#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/01/2011 11:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο εκπρόσωπος του “συστήματος” ανησυχεί τόσο πολύ;



Διαβάστε προσεκτικά τι γράφει σήμερα το ΒΗΜΑ:



Κυβέρνηση σε συμπληγάδες
Η κοινωνική ηρεμία κρέμεται από μια κλωστή ενώ η χώρα βαδίζει σε αχαρτογράφητο ναρκοπέδιο

Αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην Αθήνα είκοσι τέσσερις εμπειρογνώμονες της Ευρωπαϊκής Ενωσης, της Ευρωτράπεζας και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, προκειμένου να αξιολογήσουν την προσπάθεια της κυβέρνησης Παπανδρέου, να εκτιμήσουν τις προοπτικές, να προετοιμάσουν το επόμενο κύμα μεταρρυθμίσεων και αλλαγών στο κράτος και στις δοκιμαζόμενες εμπορικές τράπεζες και βάσει αυτών να εισηγηθούν λύσεις για το ελληνικό χρέος στο πλαίσιο διαμόρφωσης του μόνιμου ευρωπαϊκού μηχανισμού διάσωσης υπερχρεωμένων χωρών της ευρωζώνης.

Τα σήματα που μεταδίδουν είναι θετικά, αλλά πολύ απέχουμε από τη λύση και σε κάθε περίπτωση η κυβέρνηση θα πρέπει να αναλάβει δεσμεύσεις και πιθανώς να απαιτηθεί και η συναίνεση της Νέας Δημοκρατίας και του κ. Σαμαρά προκειμένου να προσφερθεί λύση βιώσιμη για το δυσβάσταχτο ελληνικό χρέος.

Το κακό είναι ότι όλη αυτή η διαπραγμάτευση με τους εταίρους και τους διεθνείς πιστωτές μας εξελίσσεται σε χρόνο που περισσεύει ο πολιτικός τυχοδιωκτισμός, σε εποχή που το κίνημα της αμφισβήτησης και της ανυπακοής θεριεύει, σε καιρό που τα συνδικάτα ετοιμάζουν απεργίες στις συγκοινωνίες και οι πολλές θιγόμενες ομάδες ελεύθερων επαγγελματιών αντιδρούν έντονα στην απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων και σε στιγμή που ανεδείχθη το μέγα βάρος του μεταναστευτικού προβλήματος. Χρειάζεται περίσσια αποθέματα δυνάμεων, ψυχραιμίας και αποφασιστικότητας η κυβέρνηση Παπανδρέου, ώστε να διαχειρισθεί με επιτυχία το ελληνικό πολυπαραγοντικό πρόβλημα, που ξεκινάει από το κράτος και την πραγματική οικονομία και επεκτείνεται σε όλες τις ζώνες οικονομικής και κοινωνικής ζωής. Αν όντως ο κ. Παπανδρέου, που δείχνει να διαθέτει αυτοπεποίθηση και ολύμπια ψυχραιμία, καταφέρει να περάσει τη χώρα από το ναρκοπέδιο στο οποίο τούτη την εποχή κινείται, θα έχει επιτύχει μοναδικό άθλο, ο οποίος θα καταγραφεί στα παγκόσμια χρονικά, καθώς δεν υπάρχει προηγούμενο χώρας που να βρέθηκε σε τόσο δυσχερή θέση και να διασώθηκε χωρίς κατάρρευση και πτώχευση.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=381266&dt=30/01/2011#ixzz1CVz7GSda

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 30/01/2011 13:04:20

    Οι ευθύνες του Παπανδρεου είναι τεράστιες. Το άρθρο τον παρουσιάζει σαν να είναι εκτός όλων αυτών που γίνονται ενώ είναι ο ίδιος η αιτία όλων των δεινών.
    Το σύστημα των σοσιαλιστών πολύ καλά κάνει κι ανησυχεί.
    Έρχεται σεισμός

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 30/01/2011 13:24:09

    χαχα.μπορει ο προεδρος της σοσιαλιστικης διεθνους να διαγραψει τον εαυτο του?ψωνισε απο σβερκο και η σοσιαλιστικη διεθνης μαζι μ εμας.

