#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/11/2010 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για μια θέση κάτω από τον πράσινο ήλιο





Την Κυριακή 21 Νοεμβρίου, στις 11 το πρωί, στις εγκαταστάσεις του Μπάντμιντον στο Γουδί, η Ντόρα Μπακογιάννη θα διαβάσει την ιδρυτική διακήρυξη του καινούριου πολιτικού φορέα που αποφάσισε να ιδρύσει, και θα καλέσει όσους θα έχουν ανταποκριθεί εκείνη την ημέρα στο κάλεσμά της, να αποτελέσουν τα ιδρυτικά μέλη της κίνησης.

Συμβολικό το Μπάντιμιντον. Όση απήχηση έχει το εν λόγω άθλημα στους Έλληνες, τόση θα έχει και το κόμμα της. Όσο για το Γουδί, μας θυμίζει επαναστάσεις αλλά και εκτελέσεις. Η επανάσταση, σε άλλη διάσταση. Και να θυμίσω ότι απο εκεί άρχισε και ο Σαμαράς την πορεία του προς την ηγεσία.

Η ιδέα να δώσει η Έλσα ένα μπουκέτο λουλούδια στη Ντόρα δεν προχώρησε, για να μην κλέψει την παράσταση η χαλκέντερος, εξ Αργολίδας,πολιτικός.

Σε τέτοιες περιπτώσεις φυσικά, εκείνο που έχει την ιδιαίτερη σημειολογία του είναι το όνομα που επιλέγεται για το καινούριο κόμμα, καθώς θα το ακολουθεί εφεξής ως «brand name», και εν πολλοίς θα περιγράφει τη φυσιογνωμία του. Η πρώην υπουργός Εξωτερικών, επενδύει ακόμη στις έννοιες της «εθνικής συνεννόησης» και της «εθνικής συνεργασίας», ενώ παλαιότερα, συνεργάτες της άφηναν να εννοηθεί ότι το όνομα στο οποίο είχαν καταλήξει ήταν το «Νέα Ελλάδα».

Λόγω των διεθνιστικών τάσεων του νέου φορέα μάλλον απορρίπτεται το Νέα Ελλάδα, εκτός αν γίνει όμιλος που θα αντικαταστήσει τον θεσμό των ΚΑΠΗ, οπότε και θα προτιμηθεί.

Παίζει και το «Νέα Πορεία» για όνομα, αλλά η πορεία απαιτεί κόπο, βάσανα, εγκυμονεί κινδύνους και κακουχίες και μάλλον θα απορριφθεί.

Ενώ το "Νέα Αρχή" παραπέμπει εκτός από το νέο ξεκίνημα, στην εκτελεστική εξουσία, που είναι και ο διακηρυγμένος στόχος, μέσω κυβερνήσεων συνεργασίας.

Νέα Φιλαδέλφεια, Παλαιά Φώκαια, Άνω Σούλι και Νέοι Επιβάτες συζητήθηκαν και απορρίφθηκαν. Τα μέλη του νέου κόμματος θα ονομάζονται Νεά-τερνταλ καθώς με μέσο όρο ηλικίας τα 88 έτη, προλαβαίνουν τις επόμενες εκλογές, μόνο αν γίνουν πρόωρες.

«Η διάσωση του στρατιώτη Ντόρα» υπήρξε επίσης μια καλή ιδέα αλλά ήταν πολύ μεγάλο και πολύ αισιόδοξο.

Μια επίσης ωραία έμπνευση θα ήταν να ονομαστεί «Δημοκρατική Δεξιά» για να μην μπερδεύει ο ΓΑΠ τις φίλιες από τις εχθρικές δυνάμεις, αλλά θα έπρεπε κι ο Καρατζαφέρης να το αλλάξει σε δημοκρατικό ΛΑΟΣ.

Τον οποίο λαό, τιμά πάνω από όλα το νέο κόμμα, για αυτό και θα ανακοινωθεί μια εβδομάδα μετά την ετυμηγορία του.

Και οι αξίες του νέου κόμματος, στο συνεργατικό πνεύμα, με το όραμα της  συνεννοήσεως σαν λέσχη φιλίας του Δήμου δεν μοιάζει;

Anyway, good luck.

