#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2011 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Σαμαράς ταξίδεψε μόνος του στην Θεσσαλονίκη;




Πως να ερμηνεύσουμε την κίνηση του Αντώνη Σαμαρά να ταξιδέψει σήμερα το πρωϊ (ανήμερα της γιορτής του – χρόνια πολλά) στη Θεσσαλονίκη με την πτήση της γραμμής και όχι με το τσάρτερ που ναύλωσε το Ίδρυμα Καραμανλή για τα αποκαλυπτήρια του ανδριάντα του Κωνσταντίνου Καραμανλή;

Ο ίδιος επικαλέστηκε  μια σύσκεψη στη διοικούσα της ΝΔ Θεσσαλονίκης. Είναι όμως προφανές οτι θέλησε να αποφύγει να τον δείξουν το βράδυ τα κανάλια να κατεβαίνει απο το αεροπλάνο μαζί με όλους εκείνους έκοψε στην πρόσφατη αναδιοργάνωση της ΝΔ και ευθύνονται για το αμαρτωλό κυβερνητικό παρελθόν της Ν.Δ.

Η γνώμη μας είναι ότι αν ζούσε ο Κωνστ. Καραμανλής θα τους άρχιζε στα ...γαλλικά αν έβλεπε να του στήνουν άγαλμα και να δαπανούν δεκάδες χιλιάδες ευρώ για να πάνε να χειροκροτήσουν (το άγαλμα)

Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής , ούτε αγάλματα ήθελε για τον εαυτό του, ούτε τίποτα. Και τι να πούμε για το ότι πήγαν και έστησαν το άγαλμα δίπλα σχεδόν σε εκείνο του Μεγάλου Αλεξάνδρου; Θέλουν να μας πουν ότι η Θεσσαλονίκη έχει έναν «Μέγα Αλέξανδρο» και έναν «Μέγα Καραμανλή»;

Πέντε τράπεζες υποβάθμισε η Fitch
Οπως αναμενόταν, μετά την υποβάθμιση της ελληνικής οικονομίας κατά μία βαθμίδα, η  Fitch προχώρησε σήμερα στην υποβάθμιση πέντε τραπεζών και συγκεκριμένα της πιστοληπτικής ικανότητας για τις Εθνική Τράπεζα, Alpha Bank, EFG Eurobank, Τράπεζα Πειραιώς και η ATEbank. ... περισσότερα

Δευτ. 17 Ιαν 2011, 18:58 | Πρώτη Σελίδα | 3 σχόλια




Παπανδρέου: είσαστε …μίζεροι που αντιδράτε
«Να ξεφύγουμε από την ασθένεια της μιζέριας», δήλωσε σήμερα ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου σε ομιλία του στους επικεφαλής των Γραφείων Τύπου και Επικοινωνίας Εξωτερικού. Ούτε λίγο, ούτε πολύ, αποκάλεσε δηλαδή “μίζερους” τους εργαζόμενους που αντιδράνε στα μέτρα πείνας που ...

Για την εκδήλωση δαβάστε εδώ: Σαμαράς: Τιμάμε τις παρακαταθήκες του Κωνσταντίνου Καραμανλή




ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kennan avatar
    Kennan 17/01/2011 13:00:54

    Η σημερινή εκδήλωση με τα αποκαλυπτήρια του ανδριάντα του Κ. Καραμανλή έγινε η αφορμή για να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ακόμη, μία ψυχρότητα μεταξύ νέας ηγεσίας της Ν.Δ. και του Καραμανλικού στρατοπέδου.
    Θα είναι και ο Καρατζαφέρης σήμερα στη Θεσσαλονίκη. Ο οποίος από τη μία διαψεύδει ότι προσεγγίζει το Σαμαρά, από την άλλη όπου πάει ο Σαμαράς είναι και ο Καρατζαφέρης μαζί. Πήγε την περασμένη εβδομάδα στο μνημόσυνο του Άντυ Χατζηκωστή, ο Σαμαράς, πήγε και Καρατζαφέρης. Βγήκανε και κάποιες ιστορίες στα Κυριακάτικά φύλλα. Ότι πήγε να ρίξει μία γέφυρα ο Καρατζαφέρης στο Σαμαρά. Και ο Σαμαράς του είπε όχι. Τσαντίστηκε ο Καρατζαφέρης με αυτή την πληροφορία και είπε ότι είναι τρίχες και μάλιστα βαμμένες. Τώρα που πήγαινε το υπονοούμενο δεν ξέρω, πάντως μαζί με τον Σαμαρά στην Κύπρο ήταν ο Πάνος Παναγιωτόπουλος. Μάλλον προς τα εκεί πήγαινε το υπονοούμενο. Βάφει τα μαλλιά του ο Πάνος; Λες; Για να το λέει ο Πρόεδρος κάτι θα ξέρει.