  3. Misha avatar
    Misha 30/01/2011 13:24:11

    ΔΟΛιες ψευτοέγνοιες για την Ελλάδα και καλά...
    Μια κρύο (δυσκολίες), μία ζεστη (όλα είναι υπό έλεγχο)...
    Κλασσική μέθοδος βασανιστηρίων , πλύσης εγκεφάλου και ελέγχου των μαζών...
    Στην περίοδο πριν την επίθεση στο Ιράκ , είχαν εγκατασταθεί πράκτορες της ΣΙΑ σε όλα τα αμερικάνικα δίκτυα και ρυθμιζαν τα δελτία ειδήσεων.Το ανάλογο συμβαίνει και εδώ με τα δικά μας ΔΝΤ δίαιτα και πολυδιαπλεκόμενα ΜΜΕξαπάτησης.
    Δεν ανησυχούν, γνωρίζουν πως οι πιθανότητες μας να ξεφύγουμε από τη μέγγενη τους είναι απειροελάχιστες...
    Κι αν τυχόν «κουνηθούμε» , υπάρχουν και φωτιές και βατοπέδια και νομικές stand by...

  4. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 30/01/2011 13:28:07

    ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΑΔΕΣΜΕΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΤΑΚΤΟΡΕΣ.ΚΑΙ Ο ΓΑΠ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΧΕΙ ....ΤΗΝ ΔΙΚΤΑΚΤΟΡΙΑ.

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 30/01/2011 13:29:02

    Προετοιμάζουν το έδαφος....

  6. Orestios avatar
    Orestios 30/01/2011 13:32:59

    Φωτιές όπως αυτές που προβλέφθηκαν στον σκληρό δίσκο του Χριστοφοράκου το 2007?

  7. Orestios avatar
    Orestios 30/01/2011 13:33:18

    Για την χρεωκοπία?

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Orestios 30/01/2011 19:20:42

      Γιά την ανάπτυξη !!!!!!!!!!!!!!!!

  8. Petros avatar
    Petros 30/01/2011 13:55:48

    Η φράση κλειδί είναι αυτή με την ποία τελειώνει ο γκαιμπελίσκος του Βήματος:

    ''Αν όντως ο κ. Παπανδρέου, που δείχνει να διαθέτει αυτοπεποίθηση και ολύμπια ψυχραιμία, καταφέρει να περάσει τη χώρα από το ναρκοπέδιο στο οποίο τούτη την εποχή κινείται, θα έχει επιτύχει μοναδικό άθλο, ο οποίος θα καταγραφεί στα παγκόσμια χρονικά, καθώς δεν υπάρχει προηγούμενο χώρας που να βρέθηκε σε τόσο δυσχερή θέση και να διασώθηκε χωρίς κατάρρευση και πτώχευση.''

    Εμένα μου μυρίζουν εκλογές .

    Μας προαναγγέλλουν και την τακτική τους.
    Μετα την Συνοδο του Μαρτίου , θα βαφτίσουν το ψάρι κρέας.
    Αναδιάρθρωση χρέους - όλα τα δάνεια ενυπόθηκα- μνημόνιο επ' αόριστον
    θα αποτελέσουν έναν ''μοναδικό άθλο, ο οποίος θα καταγραφεί στα παγκόσμια χρονικά''
    και ακολούθως εκλογές πριν προλάβουμε να καταλάβουμε τον... άθλο.

    • zackii avatar
      zackii @ Petros 30/01/2011 18:49:20

      Πρώτα εκλογές και μετά αναδιάρθρωση. Δεν είναι τόσο χαζοί. Αν γίνει αναδιάρθρωση δεν θα βρουν ούτε το δικό τους μετά.

  9. anonymous avatar
    anonymous 30/01/2011 13:59:21

    και σε στιγμή που ανεδείχθη το μέγα βάρος του μεταναστευτικού προβλήματος.


    ....

    τώρα έγινε βάρος το μεταναστευτικό κύριοι του ΔΟΛ ?

    Τι κωλοτούμπες είναι αυτές ρε παιδιά, πως δεν τους κυνηγάνε όπου τους πετύχουν?

  10. Κώστας avatar
    Κώστας 30/01/2011 14:04:26

    Για το swap του 2001 κάτι, κ. Καρακούση μας;

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/01/2011 14:04:30

    Mεγα βαρος ε;Μα δεν ειναι μια χαρουμενη πολυπολιτισμικη κοινωνια που φτιαχνουμε;

  12. Nasos avatar
    Nasos 30/01/2011 14:05:20

    αυτό που καταρρέει είναι το κατστημένο της Μεταπολίτευσης,η Δημοκρατίας ΤΟΥΣ
    και μαζί μ'αυτή και το ΔΟΛιο συγκρότημα που δεν είναι παρά ένας παρασιτικός οργανισμός πάνω στο κορμί υης Ελλάδας

  13. Orestios avatar
    Orestios 30/01/2011 14:12:29

    Δοκιμή από κινητό

  14. yiannis avatar
    yiannis 30/01/2011 14:44:51

    Συγγνώμη παρασύρθηκα… η δημοσιογραφία ,δείχνει το άλλο της πρόσωπο μέσα από τα blogs και τους ανεξάρτητους στρατευμένους στην διάδοση της αλήθειας δημοσιογράφους. Οπότε όχι αλήτες ρουφιανοι δημοσιογράφοι αλλά αλήτη ρουφιανε δημοσιογράφε τσιράκι της εξουσίας και των συμφερόντων που βίασαν και εξακολουθούν με θράσος να βιάζουν τον τόπο μας!

