#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/07/2011 14:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί τόση καθυστέρηση με τις καταθέσεις στην Ελβετία;



Μία από τις δύο κυβερνήσεις,  της  Ελβετίας ή της Ελλάδας μας  λέει ψέματα και μας κοροϊδεύει. Ιδού τα γεγονότα και τα συμπεράσματα δικά σας.

Εχθές ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος απηύθυνε πρόσκληση από το βήμα της Βουλής σε όσους  έχουν μεταφέρει τα χρήματά τους στο εξωτερικό, να το δηλώσουν  και να τακτοποιήσουν τις υποθέσεις τους,  ισχυριζόμενος  ότι  υπάρχουν στοιχεία και θα γίνουν έλεγχοι. Δήλωσε επίσης ότι οι  συζητήσεις  με την Ελβετία θα οδηγήσουν άμεσα σε αποτελέσματα και η κυβέρνηση θα έχει τη  δυνατότητα άρσης του τραπεζικού απορρήτου  και πρόσβαση στα στοιχεία που δείχνουν ποια χρήματα φεύγουν στο εξωτερικό.

Πριν από ένα μήνα η υπουργός Οικονομικών της Ελβετίας είπε ακριβώς τα αντίθετα. Δηλαδή,  ότι η Ελβετία έχει δηλώσει στην ελληνική κυβέρνηση ότι είναι πρόθυμη να συνεργαστεί , αλλά η Ελλάδα δεν έχει κάνει τίποτα. Πριν από την απάντηση της Ελβετίδας υπουργού είχαν προηγηθεί ταξίδια του Θ.Πάγκαλου που έλεγε ότι πήγαινε στην Ελβετία για να τακτοποιήσει το ζήτημα.

Το παρακάτω απόσπασμα είναι από τα όσα δήλωσε η  υπουργός  Οικονομικών της Ελβετίας Eveline Widmer-Schlumpf για το θέμα.

«Από το 2005*  η Ελβετία επεδίωξε να επεκτείνει την ανταλλαγή πληροφοριών στις περιπτώσεις φορολογικής απάτης, χωρίς όμως η Ελλάδα να ανταποκριθεί στο Ελβετικό αίτημα. Το 2009, η Ελβετία ανακοίνωσε την προθυμία της να επεκτείνει την ανταλλαγή πληροφοριών κατά την έννοια του άρθρου 26 της Σύμβασης του ΟΟΣΑ και να παράσχει πληροφορίες για την ορθή χρήση του εθνικού φορολογικού δικαίου των κρατών-μελών συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας. Με τη συμφωνία σε ένα τροποποιητικό Πρωτόκολλο μεταξύ Ελβετίας και Ελλάδας θα μπορούσε αυτός ο στόχος να υλοποιηθεί στις 4 Νοεμβρίου του 2010. Τα Ομοσπονδιακά Κοινοβούλια θα πρέπει να συναινέσουν στο Πρωτόκολλο που τροποποιεί τη σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας με την Ελλάδα με την τελική ψηφοφορία της 17ης Ιουνίου 2011 προκειμένου να εγκριθεί η συμφωνία από την πλευρά της Ελβετίας. Αυτή η νέα κατάσταση θα επιτρέψει στις ελληνικές αρχές να διασφαλίσουν, στη συνέχεια, ότι τα περιουσιακά στοιχεία των Ελλήνων που βρίσκονται σε ελβετικές τράπεζες θα φορολογούνται στην Ελλάδα.»

*Από το 2005 υπάρχει  συμφωνία μεταξύ Ελβετίας  και ΕΕ για τη φορολόγηση των τόκων των καταθέσεων στην Ελβετία. Σύμφωνα με αυτή τη συμφωνία  οι τόκοι από τραπεζικά προϊόντα  φορολογούνται στην πηγή. Αυτή η συμφωνία  επιτρέπει  στις ελληνικές αρχές να διασφαλίσουν, στη συνέχεια, ότι τα περιουσιακά στοιχεία των Ελλήνων που βρίσκονται σε ελβετικές τράπεζες θα φορολογούνται στην Ελλάδα.»

