#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2010 15:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί το Βήμα δεν γράφει για τον Πάνο ;



Διάβασα ένα φοβερό σε εφευρετικότητα και φαντασία «δημοσίευμα» στο ΒΗΜΑ το οποίο προσπαθεί να αποδείξει ότι ο Σαμαράς κινείται διχαστικά και «κλίνει» προς τα δεξιά αφού στην Ρηγίλλης κουμάντο υποτίθεται πως κάνουν οι «πραιτωριανοί» της Πολιτικής Άνοιξης, αποκλείοντας «πολλά μετριοπαθή στελέχη της ΝΔ, τα περισσότερα εκ των οποίων στηρίζουν την κυρία Ντόρα Μπακογιάννη».

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι αυτά τα «πολλά και μετριοπαθή στελέχη της ΝΔ» περιορίζονται στα πέντε λευκά και τα δυο άκυρα στην ψηφοφορία της ΚΟ για την εκλογή του νέου γραμματέα της, πόση σχέση έχει με την πραγματικότητα το άρθρο του Βήματος αποδεικνύεται μόνο από το εξής: Στην «σκληρή προεδρική φρουρά» (sic) του Σαμαρά κατατάσσει μεταξύ άλλων και τον …  Φαήλο Κρανιδιώτη (!!!). Πάλι καλά που δεν μας είπαν ότι στην «προεδρική φρουρά» ανήκει και ο … Μούργος, ο γνωστός πρωταγωνιστής των άρθρων του Φαήλου στο antinews.

Άλλη ανακρίβεια: Το «ρεπορτάζ» αναφέρει ότι «ρόλο στην επικοινωνιακή ομάδα της ΝΔ έχει αναλάβει και ο Γρηγόρης Τσιμογιάννης». Πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει.

Εντύπωση επίσης προκαλεί το γεγονός ότι στον πυρήνα των στενών συνεργατών του Σαμαρά δεν αναφέρεται καθόλου το  όνομα του εκπροσώπου Πάνου Παναγιωτόπουλου. Ενώ όλοι γνωρίζουν ότι η συνεργασία τους είναι στενή και καθημερινή. Λέτε να ενόχλησε το ΒΗΜΑ ο «Κόκκινος Πάνο»; Γιατί όμως;     

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 28/02/2010 15:21:25

    Πάλι κατασκευασμένα άρθρα φτιάχνουν στο ΒΗΜΑ? Πότε είπαμε ότι πάνε για κανόνι?

    • nasos avatar
      nasos @ Orestios 28/02/2010 16:19:55

      Σιγά μη βαρέσουν κανόνι,πιο εύκολα θα βάλουν λουκέτο οι New York Times παρά το άλλοτε Ελεύθερον Βήμα.

    • oxoxo avatar
      oxoxo @ Orestios 28/02/2010 23:04:57

      Ο ξεπεσμός στο "Βήμα" είναι τέτοιος που ο Χασαπόπουλος έκανε συνέντευξη την οποία ο Ψυχάρης θεωρεί "γραφική"!

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 28/02/2010 15:40:58

    Αχ αυτό το βήμα αμετανόητο, δεν κάνουν καμιά συνέντευξη ακόμα στην κυρία να ξεχαρμανιάσουν τώρα που η εκλεκτή τους μαυρίστικε;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ «Κασσάνδρα» 28/02/2010 23:33:33

      πριν από δύο εβδομάδες διαδίδανε στα μπλογκ τους πως είχανε στήσει ("με το ζόρι" και ο νοών νοείτω...) συνέντευξη από τον ΚΚ, αλλά μέχρι στιγμής δεν τους βγαίνει....

  3. nasos avatar
    nasos 28/02/2010 16:17:48

    Μποϋκοτάζ λέμε....
    αφήστε τα κοροϊδα να πληρώνουν 4,25 ευρώ για να διαβάζουν άρθρα γεμάτα αποκλειστικές πληροφορίες για τις συναντήσεις Ερντογάν-Καραμανλή.

  4. nasos avatar
    nasos 28/02/2010 16:22:00

    Το το έχετε το ρημάδι το ίντερνετ;
    Εγώ από τότε ου έβαλα adsl έχω εξοικονομήσει του κόσμου τα λεφτά από εφημερίδες και περιοδικά.
    Αν όλοι οι Νεοδημοκράτες έπαυαν να αγοράζουν τις ''δημοκρατικές'' φυλλάδες, η ΝΔ έχει καλές πιθανότητες να μην ξαναπάθει την ίδια νίλα που έπαθε επί Καραμανλή.

  5. Y. avatar
    Y. 28/02/2010 16:51:27

    Μέση κυκλοφορία ημερήσιων εφημερίδων πανελλαδικά; (Τα Νέα 27/02/10)
    .......
    .......
    Το Βήμα 4.933 (μερίδιο αγοράς 2%) !!!
    Καλά, πως βγαίνουν αυτοί οι μάγκες? Μόνο ο Χιώτης, πρέπει να κοστίζει τη κυκλοφορία δύο ημερών.