Όλοι έχουν δικαίωμα για μια θέση κάτω από τον ήλιο.

Έστω κι αν αυτός είναι πράσινος…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 16/11/2010 10:38:59

    ΤΟ "ΝΕΑ ΠΟΡΕΙΑ" ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟΝ ΝΙΚΗΦΟΡΑΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΠΛΑΤΑΝΙΑ ΟΠΟΤΕ.... ΚΑΗΚΕ! (ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΙΣΤΑ!!!!...)

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ ΜΑΝΙΑ 16/11/2010 14:12:24

      Νέα Πορεία ...και στην Καισαριαννή, τον Παπάγο-Χολαργό,τη Γλυφάδα το Ηράκλειο, την Κομοτηνή, το Θερμαικό, τη Ναύπακτο....

      Σαν franchising δεν κάνουν; Τυχαίο...;

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 16/11/2010 10:43:52

    21 Νοεμβρίου: Τα Εισόδια της μικρής Ντόρας της Εξερευνήτριας στον Ναό της Πολιτικής;
    Άλλη μία νεοσσός, πρωτοεμφανιζόμενη φέρελπις και ταπεινής καταγωγής πολιτικός...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΒΙΣ 16/11/2010 15:24:51

      χο! χο! χο!
      Καμία σχέση με οικογενειοκρατία

  3. perastikos avatar
    perastikos 16/11/2010 10:46:15

    "Πόσο πιθανό ειναι να ψηφίσετε το κόμμα της Θεοδώρας Μητσοτάκη-Μπακογιάννη στίς επόμενες βουλευτικές εκλογές οποτε αυτές κι αν γίνουν?"

    Αρκετα και Πολυ πιθανόν 15%,
    Καθόλου και Οχι και τόσο πίθανο 78%,
    ΔΞ/ΔΑ 7%

    Ω ρε γέλια που θα κάνουμε με τα ξυνισμένα μούτρα που θα δούμε στίς 21 το μεσημέρι...

    Πηγή: ΜΡΒ

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 16/11/2010 10:48:57

    Για δες ρε θράσος αυτό το Μητσοτακέικο.

  5. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 16/11/2010 10:52:41

    Αγαπητέ Μικρέ Οδυσσέα, θα μου επιτρέψεις να πω την πρότασή μου, σχετικά με το όνομα του νέου αποκόμματος.
    Προτείνω το «Λ.Υ.Σ.Σ.Α. για ΕΞΟΥΣΙΑ»!
    Νομίζω ότι θα εκφράζει απόλυτα το παρελθόν το παρόν αλλά και το μέλλον της πρωτότοκης κόρης του επιτίμου, διότι από το 89’ και εντεύθεν μόνον αυτό ονειρευόταν και δούλευε μεθοδικά.

    Η ανάλυση έχει ως εξής: Λαϊκή-Υπονομευτική-Συσπείρωση-Συμπαθούντων-Ατυχήσασας.

    Το Λαϊκή το έβαλα, για να ευχαριστηθεί ο ομογάλακτος αδελφός του ΛΑΟΣ και όχι βέβαια γιατί έχει καμιά σχέση η πονεμένη κόρη με τον Λαό!

    Το Υπονομευτική, γιατί είναι η αγαπημένη και διαχρονική μέθοδος της αθλίας οικογένειας!

    Το Συσπείρωση, γιατί αγωνίζεται χρόνια τώρα να συσπειρώσει Συμπαθούντες , εκτός Ν.Δ. όπως π.χ. στο κόμμα του κωλοτούμπα, στους Ταύρους και στη Δράση του Μάνου, και σε κάποιες άλλες "προσωπικότητες" που τις έστειλε εγκαίρως να πολιτεύονται με το ΠΑΣΟΚ, γνωστές και μη εξαιρετέες!

    Το Ατυχήσασα, αυτονόητο και δεν χρειάζεται ανάλυση. Αντώνης γαρ!

    Το ότι είναι Εξουσιομανής, νομίζω πως το ξέρουν και οι πέτρες!

