#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2013 11:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για ένα λειτουργικότερο κράτος



Πιστεύω πως ο καιρός των διαπιστώσεων έχει παρέλθει προ πολλού. Ομοίως και ο καιρός του μικροπολιτικού θεάτρου του παραλόγου και των τηλεοπτικών «σκυλοκαβγάδων» πολιτικών «κατίνων» που δυστυχώς μεταφέρονται αυτούσιοι και στο Κοινοβούλιο.

Είναι ο καιρός των προτάσεων και της κυβερνητικής δράσης. Σε αυτή την κατεύθυνση, συνεχίζουμε να εκθέτουμε ιδέες και προτάσεις στην βάσανο της δημόσιας συζήτησης και (ελπίζουμε) εις επήκοον των κυβερνητικών λειτουργών.

Α. Δημιουργία Εθνικού Κτηματολογίου

Άμεσο ζητούμενο για την εύρυθμη λειτουργία του φορολογικού συστήματος αλλά και συνολικά του κράτους είναι η δημιουργία Εθνικού Κτηματολογίου. Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να συντάξουμε αξιόπιστο περιουσιολόγιο, απαραίτητο και προαπαιτούμενο κατά τη γνώμη μου για τον έλεγχο της φοροδιαφυγής και την εμπέδωση αισθήματος δικαίου με την ρεαλιστική απεικόνιση των αγοραίων τιμών και την εναρμόνιση των αντικειμενικών τιμών των ακινήτων προς αυτές. Φυσικά, κάτι τέτοιο δεν γίνεται από την μία μέρα στην άλλη και απαιτεί κονδύλια για την πραγματοποίησή του. Δεδομένου πως τα παλαιότερα κονδύλια που μας δόθηκαν από την ΕΕ γι' αυτόν τον σκοπό δεν κατάφεραν να παραγάγουν ολοκληρωμένο έργο, νομίζω πως η χώρα μας θα πρέπει να ζητήσει συγνώμη γι' αυτό και να δεσμευτεί να ολοκληρώσει την διαδικασία τάχιστα εφόσον η ΕΕ επαναλάβει την χρηματοδότηση του έργου. Δεδομένης της βασικής σημασίας ενός τέτοιου έργου για την ανασυγκρότηση της χώρας, ευελπιστώ πως οι πόροι θα βρεθούν είτε απευθείας από τα ταμεία συνοχής είτε από χρηματοδότηση μέσω της ΕΤΕπ. Οποιαδήποτε ολιγωρία σε αυτό το ζήτημα, δυσχεραίνει την οποιαδήποτε απόπειρα εξορθολογισμού και τακτοποίησης του μπάχαλου της ακίνητης περιουσίας τόσο δημόσιας όσο και ιδιωτικής.

Β. Αξιοκρατία στον δημόσιο τομέα μέσω ΑΣΕΠ

Το δεύτερο μέτρο που θα προτείνουμε, δεν χρειάζεται ιδιαίτερα κονδύλια, θα εξασφαλίσει την δίκαιη και αξιοκρατική «ελάφρυνση» του δημόσιου τομέα από τους υπεράριθμους υπαλλήλους και θα ανοίξει τον δρόμο για την κατάργηση της μονιμότητας στο δημόσιο. Αρχικά, προτείνεται η απόλυση όλων των επίορκων, τεμπέληδων, κοπανατζήδων υπαλλήλων μέσω της εφαρμογής του πειθαρχικού δικαίου των ΔΥ. Κατόπιν  και δεδομένου πως θα απαιτηθούν και άλλες συμπληρωματικές απολύσεις, προτείνεται η εφαρμογή ενός συστήματος εξετάσεων ανάλογου με αυτές του ΑΣΕΠ, για όλους τους δημόσιους υπαλλήλους που δεν έχουν προσληφθεί μέσω ΑΣΕΠ. Το ίδιο (μέσω αδιάβλητων εξετάσεων) προτείνεται να γίνεται και για τις προαγωγές των υπαλλήλων και την προώθησή τους σε θέσεις ευθύνης. Ουδείς δημόσιος υπάλληλος δεν θα είναι δυνατόν στο μέλλον να απολυθεί από την δουλειά του, αν δεν υποπέσει σε βαρύ πειθαρχικό παράπτωμα. Οπουδήποτε και οποτεδήποτε απαιτηθούν απολύσεις, αυτές θα γίνονται με διαφανείς αξιοκρατικές διαδικασίες τύπου ΑΣΕΠ. Ο θεσμός της μονιμότητας όθεν, δεν θα έχει λόγο ύπαρξης στο μέλλον. Και ο δημόσιος τομέας θα απαλλαγεί μια και έξω από τον σφιχτό και θανατηφόρο εναγκαλισμό της κομματικής καμαρίλας και των προσωπικών πελατειακών σχέσεων βουλευτών, υπουργών και στελεχών πολιτικών κομμάτων.

