#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2011 13:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί φτιάχνει κλίμα η κυβέρνηση; Για εκλογές, για αναδιάρθρωση, ή για χρεοκοπία;



Μήπως στο εσωτερικό μας δουλεύουν άγρια για σχέδιο σωτηρίας που περιλαμβάνει και την Ελλάδα; Μήπως όλες αυτές οι ενορχηστρωμένες δηλώσεις περί λύσης – πακέτου που θα σώσει τη χώρα είναι τόσο διογκωμένες ώστε να εξυπηρετήσουν προεκλογικές σκοπιμότητες;

Και γιατί αντίθετες απόψεις όπως π.χ. του φίλου Παπανδρέου, του Ν. Ρουμπινί, που λέει ότι είναι θέμα χρόνου η χρεοκοπία και δε θα αντέξει το ευρώ, υποβαθμίζονται;

Μήπως, τέλος, οι απόψεις που κάνουν λόγο για αναδιάρθρωση του χρέους έχουν σκοπό να πιέσουν την Ελλάδα να πάρει ακόμη πιο σκληρά μέτρα, τέτοια που δεν θα αντέξει κανείς Ελληνας. Δηλαδή η κυβέρνηση να παίξει το χαρτί του εκβιασμού και της απειλής αναδιάρθρωσης, ώστε να αναγκάσει τους πολίτες να αποδεχθούν ασμένως ότι θα τους σερβιστιστεί.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο το δημοσίευμα του Economist (http://www.antinews.gr/?p=79950) που κάνει λόγο για αναδιάρθρωση η οποία είναι αναπόφευκτη.Σε δημοσίευμα με τίτλο «Ώρα για το σχέδιο B': η στρατηγική διάσωσης της Ευρωζώνης δεν λειτουργεί. Είναι ώρα για τις υπερχρεωμένες χώρες να αναδιαρθρώσουν τα χρέη τους», παίζει το παιχνίδι των αγορών σε αντίθεση με τα όσα μας λέει η κυβέρνηση: «Οι επενδυτές γίνονται όλο και πιο νευρικοί και η κρίση επεκτείνεται. Το "Σχέδιο Α'", το οποίο βασίστηκε στην αναβολή της αναδιάρθρωσης των χωρών με προβλήματα χρέους άξιζε την προσπάθεια, καθώς εξασφάλισε χρόνο. Αλλά δεν λειτουργεί πλέον», υπογραμμίζεται. «Η αναδιάρθρωση είναι τώρα πιο ξεκάθαρα ανεκτή από ότι ήταν το περασμένο έτος. Είναι επίσης φθηνότερη για όλους από ότι θα είναι σε μερικά χρόνια. Συνεπώς, χρειάζεται ένα "Σχέδιο Β'"».

Αυτά λέει το γνωστό περιοδικό το οποίο μαζί με τους FT παίζουν το παιχνίδι των αγορών και όσων θέλουν να κερδοσκοπήσουν σε βάρος της Ελλάδας.

Το πρόβλημα είναι τι κάνει η κυβέρνηση: Καθησυχάζει τον κόσμο ότι τις επόμενες εβδομάδες θα έρθει η λύση, το χρηματιστήριο ανεβαίνει, τα spreads πέφτουν, η αισιοδοξία επανέρχεται και η κυβέρνηση τη “σκαπουλάρει” προς το παρόν. Εκεί που ήταν υπό διάλυση, που ακόμη και οι δικοί της τη χτυπούν αλύπητα, διαρρέουν πακέτα λύσεων που θα αλλάξουν υποτίθεται τα πάντα στην οικονομία.

Λες και πρόκειται για μαγικές συνταγές, για πανάκεια δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν.

