#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2012 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί το φέρετρο του Χριστούλα ήταν καλυμμένο με την…συριακή σημαία;



O Δημήτρης Χριστούλας, ο 77χρονος αυτόχειρας της πλατείας Συντάγματος, κηδεύτηκε το Σάββατο το μεσημέρι και τον αποχαιρέτησαν συγγενείς και φίλοι. Αν και πολλοί λένε ότι η αυτοκτονία είναι δειλία, για άλλους χρειάζεται μεγάλη δύναμη και θάρρος να βάλεις τέρμα στην ίδια σου τη ζωή.

Υπ’ αυτή τη λογική και από το γεγονός ότι ο αυτόχειρας τίμησε τους αγώνες που είχε κάνει στο παρελθόν και έστειλε κι ένα μήνυμα στην κοιμισμένη πολιτική σκηνή, θα πρέπει όλοι να τον αποχαιρετήσουμε με σεβασμό.

Με αυτό τo σκεπτικό το antinews έδωσε από την πρώτη στιγμή την δέουσα προσοχή στο τραγικό περαστικό, σεβόμενο κατ΄ αρχήν το νεκρό.

Όμως, το ίδιο θα πρέπει να κάνουμε και για τον 70χρονο που αυτοκτόνησε το Σάββατο στην Καβάλα ή για όσους δεν αντέχουν την ανέχεια και προβαίνουν στο απονενοημένο διάβημα. Τους τιμούμε και δεν τους ξεχνάμε.

Ως εδώ, όμως. Διότι βλέπουμε να γίνεται ο Χριστούλας αντικείμενο εκμετάλλευσης από κάποιους δήθεν επαναστάτες που είδαν στο πρόσωπό του μια χρυσή ευκαιρία να κερδίσουν πολιτικά οφέλη. Πριν καν θαφτεί και του τραβάνε από εδώ κι από εκεί τα κομμάτια του, κουκουέδες, τσιπραίοι, γιαλατζί αντιμνημονιακοί και κάθε πικραμένος. Μείναμε έκπληκτοι, μάλιστα, όταν είδαμε ότι το φέρετρό του ήταν σκεπασμένο με την… συριακή σημαία;

Μοιάζει τόσο αστείο όσο όταν πεθαίνει ένα παιδάκι και του βάζουν πάνω τη σημαία του Ολυμπιακού, του Παναθηναϊκού ή της ΑΕΚ. Όλοι να κερδίσουν από το νεκρό.

Φτάσαμε επισης στο σημείο να αποθεώνουν σε διάφορα σάιτ αλλά και στις πιάτσες των Εξαρχείων τους «αγανακτισμένους» που έστειλαν στο νοσοκομείο ένα μεροκαματιάρη αστυνομικό που έτυχε να περνά από την πλατεία Συντάγματος. Αφού τον έγδυσαν και του πήραν τα πάντα, πήγαν και κρέμασαν το σακάκι του στο σημείο που αυτοκτόνησε ο Χριστούλας.

Μπράβο τους, ωραία «επαναστατική» πράξη, έτσι νομίζουν ότι άλλαξαν τον κόσμο. Θα μπορούσαν να σκοτώσουν στο ξύλο ένα παιδάκι προκειμένου να «τιμήσουν» τον αυτόχειρα που μια μερίδα της Αριστεράς, "έσω" ή έξωκοινοβουλευτικής θέλει να κάνει δικό της ήρωα.

Αυτά δεν είναι μόνο απαράδεκτα από κάθε άποψη κατά τη γνώμη μας, αλλά το χειρότερο προσβάλλουν τους Έλληνες που θέλησαν να τιμήσουν το νεκρό, αλλά είδαν μια  ξένη σημαία πάνω στο φέρετρό του. Για να μην πούμε ότι η εν γένει συμπεριφορά ορισμένων είναι και διχαστική και εμφυλιοπολεμική.

Αν θέλουν κάποιοι να τιμήσουν τη μνήμη ενός ανθρώπου που πιθανότατα δεν άντεξε τη ζωή του, πλούσια ή φτωχή, καλή ή κακή, ας το κάνουν με άλλο τρόπο. Διότι οι περισσότεροι από τους δήθεν «επαναστάτες», «Αριστερούς», «Παλαιστίνιους» ή όποιους άλλους θέλουν σώνει και καλά να δημιουργήσουν… ήρωες, είναι βολεμένοι.

Και είναι ταυτόχρονα και κάτι άλλο που δεν θέλουμε να το γράψουμε, διότι τη δική τους αδυναμία να δημιουργήσουν οράματα και να δώσουν ελπίδες στον κόσμο, την κάνουν μέσο εκμετάλλευσης ενός νεκρού.

Αυτό είναι κατάντια.

Βίντεο: http://www.youtube.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. maria avatar
    maria 08/04/2012 11:26:59

    ήταν σκεπασμένο με την… παλαιστινιακή σημαία..?????

  2. juliet avatar
    juliet 08/04/2012 11:31:59

    Αλλος ένας Παλαιστίνιος ήρωας που έπεσε για την απελευθέρωση της Παλαιστίνης. ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!!!!!

    • S.P. avatar
      S.P. @ juliet 08/04/2012 11:45:09

      Καλημέρα Juliet. Πράγματι ντροπή.
      Συμπέρασμα δεν πάμε καλά, μα καθόλου καλά!!!

