#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2012 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για μια ακόμα φορά ο...Βενιζέλος έπιασε στον ύπνο το Μαξίμου



Το σχέδιο των περικοπών που προβλέπει το πακέτο των 11,5 δισ. ευρώ και που δόθηκε χθες στους πολιτικούς αρχηγούς, διέρρευσε πριν καν περάσουν 24 ώρες. Το είχαν στα χέρια τους ο Πρωθυπουργός, ο Β. Βενιζέλος, ο Φ. Κουβέλης και φυσικά ο Γ. Στουρνάρας, επομένως δε μιλάμε για πολλά άτομα που θα μπορούσαν να ξέρουν τι περιλαμβάνει το πακέτο.

Κι όμως, μέσα σε λίγες ώρες ο πίνακας με τις δραματικές περικοπές έφτασε στα χέρια των δημοσιογράφων. Ποιος έκανε τη διαρροή και πώς έφτασαν τα στοιχεία στα χέρια αρχικά δημοσιογράφου της ΕΡΤ και στη συνέχεια σε όλα τα δημοσιογραφικά γραφεία;

Επικράτησε πανικός, απ' ότι μαθαίνουμε στο Μέγαρο Μαξίμου και στο οικονομικό επιτελείο διότι με τη διαρροή του σεναρίου για τα μέτρα, δημιουργείται η εντύπωση ότι αυτές είναι οι περικοπές. Έτσι, σε όλα τα κανάλια και τις εφημερίδες η κυβέρνηση εμφανίζεται αυτή να είναι η ανάλγητη. Και φυσικά ο κόσμος δεν καταφέρεται εναντίον της  τρικομματικής κυβέρνησης, με τον Σαμαρά τα βάζει

Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας τον... τάφο στο Μαξίμου άνοιξε το ΠΑΣΟΚ και ο Β. Βενιζέλος ο οποίος άφησε να διαρρεύσει το εμπιστευτικό έγγραφο κι έτσι εδώ και ώρες η κυβέρνηση Σαμαρά (το τονίζουμε αυτό) «τρώει ξύλο» και ο Γ. Στουρνάρας έχει γίνει το κόκκινο πανί για τις προτάσεις που κατέθεσε.

Το επιτελείο της κυβέρνησης υπέστη δεινή επικοινωνιακή ήττα από το ΠΑΣΟΚ και τώρα τρέχει να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Αντώνης Σαμαράς είναι έξαλλος για τη διαρροή αυτή, ωστόσο, πλέον είναι πολύ αργά. Το επικοινωνιακό κακό έγινε για την κυβέρνηση και θα συνεχιστεί σήμερα στις εφημερίδες που θα την «κρεμάσουν στα μανταλάκια».

Ο δε Βενιζέλος αλλά και ο Κουβέλης, εμφανίζονται αποστασιοποιημένοι αν και οι ίδιοι έχουν αποφασίσει για τα μέτρα ενώ η "κακή κυβέρνηση" τρέχει και δε φτάνει.

Θα μου πείτε. Ποιος νοιάζεται για την επικοινωνιακή ήττα. Τα μέτρα είναι δυσβάσταχτα όπως κι αν σερβιριστούν. Έτσι είναι, αλλά υπάρχει και το άλλο. Ποιος θα πάρει πάνω του την κοινωνική κατακραυγή και ποιος θα κάθεται στον... καναπέ και θα απολαμβάνει το Βατερλό της κυβέρνησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vasilis avatar
    vasilis 31/08/2012 08:46:27

    NTΡΟΠΗ !!!! ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ 30 ευρω απο τις συνταξεις του ΟΓΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΟΒΟΥΝ 60 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΔΩΡΩΝ . ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ 360 ΕΥΡΩ !!!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ vasilis 31/08/2012 09:06:00

      Σιγα τα αιματα !Το 90 % των συνταξιουχων του ΟΓΑ δεν εχει πληρωσει τιποτα για εισφορες και οι μισοι απο αυτους ειναι συζυγοι των αγροτων με δηλωση των ως εργατικου αγροτικου προσωπικου η εχουν στο ονομα τους μερικα στρεμματα χωραφιου απο εσωτερικη οικογενειακη μεταβιβαση {χωρια που οι αναπηρικες συνταξεις δινουν και παιρνουν στον αγροτικο τομεα }!Αιδως αργειοι !Οι λοιποι συνταξιουχοι που πληρωναν μια ζωη εισφορες για να γερασουν αξιοπρεπως ειναι τα θυματα και κανενας αλλος !

