#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/02/2010 08:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να θυμούνται οι παλιοί.....



Ίσως οι εποχές να μοιάζουν μακρινές... Ίσως σε κάποιους να μην θυμίζουν τίποτε... Όμως ήταν αναμφίβολα αγνές κι όμορφες. Ρίξτε μια ματιά στο περιεχόμενό τους. Ίσως σας φανεί απλοϊκό και οι πιο "ψαγμένοι" να διαπιστώσουν και παιδαγωγικά λάθη (sic)... Τι σημασία έχει όμως; Το πολύ-πολύ να μας μαλώσει καμια ακαδημαϊκός, από αυτές που γράφουν τα "παιδαγωγικώς ορθά" αλλά χωρίς -Ελληνικό- άρωμα και ψυχή βιβλία με τις "μοντέρνες παιδαγωγικές προσεγγίσεις".

Αγνοήστε τα προηγούμενα... Ακολουθήστε το scribd που φιλοξενεί τα δύο βιβλία των παιδικών μας (;) χρόνων και κατεβάστε τα. Ίσως σε λίγα χρόνια να ξαναγίνουν επίκαιρα...

ΑΝΑΓΝΩΣΤΙΚΟ Δ 1959

http://teachers-limnou.blogspot.com/2010/02/blog-post_21.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonyma avatar
    anonyma 21/02/2010 09:41:02

    Το διακύβευμα της εποχης μας κατα τον προεδρο της δημοκρατιας Κ.Παπουλια ειναι η ενταξη των μεταναστων!!! Δεν υπαρχει οικονομικη κριση ουτε χρεωκοπια.
    «Διακύβευμα της εποχής μας είναι η ένταξη των νόμιμων μεταναστών στη διαδικασία της οικονομικής και κοινωνικής ανάπτυξης, σε μια σύγχρονη εκπαίδευση, που θα συνοδεύεται από πολιτικές αναγνώρισης και συμμετοχής», είπε από τα Γιάννενα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, στο επίσημο δείπνο που παρέθεσε ο δήμαρχος της πόλης προς τιμήν του Προεδρου.
    «Στοιχείο ωριμότητας και βαθιά δημοκρατικής παιδείας είναι η πλήρης εφαρμογή της αρχής της ισονομίας και ισοπολιτείας, ο σεβασμός στο κράτος δικαίου, που προβλέπει δικαιώματα και υποχρεώσεις για όλους, ανεξαρτήτως καταγωγής και θρησκεύματος»

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ anonyma 21/02/2010 09:56:56

      Βρε μπας και έχει Αλζχάϊμερ ο κ. Παπούλιας;

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ anonyma 21/02/2010 10:57:37

      Απλά αιθάνεται υποχρεωμένος από την υποδοχή που του επιφυλάχθηκε πρόσφατα σε γειτονική χώρα -εφαλτήριο μεταναστών.
      Και που τα
      είπε αυτά;;; Στα Γιάννενα! Δεν υπάρχει σωτηρία...

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonyma 21/02/2010 12:15:43

      Δεν έχει αλτσχάιμερ. Έχουν αποφασίσει να διαλύσουν τη χώρα και να εκδιώξουν τους Έλληνες. Σε καμιά χώρα της Ευρώπης δεν έγινε τόσο βίαιη απεθνικοποίηση. Μέσα σε 20 χρόνια βρεθήκαμε με το 20% του πληθυσμού μας ξένους και τώρα τους δίνουμε πολιτικά δικαιώματα, δηλ. δικαιώματα διορισμού και στο δημόσιο. Να έχεις μετά μουσουλμάνο πιλότο, να σου την πέσουν οι Τούρκοι και να αυτομολήσει ένας, δε χρειάζεται παραπάνω, σε μια δύσκολη στιγμή. Έχεις χάσει τα πάντα.

      Έχουν αποφασίσει επίσης να καταστρέψουν τις λαϊκές συνοικίες των Αθηνών, Κυψέλη Πατήσια κλπ γι αυτό ο Σουφλιάς ήθελε επέκταση του πολεοδομικού-ρυθμιστικού Αθήνας σε όλη την Αττική. Για να πάνε εκεί οι Έλληνες. Θα τους χρεώσουν μέχρι το λαιμό για να αγοράζουν καινούρια διαμερίσματα στις νέες περιοχές και να κονομάει η Ελίτ. Το θλιβερό είναι ότι όσοι έχουν τη δυνατότητα φεύγουν.

