06/10/2008 15:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Παπανδρέου δεν επιτίθεται στον Καραμανλή;

Έχουν μεγάλη πλάκα τελικά στο ΠΑΣΟΚ. Διαμαρτύρονται ότι η κυβέρνηση τους ....κλέβει τις προτάσεις. «Αυτό έκαναν με το επίδομα θέρμανσης, αυτό κάνουν τώρα και με τις θέσεις μας για τους δανειολήπτες», καταγγέλλουν στελέχη της Χαριλάου Τρικούπη, σύμφωνα με το ΕΘΝΟΣ.

Πριν όμως φτάσουν στο σημείο να ζητήσουν και νόμο για την προστασία ...πολιτικών δικαιωμάτων, μήπως θα έπρεπε να διερωτηθούν καλύτερα τα στελέχη της Χαριλάου Τρικούπη γιατί δεν υπέβαλε το κόμμα τους τις προτάσεις εγκαίρως, ενώ τις είχε έτοιμες;  Στηρίζει κανέναν πρωθυπουργό αφανώς;

Με την ευκαιρία καλό θα ήταν να διερωτηθούν και γιατί ο αρχηγός Γιώργος αποφεύγει τελευταία να επιτεθεί στον άλλο αρχηγό, τον Κώστα. Πότε περιμένει να το κάνει; Όταν ξεφύγει από το ναδίρ και ξαναγίνει καταλληλότερος; «Ο Γιώργος θα βγει απέναντι στον Καραμανλή μονάχα την ημέρα που ο πρωθυπουργός θα υποβάλει την παραίτησή του», λένε συνεργάτες του. Μιλάμε για πολύ μεγάλη γαλαντομία. Πρώτη φορά βλέπω πρωθυπουργό στο χαμηλότερο σημείο της δημοφιλίας του και τον αντίπαλό του και να λέει ότι «ασχολείται μόνο με τα προβλήματα των πολιτών».

Οι κακές γλώσσες λένε βέβαια ότι ο Γιώργός ανταποδίδει τώρα στον Κώστα τις βοήθειες του παρελθόντος. Βάζει έτσι τον Καρχιμάκη να μας βομβαρδίζει καθημερινά με ερωτήσεις και επερωτήσεις, και ο ίδιος κόβει βόλτες με την Σεγκολέν.

Εκτός βεβαίως αν έχει πάρει κι αυτός το μήνυμα από τους μεγαλοεκδότες και τους μεγαλοεπιχειρηματίες. Στηρίζουμε τον Καραμανλή μέχρι τις εκλογές για να μην πέσουμε στον όλοι μαζί του γκρεμό και μετά βλέπουμε.

Και φυσικά, όλα αυτά τα περί «συνωμοσίας των εκδοτών με τον Ρουσόπουλο» εγώ τ΄ ακούω βερεσέ. Αν είναι τόσο άσχημη για τον Γιώργο η κατάσταση (και δεν συμμετέχει και ο ίδιος  στα ντηλ) γιατί δεν οργανώνει συγκέντρωση έξω από τον ΔΟΛ, ή το MEGA; Είναι σίγουρο ότι θα έχει όλο τον σκεπτόμενο κόσμο μαζί του, με την αγανάκτηση που προκαλούν οι «ειδήσεις» τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Africa avatar
    Africa 06/10/2008 16:01:39

    Ελα ομως που το θα δουμε και πρωθυπουργο?

  2. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/10/2008 16:21:28

    Τούχουν πεί να μήν λέει κουβέντα και να αφήσει τον Κωστάκη να πέσει μόνος του...
    Γιατί την επόμενη φορά που θα δηλώσει πώς θα πάρει τά λεφτά απο τούς πλούσιους νά τά δώσει στούς φτωχούς θά πρέπει να το αποδείξει κιόλας..
    Υ.Γ.
    Αλήθεια ο Αλεξ Ρόντος τι κάνει...
    Εχει νέα του ο Γιώργος??
    Πάντως ο Βαλλιανάτος φτιάχνει βιντεάκια με τον Ποπώφ-Βοσκόπουλο στο youtube και συζητάνε γιά τίς΄εθνοκαθάρσεις ΄των Ελλήνων...
    Ποίου Υπουργού Παιδείας υπήρξε σύμβουλος ο κολλητός τού Δημητρά???