  15. brankaleon avatar
    brankaleon 30/01/2011 15:07:36

    Αγαπητοί μου, το ζήτημα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ.
    Με τo επέκεινα της χρεωκοπίας της χρεωκοπίας τί γίνεται;
    Άλλωστε, αυτοί που έπρεπε να διασωθούν, διεσώθησαν.
    Φυσικά, γι' αυτήν την "διάσωση", εδώ και έναν χρόνο φροντίζει δεόντως ο G.A.P. (and the other boys).
    Τί άλλο είναι όλη αυτή η χλαπαταγή από τα "ΘΑ" και τις υπαναχωρήσεις;
    Από όλα όσα θεσπίσθηκαν (καλά ή κακά, δεν έχει σημασία), ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ;
    Μόνον το πετσόκομμα των μισθών και των συντάξεων και η αύξηση του Φ.Π.Α.

  16. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 30/01/2011 15:09:56

    Ας βοηθησει και η Ν.Δ. να ξεπερασει τα εμποδια το Πασοκ και να καταστρεψει τη ζωη εκατομυριων πολιτων.
    Μετα θα ανταμειφθει με την εξουσια.
    Παληο το παιχνιδι στις πλατες του λαου και υπερ των 300 οικογενειων.
    Παρεπιμπτοντος:
    Το ονομα Μπενακι ειναι ελληνικο; Γιατι τετοια μπουρδα εκστομιστηκε στο ΑΛΤΕΡ!

  17. Ιωάννης Παντόπουλος avatar
    Ιωάννης Παντόπουλος 30/01/2011 15:15:20

    Γιατί ο εκπρόσωπος του “συστήματος” ανησυχεί τόσο πολύ;
    Από εφημερίδα «Μακεδονία» ( Διαδυκτιακή έκδοση )
    1) Η κυβέρνηση απέκρυψε το πραγματικό ύψος του δημοσιονομικού ελλείμματος το 2010. Το περιόρισε τεχνητά στο επίπεδο του 9,4% του ΑΕΠ:
    α) καθυστερώντας πληρωμές υποχρεώσεων του δημοσίου ύψους άνω των 2,7 δισ. ευρώ, οι οποίες δεν εγγράφηκαν στο σκέλος των δαπανών της κεντρικής και της γενικής κυβέρνησης,
    β) εγγράφοντας, τον Δεκέμβριο του 2010, στο σκέλος των εσόδων του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ) ποσό 1,6 δισ. ευρώ, το οποίο δεν είχε εισρεύσει πραγματικά στα ταμεία του κράτους μέχρι τις 31-12-2010, και περικόπτοντας περίπου 750 εκατ. ευρώ από τις δαπάνες του ΠΔΕ.
    Με τις δύο παραπάνω μεθοδεύσεις το μόνο που κατάφερε η κυβέρνηση ήταν να κρύψει προσωρινά το πραγματικό μέγεθος του ελλείμματος. Η μαύρη τρύπα ύψους άνω των 4 δισ. ευρώ που καλύφθηκε άρον-άρον με αναβολές και καθυστερήσεις πληρωμών, με εγγραφή στα έσοδα του ΠΔΕ ποσών που μέχρι τις 31-12-2010 δεν είχαν εισπραχθεί από τη χώρα μας και με πρόσθετες περικοπές στις δημόσιες επενδύσεις μεταφέρθηκε στον προϋπολογισμό του 2011, ο οποίος πλέον επιβαρύνεται ακόμη περισσότερο.
    * Το εκρηκτικό κοκτέιλ του 2011

