#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2009 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για μια σύγχρονη Ακτοφυλακή



Ο κύριος Χρυσοχοΐδης μας ενημέρωσε ότι βρήκε το Λιμενικό σώμα διαλυμένο. Την Δ/νση Ασφαλείας χωρίς σωστή εκπαίδευση και με ελάχιστο προσωπικό.

Μάλλον τον πληροφόρησαν λάθος.

Ο σύμβουλός όλων των τελευταίων υπουργών εμπορικής Ναυτιλίας κ. Νασιάκος δεν του είπε ότι υπάρχουν πολλοί υπαξιωματικοί και αξιωματικοί που έχουν περάσει τα καλύτερα σχολεία σε Ευρώπη και  Η.Π.Α,  αλλά βρίσκονται σε άσχετες υπηρεσίες;

Δεν του είπε ότι όποτε ζήταγαν μετάθεση για την ασφάλεια δεν τις ενέκριναν διότι ο κύριος Νασιάκος τους συμβούλευε πως δεν χρειάζονται και συμφωνούσε και ο σημερινός Αρχηγός;

Κύριε υπουργέ, φοβάμαι ότι ο  κύριος Νασιάκος γνωρίζει την Ασφάλεια της εποχής '70 που ήταν στην Χωροφυλακή στην Προαστίων. Πείτε του παρακαλώ πως οι καιροί αλλάζουν. Η εποχή που πιάνανε τους πορτοφολάδες επειδή τους το είπε ο περιπτεράς της γειτονιάς , ή φακελώνανε όποιον διάβαζε την «Αυγή» η τα «ΝΕΑ», πέρασε ανεπιστρεπτί.

Με την ευκαιρία αναζητείστε εκείνον που θέλει να υποβαθμίσει τα Κ.Ε.Α. που έχουν εκπαίδευση σύγχρονη για μια σωστή Ακτοφυλακή. Τι θέλει να τα κάνει; Να φυλάνε κτίρια κι αν χρειαστεί να γίνονται Μ.Α.Τ. για τους Ναυτεργάτες.

Με όλο το θάρρος κ. υπουργέ, όποιος θέλει να κάνει σύγχρονη Αστυνομία και Ακτοφυλακή πρέπει να έχει σύγχρονους συμβούλους,  που  να έχουν περάσει σύγχρονα σχολεία με σύγχρονες αντιλήψεις και να γνωρίζουν Αγγλικά (τουλάχιστον).

Θαλασσινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/12/2009 09:58:20

    Εάν είσαι κομματικά αρεστός, δεν χρειάζεται ούτε αγγλικά να ξέρεις, ούτε τίποτα. Αναλαμβάνεις θέση και τα σκυλιά δεμένα...
    Δις ιζ δε Γκρίς! Έτσι δένεται το ατσάλι στο ελληνικό δημόσιο.

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ Strange Attractor 20/12/2009 10:12:38

      Η γνωση ξενης γλωσσας δεν αποτελει βασικη προϋπόθεση για να κανεις σωστα την δουλεια σου.Το θεμα ειναι να ξερεις να κανεις σωστα την δουλεια σου.
      Αληθεια ποιος ηταν εκεινος ο πολιτικος ανδρας που ως υπουργος εξωτερικων δεν γνωριζε καμια ξενη γλωσσα?
      Τι θεση εχει τωρα στο πολιτικο συστημα?

  2. fantomas avatar
    fantomas 20/12/2009 10:07:55

    Αγαπητε φιλε Θαλασσινε,

    Χωρις να θελω να διαφωνησω ουσιαστικα μαζι σου, δεν νομιζω οτι ο Νασιακος ειναι το προβλημα.
    Θα ηθελα να σε ρωτησω τι κανει ο Αρχηγος του Λ.Σ. για ολα αυτα που λες?
    Ποιος φταιει που τα ιπταμενα μεσα του Λ.Σ. ειναι καθηλωμένα?
    7 αερολπανα και 6 ελικοπτερα δεν πεταει κανενα !! (για να ακριβολογουμε πεταει ενα μονο μονοκινητηριο αεροπλανο και ενα ελικοπτερο)
    Ποιος φταει? ο Νασιακος ? ο Αρχηγος του Λ.Σ. ? Ο Υπουργος?

    Μηπως θα επρεπε να ερωτηθει ο εισαγγελέας ???

    Ειναι παραλογο και τρελο να φερνουμε την frontex να κανει επιτηρηση των θαλασσιων συνορων μας επειδη τα δικα μας ιπταμενα μεσα, τα εχουμε καθηλώσει απο τεχνολογικη ή πολιτικη ανικανοτητα !!!

    Μαλλον το Λιμενικο τα εχει κανει θαλασσα!!!