  3. Β. ΚΟΝ. avatar
    Β. ΚΟΝ. 06/10/2008 16:44:03

    ΑΓΓΙΖΕΙΣ ΤΟ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ .ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ. Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΣ. ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ ΜΕΣΟ ΠΡΟΣ ΜΕΣΟ . ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ - ΨΥΧΑΡΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ. Ο ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ ΔΕ ΣΤΟ ΒΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟΣ, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΚΑ. ΑΛΤΕΡ - ΜΕ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ,ΤΡΑΓΚΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΗ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΠΑΠΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΖΗΜΙΑ. ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ- ΕΘΝΟΣ -ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΣΚΑΙ- ΑΛΑΦΟΥΖΟΖ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ Ο ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΒΕΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΡ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΤΖΕΝΤΑΚΟΥ. ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ ΡΙΑΛ ΕΦΕΜ - ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΤΟ ΣΙΤΥ - ΓΙΑΝΝΑ , ΣΚΑΙ - ΑΛΑΦΟΥΖΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ Ο ΘΕΜΟΣ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ - ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ, ΣΤΟ ΔΕ ΑΛΦΑ Ο ΚΟΝΤΟΜΗΝΑΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΤΟΝ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗ ΤΗΣ Ν.Δ. ΛΑΖΟΠΟΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ ΩΣ ΑΝΙΚΑΝΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ. ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΒΟΛΟ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ? ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΦΘΑΣΕΙ ΤΟ ΡΥΖΙ 11 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΨΩΜΙ 15 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ. ΓΙΑΤΙ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΞΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΓΡΑΠΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΗΘΕΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

  4. nas avatar
    nas 06/10/2008 16:58:30

    Θα συμφωνήσω με τον Β. ΚΟΝ. πως μερικές φορές ο Factor, ανάλογα με τι πλευρό κοιμήθηκε βλέπει και την πολιτική κατάσταση... όμως είναι απο το άλλο μέρος γελοίο να διαμαρτύρονται οι του ΠΑΣΟκ πως τους... κλέβει τις ιδέες η Ν.Δ.! Αν έχουν προτάσεις ας πάνε να τις πουν απ' ευθείας στο λαό... Όμως δεν είναι κάπως προβοκατόρικη η πρόταση να κάνει το ΠΑΣΟΚ ή ο Γιώργος διαδήλωση κάτω απο το MEGA ή κάτω απο το ΒΗΜΑ; Εντάξει... βγαίνει ο Γιώργος και λέει κάτι για τον Καραμανλή; αααααα δεν τα είπε καλά! δεν βγαίνει; ααααααααα εξαφανίστηκε! αυτό όμως δεν πολεμιέται αλλιώς... ή πας στο λαό, ή πας και υπογράφεις την... επέκταση της Αττικής Οδού στην Κόρινθο!!!!

  5. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 06/10/2008 17:10:59

    Το μέλλον ΚΚ & ΓΑΠ και των οικογενειών τους είναι στενά συνδεδεμένο .

    Αλληλοσυμπληρώνονται όπως ο δικομματισμός .

    Ηγετιλίκι θέλουν να πουλήσουν αλλά επειδή δεν αγοράζει κανείς όπως όλοι οι καλοί έμποροι ανταλάζουν τακτικές .

    Το σημαντικό για εμάς είναι πότε θα μείνουν από ρευστότητα κι αυτοί και μερικές άλλες οικογένειες .

