#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2013 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για κακούργημα ο Γεωργίου της ΕΛ.ΣΤΑΤ.



Δικαστική βόμβα πριν από λίγο καθώς η Εισαγγελία Πλημμελειοδικών Αθηνών άσκησε ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για παράβαση καθήκοντος κατ΄ εξακολούθηση και ψευδή βεβαίωση σε βάρος του δημόσιου κατά του προέδρου της ΕΛ.ΣΤΑΤ.

Η ποινική δίωξη κατά του προέδρου της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής, Ανδρέα Γεωργίου και δύο μελών της διοίκησης της υπηρεσίας ασκήθηκε από παραγγελία του οικονομικού εισαγγελέα.

Η υπόθεση αφορά στις καταγγελίες του πρώην μέλους της Αρχής, Ζωής Γεωργαντά, η οποία είχε υποστηρίζει πως είχε γίνει υπερβολική διόγκωση του ελλείμματος το 2009, ώστε να διευκολυνθεί η προσφυγή της χώρας στο μηχανισμό στήριξης.

Μετά τις καταγγελίες αυτές, οι οικονομικοί εισαγγελείς ξεκίνησαν έρευνα, η οποία κατέληξε στη δίωξη του Ανδρέα Γεωργίου.

Αυτό σημαίνει ότι ο κ. Γεωργίου κατά παραγγελία κάποιων της κυβέρνησης Παπανδρέου (ίσως του κ. Παπακωνσταντίνου που τον επέλεξε) φούσκωσε το έλλειμμα του 2009; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε δεν αποκλείεται να δούμε προανακριτική ή και εξεταστική επιτροπή για το πώς μπήκαμε στο Μνημόνιο και με ποια στοιχεία.

Παπανδρέου κατά οικ. εισαγγελέων για τη δίωξη στην ΕΛΣΤΑΤ

Ευθείες βολές κατά των οικονομικών εισαγγελέων, για την άσκηση ποινικής δίωξης κατά των υπευθύνων της ΕΛΣΤΑΤ, αναφορικά με το μέγεθος του ελλείμματος, εξαπολύει ο πρώην πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου.

Σε ανακοίνωση του Γραφείου του οι οικονομικοί εισαγγελείς κατηγορούνται για κομματική σε βάρος του ΠΑΣΟΚ μεροληψία.

«Φαίνεται ότι οι οικονομικοί εισαγγελείς "βλέπουν" πρόβλημα, μόνον όταν κάποια υπόθεση μπορεί να συνδεθεί με την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και τη μεγάλη προσπάθεια για τη διάσωση της χώρας», αναφέρεται στην ανακοίνωση και υπογραμμίζεται ότι «έτσι υπηρετούν τη δικαιοκρατία».
Στην ανακοίνωση επισημαίνεται επίσης ότι η ηγεσία της ΕΛΣΤΑΤ κατέβαλε προσπάθειες για να συμμορφωθεί με τους κανόνες της ΕΕ και να αποκαταστήσει τη διαφάνεια και την αξιοπιστία σε έναν τομέα καθοριστικό για τη χώρα και τους Έλληνες και αυτή η προσπάθεια μετατρέπεται σε ποινική διαδικασία, την ίδια ώρα που όσοι οδήγησαν τη χώρα στο δημοσιονομικό γκρεμό μέχρι τον Οκτώβριο του 2009 παραμένουν στο απυρόβλητο.
Η κίνηση των οικονομικών εισαγγελέων έρχεται σε αντίθεση με την Κομισιόν, η οποία αναφέρει, απαντώντας σε σχετικό ερώτημα, στις 26 Απριλίου 2012, ότι η Eurostat, έχει δημοσιεύσει τα ελληνικά στοιχεία σε τρεις διαδοχικές περιπτώσεις από το Νοέμβριο του 2010 και μετά, «χωρίς επιφυλάξεις», κάτι που, όπως αναφέρει η Κομισιόν, «αντικατοπτρίζει τη σημαντική βελτίωση των ελληνικών δημοσιονομικών στατιστικών και τη συμμόρφωση με τους κανόνες του ΕΣΛ95».
Παράλληλα αφήνεται να εννοηθεί ότι οι δύο εισαγγελείς μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στην εκτέλεση του προϋπολογισμού του 2013 και του Προγράμματος Προσαρμογής. Όπως τονίζεται στην ανακοίνωση του Γραφείου του κ. Παπανδρέου, «η εισηγητική έκθεση του Προϋπολογισμού για το 2013 της τρικομματικής κυβέρνησης συνεργασίας με πρωθυπουργό τον κ. Σαμαρά, μας διαβεβαιώνει ότι, η εκτέλεση τόσο του Προϋπολογισμού όσο και του Προγράμματος Προσαρμογής της ελληνικής οικονομίας, στηρίζονται στην παραδοχή ότι το έλλειμμα του 2009 έφθασε το 15,6%».

Το ΠΑΣΟΚ κάνει λόγο για θεωρίες συνωμοσίας και θεωρίες του «από μηχανής θεού» σημειώνει,δε, ότι «οι λόγοι που οδήγησαν την ελληνική οικονομία σε βαθιά κρίση και οι μεγάλες και δύσκολες επιλογές που έγιναν και γίνονται για τη διαχείρισή της και την έξοδο από αυτήν δεν μπορεί να αντιμετωπίζονται ως ζητήματα ποινικού δικαίου».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. antonio avatar
    antonio 22/01/2013 14:38:52

    Φυσικά θα μιλήσει για να ελαφρύνει τη θέση του
    ???

  2. viva avatar
    viva 22/01/2013 14:39:50

    μπραβο,να κ ενα καλο νεο.....

  3. Α avatar
    Α 22/01/2013 14:40:39

    Πόσο εχθρός της πατρίδας σου μπορεί να είσαι για να κάνεις κάτι τέτοιο, αν αποδειχθεί; Καμμιά ποινή γι΄αυτούς τους ανθρώπους δεν μπορεί να αποκαταστήσει την τεράστια ζημιά που έγινε στη χώρα.
    Ειλικρινά δεν θα ήθελα για κανέναν Έλληνα ν΄αποδειχθεί ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

    • Α avatar
      Α @ Α 22/01/2013 14:44:13

      η επικεφαλίδα, έχει ένα λαθάκι: ¨ο Γεωργίου¨

  4. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 22/01/2013 14:44:11

    Αρχίζουν να βαράνε τα όργανα. Άντε και καλή αρχή….

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Κώστας Σταματάκης 22/01/2013 19:44:19

      Καί στόν γαπ μέ τό καλό!

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 22/01/2013 14:45:09

    Κρεμάλα,έχουμε ανθρωπιστική κρίση έλληνες αυτοκτονουν παιδια λοιμοκτονουν τους υπεύθυνους τους γνωρίζουμε

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 22/01/2013 14:48:46

    Aυτοοο μαλιστα !Οσο θυμαμαι την επαρση του κ Γεωργιου και την επικληση του οτι τωρα τα στατιστικα στοιχεια ειναι αντικειμενικα διοτι τα εχει δεχτει η Eurostat χωρις αστερισκους τοσο αναμενω με εκδηλη αδημονια την διελευκανση αυτης της υποθεσης που τοσα δεινα συσσωρευσε στην δολια Ελλαδα !

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Ραβινος 22/01/2013 15:08:02

      Έτσι ακριβώς. Αυτό δεν το έλεγε πρώτος ο Γεωργίου, το έλεγαν οι ξένοι. Δεν θα ξεχάσω ότι όταν είχε βγει το σκάνδαλο στον αέρα από την Γεωργαντά - όταν είχε πάρει δημοσιότητα δηλαδή, διότι Σαμαράς και Κεφαλογιάννης τα είχαν στοιχειοθετήσει από τον Δεκέμβριο του 2009 το τι ακριβώς είχαν κάνει εκεί - είχε εκτενές αφιέρωμα ο Economist, όπου κατέληγε ότι "δεν θα γίνει τελικά τίποτα, διότι θα τον καλύψει η Eurostat".

