#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/08/2010 15:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο πρωθυπουργός του Μνημονίου μαζεύει γύρω του ξένους συμβούλους;



Η Αναπληρώτρια Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Βασιλική Τζότζολα, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

« Ο πρωθυπουργός του Μνημονίου επιμένει να μαζεύει γύρω του ξένους συμβούλους.

Το ερώτημα είναι:

Γιατί όχι Έλληνες;

Και πόσο κοστίζουν οι απευθείας αυτές αναθέσεις;

Περιμένουμε απάντηση ».



ΣΧΟΛΙΑ

  1. KM avatar
    KM 10/08/2010 15:42:26

    Μπράβο. Εύστοχο ερώτημα, και διατύπωση λακωνική και κατανοητή από όλους. Στο ψητό κατευθείαν! Μόνο που αμφιβάλλω άν θα πάρουμε απάντηση...

  2. KLE avatar
    KLE 10/08/2010 15:50:46

    TO θέμα είναι να πουν κάποια στιγμή τα πράματα με το όνομα τους
    Και να αφήσουν τα ερωτήματα ,αν θέλουν να κυβερνήσουν και όχι να
    Μένουν στην πρακτική του ώριμου Μήλου.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ KLE 10/08/2010 15:58:08

      Ακριβώς. Να κάνει η κ. Τζότζολα και την εξής ερώτηση:

      Είναι διεθνής συμφωνία το μνημόνιο;

      Μόνο έτσι θα αποδείξει η ΝΔ πως εννοεί τα περί αντισυνταγματικότητας.

  3. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 10/08/2010 16:04:08

    Παιδιά..εύκολη απάντηση:για να συννενοειτε καλύτερα ...

  4. anetos avatar
    anetos 10/08/2010 16:08:25

    “μαζεύει γύρω του ξένους συμβούλους”

    Γιατί οι μέχρι τώρα έλληνες σύμβουλοι ελληνων πρωθυπουργών απεδείχθησαν τουλαχιστον ασχετοι και λαμογια ...

  5. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 10/08/2010 16:11:01

    Πακιστανοί ψηφοφόροι, Αμερικανοιρανοί και Ιταλοί σύμβουλοι, Αμερικανίδα μητέρα, Παγκόσμια Διακυβέρνηση, κατά τα άλλα ασκεί τα καθήνκοντά του προς όφελος της Ελλάδας και των Ελλήνων.

  6. Dimi avatar
    Dimi 10/08/2010 16:38:38

    Aγαπητή κ. Βασιλική Τζότζολα, απάντηση Mineiko-Bilderberg στην "αυτονόητη" ερώτησή σας, είναι βέβαιο, ότι Δεν πρόκειται να λάβετε.

    Επειδή τα "αυτονόητα" γιά τους Ελληνες, είναι "δυσνόητα" γιά τους ανθέλληνες.

    Επειδή ο ιπτάμενος νεοταξίτης του Μνημοσύνου, έχει μονίμως, άλλες "μέριμνες".

  7. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 10/08/2010 16:59:43

    Η αλληλογραφία με τον Σουλτάνο Ερντογάν και
    οι 22 συμφωνίες που υπεγράφησαν στην Αθήνα,
    πότε θα δημοσιοποιηθούν ?

    • Dimi avatar
      Dimi @ GRAEKUS 10/08/2010 17:32:45

      @ GRAEKUS Προφανώς εννοείτε:

      [MNHMOΣΥΝΟ1 + ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ2 (ΔNT) + 22 ΜΝΗΜΟΣΥΝΑ (της Ελληνικής Κυριαρχίας, υπογεγραμμένα από τα κοράκια: Mineiko-Bilderberg και το Σελτζουκο-Μόγγολο.)]

      Εκκρεμεί το 25ο (εικοστό πέμπτο) ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ, το έσχατο και το φαρμακερό:

      Το ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ οριστικής εκδίωξης της λαίλαπας ΔΝΤ, από την Ελλάδα.

      Aισιόδοξα πάντα,
      η Dimi

  8. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 10/08/2010 17:35:51

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • lpap avatar
      lpap @ ΣΩΤΗΡΗΣ 10/08/2010 21:35:04

      σωστός!!