    Β. Χιώτης σήμερα στο ΒΗΜΑ 99,5

    • Στάθης Δ avatar
      Στάθης Δ @ Kennan 17/01/2011 15:32:19

      Δεν μπόρεσε ο Καρατζαφέρης τελικά, γιατί, σύμφωνα με ανακοίνωση του γραφείου τύπου του κόμματος του "...παρά την επιθυμία του να παρευρεθεί στα αποκαλυπτήρια του ανδριάντα του στη Θεσσαλονίκη, τούτο δεν κατέστη δυνατόν καθώς η Κύπρος κείται μακράν και δεν πρόλαβε να επιστρέψει εγκαίρως. "

      [http://www.ana-mpa.gr/anaweb/user/showprel?service=3&maindoc=9492788]

      Μιλάμε για πολιτική υψηλού επιπέδου, μεστή νοημάτων και συμβολισμών

      • Γιαδικιάρογλου avatar
        Γιαδικιάρογλου @ Στάθης Δ 17/01/2011 16:56:11

        Ο μικρός Καρατζαφέρης καρφώνει τον γέρο Καραμανλή για την σχετική ρήση του στο παρελθόν.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Kennan 17/01/2011 19:51:06

      έγκυροι,ως συνήθως, εκεί στο ΒΗΜΑ.....

  2. Armageddon avatar
    Armageddon 17/01/2011 13:12:12

    ΜΠΡΑΒΟ ,ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ
    ΝΑ ΧΡΕΟΝΟΥΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΥΠΕΡΟΓΚΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ .ΑΣ ΓΗΝΕΙ
    ΠΑΡΑΔΗΓΜΑ ΓΙΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΟΥ ΓΑΠ ....

  3. νεφέλη avatar
    νεφέλη 17/01/2011 13:17:42

    NAI !

  4. nick avatar
    nick 17/01/2011 13:30:57

    Μπράβο στον Αντώνη που πάει μόνος του. Είναι σωστή κίνηση.

    Η υπόλοιπη κριτική του άρθρου για το άγαλμα θυμίζει ρεπορτάζ ΠΑΣΟΚικής εφημερίδας... Τόση ενόχληση πια;

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ nick 17/01/2011 14:22:47

      nick
      Συμφωνώ μαζί σου.

      • nick avatar
        nick @ Νίκος Α 17/01/2011 14:40:27

        Γεια σου συνονόματε

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ nick 17/01/2011 15:41:40

      Που να άκουγες και το MEGA, ο αδριάντας του ΚΚ έχει γυρισμένα τα νώτα του στο άγαλμα του Μεγαλέξανδρου.

      • nick avatar
        nick @ σιδεράκιας 17/01/2011 16:08:40

        Από το μεγκα μπορείς να το περιμένεις - έχει άλλωστε δώσει πάμπολλα δείγματα γραφής, από το antinews όμως;

  5. Brain avatar
    Brain 17/01/2011 13:40:03

    Ρε Φάκτορα, μ αρέσει που βάζεις την ερώτηση και την απάντάς κιόλας! Αφού την ξέρεις και είναι έτσι ακριβώς όπως την απαντάς, μάλλον δεν το κάνεις για την ερώτηση αυτή καθ αυτή, αλλά για να διαβάσουμε ...όλοι εδώ μέσα και έξω απο εδώ την απάντηση!
    Κάτι σαν προπαγάνδα μου κάνει αυτό...
    Κάνω λάθος?
    ΥΓ. Οχι ότι διαφωνώ δηλαδή με την τακτική...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Brain 17/01/2011 14:12:07

      Οι τίτλοι των αρθρων ανταποκρινονται στην ευφυία των αναγνωστων. Γι αυτό είναι τόσο δυσνόητοι μερικές φορές

      • Brain avatar
        Brain @ Factorx 17/01/2011 14:42:10

        Δεν αναφέρθηκα στον τίτλο του άρθρου...
        χεχε!!!

  6. vassilis avatar
    vassilis 17/01/2011 13:50:19

    Οταν δεν μπορει ο λαος σου να σε αναγνωρισει ως μεγαλο ανδρα τοτε σου κανουν ενα αγαλμα για να σε βαλουν στο πανθεο των ''σπουδαιων'.