  3. manos.s avatar
    manos.s 20/12/2009 11:07:30

    Ο Χρυσοχοίδης γενικά απολαμβάνει ασυλίας από τον τύπο. Έχει εξαιρετικές σχέσεις με τους μητσοτάκηδες και τον βοηθά όλο το σύστημα Ντόρας. Εξ ου και ξεσάλωσαν τις τελευταίες μέρες να τον υποστηρίζουν τα διάφορα παπαγαλάκια με άσχετα με την υπόθεση επιχειρήματα για τον υιό Διώτη. Εγώ ξέρω ότι όταν αναλαμβάνεις εργασία στο Δημόσιο, σε οποιαδήποτε θέση, πρώτα παρουσιάζεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά και μετά πιάνεις δουλεία. Εχουν δε περάσει δυο μήνες από τότε που ανέλαβε εργασία. Τα περί άμισθης δουλειάς είναι ανοησίες. Δεν προβλέπεται στο Δημόσιο άμισθη εργασία. Τούτο βέβαια δεν σημαίνει ότι ο Διώτης δεν έχει όλη μας τη συμπάθεια για την περιπέτεια του. Οτι δεν έχει ευαισθησίες και ότι δεν πρέπει να καταδικάσουμε τη λάσπη και τη συκοφαντία. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο Χρυσοχοίδης βγαίνει λάδι. Πήρε τον γιο του φίλου του στο γραφείο ρουσφετολογικά χωρίς τα απαραίτητα προσόντα!

    • tom avatar
      tom @ manos.s 20/12/2009 17:31:00

      Ποιος Χρισοχοιδης, ποιος ΓΑΠ, ποιο ΠΑΣΟΚ, ποια ετοιμότητα και ποια διαφάνεια. Όλοι αυτοι είναι συνώνυμα της ΑΡΠΑΧΤΗΣ. Ο γιος του Διωτη αποπειράθηκε να αυτοκτονήσει από την ντροπή και το φιλότιμο. Αυτοί οι παραπάνω ούτε φιλότιμο ούτε μπεσα έχουν. Αυτή είναι μόνο η αρχή. Δεν εξελεγησαν για να προσφέρουν. Παρά μονο για να αρπάξουν. ΕΞΩ ΝΤΕΝΕΚΕΔΕΣ ΑΓΑΝΩΤΟΙ , ΑΡΠΑΧΤΕΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΛΑΟΠΛΑΝΟΙ.

  4. viper 7 avatar
    viper 7 20/12/2009 14:50:20

    Συμφωνώ απόλυτα με τον fantomas η κατάσταση δεν πάει άλλο.Ένα πάντως είναι σίγουρο ότι φταίνε πάρα πολλοί και έχουν ονοματεπώνυμο!

  5. parsifal avatar
    parsifal 20/12/2009 17:38:01

    Η σύγχρονη Ακτοφυλακή είναι πρωτίστως ενα τεχνολογικά αρτια εξοπλισμένο Σώμα που δρά σε στενή συνεργασία με το ΠΝ, ειδικά σε μία χώρα σαν την Ελλάδα και με το είδος των αποστολών που καλείται να αναλάβει και το εύρος της θαλασσίας εκτάσεως που πρέπει να επιτηρήσει και να αστυνομεύσει.
    Επ΄αυτού ουδείς κ. Νασιάκοςς μπορεί να πράξει το παραμικρό, καθ'όσον η επιτυχημένη καρριέρα του κ. Νασιάκου αφορούσε σε αλλο χώρο, σε αλλου είδους απειλές και αλλου τύπου αποστολές. Καλές οι εμμονές για "αποστρατιωτικοποίηση" των ΣΑ (αρα και του ΛΣ), δυστυχώς ομως η Ακτοφυλακή ΕΙΝΑΙ εκ φύσεως στρατιωτικός σχηματισμός οπως και τα εμπορικά πλοία διέπονται απο αυστηρούς στρατιωτικού τύπου κανονισμούς ασυνήθεις στην ξηρά, απαραίτητους λόγω χώρου.Ευτυχώς η νέα κυβέρνηση εκαμε το πρώτο αναγκαίο βήμα και υπήγαγε επιτέλους το ΛΣ στον φυσικό του χώρο, της Homeland Security μαζί με την ΕΛΑΣ και την ΠΥ.Ας ασχοληθει λοιπόν τώρα ο νέος Υπουργός με τις ανύπαρκτες η απηρχαιομένες επικοινωνίες του ΛΣ, με τα ασυντήρητα πλωτά και εναέρια μέσα, με το ανύπαρκτο σύστημα επιτηρήσεως στο Αιγαίο, με την πρόσληψη ...θεολόγων ως αξιωματικών επειδή εχουν πτυχίο ανωτάτης σχολής και αλλα ευτράπελα...
    ΝΑυτική εκπαίδευση, εμπλοκή του ΠΝ, εγκατάλειψη της νοοτροπίας "ηλθε η FRONTEX, ας τους κουτόφραγκους να καθαρίσουν...", εξεύρεση νέων κονδυλίων για υλικοτεχνική υποδομή (χάθηκαν πολλά χρήματα ΕΕ απο αβελτηρία), ιδού πεδίον δόξης !

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ parsifal 20/12/2009 17:59:02

      Που να δεις και τη σύγχρονη αγροφυλακή...

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ parsifal 20/12/2009 20:30:50

      ΠΟΙΑ???

