14/10/2008 17:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί το Μαξίμου δείχνει Παιανία;

Γράφουν σήμερα αρκετές εφημερίδες για την υπόθεση της Siemens ότι προέκυψε «νέο πρόσωπο». Ειδικότερα, αναφέρουν: «Εμπλοκή νέου, και όχι πολιτικού, προσώπου στην υπόθεση Siemens προέκυψε από την κατάθεση του πρώην υψηλόβαθμου στελέχους της εταιρείας κ. Ράινχαρτ Σίκατσεκ, στους Έλληνες δικαστικούς λειτουργούς. Πρόκειται για επιχειρηματία».

Γιατί όμως τέτοια μυστικοπάθεια τη στιγμή που βοούν τα δημοσιογραφικά γραφεία ότι δικαστικοί κύκλοι που ερευνούν την υπόθεση δείχνουν το περίφημο «χωριό», όπως αποκαλούν στη Siemens, μεγάλη ελληνική εταιρεία στον τηλεπικοινωνιακό τομέα που έχει πάρει, μαζί με τη Siemens, πάρα πολλά έργα στον ΟΤΕ (και όχι μόνον);  

Να σημειωθεί πως την ίδια στιγμή που οι πληροφορίες αυτές βλέπουν το φως της δημοσιότητας, έντονη είναι η φημολογία ότι το μέγαρο Μαξίμου έχει δώσει το «πράσινο φως» για να βγουν στη φόρα οποιεσδήποτε πληροφορίες υπάρχουν γύρω από ενδεχόμενη εμπλοκή της Ιντρακόμ του Σωκράτη Κόκκαλη στις προμήθειες του ΟΤΕ.

Αυτή η φημολογία παραπέμπει κατευθείαν στις  κινήσεις του κ. Καραμανλή στο σκάνδαλο της μονής Βατοπεδίου. Μόλις οι εισαγγελείς είπαν ότι παραιτούνται εξαιτίας πολιτικών πιέσεων που τους ασκούνταν να ρίξουν στα χαμηλά το σκάνδαλο και να μην στείλουν την υπόθεση στη Βουλή, επενέβη ο «Θεός» και είπε να πάει στο Κοινοβούλιο. Άραγε, τι άλλαξε μέσα σε μερικές ώρες, πέραν του ότι η παραίτηση των εισαγγελέων θα σήμαινε την πτώση της κυβέρνησης; Εάν ισχύει η φημολογία περί «χωριού» (Παιανίας), το ίδιο φαίνεται ότι κάνει τώρα το Μαξίμου.

Τη στιγμή που επανειλημμένα δημοσιεύματα επιμένουν ότι η κυβέρνηση "δίδει" τον ΟΠΑΠ στον κ. Κόκκαλη, το Μαξίμου διαρρέει πληροφορίες που σημαίνουν ότι δεν προστατεύει κανέναν και ότι εάν υπάρχουν στοιχεία, ας βγουν όλα στον αέρα. Δηλαδή προκειμένου να προστατευθεί και ο «Θεός» και ο υπουργός Επικρατείας του "παραδείσου", ας γίνουν όλα γης μαδιάμ.

Όμως κάπου εδώ είμαστε και το 2004, όταν το σημερινό Μαξίμου έβαζε λυτούς και δεμένους για να στείλει στο εδώλιο τον Σωκράτη. Λες και δεν πέρασε ούτε μια ημέρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Theodore avatar
    Theodore 14/10/2008 17:53:14

    Δηλαδη,αν πηρε δουλεια ο Κοκκαλης, χωρις να χασει το δημοσιο, ειναι ενοχος και αυτος και δεν ξερω γω ποιος αλλος ακομα;
    Αν τη δουλεια την επαιρνε καποιος αλλος, θα ηταν καλυτερα;
    Απο που το ξερετε αυτο;

  2. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 14/10/2008 18:10:13

    Το ερώτημα του Theodore ειναι ευλογο. Η ταυτιση του Σωκρατη με τον εξωαποδώ ειναι ανεπαρκής ακομα και για φανατικούς παναθηναικούς.
    >το επόμενο ερωτημα ειναι αν αληθευουν οι φήμες για επανεργοποιηση του Magic και αν αυτές εχουν καμια σχέση

  3. nas avatar
    nas 14/10/2008 18:20:51

    Ξεκάρφωμα... μήπως;

  4. mareli avatar
    mareli 14/10/2008 18:39:37

    Καλά εσύ δε ρώταγες πριν λίγο καιρό γιατί ο Κόκκαλης είναι έξω από το κάδρο της Siemens; Σε πειράζει τώρα που φαίνεται ότι βρέθηκαν στοιχεία, τα οποία, παραδόξως, ούτε εσύ που λες ότι τα βρίσκεις όλα δεν πήρες μυρουδιά! Τώρα, τα μπουρδουκλώνεις και ξαναμπλέκεις το Ρουσόπουλο, το Βατοπέδι και τη Siemens... Έλεος

  5. νικος avatar
    νικος 14/10/2008 18:59:30

    το διαπλεκόμενοι παρακρατικοί γνωρίζουν πλέον οτι οι μη διαβρωμένοι πατριώτες είναι πολύ περισσότεροι από από όσο νόμιζαν ως σήμερα, κοιμώμενοι οτι το άθλιο καθεστώς τους επρόκειτο να μακροημερέυσει συρρικώνοντας την πατρίδα.

