03/09/2008 02:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να μην μας περνάνε για κάφρους

Τα κυβερνητικά επιχειρήματα για τη ψηφοφορία στην Βουλή, είναι σαν να συλλαμβάνεται κάποιος επ’ αυτοφώρω να κάνει νυχτερινή διάρρηξη σε σπίτι και η υπερασπιστική γραμμή να είναι:

Πρώτον: «Ο συλληφθείς δεν είχε κανένα λόγο να ληστέψει καθώς έχει ικανό κομπόδεμα. Για ποιο λόγο να κλέψει; Είναι τελείως παράλογο». (Το διακύβευμα ήταν ανύπαρκτο).

Δεύτερον: «Πρέπει να ήμουν τρελός για να έκλεβα την ώρα που οι ένοικοι κοιμούνται. Είναι προφανές ότι θα ξυπνούσαν. Απορρίπτω την κατηγορία». (Η διαδικασία καταγραφόταν από τις κάμερες).

Τρία: «Δεν δικαιούνται να μιλούν οι ένοικοι. Εξάλλου έχουν καταδικαστεί για φοροδιαφυγή». (Μιλάτε εσείς με τα έγχρωμα ψηφοδέλτια).

Μιλάμε για γιγάντια επιχειρήματα που βρίσκουν γόνιμο έδαφος μόνο σε κάφρους…

dinos

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σασκα avatar
    σασκα 03/09/2008 07:23:31

    Τρομερός συλλογισμός, καλά και ο διαχειριστής της πολυκατοικίας που ήταν ρε dino την ώρα της ληστείας;
    Πρόλαβε να ειδοποιήσει τον Κλουζώ (Καρχιμάκη);
    Οι αθώοι και ταλαίπωροι ένοικοι (ΠΑΣΟΚ) μάλλον σε διακοπές θα ήταν όπως συνηθίζουν τα τελευταία χρόνια, σε διακοπές επι μονίμου βάσεως.
    Τρομερό-φοβερό !!!

  2. Περικλής avatar
    Περικλής 03/09/2008 07:54:20

    για κάφρους μας περνάς εσύ που μας λες πως έγινε νοθεία μέρα-μεσημέρι μπροστά στο πανελλήνιο.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/09/2008 07:55:05

    έτσι μπράβο, φύλαρχοι της φυλής των Μασάει: Η ΝΔ νοθεύει, το Πασόκ φταίει. Το Πασόκ φταίει που πήδηξε ο Ζαχόπουλος. Το Πασόκ είναι πίσω από το ξέπλυμα στο Αγιον Όρος. Το Πασοκ φταίει που ο Αλογοσκούφης κάνει διακρίσεις σε βάρος όσων δουλέυουν με δελτίο παροχής.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/09/2008 07:57:01

    Ω! συγνώμη, δεν έγινε νοθεία, ψευδαίσθηση ήταν τα χαρτιά που μπαινόβγαιναν στην τσέπη. Αλλεργική ρινίτιδα και μυξομάντιλα. Και το βλέμμα...

  5. john avatar
    john 03/09/2008 08:09:02

    Αφού ο Ρουσόπουλος το είπε, archaeopteryx.
    Κάτι χαρτιά ήτανε, τι σημασία έχει...
    Σημασία έχει ότι πρόκειται για τεράστια γκάφα...

  6. Κοινή λογική avatar
    Κοινή λογική 03/09/2008 08:25:46

    Περικλή, εντάσσεσαι στην περίπτωση 2.
    Δεύτερον: «Πρέπει να ήμουν τρελός για να έκλεβα την ώρα που οι ένοικοι κοιμούνται. Είναι προφανές ότι θα ξυπνούσαν. Απορρίπτω την κατηγορία». (Η διαδικασία καταγραφόταν από τις κάμερες).

