#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/09/2010 10:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Σκανδαλίδης έριξε βόμβα με την «Αγροτική»;



Το έλα να δεις έγινε χθες το μεσημέρι τ στο υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης σε συνέντευξη που έδινε ο νέος υπουργός, Κώστας Σκανδαλίδης. Εϊτε σκόπιμα, είτε από λάθος ο κ. Σκανδαλίδης αποκάλυψε ότι η Τρόϊκα πίεζε την κυβέρνηση να βάλει λουκέτο στην Αγροτική ενώ είπε ότι στόχος είναι να διατηρηθεί ο δημόσιος χαρακτήρας της τράπεζας.

«Η Αγροτική Τράπεζα είναι ένας δημόσιος φορέας που ασχολείται με τους αγρότες και που τους βοηθάει πραγματικά και σήμερα κατηγορείται από την τρόικα και από την Ευρωπαϊκή Ένωση ότι καταργεί ουσιαστικά τον ανταγωνισμό, ότι αυτό που κάνει δεν είναι σωστό. Και ζήτησαν να κλείσει η Αγροτική Τράπεζα». Αυτά είπε επί λέξει ο υπουργός προκαλώντας αναταραχή στους δημοσιογράφους οι οποίοι του τόνισαν πώς αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι μεγάλο θέμα. Εμφανώς αμήχανος ο κ. Σκανδαλίδης προσπάθησε να τους εξηγήσει ότι δεν είναι και τίποτε σπουδαίο.

«Με συγχωρείτε παιδιά, τι να σας πω, αυτή είναι δημόσια διατυπωμένη θέση κι από τον κ. Πανταλάκη, γίνεται προσπάθεια να πείσει, ό,τι μπορεί, να εξυγιανθεί η Τράπεζα. Αυτό μου είπε. Γίνεται προσπάθεια και ότι μπορεί να πετύχει αυτή η προσπάθεια. Τι να σας πω τώρα; Βγάλτε το πρώτοι και δημιουργήστε και θέμα. Πρώτη είδηση, σιγά.. Ενημέρωση μου έκανε ο άνθρωπος. Δεν είναι σωστό».

Λίγο αργότερα έσπευδαν από το υπουργείο να χαμηλώσουν το θέμα, προφανώς αντιλαμβανόμενοι και το ανφέρ κατά του κ. Πανταλάκη.

Ωστόσο, δημιουργούνται δύο ζητήματα από την υπόθεση αυτή.

Αν ο κ. Σκανδαλίδης από αφέλεια είπε την αλήθεια το ζήτημα είναι μείζον. Ζητά η Τρόϊκα να κλείσει η χώρα μια τράπεζα που στηρίζει τους αγρότες; Και αν ζήτησε κάτι τέτοιο ποιος ξέρει ποιες άλλες απαιτήσεις έχει βάλει στον τραπέζι.
Κρατάμε, όμως, και μια επιφύλαξη διότι ο κ. Σκανδαλίδης έχει δείξει στο παρελθόν ότι είναι «γάτος» της επικοινωνίας. Πέταξε δηλαδή τη βόμβα για να εμφανίσει εαυτόν, και την κυβέρνηση ως «αντιστασιακούς» στην κατοχή της Τρόϊκας. Ότι δηλαδή αντιστέκονται σθεναρά και δεν υπακούουν σε τέτοιες απαιτήσεις.

Εμείς που είμαστε καχύποπτοι μάλλον στο δεύτερο γέρνουμε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 24/09/2010 10:25:06

    Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΥΡΙΟΣ, ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛ. ΛΑΟΥ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙ ΣΕΙΡΑΝ ΕΤΩΝ, ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΦΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΣΗ ΚΑΜΜΙΑΣ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ. ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΕΧΕΙ...
    ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ, ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ & ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ, ΧΩΛΑΙΝΟΥΝ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΩΡΑ.
    ΝΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ 300 ΔΙΣ ΕΥΡΩ. ΑΛΛΑ "ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΧΩΝ", ΕΑΥΤΟΥΣ ΑΣ ΑΙΤΙΩΜΕΘΑ...

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 24/09/2010 12:00:35

      Αμα έχεις τους σωστούς φίλους, τι να τις κάνεις τις ξένες γλώσσες;

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 24/09/2010 23:17:53

      δεν είναι ουσιαστικό προσόν να τσιμπολογάς τα μάγουλα νεαρών δημοσιογράφων;;;;

  2. ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
    ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ 24/09/2010 10:35:59

    Ο Κοινοβουλευτισμός είναι η χειρότερη και η πιο απατηλή μορφή της θεωρίας της «Δημοκρατίας»… Δίνει το προβάδισμα σε ανθρώπους που ξέρουν να μιλούν, αντί εκείνων που ξέρουν να δρουν. Διακηρύσσει την αφύσικη αρχή εκλογής ικανών από ανικάνους… Φέρνει στην εξουσία ψευδοεκλεκτούς της δημαγωγίας και όχι οδηγούς λαών. Είναι συνώνυμος και αρρήκτως δεμένος με τη συναλλαγή, τη διαφθορά και την πλουτοκρατία…

    • parsifal avatar
      parsifal @ ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ 24/09/2010 11:18:29

      Πές τα μεγάλε !Η φενάκη του κοινοβουλευτισμού με τους ηθοποιούς, αθλητάς, δικηγόρους της δεκάρας και αλλα τίποτε μας εφθασε εως εδώ !

