#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/09/2010 15:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Pretenderis δεν ονομάζει την εκπομπή του “Εκτροπή”;



Οι διοικούμενοι, οι αρραβωνιασμένοι και οι σωτήρες

Ήθελα να είμαι πολίτης αυτής της χώρας. Ήξερα ότι οι πολιτικοί μας αντιμετωπίζουν ως λαό. Καμιά φορά στις συζητήσεις τους με επιφανή μέλη της κοινωνίας χρησιμοποιούν του υποτιμητικό λαουτζίκος. Οι σύμβουλοι τους ψάχνουν το «μέσο πολίτη». Μόλις έπιασα δουλειά με ενημέρωσαν ότι θα είμαι και φορολογούμενος. Αλλά  αυτό που εκστόμισε ο Ανδρέας και Λοβέρδος, δεν έχει προηγούμενο:

-Οι διοικούμενοι, είπε, θα προβούν εις την περαίωση…κτλ….Φαρμάκι ο λόγος σου, Αντρέα τους.

Αντελήφθην τη φιλοσοφία του ΠΑΣΟΚ του 2010.

Οι διοικητές –ελέω Τρόικας- και οι διοικούμενοι.

Ούτε ο Δίκας στο στρατό δεν μας έλεγε έτσι. «Οι φαντάροι μου», «το τάγμα μου». «Στραβάδια» μας έλεγε, «ποντικαραίους» στις στραβές του, «παραμορφωμένους» τους κατέχοντες πτυχίο, διοικούμενους ποτέ. Όχι από αβρότητα, αλλά επειδή στο καραβανέικο μυαλό του μας αναγνώριζε και δικαιώματα.

Και μιας και αναφέρθηκα σε τηλεοπτικό δρώμενο, η ατάκα ελέχθη στην εκπομπή του Pretenderis (pretend=προσποιούμαι, υποκρίνομαι, «παριστάνω») με τον συγκλονιστικό τίτλο «Ανατροπή».

Στην οποία απουσίαζαν οι εκπρόσωποι των κομμάτων της Αριστεράς.

Ετέθη η Αριστερά εκτός νόμου ή δεν έχουν βρει ακόμη ποιος έχει την αρμοδιότητα να το κάνει;

Να ετοιμάζουμε βαλίτσες για κανένα όμορφο νησί κοντά στην Αττική;

Ακούγεται ότι ο Αντιπρόεδρος έχει θέσει βέτο. Θα μας επιβλέπει ο ίδιος στη Τζια.

Οι εκπρόσωποι του ΠΑΣΟΚ και του ΛΑΟΣ κάθονται στα πάνελ δίπλα-δίπλα, με τη σύμπνοια και το κοινό όραμα των αρραβωνιασμένων.

«Εκτροπή» θα ήταν πιο πετυχημένος ο τίτλος. Στην οποία εκπομπή όταν τα αποτελέσματα της έρευνας δεν συμφωνούσαν με τα θέλω τους, «ο κόσμος έχει σύγχυση».

Στο 60% σχεδόν οι πολίτες που θεωρούν λανθασμένη την πολιτική του μνημονίου/σύμβασης/συμφωνίας.

Πάνω από το 80% οι πολίτες που δηλώνουν ότι θα πάνε να ψηφίσουν στις 7 Νοέμβρη. Χαλάνε και τα σχέδια όσων θα έρθουν μετά τις περιφερειακές ως αυτόκλητοι σωτήρες, να εκφράσουν το «κόμμα της αποχής».

Πριν 94 χρόνια ακριβώς βρεθήκαμε με δύο κυβερνήσεις. Μία βασιλική των Αθηνών και μία βενιζελική της Θεσσαλονίκης.

Ενώ σήμερα έχουμε προοδεύσει. Έχουμε των Βρυξελλών, της Ουάσιγκτον, του Τρισέ, των αγορών και  του Γιώργου.

Ουρά κάνουν για να μας διοικήσουν….



Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 28/09/2010 16:05:10

    Δεν θα αργήσει πολύ η ώρα που θα δούμε τον Πρετεντέρη και πολλούς άλλους και άλλες να τρέχουν αλαφιασμένοι να γλυτώσουνε.
    Το άγχος τους πάντως βγάζει μάτια...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ blue nile 28/09/2010 16:22:23

      Break-Break: blue nile ζήτα το ι μειλ μου από φάκτορα ή βρες αυτό του Θράκα απ το σάϊτ του.

  2. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 28/09/2010 16:10:24

    δηλαδή θες να μας πείσεις ότι ο εκπρόσωπος του ΚΚΕ που εμφανίστηκε σε παράθυρο στην εκπομπή και σχολίαζε την δημοσκόπηση, ήταν ιδέα μας ή απλά εικονικός?
    Για τον κατακερματισμό συνολικά της Αριστεράς και τα χαμηλά της ποσοστά δεν κάνεις όμως λόγο....μήπως ευθύνεται και για αυτό ο κύριος Πρετεντέρης?

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 28/09/2010 16:13:56

      Καλά, θα βρεθεί ΕΝΑΣ δοσίλογος που να μην τον υπερασπιστείς?

      Και επίσης, ο εκπρόσωπος του ΚΚΕ δεν είναι κύριος?

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ δαιμονάκι 28/09/2010 16:22:05

      Στο τραπέζι της εκπομπής αν είδες εκπρόσωπο του ΣΥΝ ή του ΚΚΕ μας λες;
      Έχει μεγαλύτερη κοινοβ. δύναμη το ΛΑΟΣ από το ΚΚΕ?
      Γιατί το ΚΚΕ σε παράθυρα και για λίγο?
      Αυτά τα ολίγα

    • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
      ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ δαιμονάκι 28/09/2010 16:53:59

      Ε, άμα είναι έτσι, προτείνω την επόμενη φορά ο εκπρόσωπος του ΚΚΕ, να εμφανιστεί μέσω δορυφορικού τηλεφώνου από την Καμπούλ. Άντε, δε φτάνει που... νομιμοποιήθηκε το ΚΚΕ, θέλουμε αμέσως και να γίνουμε ισότιμοι συνομιλητές. Άκου θράσος! Όσο για τον κατακερματισμό της Αριστεράς, μάλλον είμαι ο μοναδικός Έλληνας που πιστεύει ότι Αλαβάνος και Κουβέλης είναι χρυσές εφεδρείες του " κινήματος" μαζί φυσικά με τον " ιδεολογικό αντίπαλο" Καρατζαφύρερ

  3. Minnie avatar
    Minnie 28/09/2010 16:23:47

    ~~Oh yes, I'm the great pretender
    Just laughing and gay like a clown
    I seem to be what I'm not you see
    I'm wearing my heart like a crown...~~

    The Platters

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Minnie 28/09/2010 17:21:21

      What if I say i'm not like the others??
      what if I say i'm not just another of your plays??
      You're the pretender
      What if I say i will NEVER SURRENDER!!!

      Foo Fighters (The pretender)

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Minnie 28/09/2010 17:30:21

      Η απάντησή μας στην "εκτροπή"

      http://bit.ly/auRslH

  4. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 28/09/2010 16:28:14

    @ (A)θανάσης......δεν είναι δυνατόν τους ανθρώπους που έχουν διαφορετική άποψη, να τους θεωρούν κάποιοι δοσίλογους και προδότες....με τέτοιες νοοτροπίες - λυπάμαι που το λέω - δεν θα πάει μπροστά η ΝΔ....

    Υ.Γ 1 : και δεν προσφώνησα τον εκπρόσωπο του ΚΚΕ ως "κύριο" διότι δεν έγραψα το όνομά του (που τώρα μου διαφεύγει), ανέφερα μόνο την ιδιότητά του.....

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 28/09/2010 20:05:19

      Με μπερδεύεις με τη ΝΔ. Πρόκειται για δύο άλλους...

