25/10/2008 16:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί πέφτει ο δείκτης και ανεβαίνει το δολάριο;

Ο Γενικός Δείκτης και οι περισσότερες αγορές κατέρρευσαν την περασμένη εβδομάδα. Το πετρέλαιο πέφτει και ο χρυσός επίσης (αν και τσίμπησε λίγο την Παρασκευή). Αυτό που ανεβαίνει είναι, παραδόξως για μας τους απλούς ανθρώπους, είναι το δολάριο. Γιατί όμως ανεβαίνει το δολάριο και γιατί αυτό είναι επικίνδυνο για την παγκόσμια οικονομία; Και που είναι η Ευρωζώνη;

Απάντηση:  Ο φόβος της κατάρρευσης των τοπικών τους αγορών, οδηγεί πολλούς να φεύγουν από το νόμισμά τους και να αγοράζουν δολάρια. Τελικά αυτό είναι που κρατάει κάπως τα χρηματιστήρια της Νέας Υόρκης, που ακόμα και όταν πέφτουν, δεν πέφτουν ανεξέλεγκτα (http://www.ophioussa.blogspot.com/)

Κατά τα άλλα, ο φόβος που συζητάνε τώρα στην Αμερική είναι καταρρεύσεις άλλων οικονομιών. Γιατί κάτι μου λέει ότι θα φροντίσουν αυτούς με τους οποίους συναλλάσσονται και έχουν καλές "στρατηγικές σχέσεις";

Διαβάστε και τους Now York Times: http://www.nytimes.com/2008/10/25/business/25currency.html?_r=1&hp&oref=slogin

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 25/10/2008 16:26:08

    Οι καταρρεύσεις των άλλων οικονομιών έχει να κάνει με το χρέος των Αμερικάνων.

    Η Βραζιλία που έχει δανείσει του κόσμου τα λεφτά στις ΗΠΑ αντιμετωπίζει πρόβλημα εξαιτίας των απλήρωτων εκ ΗΠΑ δανείων.

  2. jkr avatar
    jkr 25/10/2008 17:01:02

    όταν έπεφτε το δολλάριο,ανέβαινε το πετρέλαιο, τεχνητές άνοιδι και οι δύο: έλεγχος πηγών πετρελαίου, φθηνό δολλάριο, αύξηση εξαγωγών και συναλλαγών για την κλειστή ομάδα των καρτέλ, καθώς το ευρώ ήταν πανάκριβο και οι Ευρωπαίοι δεν έχουν πετρέλαιο.

    Τώρα τεχνητά κι ταυτόχρονα με το ξέσπασμα της γνωστής σε αυτούς κρίσης πέφτει το πετρέλαιο και ως δια μαγείας ανεβαίνει το δολλάριο..

  3. βεγγος avatar
    βεγγος 25/10/2008 17:05:07

    ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΑΡΘΡΟ "ΒΗΜΑ".
    Αυτό που συμβαίνει στα διεθνή χρηματιστήρια και κατ΄ επέκταση στο ΧΑ ξεφεύγει πλέον από κάθε λογική. Οι τρέχουσες αποτιμήσεις έχουν αποχωρισθεί από τις πραγματικές λειτουργίες των επιχειρήσεων και των τραπεζών. Οι τιμές των μετοχών ουδόλως πλέον εκφράζουν την πραγματικότητα. Πρόκειται για φαινόμενο υπερβολής, αντίστοιχο της προηγηθείσης «φούσκας». Για τούτο απαιτείται ψύχραιμη αντιμετώπιση.

    ΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ..ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ..ΔΗΛΑΔΗ
    ΜΗΝ ΠΟΥΛΑΤΕ ΗΛΙΘΙΟΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ..
    ΧΑΧΑΧΑ
    ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΔΑΚΡΥΑ..

  4. βεγγος avatar
    βεγγος 25/10/2008 17:06:49

    ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ ΓΙΑ..ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.
    Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΑ..
    Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ..

  5. βεγγος avatar
    βεγγος 25/10/2008 17:23:15

    ΔΟΛ -19.23% ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ.
    ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ..ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ..

