#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2008 16:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Καραμανλής μπορεί να κάνει πρόωρες εκλογές

Η υπόθεση της Ζήμενς σε συνδυασμό με τα τελευταία γκάλοπ δημιουργεί και σκηνικό πρόωρων εκλογών. Δεν ξέρω τι του λένε του Καραμανλή οι δικοί του επικοινωνιολόγοι, ένας δικό μας όμως παραθέτει τους εξής λόγους για τους οποίους θα μπορούσε να προσφύγει πρόωρα σε εκλογές:

Πρώτος και ίσως σημαντικότερος, η παραγραφή των πολιτικών αδικημάτων. Αν δεν συσταθεί Εξεταστική Επιτροπή στην δεύτερη σύνοδο της Βουλής, δηλαδή την επομένη του Φθινοπώρου, παραγράφονται. Σ΄ αυτό θα συμφωνήσουν όλοι.

Δεύτερον, αν οι εκλογές γίνουν μέσα στο 18μηνο από τις προηγούμενες, διεξάγοντα με λίστα. Αυτό σημαίνει ότι ο Κώστας και ο Γιώργος θα ενισχύσουν τον έλεγχό τους στα κόμματά τους, ή ό,τι θα έχει…απομείνει από αυτά στο μέλλον. Ο αποκλεισμός των εμπλεκομένων στην Ζήμενς και άλλα σκάνδαλα από τα λίστες είναι επίσης ένας ανώδυνος τρόπος αυτοκάθαρσης, χωρίς αιματοχυσίες και τυμπανοκρουσίες.

Τρίτον, με τις σημερινές μετρήσεις η ΝΔ μπορεί να βγάλει γύρω στους 140 βουλευτές και το ΠΑΣΟΚ γύρω στους 80. Δεν θα υπάρχει αυτοδυναμία, αλλά θα μπορεί ο Καραμανλής να ξανακάνει εκλογές και με το πριμ των +10 βουλευτών του νέου εκλογικού νόμου να πλησιάσει τους 150, λέγοντας στους ψηφοφόρους: «Η επόμενη κυβέρνηση θα είναι κυβέρνηση μάχης. Ποιος μπορεί να κάνει καλύτερα την κάθαρση, εγώ ή ο Γιώργος»; Σε κάθε περίπτωση θα έχει νικήσει στις εκλογές για τρίτη φορά και θα συνεχίσει να είναι κυρίαρχος στην πολιτική σκηνή.

Τι λέτε για τις 28 Σεπτεμβρίου, ημέρα Κυριακή;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 16:21:21

    καλα ο λαος μας λεει
    "Αυτος ειναι πεθαμενος εσει με αυτον ασχολεισε "

  2. port porta avatar
    port porta 07/07/2008 16:30:19

    Θα συμφωνησω με την αναλυση με την προυποθεση να τα εχουν βρει με τον Μητσοτακη. Ο Κουλης στη Β' θα ζοριστει χωρις σπονσορα, οπως και πολλοι αλλοι.

    Εκτος εαν βαλουν φιλο τους να παρει Ομολογιακο Δανειο απο Καντονι Ελβετικο με εγγυηση τα μαυρα κει στα συρταρια.

    Μην ξοδευουμε ενεργεια μεσα στον καυσωνα εμεις ενω αυτοι ειναι στα νησια και στα κοτερα. Να παρακολουθουμε τα νεα με aircondition Α CLASS, να διαβαζουμε και να συζηταμε για οσο αντεξουμε.



    ΠΠ

  3. factorx avatar
    factorx 07/07/2008 16:33:08

    Είμαι επάνω σε βουνό, κάτω απο έλατα, και τα έχω ακόμα τετρακόσια

  4. factorx avatar
    factorx 07/07/2008 16:33:39

    άντε, 365,5

  5. πυρ γυνή και θάλασσα avatar
    πυρ γυνή και θάλασσα 07/07/2008 16:35:41

    factorx, η προκήρυξη πρόωρων εκλογών μέχρι τις ευρωεκλογές, θα ήταν πολιτική αυτοκτονία για τον Καραμανλή. Αρκεί ο λόγος 1. Πάει καλά αυτός ο επικοινωνιολόγος; Μέχρι και να χάσει τις εκλογές είναι δυνατόν.

  6. x avatar
    x 07/07/2008 16:39:51

    ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΤΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 16:43:27

    FACTORX -molis efiges gia eksursia plakosan ke ta pedia tis Alekas edo .Kalinihta se perimeno.

  8. george avatar
    george 07/07/2008 16:45:08

    ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ΝΑ ΑΠΟΡΙΨΟΥΝ ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ...ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΚΚΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ...
    ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΧΙ 28 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ...18-22 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΚΕ-ΚΝΕ ...ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΛΟΓΩ ΕΚΛΟΓΩΝ!!!

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 16:46:32

    και άντε να βάλεις το ΚΚΕ στο «γράψτε την άποψή σας»...