    • nasos avatar
      nasos @ Y. 28/02/2010 17:00:56

      Την προηγούμενη ή προ-προηγούμενη Κυριακή-δε θυμάμαι ακριβώς-
      είχε αγοράσει ο γαμπρός μου Ελευθεροτυπία
      είδα πόσα δώρα είχε και τρελάθηκα!
      περιοδικό Ε
      περιοδικό για το σπίτι
      ντι βι ντι
      βιβλίο για τον Ζαμπέτα
      cd του Ζαμπέτα
      και όλα αυτά με 4 ευρώ!
      Και όλα αυτά για να αυξάνουν την κυκλοφορία τους,δηλαδή την επιρροή τους στο πολιτικό σύστημα με ότι αυτό συνεπάγεται για την τσέπη μας.
      Γι'αυτό δεν θα κουραστώ να το επαναλαμβάνω:μποϋκοτάζ

  6. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 28/02/2010 17:18:22

    Δείτε αυτό : /antilogos-gr.blogspot.com/2010/02/blog-post_9676.html

    Φανταστείτε αυτό να το έκανε η ΝΔ τι θα έλεγαν τα πράσινα κατευθυνόμενα ΜΜΕ στις "ειδήσεις" των 8.. Τώρα φυσικά που το έκανε το καλό μας ΠΑΣΟΚ, ούτε γάτα ούτε ζημιά...
    Να χαιρόμαστε τη σύγχρονη ελληνική δικτατορία, εεε δημοκρατία, ήθελα να πω.............

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/02/2010 18:26:48

    Για να αδειασει καποιος καποιον θα πρεπει προηγουμενως να τον υποστηριζε.
    Δε νομιζω οτι ποτε υποστηριζε το "Βημα" τον Πανο.Ετσι κι αλλιως βεβαια δεν υποστηριζε ποτε τη ΝΔ και κανονικα κανεις νεοδημοκρατης δεν θα επρεπε να αγοραζει τις εφημεριδες του ΔΟΛ.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ψυχραιμια 01/03/2010 00:11:02

      ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΔΟΛ, ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΜΠΟΜΠΟΛΑ (ΘΕΜΑ, ΕΘΝΟΣ, ΗΜΕΡΗΣΙΑ). ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ..

  8. vimentin avatar
    vimentin 28/02/2010 19:26:19

    nasos says:
    28/02/2010 at 16:22Το το έχετε το ρημάδι το ίντερνετ;
    Εγώ από τότε ου έβαλα adsl έχω εξοικονομήσει του κόσμου τα λεφτά από εφημερίδες και περιοδικά.
    Αν όλοι οι Νεοδημοκράτες έπαυαν να αγοράζουν τις ”δημοκρατικές” φυλλάδες, η ΝΔ έχει καλές πιθανότητες να μην ξαναπάθει την ίδια νίλα που έπαθε επί Καραμανλή.


    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ !!!!!!!!!

  9. perastikos avatar
    perastikos 28/02/2010 19:57:01

    και που να τους βαλουν ΦΠΑ στο 9 ή 19% οπως ολοι οι αλλοι απο το 4,5% που έχουν και το οποίο αποκρύβουν με κάθε τρόπο! Αν αποδοθεί ισονομία, οι κύριοι αυτοί, δηλ. όλοι οι διαπλεκόμενοι εκδότες, θα πρέπει να αποδίδουν στο Δημόσιο απο 50 έως 150 εκατ. τον χρόνο (ανάλογα με τον συντελεστή), ποσά τα οποία απο επιβολής ΦΠΑ ενθυλακώνουν! Γι' αυτό γεμίσαμε απο εκδότες καθε μορφής, των τσοντοπεριοδικών συμπεριλαμβανομένων!

  10. provocateur avatar
    provocateur 28/02/2010 21:17:05

    Το ΒΗΜΑ δεν αδειάζει τον Παναγιωτόπουλο, γιατί αυτός; το έδωσε, Άντε ξυπνήστε

  11. Nelly over the rainbow avatar
    Nelly over the rainbow 28/02/2010 22:07:48

    @nasos, vimentin
    Ναι, σίγουρα με το ίντερνετ εξοικονομήσαμε ευρώ, αλλά μη λησμονείτε τους διαδικτυακούς αυριανιστές. Θυμηθείτε πόσοι "ανένταχτοι" και "ανεξάρτητοι" bloggers-βόθροι κύρητταν τον μεταμοντέρνο "Ανένδοτο" γράφοντας λίβελλους ακόμη κι αν το παιδί κάποιου βουλευτή της ΝΔ έπαιρνε κλήση για υπερβολική ταχύτητα. Για το περίφημο άρθρο 16 είχαν κλήσει για ένα χρόνο τα πανεπιστήμια και σήμερα που ο Πανάρετος μιλά για υποχρεωτική εισαγωγή στα ΑΕΙ/ΤΕΙ μέσω κολλεγίων, σφυρίζουν αδιάφορα. Και οι πιο επιφανείς εκ των μοντέρνων αυριανιστών πήραν υψηλοβαθμες θέσεις σε κρατικούς οργανισμούς από τον πρώτο κιόλας μήνα της διακυβέρνησης ΠΑΣΟΚ.

  12. Underdog avatar
    Underdog 28/02/2010 22:36:45

    αποκλείοντας «πολλά μετριοπαθή στελέχη της ΝΔ, τα περισσότερα εκ των οποίων στηρίζουν την κυρία Ντόρα Μπακογιάννη».
    Είναι αλήθεια αυτό όσο και αν υποβαθμίζεται ή διογκώνεται, ανάλογα ποια πλευρά το λέει.Αρκετά άξια στελέχη έχουν παροπλισθεί. Δεν έγινε ένα ξεκαθάρισμα ανάλογα με την προσφορά και την αξία. Ακόμα και καραμανλικοί που επέλεξαν επέλεξαν να στηριξουν Ντόρα, χωρίς τίποτα άλλο το μεμπτό , βρέθηκαν αποκλεισμένοι. Αντίθετα Ντοράκηδες από δεκαετίες και πολλαπλώς ευεργετηθέντες , που το γύρισαν 2 μήνες πριν την εκλογή του Αντώνη , πήραν και θέσεις.
    Απορία : Ημεροδήκτης δηλαδή αυτός που δαγκώνει την ημέρα ή κατά τη διάρκεια της ημέρας; από το ρήμα δάκνω ;