Ακόμη κι αν υπάρχει όντως λύση (που όλοι ευχόμαστε να υπάρχει για να βγούμε από το αδιέξοδο) δε θα πρέπει κάποιος να μας πει τα ανταλλάγματα που θα δώσουμε;

Μήπως θα πάρουμε πάλι το χάπι και μετά θα μας πουν ότι έτσι κι αλλιώς ο ασθενής πεθαίνει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TASSOS avatar
    TASSOS 15/01/2011 13:46:27

    H εξαγορά της χώρας, μέσω των Πασοκικών μεσιτών, είναι ο στόχος εδώ και 40 τουλάχιστον χρόνια (από την έλευση του Παπανδρέου Β στην Ελλάδα). Μην σπαταλάτε φαιά ουσία για τις μεθόδους των αγοραστών διότι αφενός δεν μπορούμε να ξέρουμε -αφού οι πόρτες που γίνονται όλες οι συζητήσεις είναι ερμητικά κλειστές- και αφετέρου οι τεχνικές λεπτομέρειες του ξεπουλήματος δεν νοιάζουν σχεδόν κανέναν. Το πρόβλημα της χώρας είναι πολιτειακό. Ο μόνος που πετάει κανένα πυροτέχνημα είναι το ΚΚΕ και ο Τσίπρας. Αν είναι να μείνουμε σε αυτούς τελειώσαμε. Όλα τα άλλα......

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ TASSOS 15/01/2011 16:33:46

      Σωστός.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/01/2011 13:50:06

    χαχαχ το εριξες στη φιλοσοφια Φακτωρα?? τι να απαντησει και σχολιασει κανεις... τι εκλογες???!!!! τι χρεοκοπια δεδομενη απο περσυ.
    δινουμε κατι καθε μερα που περνα και δεν παιρνουμε τιποτε και απο πουθενα ! εκτος των Δανειων. solidarite.

    ΠΠ

  3. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 15/01/2011 14:15:32

    Θα φανεί μόλις έρθει η Χίλαρυ. Αν θα μας λείψει το φαϊ ή κανένα νησί, μαζί με την υφαλοκρηπίδα του. Πάντως το χρέος, με αυτό που παράγουμε δε βγαίνει...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 15/01/2011 14:26:32

      Φανταζεσαι να ερχοταν η Κοντολιζα να δει τη Θοδωρα ??? γμ την τυχη μας.. εν ετει 2011 ?

      ΠΠ

  4. Orestios avatar
    Orestios 15/01/2011 14:24:20

    Ευτυχώς που υπάρχει το "αντίπαλον δέος" και η κυβέρνηση βρίσκεται συνεχώς στριμωγμένη.
    Για την ΝΔ λέω βρε!

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ Orestios 15/01/2011 14:26:55

      Ναι, τους έχουν ζορίσει πολύ!

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 15/01/2011 14:28:29

        Θα παρακαλούσα θερμά την ΝΔ να μην έχει τέτοια πυγμή.
        Θλίβομαι να βλέπω την κυβέρνηση να υποφέρει από την ασφυκτική αντιπολίτευση.

        • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
          ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Orestios 15/01/2011 14:35:16

          Είσαι άδικος.
          Μετά τη μετακόμιση θα γίνει χαμός.
          Έκτακτα δελτία θα έχει για την δράση της αντιπολίτευσης.

          • Maximilien avatar
            Maximilien @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 15/01/2011 14:36:43

            Ποια μετακόμιση;

          • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
            ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Maximilien 15/01/2011 14:43:41

            Συγγρού.

          • Orestios avatar
            Orestios @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 15/01/2011 14:44:15

            Πές το μου πως η αντιπολιτευτική δυναμική εξαρτάται από την μετακόμιση.
            Τώρα ησύχασα.
            Και τώρα που το θυμήθηκα να κατηγορήσω τον Φαήλο για υπονόμευση του αξιόμαχου, αποτελέσματα του οποίου διαπιστώσαμε έκπληκτοι τόσο καιρό.