  6. βεγγος avatar
    βεγγος 25/10/2008 17:29:07

    συντροφοι
    τωρα πουλαει πανικοβλητο το παρα-πολυ εξυπνο χρημα.
    σε λιγο θα αρχιση να πουλαει το εξυπνο.
    στο τελος θα ξυπνηση και το χαζο..των ανικανων κρατικοδιαιτων νταβατζηδων,που θα ξυπνησουν απο την αλαζονικη ανιστορητη βλακεια τους,τελευταιοι..
    τοτε και μονο τοτε εμεις αγοραζουμε μετοχες.
    υπομονη.

  7. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 25/10/2008 17:42:34

    Parakalo apantiste sto eksis aplo erotima
    giati pefti to PASOK ke avksanete i dinami tou SYRIAZA ,meta pame ke sto Dolario ke Euro

  8. makis avatar
    makis 25/10/2008 17:59:30

    Τώρα που ξαναμαζεύτηκαν στο Πεκίνο, μετα απο δύο μήνες, πήγαν για τουρισμό ή αποφάσισαν?
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/7690730.stm
    Ν' αρχίσω να φοβάμαι?
    Αν ο κινέζος φιβάται μην πλήξουν οι μπαρούφες την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ οικονομία, εμας δεν μας έμεινε τίποτα να φοβόμαστε.
    Αρα όλα καλά

    Υπεραισιόδοξος αυτόχειρ

  9. εεεεεε?????????? avatar
    εεεεεε?????????? 25/10/2008 18:03:25

    Ρε Δημοσθένη
    Θέλει πράγματι πολύ σκέψη αυτό. Τώρα που θα μείνω άνεργος θα έχω πολύ χρόνο ελεύθερο και σου υπόσχομαι θα το αναλύσω, να δώ που κολλάει δηλαδή.
    Μόνο που λόγω ανεργείας θα τα φέρνω δύσκολα θα μου δείνεις απ' αυτά που παίρνεις? έστω και ληγμένα.

  10. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 25/10/2008 18:30:11

    Πουλάω χαρτί υγείας σε τιμή πολύ καλύτερη του δολαρίου. Δεν ξεβάφει, δεν συμβάλει σε αυταπάτες, δεν υπόκειται σε κίνδυνο κλοπής χωρίς λόγο.
    Παρακαλώ τους Ρομπέν των Ραφιών, να προσανατολιστούν προσεχώς στις μπάρες χρυσού και ακίνητα, έστω και εάν αυτά δεν μπορούν να καταναλωθούν άμεσα.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 18:54:37

    Μποτίλια, στις 25-10-08, 18:48 ώρα Ελλάδος, αγόρασες χρυσό στα $735 την ουγγιά (χωρίς την προμήθεια). Πες μου πότε το πουλάς, προκειμένου η συναισθηματική σου επιθυμία να επαληθευτεί.

    Θεώρησα ότι έχεις, σήμερα, όσα δολάρια χρειαζόσουν για την συναλλαγή αγοράς. Δηλαδή δεν δανείστηκες δολάρια για να αγοράσεις χρυσό. Αν πίστευες αυτό που έλεγες, θα δανειζόσουν δολάρια...

    Στις κεφαλαιαγορές, σε αντίθεση με την φιλοσοφία ή την ποίηση, ή την ελληνική πολιτική, η μαγκιά μετρίεται.

    Πες λοιπόν, πότε πιστέυεις ότι θα έχεις φτάσει στα $1470 και πότε στα $2940 και πότε τα $6000 και πότε τα $12000. Μην απαντήσεις ποιητικά, ημερομηνίες πες, και έχεις ακροατήριο!

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/10/2008 18:55:41

    Ενας από τους λόγους είναι ότι ουσιατικά κόβεται πληθωριστικό ευρώ.
    Για να σωθούν οι ευρωπαικές τράπεζες που αγόρασαν άχρηστα αμερικανικά ομόλογα θα τα ανταλλάξουν με κρατικά ομόλογα των χωρών τους χωρίς όμως να μπουν νέοι φόροι γιατί αυτό θα ήταν λάθος.Αυτό όμως σημαίνει ότι με την ανοχή της Ευρωπαικής Τράπεζας αυξάνονται τα ευρώ ενώ και οι όροι του Μάαστριχτ χαλαρώνουν.
    Ωστόσο για την Ελλάδα που έχει πρόβλημα ισοζυγίου και ήθελε χαμηλότερο ευρώ αυτό είναι καλό όπως και η πτώση των τιμων του πετρελαίου.

