09/11/2009 16:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για μια ακόμα φορά μπράβο στον Γιάννη Μαγκριώτη



Δεν είναι η πρώτη φορά που ο υφυπουργός Υποδομών Γιάννης Μαγκριώτης επικοινωνεί αμέσως μαζί μας, παρεμβαίνοντας στο διάλογο που γίνεται εδώ. Έτσι και σήμερα, σχολιάζοντας όσα γράφουμε στο Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα… για τους αυτοκινητοδρόμους γράφει τα εξής:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις επισημάνσεις σας, θα ήθελα όμως να σχολιάσω τα εξής:
Οι συμβάσεις παραχώρησης για την κατασκευή των αυτοκινητοδρόμων και την επιβολή των διοδίων έχουν κυρωθεί με Νόμο στη Βουλή το 2007.
Κάθε τροποποίησή τους χρειάζεται συμφωνία και των δύο πλευρών και κύρωση της νέας συμφωνίας στη Βουλή, μετά από έγκριση της Ε.Ε.
Η επαναδιαπραγμάτευση αφορά και τους πέντε οδικούς άξονες, δηλαδή όλη την χώρα, δεν μπορεί να γίνει κατά περίπτωση.
Από την πλευρά του ελληνικού δημοσίου, από το πρώτο εικοσιτετράωρο που αναλάβαμε, προετοιμάζουμε το σχέδιο της επαναδιαπραγμάτευσης.
Η άλλη πλευρά είναι 15 τουλάχιστον τράπεζες, ελληνικές και ξένες και ανάλογος είναι περίπου και ο αριθμός των κατασκευαστικών εταιριών, επίσης ελληνικών και ξένων.
Νομίζω, ότι καταλαβαίνετε την πολυπλοκότητα και την δυσκολία του εγχειρήματος.
Η βούληση και οι θέσεις της κυβέρνησης είναι σαφείς. Θα προχωρήσουμε, τιμώντας την ψήφο και την εμπιστοσύνη του ελληνικού λαού.

Γιάννης Μαγκριώτης
http://www.antinews.gr/?p=22381&cpage=1#comment-349622

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris53m avatar
    aris53m 09/11/2009 17:35:06

    ίσως αν προσέχουν τα blogs unlike τους καβαλημένους που τρέχουν και δεν φτάνουν με το -10% τώρα, αυτοί να χάσουν πιο αξιοπρεπώς βρε παιδί μου.

    Αν και δεν είμαι του χώρου, ναι μπράβο που πήρε τα 5-10 λεπτά που χρειάστηκαν να δώσει μια απάντηση.

  2. Nikos captain avatar
    Nikos captain 09/11/2009 17:47:55

    Σωστά αυτά που λέει ο κ Μαγκριώτης,Μήπως λέω μήπως θα μπορούσε να μας πει ποια είναι τα συμφέροντα που κρύβονται πίσω απο τις συμβάσεις;Και αν κατάλαβα καλά τι δουλεία εχει εδώ η ΕΕ.
    Παντως μπράβο του.

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/11/2009 18:02:01

    Καλώς ή κακώς, καλώς κατά τη γνώμη μου, μια κυβέρνηση και ένα κόμμα, κρίνεται στο σύνολό του και όχι ο κάθε υπουργός χωριστά.
    Μέχρι στιγμής, το ΠΑΣΟΚ υπαναχωρεί, τροποιεί προς το χειρότερο τις προεκλογικές του υποσχέσεις ή προσπαθεί να αποδείξει ότι τις υλοποιεί, με έναν εντελώς δικηγορίστικο τρόπο.
    Και οι προεκλογικές υποσχέσεις, συμβάσεις είναι και μάλιστα με το σύνολο του λαού. Το ότι ο λαός δεν έχει αυτή τη στιγμή την δύναμη να απαιτήσει την τήρηση αυτών των συμβάσεων, όπως οι τράπεζες και οι εργολάβοι δεν σημαίνει ότι μπορείτε να τον αδικείτε. Ο κόσμος το καταλαβαίνει τα κόλπα και θα το ανταποδώσει την κατάλληλη στιγμή που θα έχει τη δύναμη.

    • Trident avatar
      Trident @ εναςάσχετος 09/11/2009 18:07:48

      Ετσι όπως το θέτεις σαν ανταποδοτική εκδίκηση μοιάζει

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Trident 09/11/2009 18:27:07

        Βεβαίως!
        Στις εκλογές, μεταξύ των άλλων, ο κόσμος εκδικείται αυτούς που τον κορόϊδεψαν και καλά κάνει.
        Τι θα πει δηλαδή, με τους εργολάβους έχουμε υπογράψει σύμβαση?
        Με τους ψηφοφόρους, δεν υπογράψανε σύμβαση?
        Και όχι μόνο για τα διόδια, αλλά και για ένα σωρό πράγματα.

  4. Mayri Trypa avatar
    Mayri Trypa 10/11/2009 02:41:53

    Αχχ ρε Γιάννη.. Γιάννη.. που κατα άλλα μου είσαι συμπαθής...ένα θα ήθελα να μου πεις. Για ποιό λόγο αυτοί που πήραν τα χρήματα και κατασκευάσανε τα οδικά εθνικά δίκτυα, με όλες τις υπερτιμολογήσεις και με καθυστερήσεις 10ετιών και ανακοστολογήσεις έργων έχουν την εκμετάλλευση τους; Γιατί πληρώνω έναν ιδιώτη φοροεισπράκτορα για κάτι που μου ανήκει και δεν του ανήκει; Μην μου πεις για αυτοχρηματοδοτούμενα έργα. Και στις τρεις περιπτώσεις (Αττικής οδού, Αεροδρομίου Σπάτων και Ζεύξης Ρίου Αντίριου) τα ίδια κεφάλαια των εταιρειών που έχουν την εκμετάλλευση των έργων είναι στην πρώτη περίπτωση 12,90% στην δεύτερη 5,9% και στην τρίτη 9.35%. Τα υπόλοιπα είναι χρηματοδότηση του Ελληνικού Δημοσίου και δάνεια που εγγυήθηκε για την αποπληρωμή τους το Ελληνικό δημόσιο. Και για 40 και 30 χρόνια την εκμετάλλευση τους. Και τις συμφωνίες αυτές δεν τις υπέγραψε η ΝΔ. Αλλά εσείς! (όχι ότι η ΝΔ θα έκανε κάτι διαφορετικό). Αλλά θέλω να ξέρω για την Σοσσιαλιστική συνείδηση που έφτιαξε τους νταβάδες μου και που θα τους έχω στην κεφαλή μου εφόρου ζωής μου. Κατάλαβες καλέ μου Γιάννη που σε έφερε πάλι το πλήρωμα του χρόνου στην εξουσία; Τι έχω να πω εγώ; Βγάζω το ρολόι μου και το τοποθετώ στην άκρη του έδρανου και περιμενω 30 δευτερόλεπτα σιωπληλος. Ξέρεις εσύ φίλε μου καλέ.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2009 07:28:20

    Πουλησαν οραμα επαναδιαπραγματευσεων... και τωρα το μπαλωνουν ΠΑΣΟΚΙΚΑ !!

    Οπως με το Λιμανι.. " οι κοινωνικοι αυτοματισμοι!!(χαχααχ τα παντα ολα !).. 8α δωσουν λυση στο ζητημα του λιμανιου.."

    ΝΤΕΖΑ ΒΟΥ ή κατα ΠΠ --> ΝΤΕΖΑ ΠΟΥ (Π)

    ΠΠ