#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2010 20:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατροί και ... Θεάματα

Η δημοσιοποίηση της λίστας των γιατρών του Κολωνακίου, έστω και τα αρχικά τους και η ειδικότητά τους, παίζει σήμερα παντού. Αύριο δε θα είναι πρώτη είδηση στις εφημερίδες. Ωραία, όλα αυτά που κάνει το υπουργείο Οικονομικών και σίγουρα πολύ καλύτερα από άλλες κυβερνήσεις που όλο ανακοίνωναν λίστες κι όλο τις έπαιρνε ο αέρας.

Το να πιάνεις προς παραδειγματισμό ορισμένους  που συνέβαλαν στη μετατροπή της χώρας σε ναυάγιο είναι σωστό. Το να τους πιάνεις, όμως, και να δημοσιοποιείς τα ονόματά τους με τραγούδια και κλαρίνα αυτό είναι επικοινωνιακό κόλπο, απ' αυτά που ευδοκιμούσαν πριν 20-30- χρόνια.

Δηλαδή θα ήταν δύσκολο στον κ. Παπακωνσταντίνου και στο ΣΔΟΕ να κάνουν τη δουλειάς τους αθόρυβα, χωρίς πολλές κουβέντες και συνεντεύξεις; Με το να μιλά όλη η Ελλάδα για δύο – τρεις ημέρες και να ξεχνά ότι βρίσκεται σε δημόσια διαβούλευση ένα από τα χειρότερα νομοσχέδια, αυτό του ασφαλιστικού, κάνει καλό στη χώρα;

Ή μήπως το ίδιο δεν έγινε με τον μεγαλοεφοπλιστή που έκρυβε ακίνητα 250 εκατ. ευρώ και το ΣΔΟΕ τον έπιασε στη φάκα; Εκαναν πρώτα τη διαρροή και μετά σαν μωρές παρθένες έλεγαν ότι δεν ξέρουν τίποτε και άφηναν ανοικτά τα πάντα.

Δίνουμε θεάματα για να ξεχάσουμε τον άρτο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 13/05/2010 19:12:25

    Το ιδιο εγινε και προχθες στον Αγιο Κοσμα: Ο πρωθυπουργος της χωρας αφησε τα κυρια καθηκοντα του για να δωσει μια παρασταση τσιρκου, οπως ηταν το γκρεμισμα ενος ερειπωμενου και εγκαταλελειμμενου κεντρου διασκεδασης. Ενα απο τα δυο συμβαινει: 'Η μας θεωρουν ολους συλληβδην ανεγκεφαλους που χαβουμε σαν χανοι ο,τι μας σερβιρουν. 'Η ειναι οι ιδιοι ανεγκεφαλοι και ανοητοι, οπως υποστηριζουν πολλοι, βλεποντας τα καθημερινα "κατορθωματα" τους! Αν υπηρχε εστω και κοκκος μυαλου, επρεπε ο εμπνευστης της παραστασης να παει χωρις δευτερη κουβεντα στο σπιτι του!

  2. Orestios avatar
    Orestios 13/05/2010 19:34:13

    Αν επιχειρούν να αντισταθμίσουν με τέτοια φθηνιάρικα κόλπα την μείωση μισθών κατά 30% και την κατακόρυφη αύξηση της φορολογίας είναι γελασμένοι.
    Δουλειά τους είναι να πιάνουν τους φοροδιαφεύγοντες και όχι επιτυχία.
    Μήπως να δίναμε στην κυβέρνηση επίδομα γιατί κάποια δουλειά τάχα?
    Επίτευγμά της είναι η σφαγή των μισθών. Αυτό δεν ξεχνιέται.
    Και για αυτό θα πληρώσουν.

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 13/05/2010 19:35:09

    Ενα χαρακτηριστικό εφεύρημα των εθνικοσοσιαλιστών,εδώ και εβδομήντα χρόνια:Δείχνεις έναν μπαμπούλα,δημιουργείς έναν εχθρό και τον πετάς στο πόπολο.Ετσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιά κάμποσο χρόνο.Το πόπολο βρίζει,πετροβολάει,λοιδωρεί εκεί που του δείχνουν και ξεχνάει τα μύρια όσα του μαυρίζουν τι ζωή.Σήμερα λοιπόν,οι γιατροί ! Αύριο ποιοί έχουν σειρά;

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 13/05/2010 19:44:08

      Οι υπόλοιποι φοροφυγάδες...

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 13/05/2010 19:57:36

        Συμπεριλαμβάνονται μέλη της κυβέρνησης ή όχι σε αυτούς?

