08/07/2008 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να μην μας δουλεύουν ψιλό γαζί

Φιδίας: Πριν κάνα-δυο μήνες το έγραψαν όλες οι εφημερίδες. Ένα ντουέτο του ΣΔΟΕ πήγε να κάνει έλεγχο σε ένα κομμωτή. Του ζήτησαν 30.000 για να γλιτώσει και ο άνθρωπος τους τα ’δωσε, αφού τα σημείωσε σε συνεννόηση με την αστυνομία. Όταν τους έπιασαν γράφτηκε ότι είχαν στενές διασυνδέσεις με την γαλάζια νομενκλατούρα του υπουργείου. Τελικά στο δικαστήριο έπεσαν στα μαλακά, όπως πάντα, πληρώνοντας ένα πρόστιμο μόνο 10.000 !!! Λιγότερο δηλαδή από τη μίζα που είχαν ζητήσει. Και φυσικά επανήλθαν στην υπηρεσία.
1. Αυτούς θα στείλουν να κάνουν έλεγχο στη Ζήμενς;
2. Αυτή η δικαιοσύνη θα διαλευκάνει τις υποθέσεις Ζημενς;
3. Ο Μιχάλης χρησιμοποιεί αδιάβροχο ρίμελ για να μην ξεβάφει όταν κλαίει on camera;

Sergios: Factorx Είναι γεγονός αυτό που ακούστηκε ότι η siemens ανέθεσε στην αμερικανική δικηγορική εταιρεία που έκανε τον έλεγχο για λογαριασμό του αμερικανικού χρηματιστηρίου και βρήκε τις μίζες, να στραφεί εναντίον αυτών που τα πιάσανε να τις επιστρέψουν τα χρήματα; Μου το είπαν συγγενείς από Αμερική. Δηλαδή θα το δούμε και αυτό να επιστρέφουν τα μαύρα όλοι οι λαδιάρηδες;

 Anonymos: Σύμφωνα με την νομοθεσία όλες οι κινήσεις τραπεζικών λογαριασμών των offshore εταιρειών, εφόσον δεν δικαιολογούνται με παραστατικά (δηλ. τιμολόγια), η ενδεχομένως από το πόθεν έσχες των μελών τους, είναι διακίνηση «μαύρου» χρήματος, κοινώς ξέπλυμα που θεωρείται κακούργημα. Η Μπουρμπούλια για διακίνηση «μαύρου» χρήματος καταδικάστηκε. Προκαλεί μεγάλη απορία γιατί στην υπόθεση Siemens δεν έχει ασκηθεί τέτοια προσωποποιημένη δίωξη εφόσον είναι γνωστοί στις Αρχές, όσοι κινούσαν τους λογαριασμούς αυτούς.

 Χαζός του χωριού: Μόνο ξετινάζοντας Γιαννακάκη, Δεβλέτογλου και σία βρίσκεται άκρη για τους αποδέκτες. Ποιος έχει όμως τα άντερα όταν οι συγκεκριμένοι χρηματιστές με δύο σύμφωνα και τρία φωνήεντα στέλνουν άκλαυτους ουκ ολίγους από τους 3000; Άσε που αμφιβάλλω αν υπάρχουν εξειδικευμένοι ελεγκτές ικανοί να το φέρουν εις πέρας.

 Αλέξης Τσίπρας: Φαίνεται ότι η κυβέρνηση και ο Πρωθυπουργός μας περνάνε για ιθαγενείς και μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Στέλνουν το ΣΔΟΕ στα επίσημα ταμεία της Siemens. Τι περιμένουν ότι θα βρουν εκεί; Καταγράφεται ποτέ το μαύρο πολιτικό χρήμα στα επίσημα λογιστικά βιβλία; Αν θέλουν να στείλουν κάπου το ΣΔΟΕ ας το στείλουν στα κομματικά ταμεία της Ρηγίλλης και της Χαρ. Τρικούπη…»

 Archaeopteryx: Κρίμα που δεν υπάρχει η έννοια του class action suit…50 φορολογούμενοι, δηλαδή θιγόμενοι, θα την έκλειναν την κάθε Ζήμενςαν ο Βγενόπουλος δεν είχε καταπιαστεί με άλλα θα ήταν ιδανικός για τέτοια….καθαρίζουμε όλο το μαγαζί σε 18 μήνες.