  6. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 06/10/2008 17:23:46

    Ο παπανδρεου δεν ηταν και ουτε θα γινει ποτέ πολιτικός του μπαλκονιου. Ούτε παπατζης υπήρξε ποτέ. Το κλιμα της πόλωσης και τα νταιλικια δεν του πάνε και ορθώς τα αποφεύγει. Μετά από χρόνια "εσωστρεφειας" (διαβαζε κλωτσοπατινάδας) δεν έχει καμια ορεξη να ανοιξει ανοικτό πόλεμο με τα ΜΜΕ. Θα του διαλύσουν την ευθραυστη ακόμα επίφαση ενότητας που χρειαζεται περισσοτερο από οτιδήποτε άλλο.
    Δεν έχει κανενα λόγο να θέλει άμεσα εκλογές. Χρειαζεται χρόνο για να κτισει συμμαχίες μέσα στο ΠΑΣΟΚ και στην κοινωνία αν θέλει να ελπίζει σε αυτοδυναμία. Θα χτυπήσει τον ΚΚ προεκλογικά υποθέτω. Πτοεχει η φθορά του Καθεστώτος. Τα αγαλματα του Στάλιν γκρεμίστηκαν τελευταία μην το ξεχνατε.
    ΥΓ: Συνωμοσιες υπάρχουν αλλα η συνωμοσιολογία και οι συνακόλουθες μπούρδες το μόνο που κανουν ειναι να ισοπεδώνουν και τελικά να δινουν συγχωροχάρτια στους συνομώτες. Αυτοσυγκράτηση λοιπόν και ψυχραιμία.

  7. Πέτρος avatar
    Πέτρος 06/10/2008 18:00:52

    Επειδή όντως ο factorx αντιφάσκει πολλές φορές μπορούμε να μάθουμε εάν είναι ένα πρόσωπο ή είναι ομάδα;
    Εξάλλου δεν είναι καμιά συνομωσία αυτά που γίνονται μεταξύ μμε νδ και πασόκ (και ΛΑΟΣ). Απλά αυτό είναι το σύστημα που όλοι πρέπει να εξυπηρετούν τα συμφέροντα των καπιταλιστών.
    Ο Καραμανλής θα φύγει όταν φθαρεί τελείως και η φθορά μόλις άρχισε. Πριν έξι μήνες ο Καραμανλής φαινόταν ακλόνητος και οι μόνοι που έλεγαν ότι ο Καραμανλής πέφτει ήταν αυτοί που έβλεπαν τους εργαζόμενους να μαχονται στην μεγαλύτερη πανεργατική απεργία από την μεταπολίτευση. Να δούμε πόσο θα τον κρατήσουν και πως θα είναι μετά από έξι μήνες. Τα συνδικάτα παίζουν το ρόλο τους και στέλνουν πίσω κάθε κινητοποίηση. Σε αυτό παίζει ρόλο το ΠΑΣΟΚ γιατι δεν θέλει να δυναμώσουν τα συνδικάτα και να είναι απέναντί του όταν θα είναι στην εξουσία. Οποιος μπορεί οργανώνει το πρωτοβάθμιο σωματείο του και βγάζει απεργία. Αυτή πρέπει να είναι η δουλειά μας από εδώ και πέρα... μόνο οι αποκαλύψεις δεν φέρνουν τίποτα.

  8. Factorx avatar
    Factorx 06/10/2008 19:08:46

    @πετρος: δεν είμαστε ούτε κόμμα, ούτε πολιτική ομάδα για να εχουμε παγιωμένες θέσεις. Προσωπικές απόψεις γράφει ο καθένας μας, στηριγμένες όμως σε πραγματική γνώση και στοιχεία, οχι επειδή του κατέβηκαν. Αυτό λέγεται και investigating journalism

  9. Factorx avatar
    Factorx 06/10/2008 19:10:51

    @nas: τελικά δεν βάζεις μυαλό. Εκεί κολημένος να τα βλέπεις όπως θες εσυ. Δεν τα λέμε εμείς αυτα για τις κλοπές. Οι ίδιοι οι σύντροφοί σου τα λένε στο ΕΘΝΟΣ. Αμαν πια με τον υποκειμενισμό σου

  10. Papatrexas avatar
    Papatrexas 06/10/2008 19:28:47

    Mε τον Γιωργάκη θα ασχολούμαστε τώρα;

