#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2010 16:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για κοινοβουλευτικό πραξικόπημα καταγγέλλουν την κυβέρνηση στην Βουλή

Επιμένει η κυβέρνηση σε εν λευκώ εξουσιοδότηση υπογραφής συμφωνιών με την ΕΕ

Θύελλα αντιδράσεων προκάλεσε στη Βουλή άρθρο που αιφνιδιαστικά ενσωματώθηκε στο νομοσχέδιο του Υπ. Οικονομικών «Κύρωση της κοινοτικής οδηγίας για τις υπηρεσίες πληρωμών στην εσωτερική αγορά» και με το οποίο παρέχεται η δυνατότητα στον κ. Γ. Παπακωνσταντίνου με την υπογραφή του να αρχίζει η ισχύς των δανειακών συμβάσεων στο πλαίσιο του διευρυμένου μηχανισμού στήριξης , χωρίς να ενημερώνεται η Βουλή. Πρόκειται για το άρθρο 93 το οποίο τα κόμματα της αντιπολίτευσης το χαρακτήρισαν άθλιο και απαράδεκτο, και ζήτησαν την άμεση απόσυρσή του. Μάλιστα, ο κ. Παπαδημούλης θύμισε ότι στις 7/5/2010 ο Υπουργός Οικονομικών είχε δεσμευτεί ενώπιον της εθνικής αντιπροσωπείας πως πριν την υπογραφή των συμβάσεων θα έρχονται πρώτα στη Βουλή για συζήτηση και κύρωση.

Δ. Παπαδημούλης: «Ήταν ένα τεράστιο ψέμα αυτό που είπε τότε ο Παπακωνσταντίνου στις αρχές Μαΐου όταν έλεγε ότι όλες οι δανειακές συμβάσεις θα έρχονται στην Βουλή τον καταγγέλλουμε και καταψηφίζουμε. Δεν βάζετε μυαλό, χθες αποσύρατε υπό την κατακραυγή το άθλιο Προεδρικό Διάταγμα του Λοβέρδου, και το φέρατε με νόμο, ενώ μέχρι χθες μας έλεγε «ας προσέχατε τι ψηφίζατε»! Σήμερα κάνετε το ίδιο για το σύνολο των ρυθμίσεων που περιλαμβάνονται στις συμβάσεις δανεισμού. Αυτό είναι κατάργηση του κοινοβουλευτισμού, το άρθρο 93 σημαίνει ότι οι δανειστές είναι και οι κυβερνήτες μας! Αυτό υπερβαίνει συνταγματική ανοχή και νομιμότητα., μείζον θέμα κοινοβουλευτικής τάξης».

Και ενώ ο Υφυπουργός Οικονομικών Φίλιππος Σαχινίδης άκουγε άναυδος και εμβρόντητος τις καταγγελίες, η Πρόεδρος της Επιτροπής Βάσω Παπανδρέου «έδωσε» τον Υπουργό του κανονικά και με το νόμο… «δεν έχει νόημα να φέρουμε στην Βουλή την δανειακή σύμβαση αφού η ψήφος του Βουλευτή δεν έχει πια νόημα. Εκτός αν αλλάξουμε το Νόμο…»!

Και ο Κώστας Γείτονας: «θα έπρεπε να έχουμε μια τεκμηριωμένη έκθεση των επιπτώσεων της ενσωμάτωσης αυτών των Οδηγιών και θα έπρεπε να είχαμε μια υπεύθυνη άποψη. Αυτές οι συμβάσεις θα έρθουνε μετά προς κύρωση ή για ενημέρωση; Είναι ανοιχτό το ερώτημα αν θα κυρώνονται ή θα ενημερώνεται πρώτα η Βουλή… να το ξεκαθαρίσετε κ. Υπουργέ…!