  5. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 28/09/2010 16:32:31

    @ μικρός οδυσσέας....αντί να ασχολείσαι πως η Αριστερά κατάφερε να κατακερματιστεί, πως τα απανωτά συντροφικά μαχαιρώματα την αυτοεξεφτέλισαν και την μίκρυναν στα μάτια των πολιτών, ασχολείσαι σε ποιο στούντιο ήταν ο εκπρόσωπος του ΚΚΕ(γιατί δεν ήταν κυριολεκτικά σε παράθυρο,αλλά σε κάποιο άλλο στούντιο -εμείς απλώς τον βλέπαμε σε παράθυρο)....

    • Greg avatar
      Greg @ δαιμονάκι 28/09/2010 16:52:28

      χα, χα, ναι, και αυτοί που βγαίνουν σε παράθυρα είναι σε κάποιο στούντιο ή σε άλλο χώρο, αλλά δεν έχει σχέση με τη θέση στο πάνελ, η οποία έχει διαφορετική επικοινωνιακή εμβέλεια.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ δαιμονάκι 28/09/2010 20:01:05

      @δαιμονάκι μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μας, την τρίτη δημοτικού την έχουμε βγάλει

  6. next step avatar
    next step 28/09/2010 16:37:29

    οσο οι μεγαλοι εργολαβοι πιέζονται τόσο θα βρίσκουν τροπους να στέλνουν μηνύματα στην εξουσία. Οι τρεις μεγαλες τεχνικές εταιριες ελεγχουν ολοκηρωτικα το Συνδεσμο Εργοηπτων και αντι να πιέζουν τη κυβέρνηση να δώσει τα χρωστούμενα σε όλες τις τεχνικες εταιριες νοιαζονται πως θα παρουν επεκτασεις των εργων οι ιδιες τρεις αδελφες. Δυο γνωστοι μου που δουλευουν σε μικροτερες εταιριες απολυονται στο τελος του μηνα.

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/09/2010 16:38:16

    Mικρέ Οδυσσέα,

    Ο κ. Πρετεντέρης παρουσιάζει μια εκπομπή σ' ένα ιδιωτικό σταθμό.

    Κατά τη γνώμη μου είναι δικαίωμά του να καλεί,όποιους θέλει και όσο συχνά θέλει.

    Οπως δικό μας δικαίωμα είναι να αλλάζουμε κανάλι και να βλέπουμε ό,τι θέλουμε!

    Και να κριτικάρουμε τον κ.Πρετεντέρη επίσης!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 28/09/2010 16:57:17

      Όχι, δεν είναι δικαίωμά του. Υπάρχουν κανόνες του ΕΣΡ για ισότιμη εκπροσώπηση των κοινοβουλευτικών κομμάτων στις ενημερωτικές εκπομπές. (Σκέψου και να μην υπήρχαν...).

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 28/09/2010 18:03:29

        Aυτό νομίζω οτι ισχύει προεκλογικά.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Επώνυμος 28/09/2010 19:54:21

        Πέραν του τυπικού νόμου που ισχύει προεκλογικά, βρισκόμαστε 5 εβδομάδες προ τω περιφερειακών εκλογών. Στοιχειώδης κανόνας είναι στο κεντρικό πάνελ και περίπου την ίδια ώρα να μιλάνε όλοι. Είναι εντελώς διαφορετικό να μιλά κανείς από το κεντρικό πάνελ (που σου δίνει τη δυνατότητα παρέμβασης) 00:05 από ότι στις 1:00 που έχει βγει ο πατσάς και ο Μορφέας.

    • athamas avatar
      athamas @ Κώστας Ροδινός 28/09/2010 17:14:54

      Σωστά.
      Άν ακόμα βλέπετε αυτά τα όντα δεν σας φταίει κανένας.
      Λυπάμαι.
      Είστε άξιοι της μοίρας σας και καλά να πάθετε!

      Έναν άνθρωπο, μια εκπομπή, ένα κανάλι κ.ο.κ. του δίνεις μια ευκαιρία, του δίνεις δεύτερη, του δίνεις και μια τρίτη και αν δέν.. του δίνεις μια και πάει στον αγύριστο!

