#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/11/2009 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί το Μαξίμου θέλει να βγει η Ντόρα;



Πριν από μόλις 24 μήνες η ΝΔ ήταν κυρίαρχη και οι νεοδημοκράτες έκαναν πλάκα στο ΠΑΣΟΚ λέγοντας ότι θα πάνε μαζικά να ψηφίσουν στις εσωκομματικές εκλογές υπέρ του "Γιωργάκη" για να μείνουν για πάντα στην εξουσία. Τώρα όχι μόνο το ΠΑΣΟΚ είναι παντοδύναμο αλλά το Μαξίμου μαθαίνουμε ότι επιθυμεί σφόδρα την επικράτηση της Ντόρας Μπακογιάννη. Βρε πώς έρχονται όλα τούμπα τόσο σύντομα!.

ΥΓ: Την αιτία που το Μαξίμου θέλει να βγει η Ντόρα θα την πούμε τις επόμενες μέρες

 Αυτά γράφει το http://www.enimerosi24.gr/.

 Διαβάστε τώρα τι λένε και οι δικές μας πληροφορίες:

 Γιατί το ΠΑΣΟΚ προσεύχεται γονατιστό να βγει η Ντόρα

 Σε περίπτωση που εκλεγεί η Ντόρα, το κυβερνών κόμμα θα προσπαθήσει να «σπάσει» το επικοινωνιακό παιχνίδι το οποίο θα θελήσει να στήσει η Νέα Δημοκρατία με την ανανέωση της ηγεσίας της. Θα αρχίσουν έτσι τα πραγματικά όργανα αφού σύμφωνα με πληροφορίες, η πρόταση για την Εξεταστική Επιτροπή για τη Siemens και οι όποιες άλλες διαδικασίες προκειμένου να εκδοθεί νέο ένταλμα σύλληψης για τον Χριστοφοράκο, θα επιχειρηθεί να προωθηθούν τότε – γι αυτό και δεν ανακινούν ακόμα το θέμα από το ΠΑΣΟΚ παρά τις προεκλογικές δεσμεύσεις τους.

 Οι πληροφορίες λένε επίσης ότι το ΠΑΣΟΚ θα παίξει δυνατά τα όποια στοιχεία πιθανόν να διαθέτει  για τα ψηφιακά κέντρα, τα τηλέφωνα και τις άλλες «χορηγίες» της Siemens στην Αγία Οικογένεια. Και φυσικά θα επαναφέρει στην επικαιρότητα τη στενή σχέση που είχε ο Μ. Χριστοφοράκος με την οικογένεια Μητσοτάκη.

 Με λίγα λόγια, το ΠΑΣΟΚ σχεδιάζει να κρατήσει στην επικαιρότητα το θέμα της Siemens ώστε με την Ντόρα αρχηγό να έχει χαθεί το περίφημο ηθικό πλεονέκτημα που ευαγγελίζονται στη Νέα Δημοκρατία.

Φωτοτυπία: Σε ένα από τα στοιχεία της λίστας με τα δωράκια της Ζήμενς  φαίνεται με ημερομηνία 22-11-2001, "ηλεκτρονική αλληλογραφία για παράδοση στην Ευρυτανία". Άραγε, ποιος γνωστός/η ή φίλος/η του κ. Χριστοφοράκου έχει σημείο αναφοράς του την Ευρυτανία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 06/11/2009 14:52:42

    Αν εκλεγει η Ντορα δε θα υπαρχει ΝΔ. Θα υπαρχει ενα περιεργο οσο και αποκρουστικο νεοφιλελευθερο, νεοταξικο μορφωμα εθισμενο στη διαφθορα. Προσωπικα, μετα απο 20 χρονια αγωνων στη ΝΔ θα αποχωρισω με το κεφαλι ψηλα. Δε γινεται να πουλησουμε τις ηθικες αξιες μας και να στηριξουμε ενα κομμα με αρχηγο τη συγκεκριμενη Κυρια. Τελεια και παυλα.. Εκατοντάδες χιλιάδες τιμιοι νεοδημοκρατες, η ραχοκοκαλια της παραταξης θα αποχωρισουν. Είναι θεμα αξιοπρέπειας και τιμής πανω απ ολα..

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 06/11/2009 14:53:40

    ΑΠΟΨΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΣΤΟ ALTER ΣΤΙΣ 8 ΣΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΟΥ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ.

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 06/11/2009 15:09:48

      Αντε να δουμε κα μια ευγενικη φυσιογνωμια,εναν σεμνο ανθρωπο βρε παιδι μου....γιατι βαρεθηκα να βλεπω την ΘΕΟΔΩΡΑ που κυκλοφορει με ολη την ΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ.!!