  9. panoramix avatar
    panoramix 10/08/2010 17:44:27

    Γιατί δεν τους εμπιστεύεται είναι διεφθαρμένοι οι περισσότεροι.

    Ιδου η απόδειξη στο τέλος του film Διεφθαρμένoi Έλληνες του Μνημονίου χρηματίζονται από της ορδές του Cesar σαμποτάροντας τους Υπόλοιπους Γαλάτες που αντιστέκονται στο ΔΝΤ..

    http://www.youtube.com/watch?v=foyviMfOaDU&NR=1

  10. ganasta avatar
    ganasta 10/08/2010 17:56:24

    Ξεπερνάω το γεγονός ότι η δήλωση-ερώτημα γίνεται με καθυστέρηση κάποιων ημερών, αφού ως γνωστόν το θέμα «έπαιζε» στις κυριακάτικες εφημερίδες.

    Επί της ουσίας, μήπως το πολιτικό δια ταύτα του ερωτήματος είναι τελικά ιδιαίτερο αδύναμο; Κάποιος να βοηθήσει την κυρία στα πρώτα περπατήματα.

  11. Orestios avatar
    Orestios 10/08/2010 17:56:53

    Μ᾽αρέσει η Τζοτζολα.
    Αιχμηρή και περιεκτική.
    Για να δούμε πόσα μας κοστίζει η σέχτα των συμβούλων του GAP.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/08/2010 18:46:34

    Μπα δεν ανησυχώ με βάση την ΔΙΑΥΓΕΙΑ που θα γίνει και το open.gov που τα θαυμαστά αποτελέσματά του τα έχουμε δει (...τώρα που βρήκαμε διοικητή ΙΚΑ να στείλω βιογραφικό για ΓΓ;) όλα ΘΑ γίνουν.
    Απορώ μόνο με τον κύριο Ραγκούση: οι σύμβουλοι του Πρωθυπουργού προσλαμβάνονται με όρους ή διαδικασίες ΑΣΕΠ; Το πλήθος δε των συμβουλών καταδεικνύει την επάρκεια του Οικονομικού επιτελείου γιατί δόξα τον Θεό και συμβούλους έχουν οι οικονομικοί υπουργοί και υφυπουργοί και ανάδοχες εταιρείες και ορκωτούς λογιστές.
    Φαντάζομαι πχ ένα Αμερικάνο, με ένα Ιταλό, ένα Γάλλο και ένα Βρετανό να συνδιασκέπτονται με τον Πρωθυπουργό μας "για την χάραξη της στοχευμένης οικονομικής πολιτικής " στα δεδομένα στη λειτουργία και στη δομή του παραγωγικού ιστού της χώρας....όνειρο θα μεταδίδονται και διαδικτυακά οι συνδιασκέψεις γιατί η ...ύφεση θέλει το χαμογελάκι της.

    Μην ακούτε κανένα κύριε Πρωθυπουργέ αν και θα πρέπει να ορίσετε ένα νέο συντονιστικό όργανο που θα συντονίζει τους συμβούλους και θα επεξεργάζεται συγχρόνως τις συμβουλές τους και θα παρακολουθεί την υλοποίηση αυτών, από τους συμβούλους των οικονομικών υπουργείων, τα δε οικονομικά υπουργεία θα εκδίδουν εγκυκλίους με τις παραινέσεις τους, για την υλοποίηση των αποφάσεων εάν και εφόσον συμφωνούν με το μνημόνιο και τις εκθέσεις της Τρόικας.
    Απλά πράγματα ...και μόλις κατανόησα το λόγο που είσαστε σε διακοπές και ως άτυπη συμβουλή πάρτε ένα ακόμα σύμβουλο το χταπόδι τον Πωλ για να βρει την καλύτερη συμβουλή εκ των συμβούλων.

    ΥΓ


    ...πέρα από την πλάκα έχουμε πήξει στους συμβούλους που κανένας δεν γνωρίζει πόσο στοιχίζουν, για να μας συμβουλεύουν τι θα κάνουμε την στιγμή που και για ...κατούρημα ως χώρα απαιτείται η μονογραφή της Τρόικας.
    Με ένα αυστηρό προκαθορισμένο πλαίσιο μέσα στο οποίο κινούμαστε προσλαμβάνουμε εταιρείες και συμβούλους γιατί; για να μας πουν τι πρέπει να κάνουμε; ας διαβάσουν το μνημόνιο δεν προσφέρεται για καλοκαιρινό ανάγνωσμα, αλλά έτσι είναι η ζωή ...το κουστουμάκι που αγοράζεις ή το φοράς ή γυρνάς ξεβράκωτος, τα υπόλοιπα είναι ... συμβουλάτορες.

