#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2011 15:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να μειώσουμε τους φόρους πρέπει να συρρικνώσουμε το ΠΑΣΟΚ

Του φόρου τα εννιάμερα



Το τελευταίο δελτίο επιβολής μέτρων του ΥΠΟΙΚ ανακοίνωσε τα εξής:

1.Θα επιβληθεί διετές τέλος στην ακίνητη περιουσία (δομημένη επιφάνεια) ύψους 4 ευρώ/ τετραγωνικό (μεσοσταθμικά) μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ.

Αφού και αυτό το μέτρο κριθεί ότι δεν αρκεί, υπάρχουν οι λογαριασμοί του ΟΤΕ, της ΕΥΔΑΠ, της ΔΕΠΑ, καθώς και τα κοινόχρηστα, όπου μπορούν κάλλιστα να μπουν διάφοροι φόροι. Εξετάστηκε και το ενδεχόμενο στα διόδια εκτός από το αντίτιμο να σου ζητούν και ένα ευρώ για κάθε κυβικό εκατοστό του αυτοκινήτου, αλλά υπό το φόβο του κινήματος «δεν πληρώνω» αποσύρθηκε η ιδέα. Αυτά που λέγονται για τους τάφους δεν ισχύουν. Θα επιβληθεί εφάπαξ φόρος για είκοσι χρόνια ανά «καντηλάκι Όποιος φορολογούμενος απαντήσει με «καντήλια», θα φορολογείται αναλόγως.  ». Επίσης στους τάφους θα φορολογηθεί με 100 €/τμ το μάρμαρο.

2. θα περικοπεί ένας ολόκληρος μισθός από όλους τους αιρετούς (από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας έως τους δημάρχους και τους γενικούς γραμματείς υπουργείων)

Θρηνεί το Πανελλήνιο για το κακό που βρήκε τους «άρχοντες». Αυτό είναι μέτρο «στάχτη στα μάτια». Αν ήθελαν να βρουν λεφτά, ας έκαναν έλεγχο πόθεν έσχες σε όσους έχουν  διατελέσει ή κατέχουν δημόσιο αξίωμα, όσο το δυνατόν περισσότερα χρόνια πίσω. Διαφορετικά, ένα χρόνο χωρίς κανένα μισθό θα είχε κάποιο νόημα. Βέβαια υπάρχει κρίση και στους πολιτικούς. Γιατί βοά η αγορά ακινήτων για σπίτια-φιλέτα 150 τ.μ. και βάλε που έχουν βγάλει στο σφυρί οι απόγονοι…

3. Θα επιταχυνθεί η ψήφιση του προϋπολογισμού του 2012 έως τα τέλη του Οκτωβρίου.

Αν ψηφίσουμε γρηγορότερα έναν ανεφάρμοστο προϋπολογισμό, θα έχουμε βοηθήσει τα δημοσιονομικά;  Θα έχουμε περισσότερο χρόνο για νέα μέτρα βέβαια.

4. θα κληθεί ο εφοπλιστικός κόσμος για να εξεταστεί πως θα συμβάλλει στην δημοσιονομική προσπάθεια που γίνεται…

Θα ζητιανέψει και λεφτά δηλαδή ο ΥΠΟΙΚ από τους εφοπλιστές ή θα κρατικοποιήσει τα βαπόρια ο Πρωθυπουργός, ως μέλος της  σοσιαλιστικής διεθνούς; Οι πληροφορίες λένε ότι το κράτος θα επανασυστήσει το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας για να τους καλοπιάσει…

Υπάρχουν και άλλα μέτρα στη φαρέτρα του Υπουργού Οικονομικών, τα οποία θα ανακοινώνει ανά 9 ημέρες. Του … φόρου τα εννιάμερα δηλαδή.  Όποιοι έχουν τζάκι θα πληρώσουν 10 ευρώ ανά εκατοστό στη διαγώνιο. Το μέτρο κρίνεται απαραίτητο, γιατί χρησιμοποιούν τα ειδοποιητήρια της εφορίας για προσανάμματα.  Υπάρχει λύση και για τις πορείες. Κάθε διαδηλωτής θα δίνει 10 ευρώ στα ΜΑΤ που θα φέρουν δίσκο αντί για ασπίδα. Όποιος αρνείται θα τρώει δέκα στο κεφάλι, ως εχθρός του Έθνους . Επίσης, καθώς από τα σκάφη τα έσοδα δεν ήταν τα  αναμενόμενα θα φορολογηθούν οι σκάφες, οι γούρνες, οι πλαστικές παιδικές πισίνες, τα βαρέλια και οι τενεκέδες λαδιού και 100 ευρώ στα συνεργεία αυτοκινήτων, κάθε φορά που αλλάζουμε φίλτρο λαδιού.