Αυτά για σήμερα και θα επανέλθουμε με περισσότερες προτάσεις. Το θέμα είναι να τις ακούσουν και να τις υιοθετήσουν στην κυβέρνηση. Οι «αόρατοι» (όσοι είναι τέτοιοι) Υπουργοί παρακαλώ ας κάνουν επιτέλους δειλά – δειλά την εμφάνισή τους. Αλλιώς ας αναλάβει ο Πρωθυπουργός την εξαφάνισή τους. Ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι ….

Akenaton

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 09/02/2013 12:13:04

    Φάκτορα,
    Να προσθέσω και γω τις δικές μου προτάσεις :
    1. Ανεξαρτοποίηση της Δικαιοσύνης, ακόμα και με εκλογή των λειτουργών
    της Δικαιοσύνης από τον λαό. Άμα η Δικαιοσύνη έκανε την δουλειά της στα
    χρόνια της μεταπολίτευσης, η χώρα μας δεν θα ήταν εδώ που είναι.
    2. Νόμος περί "αυξημένης ευθύνης Υπουργών" (αμάν πια με αυτό το θέμα.
    Δεν το καταλαβαίνουν στην Κυβέρνηση ότι είναι σημαντικότατο για τους
    καιρούς που ζούμε ?).
    3. Συνταγματική κατοχύρωση ενός πάγιου εκλογικού συστήματος. Δεν είναι δημοκρατικό να αλλάζει κάθε λίγο και λιγάκι ο εκλογικός νόμος σύμφωνα με
    τα συμφέροντα του κυβερνώντος κόμματος, και τέλος (last but not least)
    4. ΠΑΙΔΕΙΑ ! Έλεος πλέον. Τα τελευταία 20-30 χρόνια, ο εκάστοτε Υπ. Παιδείας καταθέτει και έναν νόμο-πλαίσιο. Όσοι υπουργοί τόσοι και οι νόμοι-πλαίσιο. Ο κάθε υπουργός ήθελε να σώσει και να αναβαθμίσει την παιδεία. Και σε όλους αυτούς τους νόμους, η ακαδημαϊκή κοινότητα ήταν αντίθετη. Τι συμβαίνει και δεν έχουμε ηρεμία και σταθερότητα στον ευαίσθητο αυτό τομέα ? Μορφωμένοι (και αν είναι) άνθρωποι είναι, δεν μπορούν να σχεδιάσουν και να νομοθετήσουν ένα σύγχρονο σύστημα παιδείας ?
    Ευχαριστώ

    • akenaton avatar
      akenaton @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 09/02/2013 13:31:56

      Σωστές οι προτάσεις σας. Καλό θα ήταν να καταθέτονταν και άλλες προς την κατεύθυνση των λύσεων πια και όχι των διαπιστώσεων.