  13. καραμανλης avatar
    καραμανλης 25/10/2008 19:25:14

    η κριση θα πληξει την πραγματικη οικονομια.
    αλλα θα ειναι καταστροφικη για την φουσκα,των χιλιαδων παπαγαλοδημοσιογραφων.
    χιλιαδες αχρηστα παπαγαλακια θα μεινουν ανεργα.
    δεν τα χρειαζεται οι κοινωνια.
    ουτε τα μελλοντικως χρεωκοπημενα αφεντικα τους.

  14. neoinileias avatar
    neoinileias 25/10/2008 19:41:53

    Η οικονομία των αντιφάσεων

    Βασικό χαρακτηριστικό της σημερινής εποχής είναι η αστάθεια και η αβεβαιότητα. Σε όλο και περισσοτέρους ανθρώπους καθημερινά αυξάνονται οι αμφιβολίες σχετικά με τις προοπτικές στην οικονομία, στην πολιτική, στην καθημερινή επιβίωση. Τον τελευταίο καιρό παρακολουθήσαμε και την κατάρρευση του χρηματοπιστωτικού συστήματος, ειδικά τα χρηματιστήρια είναι σε ελεύθερη πτώση, το ίδιο και το πετρέλαιο, ειδικοί υποστηρίζουν ότι στο μέλλον το πετρέλαιο, παρά τη μείωση της παραγωγής, ίσως φτάσει στα επίπεδα που ήταν το 1998 (δηλαδή, να κοστίζει περίπου 10 δολάρια το βαρέλι).

    Οι δυσμενείς οικονομικές εξελίξεις είναι σίγουρο ότι θα οδηγήσουν σε παρατεταμένη ύφεση. Οι συνέπειες του φαινόμενου είναι ήδη ορατές, παντού υπάρχει μείωση των εμπορικών συναλλαγών και της παραγωγής.

    Η άσχημη κατάσταση θα οδηγήσει σε έντονες μεταβολές τιμών αρκετά προϊόντα, υπηρεσίες και περιουσιακά στοιχεία, όπως είναι φυσικό τα πράγματα θα επαναπροσδιοριστούν. Σε ένα τέτοιο περιβάλλον η άσκηση αξιόπιστης οικονομικής πολιτικής μπορεί αν όχι να εξουδετερώσει, να μειώσει τις επιπτώσεις.

    Εντούτοις, η μείωση των τιμών του πετρελαίου, κυρίως λόγω της μειωμένης ζήτησης θα οδηγήσει και σε πτώση τις τιμές αρκετών προϊόντων, ειδικά των ειδών διατροφής και των ενεργειακών αγαθών, αυτό με τη σειρά του θα αυξήσει σημαντικά το βιοτικό επίπεδο βελτιώνοντας την καθημερινότητα και το εισόδημα του μέσου πολίτη σε ολόκληρο τον κόσμο, σε αυτό το πλαίσιο ενδέχεται να κάνουν την εμφάνιση τους νέοι εργασιακοί κλάδοι και οικονομικά δεδομένα με ταυτόχρονες ριζικές ανακατατάξεις, πιθανόν να αλλάξει και το μοντέλο του διεθνούς εμπορίου, το μοντέλο των στρατηγικών επενδυτών αποδείχθηκε προβληματικό.

    Ο κόσμος των μετοχικών τίτλων με τις ψευδείς φήμες και των χαρτιών της πλαστής ευημερίας έχει ήδη περάσει στο παρελθόν. Με βάση τα σημερινά δεδομένα φαίνεται ότι στο μέλλον ο κόσμος των πραγματικών γεγονότων θα είναι ο πρωταγωνιστής.


