#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/12/2011 16:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί, χρονιάρες ημέρες, ασχολούμεθα με τον Εφραίμ;



Σε θρίλερ εξελίσσεται η υπόθεση της προφυλάκισης του ηγούμενου της Μονής Βατοπεδίου, Εφραίμ, καθώς  εξέπνευσε στις 16:00 η προθεσμία για την εκτέλεση του εντάλματος σύλληψης και οι περαιτέρω εξελίξεις εξαρτώνται από το ιατρικό ανακοινωθέν που επίκειται για την κατάσταση της υγείας του. Γιατρός που εξέτασε τον ηγούμενο το πρωί δήλωσε πως την Τρίτη θα μπορεί να μεταφερθεί με πλωτό μέσο ή ελικόπτερο στο νοσοκομείο, αλλά η τελική του εκτίμηση θα δοθεί το απόγευμα με επίσημο ιατρικό ανακοινωθέν. Ο ίδιος ο ηγούμενος Εφραίμ φέρεται, σύμφωνα με μπλογκ φίλων της Μονής Βατοπεδίου, να έχει δηλώσει σε συνεργάτες του: «Είμαι μοναχός και πρέπει να παραδοθώ στη Δικαιοσύνη... Δεν λυπάμαι για τον εαυτό μου, αλλά γι' αυτούς που έστησαν αυτήν τη σκευωρία».

Στο μεταξύ δίνουν και παίρνουν οι απόψεις για τον Εφραίμ, τις δραστηριότητές του και για το αν έπρεπε να προφυλακιστεί παραμονές Χριστουγέννων. Άλλοι μιλάνε για "χτύπημα στην Ορθοδοξία", παραβλέποντας ότι ο μοναχός κατηγορείται για δύο κακουργήματα, κι άλλοι υποστηρίζουν ότι επδιδή όλοι οι Έλληνες είναι υποτίθεται ίσοι, άρα έπρεπε να εκδοθεί το ένταλμα εναντίον του - παραβλέποντας όμως ότι ο Άκης Τσοχατζόπουλος ή ο Τάσος Μαντέλης για παράδειγμα είναι πιο… ίσοι από τους άλλους και γι’ αυτό δεν είναι φυλακή.

Μήπως όμως και για ακόμη μια φορά γινόμαστε μάρτυρες ενός επικοινωνιακού παιχνιδιού που δεν έχει άλλο σκοπό από τον αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης;

Γιατί χρονιάρες μέρες πρέπει να ασχολούμαστε με τον Εφραίμ όταν υπάρχουν άλλα τόσο σοβαρότερα και κρισιμότερα θέματα;

Σκεφτείτε μόνο ότι ξαφνικά ξεχάσαμε ότι οι συνταξιούχοι θα δουν μειωμένα έως και 40% τα επικουρικά τους.

Αφήσαμε στην άκρη το ενιαίο μισθολόγιο που από την ερχόμενη Δευτέρα θα οδηγήσει σε δραματικές μειώσεις μισθών.

Κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε ότι η Ελλάδα είναι προς των πυλών της χρεοκοπίας, ότι το PSI δεν πάει και τόσο καλά, ότι η κυβέρνηση Παπαδήμου είναι κατώτερη των προσδοκιών.

Και το βασικότερο: Γιορτινές ημέρες με εκατοντάδες χιλιάδες άστεγους, ανέργους, φτωχούς, δυστυχισμένους Έλληνες, ίσως τα χειρότερα Χριστούγεννα των τελευταίων ετών. Όλα αυτά τα έχουμε αφήσει στην άκρη για ένα… ράσο που μπορεί να είναι και αθώο; Δηλαδή το δικαστικό συμβούλιο θα πάθαινε κάτι αν έβγαζε την απόφαση προφυλάκισης μια εβδομάδα μετά;

Κάθε φορά που συμβαίνουν δραματικά γεγονότα προκύπτει και ένα θέμα για να απασχολούν την κοινή γνώμη. Έτσι αυτά τα Χριστούγεννα τα περάσαμε παρέα με την δολοφονία στην Καστοριά και όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες που μόνο διεστραμμένους μπορεί να ενδιέφεραν και την υπόθεση του Βατοπεδίου που όλοι νομίζαμε ότι είχε εξαντληθεί.