      • γιατι? avatar
        γιατι? @ akenaton 09/02/2013 15:52:57

        δεν τις βρισκω σωστες!γιατι ειναι ρητορειες..
        θελουμε συγκεκριμενο χειροπιαστο λογο....με δεδομενα και απαντησεις
        ο χειροπαιστος λογος λειπει απο την πολιτικη,γιατι βολευει τους πολιτικους να αερολογους και να υποσχονται αφηρημενα...
        ΟΧΙ
        αυτο που λεει ο φακτορας ειναι συγκεκριμενο...ΑΣΕΠ,γραπτος παντα...ποιος περασε?οκ αυτος..ποιος τον παρεκαμψε?τον δρομο για τα εξεταστηρια..ποιος δεν εχει δωσει ποτε διαγωνισμο?στα εξεταστηρια...
        αυτος ειναιχ ειροπιαστος συγκεκριμενος λογος

        για την δικαιοσυνη το νουμερο ενα προβλημα,δικαστηρια αποκλειστικα για οικονομικες υποθεσεις,για ενστασεις διαγωνισμων,φορολογικες και αγορανομικες παρεμβασεις...να συνταχθουν οι νομοι και τα δικαστηρια αυτα πανω στην βαση μιας ταχυτατης και σωστης απονομης δικ.
        ηλεκτρονικη διακυβερνηση...τι διαβαζουμε εμεις δηλ στις σχολες?γιατι αργουν?μα γιατι αν περασει η ηλεκτρονικη διακυβερνηση σε ολες τις δομες του κρατους αντιο κομματικο κρατος

        • γιατι? avatar
          γιατι? @ γιατι? 09/02/2013 15:57:03

          θα μπορουσα τα παραπανω να τα επεξεργαστω(να δω και καποια ορθογραφικα)να τα στολισω με ωραιες λεξουλες για να εντυπωσιαστει κανεις ..την εχω αυτην την ικανοτητα,να εισαι βεβαιος...ΑΛΛΑ ΜΙΣΩ ΤΙΣ ΡΗΤΟΡΕΙΣ,αυτες κατεστρεψαν την χωρα,αυτες τον βαλτωνουν τωρα στις κρισιμες στιγμες

          τα πραγματα ειναι απλα..ο λογος πρεπει να ειναι αυτος
          εισαγωγη δεδομενων..
          επεξεργασια
          εξοδος
          ετσι θα λυθουν τα προβληματα...στον ελευθερο χρονο μας ας ρητορευουμε οσο θελουμε,για να μας ακουνε καποιοι και να ανοιγουν το στομα τους μια πιθαμη..
          οποιος αγαπαει την πατριδα του σε αυτην την φαση μισει και απεχθανεται την ρητορεια και τα γενικολογα ευχολογια-προτασεις που δομουν το πολιτικο μας συστημα

  2. Νησιώτης avatar
    Νησιώτης 09/02/2013 15:19:36

    Αυτό είναι το ζητούμενο.

  3. γιατι? avatar
    γιατι? 09/02/2013 15:47:29

    factora πολυ σωστα

    να τελειωσουν τα κομματικα βιλαετια...αν θελουμε σωστο και αξιοκρατικο δημοσιο ξεκιναμε απο αυτο...ΑΣΕΠ..άλλα κριτηρια δεν υπαρχουν για το ελληνικο δημοσιο...μονο αυτο,ολα τα άλλα ειναι προφασεις...
    ποιος παρεκαμψε τον γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ απο τοτε που υπαρχει?
    ολοι αυτοι που τον παρεκαμψαν ΑΛΛΑ ΚΑΙ ολοι οσοι διοριστηκαν ανευ διαγωνισμου στο δημοσιο να εξεταστουν σε γραπτο ΑΣΕΠ και οι καλυτεροι που θα μεινουν ,μαζι με οσους ηδη περασαν τον σκοπελο του γραπτου ΑΣΕΠ να ανταμειφθουν με εστω ελαφρως μεγαλυτερα εισοδηματα(αναφερομαι σε χαμηλα εισοδηματα,ειναι ντροπη τωρα να ακους πως επιτυχοντας του ΑΣΕΠ νεοδιοριστος αμοιβεται με 590 ευρω και τον στελνουν και στην ροδο στα νοικια ξερω γω,την ωρα που καποιος πρασινοφρουρος ή οτι της παλιας φρουρας στον δημοσιο τομεα εισαχθεντας χωρις διαγωνισμο(το λεω κομψα) να αμοιβεται με τα 4πλασια!ειναι περιπτωσεις που τις ακουμε στο περιγυρο μας και φριττουμε)..να δειξει και το κρατος την εκτιμηση του,εστω τυπικα στις γενιες που τα καταφεραν στον ΑΣΕΠ και σε οσες θα τα καταφερουν και δεν αμοιβονται αξιολογα.

