22/07/2009 12:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για εμπλοκή στον αγωγό Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη, κάνουν λόγο οι Βούλγαροι



Ξαφνική εμπλοκή στο σχέδιο για την κατασκευή του πετρελαιαγωγού Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολης, προέκυψε χθες, σύμφωνα με τηλεγράφημα του βουλγαρικού πρακτορείου «Novinite», το οποίο αναφέρεται στο reporter.gr

Το τηλεγράφημα επικαλείται δηλώσεις υψηλόβαθμου στελέχους του κόμματος που ανέλαβε πρόσφατα την εξουσία, και αναφέρει ότι η κυβέρνηση του GERB είναι πιθανόν να ακυρώσει το έργο του πετρελαιαγωγού Μπουργκάς Αλεξανδρούπολης.

Συγκεκριμένα μιλά για πιθανή ακύρωση του έργου από την νέα κυβέρνηση Μπορίσοφ, η οποία έχει ήδη επιβάλει προσωρινό «μορατόριουμ» σε δύο άλλα έργα ρωσικών συμφερόντων. Πρόκειται για τον αγωγό φυσικού αερίου South Stream και το πυρηνικό εργοστάσιο στο Μπέλενε, όπου συμμετέχουν οι κρατικές εταιρείες Atomstroyexport και Gazprom.

«Δεν θεωρούμε ότι υπάρχει λογική βάση στο project Μπουργκάς Αλεξανδρούπολη και δεν έχουμε πρόθεση να υλοποιήσουμε έργα που από μόνα τους καταλήγουν σε αδιέξοδο», φέρεται να έχει δηλώσει στο κρατικό ραδιόφωνο της γείτονος ο κ. Ρόσεν Πλεβνελίεφ. Το συγκεκριμένο στέλεχος συγκαταλέγεται ανάμεσα στους επικρατέστερους υποψήφιους να αναλάβουν υπουργικό θώκο στη νέα κυβέρνηση με πιο πιθανό χαρτοφυλάκιο αυτό του υπουργείου Περιφερειακής Ανάπτυξης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 22/07/2009 12:54:32

    Αποδίδουν οι αμερικανικές πιέσεις στους νεοϋποτελείς Βούλγαρους να μπλοκάρουν τους Ρώσους.

    Εμείς καθόμαστε στ' αυγά μας ή θα τους βάλουμε στη θέση τους;

    • Δωδωναίος avatar
      Δωδωναίος @ Tηλέμαχος 22/07/2009 13:24:22

      Τους γαργαλάει φαίνεται ο......να "ψοφήσουν" το χειμώνα από το κρύο.
      Εμείς τι φταίμε που θα έχουμε την ίδια τύχη, λόγω του ότι ο κεντρικός αγωγός μας που φέρνει το αέριο από Ρωσία, διέρχεται μέσω Βουλγαρίας.
      Όσο για τον αγωγό "Μπουργκάς – Αλεξανδρούπολη" υπάρχουν τριμερείς συμβάσεις (υποθέτω) και ρήτρες..
      Φαίνεται πως η νέα δεξιά Κυβέρνηση της Βουλγαρίας, αγνοεί βασικά πράγματα.....
      Άλλωστε δεξιά δεν είναι;

  2. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 22/07/2009 13:32:26

    Μπορίσοφ = πρώην μπράβος VIP ο οποίος εξελίχθηκε σε ιδιοκτήτη εταιρίας security (πελάτες του όλοι οι μαφιοζο-ολιγάρχες της χώρας) η οποία του έδωσε απίστευτες άκρες στην πρακτορο-μαφιοζο πιάτσα της βουλγαρίας.

    Τώρα πρωθυπουργός (!) αφού ξεπάστρεψε μερικούς με τακτικές Scarface , μου θυμίζει λίγο το ιστορικό του Πούτιν αλλά στο πιο hardcore version

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/07/2009 13:39:33

    H Eλλαδα δεν συνορευει με τη Ρωσια ουτε δια θαλασσης και επομενως εαν η Βουλγαρια κανει πισω στα εργα,αυτα δεν μπορουν να γινουν.
    Θα πρεπει ομως να ξερουμε οτι υπαρχει αντιρωσικο κλιμα σε ολες τις ανατολικες χωρες (στη Βουλγαρια λιγοτερο) λογω του παρελθοντος.