Έλεος πια με τις… κουρτίνες μπροστά από τα πραγματικά προβλήματα και με τα χαλάκια για να κρύβουμε από κάτω το χάλι μας.

 Υ.Γ.

Αν δεν κάνουμε λάθος έχουμε κυβέρνηση Παπαδήμου, τουλάχιστον ακόμα. Τι έχει να μας πει λοιπόν επί των αποφάσεων της Δικαιοσύνης για τον Εφραίμ; Ότι η Δικαιοσύνη είναι ...ανεξάρτητη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. JOHN avatar
    JOHN 26/12/2011 18:10:03

    Ποιος ηταν ο πολιτικος προισταμενος του Εφρεμ και ποια αλλα πολιτικα προσωπα εμπλεκονται στην υποθεση;Οι πολιτικοι εδωσαν αφαιση αμαρτιων στους εαυτους τους με τις γνωστες παραγραφες που ψηφισαν και μενουν στο απυροβλητο.Πολυ σωστη κατα τη γνωμη μου η προσεγγιση στο θεμα που γινεται στο αρθρο.Ολα ειναι ενα σοου που προβαλεται απο τα ΜΜΕ και θυμιζουν καουμποικη ταινια του στυλ¨ο καλος,ο κακος και ο ασχημος¨,που φυσικα καλοι ειναι οι¨σωτηρες¨που μας εξουσιαζουν ωστε να δημιουργησουν το καταλληλο προφυλ για να συνεχισουν το¨θεαρεστο¨εργο τους.Ο γνωστος μας κωλοτουμπας Καρατζαφερης προτεινε παραταση των εντολοδοχων που μας κυβερνουν εως το τελος του 2012!!!Ετσι για τη φουκαριαρα την Ελλαδα,που τοσο κοπτεται.

  2. Μalraux avatar
    Μalraux 26/12/2011 18:36:19

    Tα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Το σκληρό, εκδικητικό, τραμπουκικό ΠΑΣΟΚ, με τη συγκατάθεση κάποιων "ψευτοαριστεριστών" έδειξε για άλλη μια φορά όλο το μένος τους εναντίων των υγειών θεσμών του Έθνους. Δέν υπάρχει αμφιβολία ότι πίσω από την απόφαση αυτή κρύβονται πολιτικές σκοπιμότητες, και εμπαθείς, πρόθυμοι δικαστές. Όμως "σκληρόν προς κέντρα λακτίζειν". Πλανώνται πλάνην οικτρά όσοι νομίζουν ότι ο ελληνικός λαός μπορεί να αποκοπεί από την Ορθοδοξία. Και κάτι άλλο: απαράδεκτη αρθρογραφία ορισμένων στο ANTINEWS για ισότητα απέναντι στο νόμο, κράτος δικαίου κλπ. Όλοι γνωριζόμαστε στην Ελλάδα: Τί ύποπτος ΄τελέσεως νέων αξιόποινων πράξεων μπορεί να είναι ένας ηλικιωμένος ηγούμενος; Θλιβερό κατάντημα της Ελληνικής Δικαιοσύνης... Αλλά μήπως μπορεί κανένας τομέας του κράτους να μείνει αλώβητος από την γενική διάλυση; Δυστυχώς τα χειρότερα έρχονται.

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 26/12/2011 18:49:03

    ο εγραιμ τρωγοπινε με τον Λαλιωτη και ποσους αλλους πολιτικους,,αριστερους και δεξιους ξενους και ελληνες

    ε,,φουσκωθηκε το θεμα,,τη γλυτωσαν πολιτικοι,,,ε,,αυτος κατι θα πληρωσει..

    οποιος παιζει μεγαλα παιχνιδια, και ειναι παπας,και οχι πολιτικος..,καποτε την παταει,,

  4. Parrot avatar
    Parrot 26/12/2011 18:49:40

    Θαρρω πως αυτο που ειπε καποτε ο μακαριτης Καραμανλης ισχυει ατοφιο αυτη την στιγμη ,οτι δηλαδη :
    "αυτο που γινεται τωρα στην Ελλαδα θυμιζει ενα απεραντο φρενοκομειο"..

    Αν καταλαβα καλα ο Εφραιμ διωκεται για "ανταλλαγες περιουσιας του μοναστηριου " με ακινητα του Δημοσιου.
    Το μοναστηρι διοικητικα ανηκει στο Οικ.Πατριαρχειο..