    αυτα θα οδηγησουν σε ενα συρρικνωμενο δημοσιο τομεα μεσα απο την ανακαταταξη θεσεων που θα δημιουργηθει,αλλα και σε εναν αξιοκρατικο δημοσιο τομεα.Κανεις θιγεντας δεν θα μπορει να σταθει με σοβαρα επιχειρηματα απεναντι σε μια τετοια γραμμη..

    ομως κακα τα ψεμματα,ολοι μας πιστευουμε πως αυτο δεν θα γινει...κατι παλι θα βρουν για να καλυψουν αυτους που καλυπτουν παντα ριχνοντας το βαρος ολο σε οσους δεν φταινε σε τιποτα,στο αξιολογοτερο δηλ τμημα του δημοσιου.
    και με το ενιαιο μισθολογιο το ειδαμε αυτο,που εκοβε αδιακριτως και ιδιως τους νεοτερους και επομενως σε μεγαλο ποσοστο αξιοκρατικα διορισθεντες

    παρεπιπτοντως εγω δεν ανηκω και δεν δουλευω στο δημοσιο,αλλα κατανοω πως χωρις ενα σωστο δημοσιο,δεν μπορει να προχωρησει μια χωρα

  4. γιατι? avatar
    γιατι? 09/02/2013 16:01:14

    επίσης θέλω να εκφράσω τον θυμό μου για αυτά που ακούγονται περι αξιολόγησης των ΔΥ...
    ποιος θα την κανει αυτην?
    με ποια κριτηρια?
    ΤΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ΟΛΑ...

    εχουμε ενα κομματοποιημενο κρατος μεχρι το μεδουλι του,ΔΕΝ πρεπει να γινει καμια αξιολογηση,ειναι προφαση και φυσικα θα ειναι παντελως αδικη...σε αυτην την φαση να γινει διαχωρισμος βασει του μοναδικου κριτηριου του γραπτου ΑΣΕΠ δηλαδη οπως λεει και ο φακτορας
    σε μια μελλοντικη φαση που θα εχουμε αποχωριστει τα λαμογια και τα κομματικα ρουσφετια να γινει και αξιολογηση των αξιοκρατικα εισαχθεντων

    ΑΚΟΥ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΔΥ..για χαζους μας περνανε ή για 15χρονους?ουρτ

    • akenaton avatar
      akenaton @ γιατι? 09/02/2013 18:49:24

      Και πάλι σας ευχαριστώ !!!

  5. Στελιος avatar
    Στελιος 09/02/2013 16:13:09

    Για ψαξτε το λιγακι...


    Ο ΜΑΡΙΑΝΟ ΡΑΧΟΫ, ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ


    ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟ ΚΟΜΜΑ !......

    1. Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ

    2. ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ. ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ (ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΠΑΡΟΝ, ΜΕΛΛΟΝ) ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΧΥΟΥΣΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΜΕΣΑ. Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΘΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΩΝ ΠΡΟΝΟΜΙΩΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ. ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΣΚΟΠΟ.

    3. ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΛΟΥΝ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ

    4. ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΑΥΟΥΝ ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΤΟΥΣ.

    5. ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΧΩΡΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΙΣΠΑΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ

    6. ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΘΑ ΥΠΟΚΕΙΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΟΜΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ.