 Εκλογολόγος: Το μαύρο μαλλί του αρχηγού (όχι η τυχούσα μπογιά) είναι selfmade ή dhi; 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 08/07/2008 14:18:13

    Και που αν δεις στη συνέχεια, ανώνυμε. Ακόμα 40 απο σκιάν έχουμε

  2. ANToNIO B avatar
    ANToNIO B 08/07/2008 14:26:53

    @Factorx ,Sergios, Anonymos, Χαζός του χωριού, Archaeopteryx, Εκλογολόγος
    Λυπάμαι, αλλά νομίζω ότι έχετε μία εμπάθεια απέναντι στον καταλληλότερο, γιατί δεν περιμένετε να δείτε πρώτα από ποιους αδιάφθορους θα αποτελείτε η επιτροπή που θα επιβλέπει τον έλεγχο στην Ζήμενς και μετά να πείτε ότι θέλετε.
    Λοιπόν από πληροφορίες που έχω η επιτροπή θα είναι η εξής: Πρόεδρος Μ.Λιάπης , Αντιπρόεδρος Βερελής , μέλη Τσουκάτος, Κ.Μητσοτάκης, εκ μέρους του ΟΤΕ Σκαρπέλης και εκ μέρους της Ζήμενς Χριστοφοράκος.
    Τωρα τι έχετε να πείτε ; χάσατε την μιλιά σας ε !!!

  3. jay.z avatar
    jay.z 08/07/2008 14:31:46

    Πόθεν Λέσχες?! teleio xaxaxaxaaxa

  4. Σπίθας avatar
    Σπίθας 08/07/2008 14:46:16

    νέες καταστάσεις νέα καθήκοντα

  5. Sergios avatar
    Sergios 08/07/2008 14:49:28

    Antonio Μας έστειλες. Ξέχσες Γιάννο και Άκη και την Tall Madam.

  6. Rogue avatar
    Rogue 08/07/2008 15:42:21

    Σεβαστά όλα τα σχόλια.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ όμως, πρέπει να εξηγήσει πως αυξήθηκε η δαπάνη του στις δημοτικές εκλογές (που ήταν κόμμα του 3-4%) σε επίπεδα περίπου στο μισό των 2 μεγάλων κομμάτων.

    Το ίδιο και στις βουλευτικές, όπου η διαφημιστική του δαπάνη ήταν περίπου 4πλή του ΚΚΕ και του ΛΑΟΣ. Χωρίς να αποτελεί κόμμα του 17% που λένε οτι είναι σήμερα.

    Το ΣΔΟΕ να περάσει και απο εκεί μια βόλτα. Πειράζει;

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/07/2008 15:58:54

    Λουξεμβουργο ειναι τα $$$$ των δικων μας θυμηθειτε με. το 50% +.
    Οι Γερμανοι πηγαν κι επιασαν τους δικους φοροφυγαδες τους εκει !!! εμεις παλι τον υπνο... τοο ειπαν στα καναλια ως νεο !!! και μουγκα !

    ΠΠ
    ΥΓ> τρελλη η ομαδα σου Αντονιο. Συμβουλο τον Μανασση !

  8. Lara avatar
    Lara 08/07/2008 16:09:29

    Οι Γερμανοι εχουν φτιαξει ειδικο σωμα διωξης οικονομικου εγληματος, που κυκλοφορει στους αυτοκινητοδρομους που οδηγουν στο Λουξεμπουργκ, Λιχτενσταιν και Ελβετια.
    Αυτο το σωμα συνεργαζεται με τη μυστικη υπηρεστια , αν χρειαστει πολλες φορες.
    Λογικο ειναι να γνωριζουν το συνορο που θα καταλυσει η λιμουζινα για την εισοδο του παραδεισου.
    Τοτε δινεται εντολη στη χωρα εισοδου να επεμβει για παρακολουθηση, αφου ο Γερμανος εδω σταματα νομικα την καταδιωξη.
    Διατασεται η καθυστερηση στα συνορα πχ απο Ελβετο, η Λιχτενσταινερ για ανοητους λογους και μετα απο λιγες ωρες πιανεται ο ποντικος στη φακα.
    λαρα