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 06/11/2009 15:05:54

    Πιστεύω πως πολλοί γνήσιοι Νεοδημοκράτες θα αποχωρήσουν μετά την εκλογή Μπακογιάννη, μέσα σε αυτούς κι εγώ. Καλύτερα λευκό (αφού το χέρι δεν πάει σε κάποιο άλλο κόμμα, ούτε πήγε ποτέ) παρά να υποστηρίξω το νεοφιλελεύθερο έκτρωμα το οποίο θα δημιουργήσει η κυρα-Ντόρα. Ένα έκτρωμα βουτηγμένο στα σκάνδαλα στα οποία θα εμπλέκεται η εν λόγω κυρία, ο κόσμος σιχάθηκε την διαπλοκή της Νέας Δημοκρατίας και αν εκλεγεί πρόεδρος το νούμερο 1 της διαπλοκής, αυτό που το ΠΑΣΟΚ με χαρά θα βομβαρδίζει τα επόμενα χρόνια αποκαλύπτωντας όλο και περισσότερες βρωμιές της, τότε θα σιχαθεί ο κόσμος και την ίδια τη Νέα Δημοκρατία. Η παράταξη έχει χάσει εδώ και χρόνια την ταυτότητά της και μην ξεχνάμε αυτό είναι αποτέλεσμα της οικογένειας Μητσοτάκη που μετέτρεψε τη Νέα Δημοκρατία σε νεοφιλελεύθερο κόμμα χωρίς τις παραδοσιακές της αξίες, ένα κακέκτυπο του ΠΑΣΟΚ. Αυτό το κακέκτυπο δεν μας εκφράζει, ή επανέρχεται στην παραδοσιακή της ιδεολογία που θα εκφράζει και την δεξιά πτέρυγα του κόμματος, ή ας βαδίσει με πυρήνα την μειοψηφία των νεοφιλελεύθερων καρεκλοκένταυρων και αν δει πρωθυπουργία να μας γράψει, όπως γράφει και τώρα την παραδοσιακή δεξιά.

  4. kanis avatar
    kanis 06/11/2009 15:11:18

    Στην ΕΡΤ πάντως με Ντόρα μας καληνύχτισαν με Κυριάκο μας ξύπνησαν!

  5. Justin Case avatar
    Justin Case 06/11/2009 15:32:35

    Είναι απλό θα απελευθερωθούμε επιτέλους πραγματικά και θα ξεκινήσει η Οδύσσεια μας στα μικρά κόμματα.

  6. pasokos avatar
    pasokos 06/11/2009 15:46:56

    Εγώ δεν καταλαβαίνω που τα βλέπετε όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που περιγράφετε στον Σαμαρά.

  7. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 06/11/2009 15:53:46

    Η λέξη Μητσοτάκης φέρνει στο μεσαίο χώρο καντήλες και απελευθερώνει αντιδεξιά αντανακλαστικά.
    Εάν βγεί η Ντόρα τα καναλια και οι εφημερίδες θα μας χορέψουν στο ταψί (και όχι μόνο λόγω των σχέσεων της Αγίας Οικογένειας με τη Ζίμενς).

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ ελεύθερος 06/11/2009 16:07:56

      Δεν είμαι πολύ σίγουρος για τα κανάλια. Σκέψου πόσους φίλους έχει: Χούκλη, Τρέμη,Χατζηνικολάου, Πρετεντέρη. Εχει φροντίσει να γίνει κολλητή με όλους.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ ελεύθερος 06/11/2009 18:25:34

      Και λίγα λες «ανατσουτσούριασα» απαπα... πάω να βρω σκόρδα ασήμι και βουρ στο συνέδριο.

  8. manos avatar
    manos 06/11/2009 16:17:33

    Ki exei mazepsei dipla tis olo ton esmo tou sistimatos Pantagia

    Psaxte to afto

  9. περαστικός avatar
    περαστικός 06/11/2009 16:17:42

    Να μην ξεχνάμε ότι:

    α. όταν οι 3 υποψήφιοι συνεδρίαζαν με Σιούφα, η Μπακογιάννη έδινε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ την ανακοίνωση της υποψηφιότητάς της στη ΝΕΤ χωρίς να το ξέρει κανένα άλλο κανάλι

    β. όταν πήγανε και οι 4 στη Θεσσαλονίκη για την 28η Οκτωβρίου, η ΕΤ3 έκανε συνέντευξη στην Μπακογιάννη και σε κανέναν άλλον

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ περαστικός 06/11/2009 16:22:29

      Εχει φροντισει να κανει λυκοφιλιες με ολους τους διαμορφωτες της κοινης γνωμης εδω και χρονια με κινητρο τη μωροφιλοδοξια της να γινει πρωθυπουργος. Απο το 1989 το ετοιμαζει.