    • Δωδωναίος avatar
      Δωδωναίος @ ψυχραιμια 22/07/2009 14:38:19

      Αυτό σαν θέμα παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον (απείρως μεγαλύτερο από την «μπαρούφα» με το Κανό του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ)
      Ο αγωγός φυσικού αερίου που φθάνει στην Ελλάδα (Στρυμονωχώρι Σερρών) διέρχεται μέσα από το έδαφος της Βουλγαρίας.
      Ώσπου να τελειώσουν οι σχεδιασμένοι αγωγοί Nabuko, θα απαιτηθεί κάποιος χρόνος. Στο διάστημα αυτό οι Ρώσοι είναι πιθανόν (αν εξακολουθούν να επιμένουν οι Βούλγαροι), να τους κάνουν τη ζωή δύσκολη.
      Σήμερα η οικονομία και ιδιαίτερα ο έλεγχος των Α΄ και βασικών υλών, είναι η ποιο δυναμική…..και πειστική...."διπλωματία"
      Οι Βούλγαροι έτσι και αλλιώς είναι "ξεβράκωτοι" και δεν πρόκειται να κουνηθούν στους Ρώσους...
      Μα ούτε και σε μας πρέπει.
      Γιατί?
      Είναι Χώρα της Ε.Ε και θα πρέπει να το καλοσκεφτεί…
      'Έπειτα οι άλλες παραγωγές Χώρες της Ευρωασίας, δεν είναι ποτέ "σίγουροι" προμηθευτές…… και οι Ρώσοι τους γνωρίζουν καλά, έχουν σταθμίσει τις αντιδράσεις τους ...και φυσικά έλαβαν ήδη τα μέτρα τους...

      • sinn avatar
        sinn @ Δωδωναίος 22/07/2009 15:00:36

        Προσοχή: Το κανώ του ΓΑΠ γράφεται με κάππα κεφαλαίο - Κανό του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ. Με τον ίδιο τρόπο ο συνταγματολόγος Τσάτσος επειδή τόλμησε ν' αντισταθει στην πασοκολαγνεία του Μπομπολιστάν αρθρώνοντας -άκουσον, άκουσον- διαφορετική θέση απο την επίσημη γαπική γραμμή (:εθνικό συμφέρον ειναι το συμφέρον του ΠΑΣΟΚ) ειναι, για το σύνολο των προοδευτικών εργολαβικών φυλλάδων, ο τσατσος της ΝΔ.

  4. ataktos avatar
    ataktos 22/07/2009 14:42:58

    Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει χίλια χρόνια κοσκινίζει ....

  5. Δωδωναίος avatar
    Δωδωναίος 22/07/2009 15:28:55

    Είσαι "γάτα με πέταλα" sinn, αφού πρόσεξες και το κανό με "Κ", που έχει σημειολογική σημασία, τότε τίποτε δεν σου ξεφεύγει!!!
    Ααααχ ποιος θα παρηγορήσει εσένα βρε άνθρωπε την επομένη των Γενικών εκλογών????
    Πάντως εδώ μέσα, όσες αντιτιθέμενες και εμπαθείς φωνές για τον Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ ακούω, αλλά τόσο είμαι πεπεισμένος ότι ο ΓΑΠ τα πάει μια χαρά!!!!
    όμως το θέμα μας είναι άλλο:
    Η εμπλοκή στον αγωγό Μπουργκάς – Αλεξανδρούπολη, που επιδιώκουν οι Βούλγαροι!!!!

  6. Tsertos avatar
    Tsertos 22/07/2009 15:55:53

    Πληροφοριες αναφερουν, οτι η εμπλοκη οφειλεται
    σε βουλωμα του αγωγου, απο τα παραγωμενα της
    πολλης μασας που εχει πεσει, για την κατασκευη του.