  3. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 24/09/2010 10:42:16

    "Πονηρός" ο Σκανδαλίδης προετοιμάζει το έδαφος για κάτι ιδιαίτερα καταστροφικό για την αγροτική καλλιέργεια και την ιδιοκτησία. Μιά καίρεια φαστ τρακ δαγκωματιά της Νέας Τάξης Καθαρμάτων που αντιπροσωπεύει εδώ η διακυβέρνηση γιωργάκη. Με την ευκαιρία το ΤΤ φαίνεται ότι διαχωρίζεται από την "διευθέτηση" της Αγροτικής και γι αυτό χθές η μετοχή του σημείωσε πτώση γύρω στο 4%.

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ http://neotera.wordpress.com 24/09/2010 11:46:43

      Μάλλον προσπαθεί να περάσει το: "Δεν θα κλείσουμε την αγροτική. ΘΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ για να σωθεί!"

      Ωστόσο μπορεί να σημαίνει και κατεβείτε αγρότες στο δρόμο να γίνει χαμός και εμείς να κλείσουμε 10 υποθέσεις στα κρυφά, π.χ. ξαφνικά η ΔΕΗ μπορεί να γίνει ιδιωτική 100%.

  4. tony avatar
    tony 24/09/2010 10:59:55

    @Θεοφιλογιαννακος.
    Δεν μου αρέσει το νικ σου αλλά σαν να έχεις δίκιο τελικά.

    • ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
      ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ @ tony 24/09/2010 12:38:16

      .....ΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΓΙΑ "ΓΚΑΙΜΠΕΛΣ"..????

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 24/09/2010 11:06:09

    Ο κ. Σκανδαλίδης βρίσκεται για πρώτη φορά σε παραγωγικό υπουργείο.
    Δεν του είπε κάποιος ότι τα λεγόμενά του έχουν επιπτώσεις στην αγορά;

    Εκτός και αν είναι σε αποστολή...

  6. enianos avatar
    enianos 24/09/2010 11:11:20

    Το ότι είναι παπαδοπαίδι δεν μετρά ως προσόν?

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 24/09/2010 11:12:59

    Κ. Ροδινέ, εδώ κοτζάμ πρωθυπουργός περιόδευε ανα τον κόσμο "βριζοντας" και κατηγορώντας την Ελλάδα και τους Έλληνες ανεβάζοντας τα έρμα τα σπρεντς. ΄Ήταν σχέδιο για να μπορέσει να περάσει όλα τα "μετρα" για να εξυγειάνει -τάχα μου- τους θεσμούς. Οι άνθρωποι αυτοί μισούν την Ελλάα και τους Έλληνες. Για σκεφτείτε μόνο πόσο απαξιωτικά μιλούν για ό,τι Ελληνικό οι εν ΜΜΕ παπαγάλοι τους.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νίκος 24/09/2010 11:17:13

      Nίκο,

      Το είπαμε πολλές φορές οτι για αυτήν περίοδο είναι επιβεβλημένη η εξεταστική επιτροπή.
      Αρκεί στη Ν.Δ. να μην τους καταλάβει πάλι η μεγαλοθυμία όπως με το χρηματιστήριο,τους Ολυμπιακούς κ.λ.π

  8. Misha avatar
    Misha 24/09/2010 11:17:18

    Kaι ο Ερντογάνης ξένη γλώσσα δεν κατέχει αλλά έχει κάτι βαρίδια , να με το συμπάθιο που τα έβαλε με στρατηγούς, εβραίους, διεθνείς οικονομισάριους, ΔΝΤ ...

    Και γι αυτό τον ΄σεβονται όλοι.

    Δειτε και τα χάλια του Γκιοργκάκις που μιλά φαρσί τα γιάνκικα και κανει 15 σαρδάμ μέσα σε μια φράση όπταν μιλά ελληνικά ...

  9. armageddon avatar
    armageddon 24/09/2010 12:35:38

    Ο ΣΚΑΝΔΑΛΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΡΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ...

  10. kimon avatar
    kimon 24/09/2010 13:31:01

    ΤΡΟΦΙΜΟΣ ΚΑΙ ΘΑΜΩΝΑΣ ΤΩΝ ΣΚΥΛΑΔΙΚΩΝ...Μ' ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΑΣ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ!!!

  11. φουκαρας avatar
    φουκαρας 24/09/2010 14:33:08

    Το μεγαλύτερο του προσόν είναι το όνομα του.

  12. bgtrotel avatar
    bgtrotel 24/09/2010 21:57:01

    Γλώσσα λανθάνουσα , αλήθεια κράζει.