11/02/2010 15:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί τόση βιασύνη για το φόρο κατανάλωσης στα καύσιμα;

«Μπλόκαραν» οι βουλευτές της Ν.Δ την ψήφιση με διαδικασίες εξπρές του νομοσχεδίου για αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στα καύσιμα, καθώς κατέθεσαν πρόταση ονομαστικής ψηφοφορίας, η οποία θα γίνει την προσεχή Τρίτη.

Στη Βουλή όπου συζητείται με τη διαδικασία του κατεπείγοντος το νομοσχέδιο, σύσσωμη η αντιπολίτευση αντιδρά και δηλώνει ότι το καταψηφίζει, ενώ η κυβέρνηση επιμένει ότι τα μέτρα που προωθεί αποτελούν στάση ευθύνης και καλεί όλες τις πλευρές να επιδείξουν ανάλογη στάση.

Το θέμα είναι γιατί βιάζεται η κυβέρνηση, να αυξήσει με συνοπτικές διαδικασίες τον ειδικό φόρο κατανάλωσης.

Είναι προφανές πως η μυστική ατζέντα της κυβέρνησης προβλέπει ήδη τα "επιπλέον" μέτρα. Το θέμα είναι πως επιδιώκει να τα περάσει "κάτω από τα φώτα της δημοσιότητας", ώστε να εισπράξει τις ηπιότερες δυνατές αντιδράσεις.

Οι καιροί όμως δε σηκώνουν εύκολες λύσεις..

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/02/2010 15:35:40

    τι; δεν ψηφίστηκε ακόμη; 1,40 την πλήρωσα το πρωί.

    • zonitis avatar
      zonitis @ archaeopteryx 11/02/2010 15:46:12

      Πόσο? Τι γινετε ρε γμτ? Εδω πληρωνουμε 1.60 CHF δηλ 1.09 EUR περιπου

    • anonymous avatar
      anonymous @ archaeopteryx 11/02/2010 15:57:05

      Η Ελβετία έχει φτηνότερες τιμές από την Ευρώπη. Στη Γερμανία είναι περί το 1,35 και στη Γαλλία ότι λέει η φωτό.
      [http://www.travelpod.com/travel-photo/carpeau/1/1207340160/18.jpg/tpod.html]
      Κοινώς ξεπεράσαμε ακόμη και τη Γερμανία και οδεύουμε για τις ακριβότερες τιμές πανευρωπαϊκά.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ archaeopteryx 11/02/2010 22:36:49

      Aπλό! Η συμπαθής τάξη των βενζινοπωλών -αυτοί που δεν κόβουν αποδείξεις, που πουλάνε με καπέλο κάθε φορά που απεργούν τα βυτιοφόρα, κλπ κλπ- στην προσπάθειά τους να συνδράμουν στη διάσωση της χώρας, έσπευσαν να πρπεισπράξουν το νέο φόρο που ανακοινώθηκε από την τηλεόραση καταργώντας όλες τις γραφειοκρατικές αγκυλώσεις.
      Ελληνικό κράτος: ότι νάναι

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 11/02/2010 15:50:42

    Πλάκα μου κάνετε? Τότε γιατί αυξήθηκε από χθες κατακόρυφα? Ε όχι ρε παιδιά, άντε οι μειώσεις του πετρελαίου "φαίνονται" στις τιμές πολύυυυ πιο αργά από τις αυξήσεις, αλλά...προβα φόρου πρώτη φορά την είχαμε την πατέντα!

  3. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 11/02/2010 16:14:22

    Το θετικό είναι ότι ξυπνά σιγά σιγά η ΝΔ και αρχίζει την σοβαρή και αποτελεσματική αντιπολίτευση.Τέτοιες παρεμβάσεις χρειάζονται για να ξεφτιλίζεται το ΓΑΠ .

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/02/2010 16:21:33

    Θα ζητήσουν ονομαστική και για το μεταναστευτικό τώρα που πήραν το κολάι? :)

    • anonymous avatar
      anonymous @ αλλενάκι 11/02/2010 17:18:16

      Για το μεταναστευτικό πρέπει να ζητήσουν για να έχει αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του και να μη λέει εγώ δεν ψήφισα.
      Σημειωτέον ότι κάποιες ομάδες απειλούν βουλευτές, πως αν το ψηφίσουν θα τους ξυλοφορτώσουν.
      Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει για καμιά άλλη κυβερνητική πολιτική οποιασδήποτε κυβέρνησης και δείχνει την ένταση που υπάρχει στην κοινωνία για το θέμα. Κρίμα να μη χαμπαριάζει κανείς.

    • Vachus avatar
      Vachus @ αλλενάκι 11/02/2010 18:42:53

      O Σαμαράς πρέπει να κατεβάσει τη ΝΔ στο δρόμο.
      Δεν πρέπει να περάσει. Το οτι λέει οτι θα το καταργήσει δεν κάνει τίποτα. Με τα λόγια χτίζω ανώγεια και κατώγια. Εκει θα δείξει αν είναι ηγέτης.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 11/02/2010 18:46:20

      Συμφωνώ. Όντως, θα είναι το πρώτο πραγματικό benchmark test των αντοχών του(ς).

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 11/02/2010 18:23:40

    Στα βενζινάδικα της περιοχής μου ήδη αυξήθηκε.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/02/2010 22:26:16

    Εγω θα μετοικησω στο Τσιμπουτι με τη Σοραγια. Απλα ενημερωνω τα Υπουργεια τους για τα περετερω.

    ΠΠ

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/02/2010 22:39:32

    Εφοσον υπαρχει προεισπραξη.. να δωσουμε προκαταβλολη κλωτσιες κ οποιον παρει ο Μακης..

    ΠΠ

  8. Προεδρική Δημοκρατία avatar
    Προεδρική Δημοκρατία 11/02/2010 23:02:52

    Παρόλα αυτά όμως η βενζίνη έφτασε σε πολλές περιοχές 1,5 ΕΥΡΩ. Που θα πάει αν μπει και ο φόρος;
    Αθάνατο ΠΑΣΟΚ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Προεδρική Δημοκρατία 11/02/2010 23:10:36

      To ΠΑΣΟΚ ενθαρρύνει την κερδοσκοπία? Όχι. Οι κερδοσκόποι κάνουν πάρτυ με το αλαλούμ που έφερε η κυβέρνηση GAP.

  9. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 11/02/2010 23:13:59

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ! Κάποιοι περιπτεράδες έχουν τυπώσει σφραγιδάκια και αλλάζουν τις τιμές των τσιγάρων. Προείσπραξη φόρου και εδώ για το καλό του τόπου,
    Όπως προσπάθησε να κάνει η κυβέρνηση με τις γονικές παροχές!

  10. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 12/02/2010 00:07:15

    Εγώ ήθελα να καταγγείλω ότι ακόμα δεν στέγνωσε το μελάνι και οι τιμές πήραν φωτιά....ότι σε ένα ευνομούμενο κράτος κτλ τελειώνουν τα αποθέματα που αγόρασαν πιο φτηνά και μετά βάζουν την αύξηση σύμφωνα με τα τιμολόγια της αγοράς......................................................................................................................................................................................................Ώστε δεν ψηφήστηκε ακόμα;