#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/11/2010 13:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για Τσάρος, ή για ....Ζολώτας;



Όπως διαβάζω στις σημερινές εφημερίδες κορυφαίο ρόλο στις διαπραγματεύσεις της χώρας με τη Γερμανία για τον μόνιμο μηχανισμό στήριξης αναλαμβάνει εν όψει της κρίσιμης Συνόδου Κορυφής ο Λουκάς Παπαδήμος. Η συγκρότηση της επιτροπής συμφωνήθηκε κατά τη διάρκεια της πρόσφατης συνάντησης του Γιώργου Παπανδρέου µε την καγκελάριο Μέρκελ στο περιθώριο της Συνόδου του ΝΑΤΟ στην Πορτογαλία. Το θέµα συζητήθηκε και σε συνάντηση που είχε χθες το απόγευμα ο κ. Παπανδρέου µε τον κ. Παπαδήµο.

Έχουμε επισημάνει άλλωστε ότι όλες αυτές τις ημέρες των (στημένων;) διαφωνιών με την Τρόικα, ο κ. Παπαδήμος ήταν συνεχώς δίπλα στον κ. Παπακωνσταντίνου, σαν τον δάσκαλο που δεν αφήνει από τα μάτια του τον ανεπίδεκτο μαθήσεως μαθητή του.

Κατόπιν τούτων ευλόγως τίθεται το ερώτημα: Για που τον προορίζουν τον κ. Παπαδήμο;. Για Τσάρο της οικονομίας, ή για πρωθυπουργό της ... οικουμενικής με τη Ντόρα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/11/2010 13:34:08

    Παει Για Ζηκος του Παντοπωλειου του του οψιμου "γαμπρου" ΓΑΠ..
    εε ρε εχει να πεσει ντοματια ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ !!!
    http://www.youtube.com/watch?v=0fcByF7xL8o&feature=related

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/11/2010 20:00:26

      +1000
      Το βιντεάκι περιγράφει πλήρως την παρούσα σχέση GAP-Παπαdeemou

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 23/11/2010 20:04:41

        H Καραζαμπούκου είναι η Μέρκελ?

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/11/2010 13:35:29

    Όσοι νομίζουν ότι ο Παπαδήμος, όντας επί 10 χρόνια ένας από τους ισχυρότερους ανθρώπους της Ευρώπης, δέχθηκε εύκολα να γίνει απλό μέλος σε μια ομάδα εργασίας, μάλλον κάνουν μεγάλο λάθος και θα το διαπιστώσουν σύντομα: όταν ο ΓΑΠ θα "αποδράσει" στην κοσμοπολίτικη θέση που του έχουν τάξει και ο Ραγκούσης ως διάδοχός του θα κληθεί να συγκυβερνήσει με τη Ντόρα και τα αριοστεροδέξια εξαπτέρυγα (Κουβέλη - Καρατζαφέρη).

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 23/11/2010 13:37:31

      και ο Μπεννυ θα μεινει με τις καλυκες ?? τις ..... τις Αμερικανικες?

      ΠΠ

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/11/2010 17:41:52

        O Μπένυ κάηκε από τό καψούλι πού έσκασε στα χέρια του
        Οι Αμερικανοί ανταλλάσουν τα δολλάρια με... ..Χρυσό τώρα!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 23/11/2010 13:43:11

      Λάβετε επίσης υπ' όψη, ότι σήμερα μιλάει σε εκδήλωση ένα άλλο γνωστό εκσυγχρονιστικό ζόμπι του παρελθόντος, ο Αλ. Παπαδόπουλος. Προφανώς θα "βγάλει" τους συνήθεις χρησμούς του, στην κατεύθυνση που χάραξε ο Μητσοτάκης (που τόσο τον συμπαθεί).

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αυριανιστής 23/11/2010 13:51:26

        Ο Παπαδόπουλος, πάντως, έχει πει πολλά σωστά πράγματα και ήταν απείρως καλύτερος ως Υπουργός Υγείας από Κακλαμάνη και Αβραμόπουλο (no comments...).
        Θα επισημάνω ένα πράγμα ακόμα: Δεν διακατέχεται από εθνομηδενιστικά σύνδρομα, σε αντίθεση με άλλους εκσυγχρονιστές.
        Προσωπικά, τον θεωρώ μία πολύ σοβαρή μορφή της πολιτικής και δεν έχω αμφιβολίες ότι θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός ως πρωθυπουργός από τον ΓΑΠ. Και πιο πατριώτης, επίσης (αν και δεν είναι δύσκολο να είσαι πιο πατριώτης από τον ΓΑΠ, είναι σαν να λέμε ότι είσαι πιο straight σε σχέση με τον Λάκη Γαβαλά...).