Π. Λαφαζάνης: «σήμερα βγάζετε και την ενημέρωση και την συζήτηση! Αυτό είναι κατάργηση του συντάγματος και κάθε έννοιας έννομης τάξης! Εξουσιοδοτούμε τον εκάστοτε Υπουργό να κυρώνει και να υπογράφει οτιδήποτε όσο ασύμφορο και επιζήμιο είναι. Αυτές οι συμβάσεις υποθηκεύουν το μέλλον της χώρας. Δεν έχετε το δικαίωμα να κάνετε τέτοιου είδους κοινοβουλευτικά πραξικοπήματα.



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 22/06/2010 17:01:42

    Η κυβέρνηση και ο Πρωθυπουργός θα πρέπει να αποσαφηνίσουν αν παραμένουν συνεπείς στις αρχές τις κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας. Να μας πούν, τέλος πάντων, αν τους αρέσει αυτό το πολίτευμα, γιατί συνεχώς το διεμβολίζουν.

    Τέτοια ξεδιάντροπη προσπάθεια να περάσουν στα μουλωχτά νόμους, όπου δίνεται σε μή αιρετούς ασυλία από τον έλεγχο της Βουλής, είναι τουλάχιστον λαμογιά.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Orestios 22/06/2010 17:09:05

      Δεν πτοοουνται με τιποτα...πρωτα θα εκμηδενισουν τα παντα και μετα θα μας αφησουν να κλαιμε πανω στα ερειπια!!
      Εχεις δει εικονες απο ολοκληρωτικες καταστροφες σεισμων;Ετσι θα ειμαστε..ετσι ακριβως

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 22/06/2010 17:10:12

      Είσαι πολύ ευγενής.
      Κρατιέμαι να μην σχολιάσω.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 22/06/2010 17:29:32

        Ειλικρινα σεβομαι τον χωρο αυτο που μας δινει ενα βημα ελευθερης εκφρασης και την δουλεια που κανω. Δεν θελω να παρεκτραπω.
        Θυμασαι ενα τραγουδι του Αντωνη Καλογιαννη που ελεγε μην περπατας χωρις θεο μην κλαις χωρις αγαπη;
        Αυτοι δεν πιστευουν σε τιποτα τελικα ουτε στον ιδιο τους τον εαυτο. Δεν εχουν ουτε ιερο ουτε οσιο..και το διλεπτο της χηρας που αναφερει η ευαγγελικη περικοπη και δικο τους το θελουν ή για να το πω πιο απλα και του φτωχου το αρνι το λιγουρευον

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 22/06/2010 17:37:37

        To σχόλιο ήταν για τον Ορέστιο, Ρήγα.Και εγώ δεν θέλω να παρεκτραπώ. Ίσως και να μην αξίζει τον κόπο.Τα πλάσματα αυτά μπορεί και να χαίρονται που μας εκνευρίζουν.Θα προσπαθήσω να παραμείνω ψύχραιμος, για χάρη της ελευθερίας του χώρου.Εξάλλου μερικές φορές πρέπει να θυμόμαστε το ρητό με τον λόγο και την ράβδο...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 22/06/2010 19:26:21

        Βράχε, σιγά μην καταδεχτώ να τους βρίσω από εδώ. Με το που πετύχω κανέναν στον δρόμο θα του κατεβάσω καντήλια και θα αναλάβω την πολιτική ευθύνη για την πράξη μου.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 22/06/2010 19:54:47

        Αδερφέ, εκεί που εργάζομαι και κατοικοεδρεύω δεν μας κάνει την τιμή να παρουσιαστεί κανείς από δαύτους.Δυστυχώς.