    Διαβάστε περισσότερα για το ζήτημα
    neoinileias.blogspot.com/

  15. miaouth avatar
    miaouth 25/10/2008 20:05:40

    @ Anonymous (16)
    Η απάντηση είναι ναί. Το πιό πολύ "περισσευούμενο" χρήμα κατέληξε εκεί που καταλήγει ο αέρας μιας ξεφουσκωμένης φούσκας. Κάτι κράτησαν μόνον αυτοί που πρόλαβαν έγκαιρα, πολύ έγκαιρα, να "πουλήσουν" (μετοχές, ομόλογα, σπίτια, futures αργού πετρελαίου, χαλκού κτλ).
    Αλλά συγκριτικά με τον όγκο που "εξαερώθηκε", αυτό που κράτησαν κάποιοι είναι πολύ λίγο.

  16. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 25/10/2008 20:10:16

    Έχει πολλές πτυχές το ζήτημα πχ.
    Έχουμε τον επενδυτή που αποσύρει γρήγορα τα κεφάλαια του για άλλες πιο συμφέρουσες για αυτών επενδύσεων, με αγοροπωλησία τίτλων .

    Σήμερα οι επιχειρήσεις και τα κράτη δανείζονται εκδίδοντας τίτλους, ομόλογα, μετοχές κτλ στη συνέχεια οι επιχειρήσεις τοποθετούν τα κέρδη σε τίτλους κτλ .

    Η μεγάλη αύξηση των συναλλαγών πολλές φορές δημιουργεί φούσκες.

    Έτσ, συμβόλαια πωλούνται και αγοράζονται, πχ
    Swps- ανταλλαγή χρεών.

    Option- αγορά και πω΄ληση μετοχών με προθεσμία

    Futers- δηλαδή μελλοντικά συμβόλαια, κτλ αυτά δεν είναι πραγματικά προϊόντα!

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 20:27:55

    ανώνυμε 7:48, η απάντηση είναι στην λογιστική:

    Σετγαστικό δάνειο 1000 (στο ενεργητικό)
    Διατραπεζική και καταθέσεις 1000 (στο παθητικό)

    Αν το στεγαστικό σκάσει επειδή δεν πληρωα την δώση μου και κατά σύμπτωση το σπίτι δεν αξίζει πια 1700 (όταν πήρα το δάνειο) αλλά 900, η Τράπεζα δείχνει ζημιά 100 και εγώ είμαι στον δρόμο.

    Οι ζημιές των 100 πάνε κατ' ευθείαν σε μείωση καθαρής θέσης της τράπεζας, που όμως χρωστάει τα 100ο στην διατραπεζική ή τις καταθέσεις. Το μαθαίνεις εσύ ότι υπάρχει προβλημα τραβάς τα λεφτά σου δημιουργόντας μεγαλύτερο πρόβλημα στην τράπεζα. Σε πανικό, κλέινει η τράπεζα...

    Το ξεφούσκωμα της φούσκας, μειώνει τα κερδη και την καθαρή θέση των τραπεζών. Αυτό μειώνει την δυνατότητα των τραπεζών να δανειστούν στην διατραπεζική, και δημιουργεί πανικό στους καταθέτες.

    Η ένεση ρευστότητας είναι για υποκατάσταση της διατραπεζικής και σταμάτημα του πανικού. Είναι ασπιρίνη για το σύμπτωμα όχι η λύση του προβλήματος. Το πρόβλημα θα λυθεί όταν αποτιμηθούν τα πάντα σε κάποια ισορροπία, αλλά με πολλές ενδιάμεσες απώλειες.

    Η αιτία του προβλήματος είναι η απληστία και η μη συντηρητική λογιστική πρακτική. Φταίνε οι ...λογιστές, δηλαδή οι πελάτες-τράπεζες που τους πίεσαν να χαλαρώσουν τον συντηρητισμό, για να παίρνουν τα αφεντικά μεγαλύτερα μπονους.

    Στο υπεραπλοποιώ λίγο αλλά blog είναι εδώ...