  11. Factorx avatar
    Factorx 06/10/2008 19:44:05

    Ο Καραμανλής προ του 2004 τι έκανε με τον Σημίτη;

  12. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 06/10/2008 20:49:10

    Ότι είναι έκτος τόπου και χρόνου είναι γεγονός(απολιτικ ) ,δεν είναι όμως βλάκας να κόψει το πόδι από την καρέκλα που κάθισε .Έτσι με τον Μπουλη πάνε χέρι-χερι μαζί στη θάλασσα για κολύμπι μαζί στη κυβέρνηση που θα προκύψει μετά της εκλογές .

  13. miaouth avatar
    miaouth 06/10/2008 21:24:25

    Γιατί να πέσει τώρα ο Καραμανλής και να πάρει ΤΩΡΑ ο Παπανδρέας το εκτροχιασμένο κάρρο; Εν μέσω κορύφωσης της διεθνούς κρίσης; Το ότι τον έχουμε για κορόιδο, δεν σημαίνει ότι είναι. Πρόκειται για ¨επικοινωνιακό" vertigo: Φίλοι μας "τύφλωσαν" σε τόσα και τόσα οι ΜπομπολοΨυχάρηδες.
    Να καθήσει πρώτα κάπως το μαύρο σύννεφο, να φανεί πόσο κοντά είναι τα πράγματα στον πάτο (θα έχουμε εν τώ μεταξύ και τον μαύρο πλανητάρχη σε πλήρη υπηρεσία) και τότε μπορεί να φθάνει η ώρα του συνετού πολιτικού.
    Απλά πράγματα, απλή λογική. Realpolitik. 1 + 1 = 2.
    Ο Καραμανλής δεν θέλει τώρα εκλογές επειδή διατηρεί ακόμα κάποιες λίγες ελπίδες (μήπως τυχόν και η οικονομική κρίση αποδειχθεί τελικά "ρηχότερη" του προεξοφλούμενου τώρα από τις αγορές). Επέλεξε το "μικρότερο κακό", πράττει συνετά.
    Ο Παπανδρέου δεν θέλει να αναλάβει υπερβολικά νωρίς, αφού δεν ξέρει ακόμα τί ακριβώς (οικονομικό) τον περιμένει πίσω από τη γωνία. Είναι επιφυλακτικός, θέλει ν΄αποφύγει τη χειρότερη παγίδα, πράττει συνετά.
    Όσοι τυχόν θέλουμε να φύγει μεν ο Καραμανλής, αλλά και να βγεί ισχυρός ο ΣΥΝ, πρέπει να έχουμε υπομονή, καχυποψία με μάτια στην πλάτη και αντοχή.

  14. aris avatar
    aris 06/10/2008 21:26:23

    δυστυχώς ο Γιώργος θυμάται το αριστερό του προφίλ μόνο απέναντι στον Βενιζέλο
    κατά τα άλλα υπομονή, να δούμε για πόσο καιρο θα φάμε ακόμη στην μάπα τον ρουσοκαραραμανλισμό και την αντιπολίτευση των "ανταρτών"
    κάναμε και την μπετζετάκου πολιτικό ρυθμιστή πανάθεμά μας...τι άλλο θα δούμε ακόμη!

  15. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 06/10/2008 22:37:54

    aris -Πάντως ο «πολιτικός» λόγος μπετζετάκου είναι ανταγωνιστικός με την ΝΤΟΡΑ

  16. Factorx avatar
    Factorx 06/10/2008 23:20:52

    Αλλαξε τίποτα;

    «Πρωθυπουργό εσωκομματικής κατανάλωσης» χαρακτήρισε τον κ. Κώστα Καραμανλή ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπακωνσταντίνου, αναφέροντας πως η σημερινή του ομιλία στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ [Βλέπε άρθρο] ήταν η τελευταία πράξη ενός έργου, το οποίο έχει πάψει να κόβει εισιτήρια διότι δεν αφορά την κοινωνία.