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ Orestios 22/06/2010 19:50:20

      Εγω θέλω να παρεκτραπώ όμως!
      Ορίστε!

      http://www.youtube.com/watch?v=WaAbYc3eDTE

    • αναγνώστρια avatar
      αναγνώστρια @ Orestios 23/06/2010 20:36:27

      orestie φίλε, δεν έχεις αντιληφθεί οτι ο ρόλος της Βουλής πλέον είναι μόνο η ενημέρωση των βουλευτών και των άλλων κομμάτων ΄΄οσο αφορά τις εντολές της παγκοσμιοποιημένης χούντας; οι βουλευτές και οι αρχηγοί κομμάτων έχουν καθαιρεθεί από το μνημόνιο. Τι κάθονται και κάνουν μέσα στην Βουλή απορρώ, δεν βαριούνται χωρίς αντικείμενο;

  2. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 22/06/2010 17:05:43

    Στην κυβερνηση δεν μιλουν ελληνικα...μιλουν αλλη γλωσσα. Ποια ειναι αυτη; Ειναι η γλωσσα της απατης, του ψευδους, της γελοιοτητας.
    Οταν λενε π.χ δεσμευομαι εννοουν οτι δενουν εμας χειροποδαρα και οχι οτι αναλαμβανουν οι ιδιοι καποια υποχρεωση απεναντι σε εμας τους μουζικους, τους πληβειους, τους αγραμματους και οπως αλλοιως μας θεωρουν.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 22/06/2010 17:37:44

      Δεν αποφασίζουν, απλώς διατάζουν

      Σημερα διαβασα δυο αρθρα στην ΚΑΘΗΜΡΙΝΗ. Παρα την αλλαγη πλευσης του οκονομικου επιτελειου της εφημεριδας υπαρχουν ακομη ψυχραιμες φωνες που περιγραφουν με γλαφυρο τροπο οσα σημερα συμβαινουν στην ελληνικη κοινωνια κανουν δε μια οχι και τοσο ευχαριστη προβλεψη για το μελλον τολμω να πω.
      Τα παραθετω γιατι πιστευω οτι απηχουν τις σκεψεις και τα συναισθήματα ολων των απλων ανθρωπων, ολων οσων σκεπτονται ελευθερα και δεν κλεινουν τα ματια στην οδυνηρη πραγματικοτητα και στα ασυστολα ψεμματα με τα οποια θελουν να μας αποπροσανατολισουν και να μας τρομοκτατησουν προκειμενου να υποκυψουμε αγογγυστα στις λευκες επιταγες τους

      http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_22/06/2010_1291988

      http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_22/06/2010_405411

      Καλη αναγνωση και καλο προβληματισμο αδελφια. Η αντιδραση μας δεν πρεπει να ειναι ανοργανωτη,αλλα καλα προεταιμασμενη και προφυλαγμενη απο διαφορους καιροσκοπους, κερδοσκοπους, κουκουλοφορους και τα συναφη ευαγη ιδρυματα. Τη αξιοπρεπεια μας πρεπει να την διεκδικησουμε με καθαρο προσωπο, με ματια γεματα λαμψη και κατω απο το φως του πραγματικου ηλιου!!!!

      • anonymos avatar
        anonymos @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 23/06/2010 13:23:33

        Αμα είναι ψύχραιμοι αυτοί οι υπερακραίοι εξτρεμιστές της αγοράς τότε οι λέξεις έχουν χάσει το νόημα τους

  3. GSV avatar
    GSV 22/06/2010 17:15:11

    Βρε για ποια κοινοβουλευτικη δημοκρατια μιλατε? Ποιος την εχασε για να τη βρουμε εμεις!

    Το επισημο πολιτευμα της Ελλαδος ειναι

    ΔιεθνοΝομισματικοΤαμειακη Δημοκρατια της Ελλαδος.

    Τα ψηφισε το ΔΝΤ τα μετρα, ποιος το χ...ζει το κοινοβουλιο!!

  4. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 22/06/2010 17:40:49

    Για να μην χάνεται πολύτιμος χρόνος το κάνει ο υπουργός.
    Ούτως ή άλλως οι βουλευτές-αντιπρόσωποί μας, ψηφίζουν τα νομοσχέδια συντεταγμένα. Σαν διμοιρία πεζοναυτών. Οτι πει το ρετιρέ του κόμματος.

    Και γιατί να τα κρατάμε τα προσχήματα όταν μας καθυστερούν; Θα σκέφτηκε ο άνθρωπος.