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 20:39:12

    βουνήσιε,
    η αύξηση των συναλλαγών δεν δημιουργεί φούσκες, η μη συντηρητική αποτίμηση του αντικειμένου της συναλλαγής το κάνει (με εξαίρεση φυσικά τα ελληνικά αεροπλανάκια του ΧΑ αλλά μιλάμε για δόλο)

    Τα futures είναι πραγματικότατα! Ας υποθέσουμε ότι εσύ και εγώ συζητάμε για το μέλλον του χαλκού. Εσύ πιστέυεις ότι θα ανέβει, εγώ ότι θα πέσει. Μπορεί να στοιχηματίσουμε επ αυτού...Κάποια εταιρία που κάνει χάλκινες κατσαρόλες, και έχει απόθεμα χαλκού στο μαγαζί, φοβάται ότι ο χαλκός θα πέσει και θα γράψει ζημιές. Αγοράζει από την αγορά το στοίχημά μου ότι θα πέσει ο χαλκός, αν πέσει ο χαλκός, χάνει στην αποθήκη κερδίζει από το στοίχημα, ρεφάρει. Αν ανέβει ο χαλκός, κερδίζει από την αποθήκη και έχασε το κόστος αγοράς του στοιχήματος. Μεγάλη δουλειά και ας μοιάζει αεριτζίδικη, δεν είναι. Είναι σαν ασφαλιστική κάλυψη (για τον κατσαρολά, για το ορυχείο κλπ)

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 20:45:36

    μα, ανώνυμε 8:38, ξέρεις κανέναν που να μην θέλει να κερδίσει ή να θέλει να χάσει; Είναι σαν να πεις κάποιον που θέλει να πεινάσει ή να κρυώνει. Ανθρώπινη φύση (εκτός αν είσαι φακίρης ή τίποτα πιο παράξενο)

    Δεν υπάρχει ΥΠΕΡκέρδος, υπάρχει κέρδος με μονοπώλια ή εκβιασμό ή απάτες. Διαμαρτυρόμαστε για την τιμή του καφέ ή του τοστ στο καράβι...Ταπεράκι? Θερμός? Υπομονή?

    Βέβαια ο υδραυλικός μου με χρέωσε 200 ευρώ για το τίποτε αλλά τόσα του έλειπαν, δεν ξέρω από υδραυλικά και προφανώς είναι δύσκολη η υδραυλική.

  20. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 25/10/2008 20:56:51

    Παντού γίνονται “τα αεριτζίδικα” και πάντα υπάρχει δόλος.



    Η μεγάλη αύξηση των τιμών των τροφίμων πως έγινε; Από τα futures και τα βιοκαύσιμα η δεν είναι έτσι;

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 21:04:24

    στα σιτηρά, σίγουρα από τα βιοκαύσιμα (μεγάλη απάτη). Futures στα άλλα τρόφιμα δεν έχω υπ' όψι. Τα τρόφιμα είναι ενεργοβόρα γενικά, και μερικοί βρίσκουν ευκαιρία με την ανοδική ...μπάμια, να βγάλουν και αυτοί το κάτι τι τους. Η τιμή του καλαμποκιού κατέρρευσε όταν γύρισε το πετρέλαιο το καλοκαίρι.

    Τώρα μην ακούω παράπονα για την τιμή της ντομάτας τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα... ο θεούλης βγάζει ντομάτες Ιούλιο και Αύγουστο, άντε και Σεπτέμβριο. Οι άλλες είναι για τα ελληνικά κανάλια.

  22. ernesto avatar
    ernesto 25/10/2008 21:12:07

    Σκέφτομαι για κάποιο διάστημα, στα τέλη κάθε μήνα να κάνω το 20% του μισθού μου (που μου περισσεύει), χρυσές λίρες, ως εξασφάλιση αν τα χειρότερα σενάρια γίνουν πραγματικότητα.

    Είναι ασφαλές το χαρτί που δίνουν ή να πάρω από την Τρ.Ελλάδος ?

    Αλλα Σχόλια ?

  23. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 25/10/2008 21:17:45

    Στο σιτάρι κτλ είχα διαβάσει ότι είχαν αγοράσει και την παραγωγή του 2020 και στην Αμερική και αλλού!

