#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2011 18:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να μην μας δουλεύουν ψιλό γαζί πολιτικοί και εξεταστικές επιτροπές

[caption id="attachment_105314" align="alignnone" width="600" caption="Κόκκαλης - Γεωργίου - Σκαρπέλης"][/caption]

Επειδή συμφωνούμε απόλυτα με τον ...Άκη ότι δεν πρέπει να μείνει μόνος εκεί όπου κατευθύνεται αλλά και για να μην μας δουλεύουν ψιλό γαζί κόμματα και εξεταστικές επιτροπές δημοσιεύουμε σήμερα σειρά ανέκδοτων φωτογραφιών από την πρώτη μεγάλη συμφωνία των Siemens-Intracom με τον ΟΤΕ. Τη σύμβαση 7430 του 1994 που κυριολεκτικά έδεσε τον ΟΤΕ στο άρμα των Siemens-Intracom, με την προμήθεια ενός εκατομμυρίου παροχών.

Υπογράφτηκε από την τότε διοίκηση του ΟΤΕ, υπό τον κ.Πέτρο Λάμπρου. Η υπόθεση αυτή έφτασε στη Δικαιοσύνη, αλλά μπήκε στο αρχείο με βούλευμα. Η σύμβαση εκείνη άνοιξε το δρόμο για σειρά άλλων προγραμματικών συμβάσεων-μαμούθ το 1996 και 1997. Συμβάσεις που υλοποιούνται μέχρι πρόσφατα.

[caption id="attachment_105315" align="alignnone" width="600" caption="Χίκμαν (Ζήμενς) - Καράβελας - Ντόμπεγκ - Γεωργίου"][/caption]

Όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, στην αίθουσα της υπογραφής παρευρίσκονταν οι κατηγορούμενοι για το σκάνδαλο Siemens, άλλοτε πρωτοκλασάτα στελέχη της Siemens, Ηλίας Γεωργίου και Χρήστος Καραβέλας. Ο Ηλίας Γεωργίου και ο Χρήστος  Καραβέλας παρέδωσαν την σκυτάλη στο Πρόδρομο Μαυρίδη διευθυντή τηλεπικοινωνιών της SIEMENS AE στο λογαριασμό του οποίου βρέθηκαν εκατομμύρια ευρώ . Στις φωτογραφίες , είναι επίσης και ο κατηγορούμενος, πρώην παράγων του ΟΤΕ, κ. Σκαρπέλης, ο χαρακτηρισθείς ως «ταμίας του ΠΑΣΟΚ», κ.Λάμπρου, ο κ. Παπαδημάτος  διευθυντής προμηθειών και ο τότε πρόεδρος του ΟΤΕ κύριος Μπαμπανάσης.


Δεν κλήθηκαν ποτέ στην εξεταστική επιτροπή

[caption id="attachment_105316" align="alignnone" width="600" caption="Μπαμπανάσης - Παπαδημάτος - Λάμπρου"][/caption]

Να σημειωθεί ότι το Σεπτέμβριο του 1996, αμέσως μετά τις εκλογές στην Ελλάδα, ο Η. Γεωργίου, σε «Εκθεση για την κατάσταση στην Ελλάδα» που έστειλε στη Γερμανία, μεταξύ άλλων, ανέφερε: «Στις 22-9-1996 διεξήχθησαν στην Ελλάδα βουλευτικές εκλογές. Νίκησε το ΠΑΣΟΚ, το οποίο κατέλαβε 163 από τις 300 έδρες του κοινοβουλίου. Με τα αποτελέσματα αυτά μπορεί να χαρακτηρίσει κανείς ως σταθερή την πολιτική κατάσταση στη χώρα και ευνοϊκό το κλίμα για την δική μας επιχειρηματική δραστηριότητα. Πρέπει λοιπόν, να επισπευσθούν οι διαδικασίες για να κλειστούν οι σχετικές συμφωνίες». Λίγο μετά υπογραφόταν άλλη μια λεόντειος σύμβαση με Siemens-Intracom για να ακολουθήσουν και άλλες στη συνέχεια.

[caption id="attachment_105317" align="alignnone" width="579" caption="Γεωργίου πανευτυχής"][/caption]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/06/2011 18:29:41

    Για όποιον έχει δηλαδή αμφιβολία ότι το Πασόκ και εμείς, είμαστε αγορασμένοι...