    • kanis avatar
      kanis @ περαστικός 06/11/2009 17:27:57

      Αν τόσα χρόνια διορίζει αργόμισθους στην ΕΡΤ το Μητσοτακέικο, να μην τους ζητήσει και καμμιά χαρούλα;

  10. kanis avatar
    kanis 06/11/2009 17:34:39

    ΑΝ αληθεύει, ότι ο Χατζηνικολάου απόψε στις 8.00 στο ΑΛΤΕΡ θα έχει τον Αντώνη Σαμαρά...
    ΤΟΤΕ, οι αντικειμενικοί κι έγκυροι Πρετεντέρης και Τρεμη τι θα έχουν;;;;
    Μήπως την Μαρίκα;;
    Κύριε Τεντόμα, τι ώρα θα μας ενημερώσετε; Εχω μια αγωνία...

  11. mara avatar
    mara 06/11/2009 17:36:35

    Ότι και αν προσπαθήσουν να κάνουν, δεν πρόκειται να τους βγεί θα γυρίζει μπούμερανγκ..., γιατί απλούστατα θα εξαγριώνει ακόμα περισσότερο τους ψηφοφόρους εναντίον της.
    Το μόνο που της μένει είναι να διαχειριστεί αξιοπρεπώς την ήττα. Πράγμα που το βλέπω κομματάκι δύσκολο.
    Θερίζουν ότι έσπειραν και η ιστορία τους "δίνει..." ότι "έδωσαν...".

    • hypo avatar
      hypo @ mara 06/11/2009 17:39:25

      Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει ο Σαμαράς. Μα καλά δε το βλέπεις;

      • Aris M. avatar
        Aris M. @ hypo 06/11/2009 17:44:24

        Μάλλον εσύ δεν το βλέπεις. Για το Σαμαρά τουλάχιστον 200,000 Νεοδημοκράτες θα πάνε να τον ψηφίσουν. Αν βγείς στο δρόμο εξω και ρωτήσεις τότε θα το δεις κι εσύ

        • hypo avatar
          hypo @ Aris M. 06/11/2009 17:46:33

          Καλά τώρα! Επειδή έχω βγει και έχω ρωτήσει το λέω.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ hypo 06/11/2009 17:44:58

        Πάνω που πήγα να κάνω συζήτηση μαζί σου, είδα ότι είσαι κι εσύ της μισθωτής εργασίας.

  12. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 06/11/2009 17:41:10

    Απέναντι στο Σαμαρά στο Άλτερ το mega θάχει (όλους μαζί) : ντόρα, νικήτα, πάκη, γιακουμάτο, βαρβιτσιώτη, τη σάρα, τη μάρα και το κακό συναπάντημα.
    Τί νάχει ρε φίλε; Ρεπορτάζ για τη χαμένη απόσυρση και το επίδομα αλληλεγγύης του γαλαντόμου Γιωργάκη, που κόβει το επίδομα θέρμανσης και κάνει ενιαία τη φορολόγηση στα επιδόματα.

    • kanis avatar
      kanis @ πρασινάλογα 06/11/2009 17:44:06

      Πληροφορημένο σε βρίσκω... Θα έχει Τρέμη απόψε, γιατί έχω αγωνία, αν θα μας χαμογελάσει!
      (..ξέχασες τον Κούλη)

  13. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 06/11/2009 18:22:54

    Γιατί ξέρουν ότι το πασόκ με Μηστοτακέικο θα ειναι στην εξουσία άλλα 20 χρόνια, είναι η μόνη πολιτικός που θα κάνει το ΓΑΠ να δείχνει λιγότερο «αμερικανόφιλος» και επίσης δεν θα θα κουβαλάει της «αμαρτίες της Αγίας Οικογένειας.»

    • kanis avatar
      kanis @ «Κασσάνδρα» 06/11/2009 20:59:56

      Ναι, αλλά διακινδυνεύουν, να δούνε γυμνές φωτογραφίες της οικογένειας Παπανδρέου, ως αντιπολιτευτική τακτική;

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/11/2009 21:17:34

    To οτι ο Μητσοτακης δεν μπορει να κερδισει τον Παπανδρεου το ακουγα συνεχεια τη δεκαετια του 80.
    Οτι ισχυε με τον Ανδρεα και το Μητσ. ισχυει και με το ΓΑΠ και την Ντορα.
    Ειναι θεμα συγκυριων.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 06/11/2009 21:25:34