  24. ahab avatar
    ahab 25/10/2008 21:31:01

    Ενώ ειναι γνωστό οτι το χρήμα που κυκλοφορεί ειναι πολλαπλάσιο της αντικειμενικής/υλικής αξίας των αγαθών, άρα προυπάρχον πληθωριστικό χρήμα, προβλέπεται σύντομα να αυξηθεί έτι περαιτέρω η ρευστότητα χρήματος . Copy-paste η μηχανή χρήμα χαρτούρα μαρουλόφυλλα.
    Παρά τα ευχολόγια και τις καλές προθέσεις το νέο χρήμα δεν ειναι σίγουρο ούτε πώς θα χρησιμοποιηθεί ούτε που θα καταλήξει και σε καμμία περιπτωση δεν μπορούν να αλλάξουν την ροπή ούτε ποτέ βοήθησαν ασπιρίνες σε ετοιμοθάνατο . Το πιθανότερο να δημιουργηθεί ενας "μή ελεγχόμενος" πληθωρισμός κάτι που ίσως ειναι και στις προθέσεις της Αμερικής.
    Πάντως οσο ακόμη υπάρχει(οχι για πολύ) αυτή η στενότης χρήματος θα υπάρχει και πτώση αξιών.
    Απο δώ και πέρα τα ευκόλως εννοούμενα ...

  25. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 25/10/2008 21:31:49

    ...Με τον τρόπο αυτό οι φτωχές χώρες δεν είχαν καμιά πιθανότητα επιβίωσης.

    Σκέψου χώρες πχ όπως η Αίγυπτος, όπου το ψωμί δίνεται με δελτίο, τι θα γίνει αν συνεχιστεί η ανοδική πορεία των τιμών των τροφίμων.

    Η διάθεση των τροφίμων θα γίνει απόλυτα ελεγχόμενη από αυτούς που θα έχουν τα συμβόλαιο ή από αυτούς που θα τα αγοράσουν τώρα, με ότι αυτό συνεπάγεται. Από το ποιος θα έχει τη διαχείριση των συμβολαίων, αλλά και από τι θα θέλει, θα εξαρτηθεί και η θετική η ή αρνητική πορεία του κόσμου μας.

    Y.Γ. μην ξεχνάς και τον παράγοντα καιρικά φαινόμενα, έρχεται κρύο λένε κάποιοι επιστήμονες!

  26. ammmodytes vipera meridionalis avatar
    ammmodytes vipera meridionalis 26/10/2008 00:29:07

    Και πάλι σας ευχαριστώ για την μνεία και την φιλοξενία. Εμείς στο νησί δεν έχουμε καταλάβει ή δει πολλά από αυτά που γίνονται στον κόσμο ή την Αθήνα. Οι αφίξεις τα Σαββατοκύριακα έχουν λιγότερους Αθηναίους και περισσότερους Τηνιακούς που δουλεύουν οικοδομή που όμως έχει σταματήσει.

    Τα περισσότερα συνεργεία που χτίζουν εδώ είναι χωρίς δουλειά. Οι Αλβανοί είναι το ερωτηματικό.

    Τα εμπορικά αναφέρουν πεσμένη κίνηση αν και η κρίση εδώ θα φανεί του χρόνου τον Ιούνιο. Κανείς δεν τολμάει να σκεφτεί πως θα είναι τα πράγματα με 30% ή παραπάνω μειωμένες αφίξεις. Οι αγρότες έχουν παρατήσει τα χωράφια τους, οι περισσότεροι, και είναι ζήτημα κάτω από ποιές πιέσεις θα ξαναρχίσουν.

    Μέσα σε όλα έχουμε μια απίθανη παρατεταμένη ανομβρία.