      Συνεπώς: Ποινική δίωξη για διαστρέβλωση των στατιστικών στοιχείων πρέπει να ασκηθεί και κατά των μελών της Eurostat που κάλυψαν τις αλχημείες του Γεωργίου. Το γεγονός ότι είναι ξένοι δεν σημαίνει ότι δεν εγκλημάτισαν κατά του ελληνικού κράτους ή ότι επιτρεπόταν να εγκληματίσουν κατά του ελληνικού κράτους.

      Η ποινική αυτή δίωξη και όσα θα ακολουθήσουν, ενδέχεται να αποδειχθεί το "πέταγμα της πεταλούδας" που μπορεί να οδηγήσει δυνητικά σε ανεξέλεγκτες εξελίξεις εις βάρος όσων οργάνωσαν τη συνωμοσία του Μνημονίου, σε Ελλάδα και εξωτερικό. Το κόλπο οργανώθηκε καλά, όμως ήταν πολύ εμφανές και ήταν βέβαιο ότι αργά ή γρήγορα κάποιος θα τους "σημάδευε". Δεν αποκλείεται επίσης, κάποιοι αδύναμοι κρίκοι της συνωμοσίας (Παπακωνσταντίνου;) να λυγίσουν και να "δώσουν" και τους υπόλοιπους. Αν σταθούμε στη συμπεριφορά κάποιων όπως π.χ. ο Λοβέρδος (τα ποντίκια πηδάνε πρώτα από το καράβι που βουλιάζει), που ένα χρόνο μετά από "μακελειό" που υποσχόταν εναντίον όποιου τα βάλει με τον ΓΑΠ, τα γυρίζει και λέει ότι εκείνος μόνον φταίει, τότε φθάνουμε στο συμπέρασμα ότι ίσως και να μην είναι τόσο ισχυρή η προστασία που η διεθνής συμμορία του ΓΑΠ υποσχόταν στα μέλη της. Θα δείξει.

      Κάτι τελευταίο: Υπήρξαν τελευταία φήμες για προσπάθεια παράκαμψης των οικονομικών εισαγγελέων. Πιθανόν να φύλαγαν αυτή τη δίωξη ως "άσο στο μανίκι τους" οι εισαγγελείς. Το είχαν ξανακάνει όταν προσπάθησε ο Βενιζέλος με τον Μιλτ. Παπαϊωάννου να τους αντικαταστήσουν και τότε είχαν απαντήσει με την δίωξη Καπελέρη. Ίσως τώρα πάλι να το κάνουν για να έχουν πολιτικό άλλοθι σε όποιον προσπαθήσει να τους "κουνήσει".

      • Λιογκος avatar
        Λιογκος @ Διογένης 22/01/2013 16:29:01

        "Σαμαράς και Κεφαλογιάννης τα είχαν στοιχειοθετήσει από τον Δεκέμβριο του 2009"

        Και τώρα τι έκαναν? Γαργάρα? Θυμάμαι τον Κεφαλογιάννη που παρουσίασε στη βουλή μια ολόκληρη μελέτη για το έλλειμμα... αλλά τελικά και αυτοί ασκούν οικονομική πολιτική με βάση τα στοιχειά του Γεωργίου....

      • Διογενης (ο αλλος) avatar
        Διογενης (ο αλλος) @ Διογένης 22/01/2013 17:07:06

        o Jeffry δεν αγγιζεται

  7. Λιογκος avatar
    Λιογκος 22/01/2013 14:55:21

    Τώρα, με βάση ποια στοιχεία λειτουργούν? Γιατί έχω την εντύπωση ότι βασίζονται στα φουσκωμένα του Γεωργίου? Με βάση το έλλειμμα του Γεωργίου δεν έχουν πάρει τα μέτρα? Γιατί??????????

  8. γαλατης avatar
    γαλατης 22/01/2013 14:59:54

    τώρα μάλιστα...τι έγινε λοιπόν εκείνη η περιβόητη υπόθεση της μιας και μόνο εξεταστικής ??/ και εδώ να σωθε΄'ι ο Βενιζέλος και τα συνεταιράκια..και για να θυμίσω σε κάποια κυρία βουλευτίνα τι έλεγε παλιότερα ενώ τώρα χειροκροτούσε θρασύτατα τον αρχηγό του ΠΑΣΟΚ...
    «Όταν κατεβάζεις το έλλειμμα, κάνεις μπαλαμούτι και επομένως πρόκειται περί μιας απάτης (υπέρ της πατρίδας σου, βεβαίως). Όταν, όμως, ανεβάζεις το έλλειμμα, με πλαστά στοιχεία και λάθος μεθοδολογία, διαπράττεις το έγκλημα της ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ! (Σε βάρος της πατρίδας σου, βεβαίως)!» ΣΟΦΙΑ ΒΟΥΛΤΕΨΗ !!!!!!!!!!!!τι έχετε να μας πείτε τώρα κυρία Βούλτεψη...αλλάξατε άποψη σήμερα ???

    • Διογενης (ο αλλος) avatar
      Διογενης (ο αλλος) @ γαλατης 22/01/2013 17:08:54

      δεν θυμαται τιποτα απο αυτα που λες... με καποια αλλη την μπερδευεις

      • Λιογκος avatar
        Λιογκος @ Διογενης (ο αλλος) 22/01/2013 17:16:35

        Καλά η Σοφία Βουλτεψη είναι μεγάλη απογοήτευση... εάν ανατρέξει κανείς στα πύρινα άρθρα της στο Ολυμπία θα νομίσει ότι διαβάζει άλλη Σοφία.... ίσως Σοφία Βέμπο!

    • dim avatar
      dim @ γαλατης 23/01/2013 18:44:34

      Η μια εξεταστική για το πως μπήκαμε στο μνημόνιο θα γίνει.. Έχουμε ακόμα 3,5 χρόνια μπροστά μας... Μόλις σταθεροποιηθεί η κατάσταση στην οικονομία, θα ανοίξει και αυτό το θέμα... Τώρα προέχει το μείζον, να σωθεί η πατρίδα μας από τη χρεωκοπία, για να μην έχουμε σε μια νύχτα το 70% του πληθυσμού να χάσει το 70% του βιοτικού του επιπέδου...

      Πάντως για να λέμε την αλήθεια, για το πως μπήκαμε στο μνημόνιο, δε βλέπω και άμεση εμπλοκή του Μπένυ... Υπουργός Αμύνης και ένας εκ των δύο αντιπροέδρων ήταν, χωρίς να έχει ανάμειξη στον οικονομικό σχεδιασμό της χώρας... Άμεση εμπλοκή για το μνημόνιο είχαν ο Παπανδρέου, ο Παπακωνσταντίνου και η Κατσέλη

  9. ikaros avatar
    ikaros 22/01/2013 15:02:23

    Μέχρι πότε θα περιμένουμε την "μια και μόνη εξεταστική για το μνημόνιο" από τον Πρόεδρο? Μάλλον μέχρι Δευτέρας Παρουσίας.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ikaros 22/01/2013 17:29:49

      Όπως βλέπεις προχωράει το πράγμα προς τα εκεί. Πρέπει να είναι αρκετά τα στοιχεία για να δέσει η υπόθεση και να μην ξεφύγουν με νομικίστικα τερτίπια οι υπεύθυνοι. Πριν ωριμάσει μια υπόθεση τέτοιας έκτασης και σπουδαιότητας, με το λαϊκίστικο στυλ της κραμάλας, απλά θα τη γλυτώσουν και θα σε κατηγορήσουν πως το έστησες να αθωωθούν. Η βιασύνη κάνει ζημιά σε τέτοιες περιπτώσεις.

