10/02/2010 14:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να δείτε πως οι μάγκες οι ΠΑΣΟκοι κάνουν δουλειές

Νομίζω ότι εντελώς τυχαία το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο (ο πρόεδρος του διορίστηκε από  την κυβέρνηση) ανακοίνωσε χθες ότι θα συμμετάσχει στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της ASPIS BANK.

Η μετοχή της οποίας, εντελώς τυχαία κι αυτή ανέβηκε σε δύο μέρες 19% + 19% !!!

Όπως, επίσης, εντελώς τυχαία  η μετοχή της Εθνικής ανέβηκε 22% στη Wall Street.

Παιδιά ,ο Γιώργος έχει δίκιο: Λεφτά υπάρχουν !!!

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/02/2010 14:15:11

    Φαντάζομαι θα είχε ενδιαφέρον να δούμε ονόματα που αγόραζαν μετοχές μιας Τράπεζας που δεν την ήθελε κανένας, έκανε Ράλι και την αγοράζει το Δημόσιο.

    Αλλά δεν τρέχει τίποτα οι ευαισθησίες είναι θέμα χωροταξικό και χρωματικό όπως το χρώμα της τσέπης που μπαίνουν τα χρήματα...

    ΥΓ

    Αλήθεια επειδή μας τα είχαν ζαλίσει με τη διαφάνεια και τις αναρτήσεις στο διαδίκτυο περιμένουμε να δούμε τις αναρτήσεις για το ...Δημόσιο χρήμα όχι μόνο αποφάσεων αλλά και συμβάσεων...

  2. fantomas avatar
    fantomas 10/02/2010 20:29:47

    Τι χαζος ειμαι !!!!
    Να μην εχω ''εμπνευση'' να αγορασω μετοχες ASPIS BANK.!!!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/02/2010 21:23:55

    Ο Βικτωρας θα βγει απο την FBB ???

    ΠΠ

  4. tony avatar
    tony 10/02/2010 21:25:31

    Ε!!!! και τι έγινε?
    Αγοράζουν.
    Μήπως θα τα πληρώσουν κιόλας?
    @fantomas
    Γιατί θα προλάβαινες να πουλήσεις?

    • fantomas avatar
      fantomas @ tony 10/02/2010 21:32:47

      Ενα μικρο ραλυ 10% να εκανα!!!
      καλα δεν θα ηταν ???

  5. tony avatar
    tony 10/02/2010 22:33:05

    Αχχχ!!!!!!
    Καλά θα ήταν???
    Πολύ καλά θα έλεγα.
    Καλο μεροκάματο.
    Έχω ξεχάσει τι χρώμα έχει.
    Καλά θα ήταν!!!
    Δυστυχώς δεν είναι.

  6. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 10/02/2010 23:24:56

    προσωπικά ομόλογα ο αγαπούλης...

  7. chalkion avatar
    chalkion 11/02/2010 08:28:56

    Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο να αναφέρατε που ακριβώς είδατε-διαβάσατε αυτην την ανακοίνωση

  8. Κρης avatar
    Κρης 11/02/2010 08:38:41

    http://www.skai.gr/articles/news/finance/%CE%A4%CE%A4%CE%91%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%8530%CF%84%CE%B7%CF%82AspisBank/

    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1776252

    Ελεγχο στην Aspis Bank θα επιδιώξει το Ταχυδρομικο Ταμιευτήριο μέσω της συμμετοχής του στην αύξηση κεφαλαίου της τράπεζας. Ο στόχος είναι να πάρει ποσοστό ως 32,9%, ποσοστό που δεν θα οδηγήσει σε υποχρέωση δημόσιας πρότασης καθώς για εύλογο χρονικό διάστημα δεν υπάρχει πρόθεση συγχώνευσης. Η διοικηση του ΤΤ παρουσίασε λίγο νωρίτερα στο δ.σ. το σχεδιασμό για την Aspis Bank καθώς και τις προϋποθέσεις υπό τις οποίες προτίθεται να συμμετάσχει στην αύξηση κεφαλαίου. Με την κίνηση αυτή διευθετείται το προβλημα της Aspis ενώ η διοίκηση του ΤΤ θεωρεί ότι υπάρχει σοβαρή επιχειρηματική λογική πίσω από το εγχείρημα.