    Ελπίζω να βοήθησα αρκούντως, στην «αγωνία» σου, να βρεις ταιριαστό όνομα στην προσπάθεια της «αγαπημένης» μας φίλης.
    Περιμένω με αγωνία την τελική σου ευρηματική λύση!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 16/11/2010 11:49:56

      Κάτι πρόχειρο σαν μπρέινστορμινγκ Αφροδίτη
      ΤΥΦΟΝΑΣ: Τέως Υπουργός Φίλη Όσων Ναρκοθετούν Αντώνη Σαμαρά. Περιμένω την τελική σου πρόταση στο mikrosodysseas παπάκι πάει στην ποταμιά gmail com

  6. Ναυτάκι avatar
    Ναυτάκι 16/11/2010 11:45:00

    Αγαπητές φίλες και φίλοι,
    Όποιο όνομα και να έχει ο νέος «πολιτικός φορέας» δεν πρέπει να ξεχάσουμε ποτέ ότι το όνομα της ιδρυτού είναι Θεοδώρα ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ (η χρήση του Μπακογιάννη αποτελεί τον ορισμό του πολιτικού αμοραλισμού).
    Δεδομένου δε (και επιστημονικά αποδεδειγμένου) ότι το μήλο (όσο αέρα και να έχει) θα πέσει κάτω από τη μηλιά ο φορέας αυτός ξεκινά τη διαδρομή του έχοντας στο σύνολο του ως κύρια ιδρυτικά μέλη «αποστάτες».

    Καλημέρα σας κ. Θεοδώρα ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

  7. KORONAKIS avatar
    KORONAKIS 16/11/2010 11:49:05

    ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΤΑΡΠΑΤΣΟ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ ΜΑΛΛΙ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΚΟΥΡΕΜΕΝΟΣ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΑΙΝΑΣ..ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ!!ΑΣ ΛΟΥΣΤΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΚΙΚΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΥΣ ΤΩΡΑ!!!ΕΜΕΙΣ ΤΟΥ ΤΑΛΕΓΑΜΕ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑΝ....ΤΑΚΟΥΣ ΦΑΗΛΟ????

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ KORONAKIS 16/11/2010 13:03:19

      M. Koronakis, je crois que vous etes trompe!!!!

      Mme Dora va recevoir le vote de son pere, sa mere, la famille et le filston de Eurutania....

      Mille merci et salutations distingues.

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ ΑΡΚΑΣ 16/11/2010 13:17:39

        N' oubliez pas les votes de la Canee!
        Le pere la quelques centaines de filleuls(es)!!!

      • koinos_nous avatar
        koinos_nous @ ΑΡΚΑΣ 16/11/2010 13:43:52

        M. Koronakis ...........etes trompe
        χμ πατριωτη επειδη δεν ξερω γαλλικα να υποψιαστω το αυτονόητο?

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ KORONAKIS 16/11/2010 13:46:49

      Ο Σαμαράς πήρε ένα διαλυμένο μαγαζί μετά από συντριβή ένετεκα μονάδων και σε λιγότερο από χρόνο έχει κλείσει την ψαλίδα στις τέσσερις. Η Ντορούλα, όταν κάνει το απόκομμά της θα ψάχνει να βρει την ψήφο της, όπως και όλα τα νεοφιλελεύθερα φλωράκια μέχρι τώρα (Μάνος, Αβραντίνης και λοιποί νεοταξίτες συγγενείς)

  8. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 16/11/2010 12:01:17

    Η μικρή Dora σε νέες περιπέτειες. Πρέπει επιτέλους να γίνει κατανοητό οτι το Μητσοτακέικο ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ.

  9. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 16/11/2010 12:08:46

    Χθες το βράδυ ο Χατζηνικολάου εμφάνισε στο πάνελ τον Οικονόμου ως εκπρόσωπο του Forum ανάμεσα στους εκπροσώπους των κοινοβουλευτικών κομμάτων. Ενώ υφιστάμενα κόμματα αποκλείονται από την τηλεόραση επειδή απλά δεν έχουν έδρα στη βουλή, ο Χατζηντοράκης έβγαλε εκπρόσωπο κόμματος που δεν έχει ιδρυθεί ακόμη! Ε ρε βρεγμένη σανίδα που χρειάζεται...