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ tiramola 13/05/2010 20:08:08

        Θα προτιμούσα να μου ανέφεραν όχι τι διαπίστωσαν αλλά τι εισέπραξαν...γιατί αν λογαριάσω τα πρόστιμα του κάθε ΣΔΟΕ εμείς θα δανείζαμε την Γερμανία...

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ tiramola 13/05/2010 20:51:22

        Τέλειωσες με τις μετάνοιες σου, στην Παναγιά την Πράσινη ή συνεχίζεις;

  4. anonymous avatar
    anonymous 13/05/2010 19:54:34

    ήδη κάποιοι βγήκαν και λένε ότι τους πιάσανε άδικα. Αν δικαιωθούν δικαστικά που μάλλον θα προσφύγουν και κάνουν μετά αγωγή στο Ελληνικό Δημόσιο θα του πάρουν και δικαίως τα σώβρακα. Δηλ θα τους πληρώνουμε κι από πάνω με τις φανφάρες του ΓΑΠ και του βλάκα του Παπακων/νου.

    • Anonimi avatar
      Anonimi @ anonymous 14/05/2010 11:50:09

      Μα αυτό είναι το γελοιοδέστερο όλων. Η διαπόμπευση είναι παράνομη σε κάθε περίπτωση.
      Έτσι ακόμη και αν έκρυψε εισοδήματα ο ντοτόρε έχει κάθε δικαίωμα να τους πάει στα δικαστήρια και να πάρει όσα έχασε σε παράνομα έσοδα πίσω ως νόμιμη αποζημίωση για την παραβίαση του απόρρητου.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/05/2010 20:15:58

    Οι φοροφυγάδες;

    Είμαι κατά των φόρων. Αν 10 εκατομ Έλληνες είναι κατά των φόρων, κακώς έχουμε φόρους. Φόρους έχουμε για να τρώνε οι πολιτικοί και να πληρώνουν τους διορισμένους ψηφοφόρους τους. Ή να πληρώνουν τους εργολάβους που τους έβγαλαν. Αν και για αυτό δεν φτάνουν φόροι, χρειάζονται δάνεια, και νησιά και Αιγαίο. Φόρους έχουμε γιατί είxαμε 3.000.000 (αδίκως) πειναλέους που ονομάστηκαν Πασόκοι και έγινα άρχουσα τάξη. Ποτέ κανένας Πασόκος δεν προσέφερε κάτι. Πάντα έπαιρνε κάτι. Ή κλεμένα από τους επάρατους δεξιούς το 1981, η κλεμένα από τις επόμενες γενιές το 1996, ή κλεμένα από όποιον είναι εύκολη λεία τώρα. (Υπάρχουν και Πασόκοι που δεν πήραν, να σηκώσουν το χέρι τους να τους απαλλάξω)

    Τώρα τα τρωκτικά θέλουν φαϊ. Θέλουν αποπροσανατολισμό. Και το φασιστικό κράτος με την πασοκική ταμπέλα, συνεπικουρούμενος από τις λίγδες των καναλιών, μας ψυχαγωγεί. Θα χαίρονται οι χαχόλοι που έπιασαν γιατρούς. Αυριο που θα είναι στα Ιατρεία με σάπια εντόσθια, ή πονοκέφαλο, θα γλύφουν και θα παρακαλάνε για σωτηρία.

    Το Πασόκ έδειξε τις φασιστικές του προθέσεις. Αν η ΝΔ είχε κάνει κάτι τέτοιο, όλοι οι "Δημοκράτες" τι θα έλεγαν;

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2010 20:16:36

    Το φορολογικό απόρρητο προστατεύεται από το Σύνταγμα, ΝΑΙ ή ΟΧΙ ?

    Βρέθηκαν φοροδιαφεύγοντες, ΟΚ, οι ιδιώτες επαγγελματίες γιατροί οτίδήποτε θα πληρώσουν τα πρόστιμα που τους αναλογούν.

    Η δημοσιοποίηση όμως των στοιχείων τους είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων και οι θιγμένοι μπορούν να στραφουν σε ένδικα μέσα, τα οποία και θα κερδίσουν.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αλλενάκι 13/05/2010 20:35:34

      έλα βρε αλλενάκι, δεν πήγαν στην βίλα του κου δείναι ή το νησί του κυρίου τάδε, στο παραθαλάσσιο ερείπιο πήγανε, σεσημασμένο από το 2004. Αναρωτιέμαι να θα πάνε και στο Βο, αφού εκείνο είναι σε παράνομο κτίρο, με παράνομο μπάζωμα, παράνομο λιμανάκι...

