#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2010 17:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί πρέπει να παραιτηθεί ο κ. Παπακωνσταντίνου



Χωρίς κανένα ενδοιασμό δέχομαι τις μεγάλες ευθύνες της κυβέρνησης Καραμανλή. Κατά την άποψη μου περιορίστηκε, κακώς, στη διαχειριστική λογική και στην επικοινωνιακή πολιτική, αντί των μεγάλων τομών και μεταρρυθμίσεων που υποσχέθηκε με τις αναφορές στην επανίδρυση. Στις εκλογές σωστά ο Ελληνικός λαός απέδωσε με την ψήφο του τις ευθύνες. Την κυβέρνηση ανέλαβε το ΠΑΣΟΚ με υποσχέσεις που αποδείχτηκαν γρήγορα αντιπολιτευτικές πρακτικές με στόχο την εξουσία. Το αντιπαρέρχομαι όμως για να μπω στην ουσία.

Αν ένας υπουργός έπρεπε να είχε ήδη καρατομηθεί είναι ο κ. Παπακωνσταντίνου. Και για τον λόγο που ο κ. Σαμαράς μίλησε στη βουλή περί Τιτανικού και άλλων... αλλά και για  έναν άλλο λόγο πιο σοβαρό, που υπήρξε καταλύτης στην επιδείνωση της κρίσης. Και για τον οποίο απάντηση δεν υπήρξε, αλλά ούτε η ΝΔ το εξειδίκευσε για να καταλάβει ο κόσμος. Η αξιωματική αντιπολίτευση εντοπίζει το πρόβλημα στο ότι η κυβέρνηση μετέτρεψε την κρίση σε κρίση δανεισμού. Έχει δίκαιο. Πως έγινε όμως αυτό και τι ευθύνες έχει ο κ. Παπακωνσταντίνου; Για όσους δεν γνωρίζουν ο ΟΔΔΗΧ ( Οργανισμός Διαχείρισης Δημοσίου Χρήματος ) που τελεί υπό την εποπτεία του υπουργού, την περίοδο που τα επιτόκια ήταν χαμηλά δεν βγήκε στις αγορές για δάνειο. Και η ευκαιρία  χάθηκε. Δύο τινά συνέβησαν: Ή ο ΟΔΔΗΧ προέβλεψε λάθος ότι θα μπορούσε να δανειστεί αργότερα πιο φθηνά!.. ή εξ΄αρχής είχε δρομολογηθεί η προσφυγή στο ΔΝΤ. Ότι από τα δύο να ισχύει ο κ. Παπακωνσταντίνου έπρεπε να παραιτηθεί.


ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/05/2010 17:40:08

    Το άτιμο το ερώτημα... Δόλος ή Βλακεία;...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ archaeopteryx 10/05/2010 17:43:40

      Θα μου επιτρέψετε φίλτατε να επιλέξω έναν χαρακτηρισμό που εμπεριέχει αμφότερα: κουτοπονηριά...

  2. ataktos avatar
    ataktos 10/05/2010 17:40:45

    http://www.youtube.com/watch?v=YDBtCb61Sd4&feature=player_embedded

  3. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 10/05/2010 17:48:49

    ΓΟΥΔΗ?

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/05/2010 18:02:18

    Θέλω να πιστεύω πως όταν γίνει αυτή η Εξεταστική για την Οικονομία θα κληθεί να δώσει εξηγήσεις

  5. ataktos avatar
    ataktos 10/05/2010 18:04:49

    Καλά ..και τα κελιά ..έξω από τα μοναστήρια θα μείνουν άδεια …

  6. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 10/05/2010 18:15:53

    Εμένα δεν μου αρέσει. Φαίνεται μούτρο. Έχει φάτσα τρωκτικού.
    Να φύγετε κύριε. Να πάτε αλλού.

  7. nessuno avatar
    nessuno 10/05/2010 18:20:38

    Μήπως ήρθε η ώρα για την πρώτη πρόταση μομφής σε βάρος του υπουργού;

  8. Dimitris avatar
    Dimitris 10/05/2010 18:25:21

    Όταν ο κ.Παπακωνσταντίνου διαψεύδει τον …κ. Παπακωνσταντίνου !!!
    ( http://www.politis-gr.com/?p=175 )

  9. otinanai avatar
    otinanai 10/05/2010 18:43:56

    Δεν είναι σοβαρό επιχείρημα τωρα αυτό. Δηλαδή τί θέλατε να βγαίναμε για 100 Δις ξαφνικά στις αγορές σφυρίζοντας αδιάφορα και εκείνες θα μας τα έδιναν...
    Κουτοπονηρία είναι να θεωρείτε εσείς τις αγορές κουτές.

    Αφήσε που είναι και απλό θέμα προσφοράς και ζήτησης που το αρθρό το παραμερεί τελείως.

    Και κάτι τελευταίο. Κοίταζα τη διάρθρωση του χρέους μας σε χρονικό ορίζοντα και θα έλεγα οτι είμαστε λιγο ευάλλωτοι για τα επόμενα τρια χρονια αλλά πολυ καλύτερα σε σχέση με ισπανία, γαλλία. Καλύτερη η Ιρλανδία που είναι και ένας ακόμα λόγος που την παράτησαν γρήγορα η αγορές απο θέμα πιέσης.

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 10/05/2010 18:51:06

    Και οπως λενε οι φιλοι μας περαν του ατλαντικου, μην κρατατε την αναπνοη σας. Η ευθιξια, η εντιμοτητα και η φιλοπατρια δεν ευδοκιμουν πλεον στο σοσιαληστρικο στρατοπεδο.

  11. Nktras avatar
    Nktras 10/05/2010 19:35:51

    ΥπΟικ: Ο απόλυτος ορισμός της "Ποντικομαμής"!

  12. elsoto avatar
    elsoto 10/05/2010 19:40:50

    The Smoking Gun Document That Could Terminate George Papandreou's Career

    http://www.zerohedge.com/article/smoking-gun-document-could-terminate-george-papandreous-career

    Αν ισχύει κάτι τέτοιο...

  13. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 10/05/2010 21:22:38

    Θα τρίζουν στον τάφο,τα κοκαλάκια του θειού του.Εψαξε πολύ να το βρεί το τεφαρίκι;

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/05/2010 01:43:26

    ΠΠ γίγαντα, οι αστικές κοινοβουλευτικές αβρότητες έχουν ξεπεραστεί.
    "Παραίτηση".
    Πίσσα και πούπουλα.

  15. Τίποτα avatar
    Τίποτα 11/05/2010 12:22:59

    Αυτός να παραιτηθεί; Μόνο για να αναλάβει το ΥΠΕΞ!

  16. τα λεφτα υπαρχουν avatar
    τα λεφτα υπαρχουν 11/05/2010 17:31:35

    Την καλυτερη απαντηση σ'αυτο την δινει η ορντινατζα του Παπακωσταντινου καποιος Σαχινιδης που δηλωσε οτι απο τις 5 οκτωβριου ειχε αποφασισθει το ΔΝΤ