    Από την Προσχηματική Δημοκρατία περάσαμε πλέον στην Υπαρκτή Δημοκρατία.

    Υπαρκτή Δημοκρατία, ναι. Πως λέγαμε υπαρκτός σοσιαλισμός κάποτε...

    Θραξ Αναρμόδιος

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/06/2010 17:53:57

    Αυτή η τραγική κωμωδία έχει δυστυχώς αρκετά επεισόδια ακόμα. Ο ΥΠΟΙΚ μοιάζει με το παιδάκι που πάει κρυφά να φάει το γλυκό απ' το βάζο που έχει κρύψει η μάμα του στο μπουφέ και πιάνεται στα πράσσα. Γελοιότητες δηλαδή.
    Επίσης, οι κύριοι βουλευτές της συμπολιτεύσεως γιατί διαμαρτύρονται? Δεν ψήφισαν ΝΑΙ στο μνημόνιο? Ε, αυτό εφαρμόζεται. Δεν το δάβασαν? Τώρα ζητάνε και τα ρέστα? Κολυμβήθρες του Σιλωάμ δεν υπάρχουν πλέον.
    Μόνος δρόμος είναι η πτώση αυτής της "κυβέρνησης". Τίποτα λιγότερο. Το Σύνταγμα έχει ήδη καταλυθεί.

  6. Γιώργος avatar
    Γιώργος 22/06/2010 17:59:58

    Γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτά που λέει ο Παπαδημούλης ή ο Λαφαζάνης, θα έπρεπε να τα λένε βουλευτές της ΝΔ;
    Μη διαμαρτύρονται μετά γιατί δεν τους παίζουν τα κανάλια.

  7. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 22/06/2010 18:11:44

    Που είναι ο ΣΑΜΑΡΑΣ ,τι κάνει;δεν πιστεύω να κουράσθηκε και αυτός όπως ο Κ.Κ.
    Ξύπνα ΑΝΤΩΝΗ μας πήρανε και τα σώβρακα και εσύ ακόμα ασχολήσαι με το τι λέει η ΘΕΟΔΩΡΑ η μεγάλη.
    Το καταλαβαίνεις στα κεραμίδια σε θέλουμε .

  8. ident avatar
    ident 22/06/2010 18:23:31

    Ο Σαμαράς χρησιμοποιεί το κέλυφος της Νέας Δημοκρατίας για να φτιάξει το κόμμα που πάντοτε ονειρευόταν, αλλά δεν το μπορούσε. Είναι γνωστά κόλπα του χρηματιστηρίου που για πρώτη φορά δοκιμάζονται και στην πολιτική σκηνή. Το εγχείρημα θα επιτύχει, απλώς η συντηρητική παράταξη θα ατενίζει για μερικές δεκαετίες τα αποκαϊδια. Αλλά αφού το θέλει ο οργανισμός της (και ο λαός της), ποιος μπορεί να της υποδείξει το αντίθετο;

  9. evangelos avatar
    evangelos 23/06/2010 11:27:27

    Orestios says:
    22/06/2010 at 19:26

    Βράχε, σιγά μην καταδεχτώ να τους βρίσω από εδώ. Με το που πετύχω κανέναν στον δρόμο θα του κατεβάσω καντήλια και θα αναλάβω την πολιτική ευθύνη για την πράξη μου.
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΕΙ ΣΕ ΑΠΕΡΓΙΑ...ΤΟΝ ΡΩΡΗΣΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΞΗΣ..ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ?...ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ?...Η ΔΕΣΜΕΥΕΣΑΙ ΕΔΩ ΕΝΩΠΙΩΝ ΟΛΩΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ?...ΑΠΑΝΤΗΣΗ?..........ΚΑΜΙΑ...

  10. anonymos avatar
    anonymos 23/06/2010 22:40:14

    Τι πραξικόπημα αυτοί ήτανε πάντα ξεχάσατε τα πρ'ασινα και μπλέ ψηφοδέλτια