#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2011 12:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί το ΔΝΤ καλεί τον Παπανδρέου;



Ένα πολύ περίεργο δημοσίευμα του Dow Jones Newswires το οποίο έχει άρωμα… ΔΝΤ, προκαλεί ταραχή στην Αθήνα την ίδια στιγμή που πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Γιώργος Παπανδρέου κλήθηκε στην Ουάσιγκτον για να πάρει… οδηγίες από το Ταμείο ενώ την επόμενη εβδομάδα ο επικεφαλής της τρόικας, Πολ Τόμσεν, κλήθηκε να εξηγήσει τα της ελληνικής οικονομίας σε έκτακτη συνεδρίαση.

Αυτή η περίεργη κινητικότητα έρχεται να προστεθεί στο κλίμα του ανθελληνικού παραληρήματος των τελευταίων ημερών στην Ευρώπη όπου η μια μετά την άλλη οι χώρες ζητούν από την ΕΕ να μας πετάξουν έξω με τις κλωτσιές από την Ευρωζώνη.

Το δημοσίευμα του Dow Jones επικαλείται πηγές που προφανώς είναι στην Ουάσιγκτον και λέει ότι το ΔΝΤ αναζητά νέες μεταρρυθμίσεις για την Ελλάδα και το έλλειμμά της. Λέει επίσης ότι τα μέτρα που θα ληφθούν θα πρέπει να περάσουν από τη Βουλή για να ψηφιστούν καθώς προφανώς θα πρόκειται για νέο πρόγραμμα λιτότητας.

"Το ΔΝΤ θέλει την ελληνική κυβέρνηση να εστιάσει σε νέες μεγάλες πολιτικές που θα αποδώσουν σημαντικά ως προς την εξοικονόμηση δαπανών".
Η μείωση των μισθών του δημοσίου σε ποσοστό 15% που εφαρμόστηκε στις αρχές του ελληνικού προγράμματος, ανήκει στο είδος των μεγάλων μεταρρυθμίσεων που θα έχουν ορατό αποτέλεσμα, όπως τις αντιλαμβάνεται το ΔΝΤ, επεσήμανε μία από τις πηγές, προσκείμενη στις σχετικές συζητήσεις.

Με απλά λόγια, το Ταμείο προετοιμάζει νέο κοστούμι για την Ελλάδα καθώς δεν της φτάνουν όσες θυσίες έγιναν. Για να πετύχει το σκοπό της καλεί τον κ. Παπανδρέου στις ΗΠΑ για να διαπραγματευτεί (τρόπος του λέγειν αφού κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει με τον σημερινό πρωθυπουργό) μαζί του και φυσικά για να υπάρξει επικοινωνιακή διαχείριση του θέματος. Πώς δηλαδή θα εγκλωβιστεί ο κόσμος στα νέα μέτρα λιτότητας που τους ετοιμάζουν.

Ίσως, προς αυτή την κατεύθυνση να είναι και οι ασφυκτικές πιέσεις των τελευταίων ημερών και οι εκβιασμοί μέχρις εσχάτων.

Όμως, η ουσία είναι ότι το ένοχο παρελθόν της κυβέρνησης δεν της επιτρέπει να διαπραγματεύεται νέα πακέτα ούτε να τα παρουσιάσει στη Βουλή ως νέες μεταρρυθμίσεις.

Και με τι μούτρα θα έρθει στη Βουλή να πείσει τους βουλευτές να ψηφίσουν μεταρρυθμίσεις όταν οι προηγούμενες είτε απέτυχαν, είτε δεν έγιναν ποτέ;

Ο Γ. Παπανδρέου, εφόσον πράγματι ισχύει ότι θα κάνει το υπερατλαντικό ταξίδι, τι θα πει στο ΔΝΤ; Έχει συναίσθηση της κατάστασης στην Ελλάδα και ότι δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για… μεταρρυθμίσεις; Μπορεί να διαπραγματευτεί έστω και την ύστατη στιγμή το συμφέρον της χώρας και του κόσμου;

Μάλλον ρητορικές ερωτήσεις αφού οι απαντήσεις είναι δεδομένες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. geopan avatar
    geopan 09/09/2011 12:18:32

    ρε παιδιά είδατε τι μοιράζει το Βήμα την Κυριακή;cd με τίτλο “το ηλεκτρονικό βιβλίο του μαθητή”!!!ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ!!Παιδεία μέσω των νταβατζήδων;ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

    • jkr avatar
      jkr @ geopan 09/09/2011 13:00:27

      Έχεις δει στο Μετρό διαφήμιση του ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ: σχολικά βιβλία-βοηθήματα;;;
      Καταλαβαίνεις πολλά...να ξερα ποιοι είναι οι μέτοχοι της εταιρείας.