    7. ΤΟ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.
    ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΟΥΝ ΤΙΣ ΘΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ (ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ ΙΣΠΑΝΙΚΑ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΙΣΠΑΝΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

    Ley de Reforma del Congreso de 2011 (enmienda de la Constitución de España)

    1. El diputado será asalariado solamente durante su mandato. Y no tendrá jubilación proveniente solamente por el mandato.
    2. El diputado contribuirá a la Seguridad Social. Todo el mundo (pasado, presente y futuro) actualmente el fondo de jubilación del Congreso pasará al régimen vigente de la Seguridad Social inmediatamente. El diputado participará de los beneficios dentro del régimen de la Seguridad Social exactamente como todos los demás ciudadanos. El fondo de jubilación no puede ser usado para ninguna otra finalidad.
    3. El diputado debe pagar su plan de jubilación, como todos los españoles.
    4. El diputado dejará de votar su propio aumento de salario.
    5. El diputado dejará su seguro actual de salud y participará del mismo sistema de salud que los demás ciudadanos españoles
    6 El diputado debe igualmente cumplir las mismas leyes que el resto de los españoles
    7. Servir en el Congreso es un honor, no una carrera. Los diputados deben cumplir sus mandatos (no más de 2 legislaturas), después irse a casa y buscar empleo.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Στελιος 09/02/2013 18:52:08

      Απλά και κατανοητά. Γίνονται κατανοητά από τους ..... κληρονομικώ δικαίω βουλευτές μας; Αμ έπος, αμ έργον. Ας ψηφιστεί πάραυτα ανάλογο νομοσχέδιο μαζί με μείωση των εθνοπατέρων - εθνομητέρων στους διακόσιους (200). Δεν χρειάζονται παραπάνω!

    • tpe avatar
      tpe @ Στελιος 10/02/2013 08:50:34

      Γιαυτό οι Ισπανοί θα βγουν από την κρίση. Ενώ εμείς όχι. Θα μείνουμε σε αυτό το ανατολίτικο στυλ που έχουμε γιατί αυτό μας βολεύει...
      Βέβαια, ο τύπος που θα τολμήσει να φέρει τέτοιο νόμο/σύνταγμα στη βουλή, περάσει δεν περάσει στις επόμενες εκλογές θα θριαμβεύσει, οπότε μετά μπορεί να το κάνει πράξη.
      Όχι στα επόμενα 50 χρόνια όμως...