        • Ανώνυμος avatar
          Ανώνυμος @ Orestios 15/01/2011 19:03:31

          Πουλάνε και καλτσον με εκπτώσεις τώρα

    • ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ avatar
      ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ @ Orestios 16/01/2011 19:02:46

      ΣΥΜΦΩΝΩ , ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

  5. TASSOS avatar
    TASSOS 15/01/2011 14:26:58

    FactorX: να μην χρησιμοποιείς διαφορετικά ψυεδώνυμα για να είναι και ο moderator εντάξει απέναντί σου

  6. zvaras avatar
    zvaras 15/01/2011 14:27:08

    Το τι κανει ο Γαπ το γνωριζουμε. Το θεμα ειναι οτι απο αντιπολητευση πατωσαμε...Καλα ειχε παρει φορα ο Αντωνης αλα γιατι εκωπσε? Γεμισε ο τοπος απο κρυφες οργανωσεις σε ολη την ελλαδα φιλαρακιαααα ξυπνατεεε...αμα βγουν ολα αυτα τα οπλα εξω η Τυνησια δε θανε τπτ.... Αντωνη αμα δεν κανεις την υπερβαση γρηγορα ...αστο να παει στο διαολο... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ.... και οποιον παρει ο χαρος

  7. Deneb avatar
    Deneb 15/01/2011 14:27:45

    Η αναδιάρθρωση ή χρεωκοπία ( το ίδιο είναι ) θα συμβεί.
    Αυτό είναι σίγουρο.
    Το θέμα όμως είναι αν θα συμβεί πριν ή μετά τις επόμενες εκλογές.

    Κατά τη γνώμη μου η αναδιάρθρωση θα έρθει μετά τις επόμενες εκλογές.
    Αυτό που θα κάνουν οι πονηροί της κυβέρνησης, είναι εκλογές λίγο πριν το κανόνι.
    Σιγά μην αναλάβουν να επωμιστούν το κόστος μια χρεωκοπίας. Θα αφήσουν την ΝΔ να κερδίσει τις εκλογές ώστε το πολιτικό κόστος να πέσει στη πλάτη της.
    Και θα κάνουν τα πάντα για να κερδίσει η ΝΔ τις εκλογές!
    Αν το σχέδιό τους πετύχει τότε θα έχουν απαλλαγεί μια και καλή από τον μεγάλο τους αντίπαλο, αφού η ΝΔ θα καταστραφεί εντελώς αν η χρεωκοπία συμβεί στη διάρκεια της δικής της διακυβέρνησης.

    Και πότε θα γίνουν οι εκλογές;
    Απρίλη, Μάη, κοντά το θέρος!

  8. spiros avatar
    spiros 15/01/2011 14:32:30

    Μάλλον προετοιμάει εκλογές και προσπαθεί να τις φέρει απαλά για να έχει τις μικρότεςρες δυνατές απώλειες. Δεν αποκλείεται όμως να περιμένει το χρόνο για να ολοκληρώσει το ξεπούλημα του Αιγαίου και να φύγει όπως ο ALI της Τυνησίας.

  9. nick avatar
    nick 15/01/2011 14:36:15

    Φτιάχνει κλίμα εκλογών και θα δει πως θα πάνε τα πράγματα μέχρι τέλη Φλεβάρη - αρχές Μάρτη.
    Προσωπική εκτίμηση: δεν θα τις τολμήσει. Αφενός μεν στις δημοσκοπήσεις που γίνονται (τις πραγματικές και όχι κάτι αστείες που κυκλοφόρησαν πρόσφατα), μιλάμε για ισορροπία δυνάμεων (σχεδόν ίδιο ποσοστό ΠΑΣΟΚ-ΝΔ), αφετέρου δε ακόμη και αν κάνει κάνει αυτά που έκανε πριν της περιφερειακές (διλήμματα, εκβιασμοί ψηφοφόρων ΠΑΣΟΚ) και με την προϋπόθεση ότι αυτά θα ξαναπιάσουν στο ήδη υποψιασμένο εκλογικό σώμα, δεν έχει να περιμένει κάτι παραπάνω από οριακή νίκη με αμφίβολη ακόμη και την οριακή αυτοδυμαμία.
    Είχαν μια εφεδρεία στη συμμαχία των προθύμων αλλά απ' ότι δείχνουν οι δημοσκοπήσεις δεν τους βγαίνει, αφού τα ποσοστά αντί να ανεβαίνουν δείχνουν τάσης εκμηδένισης.
    Συμπέρασμα: Δεν τους συμφέρει να κάνουν εκλογές. Αν τις κάνουν σημαίνει ότι τα πράγματα έφτασαν σε τέτοιο σημείο που μόνο με ανανεωμένη εντολή μπορούν να ανακοινώσουν αναδιάρθρωση-χρεωκοπία.