  10. μπάμιας avatar
    μπάμιας 07/07/2008 16:48:09

    καλά, με τρώει η γλώσσα μου ή μάλλον τα δάχτυλά μου να ρωτήσω «τι είναι το ΚΚΕ;» (έχω νιτσεράδα, ομπρέλλα και περιμένω)

  11. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 16:50:20

    nai anonymous -iksera gia ena tora brethikes ke si Miciom .

  12. Sergios avatar
    Sergios 07/07/2008 17:00:29

    George δεν είμαστε όλοι κνίτες εδώ μέσα. Αυτοί κατοικοεδρεύουν στα βόρεια και στα νότια. Εγώ προσωπικά κέντρο Αθήνας. 'Ακου να ξεπεράσουμε όλους και να πάμε ΚΚΕ. Και δεν πάμε να πνιγούμε καλύτερα. Τόσο δεξιούς μας κόβεις ρε μεγάλε.

  13. Nick avatar
    Nick 07/07/2008 17:09:59

    Καλά, μέχρι το Σεπτέμβριο όλα μπορούν να συμβούν... έαν κράχ ας πούμε.

  14. μπάμιας avatar
    μπάμιας 07/07/2008 17:29:17

    άντε μην κλαίτε, καλό είναι το ΚΚΕ. κατά καιρούς είναι οι μόνοι με νοητική ειλικρίνια. Κάνουν οξυδερκείς αναλύσεις...Τα χαλάνε στην εφαρμογή...

  15. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 07/07/2008 17:33:53

    ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ...

    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗΣ "Ν.Δ" ΚΑΙ "ΠΑ.ΣΟ.Κ" ;;;
    =================================================

    ΝΑΙ ( ! ) -ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ "ΑΣΤΙΚΟ-ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ" ΠΛΑΙΣΙΑ...
    ==================================================

    1) παθητική και ενεργητική δωροδοκία, 2) νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες (ξέπλυμα βρόμικου χρήματος),
    3) ηθική αυτουργία στη νομιμοποίηση εσόδων και 4) άμεση συνέργεια στη νομιμοποίηση εσόδων.

    ==================================================

    Στο βαθμό που αποδειχθεί ( και όχι μόνο δυστυχώς στη συνείδηση του λαού ) ότι τα κόμματα έγιναν αποδέκτες δωροδοκιών με σκοπό και σε συνδυασμό να βλάψουν το "δημόσιο συμφέρον" ( όλους μας δηλαδή ) παραχωρώντας στους "χορηγούς" συμβάσεις έργων και προμηθειών που παραβίαζαν τις βασικές αρχές του ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ , όπως είναι επί παραδείγματι αυτές που επιβάλουν την τήρηση της "καλής πίστης" , των "χρηστών ηθών " και της "ίσης μεταχείρισης όλων των ενδιαφερομένων" οι κομματικοί σχηματισμοί της Ν.Δ. και του ΠΑ.ΣΟ.Κ θα πρέπει να διαλυθούν με δικαστική απόφαση σαν "εγκληματικές οργανώσεις" που παραβίασαν τη "συνταγματική τους αποστολή" , τις "καταστατικές τους διατάξεις" και τους νόμους του κράτους.

    Τα περιουσιακά τους στοιχεία πρέπει να δημευτούν υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου εκτός των άλλων και για αποκατάσταση-αποζημίωση των οικονομικών ζημιών που του προκάλεσαν. Ενδεχόμενα οι εκλεγμένοι εκπρόσωποι ( Πρόεδροι, Πολιτικές Γραμματείες , Κεντρικές Επιτροπές , των κομμάτων , οι οποίοι φέρουν ευθύνη σαν "συλλογικοί εκπρόσωποι" , ανεξάρτητα από την προσωπικής τους συμμετοχή η "γνώση" , θα πρέπει να να καταδικαστούν σε "ποινή στέρησης της Ελευθερίας" ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ για εύλογο χρονικό διάστημα !

    Ο Στέφανος Μάνος , σαν υπερασπιστής της απεριόριστης ελευθερίας των επιχειρηματιών και της "αγοράς" ( αυτό ονομάζεται "φιλελεύθερος" ) έφτασε μέχρι το σημείο να ζητά τον ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΤΗΣ ΖΗΜΕΝΣ από τα δημόσια έργα και προμήθειες για αρκετά χρόνια...

    Οι "δημοκράτες" και "αριστεροί" που εκπροσωπούνται στη Βουλή δεν έχουν μιλήσει ακόμα ...Φτάνουν μόνο μέχρι το "ανατρεπτικό" αίτημα της "πλήρους διαφάνειας" , μέσα από "Εξεταστική των Πραγμάτων Επιτροπή" της Βουλής ... και στο να πράξει " η αδέκαστη Δικαιοσύνη" το καθήκον της... Όπως το έχει πράξει , θα πρόσθετα και εγώ, σε τόσες άλλες "χιλιάδες" περιπτώσεις , από το 1832 μέχρι σήμερα...!

