11/03/2009 13:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί 82 και όχι 100;

Διαβάζοντας τη λίστα με τους 82 πιθανούς στόχους της τρομοκρατίας, θυμήθηκα ένα φοβερό ανέκδοτο. Πάει ένας τύπος σε ένα σουβλατζίδικο και παραγγέλνει 99 σουβλάκια. Μετά ο σουβλατζής τον ρωτάει «να τα κάνω 100;». Και ο τύπος πετάει τη φοβερή ατάκα « Μπα, άσε,  ποιος θα τα φάει;». Προφανώς ο συντάκτης της λίστας θα σκέφτηκε με ανάλογο τρόπο «να τους κάνω 100; Μπα, άσε,  ποιος θα τους φάει;».

Αξίζει πάντως να σημειώσουμε και τα εξής:

- Προφανώς οι τρομοκράτες πιστεύουν ότι οι πολιτικοί είναι τέρατα ηθικής και αξιοπρέπειας, γι αυτο και δεν τους συμπεριέλαβαν στη λίστα.

- Μαύρο κλάμα θα ρίχνει ο Τριανταφυλλόπουλος  που δεν τον έχουν βάλει στη λίστα.(θυμάστε τι έλεγε;).

- Τα βατοπαίδια που είναι οεο;

- ‘Άρα ο Ριρής δεν χρειάζεται τον μοτοσικλετιστή αστυνομικό πλέον. Παρεμπίπτοντος, τον είδα  τις προάλλες στην Βασιλίσσης  Σοφίας μέσα   σε ένα AUDI να διαβάζει την εφημερίδα του με ύφος καρδινάλιου.

- Τυχερός και ο Λαυρεντιάδης που δεν είναι κι αυτός στη λίστα. Μαθαίνω ότι θα το εκμεταλλευτεί και θα διώξει τους 51 bodyguards για να κάνει οικονομία.

Πάνος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 11/03/2009 14:32:31

    ΑΙΣΧΟΣ όλοι αυτοί με την τεράστια οικονομική άνεση, να προστατεύονται από τον έλληνα φορολογούμενο και να μένουν απροστάτευτες γριούλες που τις σκοτώνουν στην ψύχρα για να τους κλέψουν 300ευρώ!

    ΑΙΣΧΟΣ κύριε Μαρκογιαννάκη ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/03/2009 14:39:32

    @kanis: Πολλοί διατείνονται ότι δεν υπάρχει λόγος να είναι στόχοι και προσπαθούν να διακωμωδήσουν τη λίστα. Επομένως δεν θα χρειαστεί να πληρώσουμε οι υπόλοιποι για την προστασία τους. Συμφωνείς;
    Με τις εφημερίδες είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα, ο Ριζοσπάστης ειναι στόχος (αν κατάλαβα καλά), η Αυγή όχι. Πλίνθοι κέραμοι άτακτα ριγμένοι.

  3. kanis avatar
    kanis 11/03/2009 14:57:59

    @αλλενάκι

    Οποιος θεωρεί εαυτόν στόχο, προσωπικό του είναι το θέμα, ας το λύσει. Στόχος δεν γίνεται ο ανώνυμος υπάλληλος των 3,60. Οι στόχοι κατά κανόνα είναι εύποροι. Αρα, "αντέχουν" τα έξοδα προστασίας τους.

    Εκτός αυτού, τα σύνδρομα καταδίωξης διαφόρων, χρήζουν είτε ψυχιάτρου είτε ξεματιάστρας!

    Σε εποχές έκρηξης της εγκληματικότητας κι εθνικής οικονομικής κρίσης, η ενεπαρκής κι ανεκπαίδευτη αστυνομία, ας κάνει πρώτα σωστά τη δουλειά της: να φυλάει τον έλληνα φορολογούμενο, που την πληρώνει...κι όχι να τον πυροβολάει, επειδή "εκκινήθη"!

    Μην ξεγελιόμαστε, όλοι αυτοί οι αστυνομικοί που πάνε για φύλαξη διαφόρων, τι κάνουν... συνοδεύουν την κυρία του στόχου στο κομμωτήριο, πάνε για τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ, το παιδί στα κινέζικα, και τον κύριο στα ..νυκτερινά meeting! Ασε που πλέον είναι κάτι σαν accessoire πολυτελείας!

    Ας σοβαρευτούμε λίγο!

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/03/2009 15:08:37

    Συμφωνούμε απολύτως για το αδιάψευστο τεκμήριο της αθωότητας. Όσοι χρειάζονται ή έφεραν τον εαυτό τους σε κατάσταση να χρειάζονται σωματοφύλακες ας τους πληρώσουν από την τσέπη τους.
    Ούτε θα πληρώσουμε εμείς το τίμημα της μεγαλομανίας και τη φαιδρότητας παρασιτικών μυκήτων.

  5. kanis avatar
    kanis 11/03/2009 15:11:45

    @αλλενάκι

    Δεν υπάρχει σήμερα, η πολυτέλεια να πληρώνονται από τον κρατικό προβληματικό κουβά!

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/03/2009 15:17:14

    Ούτε λόγος.

  7. theo1611 avatar
    theo1611 11/03/2009 16:23:41

    Εξυπηρετεί το δημόσιο συμφέρον η δημοσίευση του Βήματος, όπως έγινε?

  8. Keep Talking avatar
    Keep Talking 11/03/2009 17:30:35

    Αυτοι ειναι αυτο που λεμε "κινουμενοι στοκοι" ;

  9. theo1611 avatar
    theo1611 11/03/2009 19:11:16

    To ρεπορτάζ του Βήματος είναι κατά τη γνώμη μου απαράδεκτο.

    Περιήλθε εις γνώση του μία λίστα και χωρίς διασταύρωση την έθεσε υπόψην του κοινού. Ως εάν να ήτο γραφείο τύπου της ΕΛΑΣ, της ΕΥΠ κοκ.
    Αν αυτό είναι δημοσιογραφία από έγκριτους δημοσιογράφους, εκδότες και εφημερίδες, εγώ πάω πάσο!!!

    Γιατί χωρίς διασταύρωση? Διότι δεν ανεζήτησε τις πληροφορίες στοχοθέτησης των συγκεκριμένων προσώπων, εάν ευσταθούν ή όχι!!!

    Γιατί όχι 100, 200, 500, 50 και μόνο αυτοί οι 82, όπως σωστά επισημαίνει το Post.

    Που είναι η πληροφόρηση εάν οι στοχοθετούμενοι έχουν ήδη ενημερωθεί ή όχι? Έκανε ο κ. Χατζίδης τηλέφωνο στην κα Χούκλη, π.χ. και εάν έκανε γιατί δεν μας λέει στο ρεπορτάζ του άν οι ενδιαφερόμενοι έχουν ενημερωθεί ή όχι και πως αντιδρούν!!! Που είναι το ρεπορτάζ αν έχουν ενημερωθεί και πως αντιδρούν, ή ότι δεν έχουν ενημερωθεί!!!

    Αν δεν έκανε όλα αυτά γιατί τα ονόματα και όχι η διαδικασία σε πρώτη φάση, δηλαδή ότι η ΕΛΑΣ καταρτίζει λίστες στόχους και ενημερώνει τις υπηρεσίες, αλλά οι ενδιαφερόμενοι δεν έχουν ενημερωθεί, κλπ. κλπ.

    Μπορεί να μην είμαστε δημοσιογράφοι, αλλά καταλαβαίνουμε τι εστί δημοσιογραφία και πως πρέπει (έπρεπε) να ασκείται!!!