      • juliet avatar
        juliet @ S.P. 08/04/2012 11:53:59

        Καλημέρα ,σου έδωσα και άλλη μια άποψη για τους νταβατζήδες...τι καλά ; μια χαρούμενη κοινωνία που έχει χάσει κάθε ηθική αξία ,ούτε καν τι σημαίνει Πατρίδα.

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 08/04/2012 12:30:45

      Αντε να το διορθώσω , Σύριος ήρωας.......της Συρίας.

      • airman avatar
        airman @ juliet 08/04/2012 12:38:44

        Της ''επαναστατημένης Συρίας'' ή της ''Συρίας του Άσαντ''; Γιατί και εδώ έχουμε ένα θέμα.
        Τώρα ποιος ενδεχομένως εκ του πλαγίου και ασκαρδαμυκτί επιδιώκει τη στήριξη της Συριακής κοινότητας είναι ένα άλλο θέμα.

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ juliet 08/04/2012 23:35:46

        Juliet, εγώ στεναχωριέμαι για τους υπόλοιπους 2199 που αυτοκτόνησαν μέχρι σήμερα και ήταν τα .............κορόΐδα της ιστοίας !
        Δεν τους έκοψε να πάνε στο Σύνταγμα να το κάνουν , για να γίνουν και αυτοί ήρωες;;;;!!!;;;;;!!!!
        Τί κορόΐδα αλήθεια!!!! Ας πρόσεχαν !
        Δεν έβλεπαν ότι η αυτοκτοία τους, για να πιάσει τόπο και να ........αποδώσει ,πρέπει να γίνει στο Σύνταγμα, ή έστω στην Ομόνοια;;;

    • Ανεψάλτητος avatar
      Ανεψάλτητος @ juliet 08/04/2012 13:39:58

      ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο.

      Έξω οι βάσεις του θανάτου.

      Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά.

      Λευτεριά στην Παλαιστίνη.

      Gaza free

  3. maria avatar
    maria 08/04/2012 11:49:51

    κάτι δεν στέκει εδώ..

  4. Joao avatar
    Joao 08/04/2012 11:51:49

    Γιατι πολυ απλα ζητησε και πηρε αδεια απο την οικογενεια να μιλησει μαζι με τοσους αλλους και εκπροσωπος απο τη συριακη κοινοτητα στην Ελλαδα.. Αυτονητο ηταν να καταθεσει και τη Συριακη σημαια οπως ειχε και την Ελληνικη.. Δειτε τα βιντεο που εχουν ανεβει με τις ομιλιες..

  5. airman avatar
    airman 08/04/2012 11:52:13

    Εάν αυτή ήταν επιθυμία του εκλιπόντος, τη σέβομαι απόλυτα. Σε άλλη περίπτωση, μάλλον κάποιοι άλλοι δεν σέβονται τη μνήμη του όσο εμείς που δεν τον γνωρίσαμε ποτέ.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ airman 08/04/2012 12:34:28

      Για δες το κι από την άλλη πλευρά.
      Τι πάει να πει "επιθυμία του εκλιπόντος";
      Είπε δηλαδή της κόρης του ή όποιου άλλου, ότι ξέρετε εγώ θα αυτοκτονήσω και θέλω να σκεπάσετε το φέρετρο με την Συριακή σημαία;
      Ήταν δηλαδή εις γνώση κάποιων ότι ο παππούς θα αυτοκτονούσε και δεν τον συμμάζεψαν μόνο και μόνο για να γίνει "ντόρος";

      Κανένας μας δεν ξέρει πότε θα πεθάνει για να ζητήσει να καλυφθεί το φέρετρό του με την σημαία του δοκιμαζόμενου λαού κάποιας ξένης χώρας.
      Ο παππούς γιατί;
      Μήπως ήταν σε τελικό στάδιο κάποιας ανίατης ασθένειας και έκανε ένα δώρο στο Κόμμα, την εξαργύρωση του οποίου ανάλαβε η κόρη περιφερόμενη στα κανάλια;

      Να μου συγχωρέσετε την ασέβεια, (ο Σταύρος είμαι έτσι κι αλλιώς), αλλά πάρα πολλοί συμπατριώτες μας έχουν αυτοκτονήσει εξ αιτίας του ΠΑΣΟΚ και του Γεώργιου Ανδρέα Παπανδρέου οι οποίοι έφεραν κατόπιν συνεννοήσεως, το ΔΝΤ στην Ελλάδα.
      Για κανέναν νεκρό δεν έγινε αναφορά στα πολιτικά του πιστεύω, παρά μόνο του παππού.
      Ρε άντε και...

      • Tassos avatar
        Tassos @ Σταύρος 08/04/2012 21:14:39

        Είχε κάνει επέμβαση για καρκίνο στο έντερο και τώρα είχε στο πάγκρεας. Αυτό είναι καρατσεκαρισμένο. Δεν έχω διασταυρώσει το ότι η κόρη του ήταν στο πολιτικό γραφείο της Σακοράφα.

    • Ανεψάλτητος avatar
      Ανεψάλτητος @ airman 08/04/2012 13:28:35

      Μην μου πεις είναι ο γνωστός admin του φόρουμ πράβδανετ;

      Να σε χαίτονται εκείνοι που δε βάλανε που μας το παίζεις και πατριώτης.