  7. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 17/01/2011 13:55:01

    Για την (υποτιθέμενη) συνάντηση με τον Καρατζάφ, καμιά αναφορά ;

    • Factorx avatar
      Factorx @ τσώφλι πασατέμπου 17/01/2011 14:12:51

      Ο Καρατζαφερης τα λεει αυτα. εκει ρωτα

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/01/2011 14:03:48

    Το "Πάρθειον Βέλος" από μάρμαρο, του "φτερωτού γιατρού"!
    Ά ρε μπαρμπα -Γιάννη, μπροστά στη βιτρίνα του νέου γραφείου σου καρφώθηκε!
    Η έντονη απορία και περιέργειά μου μου είναι, άν την ώρα των αποκαλυπτηρίων ο Μπουτάρης είναι εκεί, ή στο Νυμφαίο, καί μάλιστα βαθειά κρυμμένος στο Σπήλαιο της Χειμερίας Νάρκης!
    Είπαμε, ζώ από περιέργεια.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Ο Θείος 17/01/2011 15:42:52

      Μαζί με τον Παπαγεωργόπουλο αποκάλυψαν τον αδριάντα.

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/01/2011 14:05:37

    Αυτό είναι πραγματικά αγωνιώδες ερώτημα. Τα λοιπά, ενδοοικογενειακές τσιριτσάντζουλες και κακιούλες.

  10. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 17/01/2011 14:18:31

    ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ, ΠΡΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΑΓΑΛΜΑΤΑ ΣΤΥΛ ΠΡΟΣΩΠΟΛΑΤΡΕΙΑΣ, ΚΑΙΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ.
    ΓΙΑΥΤΟ Ο ΤΖΕΦΡΥ ΣΑΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ.
    ΚΡΙΜΑ!

    • factorx avatar
      factorx @ Rote Fahne 17/01/2011 17:10:01

      Δεν αλλάζεις το νικ σου σε ¨κόκκινη παρωπίδα";

  11. Πάνος Λαγόπουλος avatar
    Πάνος Λαγόπουλος 17/01/2011 14:21:15

    Ειλικρινά μένω έκπληκτος με την τοποθέτησή σου ... Άρχισες
    με τον τρόπο άφιξης και κατεληξες στην περιττή σπατάλη και την
    υπερβολή.. η "γνώμη σας", περί "περιττού ανδριάντα ,κόστους
    κατασκευής και υπερβολικού συμβολισμού, λόγου της συγκεκριμένης
    επιλογής θέσης", με προβλημάτισε... Καυστικός εκεί που πρέπει ναι!
    Αλλα ...

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 14:28:50

    Το εστησαν αλλα θα το μετακινησουν σε αλλη τοποθεσια..! σε ποια?
    Ο Μπουταρης θα αποφασισει?
    Αν ηταν του Βαρωτσου θα το αφηναν εκει στην παραλια?

    ΠΠ

  13. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 17/01/2011 14:29:21

    Την καλύτερη κίνηση έκανε ο Σαμαράς να πάει μόνος του. Τα παραπολιτικά για το ταξίδι θα μας απασχολούσαν για μία εβδομάδα τουλάχιστον. Τα δε σχόλια κατά την αποβίβαση και για το αν μιλούσαν τί είπαν στο αεροδρόμιο, θα τροφοδοτούσαν τα φίμωτρα και τους παραπολιτικούς.gr για ένα μήνα. Έχει μυαλό ο πρόεδρος και μπράβο του και χρόνια του πολλά!!!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 17/01/2011 15:58:41

      Ετσι ακριβως!!

  14. Tassos avatar
    Tassos 17/01/2011 14:41:01

    Ασχετο, αλλά δεν ξέρω πού να το γράψω: Ο Λιάρος στο μεσημεριανό δελτίο ειδήσεων του Μεγα Τσάνελε είχε γίνει κατακόκκινος από θυμό κατά του αγάλματος. Τί για μαύρη τρύπα του Δήμου έλεγε (περισσότερα χρωστάει η Αθήνα κι ο Πειραιάς), τί τα έβαλε με τον Βενιζέλο και τον Μπουτάρη επειδή μίλησαν με καλά λόγια για τον Εθνάρχη, το αποκορύφωμα δε ήταν ότι τα έβαλε με την ...Λευκή Γεωργάκη επειδή τον διέψευσε ότι το άγαλμα έχει στραμμένα τα νώτα του στον ...Μ.Αλέξανδρο. Ηταν στα πρόθυρα εγκεφαλικού ο τύπος. Αρθρογραφεί πουθενά, έχει κανα μπλόγκ ο αστείος να τον γράψω κανα δυο λογάκια να την σακκουλευτεί λίγο?