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Kώστας Θ. 16/11/2010 13:03:50

      Chatzilalakis..... for ever....

    • thirty avatar
      thirty @ Kώστας Θ. 16/11/2010 14:31:39

      Τον Οικονόμου τον έβγαλε σαν άφθαρτο;
      Αν πρόκειται και οι υπόλοιποι νέοι και άφθαρτοι να είναι σαν τον Οικονόμου θα γελάσουμε πολύ!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Kώστας Θ. 16/11/2010 16:11:21

      Ο οποίος Οικονόμου έχει φοιτήσει στην Γεωπονική Αθηνών (δεν ξέρουμε αν έχει τελειώσει, θα το ερευνήσουμε), άσχετο. Τα λέμε αργότερα

  10. man8os avatar
    man8os 16/11/2010 13:10:34

    Νεα Αγελαδα θα ονομαστει.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ man8os 16/11/2010 14:10:28

      Την αγελάδα την αρμέγεις στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον το αντίθετο θα συμβεί για μια ακόμη φορά.

      • man8os avatar
        man8os @ Σοσιαληστής 20/11/2010 01:48:52

        Δε θα της επιτρεψουμε να μας αρμεξει.

  11. προδικος avatar
    προδικος 16/11/2010 13:28:21

    ακομη δεν πηρε χαμπαρι οτι ειναι μονη της?
    παντα ηταν,απλα την δουλευανε..και οταν ηρθε η ωρα την εστειλαν ..

    • man8os avatar
      man8os @ προδικος 16/11/2010 13:49:52

      Μια νεα αγελαδα λοιπον.

  12. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/11/2010 14:06:18

    Απο το Γουδι ξεκιναει το κομμα της και στο Γουδι θα καταληξει.

  13. προδικος avatar
    προδικος 16/11/2010 15:05:05

    η λαικη δεξια της Ντορας.....
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  14. irida avatar
    irida 16/11/2010 15:06:34

    Εγώ παιδιά θα λεγα ξεκολλάτε από τη Ντόρα!! Μια εμμονή διακρίνω.. Στην πολιτική ουδείς αναμάρτητος! Μα ουδείς..Πολύ ασχολείστε μαζί της. Ή τη φοβάστε ή την ψιλοζηλεύετε να πω; Τους μηχανισμούς το ότι την πάει το κατεστημένο; Δεν ξέρω. Νομίζω πως οι περί τον Σαμαρά θα πρέπει να κάνουν από τη μια την αυτοκριτική τους κι από την άλλη τις απαραίτητες τομές. Έτσι ώστε το κόμμα να μην εμφανίζει αυτά τα χάλια. Τόσο στρίμωγμα έφαγε το ΠΑΣΟΚ και κατάφερε να κερδίσει εντυπώσεις κυρίως από την ανεπάρκεια των τποψηφίων και την απέχθεια του κόσμου για συγκεκριμένες επιλογές. Δε φταίει η Ν΄τορα για όλα αυτά.. Εκτιμώ..
    Όπως και να χει και με βάση τις τρέχουσες εκτιμήσεις αν οι Ντόρα πάρει μαζί της Μάνο κι Ανδριανόπουλο και Νικήτα είναι χαμένη από χέρι. Δεν πρέπει η ΝΔ να φοβάται τη Ντόρα αλλά την απουσία ικανών κι αξιόλογνω στελεχών να βγουν στο προσκήνιο. Και πως να βγουν όταν το παρασκήνιο τους βάζει διαρκώς εμπόδια. Ή τώρα θα γίνουν οι τομές ή ποτέ. Κι η γνώμη μου είναι πως η ΝΔ δεν κέρδισε αλλά έχασε σε αυτές τις εκλογές..Δυστυχώς..

    • προδικος avatar
      προδικος @ irida 16/11/2010 15:14:04

      δεν ξερω πως εννοεις την χασουρα,οταν η διαφορα απο 11 μοναδες γινεται 4..(με δημοσκοπησεις των πασοκοκαναλων).