  6. Mπουρμπου avatar
    Mπουρμπου 08/04/2012 11:52:58

    Η υποψια που ειχα διαβαζοντας και την ''ηρωικη'' ανακοινωση της κορης (της οποιας αυτης και του γιου του,δεν ηθελε τη στηριξη ο αυτοχειρ) οτι ολη η οικογενεια ειναι ''ειδικου χειρισμου'' επιβεβαιωνεται με την πολιτικη κηδεια,τη σημαια κλπ.
    Αλλα τετοιος φενταγιν ομολογω να θυσιαζεται για το ''κακο συναπαντημα'' -νοων νοειτω- δε το περιμενα!

  7. harry avatar
    harry 08/04/2012 12:04:52

    Η σημαία HTAN της ΣΥΡΙΑΣ (1932-58 1961-63) Δείτε εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Syria

    Η σημαία της Παλαιστίνης εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_palestine

    Όσοι το "σκηνοθέτησαν" είναι εντελώς άκυροι, IMAO.

    • factorx avatar
      factorx @ harry 08/04/2012 12:19:51

      Σωστό κι εμείς λάθος κάναμε στην αρχή. Αλλά έχει σημασία τίνος ΞΕΝΟΥ έθνους ήταν;

      • Ανεψάλτητος avatar
        Ανεψάλτητος @ factorx 08/04/2012 13:45:06

        Πως δεν έχει, κόβεις ιδεολογικό προσανατολισμό.

        Για να το πω χοντρά πόσο φανατισμένος είναι.

  8. perastikos avatar
    perastikos 08/04/2012 12:09:29

    Προβοκατσια ειναι..

  9. Σταύρος avatar
    Σταύρος 08/04/2012 12:18:41

    "...Μπράβο τους, ωραία «επαναστατική» πράξη, έτσι νομίζουν ότι άλλαξαν τον κόσμο. Θα μπορούσαν να σκοτώσουν στο ξύλο ένα παιδάκι προκειμένου να «τιμήσουν» τον αυτόχειρα που μια μερίδα της Αριστεράς, έσω ή έξωκοινοβουλευτικής θέλει να κάνει δικό της ήρωα..."

    Το έχουν κάνει Φάκτορα.
    Και στα δύο "δεκεμβριανά".
    Γρηγορόπουλος λεγόταν το παιδάκι, στον πρωταγωνιστικό ρόλο του "ήρωα" στα δεύτερα, τα οποία ζήσαμε στο πετσί μας.

    • factorx avatar
      factorx @ Σταύρος 08/04/2012 12:33:11

      Ποιοί θέλουν να συνεργαστούν τώρα με τον ΣΥΡΙΖΑ, γιατί δεν το λές;

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ factorx 08/04/2012 12:49:45

        Φάκτορα, σε ευχαριστώ από βάθους καρδίας.
        Περισσότερο "μάγκα" δεν θα μπορούσες να με κάνεις.
        Διαβάστε τι έγραφα στις 22 Ιανουαρίου του φέτος.


        "...Πανούλη καλό ταξίδι παλικάρι μου!

        ...Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
        να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
        γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...

        Φρόντισε Πανούλη μου να βρείς ταξιδεμένο πλήρωμα γιατί τα πρωτόμπαρκα του ΟΛΥΜΠΙΑ που σε γλύφουν και σε καλαφατίζουν, με το πρώτο μπότζι θα ταΐζουν τα ψάρια από τα ρέλια!
        Και να θυμάσαι ότι από “κόκκινα”, διασταυρωνόμαστε και δεν συμπλέουμε!
        Καλό ταξίδι λοιπόν και καλές θάλασσες!
        Καλό κατευόδιο!!!..!

  10. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 08/04/2012 12:35:15

    Φάκτορα τα σέβη μου.
    Από μια αριστερή που βλέποντας τον ξεφτιλισμένο τραμπουκισμό τησ απ´ατριδης αριστεράς κρεμασμένο στο δέντρο του συντάγματος αποφάσισε να ψηφίσει Σαμαρά, παρακάμπτοντας το κόμμα που ηγείται και τον κόσμο που αντιπροσωπεύει . Και μόνον Σαμαρά. Το να ψηφίσω τον ηγέτη ενός πολιτικού κόσμου που πήρε αίμα από την οικογένειά μου είναι χρέος προς τη πατρίδα μου που χάνεται.
    και δεν ήθελα όσό ζω να μη χρειαστει να το κάνω· όμως μετά απο ετούτες τις εκλογές θα είναι αργά, εδώ που καταντήσαμε...

    • factorx avatar
      factorx @ Β.Κ.Σ. 08/04/2012 13:22:15

      Γειά σου ΒΚΣ , ξέρεις ότι σπανίως μιλάω επι προσωπικού, αλλά αυτό πρέπει να το πώ. Μεγάλωσα στην Καρδίτσα σε ένα σπίτι δίπλα ακριβώς στο σπίτι του Χριστούλα. Τοίχο - τοίχο έζησα μαζί του μέχρι να φύγω να σπουδάσω. με είδες να γράψω τίποτα σχετικό για να "πουλήσει" το antinews;

      • juliet avatar
        juliet @ factorx 08/04/2012 14:44:32

        Factor,
        το επαναλαμβάνω ,τιμάς τα παντελόνια που φοράς!!!!!!