  10. TASSOS avatar
    TASSOS 15/01/2011 15:17:57

    Φάκτωρα, από το πρώτο σχόλιο μου το ψευδώνυμο είναι το ίδιο. Αν υπάρχει αλλού πρόβλημα (τεχνικό εννοώ) να το δούμε. Μετά από εμένα (μου το έχουν πει και άλλοι φίλοι) έχει εμφανιστεί και άλλος TASSOS ο οποίος έχω και εγώ διαπιστώσει ότι λέει διάφορα με τα οποία εξίσταμαι.

  11. TASSOS avatar
    TASSOS 15/01/2011 15:20:31

    Φάκτωρα, ευχαριστώ πολύ για την δημοσίευση, το ενδιαφέρον σου και το φιλότιμο το δικό σου και των άλλων συντελεστών του antinews. Εδώ θα είμαστε λοιπόν απέναντι από τον Ξέρξη.

  12. BlueSky avatar
    BlueSky 15/01/2011 15:21:40

    Τα πασοκολαμόγια της πασοκοφυλλάδας το ''Έθνος'', πασοκοφυλλάδα που αποδέχεται μόνο η συμμορία του πασόκ, δημιουργεί κλίμα υπέρ της συμμορίας, με πλαστές δημοσκοπήσεις. Το κακό είναι ότι υπάρχουν ακόμη, μερικοί ηλίθιοι πασόκοι-''έλληνες'' που τους πιστεύουν.
    Όμως.................................!
    Alea jacta est!!

    • BABIS avatar
      BABIS @ BlueSky 15/01/2011 18:36:05

      Φυσικά και υπάρχουν το 81 μπήκαν στο δημόσιο σαν κλητήρες, & καθαρίστριες αυτοί και τα παιδιά τους. Δεν προκειται να μην ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ. Αλλά τα εγγόνια και τα δισέγγινα τους δεν πρόκειται να ψηφίσουν.

  13. BlueSky avatar
    BlueSky 15/01/2011 15:23:46

    Ερώτηση: Πως θα πούμε στα τουρκικά ''Έθνος'';

    • anonymos avatar
      anonymos @ BlueSky 15/01/2011 17:50:39

      milliyet

  14. factorx avatar
    factorx 15/01/2011 15:24:10

    Κάντο Tassos-a αδελφέ να μην μπερδευόμαστε

  15. μικρός Οδυσσέας avatar
    μικρός Οδυσσέας 15/01/2011 15:35:19

    Πρώτα εκλογές και μετά αναδιάρθρωση ή το αντίστροφο;

    • popolaros avatar
      popolaros @ μικρός Οδυσσέας 15/01/2011 22:12:38

      ιδού το ερώτημα ??
      νομίζω ότι τον συμφέρει το πρώτο,γιατί με το δεύτερο δεν θα βρούνε ούτε τους ψήφους τους.
      Για αυτό φτιάχνουν και κλίμα επιτυχιών.

  16. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 15/01/2011 15:40:34

    Για να είμαι ελικρινής αυτό το υπεραισιόδοξο ελλαδικό σενάριο "λύσης πακέτου" δεν το διαβάζω πουθενά στον δυτικοευρωπαϊκό τύπο. Και κυρίως στο γερμανόφωνο και γαλλόφωνο. Από τη μέρα που το πρωτοείδα στο "Έθνος" αναζήτησα σχετική αρθρογραφία αλλά εις μάτην.
    Μάλλον θα έπρεπε να μας προβληματίσει το γεγονός περισσότερο.

    • μικρός Οδυσσέας avatar
      μικρός Οδυσσέας @ Εύμηλος 15/01/2011 15:57:31

      Είναι για εσωτερική κατανάλωση, που να το βρείτε...