      Είχα βρει ένα κείμενο στο νετ στα αγγλικά και το είχα παραθέσει στα σχόλια αλλά δε βγήκε. Ήταν από συγγενικό πρόσωπο του ΓΑΠ και για ευνόητους λόγους δεν είχα βάλει όνομα ούτε σύνδεσμο. Του έγραφε ευθέως για τους μετανάστες, που θα εμπλουτίσουν το έθνος, και για τις ΑΠΕ.

      Κοινώς πως θα διαλύσουν τον ιστό της Ελλάδας.

  2. kanis avatar
    kanis 21/02/2010 10:07:26

    Tα σημερινά βιβλία δεν απευθύνονται στα παιδιά.
    Ο στόχος τους είναι ο αλληλοεντυπωσιασμός συναδέλφων του οργάνου, που τα παράγει.

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ kanis 21/02/2010 10:32:09

      Και η δήλωση υποταγής στο μπαμπούλα που χρηματοδοτεί ή "βοηθάει" στο επαγγελματικό μέλλον...

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 21/02/2010 10:51:27

    Ν'άταν μόνο τα βιβλία.....Η αποσάθρωση ξεκινάει από την μεταπολίτευση και μετά.Συστηματικά και μεθοδευμένα.Δυστυχώς με μεγάλη ευθύνη και ασυνείδητη συμμετοχή όλων μας.Βλέπετε,η τακτική του σαλαμιού,είναι αποτελεσματική και κυρίως,την ώρα που κόβεται η φέτα,δεν πονάει πολύ.Απλά ενοχλεί.Βάλτε και μπόλικη δόση 'δεν βαριέσαι,εγώ θ'αλλάξω τον κόσμο' και η εικόνα αρχίζει και γίνεται σιγά-σιγά συγκεκριμένη.Αρχίζοντας από τον ερχομό του 'κακή τη μοίρα' Μεσσία και με την άκριτη εισαγωγή 'καινών δαιμονίων'στην Ελληνική κοινωνία,τον αρλουμποειδή βερμπαλισμό με τις καθετοποιήσεις και τις οριοζοντιοποιήσεις,μέχρι την εισαγωγή κι ενσωμάτωση στο λεξιλόγιό μας των 'greeklish' και την επιρροή στην καθημερινότητά μας ενός βλαχομπαρόκ life style.Ολοι τότε χαμογελάσαμε,αλλά δεν αντιδράσαμε.Οπως όμως,τ'όνα βήμα φέρνει τ'άλλο,έτσι χωρίς να το καταλάβουμε(και δυστυχώς χωρίς πλέον να πονάμε),φθάσαμε στις Ρεπουσοδραγώνες και στις καταργήσεις 'ενοχλητικών' υπουργείων(Μακεδονίας-Θράκης,Αιγαίου).Παρ'όλ'αυτά πιστεύω,πως τίποτα ακόμα δεν έχει καταστεί μη αναστρέψιμο.Οσο υπάρχουν Ελληνες που σκέφτονται Ελληνικά και πράττουν Ελληνικά,η ελπίδα θα ζεί και θα ενθαρρύνει.

  4. aris53m avatar
    aris53m 21/02/2010 11:16:56

    ε όχι και μακρυνές και θα νομίζουν ότι είμαστε παππούδες ...

    πέστο late 50ies early sixties ας πούμε. Ακούγεται καλλίτερα.

  5. JOHN avatar
    JOHN 21/02/2010 11:57:49

    Αλλους στοχους ειχε η παιδια τοτε και αλλους σημερα.Στοχος ειναι η εθνικη συνηδηση ν αντικαταστσθει με τη παγκοσμιοποιοιμενη,γι αυτο και οποιοδηποτε εθνικο η θρησκευτικο συμβολο το παρουσιαζουν σαν μοιασμα!!Και η ιστορια ξαναγραφεται με σκοπο να εξυπηρετησει τον ιδιο στοχο,συνοστησμος στη Σμηρνη το 22,και πολλα αλλα.Ευθυνες εχουμε ολοι μας και κυριως οποιοι αποδεχονται τη καπιταλιστικη παγκοσμιοποιοηση και ισοπεδωνουν τα παντα και τους παντες στο βωμο της ακρατης πλεονεξιας και του κερδους.Και γνωριζουν καλα οι σχεδιαστες οτι πολυ πιο ευκολα εξουσιαζεται μια πολιτισμικη κοινωνια απο μια ομοιογενη με σκοπο το διαιρει και βασιλευαι,και φυσικα τη διαιωνιση της σαπιλας του σημερα.