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Ραβινος 31/08/2012 09:27:04

        Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν έχεις και δίκαιο. Μπορεί ένα μεγάλο μέρος των αγροτικών συντάξεων να είναι "δωράκι" , τι φταίνε όμως οι αληθινοί αγρότες να πληρώνουν για τους υπόλοιπους που δεν κατέβαλαν ποτέ εισφορές ;
        "Πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι", αυτό μας λες.
        Έπειτα, θεωρείς ότι η σύνταξη ΟΓΑ των 360 ευρώ, είναι κίνητρο για να ωθήσει το κράτος νέους προς τη γεωργία ;

      • απαπαπα, ντόπα οι Ελληνες αθλητές; avatar
        απαπαπα, ντόπα οι Ελληνες αθλητές; @ Ραβινος 31/08/2012 09:27:42

        ραββίνε ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα το ποσοστό που δίνεις.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ραβινος 31/08/2012 10:16:10

        Όταν γράφεις κάτι να το ψάχνεις λίγο.
        Το 1990 θεσμοθετήθηκαν από τον Μητσοτάκη κλιμάκια κιόλας.

        • Νίκος Α avatar
          Νίκος Α @ ΣΤΕΛΙΟΣ 31/08/2012 10:27:27

          Όχι από το Μητσοτάκη, το Σημίτη

      • η γλωσσού avatar
        η γλωσσού @ Ραβινος 31/08/2012 16:43:28

        Έτσι είναι φίλε.
        Η πεθερούλα μου έχει σύνταξη ΟΓΑ από την εποχή του ηρωϊκού πασόκ χωρίς ένα μέτρο καλλιεργίσιμης γης, χωρίς ποτέ να έχει υπάρξει αγρότισσα. Της την έβγαλε ο οικοδόμος πεθερός μου, πρώην βασιλοχουντικός, που έψηνε σαρδέλλες στις γιορτές του πασόκ για να τιμηθούν ο Αντρέ και η Μιμμή.
        Ο Πάγκαλος είπε μεγάλα ψέμματα μα και πικρές αλήθειες! Μαζί με μερικούς ομοίους τα μάσησαν και αυτός και άλλοι πολιτικοί για κάποια ψηφουλάκια. Οι ΟΓΑτζήδες (ασφαλώς όχι όλοι) πρώτοι και καλύτεροι στο φαγοπότι. Διπλοζυγίσματα, σάπια στάρια, βρεγμένα βαμπάκια, διπλομετρήματα στα κοπάδια και....και.......επιδοτήσεις με το καντάρι. Και όλα αυτά χωρίς να πληρώνουν τους αναλογούντες φόρους, έστω και αν είχαν σπιταρώνες και τζιπάρες.
        Όλα αυτά τα γράφω ούτε για να τιμήσω τον Πάγκαλο, ούτε για να τσουβαλιάσω αγίους και διαβόλους, ούτε γιατί θα παίξω το παιχνίδι των πολιτικών, εγώ ο μισθωτός δημόσιος υπάλληλος με τα δυο μεταπτυχιακά και ένα διδακτορικό, να στραφώ εναντίον των ΟΓΑτζήδων για να αποπλένονται οι πολιτικοί από τον καιροσκοπισμό τους. Τα γράφω απλά για να ειπωθεί η αλήθεια, όπως εγώ την συλλαμβάνω στο νου μου.

        • Τάκης Μπ. avatar
          Τάκης Μπ. @ η γλωσσού 01/09/2012 07:17:49

          Ε, λοιπόν, ως "γλωσσού" τσακίζεις κόκκαλα! Και άριστα πράττεις. Λόγος επιχειρηματικός, με συναισθηματικές καταθέσεις, και-επιτέλους- με σωστή στίξη!

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ vasilis 01/09/2012 03:54:24

      Ντροπή και όνειδος.
      Όλες οι συντάξεις λοιπόν στα 360 ευρώ για να ξεπλυθεί η ντροπή.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/08/2012 09:22:44

    Σημασια εχει ποιος θα ψηφισει.Οι Βενιζελος - Κουβελης ειναι μεσα και δεν μπορουν να αποστασιοποιηθουν οτι κολπα και να κανουν.