    Και ο Εφραιμ διωκεται ενω η αλλη πλευρα δεν τρεχει τιποτα!@!@!@@

    Δηλαδη για να καταλαβω οι ανταλλαγες θεωρουνται κλεψια,κακουργημα,εγκλημα ..τι τελος παντων ειναι?????

    Κυνηγανε τον Χριστοφορακο που λαδωσε κατι καθικια σαν εγκληματια και ζητανε την εκδοση του.
    Και αυτοι που τα "πηραν" δεν τρεχει τιποτα!!!
    Δεν μπορει θα μας τρελλανουν αυτοι... Δηλαδη εγω που λαδωνω (για να κανω την δουλεια μου εστω) ειμαι εγκληματιας και αυτος που τα "πιανει"ειναι αθωος???

    Αει σιχτιρ πια..

  5. Δικερως avatar
    Δικερως 26/12/2011 18:52:39

    Ασχολουμαστε γιατι ετσι γουσταρουμε!

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ Δικερως 26/12/2011 19:53:50

      Οπα ρε μεγάλε τσαμπουκά, προστάτη της Ορθοδοξίας. Μην ανοίξουμε τώρα κουβέντα για τα λαμόγια, όπου κι αν είναι αυτά, είτε φορούν ράσα είτε όχι.

  6. Δικερως avatar
    Δικερως 26/12/2011 20:14:23

    Αντε και καλα εγω ειμαι τσαμπουκας και προστατης της Ορθοδοξιας,εσυ τι δουλεια εχεις να μας την ψελνεις απ'ταριστερο στασιδι ρε μεγαλε?

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ Δικερως 26/12/2011 20:24:39

      Θες να πεις πως ότι είναι αντίθετο στη δική σου... ορθόδοξη γνώμη πρέπει να σβήσει από το χάρτη; Ωραία διαβάζεις τη διδασκαλία του Χριστού. Αμα είναι έτσι οι Χριστιανοί καλύτερα να πάνε όλοι φυλακή. Αντε, έχουμε σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούμε από τα ράσα.

  7. V. avatar
    V. 26/12/2011 20:21:39

    Αντί οι άθεοι πολιτικοί να μετανοιώσουν για τις οικονομικές και κοινωνικές καταστροφές που προκάλεσαν στην Ελλλάδα, προφυλακίζουν άδικα ένα Αγιορίτη Ηγούμενο ενός ιστορικού Μοναστηριού.
    Νά αφήσουν τις αντιχριστανικές επιχειρήσεις και προπαγάνδες και να ικετεύσουν τον Θεό να σώσει την χώρα.
    Τό σίγουρο είναι ότι όσοι κατηγόρησαν άδικα το Μοναστήρι, θα πληρώσουν, χωρίς καμμία εξαίρεση.

  8. Δικερως avatar
    Δικερως 26/12/2011 20:31:52

    Χαχα,καλα εισαι απιστευτος.Μονος σου χαρακτηριζεις,μονος σου ρωτας,μονος σου απαντας.Ασε που μας κανεις και κυρηγμα περι πιστεως,πραγμα που οπως φαινεται δεν εγκρινεις σε αλλους.Μαλλον το'καψες το φλαντζακι μου φαινεται,
    my dear.

  9. Θύμιος avatar
    Θύμιος 26/12/2011 21:02:40

    Να πέσει ο Πούτιν, δεν λέω, αλλά όχι να διαλύσουμε γι’αυτό την Ορθοδοξία. Αρκεί να πληρώσει ο Πελέκης.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 26/12/2011 21:04:12