    • kyros avatar
      kyros @ Tassos 17/01/2011 15:15:39

      υπάλληλος αγαπητέ υπάλληλος! Υπαλληλικός και ο θυμός!!!

      Λυπηθείτε τον και αγνοείστε τον!

  15. man8os avatar
    man8os 17/01/2011 14:50:00

    Εννοειται οτι ταξιδεψε με αεροπλανο Ολυμπιακη η Αιτζιαν? Εγω που ταξιδευω καπου 15 φορες Μυτιλινη-Αθηνα το χρονο δεν εχω δει πολιτικο στο αεροπλανο...

  16. SoToS avatar
    SoToS 17/01/2011 14:54:15

    Η Ελλάδα έχει και έναν Μέγα Στοχαστη

  17. Μαρία avatar
    Μαρία 17/01/2011 15:02:02

    "Πιστεύω ότι δεν δικαιώνεται η παρουσία μας στον κόσμο καλλιεργώντας τη δική μας προσωπική ευτυχία. Εγώ, θέλω ν'αφιερωθώ στο λαό".

    "Αλάθητος δεν υπήρξα ποτέ. Άλλο όμως σφάλμα κι άλλο φαυλότης. Φαυλότης θα πει να βλάπτεις ανεπιγνώτως τον τόπο για να ωφελήσεις το κόμμα σου ή ν' αδικείς άλλους για να ευνοήσεις φίλους σου".

    “Η δημιουργία ψευδών εντυπώσεων και αβάσιμων ελπίδων υπέρ παν άλλο προκαλεί την δυσπιστίαν του λαού προς το Κράτος“.

    (Προγραμματικές δηλώσεις της πρώτης του Κυβέρνησης, 10.10.1955)

    “Δε γνωρίζω τι επέτυχα και τι δεν επέτυχα εις την σταδιοδρομίαν μου. Γνωρίζω όμως ότι ανέτρεψα την καθιερωμένην από μακρού αντίληψιν ότι η αθλιότης αποτελεί την αμετακίνητον μοίραν της Ελλάδος. Διότι απέδειξα εμπράκτως ότι ημπορεί ο λαός μας, αν θέλη να ευημερήση“.

    (Οκτώβριος 1966, επιστολή προς τον Κ. Τσάτσο)

    “Κάποτε ένας Γάλλος ιστορικός με ρώτησε: “Πως μπορείτε να αποδείξετε ότι οι σύγχρονοι Έλληνες είναι απόγονοι των αρχαίων;”

    “Πάρτε σαν παράδειγμα” του είπα, “την πολιτική μας ζωή. Τα πάθη τα πολιτικά, την αστάθεια και τη δημαγωγία...”.

    (Ροζέ Μασσίπ, “Καραμανλής, ο Έλληνας που ξεχώρισε”)

    "Κι αν επεδίωξε με τόση επιμονή την ένταξη της Ελλάδος στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα, το έκανα γιατί ήθελα εκτός των άλλων να την απαλλάξω απ΄την ανάγκη να αναζητά προστάτες".

    Πόσο μας λείπει σήμερα ο δωρικός του λόγος, η καθαρότητα της σκέψης του και η εντιμότητα του χαρακτήρα του...

    • Μisha avatar
      Μisha @ Μαρία 17/01/2011 15:40:17

      και η αντιπαροχή.... και οι serres flying dolphins...

      Πόσο μάς λείπει εκείνη η Βόρεια Κύπρος που τού έπεφτε μακριά....

      • Πετρος Μ. avatar
        Πετρος Μ. @ Μisha 17/01/2011 16:06:53

        Και η Ζυρίχη, και το....Τριανταφυλίδης

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Πετρος Μ. 17/01/2011 16:15:57

          Πλήρωσε πάντως για τα λάθη και "αμαρτίες" του (ξέρω από ξενητειά) και επέστρεψε καλύτερος. Εξ ού και η υστεροφημία. Προπάντων ως μη δεξιός, νομίζω ότι οφείλω να το αναγνωρίζω.
          Μακάρι να γινόταν έτσι και με άλλους.
          Ένα δεν του συγχωρώ: Την αντιπαροχή και πριμοδότηση του ΙΧ εις βάρος των άλλων μέσων μεταφοράς. Διότι τα λοιπά λάθη του παρήλθαν ή παρέρχονται κάποια στιγμή, ενώ αυτά τα 2 μένουν, και θα κάνουν τη χώρα μου αβίωτη όσο ζώ. Τουλάχιστον.