  6. ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ 09/02/2013 16:48:18

    Το Εθνικό Κτηματολόγιο μπορεί να προχωρήσει και να ολοκληρωθεί σύντομα, με ασφάλεια δικαίου και χωρίς να επιβαρυνθούν ούτε το κράτος, ούτε οι πολίτες κυριολεκτικά ένα ευρώ από την τσέπη τους. Και εξηγώ: Η Ελλάδα δεν είναι ένα κράτος, που πρέπει να αρχίσει τώρα από το μηδέν την δημιουργία Κτηματολογίου. Διαθέτει εδώ και πάνω από ένα αιώνα οργανωμένο σύστημα Υποθηκοφυλακείων σε όλο τη χώρα, που καλύπτουν κάθε σπιθαμή γης της Ελληνικής Επικράτειας. Λείπει η χαρτογραφική αποτύπωση των ακινήτων, ο πρώτος βασικός λόγος ύπαρξης Κτηματολογίου. Επομένως το Κτηματολόγιο μπορούσε να αρχίσει να λειτουργεί μέσα στα υπάρχοντα Υποθηκοφυλακεία, χωρίς να χρειάζονται ιδιαίτερα Γραφεία Κτηματολογίου σε όλη την χώρα. Μέσα στα Υποθηκοφυλακεία μπορούν να εγκατασταθούν οι τοπογραφικές υπηρεσίες, που θα αναλάβουν το έργο της χαρτογραφικής -τοπογραφικής αποτύπωσης των ακινήτων. Παράλληλα τα υπάρχοντα Υποθηκοφυλακεία, τα οποία διαθέτουν την σχετική υποδομή και τεχνογνωσία, θα προβαίνουν στην καταχώριση των εμπραγμάτων δικαιωμάτων των πολιτών στα ακίνητα με απόλυτη ασφάλεια δικαίου, ο δεύτερος βασικός λόγος ύπαρξης του Κτηματολογίου, χωρίς να επιβαρύνονται ούτε το κράτος, ούτε οι πολίτες ούτε ένα ευρώ, αφού ήδη οι πολίτες για την καταχώριση των συμβολαίων των ακινήτων τους στα Υποθηκοφυλακεία πληρώνουν αδρά και μάλιστα με ποσοστά επί της αξίας των ακινήτων. Ετσι τα Υποθηκοφυλακεία θα μετεξελιχθούν σε Γραφεία Κτηματολογίου με απόλυτη ασφάλεια δικαίου και σχεδόν αδαπάνως και γιά το κράτος και γιά τους πολίτες.-
    Στην Ελλάδα εδώ και μερικά χρόνια, όταν αποφασίστηκε μετά από ευρωπαϊκές πιέσεις η θέσπιση του Κτηματολογίου, συνέβη και συνεχίζεται μέχρι και σήμερα το εξής απίστευτο φαινόμενο: Συστήθηκε ιδιαίτερος Οργανισμός Κτηματολογίου, ο οποίος υπήχθη και υπάγεται στο ΥΠΕΚΑ (πρώην ΥΠΕΧΩΔΕ), επειδή τότε ο αείμνηστος Γιαννόπουλος με τον Λαλιώτη συμφώνησαν το Δικαιοσύνης να κρατήσει την Θέμιδα Κατασκευαστική και το ΥΠΕΧΩΔΕ να αναλάβει το Κτηματολόγιο. Λες και το Κτηματολόγιο δεν ήταν θεσμός δικαίου, αλλά απλά ένα τεχνικό έργο. Ετσι ξεκίνησε στραβά αυτός ο μεγάλος θεσμός, εξ ου και το λανθασμένο τότε σύνθημα "Η Ελλάδα μετράει", αντί του ορθού "Η Ελλάδα νοικοκυρεύεται". Ιδιαίτεροι θεσμοί Κτηματολογίου, ιδιαίτερα Γραφεία Κτηματολογίου, κατασπατάληση των κοινοτικών πόρων, εξαναγκασμός του Κράτους να πληρώσει τους μεγάλους χαμένους πόρους από τον προϋπολογισμό του και εν τέλει μετακύλιση του κόστους στους πολίτες με τον τελικό εξαναγκασμό αυτών να πληρώσουν πανάκριβα από την τσέπη τους το Κτηματολόγιο. Τα γραφεία αυτά στελεχώθηκαν μόνο από