  7. rs avatar
    rs 03/09/2008 09:30:35

    Ρε παιδιά φτάνει πια. Ξεχείλωσε!!!
    Πολύ φασαρία για το τίποτε. Εδώ δεν ενδιαφερόμαστε χρόνια τώρα για τον συνεχή ευτελισμό των διαδικασιών του κοινοβουλίου, με ψήφιση νομοσχεδίων τις μεταμεσονύκτιες ώρες με "εμβόλιμες" διατάξεις για διακανονισμό ρουσφετιών, για συνεδριάσεις με παρόντα τρία άτομα, για την προκλητική αποχώρηση βουλευτών όταν τελειώνει η ομιλία του αρχηγού τους, και πλείστα όσα γνωστά και άγνωστα και τώρα ...κατέρρευσε το σύμπαν;

  8. john avatar
    john 03/09/2008 09:37:54

    τέσσερα: Εδώ γίνονται καθημερινά κλοπές, εκβιασμοί, φόνοι και εμείς ασχολούμαστε με μια... διάρρηξη?

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/09/2008 10:52:01

    Αυτό που βάσει λογικής πρέπει να έχει συμβεί είναι ότι ορισμένοι βουλευτές της Ν.Δ. βαριόντουσαν να περιμένουν τη σειρά τους να ψηφίσουν και αρκέσθηκαν στο να αφήσουν τα συμπληρωμένα ψηφοδέλτια με την υπογραφή τους στα έδρανα. Η Πατριανάκου προφανώς είχε επιφορτισθεί να τα μαζέψει και να τα πάει στην καταμέτρηση, πράγμα βέβαια προφανώς παράτυπο αλλά μάλλον συνηθισμένο ως πρακτική γιατί και οι βουλευτές Συν, Λαός το έκαναν γαργάρα.

    Οι εμπλεκόμενοι της Ν.Δ. δεν μπορούν βέβαια να ομολογήσουν την παρατυπία, "αταξία" κατά Σιούφα, τα άλλα κόμματα το περνάνε στο ντούκου, οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ έχουν αντιληφθεί τις πραγματικές (περιορισμένες) διαστάσεις του ζητήματος και ορισμένοι στο ΠαΣόΚ προσπαθούν να καταλάβουν γιατί η ηγεσία ανέδειξε ένα ουσιαστικά ασήμαντο ζήτημα την ώρα μάλιστα που θα μπορούσε να χτυπήσει πολύ ουσιαστικότερα την κυβέρνηση.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/09/2008 11:05:08

    Τι λέγανε για την γυναίκα του Καίσαρα;

    Ο Ρουσσώ μπορεί να είναι τίμιος και ειλικρινής.Εσάς πως σας φαίνεται;

    O Αρης (ή είναι Aris) μπορεί να είναι εργατικός και τίμιος. Εσας πως σας φαίνεται;

    O Βαρβιτσιώτης μπαμπάς μπορεί να έχει άψογα table manners. Σε εσάς τι εντύπωση έκανε;

    Εδώ φταίει ο ΓΑΠ που είχε ατύχημα την ώρα που έκανε ποδήλατο. Από τους άλλους κανείς δεν κάνει ποδήλατο γιατί δεν αντέχεται το βάρος τους.

    Δεν ντρέπομαι να πω ότι δεν έχω εμπιστοσύνη στον θεσμό και την λειτουργία της Ελληνικής Βουλής. Αν εσείς έχετε, ελέυθερα.

  11. factorx avatar
    factorx 03/09/2008 11:08:04

    @ψυχραιμια. Αφου βαριόντουσαν να βαρεθούμε κι εμείς να τους ξαναψηφίσουμε.

