#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2009 22:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί πανικοβλήθηκε το Mega; Μήπως επειδή δεν βγαίνει αυτοδυναμία;


 Η προσπάθεια επηρεασμού της αυριανής ψηφοφορίας στην οποία προχώρησε το «μεγάλο κανάλι» των εκδοτών και κρατικών προμηθευτών είναι προκλητικότατη.


Γιατί όμως κατέφυγαν σε μια τέτοια απροκάλυπτη παρέμβαση;  Το 42,8% που δίνουν στο ΠΑΣΟΚ προϋποθέτει ότι το σύνολό των αναποφάσιστων από το ΠΑΣΟΚ θα πάνε τελικά να το ψηφίσουν. Αυτό δεν όμως είναι καθόλου σίγουρο…


Επειδή κανένας δεν γνωρίζει τι θα κάνουν οι αναποφάσιστοι και των δύο μεγάλων κομμάτων που δεν θα επιστρέψουν στο κόμμα τους. Θα πάνε στο απέναντι μεγάλο κόμμα; Θα ψηφίσουν μικρότερο κόμμα; Θα ψηφίσουν ανώδυνα «πολύ μικρό κόμμα (από εκείνα που δεν θα μπουν στη Βουλή); Ή θα κάνουν αποχή;


Από την άλλη μεριά, το κλίμα που επικρατεί σε πολλές περιοχές της επαρχία, με τη ΝΔ να συσπειρώνεται υποδεικνύει ότι οι νεοδημοκράτες – υπό την σφοδρή πίεση των media, ή για άλλους λόγους – δεν αποκαλύπτουν πλήρως τι ψηφίζουν. Κι αυτό που ίσχυσε τον Ιούνιο, είναι εξαιρετικά πιθανό να ισχύσει και τώρα.


 Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.antinews.gr/?p=17100

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 03/10/2009 22:19:22

    Για να λέει ο ΡΟυφιάνος "Μπένι ζούμε στο Ζάππειο να σε δούμε", μάλλον...

  2. Le canard avatar
    Le canard 03/10/2009 22:23:31

    Προβολή-εκτίμηση αυτοδυναμίας, έκανε το Μέγκα. Είναι αυτό που λέμε, έδωσε "εικονική αυτοδυναμία".

  3. Orestios avatar
    Orestios 03/10/2009 23:32:05

    Στην Ιπποκράτους επικρατεί εκνευρισμός. Υπάρχουν ενδείξεις για ανατροπή που μόνο υπέρ τους δεν είναι. Έχουν πάθει αμόκ κσι πλέον πέφτουν τα προσωπεία.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Orestios 03/10/2009 23:50:25

      Ακούγεται ότι θα εμφανιστεί σε έκτακτη πρες κονφερανς η Καϊλή στο Ζάππειο με σκοπό την ανασύνταξη του καταρρέοντος Κινήματος. Ίσως της δοθεί και η αρχηγία με συνοπτικές διαδικασίες. Είναι στο πλευρός της ο Κουλούρης.Ο ΓΑΠ λέγεται πως διέφυγε στο Κάπρι με θαλαμηγό μεγαλοεπιχειρηματία... Οσονούπω αναμένεται στο αεροδρόμιο και ο Κατσιφάρας με τον κατσανέβα που επιστρέφουν άρον άρον από τη Ριβιέρα ο ένας, και τη Λιβύη ο άλλος. Η νύχτα προβλέπεται δύσκολη. Ανακλήθηκαν και όλες οι άδειες στην αγροφυλακή.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 03/10/2009 23:52:20

        Σπατζιώτη λαμβάνεις; Ετοίμασε ξηρά τροφή και κονιάκ και ραντεβού στο γνωστό σημείο. πρέπει να συμπαρασταθούμε στην Εύα.

      • Σπατζιώτης avatar
        Σπατζιώτης @ Strange Attractor 04/10/2009 00:18:51

        Μην ανησυχείς, Strange Attractor, θα εμφανιστώ ''πάνοπλος''.

        • Vass avatar
          Vass @ Σπατζιώτης 04/10/2009 11:12:37

          Κάτω τα μονοπώλια! Είμαστε κι άλλοι εδώ έτοιμοι για συμπαράσταση.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 03/10/2009 23:56:32

      Η Πέμη Ζούνη είναι καλή επίσης, πέραν της αναφερόμενης από εσέ αυτοφυούς διανοίας, γιατί είπε πως η κρίση, που πλήττει μόνο την χώρα μας, οφείλεται στην αποσάθρωση του κράτικού μηχανισμού και μόνο!!!!!!!!!!!!