      • προδικος avatar
        προδικος @ προδικος 16/11/2010 15:16:56

        τωρα οσο για την συγκεκριμενη κυρια..κριθηκε πριν 1 χρονο απο την βαση...!!

    • AUD avatar
      AUD @ irida 16/11/2010 16:11:52

      @irida

      τι να φοβηθείς και να ζηλέψεις από την κα Μητσοτάκη ????? αλλά, με βάζεις και σε σκέψεις!!

      το μόνο που αξίζει κανείς να παρατηρήσει είναι μακάρι να είχα και εγω πατέρα στα 90+ και να μου στρώνει το δρόμο σε ότι κάνω....

      επίσης, ενώ είναι φως φανάρι ότι είναι βλακωδώς ηλίθιο αυτό που κάνει, αλλά επιμένει να το κάνει... και επίσης αλλά, φοβάμαι για "άγνωστη ατζέντα"...

      με πιάνει κανείς???

      • irida avatar
        irida @ AUD 16/11/2010 16:47:58

        εμένα αν με λέγαν Ντόρα κι είχα πατέρα τον συγκεκριμένο θα τον είχα ήδη αποδημήσει καθώς θα αντιλαμβανόμουν πως δεν μου στρώνει δρόμο αλλά μου κόβει..

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ irida 16/11/2010 20:23:54

      irida, έχω την εντύπωση ότι με σχετική ευκολία απαλλάσσεις τη Ντόρα από πολλά, όταν είναι πασίγνωστη η πολύχρονη υπονομευτική τακτική της, από την πρώτη ημέρα που εκλέχθηκε βουλευτής Ευρυτανίας στη θέση του Αειμνήστου Μπακογιάννη. Ή δεν γνωρίζεις πως από το 97', που εκλέχθηκε ο Καραμανλής στην ηγεσία του κόμματος, έκανε τα πάντα για να μην γίνει πρωθυπουργός, γιατί ήταν ιδιαιτέρως βιαστική;
      Και γιατί υποψιάζεσαι πως τη φοβόμαστε ή και τη ζηλεύουμε ακόμα, επειδή ασχολούμαστε μαζί της. Προσωπικά λοιπόν, ασχολούμαι μαζί της γιατί νοιώθω πως από πέρυσι, στις 29 Νοεμβρίου, η παράταξη αποτίναξε από πάνω της μια επίδοξη καταληψία, που δήλωσε μεν στρατιώτης αλλά από εκείνους τους στρατιώτες που περνάνε στις γραμμές του εχθρού, ως σύγχρονοι εφιάλτες. Οικογενειακή τους υπόθεση και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε!
      Επίσης και στην τελευταία σου παρατήρηση, θα μου επιτρέψεις να κάνω και άλλη ένσταση. Από πού προκύπτει ότι η Ν.Δ. έχασε αυτές τις εκλογές; Εγώ δεν θα υπερασπιστώ πως τις κέρδισε, αλλά θα πω πως ελαχιστοποίησε τη διαφορά της από το ΠΑΣΟΚ σημαντικά και χωρίς τους μητσοτακικούς στις τάξεις της πια! Όταν όσο συγκυβερνούσε η Ντόρα με τον Καραμανλή επήλθε η περυσινή ήττα, είναι μικροψυχία να μη βλέπουμε την ανάκαμψη που επέφερε ο Αντώνης μέσα σε ένα χρόνο και με τόση υπονόμευση! Δηλώνω λοιπόν πως δεν θα σταματήσω να ασχολούμαι με το φαινόμενο της ατυχήσασας, όσο εκείνη θα τροχίζει και θα προσπαθεί να κάνει κακό στο κόμμα που τους μάζεψε από τα αζήτητα και τους έκανε πρώτα ονόματα στην πολιτική ζωή του τόπου.

      • Ιδομενέας avatar
        Ιδομενέας @ Αφροδίτη 16/11/2010 20:44:10

        Ταβόρ και ξανά ταβόρ! Κράτα και καμμία πισινή μην τυχόν και την κάνει ο Σχοινάς κατά Ντόρα μεριά. Χαιρετίσματα στο πανέμορφο Ρέθυμνο.