    Από εδώ και πέρα, όποιος μοναχός ή κληρικός εμπίπτει σε πνευματικό παράπτωμα, θα βγαίνει μία ανακρίτρια αδέκαστη και θα διατάσσει την προφυλάκισή του. Έτσι μπράβο. Για να συνετιστούμε επιτέλους εμείς οι Ορθόδοξοι που τόσες εκατονταετίες πίνουμε το αίμα του ελληνικού έθνους, που έχουμε καταστρέψει τον Ελληνισμό, που αρπάζουμε τα χτήματα των ακτημόνων, που διαδίδουμε σκοταδισμό...
    Καιρός επιτέλους και στην Ελλάδα να ιδρυθούν γκουλάγκ και φυλακές για χριστιανούς, όπως έγινε στον 20ό αιώνα στην Ρωσία και την Ρουμανία. Καθυστερήσαμε. Το "τιμημένο ΚΚΕ" από το 1944 προσπαθεί να επιβάλει το πρόγραμμά του, που περιλαμβάνει και τα παραπάνω, και εμείς αρνούμαστε να το ακολουθήσουμε. Επιτέλους, αφού δεν μπόρεσε να τα κάνει αυτά το ΚΚΕ, ας τα πράξει ο συνασπισμός σοσιαλ- και νεο-φιλελεύθερων που είναι στα πράγματα. Πολλοί εκ των οποίων υπήρξαν παλιότερα τρόφιμοι του ΚΚΕ και της ΚΝΕ και των μπάσταρδων παιδιών τους, του ΚΚΕ Εσ. και του ΕΚΚΕ.

    Διότι από την υπόθεση των ανταλλαγών, αν όντως δεν υπάρχει ζημία του Δημοσίου όπως δείχνουν οι εκθέσεις των ορκοτών λογιστών, το μόνο που απομένει είναι ένα πνευματικής φύσεως ολίσθημα του π. Εφραίμ, τον οποίο θεωρώ απείρως καλύτερο και με απείρως λιγότερα ολισθήματα από εμένα. Και τούτα τα γράφω δίχως να έχω την παραμικρή πνευματική σχέση μαζί του ή με τη μονή.
    Καιρός λοιπόν και τα πνευματικά ολισθήματα να τιμωρούνται με φυλάκιση και δη με προφυλάκιση. Την ίδια στιγμή που η Ακαδημία Αθηνών, επί πρωθυπουργίας του Ακαδημαϊκού Λουκά Παπαδήμου, έχει μεταβληθεί σε παράδεισο της πρέζας, με τους Νιγηριανούς δίπλα στον τοίχο του νεοκλασικού οικοδομήματος να πουλάνε την πρέζα μέρα μεσημέρι! Ανενόχλητοι...
    Με τέτοια μυαλά, μόνο μία εθνική καταστροφή θα μας συνετίσει...

  11. georgios avatar
    georgios 26/12/2011 21:18:01

    Παρακολουθώντας το θέμα Εφραίμ που δημιουργήθηκε σκόπιμα χρονιάρες μέρες δεν ξέρω τι να πώ. Απ' ότι γνωρίζω προφυλακιστέος κρίνεται κάποιος όταν είναι ύποπτος φυγής ή/και ύποπτος διάπραξης των κακουργημάτων για τα οποία κατηγορείται. Ύποπτος φυγής δεν μπορεί να θεωρηθεί κάποιος που επανειλημμένα έχει ταξιδεύσει στο εξωτερικό τα τελευταία τρία χρόνια και μάλιστα προς όφελος του Ελληνισμού. Μήπως μπορεί να θεωρηθεί οτι θα είναι ηθικός αυτουργός στο ξέπλυμα μαύρου χρήματος; Μα βρήκαν τον ηθικό αυτουργό και φοβούνται μήπως συνεχίσει να είναι ηθικός αυτουργός σε ένα δήθεν έγκλημα που έχουν αφήσει ελεύθερους του τυχόν πρωτεργάτες; Η κρίση των δικαστών για τις δύο αυτές προϋποθέσεις προφυλάκισης πρέπει να βασίζεται σε προηγούμενα γεγονότα της ζωής του κατηγορουμένου. Που τα βρήκαν αυτά οι δικαστές; Άσε που δεν μας έχουν πείσει διόλου για τα την πιθανή ενοχή του Εφραίμ. Μήπως έχουν αυτοί να θρέψουν και να φιλοξενήσουν σπίτι τους περι τα 30.000 άτομα ετησίως σύν τους 120 μοναχούς της μονής σύν περί τα 100 άτομα εργάτες; Μήπως έχουν κάνει αυτοί που τον κατηγορούν, το τεράστιο έργο αναστήλωσης του μεγαλύτερου μοναστηριού της Ορθοδοξίας με ακτινοβολία παγκόσμια για το Έθνος και την Ορθοδοξία; Όχι βέβαια. Μας λένε οτι όλοι είναι ίσοι απέναντι στο νόμο ,αλλά τι ισότητα είναι αυτή όταν καθημερινά αφήνονται ελευθεροι αποδεδειγμένοι κακοποιοί και τώρα μας λέει το συμβούλιο των εφετών οτι η Ελληνική κοινωνία κινδυνεύει απο τον Εφραίμ; Δεν πείθουν κανένα και έτσι καταρρακώνουν το κύρος της Δικαιοσύνης Φαίνεται οτι το όλο σχέδιο έχει πολλαπλούς σκοπούς. Να καταρρακώσουν όσο κύρος έχει απομείνει στην ελληνική δικαιοσύνη, να πλήξουν την Εκκλησία και το μοναχισμό, να συντηρήσουν ένα δήθεν σκάνδαλο το οποίο μέχρι τώρα το μόνο που έχει αποδειχθεί είναι οτι ήταν ένα καλά ενορχηστρωμένο σχέδιο κατασκευής σκανδάλου με πολιτικούς σκοπούς, το οποίο είναι αλήθεια οτι επέτυχε με την βοήθεια των τηλεεισαγγελέων οι οποίοι μέχρι και σήμερα είναι ελεύθεροι και βγάζουν το φαρμάκι τους .Είναι το τελευταίο τίναγμα αυτών των πολιτικών που έστησαν το σκάνδαλο και κάποιος απαυτούς είναι και υφυπουργός δικαιοσύνης προκειμένου να ρίξουν στάχτη στα μάτια του κόσμου να ξεχάσει για λίγο την εξαθλίωση που μας έριξαν τα τελευταία δύο χρόνια μήπως και πάρουν κανένα ποσοστό παραπάνω στις επερχόμενες εκλογές και δεν σβήσουν από το πολιτικό χάρτη.