  12. Καφρος avatar
    Καφρος 03/09/2008 11:10:19

    Εγκό μάβρος αλλά όχι κάφρος. Έβαλα βίντεο ντει αγκοραστό κλέβει ή ντεν κλέβει. Πρότα ντει μετά μιλάει ντιμοσιογκράφι. Γκιατί τσαλακόνει βάζει τσέπι; Ντικό του ήνε; Εγκό ντουλέβει μπακαλόγκατο κολονάκι. Αυτό το γκινέκα σούρτα φέρτα βουλί καλό για μπακαλόγκατο κολονάκι. Ελινικό βουλί σίστιμα καλό γκια χοριό μου. Πάει φίλαρχο και λέι: Εσί ντεί βίντεο πος ντουλέβι βουλί ελλάντα. Ντεις βίντεο και αποφασίζι. Φίλαρχο απαντάι: Σίστιμα καλό για όλα χοριά. Αλά κοτόπουλο ντεν χοράι τσέπι φουστάνι. Ρότα αλογκοσκούφι αν τέλι ντουλέβι αφρικί, ράψι τσέπι μεγκάλι φουστάνι. Πάει βουλγκαράκι και πεί φέρη με κότερο. Μάγκο φιλίς έτιμο γκια ξεπούλιμα ιερόν ξοάνον. Θα γκίνι κε πάρτι. Προχτές πέρασε σόρος, έντοσε καλό χασίσι. Και πες εκί ανθρόπι ελλάντα γκιατί πιριφρονί μάβρο; Εμίς εντό χοριό μας μαβρίζι πολιτικούς.

  13. αλλος avatar
    αλλος 03/09/2008 11:29:58

    πριν απο καποια χρονια μια περιπτωση με υπογραφες σε νομοσχεδιο, ειχαν υποτιθεται γινει μειζων θεμα με αποπομπες και εκπομπες τηλεοπτικες για μεγαλο χρονικο διαστημα.καποιοι εχαν υποστηριξει οτι εριξαν κυβερνηση.μαλλον ομως εγιναν σε αλλη χωρα.
    συγκριση υπαρχει;

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/09/2008 11:40:43

    Άλλε η υπόθεση Πάχτα δεν έριξε την κυβέρνηση.Αυτή είχε αυτοαπαραιτηθεί καθώς ο Σημίτης εγκατέλειψε για να μην αντιμετωπίσει ο ίδιος τις τελικές διαπραγματεύσεις για το σχέδιο Ανάν και προκήρυξε εκλογές πασάροντας το δαχτυλίδι της διαδοχής στο Γιώργο.
    Η υπόθεση μεγαλοποιήθηκε από το Γιώργο για να δείξει πυγμή εν μέσω προεκλογικής περιόδους και να φάει και κάποιους υποψήφιους βουλευτές που δεν γούσταρε γιατί ο Σημίτης δεν του έδωσε μόνο το κόμμα,του ετοίμασε και του συνδυασμούς για τις εκλογές και του είπε τρέχα τώρα να νικήσεις.
    Μετά βέβαια έκανε και αυτός τη μεγαλοφυή κίνηση Μάνου - Ανδριανόπουλου και έδεσε το γλυκό.

  15. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 03/09/2008 12:01:58

    αυτη η μαυρουλα στη Φωτ. ειναι
    η Ντοκτορ Νατασα
    η συζηγος του ΓΑΠ?

  16. αλλος avatar
    αλλος 03/09/2008 12:19:40

    ψυχραιμια η αναφορα δεν γινεται για θεμα πτωσης της κυβερνησης.απλα τοτε ειχαν τρελαθει ολοι με την παρατυπια της πραξης και το ηθικον του θεματος.

  17. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 03/09/2008 12:52:00

    Φακτορ, συμπαθα με αλλα σφαλλεις!

    Αφου μιλας για καφρους δεν επρεπε να εχεις φωτογραφια του συμπαθους Αφρικανου αλλα ενος απο τους τοσους που ξεμπροστιαζει το μπλογκ μας!!!!!

  18. Σαος avatar
    Σαος 03/09/2008 12:55:18

    Στις εκλογές του 2000 ο Σημίτης έφερνε εισαγόμενους και μη νόμιμους ψηφοφόρους από πρώην Σοβιετικές Δημοκρατίες με πτήσεις τσάρτερ. Το 2008 η κυβέρνηση Καραμανλή νοθεύει ψηφοφορία εντός της Βουλής με περίσσια θράσους χωρίς να υπολογίζουν ούτε τις κάμερες. Τελικά αναρωτιέμαι αν πρέπει να αισθάνομαι πιο τυχερός από πολίτες τριτοκοσμικών κρατών όπως η Ουγκάντα, το Κογκό και το Ζαΐρ!