      • irida avatar
        irida @ Αφροδίτη 16/11/2010 22:07:48

        Αφροδίτη, δεν αθωώνω κανένα σε αυτή τη χώρα. Όλοι είναι συνυπεύθυνοι για αυτό το μπάχαλο που υπάρχει. Ο Καραμανλής από την άλλη μπορούσε να την υποβαθμίσει κι όχι να την έχει συνομιλίτρια. Κάκώς το έκανε και το πλήρωσε. Κι άλλα έκανε κι άλλα πλήρωσε. Κι εμείς μαζί. Η Ντόρα έφυγε αλλά εδώ μέσα βλέπω κι άλλη ανάρτηση γι αυτή, νεώτερη. Γιατί; Είναι τόσο σημαντική; Δεν το πιστεύω και δεν εκτιμώ πως έχει τόση δύναμη.
        Η παράταξη έχασε και θα χάσει κι άλλο αν δεν γίνουν αλλαγές και δεν παταχτεί η αλαζονία κάποιων προσώπων. Δες την αποχή και μετά μέτρα. Ανήκω στην αποχή, συνειδητή. Ο υποψήφιος που κατέβασε ο Σαμαράς πέρα από το ότι δεν εκλέχτηκε δεν άξιζε για μένα την ψήφο μου. Γιατί να τη δώσω λοιπόν; Γιατί να επενδύσω σε ένα κόμμα που χει μπροστά τα ίδια διαρκώς πρόσωπα, που ανακυκλώνει τα ίδια υλικά. Και μη βαστεί κάποιος/α να διατυπώσει την άποψη πως θα υποστηρίξω τη Ντόρα. Όχι ούτε αυτή. μπορεί κανέναν πάλι, δεν ξέρω. Γιατί να συνταχτώ με το Σαμαρά; Για να δώσω πάλι φωνή στον Στυλιανίδη, στον Άρη, στον Παυλόπουλο και σε τόσους άλλους που τα κάνανε να μην πω τι; Και γιατί να στηρίξω τη Ν΄τορα ή όποιον άλλο; Για την ανάδειξη σε θώκους αποτυχημένω ήδη ανθρώπων; Αυτή την ισοβιότητα στην πολιτική ποτέ δεν την κατάλαβα και μάλλον είναι κι ελληνικό φαινόμενο..

  15. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 16/11/2010 15:35:05

    Η εμμονή στον πολιτικό εξοστρακισμό του Αντώνη Σαμαρά απ΄ όλα τα πουλημένα τομάρια, δήθεν "πνευματικούς" και διεφθαρμένα κέντρα εξουσίας, θα συνεχίζεται, μην έχετε καμμια αμφιβολία. Αυτός είναι ο σκοπός τους και απώτερος στόχος, αφού η "επιβίωσή" τους εκεί βασίζεται. Ο Σαμαράς είναι non conformist πολιτικός γιατί πάνω απ'όλα, είναι Ελληνας. Αυτό δεν μπορούν να του το συγχωρήσουν.

    • προδικος avatar
      προδικος @ Νίκος Θ. 16/11/2010 15:49:39

      ολα στη ζωη ειναι μια συνηθεια...!!!!

  16. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 16/11/2010 17:20:27

    Μόνο σε μια χώρα σαν την Ελλάδα θα μπορούσε να κυκλοφορεί ένας Μητσοτάκης (και τα γονιδιά του) ακόμα ελεύθερα....

  17. Tassos avatar
    Tassos 16/11/2010 17:22:12

    Ρε παιδιά είμαι περίπου μεσήλικας. Οπως λέω στην παρέα μου όταν με λεν "τί σε έχει κάνει το Μητσοτακέϊκο και τους κυνηγάς δεκαετίες τώρα" (υπερηφανεύομαι ότι έχω κράξει, δείρει, προγκήξει, ξεφωνίσει - δημοσίως πάντα- ό,τι Μητσοτακικό κυκλοφορεί Θεσνίκη) η απάντησή μου είναι "τίποτα. τους μισώ ανιδιοτελώς :-) " Λοιπόν, πιστεύω ότι η ΝΔ πρέπει να κατεβάσει ταλιμπάν από άλλα μέρη στην Κρήτη ως υποψηφίους. Οχι αυτούς τους ψοφοδεείς υποψηφίους που κατεβάζει. Πχ. εγώ προσφέρομαι. Και πιστεύω ότι θα πάει καλύτερα το κόμμα και θα βγάλει και τους ξενομερίτες βουλευτές. Ολο το πολιτικό προσωπικό της ΝΔ στην Κρήτη είναι άχρηστο. Υπηρέτες είτε του βρυκόλακα είτε αυτού που με δικαστική απόφαση "προστάτευε" εμπόρους ναρκωτικών.