      • Kostas nikolaou avatar
        Kostas nikolaou @ Γεώργιος Τ. 23/01/2013 12:25:29

        η αργοπορία όμως μπορεί να οδηγήσει σε παραγραφή? Συγγνώμη αγαπητέ αλλά εγώ δεν βλέπω το πράγμα να προχωραει προς τα εκεί. Εγώ βλέπω ενα καμμένο πολιτικά χαρτί να χρεώνετε όλα τα άσχημα ( ο παπακ) και οι προισταμενοι του να μας κουνάνε το δαχτυλο και να μιλάνε για συνομοσίες και άλλες μπούρδες.
        το χειρότερο είναι πως γίνονται με την ανοχή και την κάλυψη της Ν.Δ και του σαμαρά

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Kostas nikolaou 23/01/2013 17:23:55

          Αν γίνει παραγραφή τότε συμφωνώ. Αλλά προς το παρόν βιάζεσαι. Το σωστό(=καλό) πράγμα αργεί να γίνει.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 22/01/2013 15:06:09

    Η είδηση είναι πραγματική βόμβα και απορώ γιατί δεν μπαίνει πρώτο θέμα. Καταλαβαίνουμε όλοι τι σημαίνει αυτό. Ο Γεωργίου ήταν ο άνθρωπος του Παπακωνσταντίνου και ο άνθρωπος που καμία κυβέρνηση δεν μπορεί να αγγίξει, ως προεδρο "ανεξάρτητης αρχής" (τα κράτη εν κράτει που δημιουργήθηκαν επί "εκσυγχρονιστή" Σημίτη και, όπως γίνεται συνήθως στην Ελλάδα, γιγαντώθηκαν ως φαινόμενο και ξέφυγαν από τον αρχικό θετικό ρόλο τους).

  11. γαλατης avatar
    γαλατης 22/01/2013 15:17:42

    και για να συνεχισουμε την συζήτηση...άραγε η κυβέρνηση αυτή τον Γεωργίου τον διατηρεί στη θέση του η όχι ?? απλά για να ξέρουμε τι μας γίνεται...αν λοιπόν είναι στη θέση του ακόμη, πως μπορεί μια κυβέρνηση να τον καλύπτει...αν πράγματι είναι αθώος να επανέλθει σαν λευκή περιστερά...αν όμως οχι ???/απλά να θυμίσω οτι τα μέλη που διαφώνησαν ο "ταύρος" Βενιζέλος τα απέλυσε άρον-άρον......

  12. Λιογκος avatar
    Λιογκος 22/01/2013 15:20:26

    Θα το ρωτάω μέχρι τελικής πτώσης.... ποσό είναι το έλλειμμα και με βάση ποιο έλλειμμα η τωρινή κυβέρνηση πήρε και παίρνει ολα αυτά τα μέτρα?

    • Διογενης (ο αλλος) avatar
      Διογενης (ο αλλος) @ Λιογκος 22/01/2013 17:10:34

      και απαντηση δεν θα παρεις μεχρι τελικης σου πτωσης

    • Tassos avatar
      Tassos @ Λιογκος 23/01/2013 00:39:44

      Στο μνημόνιο μπήκαμε γιατί το έλλειμμα ήταν 6% που έλεγε ο Παπαθανασίου ή γιατί χρωστούσαμε 500 δις και δεν μας δάνειζε κανένας? Πόσο % έλλειμμα έχει η Κύπρος και πόσο η Ιταλία και η Γαλλία που παίρνουν μέτρα λιτότητας?

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Tassos 23/01/2013 10:45:03

        Σωστός. Και φυσικά κανένας εισαγγελέας δεν ασχολείται με τον Αλογοσκούφη που έλεγε ότι το έλλειμμα θα είναι 3% ή τον Παπαθανασίου (6%) αλλά τελικά ήταν 15,6% (ή έστω 13,4% όπως υποστηρίζει η Γεωργαντά. Αυτοί προφανώς ήταν οι πατριώτες. Έλεγαν ψέματα αλλά τα έλεγαν για το καλό της πατρίδας.

  13. katalytikos avatar
    katalytikos 22/01/2013 15:53:28

    Είναι ακόμα στη θέση του?????

  14. γαλατης avatar
    γαλατης 22/01/2013 15:57:20

    και βέβαια είναι στη θέση του ακόμη...και μάλιστα να θυμίσω οτι ο κύριος αυτός ίσως να είναι με απόσπαση απο την προηγούμενη του θέση στο ΔΝΤ..ο ίδιος άλλωστε ζητούσε απο τη τρόικα και τον Τόμσεν να αλλάξει ο ελληνικός νόμος περι υπολογισμού του ελλείμματος...ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΠΡΟΔΟΤΙΚΑ...και όμως αυτοί όλοι τώρα κάνουν τις αθώες περιστερές....και κάποιοι τους αποθεώνουν κιόλας !!!!!!!!!!!!!

    • Tryphoon avatar
      Tryphoon @ γαλατης 23/01/2013 03:31:27

      Ρε παιδιά μη λέτε τέτοια πράγματα και πυροδοτείτε την τρομοκρατία! Άκου εκεί ΠΡΟΔΟΤΙΚΑ!

      • dim avatar
        dim @ Tryphoon 23/01/2013 20:15:42

        Είναι το ίδιο να μιλάει για προδότες, δωσίλογους, Τσολάκογλου, κατάλυση δημοκρατίας και αντισυνταγματικές πράξεις ένας απλός πολίτης σε ένα μπλογκ, με το να τα λένε αυτά μέσα στη βουλή με τον πιο επίσημο τρόπο αρχηγοί κομμάτων της αντιπολίτευσης??

        Ο δρόμος που έχει επιλέξει η αντιπολίτευση είναι δρόμος επικίνδυνος, διχαστικός, δρόμος μίσους... Όποιος υιοθετεί τέτοιες εκφράσεις μόνο κακό προσφέρει στη πατρίδα του... Το μήνυμα του πρωθυπουργού για το 2013 ήταν ένα μήνυμα ενότητας, και το μήνυμα που στέλνει συνεχώς η αντιπολίτευση από τα έδρανα της βουλής, και από τις δηλώσεις των εκπροσώπων της είναι μήνυμα διχασμού και μίσους, που μπορεί κάποιος δυστυχώς να το εκλάβει και ως έμμεση προτροπή για να πάρει τη κατάσταση στα χέρια του, με κάθε μέσο, όπως άλλωστε ορίζει και το Σύνταγμα σε περιπτώσεις που επιχειρείται η κατάλυση της δημοκρατίας και του Συντάγματος....

  15. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 22/01/2013 16:06:15

    Οι βουλευτές μας πριν αρχίσουν να ψηφίζουν σωρηδόν το ένα μετά το άλλο τα προγράμματα γιατί δεν το έψαξαν παραπάνω;
    Κομματική πειθαρχία γαρ...
    Και 60% να τους έλεγαν ότι είναι το έλλειμα, αυτοί θα το πίστευαν.
    Κορυφαία αυτή η είδηση, από όσο καταλαβαίνει κανείς οι οικ. εισαγγελείς δεν αστειεύονται, θα κάνουν σοβαρή εξωνυχιστική δουλειά.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Γιώργος Π. και ... 22/01/2013 17:11:21

      Εδώ δεν τόλμησαν να ψηφίσουν υπέρ των προανακριτικών,θα ψήφιζαν κατά των μέτρων;

      • Γιώργος Π. και ... avatar
        Γιώργος Π. και ... @ Μεγάλες στιγμές 22/01/2013 20:12:57

        ούτε καν να εξεταστούν, για να υπερασπίσουν τον εαυτό τους να φανεί αν έχουν δίκιο ή άδικο!
        Ούτε αυτό δεν καταδέχθηκαν, συμφωνώ!

        Κατά τα άλλα πολλοί συνταγματολόγοι της πρώιμης και σύγχρονης μεταπολίτευσης έχτισαν καριέρες αναλύοντας το πραξικοπηματικό πολίτευμα που προηγήθηκε, υιοθετώντας τελικά τις πρακτικές αυτού που καταδίκαζαν.