  4. Κάσσαδρα avatar
    Κάσσαδρα 03/10/2009 23:56:20

    Η αλήθεια είναι οτι το παρουσίασαν σαν υποθετικό σενάριο... αλλά σαφάστατα για να δημιουργήσουν κλίμα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές. Ακόμα και Νικολακόπουλος εμμέσως τους την είπε.

  5. tso avatar
    tso 04/10/2009 00:04:12

    Και μετα ο ΓΑΠ μας λεει δεν χρωσταω σε κανεναν....απλα ΕΛΕΟΣ !

    • Orestios avatar
      Orestios @ tso 04/10/2009 00:24:10

      "Ζητώ τη δύναμη σας για να συγκρουστώ με κάθε αντίληψη που μας κρατά αιχμάλωτους στο παρελθόν. Δεν θα υποταχθώ σε κανένα συμφέρον. Δεν χρωστάω σε κανέναν". χαχαχαχαχα
      MΕGAλα λόγια, που φανερώνου το μέγεθος της υποκρισίας.

      • ago1974@otenet.gr avatar
        ago1974@otenet.gr @ Orestios 04/10/2009 00:45:14

        Πάντως η κόρη μου 22 μηνών στην ερώτηση "Ποιος είναι ο αρχηγός;" ανερυθρίαστα απαντά "Γώγω". Μέχρι και τα μωρά τον πήραν γραμμή ότι αυτά που λέει πρέπει να είσαι ένα στάδιο πριν την ιδιωτεία για να τα πιστέψεις!!!
        Αλλάζει κάτι ή είναι ιδέα μου;

  6. mystery_mm76 avatar
    mystery_mm76 04/10/2009 00:24:14

    TELIKA Η ΔΙΑΦΙΜΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ. ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΕΣΗ ΤΟ ΠΕΖΕΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΛΗΜΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ . ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΑΠΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ?

  7. anetos avatar
    anetos 04/10/2009 00:25:40

    Ήταν τόσο προφανής η (πουσ..α) προπαγάνδα που και οι ίδιοι ένοιωσαν αμήχανα για δευτερόλεπτα ..!

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/10/2009 00:33:21

    Αν μιλάμε για βλακεία... ή υψηλή πολιτική σκέψη. Δεν ξέρω ποιό από τα δυο. Απολαύστε:
    http://www.youtube.com/watch?v=0MRuNiYv1X4&feature=related

    • Σπατζιώτης avatar
      Σπατζιώτης @ Strange Attractor 04/10/2009 01:48:23

      Τίποτα από τα δύο, φίλτατε!
      Κάτι πολύ περισσότερο από κι από τα δύο - ομορφιά! Ομορφιά που ακόμα και το ''τραύλισμα'' την κάνει ανίκητη, γιατί σου αφαιρεί το ηθικό δικαίωμα να θέλεις να της επιβληθείς ή, έστω, να την προσβάλλεις...
      Παράγινε η ασχήμια γύρω μας. Στη Βουλή ιδιαίτερα, με ασήμαντες εξαιρέσεις, οι κατά τα άλλα ''σοφότεροι/ες της Ευούλας'', είναι σαν να έχουν τρακάρει με TIR. Ανεπίτρεπτο χάλι για άντρες και γυναίκες που τολμούν να εμφανιστούν δημόσια... Όσο για τη σοφία τους, είδαμε που μας οδήγησε... Τους ακούω και τους βλέπω εκεί μέσα και ούτε ένα ρίγος δεν διατρέχει την ατμόσφαιρα, ούτε μια σπίθα δεν ανάβει, ούτε ένα ''μπορχικό'' ρόδο δεν υλοποιείται από μόνο του στον αέρα.
      Ενώ με το Ευάκι...
      Και σωστά.
      Η ομορφιά εκτιμάται και τιμάται με δημόσια αξιώματα μόνο και μόνο επειδή είναι ομορφιά. Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω (μυαλό, γνώση, λόγο...), γιατί είναι φύσει και θέσει υπέρτερή τους. Όλα τα άλλα είναι ''μέσον'', ενώ εκείνη είναι ο πραγματοποιημένος ''σκοπός''. Όλα τα άλλα είναι ''επιτεύγματα'' ενώ εκείνη είναι το ''θαύμα''. Όλα τα άλλα είναι ''ερωτήματα'' ενώ εκείνη είναι η ''απάντηση'' - τόσο εκθαμβωτική, που σε κάνει να αδιαφορείς για το αν έχει την παραμικρή σχέση με το οποιδήποτε αρχικό ερώτημα.
      Κατεβαίνει ο Τάδε από το βήμα για να παραχωρήσει το μικρόγωνο στην Εύη και η συσσωρευμένη στην ατμόσφαιρα γκαντεμιά διαλύεται ως διά μαγείας. Δεν σε νοιάζει τι λέει. Τη κοιτάς χαμογελαστή, ακκιζόμενη, σκερτσόζα και ξαφνικά αναγεννάται εντός σου η ελπίδα ότι αυτός ο κόσμος γύρω μας μπορεί να διορθωθεί. Πώς να μην μπορεί, αφού βλέπουμε μπροστά μας ότι ακόμα και το ''ωραίο'' ενσαρκώνεται με τον πλέον ξέγνοιαστο τρόπο...
      Ίσως να τη σκέφτεσαι και δίπλα σου. Όχι για άλλα πράγματα. Απλά για να πλησιάζει το φωτεινό της πρόσωπο στο δικό σου, στους δύο πόντους να κλείνει τα μάτια, το μάγουλό της να αγγίζει μια στιγμούλα το δικό σου, να νιώθεις την ανάσα της και να ακούς τη φωνή της να σου ψιθυρίζει σιγανά στο αυτί: "Εκεί θα μας οδηγήσετε; Να μεταναστεύσουμε; Όχι... Όχι, κύριε υπουργέ... Δέν έχουμε τέτοια διάθεση, γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι...''