      Το κράτος που επιλεκτικά κανει επίδειξη ισχύος για να δικαιολογήσει την ύπαρξη 4-5 φρούτων που παριστάνουν την κορυφή, είναι επικίνδυνο.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 13/05/2010 20:39:40

        ΑΝΤ1 και Λασκαρη...και Κουβελος η επιλεκτικοτητα ειναι ενδειξη Δημοκρατιας. Η επιλεξιμοτητα ειναι ενδειξη Σομαλιας.

        ΠΠ

      • ErnestoChe avatar
        ErnestoChe @ archaeopteryx 13/05/2010 23:01:19

        Ξεχνάς το αυθαίρετο δημαρχείο Βούλας (πρώην Pamela's) με την παγκοσμια πρωτοτυπία: εκεί στεγάζεται και η Πολεοδομία Βούλας. Δηλαδή κάθε τόσο η επιτροπή αυθαιρέτων πολεοδομίας Βούλας συνεδριάζει για να κρίνει πρόστιμα αυθαιρέτων σε αυθαίρετο κτίριο! Ι love this country!

    • tiramola avatar
      tiramola @ αλλενάκι 13/05/2010 20:48:25

      Αν έτυχε να δεις τον γνωστό και άλλοτε λαλίστατο ψυχίατρο Μυλωνάκη στην tv πριν λίγο θα καταλάβαινες τα περί υποκρισίας που φωνάζω τόσο καιρό…
      Αλλά αυτό είναι το λιγότερο.
      Τι σημαίνει απόρρητο φορολογικών στοιχείων και ποιά η σημασία του?
      Η ανοικτή κοινωνία , η κοινωνία της αλληλεγύης , η ανθρώπινη κοινωνία δεν έχει να κρύψει τίποτα.
      Διότι φυσικά δεν με ενδιαφέρει το κότερο του μεγαλογιατρού αλλά θα ήθελα μιά βαρκούλα να πηγαίνω για καθετή.
      Η διατήρηση αυτών των λεπτών ισορροπιών που είναι απαραίτητες για την κοινωνική συνοχή είναι και εν τέλει η αποστολή της κεντρικής εξουσίας που βάζει τους κανόνες και παρακολουθεί την σωστή λειτουργία τους.
      Την διάρρηξη του κοινωνικού ιστού την προκαλεί ο φοροφυγάς που δεν συνεισφέρει για ένα ισχυρό κοινωνικό κράτος και εν τέλει υπονομεύει λόγω και του υπαρχοντος οικονομικού μοντέλου την εθνική μας ανεξαρτησία.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2010 20:32:32

    Shit4Eyes
    Οταν ο φορος π πληρωνω ειναι ανταποδοτικος μονο στην Goldman Sachs και στα λαμογια του DaCapo, εεε δεν πληρωνω φορο. Η φορολογια οπως και οι ασφαλιστικες κρατησεις ειναι η αμαρτια της Ελλαδας. Τωρα θα τα ισιωσει το ΔΝΤ και ο ΓΑΠ ?? χαχαχαααααα ΚΑΜΙΑ ΤΥΧΗ ΛΕΜΕ και βαζω στοιχημα το οποιοδηποτε ποσον ή σε ειδος.

    Shit high and stare..
    ΠΠ

    • nancy avatar
      nancy @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2010 21:37:42

      Το stare σημαίνει αγνάντευε?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ nancy 13/05/2010 21:39:00

        εκ των συμφραζομενων... ΝΑΙ

        ΠΠ

      • nancy avatar
        nancy @ nancy 13/05/2010 21:52:53

        χιχιχι

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/05/2010 20:34:30

    Τι να κάνουν τα παιδιά;
    Να ρίξουν τα φώτα της δημοσιότητας:

    -στις δηλώσεις του Σαχινίδη;
    -στον Λοβέρδο που πάει να δείξει το γραπτό στον Ρεν για να πάρει βαθμό;
    ή στις φήμες για το διαφημιστικό του ΕΟΤ;

    Εδώ η ανεξάρτητη και αδιάφθορη κυβέρνηση μέχρι και με τα ΜΜΕ τα έχει βάλει...

    Οπότε θέαμα...αφήστε που περιμένω και νέα μέτρα καθώς θα κυκλοφορήσει και το dvd της κα Ντούβλη....

  9. popolaros avatar
    popolaros 13/05/2010 21:09:47

    Ένας ακόμα αποτυχημένος επικοινωνιακός αποπροσανατολισμός.
    Διαπόμπευση και να σκοτώνεται η μια κοινωνική ομάδα με την άλλη.
    Κάντε τη δουλειά σας αθόρυβα και αφήστε τα καραγκιοζιλίκια.
    Ή περιμένετε ήσυχοι μέχρι το φθινόπωρο που θα πέσετε.

  10. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 13/05/2010 21:19:09

    Ολα για ξεκάρφωμα γίνονται.