        Ένα είναι το άρθρο-trade mark- του καταστατικού χάρτη της πολιτείας, που οι διακομματικοί και διακεκριμμένοι συνταγματολόγοι ανάμεσα σε άλλους ψήφισαν:
        "Άρθρο 86 περί της (μη) ευθύνης (και ατιμωρησίας) των υπουργών"

  16. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 22/01/2013 16:17:17

    Πέθανε πριν λίγο στο νοσοκομείο του Ηρακλείου το πρώτο παιδί στην Ελλάδα ΑΠΟ ΑΣΙΤΙΑ, μετά τη γερμανική κατοχή.

    Αθώοι είστε όλοι! Πολιτικάντηδες και αξιωματούχοι.
    Αθώοι!

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Ρύκιος 22/01/2013 17:13:01

      Μην λες ανοησίες,κλασική γονική αμέλεια είναι.Διάβασε το ρεπορτάζ να δεις οτι είχε και σημαδια ελλειψης καθαριοτητας

    • Διογενης (ο αλλος) avatar
      Διογενης (ο αλλος) @ Ρύκιος 22/01/2013 17:13:48

      νομιζω οτι υπερβαλεις. η μητερα του αντιμετωπιζει κατηγοριες για αμελεια παιδιου (ή καπως ετσι). δεν την ξερω βεβαια καλα την υποθεση....

    • Karenin avatar
      Karenin @ Ρύκιος 22/01/2013 17:16:13

      Λίγη αυτοσυγκράτηση, ενός μηνός παιδί πεθαίνει πρώτα απο κάτι άλλο και μετά απο ασιτία.

  17. ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ avatar
    ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ 22/01/2013 16:18:34

    ΕΘΕΤΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΛΙΣΤΑ ΛΑΓΚΑΡΝΤ Η Η ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΗΣ ΕΛΣΤΑΤ; ΘΑ ΤΥΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΩΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΛΟΓΗΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΛΑΓΚΑΡΝΤ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗΣ; ΟΙ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ, ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ.

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ 23/01/2013 12:33:51

      μην λες τέτοιες κουβέντες για τα συνεταιράκια μας βρε συνταξιούχε:
      1. θα μας παρατήσουν αν τους κακολογούμε και θα πέσει η κυβερνηση, θα πεινάσουμε, θα εισβαλουν οι τουρκοι, οι αλβανοί και οι εξωγηίνοι και δεν θα έχουμε και φάρμακα
      2. την δήλωση σου αυτή μπορεί να την πάρει ο δενδιας και ο κεδίκογλου και αν αυριο-μεθαύριο φάει καποιος πασόκος κανα γιαουρτάκι να κατηγορήσουν εσένα για τρομοκρατία που τους στοχοποίησες. είδατε τι κόντεψε να πάθει ο αναρχοάπλυτος συριζαίος βουλευτής που είπε το αυθαίρετο του λάτση αυθαίρετο?
      συγνώμη για το παραλήρημα μου αλλά δεν αντέχετε ο τσιπρας να κάνει το παν για να μείνει αντιπολίτευση, και εμείς να προσπαθούμε με τις @@@@@@ μας να τον κάνουμε κυβερνηση

  18. gbalx avatar
    gbalx 22/01/2013 16:53:37

    για να επαναλβω κατι που ειπωθηκε και απο άλλους...γιατι ο εν λόγω κύριος είναι ακόμη στην θέση του μετα από την δίωξη????
    όλα αλλάζουνε και ολα τα ίδια μενουν....μακαρι να διαψευστώ βέβαια αλλα.....

  19. vagmyl avatar
    vagmyl 22/01/2013 17:03:12

    Αλήθεια, το κόμμα που έστησε το προδοτικό κόλπο της τεχνητής διόγκωσης του ελλείμματος ώστε να υποστούμε τη βαρβαρότητα του μνημονίου, θα συνεχίσει στην κυβέρνηση του πατριώτη ηγέτη Σαμαρά;

    • Διογενης (ο αλλος) avatar
      Διογενης (ο αλλος) @ vagmyl 22/01/2013 17:16:59

      αν πεσει αυτο, πεφτει η κυβερνηση, κ με μαθηματικη ακριβεια πεθαινουν τα παραδοσιακα κομματα και οι υπαλληλοι τους κ γενικοτερα το πολιτικο συστημα οπως αυτο δομηθηκε απο το 74 κ δωθε. εσυ λοιπον τι πιστευεις οτι θα επιδιωξει ο σαμαρας?

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Διογενης (ο αλλος) 22/01/2013 17:31:27

        Αν την πληρώσει ο ΓΑΠ και ο Παπακ με στοιχεία, νομίζεις θα τολμήσει ο Μπένυ να μπει μπροστά και να τους καλύψει; Ο δεύτερος ήδη τελείωσε. Ο Τζέφρυ μένει...

        • Διογενης (ο αλλος) avatar
          Διογενης (ο αλλος) @ Γεώργιος Τ. 22/01/2013 21:20:15

          νομιζω οτι δεν γινεται να πληρωσει ο Γαπατος κ να τη βγαλει καθαρη τη μπουγαδα ο μπενι. περαν ομως τουτου, ο jeffry δεν αγγιζεται. δυστυχως

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Διογενης (ο αλλος) 22/01/2013 22:41:14

            Γιατί επιμένεις τόσο επίμονα να διατηρείς το μύθο ότι ο ΓΑΠ δεν αγγίζεται ; Έχει τη συνολική και κύρια ευθύνη για την παράδοση της χώρας, άνευ όρων και θα μείνει στο απυρόβλητο ; Σε γελάσανε.

          • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
            Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Διογενης (ο αλλος) 22/01/2013 22:52:58

            Και η δικιά μου απορία επίσης αυτή είναι: Γιατί δεν αγγίζεται, γίνεται να μάθουμε?

  20. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 22/01/2013 17:09:37

    Τώρα με ποια μέθοδο υπολογίζονται τα οικονομικά στοιχεία στην Ελλάδα και στην Ευρώπη; Αυτό είναι το κομβικό σημείο από το οποίο θα εξαρτηθεί το βάσιμο της δίωξης.

    • Διογενης (ο αλλος) avatar
      Διογενης (ο αλλος) @ MAYRO XABIARI 22/01/2013 17:23:35

      νομιζω με την απλη μεθοδο των τροϊκανων

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ MAYRO XABIARI 22/01/2013 18:14:14

      Με το διαχρονικό α-μπε-μπα-μπλομ..

    • Koloki8ia avatar
      Koloki8ia @ MAYRO XABIARI 22/01/2013 22:02:01

      Από εδώ και πέρα θα πρωτοτυπούμε παγκόσμια, ο εισαγγελεύς θα παραδίδει στην eurostat τα στατιστικά της χρονιάς!

  21. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 22/01/2013 17:15:31

    Πάντως σφαζετε με το γάντι...!
    Τί θα πει ''κάποιοι'' στην κυβερνηση Παπανδρέου..;

  22. Νίκος avatar
    Νίκος 22/01/2013 17:33:27

    Συγγνώμη αδέρφια αλλά νομίζω ότι είται ζούμε σε παράλληλο σύμπαν ή δουλευόμαστε μεταξύ μας.

    Ο Γεωργίου είναι σήμερα πρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ ναι η όχι.
    Σήμερα απ'ότι ξέρω δεν έχουμε κυβέρνηση ΓΑΠ αλλά Σαμαρά.

    Αρα ας μας απαντήσει η σημερινή κυβέρνηση για ποιό λόγο ο Γεωργίου ακόμα και τώρα μετά την σημερινή Εισαγγελική εντολή είναι ακόμα στη θέση του.
    Θέλω να πιστεύω ότι είναι εκ παραδρομής αλλιώς θα γίνω καχύποπτος.

  23. Ο Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
    Ο Πολεμικός Ανταποκριτής 22/01/2013 17:53:42

    To GAP μη μου πειράξετε, κι όλους τους άλλους, στον Καιάδα!
    Οι συμφωνίες, είναι συμφψνίες. Όλα κι όλα.