  3. απαπαπα, ντόπα οι Ελληνες αθλητές; avatar
    απαπαπα, ντόπα οι Ελληνες αθλητές; 31/08/2012 09:27:01

    "Έτσι, σε όλα τα κανάλια και τις εφημερίδες η κυβέρνηση εμφανίζεται αυτή να είναι η ανάλγητη"
    ενώ είναι κοινωνικά ευαίσθητη;

  4. νικοσ avatar
    νικοσ 31/08/2012 09:27:45

    τι λεει ο ανθρωπος (ραβινος) ? εμενα ο πατερας μου παιρνει συνταξη ΟΓΑ 400 ευρω , πληρονοντας εισφορες . Αυτα να τα πειτε αλλου κυριε που προσπαθητε να καλυψετε την κυβερνητικη αναιλγησια κοβοντας απο συνταξιουχους των 360 ευρω . ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ

    • tsapari avatar
      tsapari @ νικοσ 31/08/2012 14:12:48

      Όταν όμως βάζανε στο ΟΓΑ πολλούς και πολλές που δεν είχανε πληρώσει στη ζωή τους εισφορές ο Μπαμπά σου δεν διαμαρτυρήθηκε, πιστεύω όμως ότι ήταν ενήμερος για τα εγκλήματα που συντελέσθηκαν από τους πολιτικούς τόσο χρόνια με τα ασφαλιστικά ταμεία!

  5. Κρίτων Καππαδόκης avatar
    Κρίτων Καππαδόκης 31/08/2012 11:06:06

    Νομίζω ότι ο τίτλος δεν αποδίδει σωστά την παγαποντιά τού Bennietto .
    Το να πιάσεις κάποιον στον ύπνο υποδηλοί εξυπνάδα .
    Όμως το να διοχετεύεις εμπιστευτικά έγγραφα δεν είναι εξυπνάδα αλλά απλά ύπουλα κολπάκια .
    "Unfair" που θα έλεγε και ο Καυκάσιος ....

  6. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 31/08/2012 11:07:56

    Ὅλοι ξέρουμε πῶς καί γιατί δίνονται στή δημοσιότητα μέ διαρροές τέτοια στοιχεῖα, ὥστε νά μετρηθοῦν ἀντιδράσεις ἀπό τούς εἰδικούς ἐρευνητές τῶν ἐταιριῶν στατιστικῶν μελετῶν καί δημοσκοπήσεων

  7. kotstak avatar
    kotstak 31/08/2012 11:07:59

    Όταν ένα καράβι βουλιάζει, οι “μικροί” άνθρωποι κοιτάνε το τομάρι τους.
    Tο κόμμα του χρηματιστηρίου, της διαπλοκής, των εργολάβων, των κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών, της Siemens, της κουτοπονηριάς, του βολέματος, της δημιουργίας του παρασιτικού κράτους, δεν μπορεί να έχει μέσα του “υγιή κύτταρα”.

  8. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 31/08/2012 14:37:38

    ...Και να τα.....διέρευσε ο υποκριτής βουλιμικός ιπποπόταμος, ποιόν εξέπληξε αλήθεια???? Εκτός αν ο ευφυέστατος κ. Α.Σαμαράς, αποδειχθεί ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΑ αθώος κι αρχίσει να ..τσιμπάει και να εμπιστεύεται το μειλίχιο και συναινετικό προσωπείο του λαμογιού...Τότε όμως, όπως ΠΑΝΤΑ, δε θα φταίει ο φονιάς.....

  9. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 31/08/2012 21:43:40

    Θα συμφωνίσω απόλυτα με το ραβίνο και τη γλωσσού ο ΟΓΑ δεν δίνει συντάξεις προνιακά επιδόματα δίνει. Ελάχιστοι από αυτούς που παίρνουν σύνταξη του ΟΓΑ έχουν πληρώσει εισφορές . Μέχρι πριν λίγα χρόνια όλοι οι μισθωτοί πλήρωναν υπέρ ΟΓΑ όπως και σε οποιαδήποτε συναλλαγή ακόμη και στα τιμολόγια υπήρχε ΟΓΑ χαρτοσήμου. Αυτή τη στιγμή που όλοι πετσοκόβονται πρέπει να συνεισφέρει ο καθένας ανάλογα με τισ δυνατότητες του. Οσό για τους αγρότες έχουν τελείως διαφορετικό τρόπο φορολόγησης άρα είναι μονίμως στο απυρόβλητο.