  17. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 15/01/2011 15:47:47

    Κι ένα ενδιαφέρον άρθρο του γνωστού στην Ελλάδα νομπελίστα Γιόζεφ Στίγκλιτς

    http://derstandard.at/1293370724196/Joseph-E-Stiglitz-Verzweifelte-Hoffnung-fuer-das-neue-Jahr

  18. Ακυρος avatar
    Ακυρος 15/01/2011 15:53:43

    Αν το δεις αναλογικά -γιατί η Ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα- η μεθόδευση της διαδοχής από την κατηραμένη (Νδ), στο φερέλπιδον(ΠΑσοκ) είχε στοιχεία ...επαράτου!
    ...2-3 χρόνια "εξεγέρσεων", μπάχαλου, καταστροφών, ΦΟΒΟποίησης, με θύματα το ιστορικό κέντρο, την Οικονομία του εμπορίου και της πολιτισμικής επαφής , την περιφεριοποίησή του, την δαιμονοποίησή του, την κατάληψή του τελικά, από ...πολυπολιτισμικούς στρατούς,
    ....εξευτελισμός του πολιτικού κόσμου με ένα Καραμανλή, πάλι, σε άλλο κάδρο βέβαια ( δεν ήταν ...Παρών ο Γκοτζαμάνης, αλλά μια χαρά εξυπηρέτησε ένας... Κορκονέας!)
    ...το 1-1-4 "ντύθηκε" την κατάργηση ;ή όχι του άρθρου 16,
    ...Μια, ονόματι ΚΑΙ Μητσοτάκη -πάλι γελάει η ιστορία -κι η αποστασία στα τώρα, γίνεται κομματοπειθαρχική ...αποπομπή,
    ...Σκάνδαλα, Rώσοι, Κίνδυνος για τα ...Αμερικανικά συμφέροντα, υπερασπιστές τους -εκεί που δεν τους περιμένεις!
    ...Εμπρησμοί μετά φόνων, Πέμπτη, Έκτη -θα σε γελάσω- Φάλαγγα, εσωτερικό μέτωπο, Κανάλια πλέον στον ...ανένδοτο, -Ο Λαμπράκης πέθανε αλλά παρεμπιπτόντως η μαμά του..ζει-
    ...Οι τούρκοι εκεί, δυνατότεροι από ποτέ, η Κύπρος εκεί, παραδομένη όσο ποτέ, έτοιμη σα ώριμο φρούτο να φτιάξει πολλές μαρμελάδες με σιρόπια πετρελαίου,
    ....ο Χριστόφιας, ως ρόλος, στον ίδιο με τον προηγούμενο ...Στάλιν της Μεσογείου, στο πιο δουλοπάροικον, στο πιο μικρό, στο πιο ουτιδανό, πιο του κομπάρσου-σερβιτόρου, τέλος πάντων...

    -Πορτοκαλάδα θέτε; Δεν θέτε! Λεμονάδα;

    ...Η ...Βλάχου της εποχής, να φωνάζει για σωτήρες , μετεμψυχωμένη στον ...Μητσοτάκη, όταν έλεγε στο Παπαχελά πως "πρέπει να πάμε πίσω! Ο Έλληνας πρέπει να φτωχύνει!"
    Άσε πια για ...Τσιριμώκους και ...Γαρουφαλιάδες! Άπαντες παρόντες στο Ριμέικ!

    Οι "σωτήρες"- αυτή την φορά- έμαθαν από τα λάθη τους, άσε που σχεδιασμοί σαν του Κίσινγκερ έζησε ο ...Νους να τους δει να ολοκληρώνονται! Πήγαν με το νόμο!
    Εκλογές!
    Έκαναν την διαφορά(11 μονάδες!), "έχασαν" τα "λεφτά που υπήρχαν" σε μια νύχτα (4-5 Οκτωβρίου, συγκεκριμένα, στο συνέδριο του ΔΝΤ στην Κωνσταντινούπολη-Ιστανβούλ), κατήργησαν -αυτή την φορά ανάποδα ε!- ό,τι προσδιόριζε το "εθνικό/η", (και ως προσδιορισμός ενοχλεί!), κατήργησαν την ...Μακεδονία, το ...Αιγαίο, την ...ναυτιλία, ως υπουργεία,
    πέρασαν το μεταναστευτικό,τον Καλλικράτη, το Μνημόνιο, τον ...25ο μεσημβρινό -αφού κατάφεραν να κάνουν "ζήτουλες χρημάτων και συμφέροντος" τους υπερασπιστές του 27ου-, στείλαν την ...Κοκλα στην Θράκη, έβαλαν την Δραγώνα στο πΑϊδίας -έτσι για να μην χάσω επαφή με τα παλιά το βάζω-
    Κι άλλα κι άλλα!
    Προσφάτως είδαμε και την ...Συμβουλευτική να συνεδριάζει στην ΒΟυλή και να ψηφίζει το Ασφαλιστικό....
    Τα "κεκτημένα", το "δίκαιο του εργάτη", τα ...αποτελέσματα του "ταξικού αγώνα" και άλλα φληναφήματα, έλαβαν τέλος! Γκέϊμ Οβερ!