    Αφού περιμένω πως και πως ανακοίνωση του υπουργείου ότι και η δεσποινίς Τζούλια τους χρωστάει ΦΠΑ για το dvd.

    Να οργιάσουν πρωϊνάδικα και μεσημεριανάδικα.
    Να ενημερωθεί και για το κυβερνητικό έργο ο πολίτης.

    Θραξ Αναρμόδιος

  11. theagpar avatar
    theagpar 13/05/2010 21:55:54

    Η αληθεια ειναι στη μεση.
    Πολυ καλα τους εκανε! Αλλα πρεπει να υπαρξει και συνεχεια. Αν δεν υπαρξει τοτε οσα λεμε περι εντυπωσιασμου θα επιβεβαιωθούν πανηγυρικα.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/05/2010 23:20:01

    Για να καταλάβουμε όλοι τι γίνεται, και πόσο αφελής ή κακός είναι ο κάθε τιραμόλας:

    Από την μία έχεις τον οδοντίατρο του Κολωνακίου που δουλέυει φουλ, βγάζει κερατιάτικα, δεν πληρώνει φόρο και ζεί όμορφα.

    Από την άλλη έχεις τον κολλητό του Δημάρχου που παίρνει εργολαβίες και φτιάχνει ποδηλατόδρομους, υπερκοστολογημένους με δώρα στους πάντες και στον κολλητό του. Τι φόρο να δώσει αυτός κι οι κολλητοί του... Ζεί όμορφα.

    Στην τρίτη, έχεις το μεγαλοστέλεχος που δουλέυει 14ωρα τριγυρνάει τον κόσμο πληρώνεται αδρά, πληρώνει φόρο και περνάει καλούτσικα.

    Τον τρίτο τον αδικείς αν οι άλλοι δύο δεν "πιαστούν". Στους άλλους δύο, ο δεύτερος είναι φτιαγμένος απατεώνας, και μάντεψε ποιό κόμμα τον δημιούργησε (άσχετο αν ο Δήμαρχος που έχω κατά νου παριστάνει τον δεξιό)

    Ο Οδοντίατρος και το στέλεχος θα έπρεπε να έχουν φορολογικό κίνητρο να επενδύουν τα λεφτά τους, σε ξεξαμενόπλοια ή ...αιολικά. Τον Δήμαρχο στην φυλακή. Και γιατί δεν θέλουμε κίνητρα για επενδύσεις σε δεξαμενοπλοια ή αιολικά; Έεεε... να μην χαλάσουμς τον πακτωλό των μαύρων ή των τσάμπα χρημάτων... Το πιασες τιραμόλα, ή να στο κάνω ανάρτηση;

    • Geo avatar
      Geo @ archaeopteryx 14/05/2010 00:27:24

      Το φορολογικό κίνητρο για επένδυση σε δεξαμενόπλοια ή .... αιολικά θα πρέπει να συνοδευόταν και από μια φορολόγηση του υπολοίπου (πλην του επενδυόμενου) ετήσιου εισοδήματός τους με έναν συντελεστή 10% - 15% το μέγιστο. Εάν πάλι δεν επένδυαν κανένα ποσό, μια φορολόγηση με ένα ποσοστό 25% το μέγιστο, θα ήταν εντάξει. Εάν μάλιστα ήταν και απευθείας παρακρατούμενο (περίπτωση στελέχους) θα ήταν όλα μια χαρά. Το λεπτό ζήτημα στην ιστορία είναι που θα επένδυαν - εδώ ξεκινάει ο ρόλος των πολιτικών δυνάμεων και της διαμόρφωσης εθνικής στρατηγικής. Και δυστυχώς όπου στην Ελλάδα αναμειγνύονται οι πολιτικές δυνάμεις, αρχίζει και υπάρχει συναλλαγή και μάυρο χρήμα. Ο νοών ... νοείτω

  13. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 14/05/2010 11:00:21

    προς συναδερφους: " κόβουμε και καμιά απόδειξη" προς πολιτικούς: "τι ωραια και γρηγορα λειτουργει το ποθεν εσχες για τους γιατρους...για εσας?" προς πολίτες: " οταν κανετε ευχέλαιο για να εχετε την υγειά σας, ζητάτε αποδειξη απο τον παπά? απ' τους γιατρους γιατί ζητατε?"

  14. Tassos avatar
    Tassos 14/05/2010 14:11:13

    Καλά τώρα, σοβαρά σας χαλάει που δώσαν τα ονόματα? Ιδίως αυτόν που δήλωσε 300 ευρώ θα πρέπει να τον κουρέψουν με την ψιλή και να τον γυρνάν στις φτωχογειτονιές να τον πετάει ο κόσμος ροχάλες και σβουνιές.