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ Tassos 16/11/2010 17:48:04

      ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ....
      ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΪΚΟ (ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝ ΑΥΤΩ) ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ!
      ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ Η ΝΔ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ "ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ" ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ (ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ!!!) ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΝΔ/ΚΡΑΤΕΣ!

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Tassos 16/11/2010 19:02:54

      Αγαπητέ Τασσο, θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω με τη Μάνια. Στην Κρήτη υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να βγουν απέναντι σε πολλούς "χλιαρούς". Για παράδειγμα στο Ρέθυμνο θα μπορούσε να είχε προταθεί ως υποψήφιος δήμαρχος ή ως αντιπεριφερειάρχης ο Κωστής Σχοινάς, αυτός που έχασε τη βουλευτική έδρα για ελάχιστες ψήφους από το σάκκο των ετεροδημοτών και στη συνέχεια στο εκλογοδικείο!!!
      Ποιός λοιπόν "παρεμβαίνει" ώστε ο Σχοινάς να είναι ξεχασμένος, αφού είναι επίσης γνωστό ότι στήριξε στις εσωκομματικές τον Αντώνη, όταν η Όλγα ήταν στο πλευρό της Ντόρας; Και ποιόν ρόλο "παίζουν" τα στελέχη του κόμματος, τα αρμόδια για την Κρήτη, αφού η αρχαία μέθοδος του δούρειου ίππου είναι η πιο προσφιλής στη αθλία οικογένεια;

  18. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 17/11/2010 13:24:10

    Όπως με ενημέρωσαν από το σπίτι μου πρίν από λίγο, με ζήτησαν στο τηλέφωνο του σπιτιού μου από το γραφείο της κας Μητσοτάκη. Δεν χρειάζεται να σας πώ οτι "ενδιαφέρεται" για το νέο της εγχείρημα και ψάχνει από τους ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ της Νέας Δημοκρατίας. Η μικρή Dora έχει πολύ δρόμο μπροστά της...

  19. nai avatar
    nai 20/11/2010 01:38:38

    Η "ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΡΘΕΝΑ" ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ...ΟΛΑ ΤΑ ΤΖΟΒΕΝΑ...ΚΙΛΤΙΔΗΣ ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΣΟΥΦΛΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ...ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ ΜΠΟΥΤΑΡΗ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΙΑ...ΜΕΤΑ ΟΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ..ΘΑ ΑΔΟΥΝ ΤΟΝ...ΗΛΙΟ ΤΟΝ ΠΡΑΣΙΝΟΛΑΧΑΝΙ...ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΛΗΡΩΣΗ ΛΑΧΝΩΝ ΜΕ ΠΛΟΥΣΙΑ ΔΩΡΑ ..ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ (ΚΟΙΝΩΣ ΛΑΔΩΜΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ) SIEMMENS...ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟ Κ Ω Μ Α...

  20. nai avatar
    nai 20/11/2010 01:43:57

    Από το νέο κόμμα βγάζεις το ΔΗΜΟ από το Δημοκρατική και Σ και ΙΑ από το Συμμαχία οπότε μένει ΔΗΜΟΣΙΑ...
    μας λείπει μία λέξη... ΔΑΠΑΝΗ!
    ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΑΠΑΝΗ!!!!
    Τι κάνουμε δημοσία δαπάνη; Την κηδεία!
    Να ζήσουμε να τη θυμόμαστε την Κυρία!!!

  21. nai avatar
    nai 20/11/2010 01:50:09

    ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ..

    http://www.youtube.com/watch?v=xBe6vsxBQyY&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=zKT_pmk2NG4

    • nai avatar