  24. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 22/01/2013 18:01:34

    Μιά καλή αρχή νά ξυλωθεί επί τέλους τό πουλοβεράκι τού "εκσυγχρονισμού".
    Ο κος Δένδιας δέν πείθει σέ ρόλο Don Camillo.

  25. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 22/01/2013 18:24:57

    Αν αποδειχθεί ότι έγινε τεχνητή διόγκωση του ελλείμματος με αποτέλεσμα να καταφύγουμε στο ΔΝΤ και να υποφέρει ένας ολόκληρος λαός, καμία ποινή δεν θα είναι αρκετή, καμία επιείκια δεν θα γίνει ανεκτή, κανένα έλεος δεν θα πρέπει να επιδειχθεί.


    Ακόμη και αυτοί που εκτελέστηκαν μετά την Μ. καταστροφή, στην πραγματικότητα δεν είχαν προδώσει την Ελλάδα. Εκατομμύρια έλληνες όμως υπέφεραν εξαιτίας τους και έπρεπε να πληρώσουν.

    Αλλά εδωπέρα μιλάμε για περίπτωση προδοσίας προκλητική και αναίσχυντη. Ίσως πρέπει, αν ευσταθούν οι κατηγορίες, να αναζητήσουμε την σκληρότερη δυνατη ποινή .

  26. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 22/01/2013 19:11:04

    Καλη ειδηση. Τα φωναζαμε μερικοι για χρονια αυτα, και μας ελεγαν οτι θελαμε να δικαιολογησουμε τον Κωστα Καραμανλη , αφου δηθεν αυτος ευθυνοταν για την ελευση ττου ΔΝΤ.

    Παντως μερικα ΤΡΟΛ του Αλεξ Τσ , που κατηγορουν τον Αντωνη Σαμαρα οτι στηριζει τη τρικομματικη και στον Ε. Βενιζελο, δεν βγαζουν τσιμουδια που ολο το σαπιο ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ εχει μετακομισει και επισημως στο Συριζα και ετοιμαζεται για νεο φαγοποτι με τα νεα συντρόφια.

    Λες και οποιος παει στο Συριζα αγιοποιειται και συγχωρειτε καθε συμμετοχη του σε λαμογιες και λοιπες καταστασεις.

    Ουστ υποκριτες. Και Κυβερνηση να δειτε, ουτε 1 χρονο δεν βγαλετε. Το σανο που πουλατε τωρα ως αξιωματικη αντιπ/ση δεν θα τον τρωνε για πολυ καιρο τα προβατα που σας στηριζουν, τα οποια περιμενουν ρουσφετια και διορισμους στο νεο κρατικο τομεα που δηθεν θα διευρυνετε...

  27. Βασίλης avatar
    Βασίλης 22/01/2013 19:27:58

    Όλη η ζωή μας από το 2009 και έως σήμερα, στηρίχθηκε στην διόγκωση του χρέους της χώρας. Μπήκαμε στον έλεγχο του ΔΝΤ όπως όλες οι τριτοκοσμικές χώρες, χάριν στη διόγκωση του ελλείμματος. Χαρακτηριστήκαμε ως Τεμπέληδες και άχρηστοι φοροφυγάδες από όλο τον πλανήτη. Η Ελλάδα ήταν ο Τιτανικός που βυθίζονταν λόγο του ελλείμματος. Οι Ευρωπαίοι "φίλοι" μας, ήταν (το λέει η είδηση) αυτοί που ζήτησαν και πέτυχαν τη διόγκωση του ελλείμματος.
    Και οι ζωές όλων αυτών που έχουν βουλιάξει από χρέη, πως θα "αναπτυχθούν";
    Αν ο Σαμαράς που όλα τα παραπάνω τα φώναζε έως τον Νοέμβριο του 2011, οπότε και υπέκυψε στο αντάλλαγμα της πρωθυπουργίας, έχει ακόμη μέσα του πατριωτισμό αγνό και καθαρό, πρέπει να βγει σήμερα και να ζητήσει την άμεση και σύντομη διεξαγωγή της δίκης που οι οικονομικοί εισαγγελείς ξεκίνησαν με την άσκηση της ποινικής δίωξης.
    Αυτή η δίκη πρέπει να ξεκινήσει αύριο το πρωί και να εκδοθεί απόφαση μέσα σε μια εβδομάδα.
    Η καθυστέρηση στην εκδίκαση της υπόθεσης αυτής είναι έγκλημα.
    Αν στην ακροαματική διαδικασία αποδειχθούν οι κατηγορίες κατά όλων όσων οδήγησαν τη χώρα στην κόλαση που ζούμε εδώ και τρία χρόνια και που δεν δείχνει να έχει τελειωμό, τότε θα ξημερώσει μια νέα πραγματικά μέρα για την Ελλάδα και ιδίως τους Έλληνες......

  28. γιαννης αυλακιωτης avatar
    γιαννης αυλακιωτης 22/01/2013 19:49:58

    Με πόση σιγουριά μιλάμε? Πόσες φορές η δικαοσύνη δεν έδεσε την υπόθεση? Πολύ φοβάμαι ότι αυτό το έργο θα δούμε πάλι...

    • Koloki8ia avatar
      Koloki8ia @ γιαννης αυλακιωτης 22/01/2013 23:32:47

      Τι να δέσει τα λάθος στατιστικά; Απλά λόγω καταγγελιών από την γνωστή κυρία προχώρησε στις απαγγελία κατηγοριών... όταν θα παρουσιαστούν άλλη 10 επιστήμονες που θα βεβαιώνουν ότι όλα έγιναν με βάσει ορθό τρόπο υπολογισμού θα καταδικάσουν το Γεωργίου; Αστεία πράγματα.

  29. θανασης avatar
    θανασης 22/01/2013 19:59:04

    Δεν μπορώ να σας καταλάβω ρε παιδιά!Τι το ψάχνετε το θέμα;Ότι έγινε,έγινε.Τι εξεταστικές και παραπομπές ΓΑΠ ζητάτε;Θέλετε να πάθουμε κανένα "ατύχημα" και να βγούν τα άπλυτα στην φόρα;Τώρα που στρώνει η κατάσταση,εμείς για ένα γινάτι θα τα τινάξουμε όλα στον αέρα;
    Και στο κάτω κάτω και επίτηδες να το έκανε ο ΓΑΠ,τώρα τι να κάνουμε;Δώστε τόπο στην οργή γιατί αν πέσει η κυβέρνηση...έρχεται ο Alexis με γιγαντωμένη αντιπολίτευση τα "λεβεντόπαιδα με τις μαύρες μπλούζες" και τότε γαία πυρί μιχθήτω.

    • alphami avatar
      alphami @ θανασης 23/01/2013 01:44:29

      Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

    • nice avatar
      nice @ θανασης 24/01/2013 13:35:25

      δώσε τόπο στην οργή??? να σου δώσω και τους λογαριασμούς μου μιας και δεν βγαίνω μετά της περικοπές??? πας καλά? δεν θα κυνηγήσουμε όσους μας έβλαψαν ??? μήπως και πέσει η κυβέρνηση που συνεχίζει να "δουλεύει" στα ίδια στοιχεία???

  30. Inno avatar
    Inno 22/01/2013 20:01:20

    o YΠΟΙΚ μας που τον κάλυπτε τότε τον Γεωργίου, τι έχει να πεί επί του θέματος?

    • Διογενης (ο αλλος) avatar
      Διογενης (ο αλλος) @ Inno 22/01/2013 21:24:27

      οτι δεν εχει προβλημα να ξεπουλησει την ελλαδα στους τουρκους?

  31. δημης avatar
    δημης 22/01/2013 20:09:22

    ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ .....
    (ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ...ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΑΝ)......

  32. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 22/01/2013 20:59:42

    Ακόμη ένα ζήτημα ικανό να δοκιμάσει τη συνοχή της κυβέρνησης ...

  33. Νικήτας avatar
    Νικήτας 22/01/2013 21:09:11

    Η κόντρα της κυβέρνησης με τους δικαστές βγάζει λαβράκια ..
    Τι λαβράκια , συναγρίδες !!