    ΩΣ ΕΔΩ ΑΘΛΙΟΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΑΟΥ

  6. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 14/10/2008 19:03:49

    ΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ?
    ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΙ ΕΓΡΑΦΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΑΝΤΙ" ΜΕ ΤΑ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΓΕΜΑΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΟΣ?


    Το μόνο που με ανησυχεί είναι η πιθανή ενεργοποίηση του ιδιωτικού στρατού του......

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/10/2008 19:07:25

    @ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ: ξέρεις, μήπως, πώς πάει η δίκη για τον φόνο στην Λαυρίου;

  8. Factorx avatar
    Factorx 14/10/2008 19:09:30

    mareli: Ουτε μια προνοκάτσια της προκοπής δεν μπορείς να κάνεις. Εγω ρωτάω σημερα οχι γιατι ο Κόκκαλη δεν ειναι στην Ζήμενς, αλλά γιατί το ανακάλυψαν τώρα; Καλά μασημενη τροφή έχεις να μας σερβίρεις μονο;

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 14/10/2008 19:19:15

    8 νηπιος γερων

    Ενταξει ο Κοκκαλης ειναι αυτος που ειναι,μην του φορτωσουμε και τον φονο του παιδιου στο Λαυριο!

    Κυριως ειναι επιχειρηματιας και στην Ελλαδα ειναι οπως και ολοι οι αλλοι μεγαλοεπιχειρηματιες να λαδωνει και να αβανταρει τους δικους του.

    Το θεμα ειναι οτι το κρατος εξεθρεψε αυτη την κατασταση...
    Και οι λαδωμενοι ειναι συνηθως ΚΡΑΤΙΚΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ

  10. νικος avatar
    νικος 14/10/2008 19:38:04

    χαζέ του χωριού

    φαντάζομαι δεν θα ήθελες να του φορτώσουμ εούτε την επίθεση εναντίον του Συρίγου...

    ξέρω ξέρω...είχε 2-3 μετωπα εκεινμη την εποχή και που το ξέρω εγώ οτι ήταν ο Κόκκαλης κτλ. Ως γνωστόν ο Κόκκαλης είναι επιχειρηαμτιας χωρίς κακές παρέες, που αναγκαστηκε να λειτουργήσει στο ελληνικό κράτος με τους όρους που αυτό επιβάλλει. τι να κάνει και αυτός; προστάτευσε τις επιχειρήσεις του.

    ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΕΦΑΓΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ ΣΤΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

  11. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 14/10/2008 20:08:17

    ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ "ΛΑΥΡΙΟΥ" ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΕΙΛΟΥΝΤΑΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ.

    ΝΗΠΙΕ ΓΕΡΟΝΤΑ.

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 14/10/2008 20:57:04

    11 νικος

    Φορτωσε του και την χουντα και το κυπριακο αν γουσταρεις ...

    Για τον Συριγο-ο οποιος τον εδειξε- ως εναν απο τους 3 δυνητικους ενοχους δεν ειπα τιποτα. Ουτε κουμπαρος του Κοκκαλη ειμαι ουτε με ταιζει...

    Αλλα για το Λαυριο οπου 300 αληταμπουρες,φασιστοειδη,πρεζακια κλπ τα κανουν λαμπογυαλο για να περαση η ωρα...παει πολυ!

  13. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 14/10/2008 21:55:47

    ΣΤΗΝ ΛΑΥΡΙΟΥ ΦΙΛΕ ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΠΑΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΑΕ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ....
    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ, Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ "ΣΤΡΑΤΟ" ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ ΝΑ ΑΥΤΟΝΟΜΗΘΗΚΕ Η΄ ΝΑ ΕΔΕΙΞΕ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΝΤΑ ΖΗΛΟ,
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝΙΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΕ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ,ΕΝΩ ΤΟ TV MAGIC ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΕ ΜΑΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΙΣΜΟ Κ.Λ.Π Κ.Λ.Π .....

    ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΟΠΟΙΟΣ.....

  14. κοκτέϊλ Μολότωφ avatar