τεχνικούς και καθόλου από νομικούς (Δικαστές, Συμβολαιογράφους, Δικηγόρους, Υποθηκοφύλακες) με συνέπεια να γίνει το "έλα να δεις" στην καταχώριση των εμπραγμάτων δικαιωμάτων. Αυτό έγινε αντιληπτό μόνο τα τελευταία χρόνια, οπότε και αποφασίστηκε η τοποθέτηση και Δικηγόρων, φυσικά με πρόσθετο κόστος. Αλλο επίσης εξοργιστικό φαινόμενο: Αντί να αρχίσει η κτηματογράφηση από τις "ευαίσθητες" περιοχές, από αγροτεμάχια και οικόπεδα εντός ή εκτός σχεδίου, εκεί δηλαδή που "πονάει" η ακριβής αποτύπωση των ακινήτων του Δημοσίου, των Δημοσίων Οργανισμών, των Ο.Τ.Α., άλλων νομικών προσώπων και φυσικά όλων των πολιτών φυσικών προσώπων, άρχισε από τις πολυκατοικίες και τα διαμερίσματα των μεγάλων αστικών κέντρων, λες και η πρώτη ανάγκη ήταν να διασφαλίσουμε τα όρια των διαμερισμάτων μεταξύ τους. Το καλοκαίρι του 2008, όταν αποφασίστηκε να αρχίσει η κτηματογράφηση από τις πρωτεύουσες των Νομών, δόθηκε στους πολίτες ένα μικρό χρονικό περιθώρια τριών μόνο μηνών (από Ιούλιο έως Οκτώβριο), μέσα στο οποίο έπρεπε να τακτοποιήσουν ατακτοποιητους επί δεκαετίες τίτλους των ακινήτων τους, επειδή προφανώς οι τεχνικές εταιρείες, που ανέλαβαν την κτηματογράφηση, ήθελαν να συμπιέσουν το κόστος ώστε να έχουν οικονομικά το μεγαλύτερο δυνατό όφελος, με αποτέλεσμα χιλιάδες πολίτες να στριμώχνονται καθημερινά μέσα στο κατακαλόκαιρο, με στόχο το πουθενά και έτσι να βρίζουν την τότε Κυβέρνηση Καραμανλή ελέω Σουφλιά. Το Κτηματολόγιο είναι τεράστιας σημασίας ζήτημα, γιά το Δίκαιο, γιά την Οικονομία και γιά την Ανάπτυξη και έτσι πρέπει να το αντιμετωπίσουμε.-
    Ενα άλλο τεράστιο θέμα είναι φυσικά αυτό της γραφειοκρατίας. Θεωρώ, ότι αν και τρομάζει, δεν είναι δύσκολη η αποτελεσματική αντιμετώπιση του φαινομένου. Μία λύση θα ήταν η στελέχωση των δημοσίων υπηρεσιών με νομικούς και στην Ελλάδα υπάρχουν χιλιάδες αναξιοποίητοι νέοι νομικοί. Επίσης οι Γενικές Γραμματείες και οι Διευθύνσεις Υπουργείων με προεξάρχουσες αυτές των Υπουργείων Οικονομικών και ΥΠΕΚΑ, δεν είναι δυνατόν να δημιουργούν αυτή την απίστευτη γραφειοκρατία με την εκπόνηση σχεδίων νόμων, που ψηφίζονται από την Βουλή "στα τφλά" και την έκδοση καθημερινά
    τεράστιων σε όγκο αποφάσεων και "ερμηνευτικών εγκυκλίων", που αντί να απλουστεύουν, περιπλέκουν περισσότερο τα πράγματα. Οι καθημερινές συναλλαγές του πολίτη πρέπει να απλοποιηθούν. Δεν είναι δυνατόν ένας πολίτης, που επιθυμεί να μεταβιβάσει ένα σπιτάκι ή ένα χωραφάκι στο παιδί του, να εξαναγκάζεται να προσκομίσει πλήθος πιστοποιητικών, τα οποία αντί να μειώνονται, συνεχώς πληθαίνουν με αποφάσεις των Υπουργείων και της Διοίκησης. Ελπίζω να συνέβαλα στον δημόσιο διάλογο. Σας ευχαριστώ γιά την φιλοξενία στις σελίδες σας.