  6. HiFi avatar
    HiFi 21/02/2010 13:55:58

    Γιάννη, δεν καταλαβαίνω: "στόχος η εθνικη συνηδηση ν αντικαταστσθει με τη παγκοσμιοποιοιμενη..."

    Στόχος ποιών;;

    Μήπως οι νεο-Ελληνες απλά ντρέπονται για τον εαυτό τους και το βγάζουν έτσι: δηλ απορρίπτοντας το κάθε τι "ελληνικό"; ακόμη κι'ο τρόπος που εκφωνούν πορισμένοι στη ΤιΒι είναι παράξενος.

  7. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 21/02/2010 15:36:16

    Αυτά τά βιβλία τά έχω όλα,καί θά τά διδάξω στά εγγόνια μου,μαζί καί τό πολυτονικό,όπως δήποτε.Δέν θά αφήσω κανέναν θολοκουλτουριάρη,νά μου χαλάση τήν γενιά μου.
    Αν δέν τά έχετε καί τά θέλετε,μπορείτε νά τά βρήτε σέ παλαιοπωλεία ή στά πανηγύρια Εκκλησιών.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Kὀριννα 22/02/2010 07:05:46

      Kὀριννα

      Κι' εγω τα εχω ολα αυτα τα ΥΠΕΡΟΧΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ βιβλια! Θεωρω τον εαυτο μου τυχερη που δασκαλοι και καθηγητες μου διδαξαν αρχες, αξιες, ιστορια, και μου ενεπνευσαν αγαπη και σεβασμο για την Ελλαδα μας. Νιωθω οργη και λυπη για την σημερινη καταντια της παιδειας! Ηθικη και αξιες εχουν χαθει πλεον!

      Dum spiro spero!

  8. ΠΑΛΛΑΪΚΗ ΑΜΥΝΑ avatar
    ΠΑΛΛΑΪΚΗ ΑΜΥΝΑ 21/02/2010 17:22:30

    Αν άνδρας ή γυναίκα υπηρετήσει τίμια στην Εθνική Άμυνα, αξίζει να πολιτογραφηθεί Έλληνας. Αντίθετα, οι αριστεροί και οι ακροδεξιοί είναι μοναρχικοί (όπως έδειξαν στο παρελθόν οι όμοιοί τους γενίτσαροι ως “Ηνωμένη Αντιπολίτευσις” που πούλησαν τους Μικρασιάτες το 1920-22, και μετά προκάλεσαν τα Δεκεμβριανά), και εμποδίζουν την ΠΑΛΛΑΪΚΗ ΑΜΥΝΑ και το ΕΝΙΑΙΟ ψηφοδέλτιο, στο οποίο συμφωνεί η μεγάλη πλειοψηφία του ΑΝΤΙΜΟΝΑΡΧΙΚΟΥ ελληνικού λαού!

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/02/2010 20:10:26

    Να τα στειλουμε δωρο στο ΓΑΠ στη γιορτη του..
    ΠΠ

  10. JOHN avatar
    JOHN 21/02/2010 20:34:50

    Αγαπητε HiFi.Στο σχολιο που εκανα διερωτασαι απο ποιους γινεται προσπαθεια η εθνικη συνειδηση ν αντικατασταθει με τη παγκοσμιοποιοημεμενη.Απλουστατα,απο παγκοσμια κεντρα αποφασεων που βρησκονται υπερανω πολιτικων και καθοριζουν τις τυχες του κοσμου,ενα τετοιο για παραδειγμα ειναι το κλαμπ του Μπιλτενβεργκ.Και η παιδεια βεβαια που διαμορφωνει σε μεγαλο βαθμο τις συνειδεισεις των νεων ανθρωπων χρησημοποιειται σαν οπλο για την επιτευξη αυτου του στοχου.Πολλα μπορουν να γραφουν για ολα αυτα,σκοπος ομως του σχολιου μου ηταν να εκφρασω κι εγω τη γνωμη μου για ενα πολυ σοβαρο θεμα!

  11. xaroylhs avatar
    xaroylhs 22/02/2010 19:02:24

    ίσως οι χρήστες αυτών των βιβλίων να είναι και οι τελευταίοι που σε ποσοστό σχεδόν 100% ξέρουν τι έγινε την 25η Μαρτίου 1821 και την 28η Οκτωβρίου 1940 !!αξέχαστες ρομαντικές εποχές και ας μας αποκαλέσουν ..Συντηρητικούς!!