Γιατί πήγε ο Τσίπρας στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας;
03/11/2014 19:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί πήγε ο Τσίπρας στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας;

Είναι η απορία όλων αφού τα όσα προέκυψαν από το Προεδρικό Μέγαρο δείχνουν ότι ο Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ πήγε απλά για να δημιουργήσει κλίμα εκλογών.

Γιατί πήγε ο Τσίπρας στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας αφού δεν είχε να του πει κάτι σοβαρό; Είναι η απορία όλων αφού τα όσα προέκυψαν από το Προεδρικό Μέγαρο δείχνουν ότι ο Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ πήγε απλά για να δημιουργήσει κλίμα εκλογών. Για να δείξει στον κόσμο ότι μπορεί να διαμορφώσει την πολιτική ατζέντα και -ακόμη χειρότερα- για να προκαλέσει για άλλη μια φορά πολιτική αναταραχή που ως γνωστό ευνοεί το μπάχαλο στην οικονομία.

Εθνική συνεννόηση ζητούσε ο Παπούλιας, συνεννόηση αφού πρώτα γίνουν εκλογές, έλεγε ο Τσίπρας ο οποίος ζήτησε την άμεση σύγκληση του συμβουλίου των πολιτικών αρχηγών προκειμένου να οριστεί η ημερομηνία για τις κάλπες.

Όπως τόνισε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, όλα αυτά θα πρέπει να γίνουν «πριν την υπογραφή δεσμευτικών συμφωνιών με τους εταίρους μας».

Στον διάλογο που είχαν οι δύο πριν τη συνάντησή τους, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας υπογράμμισε στον κ. Τσίπρα ότι επιβάλλεται η στοιχειώδης συνεννόηση των πολιτικών δυνάμεων και το ελάχιστο της συναίνεσης στα ζητήματα της οικονομίας και στα διεθνή προβλήματα της χώρας και πρόσθεσε:

«Ίσως να έχω επηρεαστεί και από τη θητεία μου στο υπουργείο Εξωτερικών, αλλά τα εθνικά θέματα βρίσκονται σε μια κρίσιμη στιγμή και πρέπει οι πολιτικές δυνάμεις να αντιμετωπίσουν από κοινού τα προβλήματα. Να υπάρξει ένα μίνιμουμ συναίνεσης. Τα άλλα θα τα βρούμε. Εάν υπάρχει αυτή η συναίνεση όλα τα άλλα μπορούν να συζητηθούν» τόνισε ο κ. Παπούλιας.

Από την πλευρά του ο κ. Τσίπρας επισήμανε ότι πήρε την πρωτοβουλία να συναντήσει τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας γιατί τα πράγματα είναι σε κρίσιμο σταυροδρόμι για τη χώρα.

«Οι επιλογές είναι κρίσιμες, καθώς ακόμη πιο δυσχερής είναι η κατάσταση στην κοινωνία. Θα πρέπει να δώσουμε ένα μήνυμα ότι η Δημοκρατία δεν είναι κίνδυνος και μπορούμε να έχουμε τη στοιχειώδη συνεννόηση. Να δώσουμε στον λαό τη δυνατότητα, στο κρίσιμο σταυροδρόμι που βρίσκεται η χώρα, να επιλέξει τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσει».

Ο κ. Τσίπρας τόνισε ότι αυτές οι δύο κινήσεις θα ήταν ένα μήνυμα μέσα κι έξω από τη χώρα ότι μπορεί οι πολιτικές δυνάμεις να έχουν διαφορετικά σχέδια για τη χώρα, αλλά έχουν και τη δυνατότητα να συνεννοούνται.

Υπογράμμισε ότι η χώρα χρειάζεται σταθερότητα ώστε με ομαλό και συντεταγμένο τρόπο να πάει σε μία δημοκρατική διαδικασία, με ενότητα και όχι σύγκρουση και να τεθούν στον λαό δύο σχέδια: Συνέχιση της ίδιας πολιτικής ή διαπραγμάτευση.

Κατηγόρησε δε τον πρωθυπουργό ότι οδηγεί τη χώρα σε παρατεταμένη ένταση μέχρι την προεδρική εκλογή, παρά το γεγονός ότι δεν διαθέτει την πλειοψηφία στη Βουλή για την εκλογή Προέδρου Δημοκρατίας. «Πρόκειται για επιλογή αποσταθεροποίησης» τόνισε.