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/09/2008 13:19:34

    @ Άλλος : Είχαν τρελλαθεί γιατί όταν συμφωνούν και τα δύο κόμματα σε κάτι,όσο ηλίθιο και να είναι τρελλαίνονται και μας τρελλαίνουν και εμάς.
    Και τότε συμφώνησαν γιατί ο μεν Γιώργος ήθελε να δείξει πυγμή κατά του σημιτικού κατεστημένου και η ΝΔ δεν είχε λόγο να μη σιγοντάρει αφού επωφελείτο από τη "διαφθορά" του ΠΑΣΟΚ.
    Επί της ουσίας δεν διέφεραν από τα σημερινά.Μερικοί βουλευτές διαγράφηκαν χωρίς να έχουν υπογράψει τίποτε παρ ότι ανακοινώθηκε ότι είχαν υπογράψει την τροπολογία γιατί ως συνήθως δήλωσε ο Πάχτας ότι υπέγραψαν χωρίς να τους ρωτήσει και όταν διαμαρτυρηθηκαν πληροφορήθηκαν ότι έπρεπε ο νέος αρχηγός να δώσει "δείγμα γραφής".Ασε που τώρα δειλα - δειλά παραδέχονται ότι η τροπολογία μπορεί και να ήταν αναγκαία.
    Απλώς η διαφορά με τώρα είναι ότι τότε και τα δύο κόμματα έπεσαν να τους φάνε.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/09/2008 13:45:53

    Nαι Σάος! Σωστός! Και ο Σημίτης φταίει, για όλα τα παραπάνω όχι μόνο ο ΓΑΠ. Ο Σημίτης δίπλωσε το χαρτί, ο ΓΑΠ το έβαλε στην τσέπη, και φταίει και ο Λούβαρης που τα σκέφτηκε όλα αυτά και η Μιμή που έγινε η άλλη χειρούργος.

    Μην παιδεύεστε: Εν αρχή έφταιφε το Πασόκ. 4 χρόνια αργότερα φταίει το Πασόκ. Σε κάποια φαση, στο ανέκδοτο με τις τρεις επιστολές, ετοιμάζεις τρεις επιστολές.

  21. σαρδανάπαλος avatar
    σαρδανάπαλος 03/09/2008 14:06:38

    χειρούργος....

    όπως κακούργος?

  22. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 03/09/2008 15:03:26

    @Καφρος: "έγραψες", φίλε! Ωραίο

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 03/09/2008 15:19:07

    1909- 2009: 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ «ΓΟΥΔΙ» (!?!)


    «..Το κλίμα της ηττοπάθειας και της άσχημης διάθεσης των Ελλήνων μετά τη νίκη των Τούρκων το 1897 έγιναν ακόμη χειρότερα μετά και από την επιβολή της Επιτροπής του Διεθνούς Οικονομικού Ελέγχου, η οποία θα επιστατούσε στην καταβολή της πολεμικής αποζημίωσης στην Τουρκία, καθώς και στη διευθέτηση του συνολικού δημόσιου χρέους, αποτέλεσμα της πτώχευσης της χώρας το 1893…

    Η χώρα πορεύτηκε ως το 1909 χωρίς να συμβαίνουν σπουδαία πράγματα. Η εσωστρέφεια και ο πεσιμισμός χαρακτήριζαν την πολιτική και κοινωνική ζωή. Στην εξουσία εναλλάσσονταν δύο κόμματα... (: όπα!)

    Έτσι, αρκετοί κατώτεροι κυρίως αξιωματικοί ίδρυσαν μια μυστική εταιρεία, η οποία άρχισε να αριθμεί όλο και περισσότερα μέλη, το Στρατιωτικό Σύνδεσμο, που τέθηκε τελικά υπό την ηγεσία του συνταγματάρχη Νικόλαου Ζορμπά (: πώς;). Το κίνημα ή "προνουντσιαμέντο", όπως ονομάστηκε, στο Γουδί εκδηλώθηκε στις 15 Αυγούστου 1909…

    Οι στρατιωτικοί έλεγχαν στην ουσία και το Κοινοβούλιο και την εκτελεστική εξουσία. Η όλη ενέργεια των στρατιωτικών βρήκε θερμή λαϊκή ανταπόκριση (: !!!), που εκδηλώθηκε δυναμικά με ένα μαζικό συλλαλητήριο στην Αθήνα στο τέλος του Σεπτέμβρη. Η επόμενη περίοδος, ως το τέλος του 1909, πέρασε μέσα σε κλίμα αβεβαιότητας και συγκρούσεων...