      Δόξα τω Θεώ σήμερα επιλογές παραπληροφόρησης έχουμε άπειρες!
      Δεν είναι ανάγκη να κολλάμε στον κύριο Πρ.. και στον κάθε κύριο «Πρ..»
      Παραπληροφορούμαστε και από διεθνείς ..παραπληροφορητές - τι γράφω ο άνθρωπος! υπάρχει τέτοια λέξη;;; - άμα λάχει να ούμε!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ athamas 28/09/2010 19:57:07

        Συνήθως τον βλέπω με κλεισμένο τον ήχο, ίσα να βλέπω τις κάρτες της δημοσκόπησης. Χθες είδα το πάνελ στημένο αριστοτεχνικά και το είδα κανονικά

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 28/09/2010 20:13:24

      Ξέρει κανείς, ήταν ή δεν ήταν Geheimberater του Κ. Καραμανλή ο Πρετεντέρης, 2008 - 2009;
      Γερμανιστί, Geheimberater (κατά το επισημότερον Geheimrat) = μυστικοσύμβουλος.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/09/2010 16:56:00

    Πολλή αγάπη για τον ΣΥΝ τελευταία! Γκρεμίστηκε κανένας φούρνος;

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/09/2010 16:59:53

    Και τώρα ακούστε το καλύτερο. Παρακευή 17 Σεπτεμβρίου με πήραν τηλέφωνο από τη GPO για δημοσκόπηση. Έχω την εντύπωση ότι δεν μου έκαναν όλες τις ερωτήσεις που άκουσα χθες, αλλά αυτό μπορεί και να έκανα λάθος.

    Υπήρχε όμως και μία ακόμη ερώτηση που μου έκαναν και δεν παίχτηκε (αν δεν κάνω λάθος, γιατί κοιμήθηκα και δεν είδα την εκπομπή μέχρι το τέλος, όμως δεν την είδα ούτε σήμερα το πρωί στα ρεπορτάζ).

    Ποια ερώτηση;

    ΜΑ Η ΠΡΟΘΕΣΗ ΨΗΦΟΥ ΣΕ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!

    Ω, ναι. Η δημοσκόπηση είχε και πρόθεση ψήφου για τα κόμματα σε περίπτωση εθνικών εκλογών!

    Ακούσατε εσείς τίποτα για αυτό το στοιχείο της δημοσκόπησης; Εγώ δεν άκουσα...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Επώνυμος 28/09/2010 19:58:41

      χαχαχα και εγώ που νόμιζα ότι μου διέφυγε. Είχαν μόνο ανά περιφέρεια

  10. kiki avatar
    kiki 28/09/2010 18:11:17

    Αντεχει μωρε ο Πρετεντερης και οι συν αυτω τον Μπογιοπουλο,δυο κουβεντες και εγιναν σκονη.Τωρα ενημερωση μεταξυ Ντε Καπο,και Αμπρεβουαρ.
    Δε βλεπετε οτι ουτε ο Χ.. δεν τους καλει,οι γνωσεις τους ειναι παιδιου του δημοτικου.Με τα χα χα και τα γλυκια μου ,δεν γινεσαι σοβαρος δημοσιογραφος.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ kiki 28/09/2010 20:03:50

      Με 3-2 αντιμνημονιακοί-μνημονιακοί δεν γίνεται εκπομπή. Και δεν μετράμε και τον "αμερόληπτο οικοδεσπότη".

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 28/09/2010 19:13:13

    Η διαφορα μεταξύ του 55% ότι θα ψηφίσουν αντιμνημονιακά και του 9.6% ότι θα ψηφίσουν δήμαρχο με βάση την θέση του εναντίον του μνημονίου ήταν όλα τα λεφτά. Μέχρι και ο Λοβέρδος είπε ότι υπάρχει ανακολούθία, αχ Θεοδωρικάκο δεν πρόσεξες στην χάλκευση των στοιχείων

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 28/09/2010 19:41:49

    Eρωτας κι εξουσία: Eλεγεία γιά τους επιτυχημένους

    Μπορεί ένας ερωτευμένος άνθρωπος να ασκεί εξουσία, διοικώντας μία πόλη, ένα χωριό, ένα υπουργείο, μία τράπεζα, έναν οργανισμό, το ίδιο το κράτος;

    Aναντίρρητα όχι! Διότι, απλούστατα, ο έρωτας δεν έχει καμιά σχέση με την εξουσία. Ο ερωτευμένος ζει στο δικό του κόσμο, υπερέχει έναντι όλων των ανθρώπων αυτοδικαίως και αυταξιακώς δεν έχει χρείαν να επιδεικνύει την υπεροχή του.