    • akenaton avatar
      akenaton @ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ 09/02/2013 18:58:11

      Όσον αφορά το κτηματολόγιο, νομίζω πως ίσως έχει κάποια βάση η πρότασή σας. Αυτό με τους δικηγόρους στις δημόσιες υπηρεσίες δεν το κατάλαβα. Απλοποίηση και κωδικοποίηση του σώματος των νόμων και διατάξεων χρειάζεται και η ψήφιση στο μέλλον απλών, κατανοητών και χωρίς παράθυρα και "φεγγίτες" νόμων. Νομίζω πως κι εσείς προτείνετε κάτι ανάλογο στην τελευταία παράγραφο του σχολίου σας. Ευχαριστώ.

  7. ΚΩΣΤΑς Β avatar
    ΚΩΣΤΑς Β 09/02/2013 17:01:35

    Ας μας πεί επιτέλους κάποιος ποιές υπηρεσίες δημοσίου τομέα υπάρχουν υπεράριθμοι και σε ποιές περιοχές;;;Αναλογικά να δούμε, ποιά σχολεία ,ποιά νοσοκομεία, ποιά κέντρα υγείας ,ποιές εφορίες, ποιά στρατόπεδα ,ποιά αστυνομικά κέντρα δεν "χρειάζονται";;;Ας μας πεί επιτέλους κάποιος πόσο είναι το κόστος 20000 δημοσίων υπαλλήλων που θέλουν να απολύσουν;;;Τους "μερικούς" υπεργολάβους του δημοσίου με τα πακέτα έξω ,δεν θα πεί κανείς κουβέντα;;Το δημόσιο το πλήρωσαν οι γονείς μας και οι παππούδες μας με στερήσεις για να έχουν ΔΩΡΕΑΝ παροχές .Έρχονται τώρα οι νεοφιλελεύθεροι της Αθηναικής Ν.Δ και οι εκσυγχρονιστές απο τους διάφορους οίκους ,μαζί με κάτι ορφανά της ακροδεξιας και της καναπεδάτης αριστεράς να ξεπουλήσουν ,λές και είναι του πατέρα τους το τσιφλίκι.Θέλεις κύριε "επενδυτά ' να δίνεις ρεύμα στους έλληνες;;; ελεύθερα ,'φτιάξε μόνος σου μονάδες και γραμμές και πούλα. Θές να πουλάς νερό ,φτιάξε δίκτυο και πούλα. Θές ιδιωτικό ΟΣΕ;;;κανένα πρόβλημα ,φτιάξε καινούριες σύγχρονες ράγες και σε προτιμάμε.ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ δεν θέλουν οι καρχαρίες ;;; εμείς με την προβληματική ΔΕΗ τον ΟΤΕ τον ΟΣΕ ΤΟΝ ΤΟΝ ........ ΚΑΙ ΑΥΤΟΊ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΤΥΑ ,ορίσστε πεδιον δόξης λαμπρό.ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΑΝΤΟΥ Ελληνικό δημόσιο με καινούργιους πραγματικούς επενδυτές και ΟΧΙ λεηλάτες κ Χατζηδάκη

  8. akenaton avatar
    akenaton 09/02/2013 18:46:39

    !!!!!!!!!!!!! ΕΝ πάσει περιπτώσει, σας ευχαριστώ θερμά!

  9. foros1 avatar
    foros1 09/02/2013 18:55:15

    "Κατόπιν και δεδομένου πως θα απαιτηθούν και άλλες συμπληρωματικές απολύσεις..."
    Καποιοι "κύριοι" αρχηγοί διαβεβαίωναν, ούτε ενα χρονο πριν, οτι δεν θα χρειαστούν απολύσεις!
    Οι επομενες εκλογες πλησιάζουν...

  10. michael avatar
    michael 09/02/2013 23:40:08

    μετα απο 35 χρονια στο δημοσιο ,απο την πειρα μου ενα εχω να πω ,οσο κυβερνα το βαθυ ΠΑΣΟΚ ακομα στο δημοσιο δεν θα προχωρησει τιποτα .οι ανθρωποι που μπηκαν απο το παραθυρο, απο το πουθενα, κατι τυχαρπαστοι μουσατοι ,αγραμματοι ,και κατι κυρατσες, απο καθαριστριες εγιναν γραμματεις,και ανωτεροι υπαλληλοι και κυριως αυτοι στη εφορια .ειχαν προσληφθει στην ΠΥΡΚΑΛ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΔΔΙΕ και βρεθηκαν με μεταταξη στην εφορια και στο ΙΚΑ.ποτε εγιναν αυτα; 1983 εως 1988.περιμενετε να παρει μπρος η μηχανη αυτη; εγω προσωπικα δεν το πιστευω ,με τετοιο υλικο ουτε σε 20 χρονια.η γνωμη μου ειναι αμμεση προσληψη με ΑΣΕΠ παιδιων με πτυχιο κυριως στην εφορια , με 5ετη συμβαση και αξιολογηση στο τελος "εκει πασχει περισσοτερο το συστημα" και τους υπαλληλους που εχει να τους δωσει λεφτα να καθωνται στο σπιτι, οι νεοι θα προσφερουν τα 10πλασια απο τον καθε αργοσχολο ,και θα βγαζουν και τα λεφτα των υπολοιπων ,οσο για τον ΤΣΙΠΡΑ αν αναλαβει ποτε την εξουσια τοτε θα καταλαβει τι θα πει ΠΑΣΟΚ -ΠΑΣΚΕ.