16/10/2009 13:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για «έκτακτες καταστάσεις» μιλά τώρα ο Γ. Παπακωνσταντίνου



H μείωση του ελλείμματος σε μονοψήφιο ποσοστό και η τιθάσευση του διογκούμενου δημοσίου χρέους αποτελούν τις δύο βασικές προτεραιότητες του οικονομικού επιτελείου, όπως τόνισε σήμερα ο υπουργός Οικονομικών κ.Γ.Παπακωνσταντίνου σε συνέντευξη του στο Reuters.

Ο επικεφαλής του οικονομικού επιτελείου επανέλαβε ότι η αποκατάσταση της εμπιστοσύνης είναι το κλειδί των εξελίξεων κι εξήγησε ότι πιθανότατα θα αναγκασθεί να προχωρήσει σε «μικρό» επιπρόσθετο δανεισμό, κατά το αμέσως προσεχές διάστημα. Ο επικεφαλής του οικονομικού επιτελείου έκανε λόγο για έκτακτες καταστάσεις, διευκρινίζοντας ότι το έλλειμμα θα ξεπεράσει φέτος, κατά πάσα πιθανότητα του 10%,ενώ προέβλεψε ότι θα απαιτηθεί μια τριετία- τετραετία για να πιάσει το στόχο του 3%.

Απέκλεισε το ενδεχόμενο της συγχώνευσης Αγροτικής Τράπεζας - Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, λέγοντας ότι αυτό δεν είναι στις προθέσεις του δημοσίου. Διευκρίνισε πάντως «αν υπάρξουν κινήσεις ιδιωτικών τραπεζών για να συγχωνευτούν τότε είναι δικό τους θέμα. Οι συγχωνεύσεις σε έναν κατακερματισμένο κλάδο, όπως ο τραπεζικός στην Ελλάδα, δεν κάνουν κακό.»

Τέλος, επιχείρησε να μετριάσει τις ανησυχίες για αλλαγή του ευνοϊκού καθεστώτος φορολόγησης της ναυτιλίας λέγοντας ότι «δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση αυτή τη στιγμή. Αναγνωρίζουμε τη σπουδαιότητα του ελληνικού στόλου».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/10/2009 14:31:53

    Μετά την απομάκρυνσιν εκ της κάλπης, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/10/2009 15:09:33

    ρωτάω εγώ... σε έκτακτες καταστάσεις βάζουμε επιδοτούμενες ανεμογεννήτριες; ή τις αναβάλουμε για 10-15 χρόνια; Γιατί αν έχουμε έκτακτες καταστάσεις και επιδοτούμε παλιοσίδερα, θα ρωτάω αγενώς για τα κίνητρα.

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ archaeopteryx 16/10/2009 16:07:53

      ΟΠΑ, ένα λεπτό…..
      Η κλασική οικονομική θεωρία λέει ότι σε ύφεση το κράτος κάνει επενδύσεις ακόμη και δανειζόμενο προκειμένου να κινήσει την οικονομία. Το πρόβλημα είναι ότι εμείς είμαστε υπερδανεισμένοι, οπότε χρειάζεται να περπατήσουμε πάνω σε μία πολύ λεπτή και δυσδιάκριτη γραμμή….
      Χωρίς επενδύσεις και κατανάλωση θα καταρρεύσουμε όλοι μαζί, και από το δύο οι επενδύσεις και μάλιστα σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας είναι η πλέον ενδεδειγμένη….
      Οπότε, όχι να μην τα αφήσουμε για 10-15 χρόνια ….. είναι κακή ιδέα ……
      Και μη ξεχνιόμαστε. Οι νόμοι της φυσικής και της οικονομίας ισχύουν με … όλες τις κυβερνήσεις ….. και είτε μας αρέσουν είτε όχι …..

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Περίεργος 16/10/2009 16:17:46

        Οι Κεϋνεσιανοί και οι supply side... Δηλώνω το δεύτερο και είμαι κατά των πάσης φύσεως φόρων.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 16/10/2009 17:28:55

          +1
          Σε περίοδο ύφεσης τα κράτη κάνουν επενδύσεις, δεν πετούν χρήματα από το παράθυρο σε πράσινα άλογα, γιατί τότε βρίσκεσαι να τραγουδάς το ρεφρέν "...τα αλόγατα τα αλόγατα"

          Μπορείς όμως:

          -να μηδενίσεις τους φόρους στα κεφάλαια που δεν διαμοιράζονται αλλά επενδύονται για να δημιουργήσεις θέσεις εργασίας
          -να καταργήσεις αντί τα Υπηρεσιακά αμάξια (για να γλιτώσεις 350,000,000) καμιά 10,000 Προέδρους, ΔΣ, Δ. Συμβούλους γλυτώνοντας 4-5,000,000,000 με πραγματικές συνενώσεις
          -μπορείς να κάνεις λειτουργική συνένωση Υπουργείων και όχι εικονική
          -μπορείς να μειώσεις τις ασφαλιστικές εισφορές πχ στο 25% δίνοντας διψήφιες αυξήσεις της τάξης 12% στους εργαζόμενους (που θα πάει στην κατανάλωση) και μειώνοντας με +10% το κόστος παραγωγής
          -μπορείς να ανοίξεις τα κλειστά επαγγέλματα πετυχαίνοντας ένα +2% αύξηση του ΑΕΠ
          -μπορείς να μηχανογραφήσεις και όχι να ...... μηχανορραφήσεις το τετράγωνο Ασφαλισμένος-Ιατρός-Φαρμακείο-Ταμείο μειώνοντας σε πάνω από 100& τις δαπάνες των ...τσεπών