Τώρα ο Β.Βενιζέλος  μας ξαναλέει τα ίδια που έλεγε μέχρι τώρα ο Πάγκαλος, μόνο που ο τελευταίος αποδείχτηκε –για να το πούμε κομψά- ότι δεν ήταν και πολύ ακριβής.  Ο Βενιζέλος ισχυρίστηκε ότι μίλησε σε τηλεδιάσκεψη με την Ελβετίδα ομολόγό του και το θέμα δρομολογήθηκε. Για να δούμε….Αλλά και πάλι,  τι να δούμε. Τόσο που έχουν αργήσει, φωνάζοντας προειδοποιητικά κάθε λίγο «Ελβετία ερχόμαστε» , τα πουλάκια θα έχουν πετάξει για άλλους (φορολογικούς) παραδείσους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Abadistas avatar
    Abadistas 16/07/2011 14:26:36

    Όπως πάντα, μετά τον πρώτο δειγματοληπτικό έλεγχο, πέφτουν σε μεγάλα ονόματα. Το οποία μεγάλα ονόματα έχουν ράμματα για τη γούνα ολονών. Διαφορετικά αυτά τα λεφτά ούτε αποκτώνται, ούτε υπάρχει λόγος να φυγαδευτούν από τη χώρα.

  2. trans avatar
    trans 16/07/2011 14:47:38

    Για να δούμε….Αλλά και πάλι, τι να δούμε. Τόσο που έχουν αργήσει, φωνάζοντας προειδοποιητικά κάθε λίγο «Ελβετία ερχόμαστε» , τα πουλάκια θα έχουν πετάξει για άλλους (φορολογικούς) παραδείσους.
    Το πιο σωστό επι της ουσίας.Γνωστό που οι έξυπνοι δεν πάνε στην Ελβετία,ούτε τα μεταφέρουν με εμβάσματα.Οι Offhore γι'αυτό δεν γίνονται σε περίπου 45 χώρες.Κοντά ειναι το Λιχτενστάϊν,το Μαυροβούνι,Κύπρος,Ιρλανδία κλπ
    Με λίγα λόγια λένε κάτι για να έχει ο κόσμος να κουβεντιάζει κάτι

  3. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 16/07/2011 15:05:49

    Η τελευταία παράγραφος τα λέει όλα .Καταλάβατε απο ποιους εξαρτάται η τύχη αυτής της χώρας

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/07/2011 15:09:39

    Τις δικές μου καταθέσεις που τις φυγάδευσα στη Ζανζιβάρη, κινδυνεύω να μου τις βρεί ο δαιμόνιος Μπένυ;

  5. Skon avatar
    Skon 16/07/2011 15:31:57

    Άραγε ποιοί έχουν καταθέσεις στην Ελβετία? Εμείς εδω μέσα? Οι άνεργοι? Οι ιδιωτικοί η οι Δημόσιοι υπάλληλοι? Είναι 1 χρόνος περίπου που παπαγαλίζουν διάφοροι για το θέμα. Εμπρός λοιπόν που κολλάνε? Πόσο ψεύτες Θεέ μου...να τους πληρώνεις αλήθεια δεν λένε...

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/07/2011 15:48:31

    Οι κακές γλώσσες λένε ότι γίνεται κάποια αναθεώρηση στη λίστα γιατί κάποιο όνομα που είναι πολύ ψηλά στα charts κάνει τζιζ...
    Συκοφαντίες....

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/07/2011 16:28:26

      Ο Τόλης τι έγινε τελικά; Πλήρωσε τίποτα από τα οφειλόμενα;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 16/07/2011 16:58:01

        Γλυκά πονούσε το μαχαίρι που έφτασε μέχρι το κόκκαλο...

      • JOHN avatar
        JOHN @ Strange Attractor 16/07/2011 18:56:56

        Πληρωσε κατι ψηλα(5000 νομιζω) και τα υπολοιπα τα καβατζαρισε η Αντζελα με τη ψηφο της στο μεσοπροθεσμο.Ο αγωνας τωρα δικαιωνεται!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/07/2011 19:23:30

    Clearstream (division of Deutsche Börse, based in Luxembourg and Frankfurt).

