία;

    Ερώτηση: Πως κατάλαβες ότι πρόκειται για τον ίδιο "ανώνυμο"; Φακελλώνετε τις ΙP διευθύνσεις μας; Δηλαδή, όσοι χρησιμοποιούν το ADSL τους πρέπει να προσέχουν γιατί τους καταγράφετε;
    Μμμμμ...

  23. Factorx avatar
    Factorx 06/07/2008 12:14:19

    @mareli: Μιλάει για "πρακτοριλίκια", μην κάνεις τον χαζό. Τα άλλα δικαίωμά του να τα λέει. Κι τι νομίζεις εσύ; Θα αφήσουμε να βρίζουν συνεργάτες μας έτσι, σφάξε με αγα μου ν΄αγιάσω. Και καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται. Δεν παρακολουθούμε ούτε καταγράφουμε κανενός τις διευθύνσεις. Και μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις και πετάς σποντούλες. Απο τη στιγμή που μπαίνεις σε ένα site, αυτό μπορεί να σε δει. Τυγχάνει να είμαι και διαχειριστής του συστήματος

  24. ira avatar
    ira 06/07/2008 12:29:34

    ΦακτωρΧ ελπιζω να κρατάτε το απορητο άλλως να βγω και να πω το όνομα μου πρώτη/ος όταν ερθει η ώρα της κρίσης. Φτου ξελευθερία θα πείτε και...ξέρουμε εμείς....

  25. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/07/2008 12:32:16

    ira
    εγώ θα πω
    Με λένε .. και είμαι καθαρός
    Χαχαχα

  26. Factorx avatar
    Factorx 06/07/2008 12:37:58

    ira Says:¨"ΦακτωρΧ ελπιζω να κρατάτε το απορητο άλλως να βγω και να πω το όνομα μου πρώτη/ος όταν ερθει η ώρα της κρίσης. Φτου ξελευθερία θα πείτε και…ξέρουμε εμείς…."

    Ira, μην τσιμπάς κι εσύ απο βλακείες που θέλουν να δημιουργησουν εντυπώσεις.

  27. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 06/07/2008 12:42:20

    ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ

    Πριν απο καμιά διακοσαριά χρόνια, τότε που το ένα κίνημα διαδέχονταν το άλλο στον χώρο της Μεσογείου και στα πέριξ - απο τον Άτλαντα μέχρι τα Καρπάθια - , συλλαμβάνονταν και κρατούταν ή και τουφεκίζονταν οι του προηγουμένου κινήματος αντιδραστικοί κ.λ.π.

    Κάποτε λοιπόν, που ήλθε κάποια αλλαγή με το επόμενο κίνημα, αφέθηκαν ελεύθεροι απο το κελί στην αστυνομία μερικοί απο το προηγούμενο κίνημα και επι μακρό χρονικό διάστημα κρατούμενοι. Και οι αφιλότιμοι κάθησαν στα σκαλιά στην είσοδο του τμήματος σαν να μήν συνέβαινε τίποτε για να συζητήσουν. Μέχρις ότου ένας χωροφύλακας τους ζήτησε να πάνε στα σπίτια τους και στις οικογένειές τους. Και αυτοί του είπαν

    - μιά στιγμή όργανον. Συνεχίζουμε την συζήτηση που είχαμε αρχίσει τότε που μας συλλάβατε. Όπου νά'ναι τελειώνουμε ...

    Απο τις magrembinischen Geschichten

    ΠΕΛΙΑΣ

  28. mareli avatar
    mareli 06/07/2008 13:33:28

    Factorx says:"Απο τη στιγμή που μπαίνεις σε ένα site, αυτό μπορεί να σε δει"!!!

    "Ιra, μην τσιμπάς κι εσύ απο βλακείες που θέλουν να δημιουργησουν εντυπώσεις"

    Εγώ θα επισημάνω ότι σε μερικά λεπτά (ειδικά αν γνωρίζεις τον κατάλληλο άνθρωπο ενός Internet provider) έχεις μάθει την ταυτότητα αυτού που χρησιμοποιεί την IP address που κατεγράφη!!!

    Σε ότι αφορά την κατηγορία για "πρακτοριλίκι" σημειώνω τα εξης:
    1. Την απάνηση πρέπει να τή δώσει ο "κατηγορούμενος" και όχι κάποιος άλλος που απειλεί με περίεργες καταγραφές και αποκαλύψεις...
    2. Αν σε κατηγορούν για κάτι ή αποδεικνύεις με παραστατικά και αποδείξεις ότι κάνουν λάθος ή ζητάς από αυτούς να αποδείξουν την κατηγορία.
    3. Γιατί τόσος πανικός...;

  29. Factorx avatar
    Factorx 06/07/2008 14:06:17

    @mareli. Πλάκα μας κάνεις; Μπαίνουν και μας βρίζουν και δεν θα απαντήσουμε; Μας κατηγορούν χυδία και θα πρέπει εγω να προσκομίσω αποδείξεις οτι δεν είμαι ελέφαντας; Που το είδες γραμμένο αυτό, ο κατηξγορούμενος να απαντα ανευ κατηγορητηρίου;

  30. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 06/07/2008 19:58:17

    An den mporeite na diakrinete ta troll eiste katadikasmenoi.

    Y.G sorry gia ta grammata eimai ektos E.E

  31. ira avatar
    ira 06/07/2008 20:46:21

    πε[ιτε μου κάποιος τι είναι τα troll?

  32. zeitgeist-gr.blogspot.com avatar
    zeitgeist-gr.blogspot.com 07/07/2008 04:05:33

    Καλά ρε mareli βλέπεις τι γράφεις; Με την ίδια λογική και ο καθένας εύκολα μπορεί να βρει την IP του antinews και αν έχει έναν γνωστό στην ΟΤΕΝΕΤ να ξέρει ποιος είναι από πίσω.

    Έλεος δλδ...

  33. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 07/07/2008 07:11:48

    copy paste apo sxolio tou fidia prin meres :

    Ένα ιντερνετικό τρολ είναι συνήθως κάποιος που ποστάρει άσχετα και προβοκατόρικα με σκοπό να κάνει μπάχαλο τη συζήτηση σε ένα φόρουμ ή τσατ-ρουμ και να προκαλέσει στους άλλους συναισθηματικά φορτισμένες αντιδράσεις (βρίσιμο κλπ) με απώτερο σκοπό να ξεχαστεί το βασικό θέμα.

    Συνηθίζεται η έκφραση DNFTT (Do not feed the trolls = μην ταΐζεται τα τρολ) που ουσιαστικά προτείνει σε όλους να αγνοήσουν το τρολ και να μην του απαντάνε γιατί μονο έτσι θα σκάσει, θα βαρεθεί και θα φύγει.

  34. μπάμιας avatar
    μπάμιας 07/07/2008 17:06:26

    @ira

    οι γνώμες διίστανται, κατ' εμέ η Lara είναι 95% και εσύ περί το 70% (δηλαδή έχεις και σοβαρές στιγμές)

  35. μπάμιας avatar
    μπάμιας 07/07/2008 17:08:40

    μία σύμπτωση είναι ότι εσύ και η παρέα σου συχνάζετε στα περι Λιάπη και ΚΚ β' και το αστείο ότι μερικοί πουροί τσιμπάνε...ρε τι κάνει το ....

  36. Nick avatar
    Nick 07/07/2008 20:17:34

    Λογικά FactorX μου έστειλες e-mail επειδή σε κάποια θέματα έβγαινα εκτός θέματος.

    Ζητώ συγγνώμη. Και δεν χρειάζεται να με ξεμπροστιάζεις.

    Νάσο με λένε.