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/07/2008 16:38:56

    ΑΝΤοΝΙΟ Β, καμία εμπάθeια...Υπάρχει νομικό κενό στην Ελλάδα (εσκεμμένα κατα την γνώμη μου) που δεν επιτρέπει 100 μετόχους της 5Ε ή του ΟΤΕ ή της Βήτα Bank, να διεκδικήσουν αποζημίωση για καταπάτηση δικαιωμάτων...Το θέμα αφορά χρηματιστηριακά, δικαιώματα καταναλωτών...

    Τέτοια πράγματα δημοκρατικά, ολίγον δυτικά...

    τι σχέση έχουν φίλε με το αν πάω ή δεν πάω τον Καραμανλή...που τον είδα που τον ξέρω; από το ύφος των δηλώσεών του;

  10. μπάμιας avatar
    μπάμιας 08/07/2008 16:40:34

    έλα ρε λάρα με τους τροχονόμους σου...

  11. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/07/2008 16:41:16

    τωρα που μιλαμε κλεινουν διαφορες τρυπες να ξερετε !! τι δικηγοροι παιρνουν τηλεφωνα τι γνωστοι... παντου. ΝΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ !!! ι τριχα γινεται τριχεια αν βγουν κι αλλα..

    και μαζι μ αφτους παιρνουν τηλεφωνα και εκδοτες!.. " τι εγινε εχουμε νεα" και καλα !! οι χχχχχ για να εκβιασουν να τα παρουν κι αυτοι !

    ρε δε μας καλει ενας εισαγγελεας εμας Φακτωρα μου?????????? χαχαχαχα

    ΠΠ

  12. Lara avatar
    Lara 08/07/2008 17:06:29

    Κυκλοφορησε ενα βιντεακι μιας καταδιωξης με βαλιτσες διπλωματικες πριν λιγο καιρο στο Ιντερνετ και στις τηλεορασεις εδω μεσα στο τριγωνο της αμαρτιας.
    Αν το βρω θα σας πασαρω τη διευθυνση.
    Παντως ο δημοσιογραφος που ελαβε μερος στα γυρισματα
    περασε τα προκαταρκτικα διορισμου του στην εφημεριδα με αριστα.

    λαρα

  13. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 08/07/2008 17:11:15

    ππ μπαγασα εσει ξερεις οτι ο Σανιδας και Κυριτσακης εχουν δουλεια με τον Γιωργο και εσει σπας αυγα .Πως τους λεμε ehnikeisaneleas

  14. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/07/2008 17:16:20

    Στις διπλωματικες ουτε που τις βλεπουν. ουτε θελουν να τις δουν. Αλλη βαλιτσα ηταν. Το blue το εβαλαν για μπαλαμουτι δημοσιογραφικο ! Οι Blue πανε με συνοδεια αστυνομιας ! ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ.

    Γλιτωσε ι βαλιτσα Λαρα μου??? αυτο εχει σημασια. ξερεις ποσα κοριτσια εχουν αφησει τις πολυκατοικιες στη μεση??? κριμα κι αδικο. χανωνται και μεροκαματα Αττικη και παρνασσο και Νησια.. σε παρακαλω πολυ.

    Αυτος καλος ανθρωπος ο Καισσαρης κλεφτης θα γινει?? ποιος δινει 30 και 80.000 Ε για ενα ρολοι? και Λαιμοδετες? η πλακα των ROLEX-ΘΕΜΑ απο αληθεινη ιστορια ξεκινησε. Υπαρχει μαυρο και μαυρο. Μαυρο ρολοι, αυτοκινητο, μαυρες μετοχες κλπ Σπιτια θεατρα εξοχικα φουσκωτα ασημικα, εργα τεχνης ( ναι η γκομενα εχει αποψη ! )..