    Ειδικότερα, στα πλεονεκτήματα της συνένωσης δυνάμεων εντοπίζεται η πωλησιακή τεχνογνωσία που έχει το προσωπικό της Aspis καθώς και η δραστηριότητα στην επιχειρηματική πίστη, στοιχεία στα οποία υπολείπεται το ΤΤ. Στις προυποθέσεις που θα θέσει το ΤΤ για τη συμμετοχή στην αύξηση είναι να μην υπάρξει καμία συμμετοχή ή σχέση με τους παλαιούς μετόχους της Αspis.

    Στην ανακοίνωση που εξέδωσε το βράδυ, το ΤΤ σημειώνει το ακόλουθα:

    «Στο πλαίσιο της ορθής, έγκαιρης και πλήρους ενημέρωσης των μετόχων, του επενδυτικού κοινού και κάθε ενδιαφερόμενου, το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο γνωστοποιεί ότι, το Διοικητικό Συμβούλιο, κατόπιν της υπ` αριθμόν 159, σημερινής του συνεδρίασης, αποφάσισε την κατ` αρχήν πρόθεση συμμετοχής της Τράπεζας στην σκοπούμενη Αύξηση του Μετοχικού Κεφαλαίου της Aspis Bank Α.Ε., υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

    α. Την απόκτηση συμμετοχής, επί του συνολικού, μετά από την ολοκλήρωση της αυξήσεως, μετοχικού κεφαλαίου και δικαιωμάτων ψήφου της Aspis Bank Α.Ε., σε ποσοστό που θα κυμαίνεται από 30% έως κατ` ανώτατο όριο 32,9%, από τις τυχόν τελικά αδιάθετες μετοχές.

    β. Τη μη άσκηση των δικαιωμάτων προτίμησης ή τυχόν δικαιωμάτων προεγγραφής, εκ μέρους των βασικών μετόχων της Aspis Bank Α.Ε., είτε φυσικών είτε νομικών προσώπων.

    γ. Την οριστικοποίηση εκ μέρους του Διοικητικού Συμβουλίου της Aspis Bank Α.Ε., των ειδικότερων όρων της αυξήσεως και κυρίως της τιμής διάθεσης εκάστης μετοχής.

    δ. Την προηγούμενη λήψη των απαραίτητων εγκρίσεων από τις αρμόδιες αρχές.

    Η ανωτέρω συμμετοχή του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου στο μετοχικό κεφάλαιο της Aspis Bank Α.Ε., υπό τις ως άνω αποφασισθείσες προϋποθέσεις, εκτιμά το Διοικητικό Συμβούλιο, ότι δύναται να συμβάλει ουσιαστικά και να επιταχύνει την υλοποίηση των επιχειρηματικών σχεδίων της Τράπεζας και του Ομίλου της.

    Η Τράπεζα θα προβεί σε άμεση ενημέρωση του επενδυτικού κοινού και των μετόχων της, με νεότερη εταιρική ανακοίνωση (σύμφωνα με την παράγραφο 4, του άρθρου 2, της απόφασης 3/347/12.7.2005 της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς και με τα μέσα που προβλέπονται στο άρθρο 21, του ν.3556/2007), για οποιαδήποτε εξέλιξη επί του θέματος αυτού, ως άλλωστε πράττει κατά πάγια τακτική της».


    --------------------------------------------------------------------------------

  9. apneagr avatar
    apneagr 13/02/2010 14:12:08

    Για να δείτε πως οι μάγκες οι ΠΑΣΟκοι (ξανα)κάνουν δουλειές με το Χρηματιστήριο...