      • Πετρος Μ. avatar
        Πετρος Μ. @ Μisha 17/01/2011 16:16:31

        Και το Τριφασικό στις εκλογές του 1956:

        Εθνική Ριζοσπαστική Ένωση
        Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής
        -1,594,112 47,38 ψήφοι
        -165 έδρες
        Δημοκρατική Ένωσις
        - 1,620,007 48,15 ψήφοι
        132 έδρες !!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Μαρία 17/01/2011 17:31:50

      Ναι! Για να μην αναζητούμε "προστάτες" μας έβαλε σε μόνιμη προστασία! Τρομερά έξυπνο!

      Τι να πούμε ρε παιδιά, απο τη μιζέρια των πολιτικών του μεταπολεμικού κράτους-προτεκτοράτου, ο Καραμανλής ήταν ο όντως ο καλύτερος μεταπράτης των ξένων συμφερόντων. Από αυτή την άποψη, φυσικά και ξεχώρισε. Κυβέρνησε το προτεκτοράτο καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον.

      Πειράζει όμως που του χρεώνω το ότι ΚΡΑΤΗΣΕ το κράτος μας προτεκτοράτο και για να το κάνει αυτό διέπραξε το δεύτερο μέρος της προδοσίας της Κύπρου;

      Πειράζει που του χρεώνω ότι από προσωπική μεγαλομανία παρέδωσε τη χώρα συνειδητά στο ΠΑΣΟΚ, επειδή δεν ήθελε να υπάρξει κανένας άλλος όμοιός του στη δεξιά;

      Και πειράζει που πιστεύω ότι, αν ως χώρα δεν αποδομήσουμε και δεν ξεπεράσουμε τον Καραμανλισμό ως ιδεολογία δεν θα δούμε ποτέ άσπρη μέρα;

      • Μαρία avatar
        Μαρία @ Επώνυμος 17/01/2011 22:08:23

        Αν επί Καραμανλή ήταν προτεκτοράτο τώρα μάλλον έχει υποβαθμιστεί σε τσιφλίκι...

        Μ' ενοχλεί η διαρκής μίρλα του Έλληνα που δεν αναγνωρίζει τίποτα και σε κανέναν... Αυτός λοιπόν ο "καλύτερος μεταπράτης των ξένων συμφερόντων" έθεσε σε τροχιά ανάπτυξης το "προτεκτοράτο" μετά από έναν Β' ΠΠ κι έναν ολέθριο εμφύλιο που το είχε εξαθλιώσει... Επανέφερε ομαλότατα τη δημοκρατία και το έβαλε στην ΕΕ. Τουλάχιστον αυτά τα 3 για λόγους αντικειμενικότητας και δικαιοσύνης οφείλουμε να του τα αναγνωρίσουμε όλοι! Το ότι η Ένωση δεν ανταποκρίθηκε στο όραμα που μοιράστηκαν οι ιδρυτές της ευθύνονται οι "Μέρκελ" που ακολούθησαν!

        Υ.Γ. Ο θαυμασμός μου στο πρόσωπο του δεν οφείλεται στις πολιτικές μου καταβολές... Απλά, ανήκω στη γενιά εκείνη των Ελλήνων που πιστεύει ακράδαντα ότι το σωστό δεν έχει χρώμα!!!

  18. kyros avatar
    kyros 17/01/2011 15:31:38

    Αντί λόγων...
    http://2.bp.blogspot.com/_JwUCQiYCz70/TR_viwxhUrI/AAAAAAAAApk/75-o8j03nWk/s320/samarkis.jpg
    Ο Αντώνης , οι κισσοι, τα τσιμπούρια κι οι ...κολιτσίδες
    "Έχετε ακουστά για τις κολλιτσίδες και τα τσιμπούρια;
    ... οι κολλιτσίδες είναι φυτά…Υπάρχουν 5-6 είδη από αυτές.
    Ένας υπέροχος τρόπος της φύσης να μεταφέρει το γόνο της μακριά, όπου τις πάνε οι μπλούζες μας, τα μαλλιά μας, τα παπούτσια μας.
    Κολλάνε επάνω μας και με τις δρασκελιές μας, με την απροσεξία μας, την ανοχή μας, τις πάμε στο σαλόνι μας, στην τραπεζαρία μας, στην κρεβατοκάμαρα μας.
    Τις πάμε γενικά μακριά, πολύ πιο μακριά από κει που, τυπικά , θα έπρεπε να είναι!