    Ο εξουσιαστής τρέφεται από την ανάγκη να φαίνεται η υπεροχή του έναντι των άλλων, των υπαλλήλων, των υπηκόων.

    Ο ερωτευμένος ζει, ο εξουσιαστής επιβιώνει! Επιβιώνω σημαίνει, κυριολεκτικώς, βιώνω επί κάποιου πράγματος είς βάρος κάποιου άλλου. Το ζω, αντίθετα, συνεπάγεται ένα επίπεδο ψυχολογικής ωριμότητας που μάς επιτρέπει να στηριχτούμε αποκλειστικά στον εαυτό μας (Καροτενούτο).

    Ο εξουσιαστής είναι ένας νευρωτικός, ο ερωτευμένος είναι ένας ψυχικά ώριμος εγωτικός.

    Πολλοί είναι αυτοί που ισχυρίζονται ότι η ανάγκη κάποιου να εξουσιάσει τους συνανθρώπους του συνδυάζεται με την ανασφάλεια και τον φόβο της αποτυχίας που είναι ριζωμένα στα μύχιά του.

    Φθάνοντας κανείς στο θώκο που επιζητεί, λύνει αυτομάτως όλες τις επιθυμίες του. Η θέση του τις ικανοποιεί απλόχερα. Αδυνατεί όμως να συνειδητοποιήσει ότι έτσι οδηγείται προς τον θάνατο, γιατί η έλλειψη επιθυμίας είναι θάνατος.

    Ο εξουσιαστής, έντονα φορτισμένος από το αίσθημα ανικανότητας που τον διακατέχει, προσπαθεί απεγνωσμένα να ελέγξει τους άλλους, τη δική τους δημιουργηκότητα. Και όταν βλέπει τους άλλους να δημιουργούν, κυριαρχείται από φθόνο και μίσος. Διότι η δημιουργία των άλλων, τού καθρεφτίζει τη δική του ανικανότητα, την ημιτέλειά του.

    Από κείνη τη στιγμή και μετά επέρχεται ο βιασμός του έρωτα και η επίδοση (χα) στο σεξ. Η γενετήσια πράξη βεβηλώνεται και η κοινωνία κλείνει τ’αυτιά της στις οιμωγές του σπαρασσόμενου έρωτα.

    Η εξουσία βιάζει τον έρωτα την κάθε στιγμή και ημείς κωφεύομεν. Οι άνθρωποι της εξουσίας αδυνατώντας να δημιουργήσουν (γιατί δεν γνωρίζουν τίποτε, μόνο να προστάζουν), καταντάνε οι χειρότεροι ηθικολόγοι (αυτοί οι ανήθικοι).

    Πότε να πληροφορηθούν ότι η ζωή κατακτάται και δεν χαρίζεται; Πως να κατανοήσουν ότι η εκπλήρωση των επιθυμιών τους δεν είναι ευτυχία; Ας προειδοποιούσε ο Ηράκλειτος, χιλιετίες τώρα, ότι «ανθρώποις γίγνεσθαι οκόσα θέλουσιν ου άμεινον», δηλαδή, δεν είναι το καλύτερο στους ανθρώπους να πραγματοποιούν όσα θέλουν.