    θελει κοπο ή τροπο ???

    ΠΠ

  8. Νίκος Βαρσακέλης avatar
    Νίκος Βαρσακέλης 16/07/2011 20:26:08

    Απλά πράγματα. Εάν δεν κάνω λάθος όλες οι κινήσεις χρηματικών ποσών απο τραπεζικούς λογαρισμούς στην Ελλάδα προς λογαριασμούς στο εξωτερικό περνούν και καταγραφονται από την Τραπεζα τς Ελλάδος. Το μόνο που έχει να κάνει ο κ. Βενιζέλος είναι να ζητήσει τα στοιχεία απο την ΤτΕ και λογω των προβλημάτων που προκάλεσαν στην ελληνική οικονομία αλλά και για λογους δικαιοσύνης να επιβαλλει μια εισφορά 10% σε όλες τις μεταφορές που έγιναν απο το 1/1/2009, έναρξη της κρισης, μέχρι σήμερα. Εάν αληθεύουν αυτά που διαβασαμε στις εφημεριδες και στα blog για 50 δισ. ευρώ, τότε το υπουργείο θα εισπράξει απο ανθρώπους που έχουν αποδεδειγμένα ρευστότητα 5 δισ. ευρώ. Ιδού η Ρόδος. Αναμένουμε το πήδημα!

    • estariad avatar
      estariad @ Νίκος Βαρσακέλης 16/07/2011 23:43:27

      Την Ρόδο, την βλέπουν και την απολαμβάνουν αυτοί. Για εμάς αφήνουν το πήδημα. Αλλά έως πότε?

  9. chris_frenchy avatar
    chris_frenchy 16/07/2011 22:35:12

    ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΤΩΝ ΕΓΧΩΡΙΩΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΩΝ!!!! ΟΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΔΙΣΚΑΣΤΗΡΙΑ, ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΠΡΟΣ ΕΥΠΩΠΑΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ......

  10. δημης avatar
    δημης 17/07/2011 01:20:54

    "Γιατί τόση καθυστέρηση με τις καταθέσεις στην Ελβετία;"
    -ΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ .Θ ΕΙΝΑΙ (ΟΛΙΓΟΝ) ...Ε Γ Κ Υ Ο Ι.....

  11. φωνη avatar
    φωνη 17/07/2011 02:00:16

    Για ποιανού τα χρήματα μιλάει ο Βενιζέλος; Για του Μπομπολα και του Ψυχάρη που του κάνουν λιβανιστήρι στο Mega? Ανέκδοτα συζητάμε......

    Καλύτερα να κοιτάξει ο Βενιζέλος μη φύγει όλο το ΕΣΠΑ στην Ελβετία, γιατί άκουσα ότι θα δρομολογήσουν με το ΕΣΠΑ 5 οδικά έργα που είχαν σταματήσει. Οπότε για προσέχτε μη φύγει το ΕΣΠΑ στην Ελβετία και αυτό.

  12. Λεωνιδας avatar
    Λεωνιδας 17/07/2011 07:15:24

    Ευχαριστώ τον Βαγγέλη για την προειδοποίηση.
    Τα λεφτά ήδη έχουν φύγει απο την Ελβετία για άλλη χώρα. Μπορείς να προχωρησεις ελευθέρα τώρα...και που σαι αν ξανατυχει τίποτα φρόντισε να μας ειδοποιησεις απο πριν πάλι έτσι;

  13. Armageddon avatar
    Armageddon 17/07/2011 12:20:25

    Ο ΣΕΦ ΑΝΑΚΑΤΕΒΕΙ ΤΗΝ ΦΑΣΟΛΑΔΑ.....

  14. Γιωργος avatar
    Γιωργος 29/07/2011 18:19:38

    estariad
    Μαλον αυτοι μας εχουν πεθανει στο πηδημα και μας εχουν αφησει ροιδο.