Για γέλια και για κλάματα ο ΣΥΡΙΖΑ
17/04/2014 09:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για γέλια και για κλάματα ο ΣΥΡΙΖΑ

Ούτε ευρωψηφοδέλτιο δεν μπορούν να φτιάξουν και κρέμονται από το Λαζόπουλο

Σε διαδικασία για γέλια και για κλάματα έχει εξελιχθεί η κατάρτιση του ευρωψηφοδελτίου του ΣΥΡΙΖΑ καθώς ούτε τις άγιες ημέρες της Μεγάλης Εβδομάδας μπόρεσαν να συνεννοηθούν στην Κουμουνδούρου. Φυσικά το ψηφοδέλτιο δεν έκλεισε καθώς σε εκκρεμότητα είναι δύο θέσεις και όλοι έχουν πέσει στα… γόνατα ικετεύοντας τον Λάκη Λαζόπουλο να δεχθεί. Ο «σωτήρας» του ΣΥΡΙΖΑ Λάκης ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά για την υποψηφιότητά του, αλλά έχουν έτοιμη την απάντηση στην Κουμουνδούρου σε περίπτωση που αρνηθεί: «Πολλές επαγγελματικές υποχρεώσεις». Αν πει το ναι ο… επιχειρηματίας – ηθοποιός - («ήμουν κι εγώ στο κότερο») τότε ο Αλέξης Τσίπρας θα πανηγυρίζει για την τεράστια επιτυχία.

Βεβαίως, τεράστια επιτυχία θεωρείται και η μεταγραφή του Κρίτωνα Αρσένη από το ΠΑΣΟΚ στον ΣΥΡΙΖΑ. Ο ιδιαίτερα… επιτυχημένος ευρωβουλευτής της φώκιας και της καρέτα – καρέτα, της γνωστής οικογένειας των Αρσένηδων, αφού πρώτα κούρεψε το γκαζόν του Γ. Παπανδρέου, αποφάσισε να αγκαλιάσει την προσπάθεια του ΣΥΡΙΖΑ να… μας βγάλει από την Ευρώπη.

Του Κρίτωνα την ποδιά σφάχτηκαν για άλλη μια φορά προεδρικοί και Αριστερή Πλατφόρμα που αντιδρούσε στο δήθεν άνοιγμα του Τσίπρα στις προοδευτικές δυνάμεις, όπως αυτός αντιλαμβάνεται βέβαια την προοδευτικότητα των περαστικών που είδαν φως και μπήκαν. Η συνεδρίαση στιγματίστηκε από το ιδιαίτερα ψυχρό κλίμα μεταξύ Τσίπρα και Λαφαζάνη ο οποίος παραβρέθηκε στην μαραθώνια συνεδρίαση της πολιτικής επιτροπής αν δεν είναι μέλος.

Αιτία της ψυχρότητας οι συχνές παρεμβάσεις του Λαφαζάνη υπέρ της επιστροφής στη δραχμή. «Δεν μπορεί επτά φορές μέσα σε ένα χρόνο να ανοίγεις θέμα για το ευρώ με τις αποφάσεις των συλλογικών οργάνων να είναι διαφορετικές» φέρεται να είπε ο Αλέξης Τσίπρας. Μάλιστα οι ίδιες πληροφορίες ανέφεραν ότι ο Αλέξης Τσίπρας απευθυνόμενος στον κ. Λαφαζάνη εκτός από το πρόβλημα που δημιούργησε στην κεντρική επιτροπή ανοίγοντας θέμα νομίσματος, του είπε ότι για όσα θέματα υπάρχουν ενστάσεις να συνέλθει εκ νέου η κεντρική επιτροπή.

Σκληρή μάχη δόθηκε και για δύο ακόμη πρόσωπα που είχαν προταθεί για το ευρωψηφοδέλτιο. Τους οικονομολόγους της δραχμής, Γ. Βαρουφάκη, που είχε κάνει ένα πέρασμα και από την αυλή του Παπανδρέου και του Κ. Λαπαβίτσα που ήθελε διακαώς η Αριστερή Πλατφόρμα επειδή έχει ταχθεί αναφανδόν υπέρ της επιστροφής στην δραχμή.