      • parsifal avatar
        parsifal @ factorx 08/04/2012 22:10:47

        A, ετσι εξηγείται το accent !

        • factorx avatar
          factorx @ parsifal 08/04/2012 22:18:53

          Κι εγώ σε εκτιμώ Parsifal

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ parsifal 08/04/2012 22:46:08

          Μην ξεκινήσουμε με θεωρίες γλωσσολογίας...και με την προφορά (στα ελληνικά το accent)..

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Β.Κ.Σ. 08/04/2012 13:26:01

      Εξαιρετική τοποθέτηση... Έξοχη! "χρέος προς τη πατρίδα μου που χάνεται"! Συγκλονιστικό!

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/04/2012 12:35:21

    +10000 για όσα αναφέρονται στην ανάρτηση..νομίζω ότι τελικά αυτό που κινδυνεύουμε να χάσουμε από το dna μας, είναι η ανθρωπιά και η ηθική μας...

    • Ανεψάλτητος avatar
      Ανεψάλτητος @ ΕΥΑ 08/04/2012 13:35:10

      Αμα έχεις χάσει το IQ από το DNA τι να τα κάνεις τα υπόλοιπα...

  12. S.P. avatar
    S.P. 08/04/2012 12:45:16

    Να φύγουν και οι Σύροι και οι Παλαιστίνιοι από της Ελλάδα. Ήρθαν απρόσκλητοι και κάνουν ζημιά. Αλήθεια οι Παλιστίνιοι δουλεύον πουθενά, ποίος του συντηρεί;
    Αυτό που κάναν ήταν εσκεμμένο και απαράδεκτο.

  13. gr avatar
    gr 08/04/2012 13:04:31

    στις επαναστασεις των λαων δεν χωρουν σημαιες. ειμαστε ολοι αλληλεγγυοι.. κ οι συριοι ειναι αδερφια μας κ οι παλαιστινιοι κ ολοι. εχθρος einai το κεφαλαιο

  14. franc avatar
    franc 08/04/2012 13:09:00

    Η ηλιθιότητα των Ελλήνων πολιτικών δεν είναι παραταξιακή. Δυστυχώς είναι καθολική και άπειρη...Εκτός κι αν ο κ. Δημήτρης στο σημείωμά του έγραφε κι άλλα και μεταξύ αυτών για τη σημαία της Παλαιστίνης ή της Συρίας.

  15. VarkizaTelos avatar
    VarkizaTelos 08/04/2012 13:26:32

    Εκεί που αποφύγετε να δώσετε έμφαση είναι ότι ο Χριστούλας κάλεσε τη νεολαία σε ένοπλο. Να είστε λοιπόν σίγουροι ότι ο ίδιος θα ήταν απόλυτα σύμφωνους με την παλαιστινιακή σημαία. Όσο για τον ειδικό φρουρό, ΠΡΩΤΗ η αστυνομία, μία μέρα πριν, δοκίμασε να μετατρέψει τι εκδηλώσεις τιμής σε πεδίο μάχης, τσακίζοντας το κεφάλι ενός φωτορεπόρτερ και δέρνοντας τόσους άλλους...
    Επίσης, οι βασανιστές του Μανιαδάκη μεροκαματιάρηδες ήταν. Οι ανθρωποφύλακες του Χίτλερ επίσης. Οι χωροφύλακες στη μετεμφυλιακή Ελλάδα, μεροκαματιάρηδες κι αυτοί. Στο τέλος η Αστυνομία θα βάσει στο αίμα κάθε πολιτικά φορτισμένη συγκέντρωση κι εμείς θα λέμε "μεροκαματιάρηδες"; Ας βγάλουν το μεροκάματο με πιο τίμιο τρόπο.

    • S.P. avatar
      S.P. @ VarkizaTelos 08/04/2012 13:59:27

      Πιστεύετε ότι οι Παλαιστίνιοι και οι Σύροι είναι δημοκράτες;

      • juliet avatar
        juliet @ S.P. 08/04/2012 14:02:38

        χαχαχαχαχα,αρχίσαμε τ΄ανέκδοτα .

        • S.P. avatar
          S.P. @ juliet 08/04/2012 14:04:59

          Ναι, ναι, πρέπει να μπεί μία τάξη για το ποιός θα λέει τα ανέκδοτα! χα, χα, χα! Για να μην μπερδευόμαστε!!!

      • VarkizaTelos avatar
        VarkizaTelos @ S.P. 08/04/2012 14:11:49

        Αν εσύ πιστεύεις ότι έχουμε στην Ελλάδα Δημοκρατία...

        • S.P. avatar
          S.P. @ VarkizaTelos 08/04/2012 14:28:30

          Εν σχέσει με την δημοκρατία των χωρών αυτών και των Παλαιστινίων αναντίρρητα καλύτερη!!!

        • juliet avatar
          juliet @ VarkizaTelos 08/04/2012 14:49:08

          Τ΄ανέκδοτα ένα-ένα ,να σας πω και εγώ ένα ....αύριο θα στείλουμε ένα τσεκ για την αποπληρωμή ,ο Καμμένος θα το πάει.

    • Ανεψάλτητος avatar
      Ανεψάλτητος @ VarkizaTelos 08/04/2012 14:05:05

      Σιγά σύντροφε έτοιμο σε βλέπω για νέο ΕΑΜ.

      Άσε την Βάρκιζα για καμιά ψαροταβέρνα.