  2. jkr avatar
    jkr 08/06/2011 18:34:29

    Α, ρε δύσμοιρε Έλληνα.

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 08/06/2011 18:35:17

    O -Άκης – είναι όπως δείχνουν τα πράγματα ο Έλληνας Μουμπάρακ, προς το παρόν.
    Στην Αίγυπτο η κρατικοδίαιτη διαπλοκή, μέσω του κρατικοδίαιτου τύπου, για όλα όσα συνέβησαν τα 30 χρόνια, τα έχουν φορτώσει στον ‘άρχοντα’ για να γλυτώσουν.
    Οι μεγαλύτεροι επαναστάτες στην μετά Μουμπάρακ εποχή έγιναν οι πρώην φιλο καθεστωτικοί

  4. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2011 18:40:39

    Τον κύριο μαζί-τα-φάγαμε τον είχαν αφήσει σπίτι?

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/06/2011 19:31:41

    Εγώ πιστεύω ότι ο κύριος Ακης μπερδεύτηκε και δεν έχει κατανοήσει το θέμα οπότε ορθώς υποστηρίζει ότι δεν είχε σχέση με το ...υποβρύχιο.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί του.
    Που να μασάει ...μαστίχα μεγάλος άνθρωπος.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 08/06/2011 19:57:09

      Εξάλλου ο άνθρωπος έχει ένα μεγαλείο:

      1. Δεν καταλαβαίνει γιατί είναι πρόκληση ένας γάμος που άφησε εποχή στις ...4 εποχές
      2.Δεν ασχολείται με μικρο ποσά των 3,000,000 ΔΡΧ ...πόσος ήταν ο βασικός μισθός το 2000 γιατί δεν θυμάμαι
      3.Πήρε ένα διαμέρισμα 180 τμ. σιγά.
      4.Στην Ελλάδα είμαστε μπορεί κάθε 75χρονος να λαμβάνει δάνειο με μηνιαία δόση 4,000 € για 25 χρόνια

      Που είναι το παράξενο;

      Εξάλλου ζούμε στη χώρα που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι Πρωθυπουργός.

      Να ενθυμούμαστε δε ότι αφενός ο κάθε άνθρωπος είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίον αφετέρου εμείς είμαστε οι ένοχοι, έχουμε το δάχτυλο πατάμε το τηλεκοντρολ και δεν τους ακούμε ... δεν φταίει ο κύριος Παπαχελάς και ο κύριος Τσοχατζόπουλος τελικά που μας λένε την αλήθεια.....

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/06/2011 20:07:22

    Οσο αφορά τον ΟΤΕ να θυμηθούν ορισμένοι που χύνουν είτε δάκρυα είτε μελάνι για ...συναίνεση ότι η οικουμενική ξεκίνησε το πάρτι.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 20:11:39

    Συλλεκτικες φωτογραφιες!!! ολα τα καλα παιδια !
    ο Μανασης λειπει !

    ΠΠ

  8. fantomas avatar
    fantomas 08/06/2011 20:38:59

    το ωραιο ειναι οτι ολοι κατηγορουν τον Χριστοφορακο!
    αυτος ηταν αγιος μπροστα στην παραπανω συμμορια Μαυριδη κτλ.

  9. Μνημων avatar
    Μνημων 08/06/2011 23:13:25

    ΚΑΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΡΥΜΕΝΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΗΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΑΣΚΟΝΤΑΣ ΤΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΥΝΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ? ΑΠΛΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ "ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ"ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΝΚΕΝΤΡΩΣΕΩΝ.

  10. an.vorinos avatar
    an.vorinos 08/06/2011 23:53:38

    Δυστυχως αυτοι μας κυβερνουν και θα μας κυβερνουν .Αυτη η ειναι η Ελλαδα.

  11. korinthios avatar
    korinthios 09/06/2011 09:59:34

    Που βρήκατε βρε παιδιά το Καραβέλα σε φωτογραφία χαχαχα
    Συλλεκτική έχετε και άλλες ???

    • Μνημων avatar
      Μνημων @ korinthios 09/06/2011 13:36:54

      ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΚΡΙΒΑ ΑΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ.