#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2011 14:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να δώσουν την 6η δόση θέλουν κατάργηση των συμβάσεων !!!



Την αναστολή των κλαδικών συμβάσεων έως το τέλος του Μεσοπρόθεσμου ανακοίνωσε ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος, απαντώντας σε ερώτηση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρη Παπαδημούλη.

Ο υπουργός Οικονομικών επανέλαβε ότι δεν τίθεται θέμα κατάργησης της συλλογικής σύμβασης, αλλά ξεκαθάρισε ότι προϋπόθεση για την καταβολή της 6ης δόσης αποτελεί η υπερψήφιση του άρθρου 37, που αφορά το πάγωμα των κλαδικών συμβάσεων.

Συγκεκριμένα ο κ. Βενιζέλος ανακοίνωσε ότι η αναστολή των κλαδικών συμβάσεων επεκτείνεται χρονικά για όσο καιρό ισχύει το πρόγραμμα στήριξης δηλαδή τουλάχιστον έως το 2014, αντί για τα δύο έτη που αρχικά προβλεπόταν από το νομοσχέδιο.

Ο κ. Βενιζέλος κατέθεσε επίσης την τροπολογία με την οποία κόβει 35% τους μισθούς όλων των εργαζομένων στις ΔΕΚΟ . Όπως ανακοίνωσε στην επιτροπή οικονομικών υποθέσεων της Βουλής, η οποία συζητά το πολυνομοσχέδιο για την εφεδρεία και το ενιαίο μισθολόγιο, η τροπολογία προβλέπει μείωση των μισθών στο επίπεδο του 65% του 2009. Δηλαδή οι εργαζόμενοι θα χάσουν το 35% των χρημάτων που έπαιρναν πριν αρχίσουν οι περικοπές του μνημονίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ignoramus avatar
    Ignoramus 13/10/2011 13:59:11

    ολοι μαζι ζητω το πασοκ των εργαζομενων ΖΗΤΩ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ignoramus 13/10/2011 17:02:46

      Ζήτω ο Σοσιαλισμός και η αριστερά!!!!!!!!!!!
      ΖΗΤΩ!!!!!!

      • δημης avatar
        δημης @ Orestios 13/10/2011 20:31:15

        -Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ 74 ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΑΤΟ (ΤΙ ΤΗΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΗΝ..ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ;;)
        -ΕΟΚ ΚΑΙ ΝΑΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ (ΠΡΟΤΙΜΗΣΤΕ ΤΗΝ..ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ..)
        ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΦΕΥΓΟΥΝ...(ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΥΡΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ..)
        ΖΗΤΩ ΤΟ...ΒΑΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΛΑΤΕΜΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ Ο..ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟΣ -ΑΝΤΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ..
        -Η..ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ (ΚΑΙ ΞΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ.)
        -ΔΕΝ ΕΚΧΩΡΕΙΤΑΙ (ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙΤΑΙ)
        -ΛΑΪΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ..(ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ)....
        -ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ (ΜΕ ΞΥΛΟ -ΔΝΤ-ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΜΙΣΘΩΝ -ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΑΣ-ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΝΤΟΠΙΩΝ ΚΑΙ ΞΕΝΩΝ-ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΑ...)
        -ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ.. (ΜΕ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ) ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕ....
        (ΕΓΡΑΨΑ ΛΙΓΑ ΑΚΟΜΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ....)

  2. tsiftsidis elefterios avatar
    tsiftsidis elefterios 13/10/2011 14:21:39

    και ξαναματα ΖΗΤΩ.
    Η αλητεια και το ξεπουλημα σε ολο του το μεγαλειο.
    και αυτοι βιδωμενοι στις καρεκλες κοιμουνται ησυχοι οτι εχουν κανει το καθηκον τους.εσωσαν την ελλαδα μα πτωχυναν τους ελληνες.
    τα θερμα μου συγχαρητηρια στους 154+1 ψηφισαντες το βραχυμεσομακροκοντινοπροθεσμο.

  3. Nikolas avatar
    Nikolas 13/10/2011 14:26:07

    ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΡΤΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!

  4. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 13/10/2011 14:35:47

    Πράγματι κάνουν σκληρή διαπραγμάτευση.
    Και αντίσταση επίσης, μην το ξεχνάμε.
    Δοξάστε τους.

  5. PATRIS avatar
    PATRIS 13/10/2011 14:38:50

    Αντε μπράβο, ν ΄αγιάσει το χεράκι τους. Όλοι οι Έλληνες, πληρώνουμε τόσα χρόνια τους κηφήνες των ΔΕΚΟ Δημοσίου, για ανύπαρκτες υπηρεσίες.!!