    Πολλοί έχουν πει ότι ο άνθρωπος γιά να νοιώσει ζωντανός, για να βγεί από τη ματαιότητα και το θάνατο, πρέπει να δημιουργεί, να παράγει έργο και ιδέες, να τεχνοτροπεί. Τι να παραγάγουν οι κακόμοιροι οι εξουσιαστές, αφού απλώς προστάζουν και έχουν τους «ειδικούς συμβούλους» να τους ενημερώνουν; Οι εξουσιαστές σιχαίνονται τους ερωτευμένους, διότι γνωρίζουν ότι οι ίδιοι ουδέποτε θα καταφέρουν να ερωτευθούν. Διότι κομπορρημονούν ότι ουδέποτε απέτυχαν στη ζωή τους. Μπροστά σε τέτοιες απολυτότητες ο καθείς μπορεί να συμπεράνει ότι αυτοί οι άνθρωποι ουδέποτε έζησαν πραγματικά.

    Οι εξουσιαστές απεχθάνονται τους ερωτευμένους διότι αντιλαμβάνονται ότι αυτοί είνα εκτεθειμένοι σε κάθε κίνδυνο, σε κάθε πρόκληση, στο απρόβλεπτον, ότι διασπούν τα όρια του τετρημένου και καθημερινού,

    Oι ερωτευμένοι όμως γνωρίζουν, συνειδητά ή όχι, ότι αληθινή είνα η ζωή του ανθρώπου που δημιουργεί και αντιμάχεται την έλξη του Τίποτα. Γνωρίζουν επίσης, κόντρα στην ανασφάλεια των εξουσιαστών, ότι κάθε ήττα είναι θέληση γι’αγώνα, ότι από την ήττα πρέπει ν’αντλούν ενέργεια γιά να συνεχίσουν την πορεία τους.

    Ο ερωτευμένος άνθρωπος δεν επιβάλλει την εξουσία του πάνω στους άλλους (πιθανώς ναι στη σύντροφό του) γιατί δεν έχει χρόνο. Ενασχολείται με τις δονήσεις του εσωτερικού του κόσμου που θα τον οδηγήσουν στο ζωτικό χώρο της δημιουργίας.

    Η εξουσία φοβάται το μύχιο, ο Ερωτας τρέφεται απ’αυτό.

    Ο Ερωτας σέβεται, αναζητεί την Ουσία

    Η εξουσία υποδουλώνει τον άνθρωπο
    Ο Ερωτας ελευθερώνει τον άνθρωπο

    Η εξουσία μισεί τη δημιουργία
    Ο Ερωτας υμνεί τη δημιουργία

    Η εξουσία είναι ανοργασμική
    Ο Ερωτας είναι ο ίδιος ο οργασμός

    Η εξουσία δολοφονεί τη ζωή
    Ο Ερωτας δημιουργεί τη ζωή

    Η εξουσία μισεί τον έρωτα
    Ο Ερωτας αγαπά την εξουσία (του)

    Αρα;
    Yπάρχει άρα;

    Ο έρωτας είναι εχθρός της καθημερινότητας, η οποία απαιτεί σύνεση, λογική, συμβιβασμό, εργασία, διεκπεραίωση, σύμβαση. Ο έρωτας είναι ο ανατροπέας της καθημερινότητας. Γιά τούτο και οι άνθρωποι τον φοβούνται, γι’αυτόν τον λόγο τον εξόρισαν από την καθημερινότητά τους.

    Πως ν’αντέξουν το πάθος; Πως να επιτρέψουν τη μεταρσίωσή τους; Πως ν’αντιμετωπίσουν τη τραγικότητα του έρωτα;

    Διότι ο έρωτας δεν είναι μόνο έκσταση. Είναι και πτώση, ευτελισμός, φυλακή, άρα είναι κάτι σαν τραγικό γεγονός. Κι αυτό το τραγικό γεγονός, σύμφωνα με τον Μαξ Σέλερ, εμφανίζεται μόνον όπου υπάρχει Ανω και Κάτω, Ευγενές και Ευτελές.

    Γράφει ο Ρολάν Μπαρτ: «Φαντασιακό μουσείο του ερωτικού λόγου και του ερωτικού πάθους. Εδώ βρίσκω τη φωτιά, την παραφορά και τη φινέτσα, χάρη στην ανατομία ενός ποιητικού νυστεριού»..

