24/08/2010 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο κ. Παπανδρέου επανέρχεται στα περί “εθνικής ανεξαρτησίας”;

Σχολιάζοντας το άρθρο του Πρωθυπουργού στην ιστοσελίδα της κυβέρνησης, και συγκεκριμένα την αναφορά του περί ανάγκης αποκατάστασης της εθνικής κυριαρχίας στην πορεία της οικονομίας και του τόπου, «η οποία τρώθηκε από τις εγκληματικές για τον τόπο πολιτικές της προηγούμενης κυβέρνησης» ο εκπρόσωπος της ΝΔ Πάνος Παναγιωτόπουλος σημείωσε:

«Εκεί που περιμέναμε από τον Πρωθυπουργό μέτρα για την ανάπτυξη της Οικονομίας, την ενίσχυση των μικρομεσαίων επιχειρήσεων και την τόνωση των οικονομικά αδυνάτων, διαβάσαμε στο άρθρο του στο διαδίκτυο, τη γνωστή, απαράδεκτη φρασεολογία του περί τραυματισμού της Εθνικής μας Κυριαρχίας. Φρασεολογία που εκθέτει βαρύτατα τον ίδιο και την κυβέρνησή του».

Στο επίμαχο σημείο, ο κ. Παπανδρέου αναφέρει ότι αποτελεί εθνικό χρέος η αποκατάσταση της κυριαρχίας μας στην πορεία της οικονομίας και του τόπου, «κυριαρχία που τρώθηκε από τις εγκληματικές για τον τόπο πολιτικές της προηγούμενης κυβέρνησης».

«Πιστεύω βαθιά ότι η αποκατάσταση της εθνικής μας κυριαρχίας περνάει μέσα από μεγάλες δημοκρατικές αλλαγές για τη δημιουργία μιας πολιτείας που εγγυάται δικαιώματα, ανακατανέμει δίκαια τον παραγόμενο πλούτο, τον αξιοποιεί σωστά και ορθολογικά ώστε να παρέχει εργαλεία και να διασφαλίζει δυνατότητες σε κάθε πολίτη», προσθέτει ο κ. Παπανδρέου.

Δεν γνωρίζουμε ποιός γράφει τα κείμενα του κ. Παπανδρέου. Γνωρίζουμε όμως οτι στις 5/10/2009 παρέλαβε την χώρα σε καθεστώς πλήρους εθνικής κυριαρχίας. Συνέβει λοιπόν κάτι απο τότε και δεν μας το λέει καθαρά; Πρέπει να πείτε κάτι στον λαό κ. Παπανδρέου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 24/08/2010 18:39:01

    Γιατί ξέρει τι τον περιμένει, όταν η Ιστορία τον καταγράψει στη μαύρη λίστα των ηγετών που έτρεξαν να παραδώσουν την εθνική κυριαρχία στους ξένους. Μάταια προσπαθεί τώρα να απαλλαγεί των τεράστιων ιστορικών ευθυνών του! Μαύρο στους θιασώτες του Μνημονίου και τους συνοδοιπόρους τους!

    • anonymos avatar
      anonymos @ ΝΙΚΟΣ 24/08/2010 19:20:04

      H εξήξηση είναι πιο απλή δεν ξέρει τι λέει αφου δεν καταλαβαίνει τα νοήματα στα Ελληνικά, ετσι κι αλλοιώς δεν του δίνει πια κανένας σημασία

      • Orestios avatar
        Orestios @ anonymos 24/08/2010 19:23:23

        Δεν μπορείς να μην δίνεις σημασία σε αυτόν από τις επιλογές του οποίου επηρεάζεται η ζωή σου σε σημαντικό βαθμό.
        Θα ήταν π[ολιτικά απαράδεκτο να είμαστε ανεκτικοί στο GAP και να το διακιολογούμε για τις ατοπίες του.

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ anonymos 25/08/2010 02:58:15

        Ορεστιε παρεξήγησες καθόλου ανεκτικός. Το ζήτημα είναι να μην τον αφήσουμε να το σκάσει να τον διάσουμε και να του δημεύσουμε την περιουσία. Τότε αφου θα του τα έχουμε πάρει όλα μπορούμε να τον απελάσουμε.

    • crazy doctor avatar
      crazy doctor @ ΝΙΚΟΣ 24/08/2010 19:55:09

      ας μην ειχαμε χρεος-ελλειμα μαμουθ και παραποιημενα στοιχεια[τι γυφτια].....ο σαχινιδης μας φταιει..