  12. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 26/12/2011 22:51:50

    "Απ’ ότι γνωρίζω προφυλακιστέος κρίνεται κάποιος όταν είναι ύποπτος φυγής ή/και ύποπτος διάπραξης των κακουργημάτων για τα οποία κατηγορείται."...ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ; !;!

    • georgios avatar
      georgios @ Γιώργος Βλάχος 27/12/2011 00:26:26

      Απ' ότι ξέρω όχι εκτός κιαν κάνω λάθος.Ας με διορθώσει κάποιος.

  13. Πρέσβης avatar
    Πρέσβης 26/12/2011 23:28:47

    Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει πολύ το θέμα, σε τι ακριβώς έχει βρεθεί ένοχος ο π. Εφραίμ;

  14. mojo62 avatar
    mojo62 27/12/2011 00:18:10

    22 Δεκεμβρίου 2010
    Σε 10 μήνες με τριετή αναστολή καταδικάστηκαν ο ηγούμενος της Μονής Βατοπεδίου, Εφραίμ, ο μοναχός Αρσένιος και η πρώην πρωτοδίκης Μαρία Ψάλτη.
    Πρωτόδικα είχαν καταδικαστεί σε φυλάκιση 15 μηνών με τριετή αναστολή για το μεθοδευμένο κλείσιμο της δίκης στο Πρωτοδικείο Ροδόπης,...
    το 2003, που είχε ως αποτέλεσμα να μην εκδοθεί ευνοϊκή απόφαση για το ελληνικό δημόσιο και να ανοίξει ο δρόμος της αναγνώρισης υπέρ της Μονής Βατοπεδίου για τις εκτάσεις της λίμνης Βιστωνίδας.

  15. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 27/12/2011 08:29:26

    "Πέφτω απ'τα σύννεφα"

    Εδώ μέσα οι σχολιαστές που κατακεραυνώνουν δικαίως την λαμογιά και βρωμιά του πασοκικού καθεστώτος βλέπουν ..."επιθεση κατά της ορθοδοξίας" στη δίωξη ενός ηγούμενου με offshore και μεγάλες μπίζνες στο real estate ..