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ VarkizaTelos 08/04/2012 14:08:35

      Kαταρχήν όπως είπαμε δεν ήταν η παλαιστινιακή σημαία, αλλά η συριακή.
      Δευτέρον ο Χριστούλας στο γράμμα του κάνει λόγο για "εθνικούς προδότες", τους οποίους καταγγέλει, για προδότες του Έθνους. Για πείτε λοιπόν ρε καλόπαιδα του "Βάρκιζα τέλος"(ανάθεμα και αν ξέρετε την ιστορία του Ελληνικού Εμφυλίου, κάτι σαν εσάς ο Αρης θα σας άρχιζε στις γρήγορες), εσείς αποδέχεστε θετικά τον όρο Έθνος; Γιατί για προδότες του Έθνους μιλά ο Χριστούλας, άσχετα αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς μαζί του; Εσείς δεν γράφετε στα Εξάρχεια πως "το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του", "ζήτω η εθνική προδοσία", "πατριώτες είστε και φαίνεστε" και λοιπά σαπισμένα από παρακμή ψευτοιδεολογικά συνθήματα; Και έρχεστε τώρα για καπηλεία και εκμετάλλευση;
      Αντε κάντε κανά πλιάστικο, κάψτε κανά μαγαζί να ξεχαρμανιάστε και αφήστε τις ιδέες και την πολιτική. Κοινοί τραμπούκοι είστε!

      • S.P. avatar
        S.P. @ Κώστας ΜΠ 08/04/2012 14:37:52

        !!!!!!!!!!!!!!

  16. Sardam avatar
    Sardam 08/04/2012 13:51:28

    Αυτό μόνο:www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ay_ANZKlgE0#!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Sardam 08/04/2012 23:07:25

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ευτυχώς υπάρχουν και αυτοί οι Έλληνες....

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/04/2012 14:17:11

    Τα τριτοκοσμικά "επαναστατικά" ιδεολογήματα περιείχαν πάντοτε ισχυρή δόση θανατολατρείας.
    Βρέθηκαν στο στοιχείο τους, με την πράξη απελπισίας του ανθρώπου αυτού.
    Όλοι οι άνθρωποι καλής θέλησης (και όχι μόνον εμείς οι Χριστιανοί) είμαστε πάντοτε με τη ζωή. Μισούμε το θάνατο. Κυρίως των άλλων.
    Δεν τον υμνούμε, δεν τον γιορτάζουμε, δεν τον κάνουμε σημαία. Στεκόμαστε απέναντι. Το ξαναγράφω, όπως οι 2 νεαροί Πακιστανοί που έχασαν τη ζωή τους, προσπαθώντας να σώσουν τα γεροντάκια. Αυτά είναι τα πρότυπα: Για χάρη της ζωής του άλλου, δηλαδή μαχόμενος το θάνατο, να δίνεις ακόμη και τη ζωή σου.
    Τα λοιπά, κουβέντες για να περνά η ώρα.

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/04/2012 14:24:17

    Εύγε Φάκτορ για την τοποθέτηση.

    Μήπως όμως ήταν αναμενόμενες αυτές οι εκδηλώσεις, σε μια τελετή αριστερού αριστερής οικογένειας, που είχε εκφράσει σαφή πρόθεση για πολιτική κηδεία; Άρα εύλογα, άθεου και διεθνιστή;

    Πάντως στο φέρετρο διακρίνω ΤΥΛΙΓΜΕΝΗ την Ελληνική Σημαία;
    Σαφής ο συμβολισμός... ίσως για να μην φαίνεται ο Σταυρός;
    Eίναι γνωστή η λατρεία της διεθνιστικής αριστεράς προς την εθνικιστική ημισέληνο.

    Κρίμα όμως, γιατί ο νεκρός, αν και αριστερός, έγραψε για "Εθνικούς προδότες".
    Δεν έγραψε για "προδότες του λαού".

    Πάντως, οι Έλληνες στη συντριπτική τους πλειοψηφία, όταν ακούνε Αραβίες, Συρίες, Λιβύες κάνουν ενστικτωδώς πίσω... ούτε έφαγαν το παραμύθι της αραβικής αμερικανόπνευσης "εξέγερσης".
    Έτσι, αν επιχειρήθηκε η όποια προπαγάνδα, πέφτει στο βρόντο, διότι είναι απωθητικότατη.

    Όσον αφορά στους δύο ειδικούς φρουρούς που δάρθηκαν, αποδεικνύεται πόσο ανέτοιμη ειναι η αστυνομία να αντιμετωπίσει κάθε είδους αιφνιδιασμούς, που είναι μέσα στο πρόγραμμα για κάθε αστυνομία, πόσο μάλλον στην Ελλάδα του Μνημονίου, και πολύ πιο ειδικότερα στο Σύνταγμα του Αίματος και των Δακρυ(γον)ων.

    Ρεζίλι.

    Οι Έλληνες αστυνομικοί δέρνονται και σκοτώνονται διότι λειτουργούν υπό αντεστραμμένο δόγμα:
    Μηδενική ανοχή στο άοπλο, ξεκουκούλωτο και μη μολοτοφόρο πλήθος, επιδίωξη για βυσματική μετάθεση,
    ουσιαστικά αφοπλισμένοι και παροπλισμένοι μπροστά στο έγκλημα του δρόμου.