Τελικά κανείς δεν επελέγη και τη θέση τους πήραν οι Γιώργος Κυρίτσης, δημοσιογράφος και Μαρία Καραμεσίνη, πανεπιστημιακός, οι οποίοι ήταν επιλαχόντες στη διαδικασία εκλογής υποψηφίων στην Κεντρική Επιτροπή που συνήλθε την περασμένη Κυριακή.

Επίσης, αποφασίστηκαν ο κ. Νικήτας Κανάκης, γραμματέας της Κοινωνικής Συμφωνίας της Λούκας Κατσέλη και στέλεχος των Γιατρών του Κόσμου, ο κ. Γιώργος Φουντουλάκης, παραολυμπιονίκης και η κ. Πέπη Ρηγοπούλου, πανεπιστημιακός.

Ο Κρίτων Αρσένης επελέγη τελικά κατά πλειοψηφία και μετά από εισήγηση της ηγεσίας του κόμματος.

Εκτός από τον Λαζόπουλο, που θα απαντήσει τη Μεγάλη Παρασκευή αν θα ανεβεί τον Γολγοθά του ευρωψηφοδελτίου στις τάξεις του ΣΥΡΙΖΑ εκκρεμεί μια ακόμη θέση που θα πρέπει να καλυφθεί από μειονοτικό υποψήφιο της Ξάνθης. Η επιλογή είναι δύσκολη καθώς υπάρχει σφοδρή σύγκρουση Μουσουλμάνων και Πομάκων στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ. Φανταστείτε. Δεν τους έφτανε ο εμφύλιος των συνιστωσών, αυτοί τσακώνονται και για τον μειονοτικό υποψήφιο. Τέτοια ξεφτίλα δε νομίζουμε να έχει ξαναγίνει. Σφάζονται για τους οικονομολόγους της δραχμής, τον Κρίτωνα, τον Λαζόπουλο και τον μειονοτικό υποψήφιο. Κι αυτοί θέλουν να κάνουν κυβέρνηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 17/04/2014 06:30:39

    ΝΕΑ ΕΝΩΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΝΕΟΥ
    ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ .. ΤΗΝ ΕΥΡΩ-ΔΡΑΧΜΗ.

  2. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 17/04/2014 08:59:56

    0ax0ax0axa0x ποιο αστεία υποψηφιότητα απο τον γραφικό χίπι Κρίτωνα δεν υπάρχει ... γέλαγε όλο το διαδίκτυο με τις μπούρδες του πριν καιρό σε σημείο που παρολίγον να κατεβάσει τους προσωπικούς του λογαριασμούς ... και καλά άμα ήτανε στο Σύριζα οκ να το καταλάβω αλλά "μεταγραφή" λες και δεν υπάρχουν άλλοι ? στα αλήθεια πιστεύουν ότι θα φέρει ψήφους αυτό το παιδάκι ?

    • iconology2009 avatar
      iconology2009 @ EVANGELOS 17/04/2014 09:40:48

      Θα φέρει η μάνα του, η περιβόητη Μαρία Αρσένη, κορυφαίο κομματόσκυλο της Χαριλάου Τρικούπη-ο ποντικός της Χαριλάου Τρικούπη την χαρακτήριζαν κάποτε. Η μανταμίτσα αυτή έχει χοντρή ατζέντα και μπορεί να κινητοποιήσει κόσμο πανελλαδικά για το καμάρι της και κατ'επέκταση για το ΣΥΡΙΖΑ. Τόχα γράψει και προχτές αυτό ότι, θα δώσει σκληρή μάχη ο Τσίπρας γι'αυτό το ζαβό και την πέτυχε όπως φαίνεται. Σαφώς και δεν μπορείς να τάχεις όλα δικά σου: φορτώνεσαι ένα βαρίδι αλλά σού ανοίγουν οι πόρτες του εκλογικού παραδείσου. Μπροστά στα όσα θα προσφέρει αυτή η φανατική πασοκογιωργοπαπανδρεομάνα τα όσα πρόσφεραν Κοτσακάς και Ξενογιαννακοπούλου μοιάζουν με ρημαδοψίχουλα.