  27. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 26/10/2008 02:27:15

    @archaeopteryx
    Δεν συνηθίζω να προσπαθώ να κάνω επίδειξη πνεύματος, τουλάχιστον στους τομείς που αυτό δεν μου περισσεύει. Ακόμη και στον τομέα μου, όπου έχω επιβληθεί περνώντας δια πυρός και σιδήρου, θεωρούμαι βλαξ, καθότι δεν αποκόμισα οικονομικά οφέλη και δεν έχω μια. Με αυτή την έννοια λυπάμαι που θα απογοητεύσω το ακροατήριο, που μπορεί να έχω, από την αδυναμία συγκεκριμένης απάντησης στην ερώτηση περί αγοράς χρυσού.
    Το σχόλιο μου που προηγήθηκε, δεν αποτελεί οδηγό προς ναυτιλομένους στα χρηματιστήρια, δεδομένου ότι οι "επενδύσεις" δεν με ενδιαφέρουν. Αναμφίβολα ένα ταμείο που επενδύεται σε σπέκουλα, μπορεί να κερδοφορήσει εκμεταλλευόμενο τις διακυμάνσεις (η μη) οιοδήποτε τίτλου ή "προϊόντος".
    Επειδή με ενδιαφέρουν κύρια οι πολιτικές συνέπειες όσων συμβαίνουν στη σφαίρα της οικονομίας, η παρατήρηση που έγινε, υποδηλώνει την άρνηση μου να δεχθώ κανόνες σε ένα παιχνίδι, που η τράπουλα είναι σημαδεμένη. Οπωσδήποτε, όσοι μπορούν να σταθμίσουν τις κινήσεις και τις επιλογές του χαρτοκλέφτη, που κάνει κουμάντο, μπορεί ίσως να είναι δυνατόν να αποκομίσουν οφέλη, έστω και εάν την η τιμή του χαλκού έπαψε εδώ και δεκαετίες να καθορίζεται κύρια από τη συμπεριφορά αυτών που κατασκευάζουν κατσαρόλες.
    Απ΄ότι διαφαίνεται, σε αυτή τη φάση, θα σπρωχτεί πολύ μαρουλόφυλλο, που λέγεται δολάριο, σε αφελείς (άσχετο εάν κάποιοι επιτήδειοι πετύχουν από την πρόσκαιρη αγοροπωλησία κέρδη). Τα όρια όμως της "σοφίας" των χρηματιστών φάνηκαν από το γενικό κάζο, που επέβαλε το χρηματιστήριο την περίοδο του Σημίτη. Δεδομένου ότι κερδισμένοι βγαίνουν βασικά αυτοί που στήνουν το παιχνίδι.
    Αυτό που έχει αναλυθεί από παλαιά και πάνω στο οποίο μπορώ να επιχειρηματολογήσω, είναι - πέρα από τα παραμύθια περί ύπαρξης εθνικών κρατών - η δημιουργία μιας παγκόσμιας τράπεζας και ενός διεθνούς νομίσματος,που μεθοδεύεται, στα πλαίσια της επιβολής παγκόσμιας δικτατορίας. Αυτά τα σχέδια εξυπηρετεί η κατασκευή της τρέχουσας "κρίσης". Και Θεού θέλοντος εδώ είμαστε και θα επανερχόμαστε συνέχεια, γιατί αυτή η προβληματική δεν μπορεί πλέον, παρά να αποκτήσει μόνιμο χαρακτήρα.
    Ότι μακροπρόθεσμα μόνο ο χρυσός και τα ακίνητα είναι σε θέση να διατηρήσουν αξία, το γνωρίζουν ακόμη και οι άσχετοι, όπως εγώ. Εάν θέλουμε να εμβαθύνουμε ευχαρίστως.
    Επειδή έτυχε να ασχοληθώ και με τα παρεμφερή του τζόγου, αναφέρω χαρακτηριστικά, ότι μου έχει απαγορευτεί η είσοδος σε όλα τα καζίνα της Γερμανίας, παρότι τα επισκέφτηκα μια μόνο φορά. Όχι γιατί είμαι παίκτης, αλλά γιατί κάτι χρονάκια είχα προσκέφαλο το Μαρξ και τον Παραμαχάνσα Γιογκανάντα.