          ή

          μπορείς να πάρεις ΑΠΕ από την SIEMENS

          διαλεχτεεεεεεεεεεεεεε;

          ΥΓ

          ή κάποιοι κύριοι ήταν αναξιόπιστοι 03/10 ή είναι σήμερα.
          Ας διαλέξουν....

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 16/10/2009 18:35:42

          πες πες, μπορεί και να πεισθεί...

  3. aris53m avatar
    aris53m 16/10/2009 15:20:57

    ε αυτές είναι οι διαφορές της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ

    Ο Καραμανλής είπε οτι θα φορολογήσει τον λαό και το εννοούσε, ο Παπανδρέου είπε ότι δεν θα φορολογήσει τον λαό και δεν το εννοούσε

  4. zippo avatar
    zippo 16/10/2009 15:29:19

    a little bit Photoshop Please!!!

  5. ΠΙΠΑΠΙΠΑ avatar
    ΠΙΠΑΠΙΠΑ 16/10/2009 15:35:53

    τι χαρα ειναι αυτη των κυβερνητικων Σοσιαλιστων? Ουτε με photoshop δε βγαινει το χαμογελο.

    ειδατε κανεναν να γελα ?? ( εκτος του ΓΑΠΠ )

  6. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 16/10/2009 16:11:02

    Καραμανλή γύρνα πίσω στην προεδρία της ΝΔ και θα επιστρέψεις στην πρωθυπουργία θριαμβευτής

  7. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 16/10/2009 16:21:27

    Αυτή είναι η μεγάλη ευκαιρία τής κυβέρνησης νά περάσει τίς αναγκαίες διαρθρωτικές αλλαγές στό ασφαλιστικό, στά επαγγέλματα, στήν εφορία κλπ. Άν δέν τό κάνει καί λειτουργήσει μέ εισπρακτικού καί μόνο χαρακτήρα μέτρων(το πιθανότερο)τότε θά έχει ίδια διάρκεια μέ τά μέτρα, δηλαδή 6-12 μήνες.

    Από ότι φαίνεται οί αγορές θά μπορέσουν νά απορροφήσουν μερικά δίς ακόμα Ελληνικών ομολόγων. Όταν όμως γυρίσουν (καί θά γυρίσουν) τί θά κάνει ή κυβέρνηση τότε?

    Άς μήν ξεχνάμε ότι τά Ελληνικά ομόλογα είναι γίνονται Repo στήν ΕΚΤ μόνο άν η πιστοληπτική διαβάθμιση είναι ΒΒΒ καί άνω. Πρός τό παρόν είμαστε στά Α-. Μέ λίγα λόγια άν υποβαθμιστούμε άλλα 2 σκαλάκια, τότε χρεωκοπία Ante Portas.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/10/2009 17:04:41

    Από τι πολλές κυβιστίσεις, ο παπακωνσταντίνου βλέπω να μετατρέπεται σε Ιωάννη Μελισσανίδη!

  9. ataktos avatar
    ataktos 16/10/2009 18:17:36

    Το μάθημα έγινε κατανοητό ...

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/10/2009 19:40:48

    Διάβασε μήπως κανείς τίς αποψεις τής κυρίας Παναρίτη-πώς την λένε-στον Κυριακάτικο ένθετο τής Καθημερινης??
    Το Νο 2 τού Ψηφοδελτιου Επικρατείας ντέ που την έκαναν οι αναγνώστες τού Guardian λιγάκι ΄κιμά΄μέ τά σχόλιά τους...
    Πρώτον η Κυρία δηλώνει Νεοφιλελεύθερη.
    Δεύτερον η Κυρία δήλωσε πώς δέν χρειάζεται να μπούν περισσότεροι φόροι ,αλλά να πληρώνουν φόρους περισσότεροι..
    Φυσικά δεν διευκρίνισε ποιοι ειναι οι ΄΄περισσότεροι΄πού θα πληρώνουν φόρους,οπως επίσης αν αυτοί οι περισσότεροι θα πληρώουν ΄Ομοιο φόρο΄ και άλλα πολλά πού μου θύμισαν τις Δηλώσεις Παπαθανασίου πριν τίς εκλογές οτι ΄αδυνατεί να ακουμπήσει εισοδηματίες άνω τών 600000 ευρώ ετησίως΄...

    Ολα τριγυρω αλλάζουνε και όλα τά ίδια Μένουν............

  11. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/10/2009 20:19:02

    Έχουμε ακόμα καιρό πολλές κωλοτούμπες θα δούμε ακόμη