    Καλά πάτε καλά;

    Χάθηκαν ΤΟΣΟΙ ΑΓΙΟΙ μοναχοί στο Άγιο Ορος να στηρίξετε; Γιατί τους εκθέτετε με έναν σαν τον Εφραίμ;; Δεν σας προκαλεί το θρησκευτικό συναίσθημα;

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 27/12/2011 11:31:35

      Καλά εσύ κι αν είσαι άσχετος.
      Οι μοναχοί αγαπητέ έχουν προσωπική περιουσία; Εχουν προσωπικούς καταθετικούς λογαριασμούς; Βρέθηκε κανένας τέτοιος λογαριασμός στο όνομα του γέροντα Εφραίμ; OXI βέβαια.
      Ετσι σας παίζει στα δάχτυλά του το παρακράτος του πασοκ......
      Σύμφωνα με τους ιερούς κανόνες όταν κάποιος καρεί μοναχος αυτομάτως ότι περιουσία έχει ως λαϊκός, πηγαίνει στο μοναστήρι της μετανοίας του.
      Κατάλαβεεες;
      Δεν είναι κακό να ρωτάμε πριν εκφέρουμε γνώμη.

  16. antonis1 avatar
    antonis1 27/12/2011 12:08:32

    Ο μπίσμεμαν αυτός με την δορά του μοναχού είναι επικίνδυνος...
    Ας σοβαρευτούν πρώτα απο όλα οι υποτίθεται χριστιανοί και υπερασπιστές της πίστης.
    Αμα φτάσαμε στο σημείο να αναγάγουμε και τον εφραίμ σε πρότυπο και φάρο της ορθοδοξίας το έχουμε χαμένο....
    Και μόνο που φάνηκε τόσο ανθρωπάκι και επιστράτευσε ένα σωρό ψέμματα για να αποφύγει την σύλληψη ,αρκεί για να τον κλείσουν μέσα μήπως και σώσει την ψυχή του...
    Αν και δύσκολο φαίνεται...
    Το χρήμα είναι πανίσχυρο .Αυτός ο τύπος πούλησε και την ψυχή του σαυτό.
    Πριν πουλήσει και κανένα κομμάτι της χώρας, ας τον ξαποστείλουν απο δώ σε κανένα μοναστήρι πραγματικό μπας και σώσει την ψυχή του.
    Χωρίς οφσόρ ,καταθέσεις και λοιπά χρηματοοικονομικά....Ούτε γεύματα με υπουργίσκους.
    Καλά θα κάνει και η εκκλησία μας να κρατήσει αποστάσεις .Δεν χρειάζεται να φορτωθεί και τον εφραίμ...

  17. kimon avatar
    kimon 27/12/2011 18:11:30

    Το έστειλα στο "βημα"αμφιβάλλοντας αν θα το δημοσιεύσει, το δημοσίευσε, όπως και πολλά blogs ήταν 8-12-2008, μάλλον και τώρα επίκαιρο.
    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