  28. bruce waine avatar
    bruce waine 26/10/2008 04:06:46

    Γιατί ανεβαίνει το δολάριο; Ψάξτε τη σχέση προσφοράς-ζήτησης: αυτή τη στιγμή οι Αμερικανοί εκδίδουν πληθωριστικά δολάρια με τη σέσουλα, αλλά η διεθνής ζήτηση δολαρίων είναι ακόμη μεγαλύτερη, επειδή όλοι τρέχουν να αγοράσουν αμερικανικά κρατικά ομόλογα (η λεγόμενη πτήση προς την ασφάλεια - flight to safety). Η απόδοση των 30ετών κρατικών ομολόγων έχει πέσει στα χαμηλότερα επίπεδα από το 1977 που άρχισαν να εκδίδονται και αυτό λέει πολλά για τη ζήτηση ομολόγων. Η αντίστροφη πορεία για το δολάριο θα αρχίσει λίγο αργότερα, όταν όλοι όσοι αγοράζουν σήμερα κρατικά ομόλογα θα αντιληφθούν ότι ο αναπόφευκτος πληθωρισμός που θα δημιουργηθεί από την ανεξέλεγκτη αύξηση της νομισματικής κυκλοφορίας "τρώει" τις αποδόσεις των ομολόγων τους. Τόσο απλά...

  29. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 26/10/2008 09:57:58

    "Μποτίλια στο πέλαγος ειπε:
    "Δεδομένου ότι κερδισμένοι βγαίνουν βασικά αυτοί που στήνουν το παιχνίδι.


    Σε μια ελεγχόμενη αγορά προβλέψεων αυτό είναι φυσιολογικό

  30. miaouth avatar
    miaouth 26/10/2008 12:49:08

    Φοβάμαι - για λογαριασμό όσων αγοράζουν τώρα με καθυστέρηση δολλάρια - ότι γίνεται μια τεράστια ταλάντωση. Πυροδότησαν μια άνοδο ξέροντας ότι σε 1 μήνα περίπου μπορεί τα πράσινο να χρειαστεί να πέσει και αρκετά κάτω από την ισοτιμία με το Euro 1,60. Επιτόκια, διπλό έλλειμα, κτλ δημοσιονομικά fundamentals. Επικουρικό επιχείρημα: Και ο Κωνσταντινουπολίτης "προφήτης", πρόσφατα αποτρέπει από την αγορά δολλαρίων (N. Rubini).

  31. miaouth avatar
    miaouth 26/10/2008 13:03:32

    Χρήσιμο το blog του, αλλά εντελώς "μαύροι" οι χρησμοί του Κωνσταντινουπολίτη:
    "The Coming Global Stag-Deflation (Stagnation/Recession plus Deflation)"
    Bloomberg (October 24, 2008): Roubini Says Stay Away from `Risky' Assets, U.S. Dollar

    http://www.rgemonitor.com/blog/roubini

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/10/2008 14:47:24

    miaouth,

    Υφεση και αποπληθωρισμός πάνε πακέττο συνήθως και υποτίθεται οι σοφοί που συνομωτούν σε βάρος μας το έχουν δει το έργο. Υφεση και πληθωρισμός μαζί (1979-1981) είναι το αγγούρι, λέει η συμβατική θεωρία. Τώρα, αν πιστέυεις ότι το δολάριο θα καταρεύσει εναντίον του ευρώ, μπορούμε αύριο το πρωί να δανειστούμε $100.000 να αγοράσουμε ευρώ, και να δούμε πως θα πάει... Είσαι;

    Εικονικά πάντα, σαν το χρυσό του άλλου φίλου που αγόρασε την Παρασκευή στα $735 (συν προμήθεια)

    χε χε χε, τι νομίζετε κάνουν οι traders όλη μέρα;

  33. miaouth avatar
    miaouth 26/10/2008 21:36:26

    Εγώ, για να είμαι ειλικρινής, δεν πολυπιστεύω ότι το δολάριο θα καταρρεύσει εναντίον του ευρώ, αλλά αυτός ο Κωνσταντινουπολίτης Πέρσης (!) με έχει φοβίσει πιό πολύ κι απ' το Νοστράδαμο. Ελπίζω να πέσει έξω για πρώτη φορά.
    Πάντως στις 7 Νοεμβρίου θα δώσει διάλεξη στην Αθήνα.