Είναι απύθμενο το θράσος. Κατηγορεί τον πρωθυπουργό που δεν θέλει εκλογές, επομένως μπάχαλο στην κοινωνία και την οικονομία, αυτός που ζητά κάλπες δύο χρόνια πριν λήξει η θητεία της κυβέρνησης. Αυτό δεν είναι κίνηση αποσταθεροποίησης;

Σε κάθε περίπτωση ο κ. Τσίπρας είναι επικίνδυνος. Όχι γιατί θέλει να γίνει πρωθυπουργός. Δικαίωμά του. Αλλά γιατί θέλει να πατήσει πάνω στο πτώμα της Ελλάδας για να αναρριχηθεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. iconology2009 avatar
    iconology2009 03/11/2014 19:43:11

    Επικοινωνιακό νταβαντούρι να γίνεται! να φαινόμαστε ότι καθοδηγούμε τις εξελίξεις πριν μας προλάβουν τα χαστούκια της απαξίωσης. Μη μασάτε παίδες. Ο τυπάκος νομίζει ότι το Σύνταγμα ο τιραμόλας των αφελών παιδικών του χρόνων και θα του σερβίρει τους θεσμούς κατά την κακομαθημένη του φύση. Ένας κουραμπιές είναι με τιναγμένη τη ζάχαρη του που οι αφελείς την περνάνε για αχλύ ηγετικού δέους.

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 03/11/2014 19:46:36

    "Εκλογές" ζήτησε ο Τσίπρας, "συναίνεση" ζήτησε ο Παπούλιας. Αν αυτό δεν λέγεται πολιτική χλαπάτσα, τότε δεν ξέρω ειλικρινά ποιο είναι το νόημα των λέξεων. Ο Τσίπρας, για να το πούμε πιο ευγενικά, υπέστη μια "εύκολη" πολιτική ήττα, μια πολιτική ήττα που ο ίδιος οργάνωσε ή αλλιώς, πάτησε μια μπανανόφλουδα που ο ίδιος έριξε στο διάβα του. Δεν πας στον ΠτΔ όταν ξέρεις ή έστω υποψιάζεται ότι αυτό που θα σου πει είναι άλλο από αυτό που ζητάς εσύ. Και τη μεγάλη μάζα των αναποφάσιστων, η επίσημη θέση του ΠτΔ μπορεί ακόμη να έχει κάποια επίδραση, ειδικά όταν ρίχνει τέτοια ευθεία χλαπάτσα στον συνομιλητή του, που υποτίθεται ότι πήγε εκεί για το καλό της χώρας. Και του λέει ο ΠτΔ ότι το καλό της χώρας είναι το αντίθετο από αυτό που ζητάς και ότι κινδυνεύουμε και κοίτα να τα βρείτε. Η επίσκεψη Τσίπρα στον ΠτΔ υπό τέτοιους όρους δείχνει δύο πράγματα: Το πρώτο είναι ότι ο Τσίπρας κινείται σε κατάσταση πανικού. Ο πανικός εκπορεύεται από την πιθανότητα τα πράγματα να δυσκολεύψουν κι άλλο για τη χώρα και να κληρονομήσει αυτός μια καυτή πατάτα, αντί για μια οικονομία σε στάδιο ανάρρωσης και εξόδου από την κρίση. Αλλά και από την αμυδρή, έστω, πιθανότητα να εκλεγεί τελικά ΠτΔ, παρά τα όσα δημοσίως λέγονται. Ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα συνιστά δεινή πολιτική ήττα για τον ΣΥΡΙΖΑ και θα δώσει τεράστια πολιτική ανάσα και πολύτιμο πολιτικό χρόνο στην κυβέρνηση. Δύσκολα θα συνέλθει μετά από τέτοιο σοκ. Πόσο μάλλον αν υπάρξει κάποια οικονομική ανάκαμψη μέσα στο 2015 και ο κόσμος αρχίσει σταδιακά να αισιοδοξεί. Το δεύτερο είναι ότι το παιδί δεν "τό 'χει". Δεν πετάς τέτοια μπανανόφλουδα στον εαυτό σου. Κάνεις μια εντυπωσιακή πιρουέτα και πας στον ΠτΔ την ίδια μέρα με τον πρωθυπουργό για να δείξεις ΤΙ; Ότι θέλεις εκλογές; Μα αυτό το ξέρουμε. Ότι βρίσκουν αποδοχή οι θέσεις σου στον ανώτατο πολιτειακό παράγοντα; Μα δεν βρίσκουν, το αντίθετο! Σου την είπε, σχεδόν, σου είπε "χρειάζεται συναίνεση" τη στιγμή που εσύ έλεγες "χρειάζεται αντιπαράθεση". Σου θύμισε και τα εθνικά θέματα, με τα οποία εσύ ούτε ασχολείσαι, αλλά το ακροατήριό σου μάλλον ασχολείται. Κατά τη γνώμη μου, η σημερινή επίσκεψη μπορεί και να ήταν η αρχή του τέλους της δημοσκοπικής υπεροχής του ΣΥΡΙΖΑ. Ο Αλέξης σήμερα έδειξε ότι δεν δικαιούται αυτή την πρωτιά. Το μίσος του κόσμου για αυτή την κυβέρνηση είναι μεγάλο, όμως το ένστικτο αυτοσυντήρησης συνηγορεί υπέρ του ότι αυτή η κυβέρνηση θα κρατήσει τα πράγματα καλύτερα για τη χώρα, από ό,τι μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Ο εντονότατος εκλογικός διπολισμός που ήδη διαφαίνεται στις δημοσκοπήσεις δεν είναι βέβαιο ότι θα λειτουργήσει υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ (μάλλον αντίθετες είναι οι τάσεις) και η πλειοψηφική διάθεση του κόσμου να μην γίνουν πρόωρες εκλογές θα λειτουργήσει, όσο πλησιάζει ο Μάρτιος, αναπόφευκτα, σε επίπεδο δημοσκοπήσεων, υπέρ της ΝΔ. Αφήστε που όσο πλησιάζει ο καιρός, τόσο θα αυξάνεται το ποσοστό αυτών που θα θέλουν να αποφύγουν μια περιπέτεια. Με το που θα αρχίσει να πέφτει η διαφορά ΣΥΡΙΖΑ-ΝΔ κάτω από το 2%, θα δούμε πολλά πράγματα να μεταβάλλονται, πολλούς μεγαλοπαράγοντες που είχαν ξεγράψει τον Σαμαρά να χαμαιλεοντίζουν πάλι και το ρεύμα ΣΥΡΙΖΑ να ανακόπτεται. Επιτέλους, δεν μπορεί να είμαστε τόσο άχρηστοι ως λαός ώστε να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ. Ή είμαστε;