    Εκτός των κολλιτσίδων βέβαια,έχουμε και τα τσιμπούρια!
    Που έτσι και κολλήσουν πάνω μας, τα παράσιτα, απομυζούν, τρώνε το κρέας, φτάνουν να ρημάξουν τη ζωή!
    Έτσι και τα βρεις, αν δεν τα βγάλεις ζωντανά και χειρουργικά, με πόνο και μια κι έξω ,θα είναι εκεί να μαγαρίζουν τη ζωή σου!
    Τσιμπούρι ή κολλιτσίδα, δεν έχει σημασία!
    Δεν είναι στολίδια και γι αυτό, μα έτσι, μα αλλιώς, τα πετάμε! Οικιοθελώς δεν θα φύγουν ποτέ!
    Και τα βλέπω εγώ στον Αντώνη, τα τσιμπούρια, τις κολλιτσίδες και τους κισσούς, που έχουν πιάσει σειρά!
    Και λίγο λίγο σκαρφαλώνουν.
    ... είναι και ψηλός ο άτιμος!
    Μαζί του θα φτάσουν(;) μακριά!

  19. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 17/01/2011 15:32:51

    Να κάνω μιά ερώτηση;

    Από τους προσφάτως "ανασχηματισμένους" πόσοι θα είναι στο άλλο αεροπλάνο (το ναυλωμένο);;;;

    Ξέρει κανείς;

  20. yiannos avatar
    yiannos 17/01/2011 15:39:01

    ολόσωστος ο φάκτορας.

  21. kyros avatar
    kyros 17/01/2011 15:44:54

    Ευτυχώς δεν είδε τα πράματα έτσι ο ...Περικλέας κι "εφτιαξε" τον Παρθενώνα!

    Φανταστείτε να σκεπτόταν τα έξοδα, ότι δεν θα είχεν ο... Μενιππος ουτε μναν να δώσει στον Περατάρη Χάρο, άν έβλεπε τα "κεραμεούντα και φαύλα" γενικώς, στο άχρηστο, άνευ προφανών ωφεΛειμάτων έργο του!

    Ευτυχώς!!!

    Υ.Γ. Οχι δεν θεωρώ 'ίδια κι όμοια" τα προς σύγκρισι, αλλα να και ο δικαιόρος του Διαόλου θέλει κάποια ...επιχειρήματα!

  22. Μαρία avatar
    Μαρία 17/01/2011 16:22:28

    "Αλάθητος δεν υπήρξα" έγραψε... Και η ιστορία αναγνώρισε την ειλικρίνεια του και τον κατέταξε για τις πολιτικές του ευστοχίες, το πνεύμα του και την γνήσια φιλοπατρία του ανάμεσα στους καλύτερους Έλληνες πολιτικούς του νεότερου ελληνικού κράτους! Και ήταν πράγματι...

  23. Tassos avatar
    Tassos 17/01/2011 16:41:58

    Οσον αφορά την αντιπαροχή , αν εσύ με βρεις μία πόλη στο κόσμο που αποτελείται από μονοκατοικίες να μας την πεις. Πού θα έμεναν βρε απίστευτοι όλοι αυτοί που συνέρρεαν στα αστικά κέντρα? Στις Εκάλες και στις Φιλοθέες? ή στα Μέγαρα?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Tassos 17/01/2011 17:16:49

      Πολλοί ξεχνάνε ότι η αντιπαροχή δόθηκε σε μια διαλυμένη από κατοχή και εμφύλιο χώρα που συγχρόνως δεν προλάβαινε επί μια 30ετία να μαζέυει αδέλφια μας πρόσφυγες.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Tassos 17/01/2011 20:55:14

      Αγαπητέ Τάσσο,
      Νομίζω ότι η μεγαλύτερη πόλη στον κόσμο που η ζώνη κατοικιών της αποτελείται κυρίως από μονοκατοικίες λέγεται Lοndon και κείται on the Thames.
      Μικρότερες, υπάρχουν άφθονες.

      • Tassos avatar
        Tassos @ Ο Θείος 17/01/2011 22:53:27

        Πόσους ουρανοξύστες έχει?