    Όλα αυτά στρέφονται εναντίον των Ελλήνων πολιτών δηλαδή τελικά και εναντίον τους!

  19. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 08/04/2012 15:26:59

    Επειδή τα ίδια μούτρα που εκμεταλλεύονται τώρα την αυτοκτονία είναι αυτά που έκαψαν την Αθήνα επί ΚΚ και συνέτειναν στην άνοδο του ΓΑΠ, τώρα γίνεται το ίδιο για να μην κυβερνήσει ποτέ ο ΑΣ. Και μαζί τους ο υπερπατριώτης...

  20. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/04/2012 15:47:59

    Γράψαμε, εγώ και μερικοί άλλοι σχολιαστές, τη γνώμη μας για τον μηδενισμό και τον υλισμό της ιδεολογίας του μακαρίτη μπαρμπα-Δημήτρη. Και λοιδωρηθήκαμε ακόμα και από μερικούς δεξιούς. Και όσο για τον μηδενισμό, η απόφαση για την πολιτική κηδεία και την αποτέφρωση δίνει δίκαιο στις απόψεις μου (φυσικά, σεβαστή ως απόφασή του, αλλά είμαστε άνθρωποι με κρίση και ελεύθεροι να κρίνουμε). Να προσθέσω για τον εθνομηδενισμό της Αριστεράς, αφού η οικογένειά του, επίσης στρατευμένοι (ακρο)αριστεροί, δέχθηκαν την συριακή σημαία στο φέρετρο αντί της ελληνικής;
    Όσοι καλοπροαίρετοι πατριώτες Έλληνες θεωρούν τον μπαρμπα-Δημήτρη σύμβολο, ας το σκεφτούν καλύτερα.

  21. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 08/04/2012 15:58:18

    Εχθρός είναι γενιικά ο εκμεταλλευτής του ανθρώπου και όχι υποχρεωτικά ο κάθε κεφαλαιούχος. Μη βλέπεις άλλο φαντάσματα.

  22. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/04/2012 16:22:27

    Θέλω νά τοποθετηθῶ φίλε ΒΙΣ πιό ἀνοιχτά: ὁ μπάρμπα Δημήτρης,ὁ Θεός νά τόν ἀναπαύσει,διάλεξε ἓναν συγκεκριμένο τρόπο νά πεθάνει γιά νά ἀφήσει ἓνα συγκεκριμένο μήνυμα,δικαίωμά του,διάλεξε νά τοῦ κάνουν πολιτική κηδεία καί νά τοῦ κάψουν τό σῶμα,δικαίωμά του.Ἡ κόρη του θέλησε δημόσια καί στήν κηδεία καί μέ δήλωσή της νά ἐρμηνεύσει τήν πράξη τοῦ πατέρα της,δικαίωμά της,σάν οἰκογένεια ἀνήκουν σέ συγκεκριμένο πολιτικό χώρο,δικαίωμά τους,θέλησαν στό φέρετρό του ἐπάνω νά βάλουν ἂλλη σημαία,ἐκτός τῆς Ἐλλάδος,δικαίωμά τους.
    Δικαίωμά μου ὃμως καί ἐμένα εἶναι νά μήν θεωρῶ τόν θάνατό του θυσία, καί νά θεωρῶ ὃτι σάν πράξη δέν ἀφήνει κανένα μήνυμα στήν κοινωνία,ἀντίθετα τήν διχάζει.Καί ἐπειδή,ὃπως κάθε ἂνθρωπος ἒχει τό δικαίωμα νά ἒχει κάποιες ἀρχές στή ζωή του,ἒτσι καί ἐγῶ ἒχω τίς δικές μου,καί σύμφωνα μέ τίς ἀρχές μου καί ὁ τρόπος τοῦ θανάτου του καί τά τῆς κηδείας του,μέ ἀφήνουν ἀδιάφορο. Πολύ περισσότερο μέ θλίβουν οἱ ἀπλοί θάνατοι πού βασίζονται σέ τραγωδίες πού δέν γίνονται γνωστοί,παρά ὁ προχθεσινός.

  23. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/04/2012 16:25:22

    Το I.Q δε συνάδει πάντα με το ήθος...

  24. TSOMPANOS avatar
    TSOMPANOS 08/04/2012 19:04:56

    ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ....ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ.......ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΓΕΛΙΟ......

  25. Sotiris avatar
    Sotiris 08/04/2012 20:33:47

    Ο Θεός να τον συγχωρήσει και να τον αναπαύσει. Αυτό που θέλουν ενδεχομένως να κάνουν όλοι αυτοί οι ''επαναστάτες '' είναι να δημιουργήσουν ένα νέο Αλέξη και να τα διαλύσουν όλα. Έτσι και αλλοιώς μόνο μέσα από την καταστροφή αντλούν δύναμη.

  26. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 08/04/2012 20:59:18

    @ factorX
    Πραγματικά φάκτορα, αξίζει συγχαρητήρια αυτή η ανάρτηση. Πέρα από την τόλμη που χαρακτήριζε τότε το το «Αντί» και τώρα το antinews, ελέγχετε τις ειδήσεις σεβόμενοι τον αναγνώστη.
    Το συγκλονιστικό αυτό περιστατικό της δημόσιας αυτοχειρίας όταν μεταφέρθηκε στα ΜΜΕ, απέκτησε και τα χαρακτηριστικά τους, όπου σημασία έχει η φόρμα και όχι το περιεχόμενο.