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ PATRIS 13/10/2011 16:08:14

      Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας

      Λοιπόν για να μαθαίνεις , οι συγκεκριμένες ΔΕΚΟ (εισηγμένες τις λένε) φέρνουν στο Ελληνικό κράτος πολλά δίς ευρώ και εσύ δέν έχεις πληρώσει ούτε φράγκο γι΄ αυτές..............

  6. Mike avatar
    Mike 13/10/2011 15:00:25

    Δεν πιστευω κανεις να νομιζει οτι δεν θα το ψηφισουν λογο κατσελη κτλ....η ντορα ειναι εδω .....

  7. xzetta avatar
    xzetta 13/10/2011 15:17:05

    περιμένουμε και την αναστολή λειτουργίας της βουλής (και των βουλευτικών αξιωμάτων) και της κυβέρνησης μέχρι την λήξη του μεσοπρόθεσμου. Έτσι κι αλλιώς είναι προφανές οτι δεν έχουν κανένα ρόλο ύπαρξης - γιατί να τους πληρώνουμε?

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/10/2011 15:21:31

    Σε συνέντευξη που έδωσε σήμερα στην αλαφουζοφυλλάδα, ο Μ. Μορς, μέλος της τριανδρίας των τροϊκανών κατακτητών, επέμεινε επίσης και στην "εναρμόνιση", όπως την είπε -μείωση του κερατά εννοούσε βέβαια- των κατώτατων αμοιβών με τις "άλλες χώρες που έχουν δημοσιονομικά προβλήματα".

    • The Saint avatar
      The Saint @ Αυριανιστής 13/10/2011 17:55:43

      Δλδ? Να γίνει ο κατώτατος μισθός ίσος με αυτόν της Ιταλίας ας πούμε? Με της Ισπανίας? Με της Πορτογαλίας? Με της Ιρλανδίας?
      Με ποιανής?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ The Saint 13/10/2011 18:59:36

        Μα, με της Ρουμανίας αγαπητέ Άγιε. Κι αυτή, το ΔΝΤ δεν έχει στο σβέρκο της; Να λοιπόν ποια εννοούν οι ναζήδες της τρόικας.

        • manos avatar
          manos @ Αυριανιστής 13/10/2011 19:34:25

          Να υποθέσουμε όμως ότι και οι τιμές των προιόντων θα πέσουν κατά 60%.
          Χα χα χα χα χα χα χα χα, λέμε και καμμιά μακακία να περνάει η ώρα.

  9. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 13/10/2011 17:57:08

    Και οταν παρουμε τη δοση, προτεινω να υποδεχτουμε τον πρωθυπουργο μας απο τις Βρυξελλες με τιμες αρχηγου κρατους. Γιατι θα προκειται για αλλη μια επιτυχια της κυβερνησης. Αυτης ντε, με τα πιστολια στο τραπεζι. Που νομιζανε οτι οι καρχαριες της Ευρωπης και των αγορων αντιμετωπιζονται με τις απειλες και τους κρατικους τραμπουκισμους που εφαρμοζουν εδω. Επειδη τους ψηφισαν 15-20 οικογενειες κομματοσκυλα νομισαν ξαφνικα οτι γινανε πολιτικοι. Μαγκες μου, η Ευρωπη και οι περιφημες "αγορες" δεν ειναι η πλατεια και ο συνεταιρισμος. Ουτε Βαρβακειος. Πατε κορδωμενοι του στυλ "ξερεις ποιος ειμαι εγω, ρε;" ή "ναι, αφεντη μου...η επιθυμια σου, εντολη μου". Αντι για πιστολια, παρτε τιποτα μαρκαδορους να παιζετε, γιατι τα πιστολια και ολα αυτα που λετε κατα καιρους, τα ακουνε και αυτοι. Και δεν φοβουνται, γιατι με τις πορδες δεν βαφουν αυγα!

  10. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 13/10/2011 18:06:27

    Τωρα αυτοι θα βαρανε το ντεφι κι εμεις θα χορευουμε..."ο,τι πεις εσυ αφεντικο". "Συμβασεις θελεις; Ναι, Πασα μου". "Κι αλλες απολυσεις; Τωρα με πιεζεις πολυ...αλλα κατι θα κανουμε. Να περασει λιγο ο χρονος να ξεκινησουν τα fame story να αποβλακωθουν λιγο και να αποχαυνωθουν να το περασουμε στη λουφα..."