  24. Enzo avatar
    Enzo 17/01/2011 16:46:07

    θα σας κανω Chamonix !

  25. factorx avatar
    factorx 17/01/2011 17:09:00

    Φίλε αν ξαναγράψεις εδώ μεσα οτι θυμίζουμε πασοκική εφημερίδα θα σε στείλω στον Κούλογλου να σχολιάζεις. Δηλώσαμε ποτέ Καραμανλικοί;

    Και επει9δή προφανώς δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις τι γίνεται: Απο την μια μεριά μιλάμε για σάπια μεταπολίτευση και απο την άλλη τιμάμε τον Καραμανλή που την επέβαλε;

    • nick avatar
      nick @ factorx 17/01/2011 17:26:23

      Την επιχειρηματολογία σου για το πόσο κόστισε το άγαλμα κλπ, την άκουσα αυτούσια στο μεσημεριανό δελτίο ειδήσεων του μεγκα. Αν αυτό το θεωρείς καλό, μπράβο σου.

      Πρέπει να είσαι Καραμανλικός για να μην σχολιάζεις όπως το μέγκα;

      Ο Αντώνης τίμησε με την παρουσία του τον Κ. Καραμανλή.

      Μπορεί να μην είμαι σε θέση να καταλάβω πολλά (ωραίος τρόπος να με προσλάβεις), αλλά στηρίζω Σαμαρά.-

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ factorx 17/01/2011 17:26:41

      Και όχι μόνον αυτό, Φάκτορα. Μιλούμε για τον χχχχχχχ της Κύπρου. Ο άλλος , ο Ιωαννίδης, συναισθάνθηκε τουλάχιστον το μέγεθος της προδοσίας του και παραιτήθηκε από δικτάτορας και πέθανε στη φυλακή μέσα στην προσωπική αισχύνη για αυτό που έκανε. Για τούτον εδώ, που επέτρεψε με την πολιτική τον Αττίλα 2 (που μπορούσε κι αυτός να αποκρουστεί, εάν υπήρχαν οι κατάλληλες στρατιωτικές και πολιτικές κινήσεις), υπάρχει η απαίτηση να τον θεωρούμε και "Εθνάρχη". Συγγνώμη, δεν μπορώ. Αν μπορούν άλλοι, ας το κάνουν χωρίς εμένα.

      • nick avatar
        nick @ Επώνυμος 17/01/2011 18:21:38

        Αγαπητέ Επώνυμε έχω συμφωνήσει πάμπολλες φορές με τις αναρτήσεις σου, αλλά μπορεί και να έχουμε διαφορετική προσέγγιση σε κάποια ζητήματα. Σεβαστό.
        Υπάρχουν όμως, 2 αντικρουόμενες αναρτήσεις. Αυτή στην οποία μιλάμε τώρα και μια επόμενη με τίτλο "Σαμαράς: Τιμάμε τις παρακαταθήκες του Κωνσταντίνου Καραμανλή". Δε σας λέει τίποτα ότι ο Πρόεδρος παραβρέθηκε εκεί για να τον τιμήσει;
        Και αν είστε τόσο εναντίον του Κ. Καραμανλή γιατί δεν λέτε ότι ήταν λάθος του Σαμαρά να παρευρεθεί, αλλά παρουσιάζετε την ομιλία του;

  26. neoptoxos avatar
    neoptoxos 17/01/2011 17:44:47

    Εγω εκτός απο τον φατριασμό που θίγεις (που εν μέρει συμφωνώ),μου δίνεις την ευκαιρία να αμολήσω κάποια ερωτήματα που πλανώνται εδώ και καιρό αναπάντητα..( λόγω ανακαίνισης?) ..
    Ας γράψει πρώτα γιατί ο Κρανιδιώτης δεν εκλέχθηκε στην πολιτική επιτροπή,
    γιατί ο "λογογράφος" του, πήρε μόνον 186 ψόφιους ψήφους (παραλίγο όξω),
    γιατί ο πολιτικά "πεθαμένος", Ζωντανός βγήκε πρώτος με (943) ψήφους,
    γιατί ο "ταξιθέτης", δημοτικός σύμβουλος τέταρτος με 900+,
    γιατί δεν κράτησαν τουλάχιστον τα "προσχήματα"?
    γιατί σύμβουλοι του Σαμαρά σε άρθρα τους, αποκαλούν προκλητικά "απλό μέλος", τον Κρανιδιωτη?
    Έχουμε να κάνουμε με έναν "επαναστάτη" της" Σαμαρικης αυλής", όπως πολλοί καλοθελητές-ροκανιστες, θέλουν να περάσουν προς τα έξω ?
    Ακόμη δεν πήγαν στην Συγγρού άρχισαν να σκέφτονται σαν Συγγρού και να εξοπλίζονται ανάλογα, με προσωπικό κατάλληλο για την λεωφόρο του έρωτα,
    όπως λέει και ο Σκνίπας.!
    Τέλος άγαλμα θα κάνουμε και σ'αυτον που έχει τα κότσια να πιάσει το σαπιοτιμονο στα χέρια του για να βγάλει το κάρο από τις λάσπες...