    Η κατάσταση ήταν μάλλον αδιέξοδη και ο Σύνδεσμος προσανατολιζόταν σε αναζήτηση πολιτικού συμβούλου, τον οποίο αναγνώρισε στο πρόσωπο του Κρητικού πολιτικού, του Ελευθέριου Βενιζέλου...

    Στις 5 Σεπτεμβρίου (: 1910) αποβιβάστηκε στον Πειραιά όπου τον υποδέχτηκαν θερμά οπαδοί και φίλοι. Στην πλατεία Συντάγματος προανήγγειλε την ίδρυση ενός κόμματος αρχών που θα ήταν φορέας μεταρρυθμίσεων, (: τι 'πες, τώρα;).

    ΤΟΜΗ

    Το 1909, έτος της εκδήλωσης του Κινήματος στο Γουδί, είναι έτσι κι αλλιώς μια τομή στην ελληνική Ιστορία σηματοδοτώντας την αρχή μιας δεκάχρονης περιόδου (1910-20) προόδου και συγκρότησης της Ελλάδας ως σύγχρονου κράτους», Κώστας Μπογδανίδης, (ολόκληρο @: http://www.kairatos.com.gr/venizelos-ellas.htm)

    Σ.σ. «Πάσα ομοιότης με τα σημερινά δεδομένα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ συμπτωματική»…

  24. σασκα avatar
    σασκα 03/09/2008 17:21:08

    archaeopteryx όπως τα γράφεις μάλλον και παναθηναικός θα είσαι εκτός απο ΠΑΣΟΚ!!!

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/09/2008 20:46:40

    Θα μπορούσα να σου πω, σάσκα, ότι δεν είμαι Πασόκ και δεν είμαι οπαδός ποδοσφαιρικής ομάδας. Εσύ, το ξέρεις το ανέκδοτο με τις τρεις επιστολές;

    Α! ξέχασα, ο Ρωμανός ο Δ' φταίει που οι σύζυγοι των υπουργών σου παρασιτολογούν σε βάρος σου.

  26. Σαος avatar
    Σαος 04/09/2008 09:25:07

    @archaeopteryx

    Να σου πω, γιατί με λες ΝΔ-άτη; Σε πείραξε που είπα για την νοθεία επί Σημίτη και δεν έχεις κάτι άλλο να πεις; Γιατί και εγώ (πάντοτε με την λογική που με κατηγορείς) με την σειρά μου να μην υποθέσω πως είσαι ΠΑΣΟΚ-τζής; Προσωπικά, νομίζω πως είμουν σαφής. Ήθελα να δείξω πως υπάρχει αυτό το πρόβλημα, δηλαδή η νοθεία, είτε στις εθνικές εκλογές είτε εντός της Βουλής, αλλά τελικά κανενός το αυτί δεν ιδρώνει, όπως βέβαια για πολλά άλλα σημαντικά θέματα...

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/09/2008 12:49:28

    σε είπα ΝΔ-άτη; που, πότε? Σου είπα ότι δεν είμαι Πασόκ (δεν το έχω ψηφίσει δηλαδή, δεν είμαι μέλος κλπ...) Εσύ προσέφερες άποψη του τι είμαι εγώ ή εσύ. Δεν προσβάλλομαι αν με λές αυτό ή εκείνο, απογοητεύομαι, που αισθάνεσαι την ανάγκη να βάλεις ταμπέλα τι είσαι ή τι είμαι.

    Ξαναέψαξα τις "συζητήσεις" μας. Ποτέ δεν έβαλα ταμπέλα κομματική σε κανέναν εδώ. Κατά καιρούς με νευριάζει η προπαγάνδα του αδερφάτου αλλά μου είπαν ότι τέτοιες προσωπικές προτιμήσεις είναι αδιάφορες.