    • νασος avatar
      νασος @ geopan 09/09/2011 14:18:58

      πεταμένα λεφτά είναι το cd-rom που δίνει το ΒΗΜΑ,υπάρχουν δωρεάν στο διαδίκτυο όλα τα βιβλία,εξάλλου δεν είναι ανάγκη να τυπώσεις όλα μεμιάς,μπορείς να τυπώνεις το μάθημα της ημέρας έως ότου πάρουν τα παιδιά τα βιβλία
      γεννάται βέβαια το ερώτημα για το πως βρέθηκε ο ΔΟΛ σε τόσο πλεονεκτική θέση έναντι των ανταγωνιστών του,είχε άραγε insider στο Υπουργείο Παιδείας;

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/09/2011 12:19:05

    γι αυτό πήδηξε η διαφορά επιτοκίων στα 1869;;;

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 09/09/2011 12:22:17

      χιχχι

  3. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 09/09/2011 12:23:42

    Εξιχνιάστηκε κι αυτό το μυστήριο.
    Της Λαγκάρντ ήταν τελικά οι φωνές που άκουγε ο Γιώργος.

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 09/09/2011 12:24:00

    χμμμ, μήπως είχε στείλει βιογραφικό για πρόσληψη και τον κάλεσαν για interview?

    • Nick avatar
      Nick @ ΣΤΕΛΙΟΣ 09/09/2011 12:30:17

      Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, γιατί έχει να περάσει άλλες 4 στη σειρά. Τι έτσι εύκολα νομίζετε μπαίνεις στο ΔΝΤ; :lol:

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Nick 09/09/2011 13:47:54

        Μια παλιά διαφήμηση στην Αμερική για τα λεγόμενα "Roach Motel" ("ξενοδοχεία κατσαρίδων") έλεγε "They check in but they don't check out". Κάτι τέτοιο πάθαμε ως Ελλάδα από την συμμορία ΓΚΑΠ με το ΔΝΤ.

  5. ataktos avatar
    ataktos 09/09/2011 12:25:56

    http://www.youtube.com/watch?v=niqrjP1VDeY

  6. manos avatar
    manos 09/09/2011 12:40:58

    Για να επαναφέρεις κάτι, έπρεπε να το είχες πριν το χάσεις.
    Εδώ μιλάμε για εκ γεννετής κατάσταση.

    • ataktos avatar
      ataktos @ manos 09/09/2011 12:42:35

      καλοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!

  7. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 09/09/2011 12:57:14

    Μήπως να πήγαινε στις ΗΠΑ και ...να έμενε εκεί μόνιμα; Θα γλύτωνε και το Γουδή. Αν είναι έτσι, του κάνω εγώ το εισιτήριο. Δεν μου περισσεύουν αλλά κάτι θα γίνει...

    • tpe avatar
      tpe @ Χαλκιδέος 09/09/2011 13:12:19

      Γιατί ποιος νομίζεις ότι το πληρώνει;;;
      Και ποιος σου είπε πως θα γυρίσει; Από τα "πάτρια" εδάφη θα κάνει την ανακοίνωση .

  8. Orestios avatar
    Orestios 09/09/2011 13:19:26

    Βλέπω σουΐτα Νο2 αυτή τη φορά

  9. ataktos avatar
    ataktos 09/09/2011 13:24:29

    τέρμα το παπατζηλικη το 76 χρόνων .. τέρμα!!!

  10. ORIMA avatar
    ORIMA 09/09/2011 13:41:10

    Δεν ξέρω αν μάθατε ότι η πρώτη του επίσκεψη θα είναι σε ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΕΒΡΑΙΚΕΣ οργανώσεις. Happy Yom Kipur.

    • tpe avatar
      tpe @ ORIMA 09/09/2011 15:20:14

      Για δείτε το γενεαλογικό του δέντρο... Ψάξτε το λίγο...

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/09/2011 13:50:02

    Το ανθελληνικο παραληρημα το προκαλεσε η αποφαση του Παπανδρεου - Βενιζελου να διακοψουν τις συνομιλιες με την τροικα τη στιγμη ακριβως που οι αλλες χωρες ηταν να περασουν τη συμφωνια για το δευτερο δανειο απο τη βουλη τους μεσα σε γενικη δυσφορια.
    Εριξε λαδι στη φωτια οπως το εχει ξανακανει με τα περι διεφθαρμενης χωρας,τιτανικου,πιστολιου στο τραπεζι και βαθιου λαρυγγιου - το τελευταιο αν θυμαστε εγινε το Πασχα του 2010 οταν μετα απο καποια παλι συμφωνια οι αγορες ειχαν ηρεμησει και τους εβαλε φωτια αμφισβητωντας τη συμφωνια για να παμε στο μνημονιο.

  12. ataktos avatar
    ataktos 09/09/2011 14:16:03

    και θα πετάξει ..με την Ολυμπιακή χιχχι

  13. δημης avatar