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ Διογένης 03/11/2014 20:34:33

      "...Το μίσος του κόσμου για αυτή την κυβέρνηση είναι μεγάλο, όμως το ένστικτο αυτοσυντήρησης συνηγορεί υπέρ του ότι αυτή η κυβέρνηση θα κρατήσει τα πράγματα καλύτερα για τη χώρα, από ό,τι μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ..." 'Ετσι ακριβώς αγαπητέ Διογένη κι ούτε μία λέξη παραπάνω!

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/11/2014 21:12:56

    Πήγε για να δημιουργήσει την εντύπωση ότι το φυσιολογικό είναι να γίνουν εκλογές και όχι να ολοκληρωθεί η τετραετία.

    • Δημήτρης Κ avatar
      Δημήτρης Κ @ ψυχραιμια 04/11/2014 10:20:58

      .Ναι φίλε ψυχραιμία αλλά η ΝΔ ανακοινώνει ήδη ονόματα υποψηφίων βουλευτών. Δες εδώ στο antinews τις σχετικές αναρτήσεις και θα καταλάβεις οτι ο Τσίπρας δεν είπε ψέμματα στον Πρόεδρο.

    • Ειρηνη avatar
      Ειρηνη @ ψυχραιμια 04/11/2014 12:19:34

      Οταν μια κυβερνηση εχει εκλεγει με διαφορετικο προγραμμα και στην πορεια -ακομα κι επειδη εχει υποχρεωθει απο τις περιστασεις- εχει αναιρεσει στην πραξη ολες τις υποσχεσεις που ειχαν δοθει, κι οταν τα αποτελεσματα της πολιτικης της ειναι καταστρεπτικα για τον τοπο, τοτε τι πιο εντιμο και δημοκρατικο απο τη διενεργεια εκλογων, ωστε να αποφασισει ο λαος ; Κι οταν το μονο κυβερνητικο επιχειρημα ειναι οτι "οι αλλοι θα προκαλεσουν μεγαλυτερη δυστυχια απ' αυτη που εχουμε ηδη προκαλεσει εμεις" και το μονο κυβερνητικο προγραμμα ειναι η πιστη τηρηση διαφορων επιταγων των δανειστων -που εχουν χαρακτηριστει κι επισημως ως "λαθος"- με την ελπιδα οτι οι ξενοι "θα εκτιμησουν" την δουλικοτητα μας, τοτε ειναι περιεργο οτι ο κοσμος ειναι διατεθειμενος να δοκιμασει κι αλλες λυσεις ;

      • Δημήτρης Κ-, avatar
        Δημήτρης Κ-, @ Ειρηνη 04/11/2014 15:11:29

        Αγαπητή Ειρήνη σου βγάζω το καπέλλο για τα απόλυτα λογικά και αδιαμφισβήτητα επιχειρήματά σου.