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ crazy doctor 24/08/2010 19:56:34

        ΟΧΙ ο Καραμανλής φταίει

    • KARAGIOZIS avatar
      KARAGIOZIS @ ΝΙΚΟΣ 24/08/2010 19:58:21

      ΟΙ ΚΡΕΜΑΛΕΣ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ..........

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ KARAGIOZIS 25/08/2010 11:11:07

        κουιζ: ποια κρεμαλα θα σπασει απο το πολυ βάρος?

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ KARAGIOZIS 26/08/2010 04:36:16

        του πάγκαλου βεβαίως, βεβαίως!!!!

  2. crazy doctor avatar
    crazy doctor 24/08/2010 18:49:07

    ετσι ειναι φιλε .οταν εχεις φαληρησει υποχωρεις θες δε θες και στα εθνικα θεματα.εισαι παντου ανισχυρος....τα μαγειρεμενα στατιστικα στοιχεια που μας βαλαν στο στοχαστρο των αγορων θα τα πληρωνουμε για πολυ καιρο

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ crazy doctor 24/08/2010 19:09:05

      Ενώ ο καημένος ο ΓΑΠ δεν έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να μας παραδώσει στο πιάτο της Τρόικας και του ΔΝΤ; Ο θιασώτης της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης έχει το θράσος να μιλά για απώλεια εθνικής κυριαρχίας; Θα τρελαθούμε τελείως;

    • Μisha avatar
      Μisha @ crazy doctor 24/08/2010 20:07:22

      crazy doctor

      Mη παραμυθιάζεσαι και μη προσπαθείς να παραμυθιάσεις άλλους.
      Πλαστά στοιχεία έδωσε κι ο Σημιτάκος, πλαστά στοιχεία έδωσε ο Αλογοσκούφης, πλαστά καιπαραφουσκωμένα ελλείμματα παρουσίασε ο ληστοσυμμορίτης Παπακωνσταντίνου για να μας οδηγήσει στο ΔΝΤ.
      Τα εγκλήματα ήταν οι δύο απογραφες επι ΚΑΚ και αυτή η περσινή του ΓΑΠ, που εκτίναξε το κόστος δανεισμού στο Σείριο.
      Πλασματικά στοιχεία έχουν δώσει κατά καιρους όλες οι χωρες στις Βρυξέλλες.Αυτό που δνε έκαναν οι άλλες χωρες ήταν να ρουφιανεύουν τον εαυτό τους για μικροκομματικά οφέλη όπως έκαναν οι ΚΑΚ και ΓΑΠ.
      Ασφαλώς το έγκλημα του δεύτερου είναι προμελετημένο (βλ την ιστορια με τα Τ10) με σκοπό να μας φερει το ΔΝΤ.Γι αυτό θέλει κρεμάλα όπως ο Μουσολίνι.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ crazy doctor 24/08/2010 22:08:53

      @crazy doctor

      Όσο ενδιαφέρεται για την εθνική κυριαρχία τού Ιρακ (!!!!!!), άλλο τόσο ενδιαφέρεται και για της Ελλάδας.
      Έχεις χάσει κάθε ίχνος ντροπής;

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ crazy doctor 25/08/2010 04:17:44

      Καλά, αυτός δεν περιφερόταν εις τας Ευρώπας λέγοντας, «Δε θέλουμε λεφτά, πολιτική στήριξη θέλουμε» (;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

  3. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2010 19:04:02

    Το GAP λέει αρλούμπες. Αυτό δεν ήταν που μας έβαλε στο ΔΝΤ λέγοντας πως "είναι ανάγκη εθνική και επιτακτική"?

    Με αυτά που λέει τελικά βρίσκουμε απάντηση στο ερώτημα αν είναι φαύλος ή βλάξ.

    Απροπό, σε ποιό έθνος αναφέρεται?

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Orestios 25/08/2010 04:19:10

      Τι ψάχνεις τώρα –άρτσι, μπούρτσι και λουλάς…

  4. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 24/08/2010 19:07:27

    Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΕΩΣ.
    ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ; ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ!

  5. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 24/08/2010 19:29:17

    Βασικά δε δίνω καμμία σημασία στα λεγόμενα του κυρίου...εξαιτίας του εγώ δεν έκανα διακοπές φέτος ,ενώ αυτός κυριολεκτικά ξεσκίστηκε στα μπανάκια.Θα μου το πληρώσει όμως γιατί έχω σκοπό να γελάσω τελευταίος.

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 24/08/2010 19:32:19

      ΜΑΖΙ ΣΟΥ!

    • crazy doctor avatar
      crazy doctor @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 24/08/2010 19:56:10

      τις εικοσαημερες διακοπες που καναμε επι σημιτη να τις ξεχασουμε...μεσολαβησε η λαιλαπα καραμανλη

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ crazy doctor 24/08/2010 19:57:15

        Α Γεια σου μεγάλε Ελληνάρα !

