#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2008 16:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί τόσο ενδιαφέρον για την Ελλάδα ο Σαρκοζί;

Μεγάλη κινητικότητα βλέπω τελευταία για τον Σαρκοζί στην Ελλάδα. Θα μας επισκεφθεί λέει μετά της Κάρλας. Αυτό κι αν είναι είδηση, πεθαίνω να δω συγκρίσεις στις δεξιώσεις. Ποια είναι όμως τα βαθύτερα αίτια του υπερβάλλοντα ζήλου του Γάλου προέδρου για την δημιουργία ενός συνδέσμου των Μεσογειακών κρατών και γιατί η Ελλάδα παραμένει για μια ακόμα φορά ουραγός; Γιατί δεν ακούμε τίποτα, σχετικό, από ελληνικής πλευράς; Γιατί οι επικοινωνιολόγοι του Μαξίμου μας ζαλίζουν καθημερινά με τα ανοίγματα τύπου Σαρκοζί προς το ΠΑΣΟΚ, αλλά δεν μας λένε τίποτα για τα μεσογειακά ανοίγματα του Γάλλου προέδρου; Προφανώς επειδή δεν έχουν πάρει τίποτα χαμπάρι. Στο μεταξύ, οι Ιταλοί, οι Ισπανοί, το Ισραήλ, ακόμα και η Γερμανία έχουν είδη πάρει θέση στο πλευρό του Σαρκοζί, ο οποίος έχει προτείνει μάλιστα, την επίσημη διακήρυξη ίδρυσης του συνδέσμου για τον Ιούνιο Εδώ η συνέχεια: http://alkimosarchive.blogspot.com/2008/03/blog-post_15.html

Με την ευκαιρία, μήπως παίζει και κανένα Rafale;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Swell avatar
    Swell 24/03/2008 17:01:58

    Οι επικοινωνιολόγοι του Μαξίμου, έχει αποδειχθεί, ότι έχουν IQ αμοιβάδας. Πάντως σου ζητώ συγγνώμη, Factorx που δεν σε είχα προσκαλέσει Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΔΕΞΙΩΣΗ

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/03/2008 17:40:48

    Τι δουλειά έχουμε εμείς με τα μεσογειακά κράτη όπως τα καταλαβαίνουν οι Γάλλοι? Αυτοί καταλαβαίνουν κάτω από αυτό το μανδύα τις πρώην αποικίες τους. Δηλ. τη δυτική Μεσόγειο.

  3. Nick avatar
    Nick 24/03/2008 18:02:17

    Εκτός από τη Καταιγίδα (Rafale) στη φαρέτρα τους έχουν και τις φρεγάτες FREMM και τα αεροπλάνα ναυτικής υποστηρίξεως Atlantique 3.

  4. fantomas avatar
    fantomas 24/03/2008 21:21:59

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ RAFALE.
    ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η EADS ΕΚΛΕΙΣΕ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ USA ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 200 AIRBUS .
    Η ΜΠΟΙΝΓΚ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΤΩΝ 767.
    Η EADS ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΣΤΗΝ USA.
    ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΡΧΗΣΕ....!!

  5. Nick avatar
    Nick 24/03/2008 21:38:28

    Τη γραμμή του 767 έτσι και αλλιώς θα την έκλειναν το 2012 γιατί το αεροσκάφος είναι της δεκαετίας του 1970.

    Προς το παρόν αλλού είναι το πρόβλημα της Boeing: Καθυστερήσεις στο πράγραμμα του 787 Dreamliner.

    Όσο για την κοινοπραξία Northrop/EADS-Airbus, μένει να δείξει εάν το Κογκρέσο θα εγκρίνει την αγορά 179 ιπτάμενων τάνκερ ή όχι.

  6. fantomas avatar
    fantomas 24/03/2008 23:20:07

    Το Κογκρεσο ειπαι το ΝΑΙ.
    Η πληροφορια ειναι καραντι !

  7. Nick avatar
    Nick 24/03/2008 23:57:30

    Μακάρι, για να μάθουν να μη λένε βλακείες τύπου freedom fries και οτιδήποτε άλλο εναντίων των Γάλλων.

    Sweet Home Alabama!

  8. fantomas avatar
    fantomas 25/03/2008 00:10:12

    αν δεις σε προηγουμενο σχολειο μου σε αλλο ασχετο ποστ θα καταλαβεις οτι η πληροφορια οτι το κογκρεσο ειπε ΝΑΙ προερχετε απο την ποιο αξιοπιστη πηγη της αντιπερα οχθης του ατλαντικου !