    Απόδειξη για τα παραπάνω είναι η τρέχουσα δημόσια εικόνα στην Ελλάδα, στρεβλή ως συνήθως. Η σύγκριση λημμάτων στο google θυμίζει το «αναφωνήσατε λοιπόν μεθ΄εμού»:

    πιάτσα πορέτο 2400
    πιάτσα λορέτο 470
    piazza "Poreto" 1600
    piazza "Loreto" 4.480.000

    Επισκέφθηκα το youtube και μούδιασα εκ νέου, όταν είδα στο δίλεπτο βίντεο ότι περιγράφεται στην τελευταία παράγραφο του σημειώματος.

    Το μήνυμα που επέλεξε να δώσει στην πράξη του αυτός ο άνθρωπος, (κρεμάστε τους προδότες του έθνους - όπως σημειώνει και το «αλλενάκι»), φρόντισαν και ακυρώθηκε, τα μέσα ενημέρωσης! Τέσσερα 24ωρα αργότερα, τι ειρωνία, το βίντεο έχει λιγότερες από 1.000 νέες επισκέψεις, φαντάζομαι από Ιταλούς.

  27. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 08/04/2012 21:55:58

    Καταρχήν να πούμε πως η κόρη του ¨αυτό¨-χειρα , όπως δημοσιεύτηκε επίσημα στα ¨ΝΕΑ¨ την πρώτη μέρα της θλιβερής είδησης , είναι ένας πολιτικοποιημένος άνθρωπος και μέλος του ¨Συλλόγου Ελληνό- Παλαιστινιακής Φιλίας¨. Αναμφισβήτητα ο αγώνας των Παλαιστινίων για ¨Πατρίδα¨ είναι ένας ¨Εθνικοαπελευθερωτικός Αγώνας¨ , ανεξάρτητα εάν αυτήν την στιγμή ηγούνται πολιτικοθρησκευτικές οργανώσεις και όχι καθαρά πολιτικές αστικές η Μαρξιστικές οργανώσεις. Στο βαθμό που το μήνυμα του πατέρα της ήταν ¨πατριωτικό - εθνικό -απελευθερωτικό" που μίλαγε για ¨κατοχή της πατρίδας από ξένες δυνάμεις¨ θα μπορούσε η κόρη του να επιτρέψει ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ( η οποία δε θα ¨πρόδιδε¨ τον πατέρα της στον βαθμό που και η ίδια επικαλέσθηκε το έργο του Μίκη Θεοδωράκη , ο οποίος πιστεύει πως αυτή την στιγμή ο αγώνας στην Ελλάδα είναι αντικατοχικός δηλαδή Εθνικοαπελευθερωτικός ) , να θέσει ΚΑΙ την Παλαιστινιακή Σημαία. Το γεγονός αυτό δεν θα ξένιζε κανέναν. Έθεσαν όμως μόνο την σημαία της Συρίας ( δεν γνωρίζω εάν είναι η σημαία των ¨επαναστατών¨ ή του ¨δημοκράτη Άσαντ ). Και εδώ θα μπορούσαμε για πολιτική εκμετάλλευση. Στο ζήτημα της Συρίας διίστανται οι απόψεις στη ίδια την Αριστερά , ιδιαίτερα μετά την εμπειρία της ¨δημοκρατικής¨ επανάστασης στην Λιβύη. Μπορεί κανείς να μην αναγνωρίζει πως ο Ασάντ είναι ¨δημοκράτης¨, αλλά η πλειοψηφία δεν δέχεται πως το από την Τουρκία ορμώμενο κίνημα, με την υποστήριξη της κάθε κας Κλίντον , είναι ένα ¨δημοκρατικό Εθνικοαπελευθερωτικό ¨ , εκτός από ορισμένες ¨μη - κυβερνητικές οργανώσεις" made by... Θα μπορούσα να καταλάβω επίσης ότι μια ¨αυτοπροσδιοριζόμενη αριστερή οικογένεια¨ να ήθελε να θέσει δίπλα στην ελληνική σημαία και την ¨κόκκινη¨. Την απλή όμως την άδολη την βαμμένη με το αίμα των εργατών στην 1η απεργία του Σικάγου , η οποία συμβολίζει τον παγκόσμιο αγώνα των εργαζομένων για κοινωνική δικαιοσύνη και απελευθέρωση, όχι βέβαια μια κόκκινη με τα γνωστά πρόσθετα ¨κίτρινα αστεράκια¨, κατσαβίδια , ντουφέκια , διαβήτες , ρουλεμάν , βιβλία και σφυροδρέπανο η στάχια αραβόσιτου... ¨ . Να μην τεθεί όμως ούτε η ελληνική , ούτε η κόκκινη , ούτε εάν θέλετε ακόμα σαν- συμπληρωματική- η Παλαιστινιακή , που συμβολίζει έναν αναγνωρισμένο μακροχρόνιο Εθνικοαπελευθερωτικό αγώνα , αλλά μόνο μια αμφισβητούμενη Συριακή , ε αυτό ήταν μια ακατανόητη ¨διεθνιστική¨ ενέργεια από αυτές που υποστηρίζουν οι γνωστές πρεσβείες των Αυτοκρατοριών..., ανεξάρτητα από το γεγονός εάν καταλαβαίνουν η όχι την ιεροσυλία που διέπραξαν , υπηρετώντας τα δογματικά τους μυαλά.