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ iconology2009 17/04/2014 19:53:21

        Καλα !Ολα τα ξερεις εσυ ακομη και τι δωρα φερει η ατζεντα της πασοκομανας Αρσενη.Κανε λιγο κρατει κοντος ψαλμος αλληλουια !

  3. Spatharios avatar
    Spatharios 17/04/2014 09:30:18

    Κατά τον κύριο Παπαδημούλη (δήλωση σχολιασμου αλλων ευρωψηφοδελτίων) δεν πάνε στην Ευρωβουλή να να παίξουν μπάλα ή να τραγουδήσουν. Πιθανότατα πανε για να παίξουν κι εκει θέατρο!

  4. Aegean times avatar
    Aegean times 17/04/2014 12:38:19

    Μάλλον ο Λάκης περιμένει τις προβλέψεις από τον(την) αστρολόγο του για να προχωρήσει στην απόφασή του, ευρωκοινοβούλιο είναι αυτό, δεν μπορείς να πας έτσι μόνο με το μάδημα της μαργαρίτας, να πάω, να μην πάω.... αλλά μπορεί να περιμένει και τίποτα κρυφά αποτελέσματα δημοσκοπήσεων, σου λέει άντε και πήγα και αν φάω καμιά χυλόπιτα από τον κόσμο? Σωστός ο Λάκης, των φρονίμων τα παιδιά ..........

  5. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 17/04/2014 13:27:10

    Ο Λάκης το σκέφτεται, γιατί πολλοί του τα χώσαν τελευταία και έπρεπε να υπερασπισθεί την αντικειμενικότητά του (την ποια;;) στη σάτιρα. (Λέει τον ΣΥΡΙΖΑ θα τον σχολιάσει "αν με το καλό έρθει στην εξουσία". Βέβαια το Ποτάμι δεν δίστασε να το θάψει και ας μην ήλθε στην εξουσία). Τώρα Λάκη πως να διατηρήσεις την στρουθοκαμηλική "αντικειμενικότητά" σου αν εξαργυρώσεις τη σάτιρα με μια έδρα στην Ευρωβουλή;

  6. Marcelos avatar
    Marcelos 17/04/2014 13:33:27

    Έτσι ψηφίζει ο ελληνικός λαός... Αφού τον Λαζόπουλο τον βλέπουν και στην "τελιόραση" συνεπώς ότι και να λέει είναι το σωστό...

  7. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 17/04/2014 13:34:59

    Ο φιλος της Μιμης, ο παντογνωστης Λακης καιρος ειναι να εισπραξει και αυτος κατι μετα απο την φτηνη προπαγανδα που εκανε τοσο καιρο υπερ του ΣΥΡΙΖΑ.

  8. ELLA avatar
    ELLA 17/04/2014 13:45:09

    Έχετε δίκιο. Που πάνε με το Λαζόπουλο; Ενώ ο Ζαγοράκης επαγγελματίας!! Και τι ελπίδες έχουμε αποθέσει στη Σπυράκη και στη Ράγιου δε λέγεται.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ELLA 17/04/2014 18:23:19

      O ΖΑΓΟΡΑΚΗΣ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ . Ο ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΜΕ ΤΗΝ "ΔΗΘΕΝ" ΣΑΤΙΡΑ.

    • Jorhe avatar
      Jorhe @ ELLA 18/04/2014 07:15:54

      Δεν αντιλαμβάνομαι που σε κοιλοπόνεσε η Μαρία Σπυράκη,με τόσα χρόνια ρεπορτάζ σε όλη την Ευρώπη όπως και στο Ευροκοινοβούλιο που σημαίνει αρκετή εμπειρία; Επιτέλους που έχεις εναποθέσει τις ελπίδες σου; Μας λές αν θέλεις γιά να μην κάνουμε υποθέσεις;

  9. δημης avatar