    Κι η πλάκα είναι, ότι ο Λαός αντιδρά πάλι όπως τότε!
    Χωρίς καμιά αντίδραση ουσίας.

    Κουρασμένος, ταλαιπωρημένος ,καμένος, φοβισμένος , «παιδαγωγημένος» από τους προστάτες του και τους ...ηγήτορες της διαρκούς ...οργής του, εκπαιδευμένος πια από την κούνια, ο κυρίαρχος λαός, ονειρεύεται περισσότερο το ντάνσιγκ γουιθ δε σταρς και προσυπολογίζει ώς πιθανό-σιγά τα ωά των κοτών-, για την ...ενίσχυση του εισοδήματος «λειτουργίες και δράσεις» που συντηρούσαν οικογενειακούς προϋπολογισμούς σε γνωστούς παραδείσους εφαρμογής των οραμάτων σφυροδρεπάνιων η αμερικάνιων νοσταλγών, στα ξενοδοχεία, τις μπάρες και τα στενά σοκάκια!
    Αντε και με την νίκη!
    Αραγε, πάλι, μια... "εθνική καταστροφή " θα φέρει την ...απελευθέρωση;
    Ποιοι θα είναι οι ...νεοαντιστασιακοί που θα πάρουν ...συνταξη και οφιτσια στα χρόνια που δεν θα ζήσω;

    Οι ...κροτιδοφόροι ή οι ...καναπεδάτοι;
    Κρίμα στα όμορφα αυτά, καθαρά μάτια ,παιδιών που πηδανε στη σκηνή να δηλώσουν παρουσία, χωρίς να ξέρουν ουτε τον σκηνοθέτη, ουτε τον παραγωγό, ούτε το τέλος του έργο που συμμετέχουν! Κομπάρσοι και κομπαρσίτες!

    • beniz avatar
      beniz @ Ακυρος 16/01/2011 13:14:35

      Εξαιτερικό.....εξαιρετική γραφή...τα λέει όλα...!!!!

  19. Στάθης Δ avatar
    Στάθης Δ 15/01/2011 16:09:53

    Ευμηλε

    Στο δημοσίευμα του "Εθνους" αναφέρεται σαν πηγή το Bloomberg, υποθέτω ότι χρησιμοποίησαν το παρακάτω άρθρο:

    "EU Bailout Rates May Need to Drop for Irish Rescue to Succeed: Euro Credit"

    "...Mackie and Callow said Greece should also benefit from lower rates on its emergency aid, which is made up of loans from euro-area governments and the IMF. The Greek government pays about 5 percent for the European portion. "

    [http://www.bloomberg.com/news/2011-01-14/eu-should-cut-irish-bailout-costs-in-revamp-of-emergency-aid-euro-credit.html]

  20. Elias30 avatar
    Elias30 15/01/2011 16:33:02

    Milton Friedman φίλοι μου. ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ. Ο ΓΑΠ έχει διαβάσει το manual (στην καύτερη των περιπτώσεων.χεχε)

  21. Wolf avatar
    Wolf 15/01/2011 22:31:26

    Συνεχίζουν να επενδύουν στο φόβο των Ελλήνων, η συγκυβέρνηση της τρόικας και του ΠΑΣΟΚ.
    Ξέρουν καλά ότι ο μέσος πολίτης, ο νοικοκυραίος, βρίσκεται με τη δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι του και του βάζουν καθημερινά διλήμματα.
    Αλλά ο σοφός λαός λέει: μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και την κακή του μέρα!