    ΠΠ

  15. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/07/2008 17:20:17

    ΑΤΑΚΤΕ,
    ενας φιλος ΟΤΕΤΖΗΣ ακομη και σημερα, οταν του ελεγα.... ρε να σου πω γι αυτο κι εκεινο... ξερεις τι μου απαντουσε??

    "- δεν θελω να ξερω, οσο λιγοτερα ξερω τοσο λιγοτερα θα πω στην ανακριση"
    καλη του ωρα !....
    ο ιδιος εβγαλε και το " ΠΑΣΟΚ = Πουλαμε Αγοραζουμε Συνεταιριζομαστε Οτιδηποτε Κερδοφορο"

    χουμορ ο ατιμος.

    ΠΠ

  16. ANToNIO B avatar
    ANToNIO B 08/07/2008 17:28:17

    Συγνώμη αντί Βερελή ο Μαντέλης , μην πάρουμε στον λαιμό μας και "αθώους".

  17. ANToNIO B avatar
    ANToNIO B 08/07/2008 17:36:55

    PORTA PORTA να σου πω ιστορίες από τον Ο?Ε να σου φύγουν οι μεντεσέδες,αλλά δεν έχω ορεξη, κάνει και ζέστη , συμφωνώ με τον φίλο σου !!!!!

  18. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/07/2008 17:38:32

    το ΠΑΣΟΚ ειχε μια εξησωση :

    θελεις δουλεια ? = προκαταβολη και θα το δουμε το θεμα σου.

    Δουλευε ομως το συστημα. Γιναν δουλειες καλες και κακες. Ηρθαν μετα οι αλλοι, οι οποιοι ειχαν λουστει την εξησωση αλλος αμεσα αλλος εμεσα και θελησαν να την βαλουν σε λειτουργια !!! μα γινεται ετσι ?? απο τη μια μερα στην αλλη?? Οι Κινεζοι και οι Γιαπωνεζοι αντιγραφουν χρονια και δεν εχουν ποιοτητα και προιον ( οι κινεζοι ). ΓΙΑΤΙ??? δεν ξερουν το συστημα και δεν το ελεγχουν, ειναι αλλουνου ! φτιαχνουν το δικο τους σγα σγα.
    Που πας ρε κυριος με αλλουνου συστημα να κανεις δουλειες? θα σε δωσω στεγνα διοτι εγω στους αλλους εχω υποχρεωση. με σενα τι εχω?? θα εχω στο μελλον??? δεν πας παρακατω να πεις το παραμυθι σου?? κυριος?? και δωσανε advances και πηγανε και ταξιδια και ολα τα κανανε και ρομπες γινανε στα μεσα.. Καρχημακη μου.


    ΠΠ

  19. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/07/2008 18:16:14

    Προς Αντονιο

    Δικαιωματικα εκτος ενδεκαδος ο Κοσκωτας. Μπροστα τους ειναι παναγια...Και εκατσε και μεσα.

    Κατα το ηθοποιος σημαινει φως του Χορν,Ελλην πολιτικος σημαινει-αντε κατα 95%- σκοτος(βαθυ).

    Υπαρχουν κρυφα ταλεντα ανεκμεταλλευτα σημερα οπως π.χ. Καμμενος Παρισης απο ΝΔ, 5-6 του ΠΑΣΟΚ,διανοουμενοι(τρομαρα μας!) τυπου Κ.Τσουκαλα κλπ
    Σε ρολο Ρεχαγκελ Ισ.Κουβελας γνησιος γαμπρος με τα ολα του...
    (Μπραβο οξυδερκεια η Αθηνα Ωναση! Κατι της εμεινε απ τον δαιμονιο παππου της και δεν μασησε)

  20. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/07/2008 18:21:41

    Αμαν! Ξεχασα τον Ανδριανοπουλο. Ο μονος Ελληνας που δικαιωματικα βαζει πετρελαιο για κολωνια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!