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ (Α)θανάσης 20/12/2009 20:46:09

        Κι`όμως υπάρχει ακόμη και βασιλεύει. Πού είναι ο Χρυσοχοίδης που είχε υποσχεθεί τη διάλυσή της άμα τη αναλήψει της κυβέρνησης από το ΠΑΣΟΚ; Μήπως ακόμη επιλέγει συμβούλους μεταξύ των αρίστων με τα πολλά διδακτορικά και δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί;

  6. dimitrios avatar
    dimitrios 20/12/2009 22:12:06

    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ Ο ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΕΡΓΑΤΙΚΟΣ,ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ.ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΧΩΡΙΟ ΤΗΣ ΗΜΑΘΙΑΣ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΑΓΡΟΤΕΣ.ΟΥΤΕ ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ ΕΙΧΕ,ΟΥΤΕ ΕΚΔΟΤΕΣ ΟΥΤΕ ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ.ΑΝΤΟΘΕΤΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΠΟΥ ΕΚΟΒΑΝ ΚΑΙ ΕΡΑΒΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙ.ΑΥΤΟΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΕΠΑΡΧΙΩΤΗ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.ΟΠΩΣ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ.ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΙ.ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΡΙΝΕΤΕ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ dimitrios 21/12/2009 00:39:11

      Το λαθρεμπόριο μέσα στο κέντρο της Αθήνας, μέρα-μεσημέρι ακόμα και στην οδό Πανεπιστημίου, γιατί το ανέχεται ο Χρυσοχοϊδης; Θα τον παραδεχτώ ως Υπουργό ΜΟΝΟ όταν πάψει η Αθήνα να είναι γυφτοπάζαρο του Ισλαμαμπάντ.

    • Gooofy avatar
      Gooofy @ dimitrios 21/12/2009 10:01:53

      Είναι αυτός που έβαλε για νομικό του σύμβουλο έναν απόφοιτο λυκείου;

  7. Macedonas avatar
    Macedonas 20/12/2009 22:50:29

    Κύριε Υπουργέ Χρυσοχοΐδη,την Ελληνική Ακτοφυλακή (Λιμενικό Σώμα) και Διεύθυνση Ασφαλείας όπου με τις συμβουλές του Κου Νασιάκου (όπου έπρεπε να είναι σύμβουλος στην Αστυνομία και όχι σε μια Ακτοφυλακή με τι γνώσεις και εμπιρίες) απαξιώσατε, σήμερα από ότι πληροφορηθήκαμε η Διεύθυνση Ασφαλείας μετά από αξιόπιστες πληροφορίες και σε συνεργασία με το Κεντρικό Λιμεναρχείο Βόλου συνέλαβε στην Λάρισα έξω από τα Media Markt έναν Έλληνα που στην κατοχή του είχε 25,5 κιλά ακατέργαστης κάνναβης και στην Αγιά Πηλίου στον Βόλο σε ένα εστιατόριο 165 γραμμάρια ακατέργαστης κάνναβης που είχε στην κατοχή του ο γιος του εστιάτορα. Και οι δύο υποθέσεις διερευνούνται περαιτέρω. Για άλλη μια φορά λοιπόν από ότι θυμάμαι, αποδεικνύεται η συνεισφορά και αποτελεσματικότητα του ΛΣ και συγκεκριμένα της Διεύθυνσης Ασφαλείας ενάντια στην Δίωξη του Οργανωμένου εγκλήματος και των ναρκωτικών.

  8. Αγανακτησμένος avatar
    Αγανακτησμένος 22/12/2009 14:41:57

    Κύριε Υπουργέ Προστασίας του Πολίτη,
    να σας ενημερώσουμε για κάτι που μάλλον δεν ξέρετε. Όταν ο κ. Βουλγαράκης έγινε Υπουργόσ Εμπορικής Ναυτιλίας ζήτησε από τον κ. Αγγελάκο - τον πρώην Αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ. - να γίνει σύμβουλός του σε θέματα ασφαλείασ του Λιμενικού Σώματος. Αυτός όμως αρνήθηκε γιατί , όπως είναι γνωστό, εργαζόταν ήδη σε μια πολύ μεγάλη Ελληνική Εταιρία, ως σύμβουλος ασφαλείας. Του πρότεινε όμως να πάρει ως σύμβουλό του τον κ. Φ. Νασίακο, ο οποίος δεν είχε βρει μια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και έχει ανάγκη να εργαστεί. Έτσι λοιπόν και έγινε και προσλήφθηκε. Όπως βλέπετε κ. Υπουργέ και μιας και βρισκόμαστε στην Ελλάδα, τα προσόντα του νεοπροσληφθέντα κρίθηκαν με την απαράμηλη Ελληνική αξιοκρατία. (ΧΑΧΑΧΧΑΧΑ ή μήπως θα 'πρεπε να κλαψω;)

    Και όταν ο κ. Βουλγαράκης έφυγε από το Υπουργείο ζήτησε από τον κ. Καμένο (και όχι από τον κ. Παπαληγούρα) να κρατήσει τον Νασιάκο γιατί έχει ανάγκη.

    Δεν πιστεύω στην συνέχεια ο κ. Καμένος να ζήτησε το ίδιο και απο εσάς..., έτσι;

    Ένας αγανακτησμένος αναγνώστης