    Ψυχογράφημα Ρασοφόρων

    Ελληνοκυπριακοί βυζαντινισμοί ρασοφόρων σε απόλυτη διαπλοκή με το διεφθαρμένο Ελληνικό πολιτικό σύστημα.
    Υπάρχει μια διαχρονικότητα στη συμπεριφορά ρασοφόρων τύπου Εφραίμ,είναι όμως άδικο να βάλλεται μόνο ο ηγούμενος, ο οποίος ούτε τυχαίος είναι ούτε κατά τύχη έφθασε εδώ, υπήρχε μάλιστα η σκέψη για την τοποθέτησή του σαν πατριάρχη Ιεροσολύμων από το εκκλησιαστικό κατεστημένο Κύπρου.
    Ευφυής ,μεθοδικός ,αδίστακτος με ηγετικές ικανότητες,υποκριτικό ταλέντο ,κυπριακό επιχειρηματικό δαιμόνιο,ισορροπιστής ,βαθύς γνώστης του κακού που υπάρχει στην ανθρώπινη ψυχή, με ισχυρές εκκλησιαστικοπολιτικοεπειχειρηματικές πλάτες κατέλαβε στην κυριολεξία τον ελλαδικό χώρο «occupation”, θα ήταν το νέο πρότυπο του Μακιαβέλι « Ο ΗΓΟΥΜΕΝΟΣ» και ευρισκόμενος εντός θρησκόληπτης και κοιμωμένης μάζας έκανε το αυτονόητο...επιχειρηματική δραστηριότητα με το κράτος, κατορθώνοντας το ακατόρθωτο να υποτάξει και διαλύσει την γραφειοκρατία του και μάλιστα χωρίς δωροδοκία ,θα έπρεπε γι΄αυτό και μόνο να του δίναν βραβείο NOBEL.
    Σκούζει το πολιτικό σύστημα ότι το........ παραπλάνησαν, αντί να κατηγορεί τον εαυτό του για την αναξιοπιστία και αναξιότητά του « κοινώς μπάχαλο» χωρίς ουσιαστικούς ελέγχους ,χωρίς δημόσια διοίκηση, τα πάντα αφημένα στην τύχη τους , στην πολιτική σκοπιμότητα και στο καταραμένο πολιτικό κόστος που διέλυσε τούτο τον τόπο ...μας λείπουν οι καταξιωμένοι ...μας λείπουν οι σώφρονες μας λείπει ο ΗΓΕΜΟΝΑΣ.
    Και επειδή η εποχή των θαυμάτων και των ψεμάτων μας τέλειωσε ,ας δούμε τη στυγνή πραγματικότητα ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ... κοντεύει τα 300 δις ευρώ, με λιγότερα η Αργεντινή πτώχευσε εμείς θα αντέξουμε; 2,5 εκατομμύρια συνέλληνες χειμάζονται και σε λίγο με μαθηματική ακρίβεια θα μπουκάρουν και οι κοινωνικοί μουτζαχεντίν σαν χιονοστιβάδα.
    ΠΡΟΤΑΣΗ
    Αφ΄ενός συμβολή της Ελλαδικής Εκκλησίας με διάθεση της τεράστιας ακίνητης περιουσίας της για την διαγραφή μεγάλου μέρους του χρέους και αφ΄ ετέρου άνοιγμα και ενοικίαση των μοναστηριών του ΑΘΩ με το προσωπικό τους ,στην παγκόσμια κοινότητα{ άντρες-γυναίκες} με εισιτήριο σαν μοναδικό ΘΕΑΜΑ, για μια εικοσαετία και τα έσοδα υπέρ της διαγραφής του χρέους, ο μόνος κατάλληλος διαχειριστής για ευνόητους
    και αντικειμενικούς λόγους είναι μόνο ο ΕΦΡΑΙΜ,
    Δεν θέλω υποκριτικές φωνές και όχι ....περί ορθοδοξίας κλπ.
    Είναι αδυσώπητη ανάγκη το χρέος να πληρωθεί ας το συνειδητοποιήσει το πολιτικό σύστημα και ας υλοποιήσει αυτές τις «σκληρές πράξεις»χωρίς το καταστρεπτικό συναίσθημα της ενοχής καθώς και το καταραμένο πολιτικό κόστος....δικαιούται και ο λαός να είναι ευτυχισμένος και χορτασμένος όπως άλλωστε και οι ρασοφόροι.

    • V. avatar
      V. @ kimon 27/12/2011 22:57:47

      Ποιός είσαι εσύ να κάνεις υποδείξεις?
      Η μόνη διαπλοκή που υπάρχει είναι της συμμορίας των πολιτικών και επιχειρηματιών που ανέτρεψαν τον Καραμανλή με την σκευωρία κατά της Ι.Μ. Βατοπαιδίου και κατά στελεχών της Ν.Δ..
      Να πληρώσουν τον λογαριασμό αυτοί που συστηματικά δημιούργησαν το χρέος με τον δόλιο υπερδανεισμό της χώρας από το 1981.

  18. Θύμιος avatar
    Θύμιος 27/12/2011 21:50:06

    Η “προβοκάτσια Σημίτη υπέρ μεσαίωνα” (ΟΑΚΚΕ) -ταυτότητες -, είχε αποτέλεσμα, την εκλογή Φώφης στην Νομαρχία Αττικής, και την ίδρυση του ΛΑΟΣ. Ώστε ο Καραμανλής να κυβερνάει μ’ έναν Τατούλη, και χωρίς την Νομαρχία Αττικής.
    Τώρα με τον Εφραίμ, κάτι τέτοιο παίζετε. Ή να ιδρυθεί νέο κόμμα ή να αβανταριστεί άλλο, ήδη υπάρχον, ή να αλλάξει συμμαχίες το ΠαΣοΚ και να πάει με τον Κουβέλη, και με τον αντικληρισμό, να γλιτώσει τις εκλογές.