    «Εδώ και αρκετό καιρό έχει εγκαταλείψει τις ευθύνες του ως πρωθυπουργός της χώρας και ασχολείται με την κάλυψη ενόχων υπουργών και το χειρισμό ενοχλητικών βουλευτών» σημείωσε ο κ. Παπακωνσταντίνου, υποστηρίζοντας πως ο κ. Καραμανλής «δεν έχει να πει τίποτα για τα προβλήματα του πολίτη».


    --------------------------------------------------------------------------------

  17. thanos avatar
    thanos 07/10/2008 03:43:07

    @4.Σπύρος Says:
    October 6th, 2008 at 4:21 pm

    Στα βιντακια ειναι και ο Ζαχοπουλος μεσα? δεν μας ειπες?

  18. Σαλμονελλας avatar
    Σαλμονελλας 07/10/2008 12:07:02

    Σιγα τους μονομαχους. Σαπουνοπερα μας ταιζουν και μεις την κοιταζουμε χαυνωμενοι. Ωραια χωρα φτιαξαμε μαζυ εκεινοι και εμεις, πραγματικο παραδειγμα για αποφυγη. Το δυστυχημα ειναι πως καποιοι εδωσαν το αιμα τους για να μας δωσουν μια ευκαιρια και μεις την καταντησαμε ετσι. Κριμα.

  19. Αλέξης avatar
    Αλέξης 07/10/2008 16:03:29

    Ο Παπανδρέου έκανε παλιότερα εγληματικό επικοινωνιακό λάθος να απευθύνεται τόσο συχνά σε 1ο πρόσωπο στον Καραμανλή (άσε που κατά τη γνώμη μου και πολύ του πέφτει να ασχολείσαι μαζί του, αλλά τι να κάνουμε που είναι πρωθυπουργός...). Τον έθετε σε θέση ισχύος, δίνοντας του τη δυνατότητα να του απαντάει όποτε και όπως αυτός ήθελε. Είναι ίσως το μόνο από τα πολλά επικοινωνιακά μειονεκτήματα του ΓΠ, που κατάφερε να βελτιώσει.

  20. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/10/2008 23:40:47

    @19thanos
    Aδελφέ παντού δεξιούς βλέπεις..
    Επειδή παριστάνεις τον πρασινοφρουρό τού φόρουμ,οφείλω να σού ομολογήσω πώς Πασόκος δεν υπήρξα ουτε θα υπάρξω.
    Εσύ βλέπω πώς διαρκώς έχεις μιά αγωνία γιά τον γιό της ΄μαμάς΄του.
    Δεν λέω...Σεβαστό.Μπορεί και να έχασες καμιά θέση στο Δημόσιο και να στην ξαναϋποσχέθηκαν..
    Ευτυχώς δεν κινδυνεύω πάντως απο την καθαρίστρια της κλαδικής σου μήπως με απολύσει.
    Απέχω αιώνες τώρα απο τις ΔΕΚΟ και το Δημόσιο,
    υ.γ.
    Για τον Βαλλιανάτο και τον Ροντο δεν μάς είπες κάτι πάντως.
    Οσο για τον Ζαχόπουλο ρώτα τον Βενιζέλο να σού απαντήσει..Ξερει ΚΑΙ αυτός απο πολιτισμό.

  21. nas avatar
    nas 09/10/2008 20:57:19

    @11: κάπως καθυστερημένα είδα την απάντηση... αυτό το "Αν είναι τόσο άσχημη για τον Γιώργο η κατάσταση (και δεν συμμετέχει και ο ίδιος στα ντηλ) γιατί δεν οργανώνει συγκέντρωση έξω από τον ΔΟΛ, ή το MEGA;" είναι δικό σου βρε Φακτορ, υποκειμενικό, αν δεν κάνω λάθος... πάντως δεν αισθάνομαι σύντροφος με κανέναν απο το ΕΘΝΟΣ, ούτε συμμετέχω εδώ πέρα για να "βάλω άλλο μυαλό"... αυτό που έχω, μου αρέσει...