#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/11/2010 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο κ. Παπανδρέου δεν μίλησε τότε;



Γράφαμε στις  09/05/2010 με τίτλο: Όλοι μαζί και ο ψωριάρης χώρια

«Γκάφα» της κυβέρνησης Παπανδρέου που θα την πληρώνουμε σε όλη μας την ζωή ή μεθόδευση που χρειάζεται “Γουδί”;

Σε έκτακτη συνεδρίαση του Ecofin οι υπουργοί Οικονομικών της ΕΕ αποφασίζουν σήμερα για τη δημιουργία ενός ευρωπαϊκού μηχανισμού σταθερότητας, ο οποίος θα δραστηριοποιείται με ταχύτητα όταν μια χώρα του ευρώ αντιμετωπίζει ανυπέρβλητα οικονομικά προβλήματα.

Εφόσον οι «27» αποφασίσουν σήμερα για τη δημιουργία Ευρωπαϊκού Ταμείου στήριξης των οικονομιών που έχουν πρόβλημα τότε η Ελλάδα θα είναι ο παρίας της Ευρώπης και ο ζητιάνος του ΔΝΤ.

Κι αυτό διότι ενώ εμείς έχουμε ήδη συμφωνήσει για τον μηχανισμό στήριξης ΕΕ – ΔΝΤ με τους απεχθείς όρους που όλοι γνωρίζουμε, όποια άλλη οικονομία έχει πρόβλημα (Πορτογαλία, Ισπανία, Ιρλανδία και Ιταλία κατά κύριο λόγο) θα προσφεύγουν στο ευρωπαϊκό ταμείο που θα συσταθεί και δεν θα βάζουν το ΔΝΤ στο κεφάλι τους.

Μόνη της η Ελλάδα, σε πλήρη απομόνωση από τους άλλους, θα πληρώνει τα επίχειρα της επαχθούς συμφωνίας με το ΔΝΤ όταν οι υπόλοιποι θα λύνουν τα προβλήματά τους ευρωπαϊκά και μόνο ευρωπαϊκά.

Και πώς εξηγείται όλο αυτό το σενάριο;

Είμαστε εξ αρχής το πείραμα για να δουν πώς θα λύσουν το πρόβλημα της οικονομικής κρίσης. Μας άφησαν να χτυπιόμαστε σαν το χταπόδι, να παρακαλάμε για βοήθεια, να προσφεύγουμε στο ΔΝΤ και να ανακοινώνουμε μέτρα φωτιά για εκατομμύρια Έλληνες.

Η κυβέρνηση δεν κατάλαβε από που της ήλθε. Χωρίς κινήσεις τακτικής και ελιγμούς, πλήρωσε τα λάθη των προηγούμενων μηνών και πήγε αμαχητί στο ΔΝΤ. Τώρα θα αναγκαστεί να βρίσκεται υπό κηδεμονία για πολλά χρόνια, θα αναγκαστεί να βρει λεφτά να πληρώσει το χρέος της τα επόμενα χρόνια και θα βρίσκεται πάντα υπό τη δαμόκλειο σπάθη του ΔΝΤ που θα ζητά νέα μέτρα. Ενώ οι άλλοι “προβληματικοί” εταίροι μας θα κλείνουν συμφωνίες με άλλες ευρωπαϊκές χώρες για παροχή βοήθειας μέσω του κοινού ταμείου που θα συσταθεί.

Εντυπωσιακή επιτυχία, αν μη τι άλλο. Η Ελλάδα στη γωνία και οι άλλοι θα κάνουν πάρτι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. undercover gpr avatar
    undercover gpr 18/11/2010 13:38:00

    Οι (βορειο)Ευρωπαίοι είναι χειρότεροι του ΔΝΤ σε θέματα αυστηρότητας.Κι εσείς οι ίδιοι το γράψατε μόλις χθες.

  2. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 18/11/2010 13:43:36

    ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΑΣΕΩΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΚΤΑΙΝΟΜΕΝΩΝ, ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ... ΑΛΛΑ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ, ΣΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΑΝ ΜΙΛΟΥΣΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΣΟΥΝ ΡΕΖΙΛΙ Ή ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ ΛΑΘΗ !

  3. tiramola avatar
    tiramola 18/11/2010 13:49:18

    Εγώ το βλέπω διαφορετικά.
    Ευτυχώς που προλάβαμε και πήραμε πρώτοι.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ tiramola 18/11/2010 14:42:53

      Εσύ μπούκωνε, μπούκωνε… για να μη μιλάς …..Άκου «προλάβαμε και πήραμε πρώτοι»!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ tiramola 18/11/2010 18:10:18

      Τό αγγούρι σίγουρα ...Σαν τίς παρθένες, ή πρωτη φορά έχει ζόρια έτσι τιραμόλα;;;;

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 18/11/2010 15:12:26

    Διότι τον Παπανδρέου δεν τον ενδιαφέρει η τύχη της Ελλάδας. Το φωνάζω εδώ και 2 χρόνια σε τούτο εδώ το ιστολόγιο. Πότε θα το αντιληφθείτε επι τέλους; Η προιστορία του στις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ δεν μας λέει τίποτα; Ευτυχώς, όμως, μόλις έχουν αρχίσει να τον καταλαβαίνουν και άλλοι αν και φοβάμαι ότι είναι αργά. Το ερώτημα, λοιπόν, "με ποιόν ειναι ο Παπανδρέου;" πλανάται πλέον επίσημα, δείτε την Καθημερινή σήμερα, εδώ: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_18/11/2010_422819

  5. deldio avatar
    deldio 18/11/2010 16:08:15

    Πολλά συγχαρητήρια σε όσους ψήφισαν τους υποψήφιους του ΠΑΣΟΚ στις πρόσφατες εκλογές ή τον "αγωνιστή" και "αντάρτη" Δημαρά: Με αυτόν τον τρόπο φόβισαν τόσο πολύ το Γιωργάκη που τον ανάγκασαν να τηρήσει την προεκλογική του δέσμευση ότι αποκλείεται να πάρει νέα μέτρα!!! Για μία ακόμη φορά μπράβο στους ανθρώπους που "ξεγελάστηκαν" από το Jeffrey (πολλοστή φορά) ή τους παρατρεχάμενούς του!!! Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς σε όσους απείχαν στις πρόσφατες εκλογές απ' όλους τους πολιτικούς χώρους, διότι οι λύσεις που μου προσέφεραν ήταν πραγματικά ανεκτίμητες. Περιμένω να δω εάν θα δώσουν την ίδια πρωτοποριακή λύση της αποχής και στις επικείμενες αυξήσεις στη ΔΕΗ, στο ΦΠΑ, στο πετρέλαιο θέρμανσης, στη βενζίνη, στα τσιγάρα, στις μειώσεις μισθών και συντάξεων, στα λουκέτα, στις απολύσεις, την υποαασχόληση κλπ!!! Πάντα τέτοια παιδιά, ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ deldio 18/11/2010 18:12:05

      +10000

    • JOHN avatar
      JOHN @ deldio 18/11/2010 19:37:02

      Καλο,ωραια και ευστοχα τα εθεσες!