      με όλη μου την αγάπη, να σου θυμίσω με τι έμοιαζε ο ΑΓΠ, με τι η Μιμή με τι η Κουτλουμούση, ο Κοσκωτάς... όλη η Ελλάδα ήταν μια απέραντη ντροπή. Το unfair τότε ήταν ότι με δεν θυμάμαι τι ποσοστό, ο ΚΜ δεν πήρε πολλούς βουλευτές. Κέρδισε τον ετοιμοθάνατο ξεφτιλισμένο παμπερόνε. Και τι έκανε; Για ένα χρόνο ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Και μετά μοιράζε μπίζνες στο ξένο κεφάλαιο. Πόσο κοστίζει μια συνείδηση; Πόσο;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 06/11/2009 21:59:18

        Ολα τσιμεντο ρε... λεμε !!! χαχαχαα

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/11/2009 22:04:38

          την ΑΓΕΤ σκέφτεσαι;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/11/2009 22:19:59

          και οχι μονο.. και το "θα σε τσιμεντωσω" επισης..

          the Italian way..

          ΠΠ

        • loretta avatar
          loretta @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/11/2009 22:23:37

          δηλ για να καταλαβω ..παρακολουθουμε την διαδρομη του...τσιμεντου...απο ΑΓΕΤ...μεσω ΙΤΑΛΙΑΣ με τελικη διευθηνση ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ...??

          ΜΜΠΠΠΠΡΡΡΡ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΕΥΗΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!

  15. tiramola avatar
    tiramola 06/11/2009 21:23:16

    Θέμα συγκηριών , φυσικά..
    Όπως να βρεθεί στο Ειδικό Δικαστήριο....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 06/11/2009 21:26:59

      Παλι ξυνεις πληγες βρε Τιραμολα, Παρασκευιατικο !!!?? 7-6 ηρθε το σκορ !!.. αστο...

      ΠΠ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tiramola 06/11/2009 21:35:06

      Ασφαλως αγαπητε μου.Μου φαινεται οτι καλομαθες να εχεις τα ΜΜΕ μαζι σου και σου κακοφαινεται η μοναδικη φορα στα 35 χρονια της μεταπολιτευσης που ηταν εναντιον σου και την ονομασες βρωμικο 89 λες και εχεις υπογραψει συμβολαιο να σε στηριζουν τα ΜΜΕ ισοβιως.
      Αλλα δεν εχεις καταλαβει την αντιφαση να εισαι σοσιαλιστικο κομμα και να εχεις τις ιδιωτικες εφημεριδες και τα ιδιωτικα καναλια με το μερος σου;
      Aυτο φυσικα συμβαινει επειδη υπαρχουν ουφο απο τη μερια της δεξιας.
      Δε γνωριζω αν η Ντορα εχει τις ικανοτητες του πατερα της βεβαια.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 06/11/2009 22:21:05

        Η γνώμη μου είναι ότι το βρώμικο 89 ονομάστηκε βρώμικο, ακριβώς επειδή ο πολιτκός και δημοσιογραφικός κόσμος στη συνέχεια έκανε μονίμως τη σύγκριση με πόσο μεγαλύτερο λαμόγιο αποδείχθηκε ο Μητσοτάκης για τον εαυτό του. Δεν συζητούμε για τη διάχυση της μίζας και της αρπαχτής, γι' αυτό ευθύνεται ο Ανδρέας. Λέμε για την ατομική εντιμότητα.

        Η αριστερά κυριαρχεί διότι έχει ακόμη και σήμερα ως δημόσια παρουσία το ηθικό πλεονέκτημα σε σχέση με τη δεξιά. Η ατομική εντιμότητα των μεγαλοστελεχών της αριστεράς είναι λίγο (όχι πολύ, αλλά είναι) υψηλότερη απο αυτή της δεξιάς. Γι' αυτό η δεξιά δεν θα πείσει κανέναν, αν δεν αλλάξει στο ζήτημα αυτό, στο ζήτημα δηλαδή του ποσο λαμόγια είναι τα στελέχη της.

  16. pizza avatar
    pizza 07/11/2009 14:47:01

    Καλα και ποιος νιαζεται? Εχασα το ενδιαφερον μου αν βγη η Ντορα, η ο Αντωνακης. Ο Δημητρακης πολεμα αλλα..... Μα καλα μπας και μου διεφυγε τιποτε? Ξεχναμε ποιοι ηταν στην κυβερνηση πριν λιγο και τα εκαναν ........... Θας μας βγαινη η Ντορα και θα μας λεη οτι ξερει πως να διορθωση τα πραγματα???? Θα της λενε στη Βουλη απο το ΠΑΣΟΚ να κατση κατο. Γαμοτο! Σαν κομα και σαν Ελληνες ειμαστε ανεπιδεκτοι μαθησεως. Μας αξιζει οτι και να γινη!