    Το μόνο που με πειράζει είναι όταν με κλέβουν και με κοροϊδεύουν

    Να πω "φιλάκια"; ή θα παρεξηγηθώ;

  28. Σαος avatar
    Σαος 04/09/2008 15:12:01

    @archaeopteryx

    Είδα πως μάλλον νευριάσες[;] με την αναφορά μου στον Σημίτη και αναφέρθηκες ειρωνικά πως για όλα φταίει το ΠΑΣΟΚ και κάποιος θα μπορούσε να υποθέσει πως μου πρόσαπτες έστω και έμμεσα ταμπέλα ΝΔ-ατη (τουλάχιστον αυτό σκέφτηκα όταν διάβαζα αυτά που έγραφες), ενώ εγώ δεν είπα τίποτε άλλο από αυτό που ανέφερα και πιο πριν, ότι η νοθεία σ' αυτή τη χώρα δεν είναι κάτι καινούργιο και πως έχει γίνει και θα ξαναγίνει γιατί κανείς δεν ενδιαφέρεται σε μια πρωτοκοσμική χώρα με τριτοκοσμικής αντίληψης πολίτες που δεν αντιδρούν σε τίποτα.

  29. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/09/2008 15:26:24

    να νευριάσω στο διαδίκτυο; Preposterous! Aπ' εναντίας, χαίρομαι που μου δίνεται η ευκαιρία να σου πω ότι βλέπω υποτιμιτικά όσους κυκλοφορούν με ταμπέλες είτε στα ρούχα τους είτε στις σκέψεις τους.

    Φυσικά και υπάρχουν πράγματα που μου αρέσουν και που δεν μου αρέσουν σε κάθε πολιτικό. Μερικά είναι θέμα λογικής, μερικά αισθητικής, ή ενστίκτου. Το να σου πω ότι δεν μου αρέσει ο Βενιζέλος και μου αρέσει ο ΓΑΠ εσύ θα το ερμηνεύσεις όπως ξέρεις, στην πραξη ξέρω ότι ο ένας είναι πονηρομοχθηρός και ο άλλος δεν έιναι. Ή ο ένας γυμνάζεται και ο άλλος, ε τι να κάνει. Ο ΚΚ ο β' μου ήταν αδιάφορος μέχρι που αποφάσισα ότι είναι intellectually lazy.

    Πιστέυω ότι επί Σημίτη παρήχθη πίττα και μοιράστηκε όπως ξέρεις καλύτερα από μένα, ένω επί ΚΚ β' παρήχθη λιγότερη και ποιράστηκε επίσης όπως ξέρεις εσύ.΄Πιστέυω ότι η επέκταση στα Βαλκάνια επί Σημίτη επιτρέπει σε πολλοούς Ελληνες να επιβιώνουν σήμερα, ας πούμε.

    Αισθητικά προτιμώ την Διαμαντοπούλου από την Βασούλα και τις δύο από την Φάνη Π. Προτιμώ τον Reagan από τον Carter, τον McCain από τον Obama και πιο πολύ μ' αρέσει ο Rumsfeld.

    Είμαι κατά του "κράτους" και της "εξουσίας" υπέρ της απόλυτης ελευθερίας της αγοράς, αλλά πιστέυω σε κάποια κοινωνική προστασία.

    Και φυσικά δεν θέλω τίποτα, δεν ελπίζω κλπ, ή τουλάχιστον προσπαθώ.

    'Α ξέχασα, προτιμώ τον ΓΑΠ από τον ΚΚ β', για λόγους καθαρά αισθητικούς, χωρίς να σημαίνει ότι θα τον ψηφίσω. Με ζορίζουν, ξέρεις, τα ψεύτικα διπλώματα, έστω και συγγενικών προσώπων.

    Όσο για τηνν χώρα, βεδουϊνοι με παντελόνια. Βγάλε εσύ άκρη.

    Να αποβάλεις τις ταμπέλες.