    Να δείς που θέλοντας και μη θα δεί μπροστά του ο κυβερνήτης απολογούμενους στην σέντρα διάφορα προσώπατα που ενδεχομένως να οδηγήσουν σε εξεταστικές για μνημόνια και συναφή που τα ζήταγε εξάλλου παλιότερα .
    Υποσχέσεις μην λησμονούμε που κάποιους παρακίνησαν να ψηφίσουν υπέρ του.

    Θα αρχίσει ο ένας να δίνει τον άλλον για να γλυτώσει ...
    το έλα να δείς , θα μιλήσουν και τα ψάρια ..
    πάρτυ για τον λαό ...

    Και τότε λέω γω ο αδαής θα πέσουν μερικές ακόμα μπόμπες πάνω στο σιχαμένο κομματικό σύστημα ώστε σε πεντακόσια χρόνια να ανασάνουμε αδέρφια .

    Θα έχει ενδιαφέρον η συνέχεια και πολλοί ήδη θα χάσουν τον ύπνο τους.

  34. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2013 21:12:31

    Αν αποδειχτεί αυτό με αδιάσειστα στοιχεία, τίθεται θέμα συνευθύνης των δανειστών, με αποτέλεσμα να δικαιούται η Ελλάδα να ζητήσει αποζημιώσεις από τα κράτη, κυρίως τη Γερμανία αλλά και την ΕΕ.

    Η υπόθεση θέλει σοβαρό χειρισμό.

    • Διογενης (ο αλλος) avatar
      Διογενης (ο αλλος) @ anonymous 22/01/2013 21:28:27

      βεβαια.... αποζημειωσεις που θα πληρωσουν οι γερμανοι μαζι με τις πολεμικες αποζημειωσεις κ το κατοχικο δανειο.
      φιλε μου, σε τετοια περιπτωση η υποθεση δεν θελει σοβαρο χειρισμο αλλα, η ελλαδα θελει σοβαρη υποστηριξη. τετοια ομως δεν βλεπω ποιος θα μας την δωσει

  35. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 22/01/2013 21:31:14

    Ο Σαμαράς είχε δηλώσει από αρχές 2010, ότι θα διερευνηθεί για το πώς φτάσαμε στο Μνημόνιο. Ένα από τα υποέργα του πρότζεκτ “Γονατίστε την Ελλάδα”, ήταν και το μαγείρεμα στο έλλειμμα του χρέους. Αυτό αποκαλύπτεται. Έπονται τα άλλα.
    Συνεπώς ο Σαμαράς φέρνει σε αποτέλεσμα την προαγγελία του

  36. Koloki8ia avatar
    Koloki8ia 22/01/2013 21:54:32

    Κολοκύθια με την ρίγανη... θα αποδειχθεί άνθρακας ο θησαυρός....

    Σιγά μην μπήκαμε στο ΔΝΤ λόγω φουσκώματος του ελλείμματος από 12 στο 15... το 3% έκανε την διαφορά! lol

    Άλλες χώρες με μικρότερο έλλειμμα μπήκαν σε σκληρές περικοπές γιατί φούσκωσαν τα δικό μας έλλειμμα, προφανώς φταίει το "ελληνικό φούσκωμα" lol...

    Σε δουλειά να βρισκόμαστε, μετά την απόφαση της δίκης ας καθορίσει και το ποσοστό του ελλείμματος ώστε να το ξαναλλάξει η eurostat. lol

    • Koloki8ia avatar
      Koloki8ia @ Koloki8ia 22/01/2013 22:00:05

      Φαντάζομαι θα γίνουν και ταχύρυθμα μαθήματα στατιστικής επί της έδρας...

  37. diman avatar
    diman 22/01/2013 22:05:17

    Τότε τι περιμένει και ο υπόδικος πλέον πρόεδρος της ΕΛ.ΣΤΑΤ. είναι ακόμα στη θέση του ??

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ diman 22/01/2013 23:22:47

      Μόλις σήμερα ασκήθηκε η δίωξη. Ας περιμένουμε τις επόμενες μέρες

  38. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 22/01/2013 22:20:08

    Δηλαδή αν αποδειχθεί ότι ήταν πειραγμένα τα νούμερα, θα κάνουμε επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου;

    ...καλά μη βαράτε, για πλάκα το είπα.

    • Koloki8ia avatar
      Koloki8ia @ Balafara Hunter 22/01/2013 23:24:01

      Ναι με -3% σε θα υπογράφαμε μνημόνια, άσε που δεν θα υπογράψει και κύπρος τώρα γιατί "φούσκωσε" και το δικό τους έλλειμμα!

      Φούσκες...

  39. aris. aold avatar
    aris. aold 22/01/2013 22:49:18

    Το πολιτικό συμπέρασμα της δίωξης όπως και των προηγούμενων είναι ότι οι δικαστές αποφάσισαν με τις κινήσεις τους να πετάξουν την μπάλα της κάθαρσης του δημόσιου βίου στο γήπεδο των πολιτικών ανοίγοντας και προχωρώντας όλες τις δύσοσμες υποθέσεις.

    Αυτό είναι ένα πολύ καλό νέο γιατί μετά από πολλά χρόνια αδράνειας εξαιτιίας είτε πολιτικών είτε άλλων παρεμβάσεων (δέστε επιθέσεις τρομοκρατών σε δικαστές) οι δικαστές φαίνεται ότι αποφάσισαν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων.

    Και από πλευράς αυτοσυντήρησης πολύ καλά κάνουν οι δικαστές γιατί έτσι διαχωρίζουν την θέση τους από το χρόνιο κουκούλωμα ύποτων υποθέσων.
    Επειδή είναι πολύ κοντά η ώρα που η κοινωνία θα τα πάρει στο κρανίο με την ατιμωρησία που επικρατεί καλά κάνουν και βγάζουν τους εαυτούς τους από το κάδρο.

    Από την άλλη πλευρά το πολιτικό σύστημα όπως φάνηκε και από την περίπτωση της λίστας Λαγκάρντ συνεχίζει την πορεία κουκουλώματος των ποινικών ευθυνών πολιτικών.

    Το Πασόκ για πολύ καιρό θα παραμείνει στο κέντρο δικαστικών ερευνών για πράξεις και παραλείψεις του παρελθόντος.

    Θεία δίκη. Το κόμμα που διέλυσε την χώρα όχι μόνο διαλύεται εξαιτίας της προσφυγής στο ΔΝΤ αλλά και πολλά στελέχη έχουν να αντιμετωπίσουν ποινικές ευθύνες για το πλιάτσικο των προηγούμενων ετών.

    Η κυβέρνηση και ο Σάμαράς πρέπει να αναπροσαρμόσει την τακτική αν δεν θέλει να είναι ο τελευταίος πρωθυπουργός της φαύλης μεταπολίτευσης και όχι ο πρώτος πρωθυπουργός της ελλληνικής αναγέννησης.

    Αν συνεχίσουν να καλύπτουν εξόφθαλμες περιπτώσεις όπως της στήριξης Βενιζέλου που είδαμε τελευταία τότε απλά θα γίνουν συναίτεροι στο κόστος που αποδίδουν οι πολίτες στους πολιτικούς.

    Ο Σαμαράς είχε υποσχεθεί μια εξεταστική προεκλογικά.

    Αλήθεια μετά τις τελευταίες εξελίξεις πόσο μπορεί να αντέξει στο όνομα της συντήρησης της κυβέρνησης του στον να μην ανοιχθεί και αποκαλυφθεί αυτή η σκοτεινή υπόθεση.

    Ο Σαμαράς με τα λάθη του απέχει πολύ λίγο από τον κατηγοριοποιήση στην συνείδηση του ο κόσμος ως πολιτικού που υπερασπίζεται σθεναρά το θερμοκήπιο των σκανδάλων της μεταπολίτευσης.