    1. Ο ρυθμός της ύφεσης αναμένεται να διαμορφωθεί κοντά στα επίπεδα του 4,5% το 2010
    2. Μέχρι το τέλος του 2011 θα έχει υπερβεί το 15% και ο συνολικός αριθμός των ανέργων θα έχει ξεπεράσει κατά πολύ το 1.000.000
    3. Αν υποτεθεί ότι η ανεργία θα διαμορφωθεί στο 14,5% φέτος, οι απώλειες ασφαλιστικών εισφορών για τα ταμεία θα φθάσουν τα 720 εκατ. ευρώ
    4. Εξαιτίας των μειώσεων μισθών στις ΔΕΚΟ, των επιχειρησιακών συμβάσεων στον ιδιωτικό τομέα και των απολύσεων τα έσοδα που θα χαθούν μόνο από τη φορολογία εισοδήματος και τις ασφαλιστικές εισφορές θα υπερβούν τα 2 δισ. ευρώ
    5. Άλλα 2 δισ. ευρώ έσοδα θα χαθούν από φόρους στην παροχή υπηρεσιών και σε μεταβιβάσεις προϊόντων, αγαθών και κεφαλαίων

    Επιτέλους φαίνονται τά πρώτα σημάδια «ανάταξης» τής ελληνικής οικονομίας.
    Μέ «αξιόπιστα» πιά δημοσιονομικά στοιχεία, όπως κατά συρροήν δηλώνουν άπαντες οι κυβερνητικοί. Οχι «μαγειρεμένα», όπως στό παρελθόν. Ανήκει στήν επαναστατική ιδεολογία τού«αυτονόητου» ή είναι κάτι πιό ιδεολογικά «προχωρημένο». Πάσα διευκρίνηση δεκτή

  18. Popeye avatar
    Popeye 30/01/2011 16:29:14

    Σιγά εκεί στην έγκριτη φυλλάδα, μην σκίσετε κανένα καλσόν απ' την ηδονή!

  19. teo avatar
    teo 30/01/2011 19:00:12

    Οταν ο ΔΟΛ. και η συμμορια που κυβερναν, δουν οτι ο παπανδρεου τους ειναι λιγος, θα βρουν το "σωτηρα μας". Το να μιλας ελευθερα δεν σημαινει Δημοκρατια.
    Δημακρατια σημαινει το κατα κεφαλι καλλιεργια(αν παραγει πολιτισμο) ενος λαου,δηλαδη,ποσο ενεργα και ενσυνειδητα ο λαος συμμετεχει στη σωστη οργανωση της κοινωνιας και αποδίδει δικαιωσυνη σε εκεινα τα μελη της που εκνομουν. Αυτη ειναι η ουσια της Δημοκρατιας κυριοι του ΔΟΛ και λοιποι απατεωνες.

  20. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 30/01/2011 19:17:57

    ..."σε χρόνο που περισσεύει ο πολιτικός τυχοδιωκτισμός"... εννοεί του ΠΑΣΟΚ βέβαια, αφού ακόμα και στις κρίσιμες αυτές στιγμές, οι λαμογιές, το κομματικό κράτος , οι κομπίνες, και οι μικροπολιτικές δίνουν και πέρνουν...

  21. teo avatar
    teo 30/01/2011 19:20:13

    Εχω ακούσει οτι ο ΔΟΛ. χρωστά αρκετά εκατομμύρια. Ας βγουν οι ίδιοι να το διαψεύσουν με στοιχεια κι οχι με λογία και κατάρες.

  22. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/01/2011 19:25:25

    MΜα αν γίνει το Γερμανικό κούρεμα οι πρώτοι που θα χάσουν είναι οι τραπεζίτες μας καθώς έχουν στα μπαούλα αρκετά ομόλογα. (30% χασούρα είναι ποσό για τους επώνυμους του χωριού μας)
    Πως θα δανείζουν τα ΜΜΕ τότε;
    Το βιολογικό ρολόι της επιβίωσης χτυπά...

  23. teo avatar
    teo 30/01/2011 19:32:51

    Το Συγκροτημα Λαμπρακη εχει οικειοποιηθεί το Μέγαρο Μουσικής. Τι δουλεια εχει ο ΔΟΛ. σε εναν δημοσιο φορεα που εχει επιφορτιστεί με την προβολη του πολιτισμου να παιζει πρωταγωνιστικό ρολο ενας εκδοτης χωρις να εχει βαλει μια απο την τσεπη του. Αν το εχει κανει να μας το ανακοινωσει και ο λαος θα τον ανταμοιψει σε χρονο που θα του αρμόζει.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ teo 30/01/2011 20:40:43

      Μα αν σταματούσαμε να ..."επιχορηγούμε" τους επώνυμους θα είχαμε μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια € στην τσέπη κάθε χρόνο....αλλά οι "επώνυμοι" κάνουν μεταξύ τους δημόσιες σχέσεις.