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Σπατζιώτης 04/10/2009 10:00:30

        Σύμφωνοι, αλλά όπως ο Σιούφας π.χ. διαθέτει το γνώθι σ`αυτόν και δεν επιχειρεί στο κόσμο της μόδας και στη πασαρέλα, έτσι και η ωραία Εύα θα έπρεπε να γνωρίζει τους περιορισμούς της. Κάποιοι όχι μόνο δεν της τους ανέφεραν αλλά και τη προωθούν κιόλας; Αυτή είναι η εκπροσώπηση που θέλουμε στη Βουλή; Imbecile Bimbos?

        • Σπατζιώτης avatar
          Σπατζιώτης @ Strange Attractor 04/10/2009 10:08:02

          Ασφαλώς και έχεις δίκιο, όμως, μερικές φορές αυτό το κορίτσι με ρίχνει στις ''παγίδες της έμπνευσης''...
          Να δω τον Σιούφα στην πασαρέλα κι ας αφήσω γεια στις όμορφες και στις ξανθομαλλούσες...

  9. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 04/10/2009 00:58:04

    Δεν είναι κακή ιδέα να μεταναστεύσει, μια και δεν υπάρχει καμια πιθανότητα "να κάνει το θαύμα του καλύτερα το πνεύμα των Χριστουγέννων" με την περίπτωσή της.

  10. Underdog avatar
    Underdog 04/10/2009 02:20:25

    Μερικές δεκαετίες πρίν ο παππούς του εν δυνάμει πρωθυπουργού ΓΑΠ είχε πεί για το στρατηγό Γρίβα όταν μετά τον αγώνα στην Κύπρο κατέβηκε στην πολιτική ως υποψήφιος βουλευτής και απέτυχε: " εδοξάσθη κρυπτόμενος και εγελοιοποιήθει εμφανιζόμενος".
    Που να φανταζόταν ότι μετά από τόσα χρόνια τα λόγια του θα ίσχυαν και για το εγγόνι του.
    Οντως , χωρίς να μπορώ να το αποδείξω, φίλοι δημοσιογράφοι ανέφεραν χθές ότι έχει πέσει παγωμάρα στην Ιπποκράτους γιατί δεν βγαίνουν τα κουκιά.
    Κάποιος μάλιστα τολμηρός είπε ότι όλα είναι πιθανά.
    Οψόμεθα.

  11. paris avatar
    paris 04/10/2009 07:35:21

    ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΟΠΟΥ ΑΝΕΒΗΚΑ ΧΘΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ....ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΕΙ ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΕΙ....Ο ΛΑΟΣ ΠΙΕΖΕΤΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΑ.....ΒΛΕΠΩ ΝΤΕΡΜΠΥ....