  10. ΝΩΝΤΑΣ avatar
    ΝΩΝΤΑΣ 01/09/2012 00:12:37

    ΣΕ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΨΗΦΙΣΑΝ Ν.Δ. ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ. ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ... ΗΡΘΕ ΗΩΡΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΓΙΑΤΙ, ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΕΚ ΤΗΣ ΚΑΛΠΗΣ ΟΥΔΕΝ ΛΑΘΟΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

  11. plakias avatar
    plakias 01/09/2012 08:22:15

    Και δηλαδη το προβλημα ειναι οτι το χοντρο λιπαρο ευτραφες κλπ "κυριος" ...διερευσε τις περικοπες???
    Και δεν αφησε τη κυβερνηση να το ανακοινωσει αυτη??
    Και υπεστη .."επικοινωνιακη ηττα"??
    Παιδια ελεος!!Ειπαμε οχι κι ετσι!!!

    Υ.Γ
    Επειδη ακουστηκαν πολλες ανακριβειες για την "συνταξη ΟΓΑ" , ριξτε μια ματια εδω :

    h--p://www.disabled.gr/lib/?p=24843

    τα 360 ευρω μηνιαως ειναι "προνοια του κρατους" δεν ειναι συνταξη με την σωστη εννοια του ορου.
    Εννοειται ο ΟΓΑ δινει και συνταξεις σε οσους πληρωνουν την τελευταια 15ετια εισφορα και μαλιστα ΤΟΥΣ ΚΟΒΟΥΝ και την ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη σε περιπτωση που δεν πληρωσουν.

    Η "προνοιακη συνταξη ΟΓΑ" εγινε πραγματικοτητα επι Παπαδοπουλου καπου το 1968,ασχετα αν θεσπιστηκε "στα χαρτια" απο τον μακαριτη Καραμανλη το 1961 ..
    Μετα το 1974 ο Καραμανλης την αυξησε δυο φορες ,προεκλογικα.
    Η συμμορια πασοκ δεν εδωσε ΟΥΤΕ δραχμη αυξηση,αλλα "θεσπισε" για ψηφοθηρικους λογους την ..."συνταξη"(!) αντιστασιακου !!
    Και τοτε πολλοι αγροτες επωφεληθηκαν και δηλωσαν αντιστασιακοι!!
    (Δεν γνωριζω αν τετοια συνταξη πηρε και το "κ.παπουλιας" ,που ως γνωστον απο ηλικιας 11 χρονων εκανε .."αντισταση " κυνηγωντας τους Γερμανους!!).

    Τη οποια εκοψε ο μητσοτακ ,χωρις να δωσει ομως καμμια αυξηση στη Προνοιακη συνταξη. Και εχασε τις εκλογες.
    1,5 εκατ ψηφοι/"αγροτες" δεν ειναι παιξε γελασε..

    Ο Καραμανλης το 2005 τη διπλασιασε απο 160 ευρω που την βρηκε την πηγε 330 ευρω ..
    Αυτα εν ολιγοις..

  12. AMARYLIS avatar
    AMARYLIS 01/09/2012 23:43:38

    Έλεος μην τα βάζετε με τα γεροντάκια των 360 ευρώ Ξέρετε πόσο κουρασμένοι είναι αυτοί οι άνθρωποι?Έχετε οργώσει χωράφι με βόδια, έχετε θερίσει ποτέ - όχι με σημερινές θεριζοαλωνιστικές μηχανές, έχετε δεί πως βγαίνει το ρύζι ( από την σπορά μέχρι να το αγοράσετε έτοιμο στο σακκουλάκι ) κ.λ.π. ? αυτά λοιπόν τα γερόντια με τα ηλιακαμμένα και σκαμμένα πρόσωπα - που λίγος σεβασμός δεν βλάπτει - είναι αυτοί που στην ηλικία των 80 , 85 ακόμα και 90 χρόνων καλούνται να τα βγάλουν πέρα - να φάνε, να πληρώσουν ρεύμα, ΟΤΕ, χαράτσι ΔΕΗ κ.λ.π. - με 360 ετρώ τον μήνα, ποσό που για μερικούς σημερινούς νέους δεν φτάνει ούτε για τα esspreso τους. Δεν είναι αυτοί οι γέροντες οι μερικοί πλούσιοι αγρότες του σήμερα. Αυτά λοιπόν τα περήφανα γηρατειά ας μη τα χλευάζουμε, αν μπορούμε να τα βοηθήσουμε ασ το κάνουμε, το έχουν ανάγκη.

    • nantia42 avatar
      nantia42 @ AMARYLIS 02/09/2012 01:53:01

      !!!!!!!!!!!!!!!! που φτασαμε ε....