Εντωμεταξύ όλο το πολιτικό  ρεπορτάζ περιστρέφεται γύρω από το τι θα πει στη ΔΕΘ το ερχόμενο Σαββατοκύριακο ο αρχηγός της ΝΔ. Παραφράζοντας την ιστορική δήλωση Ρίγκαν, οι άξονες της παρέμβασης θα είναι οι  εξής

Πρέπει να μειώσουμε τους φόρους και να ισοσκελίσουμε το έλλειμμα. Για να γίνουν αυτά όμως πρέπει προηγουμένως να συρρικνώσουμε το ΠΑΣΟΚ

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. letta avatar
    letta 12/09/2011 15:24:55

    ΣΩΣΤΟΣ!! ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ!!!!!!!!!

  2. victoria (true) avatar
    victoria (true) 12/09/2011 15:46:50

    Σάτιρα χωρίς Μικρό Οδυσσέα, είναι βίλα χωρίς πισίνα!!
    (παραφράζω σημερινό Σπηλιωτόπουλο, δεν παλάβωσα ακόμα)

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ victoria (true) 12/09/2011 16:47:36

      Σας ευχαριστώ. Πάντως στις βίλες οι πισίνες ονομάζονται υδατοσυλλέκτες...

  3. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 12/09/2011 15:58:29

    Δέν θυμάμαι πότε άκριβώς ,άλλά έχει αναφερθεί έν εκτάσει τό μέγα θέμα τών "άπλήρωτων λογαριασμών"τής ΔΕΗ .Μέ τό θέμα αυτό μάλιστα,είχε συνδεθεί η αδυναμία τών Δήμων νά καλύψουν τίς οίκονομικές υποχρεώσεις τους ,λόγω τής μή άποδοσης πρός αυτούς από τήν ΔΕΗ τών "άνείσπρακτων δημοτικών τελών ".Τόσο πιά στό πόδι κάνουν τούς λογαριασμούς τους οί "αρμόδιοι "πού μάς κυβερνούν ???Σας παρακαλώ ,βρείτε τά στοιχεία νά τούς τά τρίψετε στά μούτρα .Ευχαριστώ .

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/09/2011 16:28:55

    1.Πάλι με λαχτάρησες...έτρεξα και τηλεφώνησα σε γιαγιά και παππού να μάθω για την υγεία τους και τους έκλεισα ραντεβού για πολλαπλά τσεκάπ....
    2.Αυτό φάνηκε από τον 15Αύγουστο...μιλιούνια οι πολιτευτές και βουλευτές στα πανηγύρια...τρεις φορές γέμιζαν τα πιάτα με γίδα βραστή...
    3.Μανία αυτή η κυβέρνηση να επιτα..χύνει...τέτοια βιασύνη ο Μπένι..(και δεν του φαίνεται..)
    4.Ο εφοπλιστικός κόσμος αυτή τη στιγμή αδυνατεί να ανταποκριθεί....παρηγορεί τον Παμπούκη..
    5.Το τζάκι μπορώ να το έχω ''λάθρο'';

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΕΥΑ 12/09/2011 16:49:31

      Τα λαθρο-τζάκια και τα τζάνκια θα τα βρουν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Μικρός Οδυσσέας 12/09/2011 16:57:38

        Και δεν πιάνει και το ''πετάρισμα βλεφαρίδας'' στις μέρες μας..θέλουν φακελάκι...

  5. manos avatar
    manos 12/09/2011 16:58:13

    Ξέχασες την φορόλογηση των υπολογιστών μετά διαδικτύου.
    Ειδικά για τους αναγνώστες του antinews, αυτοί θα κριθούν ως τρομοκράτες και θα τους "κόβεται" η σύνδεση.
    Οσοι δε απ'αυτούς έχουν και πληκτρολόγιο, η δικαιοσύνη θα είναι αμείλικτη.