  27. απλώστρα avatar
    απλώστρα 17/01/2011 18:35:48

    Τα είχε και ο εθνάρχης τα σκανδαλάκια του...

    Το σκάνδαλο με τις πικροδάφνες, το απάράδεκτο ξήλωμα του τραμ της Αθήνας (μέχρι το 1980 πλήρωνε η Ελλάδα, ρήτρα στη Γαλλική εταιρία κατασκευής για διαφυγόντα κέρδη) και έχει και άλλα. Για ρωτήστε κανένα παλιό...

    Βέβαια (σε εποχή με στεγανά ψυχρού πολέμου και προπαγάνδας) δεν αποδείχτηκε κάτι, παρά τα πολλά ρεπορτάζ στον τύπο, ενώ μιλάμε για υποψία χρηματισμού στη χειρότερη περίπτωση και όχι για ξεπούλημα της χώρας και των υποδομών της, όπως πράττουν διάφοροι τυχαίοι σύγχρονοι.

    Σε τελευταία ανάλυση ο Σερραίος με την ακατάληπτη προφορά, μεγάλωσε τη χώρα, δεν την μίκρυνε, γι αυτό και τον σέβονταν όλοι.

  28. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 17/01/2011 18:38:16

    @
    Factor
    Oloi aytoi oi pio pano kata esena den prepei na exouv kokkines alla ....mayres paropides.
    Anarotieme ti xroma exoun i dikes sou.
    H lexi PETROS mipos kollai kai ston Mega Ethnarxi?

  29. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/01/2011 19:46:35

    Περίεργος άνθρωπος ο Αντώνης Σαμαράς!

    Θα μπορούσε να καθήσει στο Γραφείο του και να δέχεται ευχές για την ονομαστική του εορτή (μήπως οι ....διαβολικοί Καραμανλικοί επί τούτου όρισαν τα αποκαλυπτήρια για τις 17 για να μην τον αφήσουν να χαρεί ούτε τη γιορτή του;)

    Ο ...ανιστόρητος, λοιπόν, Αντώνης Σαμαράς, τον οποίον, ειρήσθω εν παρόδω, είχει διορίσει ο Καραμανλής ως υπεύθυνο Φοιτητικού στην πρώτη Eκτελεστική Επιτροπή της ΟΝΝΕΔ το 1976 (επειδή προφανώς από τότε διέκρινε τα προσόντα του), τι το ήθελε και πήγε να μιλήσει για τον Καραμανλή;

    Αφού ο ...τρισκατάρατος έφερε την ......αντιπαροχή, επέβαλε το .....τριφασικό, έφυγε .....νύχτα με ψευδώνυμο, άφησε να .......καταλάβουν οι τούρκοι τη μισή Κύπρο γιατί δήθεν ......έπεφτε μακρυά, και γενικώς δημιούργησε την..... διαφθαρμένη μεταπολίτευση; Καλά για το ...διαρκές έγκλημα της ένταξης στην ΕΟΚ, τι να πούμε "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο Συνδικάτο"!

    Ευτυχώς που ο Αντώνης Σαμαράς εκτός από Οικονομικά γνωρίζει και ιστορία!
    Ευτυχώς!

    Χρόνια Πολλά Πρόεδρε!
    Και σύντομα Πρωθυπουργός!
    Σύντομα!

  30. λέων avatar
    λέων 17/01/2011 20:05:51

    Αγαπητέ nick πρέπει να γνωρίζεις ότι μόνο οι σοσιαλιστικές κυβερνήσεις σηκώνουν αγάλματα.Το μόνο που ξέρουν να κάνουν κατά τα πρότυπα του Σαντάμ.Όλως παραδόξως πάλι το ίδιο γίνεται και τώρα.

  31. nick avatar
    nick 17/01/2011 20:22:37

    +110 δις!!!

  32. Tassos avatar