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 03/11/2014 21:42:10

    Το ότι δεν έχει κυβερνήσει ο κ. Τσίπρας δεν είναι τεκμήριο αθωότητας για κάθε πολιτική κίνησή του, όπως η σημερινή (φαινομενικά) υψηλού πολιτικού ρίσκου, επίσκεψη που έκανε στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ζητώντας εκλογές. Ακόμη και αρκετοί Νεοδημοκράτες αν και ψύχραιμοι, φαίνονται να παρασύρονται και να βιάζονται να αποδώσουν τα "λάθη" του κ. Τσίπρα, σε αφέλεια, απειρία ή ανυπομονησία. Όμως, με μεγάλο μέρος της ηγετικής ομάδας του Σύριζα να έχει πασοκοποιηθεί, επιτρέπεται να παραλληλίσουμε την σημερινή του προσπάθεια με αυτές τις αποσταθεροποιητικές προσπάθειες, που έκανε κατά καιρούς ο ΓΑΠ, συκοφαντώντας δημοσίως τη χώρα μας, ως προς τα οικονομικά της, και δυσχεραίνοντας έτσι τη θέση της, στην εξεύρεση δανεικών από τους διεθνείς οίκους. Ποιό λογικό επιχείρημα λοιπόν, θα μπορούσε να μας εμποδίσει από το να υποθέσουμε, ότι υπάρχει κάποια πιθανότητα, η σημερινή απόπειρα του κ. Τσίπρα, να αποσκοπεί στο να δημιουργήσει ένα ακόμη "μίνι κραχ" στην οικονομία π.χ. στο χρηματιστήριο Αθηνών, με απώτερο σκοπό να ωφεληθούν κάποιοι "ημέτεροι" και ενήμεροι εκ των προτέρων ;

    • iconology2009 avatar
      iconology2009 @ roadrunner 03/11/2014 22:07:29

      Ο αντιπαθέστατος σε μένα "τρελάρας" Άδωνις Γεωργιάδης το είπε συνοπτικότατα και παραστατικότατα: ο Τσίπρας έχει ΚΡΥΦΗ ΑΤΖΕΝΤΑ. Συμπληρώνει κι η ταπεινότητα μου, ακριβώς όπως κι ο Γιωργάκης, πολιτικός πρόγονος του Τσίπρα και εκ των πραγμάτων μέντοράς του. Μην το ξεχνάμε αυτό: μέχρι στιγμής ζούμε ένα remake του 2009 με την απειλή της Προεδρικής εκλογής. Φαντάζομαι ότι στη κυβέρνηση το έχουν πάρει για καλά αυτό το μάθημα και δεν θα τού κάνουν τη χάρη του "κατσεκαλαΓεράσιμε". Αλίμονο αν τα πικρά βιώματα δεν γίνονται μαθήματα.

  5. Φρουρός avatar
    Φρουρός 04/11/2014 17:33:42

    O ΣΥΡΙΖΑ βιάζεται να πάμε σε εκλογές. Δε θέλει την έξοδο της χώρας από το μνημόνιο με κυβέρνηση Σαμαρά. Την έξοδο από το μνημόνιο δεν την επιθυμεί πρώτα-πρώτα το ΔΝΤ. Το ΔΝΤ μας το έφερε ο ΓΑΠ και τώρα ο Τσίπρας κάνει τα πάντα για να μη φύγει. Η ταύτιση της θέσης του ΣΥΡΙΖΑ για το χρέος με αυτήν του ΔΝΤ (και όχι των Ευρωπαϊκών χωρών) είναι ένα ακόμη δείγμα της συμπόρευσης ΣΥΡΙΖΑ-ΔΝΤ. Η έξοδος από το μνημόνιο, αν δεν ξεκινήσει τώρα με κυβέρνηση Σαμαρά, δεν πρόκειται να ξεκινήσει ποτέ με μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, γιατί απλά δε θα τους χρηματοδοτούν οι αγορές. Αυτή η ιστορία θυμίζει τη βιασύνη του Καραμανλή να εντάξει τη χώρα στην ΕΟΚ πριν έρθει στην εξουσία ο αμερικανοτραφής Ανδρέας Παπανδρέου.