    Ο Παπανδρέου σε βραδυνή του ανακοίνωση επιτίθεται στην δικαιοσύνη για πολιτικές διώξεις.

    Γιώργο δεν είσαι ΑΝδρέας και πλέον δεν έχεις ως προάσπιση των ανομιών της οικογένειας σου την πολιτοφυλακή των χορτασμένων που δημιουργήσατε όλα αυτά τα χρόνια για να σας προστατεύει.

  40. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 22/01/2013 23:03:55

    http://www.nooz.gr/greece/pura-papandreou-stous-oikonomikois-eisaggeleis

    Γεια σου ρε Jeffrey! Οεο!

  41. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 22/01/2013 23:31:44

    Το πράμα που λέγεται Μνημόνιο απ΄αρχής μέχρι τέλους, έχει πολύ δρόμο ακόμη. Το σημερινό με ΕΛΣΤΑΤ, είναι η πολύ μικρή αρχή. Είμαι πεπεισμένος ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, το όλο στόρυ θα αποκαλυφθεί. Και τότε θα δούμε ότι αυτά που ελέγοντο και εθεωρούντο από τους πασόκους και λοιπά νεοφιλελεύθερα, κρατικοδίαιτα εξαπτέρυγα ως συνομωσίες, τελικά είναι η πραγματικότητα

  42. rally monkey avatar
    rally monkey 22/01/2013 23:47:17

    ενορχηστρωση => τεχνητη διογκωση ελλειματος και
    εκτέλεση => Τ+10 (ή αλλιως ..σορταρετε Ελλάδα τζαμπα είναι ..)
    αυτα τα 2 ήταν ικανα να στειλουν ΓΑΠ + Παπακωνσταντινου + συνεργους μέσα με πολλάκις ισόβια
    αλλα βλεπεται επιλέχθηκαν 'ξαδέρφες' και 'στικάκια' .. που ειναι και πιο βολικά
    προς το παρον μη κρατατε την αναπνοή σας ...
    θα ρθει η ώρα ..αλλά ο 'κονφερανσιέ' θα εχει πετάξει...

  43. Koloki8ia avatar
    Koloki8ia 22/01/2013 23:51:34

    Να δεις που θα μας δάνειζαν Ρώσοι και Κινέζοι...

  44. ΝΙΚΟς- avatar
    ΝΙΚΟς- 23/01/2013 08:47:21

    Koloki8ia για πες μας εισε τρολ απο τα γραφεια του ΠΑΣΟΚ ή της ΝΔ ?

  45. viva avatar
    viva 23/01/2013 09:32:11

    λιογκος@ δυστηχως ολοι κολοτουμπα μετα τις εκλογες......

  46. viva avatar
    viva 23/01/2013 09:41:49

    .......ενα πολυ μεγαλο μπραβο στους δυο εισαγγελεις που παρα τις πιεσεις κανουν την δουλεια τους......κ ελπιζω να μην τους φανε.......

  47. viva avatar
    viva 23/01/2013 11:36:00

    .....o Κεφαλογιαννης ο οποιος ηταν στα καγκελα τοτε με τον Γεωργιου σημερα ειπε οτι ολα καλα , κ μονο πολιτικες ευθηνες υπαρχουν για τον Γεωργιου !!!!τι γινεται ρε παιδια ! ολα καλα τωρα ? κ ο Γεωργιου κ ο Βενιζελος κ ο Γαπ κ το μνημονιο ? μεχρι κ το ΔΝΤ ειπε ΛΑΘΟΣ ,εμεις γιατι συνεχιζουμε ?

  48. viva avatar
    viva 23/01/2013 12:32:43

    .......ειπε μαλιστα οτι δεν υπαρχουν ευθηνες για τον Παπανδρεου,διοτι τιμωρηθηκε απο το εκλογικο σωμα !! τι λετε ρε παιδια !! κ ενας λαος που εξαθλιωνεται τι ειναι αμελητεα ποσοτητα ?

  49. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 23/01/2013 13:13:41

    Ωραία λοιπόν. Αφού οι εισαγγελείς κάνουν εντατικά μαθήματα στους ευρωπαίους οικονομολόγους για το πως πρέπει να γίνεται η στατιστική, να κάνουμε μια αναθεώρηση των αριθμών της ελληνικής οικονομίας, μια παρθενορραφή και θάμαστε σαν καινούριοι. Οι εισαγγελείς θα πάρουν πίσω τα λεφτά που χάσανε από τις μειώσεις των αποδοχών τους, η Γεωργαντά θα γίνει πρόεδρος της Eurostat, τα λεφτόδεντρα του δημοσίου θα ξαναρχίσουν να γεννούν λεφτά, κι ο μαρμαρωμένος βασιλιάς (λέγε με ΚΚ) θα ζωντανέψει.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ MAYRO XABIARI 23/01/2013 21:20:26

      Σε ένα φόνο, η τιμωρία του δολοφόνου δεν φέρνει πίσω το θύμα. Ικανοποιείται όμως το αίσθημα δικαίου που είναι πρώτο ζητούμενο στην απονομή δικαιοσύνης (..στις ευνομούμενες πολιτείες εννοείται, που υποθέτω όλοι επιζητούμε να ζούμε)

  50. viva avatar
    viva 23/01/2013 13:28:20

    MAYRO XABIARI@ ...ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ, Κ Η ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΝΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΟΜΙΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ...

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ viva 23/01/2013 20:03:23

      Ποια ανομία; Οτιδήποτε (αν) υπάρχει πρέπει να αποδειχτεί πρώτα. Στο ερώτημα μου όμως όλοι ποιούν την νήσσαν. Μόνος νόμιμος τρόπος υπολογισμού του ελλείμματος για τις χώρες της ΕΕ είναι αυτός που καθορίζεται από την Κομισιόν και τη Eurostat. Με ποιο τρόπο υπολογίζονται τώρα τα τα οικονομικά στοιχεία σε Ελλάδα και εξωτερικό; Αν είναι αλήθεια ότι ο μόνος αποδεκτός από την ΕΕ τρόπος είναι αυτός που υπολογίστηκε από τον Γεωργίου για το έλλειμμα του 2009, η ποινική δίωξη είναι μετέωρη. Και η Eurostat αυτό λέει. Οπότε;

  51. viva avatar
    viva 23/01/2013 14:12:34

    Οσοι δεν θελουν δικαιοσυνη δεν ξερουν τι γινεται στο κοσμο....

  52. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 23/01/2013 15:03:36

    Ταρζανιλίκια δικαστικών (με τα αναδρομικα ήδη πανταλονιασμένα πλήρως), για να βλέπουμε οι πεινασμένοι θέαμα.
    Σε δουλειά να βρισκόμαστε και να έχουμε να λέμε ιστορίες για δράκους και αρκούδες.
    "Τα ελληνικά στατιστικά στοιχεία του 2009 είναι αξιόπιστα, λέει η Κομισιόν".
    h**p://news.in.gr/economy/article/?aid=1231231853

  53. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 23/01/2013 15:51:07

    Η Πορτογαλία μπήκε σε Μνημόνιο με έλλειμμα 9% του ΑΕΠ και χρέος 90% του ΑΕΠ.
    Να μην αναφέρω την Ιρλανδία και το light Μνημόνιο της Ισπανίας, αφού στις χώρες αυτές ήταν καθαρά η χρεωκοπία των τραπεζών που έφερε τα Μνημόνια, όχι δημοσιοικονομικό πρόβλημα.
    Η Κύπρος μπαίνει σε Μνημόνιο με έλειμμα 5,5 % και δημόσιο χρέος το 85,8% του ΑΕΠ (2012).
    Αλλά κάποιοι θέλουν να πιστέψουμε ότι δήθεν, μια συνωμοτική "διόγκωση του ελείμματος" μας εβαλε σε Μνημόνιο....
    Αυτοί απολαμβάνουν ακόμη την φούσκα - αυτή που μας οδήγησε στα Μνημόνια.
    Και μας δουλεύουν από πάνω...
    Δικό μας πρόβλημα - και ντροπή, άν πιστεύουμε αυτούς που μας κοροιδεύουν ασύστολα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Uncle Stgm 23/01/2013 17:31:35