    :-) κουράγιο μικρέ οδυσσέα. Μπορεί να γελάμε, αλλά αυτό που ζούμε έχει ξεπεράσει ακόμα και τη ζώνη του λυκόφωτος.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ manos 12/09/2011 17:10:28

      Για να είμαι ήσυχη, θα κρύψω και το ποντίκι..έχει 8 εκ. μήκος..όσο να πεις, κάτι θα κερδίσω..

      • manos avatar
        manos @ ΕΥΑ 12/09/2011 17:19:32

        Καλά τώρα πλάκα μου κάνεις.
        8 εκ. μήκος ποντίκι? Θα σε πιάσει ο νόμος για τα ακίνητα του Μπένι. Ωχ καημένη μου.
        Τι αντικειμενική αξία έχει το ποντίκι σου?
        Χα χα χα χα χα χα χα, Αχ ρε Ευα τι ζούμε .

  6. ΓΑΠΑ avatar
    ΓΑΠΑ 12/09/2011 17:25:01

    Ο μόνος τρόπος να μαζέψει λεφτά απ τους εφοπλιστές είναι να κατεβεί ο ΓΑΠ με το κολάν στην Ακτή Μιαούλη και να κάνει παράσταση λυγίζοντας σίδερα. Και δίπλα σε σκαμνάκι ο Μπένυ με το ακκορντεόν.

  7. A.M. avatar
    A.M. 12/09/2011 18:15:10

    Για να συρρικνώσουμε το ΠΑΣΟΚ ένας μόνο τρόπος υπάρχει:
    Να διευρύνουμε την ΝΔ!
    Όσο διευρύνουμε την ΝΔ τόσο θα συρρικνώνουμε το ΠΑΣΟΚ.
    Δεν βλέπω όμως αξιόλογη διεύρυνση της ΝΔ ακόμα και ανησυχώ.
    Και χωρίς διεύρυνση της ΝΔ ... θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε φόρους.

  8. Λαόνικος avatar
    Λαόνικος 12/09/2011 23:10:26

    Ξέχασες ένα φόρο, που πιο παλιά έλεγε να τον βάλει ο Σημίτης. Να πληρώνουν οι χελώνες φόρο πολυτελείας, ως διαθέτουσες αυτοκινούμενο τροχόσπιτο. Λόγω μικρού εμβαδού του σπιτιού τους, δε θα πληρώσουν το νέο χαράτσι.

  9. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 12/09/2011 23:20:01

    Ξέχασες τους παρακάτω φόρους:
    1. Φόρο αναπνοής (1 ευρώ στην εισπνοή, 1,5 στην εκπνοή (ακριβότερο λόγω τέλους διοξειδίου του άνθρακα))
    2. Φόρο ροχαλητού (0,5 ευρώ για κάθε ντεσιμπέλ άνω των 10)
    3. Φόρο τρίχας (0,05 λεπτά για κάθε τρίχα τις κεφαλής μας, οι καραφλοί θα πληρώνουν εφάπαξ εισφορά 2.000 ευρώ)
    4. Φόρο μούτζας (10 ευρώ για κάθε μούτζα που θα τους ρίχνουμε)
    5. Φόρο γλώσσας (4 ευρώ ανά τετραγωνικό χιλιοστό)
    6. Ροζ φόροι (υπάρχει αρκετή φαντασία εδώ, δεν χρειάζεται να τους αναλύσω)

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/09/2011 23:41:35

    Λαόνικε, ξέχασες και τα σαλιγκάρια..
    Αμυδρέ, για το 6....γνωρίζεις και τακτικές φοροδιαφυγής; (πληροφοριακά και αχρείαστες να είναι...)

    • Αμυδρός avatar
      Αμυδρός @ ΕΥΑ 12/09/2011 23:57:45

      Σαφώς και υπάρχουν, όμως δεν θα τους πω δημόσια, μη μας κόψουν και την μόνη χαρά που μας έμεινε...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Αμυδρός 13/09/2011 00:10:10

        Φύλαγε τα ρούχα σου και κάνε δουλειά σου!