    Ερωτας ο Μέγας Εξόριστος: Eίναι η απάντηση σε όλα, αλλά ο ίδιος είναι και η ερώτηση.

    Γιατί ο Ερωτας; Διότι ο Ερωτας.

    «Τι εστί Ερως; Eρως, ο μή ορισμός!» ~Τζιάκομο Καζανόβα


    ~Γιώργος Κ. Σταματόπουλος: «Ερωτας Ανθρώπου Μύησις» (αποσπάσματα)
    Εκδόσεις Καστανιώτη 2001

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ η Dimi 28/09/2010 20:33:08

      Why? Because...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ αλλενάκι 28/09/2010 21:54:31

        Just because...

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ αλλενάκι 28/09/2010 22:02:55

        Πραγματικά επικίνδυνα sport...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ αλλενάκι 28/09/2010 22:10:34

        Oδυσσέα, οι μη-ερωτεύσιμοι εξουσιαστές πάντως, δεν διατρέχουν κανένα κίνδυνο από τον έρωτα..

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ αλλενάκι 28/09/2010 22:18:45

        ερωτεύονται κάνεις λάθος: μετρητά, ακίνητα, σκάφη...

    • nefeli avatar
      nefeli @ η Dimi 28/09/2010 22:29:53

      μικρέ οδυσσέα
      Αυτό δεν είναι έρωτας...είναι υποκατάσταση του ανικανοποίητου ερωτικού τους ενστίκτου. Αναπηρία είναι...τι το συζητάς!

      • nefeli avatar
        nefeli @ nefeli 28/09/2010 23:16:34

        πάμπολλοι Οδυσσέα μου...κι άσε που η αναπηρία τους, βαράει και στα νεύρα!

  13. anonymos avatar
    anonymos 28/09/2010 20:54:54

    Να κανουμε μια συμφωνία. Αν δεν έρθουν έτσι τα ποτελέσματα των αυτοδιοικητικών εκλογών ο Πρετεντέρης να παραιτηθεί από το Μέγκα και να δημευτεί η περιουσία του. Εισαι Πρετεντέρη?

  14. νεμεσις avatar
    νεμεσις 28/09/2010 21:02:59

    Η ατάκα "Διοικούμενοι" είναι τακτική αντεπίθεσης φαίνεται στο "φέρτε πίσω τα λεφτά". Ξεκίνησε με το αμίμητο "τα λεφτά τα πήραν οι πολίτες", ακολούθησε το "όλοι μαζί τα φάγαμε" και συνεχίζεται η @@ρια με τους νεοφώτιστους. Σήμερα, στη συνεδρίαση της επιτροπής της Βουλής για το φορολογικό και την περαίωση, την ξεστόμισε και άλλος Βουλευτής . Δεν άκουσα όμως κανέναν από τους παριστάμενους βουλευτές της αντιπολίτευσης να αντιδράσει. Και να σκεφθείς ότι την ξεστόμισε νέος Βουλευτής. Φαντάσου οι παλιές καραβάνες τι γνώμη έχουν για τους ψηφοφόρους τους.
    Καλόν θα ήταν να ρίχνουν και καμιά ματιά στο Σύνταγμα, άρθρο πρώτο παράγραφοι 2 και 3, έτσι για να γνωρίζουν, ότι με τέτοια νοοτροπία θα αφιππεύσουν σύντομα όχι μόνον το καλάμι της εξουσίας αλλά και του βολέματος..

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ νεμεσις 28/09/2010 22:23:22

      Θα καταλήξει δηλαδή "στο φέρτε πίσω τα λεφτά διοικούμενοι". Τα οποία υπάρχουν και τα κρύβετε υπήκοοι

  15. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 28/09/2010 22:31:17

    Αντί του Πρετεντέρη προτιμώνται ανυπερθέτως οι Pretenders και η πανέμορφη Chrissie Hynde!

    h**p://www.youtube.com/watch?v=CK3uf5V0pDA

  16. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 28/09/2010 22:40:38

    Πολλοί οι "ανάπηροι" πάντως. και χωρίς να τους μετράμε όλους και όλες τους υπεράνω ..δήθεν...