  6. andivaro avatar
    andivaro 04/11/2014 21:28:03

    Τακτική Σύριζα : κλασική σοσιαλδημοκρατική. Πήγε στον Παπούλια ... για να εισπράξει το όχι του Σαμαρά σε μιά τάχα συναινετική του αλλά συνταγματικά ανεφάρμοστη πρόταση (αυτό είχε σαν πρώτο στόχο για εσωτερική κατανάλωση αλλά και σαν μήνυμα στους έξω) ... να “διατυμπανίσει” τον σεβασμό του στο θεσμό του προέδρου (και πάλι για εσωτερική κατανάλωση) ... και να μας δηλώσει πως η χώρα δεν πρέπει να υπογράψει τις παραπέρα δεσμεύσεις της για το χρέος χωρίς νωπή “λαική” εντολή !!! Ποιός το λέει αυτό ??? Αυτός που τα τελευταία χρόνια χέρι χέρι με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ (με διπολικούς τσαμπουκάδες που δεν αφορούν το πάπλωμα) ... προσπαθεί να ξαναψήσει και προεκλογικά τον ελληνικό λαό για το πάπλωμα του “μονοδρόμου” της ευρωνατοικής οικογένειας. Τέτοιες δηλώσεις του Alexis οι ξένοι δεν μπορεί παρά να τις διαβάζουν σαν ... “αφήστε με να πάω σε εκλογές με προδιαγεραμμένο, σικέ και στημένο εκλογικό αποτέλεσμα (όσο αφορά το πάπλωμα σε αυτή την συγκυρία) ... πρίν να είναι αργά (βλέπε ΠΑΜΕ με τα 1000 σωματεία) και εγώ συναινετικός τώρα πιά ... και μαζί με τον Σαμαρά εάν έτσι το επιβάλει η λαική εντολή την οποίαν θα σεβαστώ απολύτως ... θα κάνουμε την νέα συμφωνία.” Συναίνεση δηλαδή ... συναίνεση και κόλαση. Το πραγματικό γδάρσιμο του λαού εν μέσω διπολικού μίσους-ψύχωσης των μαζών. Εδώ που έφτασε ο Σύριζα δεν έχει άλλη επιλογή. Δεν είναι βλάκες. Τακτική Σύριζα + πιθανή εξέλιξη : Στους Σαμαροβενιζέλους και στον Alexis (από διαφορετικά κανάλια βέβαια) ... να έφτασε ήδη το τηλεγράφημα απο USA που ορίζει τα “θέλω” των αμερικάνων για την στάση της χώρας απέναντι στην Τουρκία (Κυπριακό-ΑΟΖ-Συρία κλπ) που φαίνεται να έχει αποφασίσει την κλιμάκωση. Το πρώτο και κύριο που θα επιδιώξουν οι αμερικάνοι, απο την στιγμή που το αποφάσισαν, δεν είναι άλλο παρά ... η “μεγάλη συναίνεση” όσο το δυνατό πιό σύντομα ... για το στήσιμο του κώλου ??? ... για την προετοιμασία του πολέμου ??? ποιός ξέρει !!! Πάντως ο Alexis ξέρει πως δεν έχει καμμιά τύχη ... εαν δεν παίξει στην μεγάλη συναίνεση (ασχέτως αυτοδύναμου ή όχι εκλογικού αποτελέσματος) ... επειδή το game που προετοιμάζεται δεν μπορεί να το σηκώσει κανένας απο αυτούς, μόνος του. Εχει καταλάβει ο Alexis πως τα μηνύματα απο την ευρώπη και απο το αμέρικα ένα πράγμα του λένε ξεκάθαρα : πως η επιδιωξή τους είναι ... τους Σαμαροβενιζέλους (ή οποιουσδήποτε εκπροσώπους της πούρας και παλιάς αστικής τάξης ) ... δεν πρόκειται ποτέ να τους έχει αντιπολίτευση, παρά μόνο συμπολίτευση !!! Καταλαβαίνει πολύ καλά τώρα πιά πως η τακτική του ώριμου φρούτου που θα πέσει απο το δέντρο τον Φλεβάρη ... έχει καεί πρό πολλού. Ο Φλεβάρης ... φαντάζει πολύ αργά. Και όσο ο Alexis και τα επιτελεία του το συνειδητοποιούν ... τόσο οι Σαμαροβενιζέλοι λεονταρίζουν για εκλογές το 2016 ... τρίβωντας τα χέρια τους για την εξασφάλιση της επόμενης συμπολίτευσης που μάλλον θα τους χαρίσει το σωσίβιο της επιβίωσης. Κάπου εκεί βρισκόμαστε. antivaro