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Αυριανιστής 24/11/2010 01:59:37

        Ο Παπαδόπουλος είναι ίσως, ο μόνος σύγχρονος πολιτικός, που δεν γελοιοποίησε τις επιστημονικές του γνώσεις "για το καλό του κόμματος". Και ήλθε σε σύγκρουση με πολλούς στο όνομα της πραγματικής προόδου, όπου πέρασε. Γι' αυτό και είναι αντιπαθής στους πράσινους "συντρόφους" του και τον κράτησαν στην απ' έξω. Για μένα είναι ο κορυφαίος στο ΠΑΣΟΚ.

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 23/11/2010 13:52:26

    Ο ΚΟΣ ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ ΣΥΝΗΠΗΡΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ''ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ'' ΤΩΝ Κ. Κ. ΣΗΜΙΤΗ 7 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗ, ΤΟ ΛΙΓΌΤΕΡΟ (ΓΙΑΤΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΣΠΟΡ...). ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΗΘΙΚΟ ΑΥΤΟΥΡΓΟ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΝΩΠΟ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗΝ ΘΑ ΤΗΝ ΑΞΙΩΝΑΜΕ !

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 23/11/2010 13:58:09

    Μήπως τελικά είναι ένας ακόμη γκαουλάιτερ, που επιβλέπει μήπως τυχόν και δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους τα εδώ ανδρείκελα;

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 23/11/2010 14:12:13

      Εγω αυτο εχω καταλαβει...
      Αλλα τουλαχιστον ξερει οικονομικα και εχει γερα κονε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Επώνυμος 23/11/2010 14:18:37

      Ναι, αλλά για να είναι αποτελεσματικός ως γκαουλάιτερ, οι κατοχικές δυνάμεις πρέπει να του αναθέσουν ένα θεσμικό ρόλο. Εξ ου και μελλοντικός... Ζολώτας.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/11/2010 14:09:09

    Ε ναι.. να μας κυβερνησει και επισημα !! θα τον ζηταμε με αγωνια να μας σωσει!! τον ανθρωπο των Τραπεζων και του Πακγοσμιου Χρηματος !! χαχααα τον υπαλληλο τους δηλαδη Οικομενικο Πατριαρχη Ελλαδος και υφαλοκριπιδας.

    Προβλημα - Αντιδραση - Λυση ...

    ΠΠ

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/11/2010 14:20:09

    Δηλαδή, δια της μεταβατικής ιδιότητος, ο... Δρακουμέλ που τον στηρίζει με χέρια και με πόδια και τον μνημονεύει σε κάθε ευκαιρία, είναι κι αυτός "πατριώτης";

    Μην παρασύρεσαι από τον (όποιο) "έντιμο βίο" του ανδρός στα υπουργεία από τα οποία πέρασε, για να βγάλεις συμπεράσματα για τον πατριωτισμό του.

  7. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ avatar
    ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 23/11/2010 14:37:10

    Ο "ΚΥΡΙΟΣ" ΑΥΤΟΣ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΕΠΙ ΣΗΜΙΤΗ ΤΑ ΤΟΞΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΤΗΣ ΓΚΟΛΤΜΑΝ ΣΑΚΣ .Ο ΙΔΙΟΣ ΠΑΡΕΣΤΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΛΕΣΧΗΣ ΜΠΙΛΤΕΜΠΕΡΚ ΠΟΥ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΤΟΧΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΟΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ .ΤΟΝ ΒΑΖΟΥΝ ΣΑΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΗΝ ΛΑΙΚΗ ΟΡΓΗ. ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/11/2010 14:54:10

    xaxaaa εχει και κορωνα στο κεφαλι του !!! χαχαααα ωωωωω τι φωτο !!!

    Κωλουμπια θα μας κανει !! χαχααα

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/11/2010 16:20:36

    Παρτε τωρα και εναν Παπαδημο φετος 10 Νοεμβριου σε ομιλια στο ΜΕΓΑΡΟ !!

    Papadimos_Omilia_MEGARO_2010.11.10
    http://www.filefactory.com/file/b4646f8/n/Papadimos_Omilia_MEGARO_2010.11.10.docx

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/11/2010 16:29:14

    Παρτε και ενα ΦΕΚ
    Αρ Φυλλου 124,
    4 Ιουνιου 2002
    Φλωριδης + Παπδημος

    Bank of Greece Contract Elliniko Dimosio Tokoi FEK
    http://www.filefactory.com/file/b46475g/n/Bank_of_Greece_Contract_Elliniko_Dimosio_Tokoi_FEK.pdf

    Ολα οσα περιγραφονται ισχυουν και σημερα???????

    ΠΠ