      Άσε φίλε... Μπήκαμ πρώτοι και μεθοδευμένα. Αν παραθέσουμε όσοι θυμόμαστε την αλληλουχία γεγονότων θα μας πείτε συνομωσιολόγους και πάλι. Με σοβαρά επιχειρήματα δε μπορεί κανείς να πάει κόντρα στην πραγματικότητα των γεγονότων. Και το μόνο σοβαρό και λογικό συμπέρασμα είναι πως έριξαν οι ΗΠΑ τον Καραμανλή με αγαστή συνεργασία από ΓΑΠ (κόντρα σε επενδύσεις και περικοπές το 2007-08, δηλώσεις για τιτανικό, κανένα δημοσιονομικό μέτρο μείωσης δαπανών από τις εκλογές μέχρι την υπαγωγή μας σε μνημόνιο), μυστικές υπηρεσίες-αλλοδαποί και εγχώριοι συνεργάτες τους (πυρκαγιές) και μπαχαλάκηδες (κάψιμο Αθήνας) για να μας χώσουν την τρόικα και να πάρουν τα κοιτάσματα. Και τώρα που ο Σαμαράς δεν υπέκυψε στο ΔΝΤ και δεν πήγε κόντρα στους ευρωπαίους και συζητάει για ρωσικές επενδύσεις ξαναέλυσαν τους τρομοκράτες.

  54. poco loco avatar
    poco loco 23/01/2013 16:37:39

    Αγαπητέ το ίδιο είναι!Πάνω από όλα η σταθερότητα της συγκυβέρνησης...

  55. viva avatar
    viva 23/01/2013 20:16:10

    mavro xabiari @ τον Μαιο του 2012 ο Σαμαρας κ ο Κεφαλογιαννης ειχανε καταθεσει στοιχεια γιατι πιστευαν οτι παραποιηθηκαν τα στοιχεια .......ισχυει αυτο η οχι ? κ 2. υπολογιζουν οι ευρωπαικες χωρες τα ελλειματα των δεκο ? γιατι σε λιγο θα μας πειτε οτι δεν φταιει κανεις για το μνημονιο ,ολοι αθωοι !

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ viva 23/01/2013 21:05:25

      Τα ελλείμματα των ΔΕΚΟ δεν χρηματοδοτούνται από τον Κρατικό Προϋπολογισμό; Οι εγγυήσεις που καταπίπτουν από ποιόν πληρώνονται; Ο προϋπολογισμός επιβαρύνθηκε από π.χ. τα ελλείμματα του ΟΣΕ ή όχι; Αφελείς ερωτήσεις.

  56. viva avatar
    viva 23/01/2013 20:17:43

    η Eyrostat τι περιμενες να πει ? αφου μαζι τα μαγειρεψαν///

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ viva 23/01/2013 20:58:58

      Μόνος νόμιμος τρόπος υπολογισμού του ελλείμματος για τις χώρες της ΕΕ είναι αυτός που καθορίζεται από την Κομισιόν και τη Eurostat. «Τα στατιστικά στοιχεία που έχουν κοινοποιηθεί από την ελληνική στατιστική αρχή το 2009, είναι αξιόπιστα και συνάδουν με τους κοινοτικούς κανόνες, που ακολουθούν όλα τα κράτη-μέλη της ΕΕ» δήλωσε εκπρόσωπος της Κομισιόν.
      Το ΠΩΣ υπολογίζονται τα στοιχεία αποφασίζεται όχι από την Γεωργαντά ή από τους εισαγγελείς, αλλά από την Eurostat. Υποχρεωτικά για όλες τις χώρες. Αν λοιπόν αυτοί οι ίδιοι λένε ότι υπολογίστηκαν σωστά, πρέπει να αποδειχτεί που υπάρχει η απόκλιση από την ευρωπαϊκή μεθοδολογία. Θεωρώ λιγότερο πιθανό ότι μια ευρωπαϊκή αρχή θα έβαζε το κεφάλι της στον ντορβά με το να λέει εύκολα ανατρέψιμες ψευδολογίες, από το αποδειχτεί στο μέλλον η δίωξη αβάσιμη.
      Πέρα από αυτά, να μην ξεχνούμε ότι η Ελλάδα μπήκε στο Μνημόνιο με το παλιό έλλειμμα του 13,6%, πριν την αναθεώρησή του.

  57. viva avatar
    viva 23/01/2013 20:19:53

    ...για να φτασουν εκει οι δικαστες σημαινει οτι υπαρχουν δυνατα στοιχεια...κ ελπιζω να μην αρχισεις την απαξιωση τους τωρα.....

  58. viva avatar
    viva 23/01/2013 23:45:41

    εδω ΔΝΤ εκανε λαθος,........πλακα μας κανεις ?

  59. Radical avatar
    Radical 24/01/2013 12:21:36

    Και για να κάνουμε ένα total flash back.Ο ελλ.λαός τον Οκώβριο του 2009 έδωσε πολιτική παντοδυναμία στον ΓΑΠ της καινοτομίας,της πράσινης ανάπτυξης και του"λεφτά υπάρχουν" εν μέσω κρίσης! Λίγο μετά ανακοινώνεται ότι το έλλειμμα θα υπερβεί κατά πολύ τις προβλέψεις (8%) , και θα φτάσει σε διψήφιο νούμερο 14-15%.Γενικά το έλλειμμα, μαζί με τα υπόλοιπα στατιστικά των δημοσιονομικών στοιχείων, υπολογίζεται ανά τρίμηνο κάθε έτους, και το 6% που ανάφερε ο Παπαθανασίου αφορούσε το πρώτο εξάμηνο του 2009, η δε ανακοίνωσή του έγινε τον Αύγουστο.
    Τον Οκτώβρη -Νοέμβρη η νέα κυβέρνηση δημιούργησε απίστευτο θόρυβο όσον αφορά την ΠΡΟΒΛΕΨΗ του ετήσιου ελλείμματος του 2009, και όχι μόνο. Ο θόρυβος έγινε μεγαλύτερος και πήρε παγκόσμιες διαστάσεις με τις γνωστές δηλώσεις περι ''΄Τιτανικού", ΄και "διεφθαρμένης χώρας στην άκρη του γκρεμού", για να αναφερθεί στις αρχές Δεκέμβρη από τον ίδιο τον ΓΑΠ το όνομα του από μηχανής θεού: ΔΝΤ, ''το οποίο δεν πρέπει να δαιμονοποιείται". Εκ των υστέρων και οι ίδιοι οι τότε βουλευτές του ομολογούν ότι έμειναν κάγκελο. Αλλά είπαμε:τότε ο ΓΑΠ ήταν φρεσκοεκλεγμένος με 45%, και παντοδύναμος.
    Τα υπόλοιπα είναι ιστορία :τα επιτόκια δανεισμού έγιναν απαγορευτικά για την επαπειλούμενη από χρεωκοπία χώρα (επιτέλους!), ο ΓΑΠ έψαχνε εναγωνίως λύση ανά την υφήλιο, βγαίναν πιστόλια στο τραπέζι, οι Ευρωπαίοι αγωνιούσαν για την τύχη των δικών τους ομολόγων σε μια περίπτωση ελληνικής χρεωκοπίας, και τελικά προέκυψε το ποθητό αποτέλεσμα: Δάνειο με μνημόνιο(πακέτο). Νο 1.
    Ο Παπαθανασίου σε βιβλιαράκι που έβγαλε, και αξίζει προσοχής κατά την γνώμη μου, περιγράφει τον απλούστατο τρόπο με τον οποίο έγινε η διόγκωση του ελλείματος:Δαπάνες του 2010, μεταφέρθηκαν στο 2009, και έσοδα του 2009 στο 2010. Προφανώς οι Ευρωπαίοι το γνώριζαν καλά, όπως και παλιότερα το swap της Goldman Sachs.