      • popolaros avatar
        popolaros @ crazy doctor 24/08/2010 20:47:03

        καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή.

      • ΝΙΚΟΣ avatar
        ΝΙΚΟΣ @ crazy doctor 24/08/2010 22:43:50

        @crazy doctor
        Μ' αυτά που γράφεις μήπως το crazy στο ψευδώνυμό σου λέει τελικά την αλήθεια;

      • anonymous avatar
        anonymous @ crazy doctor 25/08/2010 00:09:01

        Κάποτε ο τρελογιατρός είχε πει το όνομά του εδώ και το έψαξα στο google. Ψώνιο ο άνθρωπος είχε πλακωθεί σε εκπομπή στην τηλεόραση και το βίντεο υπάρχει στο youtube.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 24/08/2010 21:54:19

      ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, 102% ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ !!!

  6. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 24/08/2010 20:53:42

    Συγγνώμη επειδή δεν έχω το IQ του Πρωθυπουργού μας, αυτό το "περί ανάγκης αποκατάστασης της εθνικής κυριαρχίας στην πορεία της οικονομίας και του τόπου, «η οποία τρώθηκε από τις εγκληματικές για τον τόπο πολιτικές της προηγούμενης κυβέρνησης» επιτυγχάνεται μόνο με περαιτέρω μείωση της εθνικής μας κυριαρχίας; Δηλ. αν κατάλαβα καλά ο κος πρωθυπουργός μας λέει "ἡ κακιά ΝΔ έτρωσε την εθνική μας κυριαρχία γι'αυτό το ΠΑΣΟΚ τη μειώνει ακόμα περισσότερο ώστε να την αποκαταστήσει"...είμαι καλά γιατρέ μου;

  7. akis avatar
    akis 24/08/2010 21:32:59

    o giorgakis milame exei spasei ola ta tameia me auta pou leei.alla kala kanei.afou ma pernaei gia ithageneis kai me to dikio tou kiolas......routhouni dn exei anoijei me oti exei kanei........kai kati akoma gia na epivevaiosoume poso steimenos einai .....i ollandia exei eleima 450% tou aep ...i galia 240% eleima tou aep....i ELLADA?...150% ELEIMA TOU AEP.....DILADI EMEIS EIMASTE SE PTOXEFSI?.....ENO OI ALLOI STIN ANAPTUJEI?......KOIMITHEITAI KAI AKOUTE MEGA KAI TA SUNAFI NEOELLINES.

  8. SoToS avatar
    SoToS 24/08/2010 22:39:26

    Για όλα φταίει ο Καραμανλης ...αλλιώς δεν θα ημασταν σε αυτό το χαλι τώρα ...

  9. Ksenitemenos avatar
    Ksenitemenos 24/08/2010 23:29:32

    H Ιρλανδία με 1000% ΑΕΠ (δημοσιο και ιδιωτικό). Αυτό τον εξευτελισμό που περναέι η πατρίδα και οι Έλληνες διεθνώς έγινε εσκεμμένα και δεν μας αξίζει σαν λαός. Με κίνηση ματ του ΓΑΠ σώθηκε η Ιρλανδία!!!

  10. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 25/08/2010 01:10:59

    Πήρε επιτέλους χαμπάρι, ότι καθημερινά όλο και περισσότεροι Έλληνες του χρεώνουν προσωπικά την παραχώρηση της Εθνικής μας κυριαρχίας και έντρομος όπως o κάθε ένοχος, προσπαθεί να αποτινάξει από πάνω του τη ρετσινιά! Παρότι έχει, κατά καιρούς, υπερασπιστεί την παγκόσμια διακυβέρνηση σαν γνήσιος θιασώτης της, τρομάζει και στην ιδέα ότι μπορεί να πρέπει να φύγει νύχτα αφέγγαρη.
    Εκείνα τα βιντεάκια με την επιμονή του ότι «λεφτά υπάρχουν», δεν θα έπρεπε να προβάλλονται συνεχώς, για να εμπεδώσει πια πως ξέρουμε και το ρόλο του και την αποστολή του, ως σύγχρονου εφιάλτη;

  11. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 25/08/2010 09:21:05

    Απλά μας προετοιμάζουν για την επερχόμενη "απόσχιση" περιοχών της Ελλάδας, ελέω του σαραγκούσειου Καλιγούλα και του λαθρονόμου που με τόση σπουδή ετοίμασε ο εξάδελφος της μάνατζερ Χάννας...