  13. mitsosms avatar
    mitsosms 10/08/2010 21:09:45

    Οι ξένοι σύμβουλοι δίνουν καλύτερη εικόνα στις αγορές γιατί είναι τεχνοκράτες και δεν υπάρχει πολιτικό κόστος γι’ αυτούς.

    Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε;

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ mitsosms 10/08/2010 22:06:34

      καλύτερη εικόνα στις αγορές;

      οι αγορες αγαπητέ δεν βλέπουν φάτσες αλλά στεγνούς αριθμούς, πολιτικό κόστος δεν έχουν αυτοί αλλά έχει η κυβέρνηση που εφαρμόζει τις ιδέες του. Μηδέν εις το πηλήκιο.

      Ακόμα και ο ΓΑΠ θα έβρισκε κάτι ποιο έξυπνο να πει από τις παπαρούπες σου.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ mitsosms 11/08/2010 00:39:40

      Ναι, ναι, πολύ καλή εικόνα, 10 μύρια λαός και καλά δεν υπάρχει ένας να εμπιστευτεί η κυβέρνησή μας... Και μετά θέλουμε να μας δανείσουν..

    • diasapollon avatar
      diasapollon @ mitsosms 11/08/2010 08:35:50

      Περαστικά σου φίλε,καταλάβαμε......

  14. noname avatar
    noname 10/08/2010 22:04:00

    Ακουσα σημερα στον ΑΘΗΝΑ 9 84:

    Ευχάριστη έκπληξη του Αυγούστου ήταν η ανάληψη των καθηκόντων από τη νέα αναπληρώτρια Εκπρόσωπο Τύπου της ΝΔ, κα Β. Τζότζολα. Η κα Τζότζολα, όμως, πριν προλάβει να κάνει την πρώτη της on κάμερα δήλωση, είδε μπροστά της τον Π. Παναγιωτόπουλο, που επέστρεψε εσπευσμένα από τις διακοπές του. Κάποιοι λένε ότι επέστρεψε για να βάλει μια τάξη στα επικοινωνιακά της ΝΔ. Παρά το γεγονός ότι είναι έμπειρος και ικανός ο κ. Παναγιωτόπουλος, δεν σας κρύβω της προτίμηση μου στην κα Τζότζολα.

  15. takis avatar
    takis 10/08/2010 23:04:02

    ρε παιδια πιεστε ολοι τον γιωργο παπανδρεου με μηνυματα και πεστε του να προσλαβει το ξεκουραστο κωστακη και τον αλογοσκουφη.αυτοι θα ειναι οι καλλιτεροι συμβουλοι.πραμα απο το τοπο μας ρε παιδια ελεος.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ takis 11/08/2010 00:40:52

      Ε δεν μπορεί, κάτι θα ξέρουν καλύτερα με 50 λεπτά φθηνότερη βενζίνη και 5 μονάδες πληθωρισμό κάτω...

  16. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 11/08/2010 00:37:47

    Σε λίγο θα μας συμβουλεύουν πολλοί που ούτε εκλεξαμε ούτε είναι Έλληνες αναρωτιέμαι αν είναι φιλέλληνες...

  17. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 11/08/2010 00:59:56

    ΕΥΓΕ στην εκπρόσωπο!
    Τίποτε άλλο μόνο εύγε!

    Αλλά φτάσαμε να δίνουμε συγχαρητήρια για τα αυτονόητα. θα μου πείς άλλοι έφτασαν να κοιτούν με μισό μάτι όποιον θέλει να εκπροσωπήσει την στήριξη του Ελληνικού στοιχείου μέσα στην ίδια την Ελλάδα, και οχι μόνο αλλά να απειλούν με δολοφονική βία όποιον τολμά να ορθώσει το ανάστημα του σε ενα αλλοδαπό κατεστημένο.