  30. Σαος avatar
    Σαος 04/09/2008 16:21:14

    @archaeopteryx

    Προσωπικά δεν προτιμώ κανέναν, ίσως γιατί για εμένα δεν έχουν να επιδείξουν κάτι που να ωφέλησε την φτωχή και την μεσαία τάξη, ενώ έστειλαν πολλούς από την μεσαία στην τάξη των φτωχών. Επίσης πιστεύω πως όλοι τους έχουν δεσμούς με δυνάμεις του εξωτερικού και αυτό φαίνεται άμεσα. Πχ ο Σημίτης με την Γερμανία, ο ΓΑΠ με τις ΗΠΑ, ο ΚΚ μάλλον γέρνει προς Ρωσσία. Όλα αυτά μου θυμίζουν αυτά που μάθαινα ως παιδί στο μάθημα της Ιστορίας. Τελικά ίσως η Ελλάδα δεν έχει απελευθερωθεί, με την έννοια πως πάντοτε θα έχουμε τα παραπαίδια των εκάστοτε Μεγάλων Δυνάμεων να μας καθορίζουν μια μοίρα προσχεδιασμένη από κάποιον ξένο παράγοντα. Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει πραγματικά ή απλά αν είμαι απαισιόδοξος.

  31. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/09/2008 18:12:15

    Mα τότε είμαστε πίσω στο 1830... ο Κωλέττης με τους Γάλλους και δεν θυμάμαι ποιός με τους Αγγλους και ποιους άλλους. Η Ελλάδα δεν έχει απελευθερωθεί, εξ αιτίας της πλεονεξίας και της φαυλότητας των λίγων. Αυτούς πληρώνουμε οι υπόλοιποι.

    Εμείς οι ίδιοι ξεπουλάμε εαυτούς. Δεν μας έκαναν οι μεν ή οι δε αλλοδαποί παραπαίδια, εμείς, ή μάλλον οι ηγέτες μας μας μας πούλησαν, όχι για να περισώσουν την Πόλη από τους Τούρκους, αλλά για να πάρουν και αυτοί, επιτέλους, μια βίλα και ένα κότερο.

    Το ελληνικό κεφάλαιο, με εξαίρεση αυτούς που πήγαν στα Βαλκάνια και την Δυτική Ευρώπη (επί Σημίτη), τα έχει παρατήσει. Όσοι έχουν μείνει μέσα, είναι κυρίως κρατικοδίαιτοι, ή επιβιώνουν σε άτυπα καρτελάκια και χρεώνουν ό,τι να' ναι προκειμένου να αντέξουν. Φορολογούμαστε χαζά και αντιπαραγωγικά. Για τις αξίες των νέων δεν ξέρω τι να πω, κάθε γενιά θεωρεί ότι οι νέοι είναι χειρότεροι...

    Εγώ δεν είμαι απαισιόδοξος, θεωρώ ότι το μικρό μαγαζί μας μπορεί και να κλείσει (και θα χαρώ πολύ να κάνω λάθος)

  32. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/09/2008 18:27:20

    @archaeopteryx: "...και πιο πολύ μ’ αρέσει ο Rumsfeld". Σοβαρολογείς;

  33. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/09/2008 23:14:04

    Κατ' αρχάς νήπιε, καλώς όρισες, ελπίζω να πέρασες καλά το καλοκαίρι... καλό μηνα, δεν θα πω ακόμα καλό χειμώνα

    Τι να σου πω, τελευταία με απογοητεύει ο R, έχει αρχίσει να αριστερίζει.

    Σοβαρά τώρα, τι να πώ; ψέμματα; Και ο R μου αρέσει και ο ΓΑΠ, ο στρατηγός Βελισσάριος (του Ιουστινιανού) και ο Μπάμπης Κλάρας (και ο του site εδώ και ο άλλος του βουνού).

    Αλλά κάτι τέτοια λέω και με έχουν κυρήξει "ανεπιθύμητο". Με εξαίρεση έναν (δεν λέω) ΔΕΝ μου αρέσουν οι κυβερνητικοί εκπρόσωποι, και ο Γκαίμπελς.