  28. Βόγλης ο Κηφισεύς avatar
    Βόγλης ο Κηφισεύς 09/04/2012 06:24:38

    Για φαντάσου τον Ανδρούτσο, τον Νικηταρά τον Διάκο κ.α., να είχαν αυτοκτονήσει στην πλατεία της Αγίας Λαύρας . .
    Αλλά τι λέμε τώρα, εκείνοι δεν είχαν αρκετό θάρρος . .

  29. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 09/04/2012 10:15:19

    Πιθανώς να εξηγηθεί το γιατί έβαλαν τη συριακή σημαία στο φέρετρο.
    Αλλά επειδή πολύ λόγος έγινε για την ¨αραβική άνοιξη¨, καλό είναι να ξεκαθαρισθεί ότι άλλη ιστορία είναι αυτή της Τυνησίας και της Αιγύπτου (εκεί οι εξεγερθέντες δεν είχαν όπλα, όπως τουλάχιστον είναι γνωστό, ούτε έγινε ένοπλος εμφύλιος) και άλλη αυτή με τη Λιβύη και τη Συρία (εκεί, ως διά μαγείας, βρέθηκαν πολλοί οργανωμένοι ένοπλοι).
    Και πέρα από το χαρακτήρα των καθεστώτων Καντάφι και Ασαντ (καμμιά σχέση με στοιχεία αρχαιοελληνικής δημοκρατίας), κάποιοι, ηθελημένα ή από άγνοια, δεν κατανοούν ότι παίζονται άλλου είδους παίγνια από τους εξεγερμένους ή διά των εξεγερμένων.
    Από το να είναι κάποιος υπέρ ή της άλλης πλευράς, έτσι χωρίς γνώση των πραγμάτων, καλό θα ήταν να εξετάσει καλύτερα τα δεδομένα πριν αποφανθεί.
    Και ας έχει υπόψη ως πρώτο κριτήριο τα γεωπολιτικά ¨παίγνια¨.

  30. MANΩΛΗΣ ΚΑΤΣΙΓΑΡΑΚΗΣ avatar
    MANΩΛΗΣ ΚΑΤΣΙΓΑΡΑΚΗΣ 11/04/2012 13:26:32

    no comment....

  31. popaia avatar
    popaia 03/05/2012 00:39:51

    Ο άνθρωπος μίλησε στο τελευταίο του σημείωμα για εθνικούς προδότες και προέτρεψε σε ένοπλο αγώνα. Έδωσε άλλη διάσταση στην αυτοκτονία του. Δεν κατανοώ την απαξίωση. Κι η συριακή σημαία εξηγείται γιατί τα ίδια ακριβώς συμφέροντα που εξόντωσαν ατιμωτικά τον Καντάφι και λυσσομανούν κατά του Άσαντ, έχουν στοχοποιήσει και την Ελλάδα (κι ολόκληρη την Ευρώπη). Άλλωστε και η δική μας σημαία υπήρχε.
    Ο αυτόχειρας δεν είναι ταυτόσημος με την οικογένειά του, πολλώ δε μάλλον που στο σημείωμα έγραφε ότι δεν θέλει να γίνει βάρος στα παιδιά του... Και πάντως δεν μπορεί να μειώνεται η μεγάλη αξία της πράξης του επειδή η κόρη περιφερόταν στα κανάλια κι έλεγε διάφορα ακαταλαβίστικα κουλτουριάρικα.
    Όσο για τα γνωστά "αντιεξουσιαστικά" καθήκια που λυντσάρισαν τους "μπάτσους", αυτή είναι η αποστολή τους: Να μετατρέψουν τη σύγκρουση λαού-λαμόγιων σε σύγκρουση λαού-αστυνομικών. Αυτοί στο τέλος θα μας πούνε πως ο μπάρμπα Δημήτρης αυτοκτόνησε σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την αστυνομοκρατία στην Ελλάδα!..Δεν καπηλεύονται απλώς, καπελώνουν τα πάντα. Για να τα φέρουν στα μέτρα τους. Στα μέτρα των εντολέων τους δηλαδή.

    • manik avatar
      manik @ popaia 09/05/2012 03:33:00

      Το φέρετρο είναι σκεπασμένο με τη σημαία των επαναστατών της Συρίας
      http://en.wikipedia.org/wiki/File:Syria-flag_1932-58_1961-63.svg

      Flag of Syria from 1932-58 and 1961-63, taken up recently by 2011-2012 protesters in Syria.
      Οπότε ο αυτόχειρας μάλλον δεν ήταν κατά των επαναστατών αλλά και τον ξένων κέντρων που προσπαθούν να ανατρέψουν τον Άσαντ και που εξολόθρευσαν τον Καντάφι, αλλά μάλλον συντάσεται μαζί τους
      Σωστά...???
      Τόμπολα!!!

  32. stamoschios avatar
    stamoschios 04/05/2012 23:52:51

    Θου, Κύριε, φυλακήν τω στόματί μου και θύραν περιοχής περί τα χείλη μου. Κρατιέμαι για να μην παραβώ όσα επιτάσσει ο αξιακός μου κώδικας και διαπράξω το αδίκημα της προσβολής μνήμης τεθνεώτος.