    Βέβαια στη γωνία περιμένει η "2η μεταπολίτευση" Μπερλουσκονικών διαστάσεων με τη Γιάννα , διάφορους χαζοχαρούμενους "ανανεωτές" από όλα τα κυρίαρχα κομματικά ρεύματα , Βγενόπουλοι , Εφόπ-ληστές και Νταβατζήδες- εργολάβοι δημοσίων έργων και Μ.Μ.Ε.

    Νέα κόμματα , νέα ονόματα και σφραγίδες με μουσικούς ύμνους από το ρεπερτόριο της "Eurovision" , προγράμματα "συμπονετικού καπιταλισμού" ( έκτατα βοηθήματα σε "οικονομικά ανίσχυρους" ) "προστασίας του περιβάλλοντος" ( με ενίσχυση της "Οικολογικής Βιομηχανίας" ) , "συμμετοχική δημοκρατία" ( με Μ.Κ.Ο. και "ανεξάρτητες αρχές" παραπόνων ) .

    Μπροστά σε αυτές τις "αντικειμενικά" επαναστατικά συνθήκες ο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ παράγοντας ( εργαζόμενοι , "μη προνομιούχοι" ) , ο "λαός" , μέσα στο λήθαργο του, δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται , να αντιδρά μαζικά. Μάλλον ζηλεύει την τύχη του Χριστοφοράκου και του Τσουκάτου...

    Χουντικοί και φασίστες αντικοινοβουλευτικοί ψάχνουν τους "χαμένους λοχαγούς" ... Οι επαναστάτες -άμεσο-δημοκρατικοί αναρωτιούνται γιατί ο μαραζιάρης λαός ετοιμάζεται για τις πενιχρές διακοπές του και για νέα καταναλωτικά δάνεια ...
    Μα εδώ ολόκληρο Μάη του 1968 τον εγκατέλειψαν , επειδή μπήκε ο Ιούνης και ξεκινούσαν οι "Vacans"
    ( ελληνιστή τα μπάνια του λαού )...

    Μέχρι να αποφασίσει η αστική δικαιοσύνη να αποκαταστήσει τη "νομιμότητα-νομιμοποίηση" του πολιτικού συστήματος με την απαγόρευση της Ν.Δ. και του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και την φυλάκιση των ηγετών τους ( εδώ "έχουμε και άλλο πρόβλημα" , ο Χρήστος Γιανναράς και διάφοροι ανυσηχούντες για την ησυχία τους νεοφιλεύθεροι θέλουν να ξεκινήσουν με την απαγόρευση του Κ.Κ.Ε ... ) και μέχρι να ξεκινήσει το "προλεταριάτο και η φτωχή αγροτιά" την "σοσιαλιστική επανάσταση" ... ,

    ΑΣ ζητήσουμε προσωρινά να κοπεί η ετήσια κρατική επιχορήγηση των εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ στα δύο "κόμματα εξουσίας" , όπως και η επιχορήγηση τους για τις επόμενες ευρω-εκλογές και εθνικές εκλογές !

    Δεν επιτρέπεται να τα "παίρνουν" από δύο μεριές ! Και από το δημόσιο ( εμάς ) και από τις επιχειρήσεις !
    Αυτή πρέπει να είναι η πρώτη ποινή τους (!) για τις παράνομες συναλλαγές τους.

    Οι νταβατζήδες των Μ.Μ.Ε. θα πέσουν σε κατάθλιψη ( θα χάσουν τις κομματικές διαφημίσεις ) .

    Όμως θα ακολουθήσει ακόμα κάτι καλλίτερο. Οι έχοντες επαρκή εμπορική συνείδηση κομματάρχες της Ν΄Δ. και του ΠΑ.ΣΟ.Κ. , μόλις τους κοπεί η κρατική επιχορήγηση με το αιτιολογικό ότι έπαιρναν χρήματα με παράνομο τρόπο και από αλλού...ΘΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΙΔΡΥΣΑΝ "ΝΕΑ" ΚΟΜΜΑΤΑ - ΑΣΠΙΛΑ-ΑΓΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΘΕΝΑ - ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΝ "ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ" !

    Συγνώμη , ήταν απλά μια υπόθεση εργασίας μέσα στα "δημοκρατικά πλαίσια".

  16. πυρ γυνή και θάλασσα avatar
    πυρ γυνή και θάλασσα 07/07/2008 17:49:11

    Καμαρώστε δήλωση:

    O βουλευτής της ΝΔ Αναστάσιος Καραμάριος δήλωσε στο ραδιοσταθμό του Alpha, σε ερώτηση αν υπάρχει θέμα παραίτησης του κ. Λιάπη: «Αυτό είναι θέμα προσωπικό του ίδιού και του κ. Πρωθυπουργού. Από εκεί και πέρα, αν δεν το θελήσουν οι δύο, εμείς τι μπορούμε να κάνουμε;».

  17. Lara avatar
    Lara 07/07/2008 17:52:32

    Δηλαδη θες να πεις πυρ γυνη
    πως η Ελλαδα βρισκεται υπο την Ομηρεια των δυο ξαδελφων,
    που ο θειος για κακη του τυχη μας κληροδοτησε;
    λαρα

  18. αριστερός πολίτης avatar
    αριστερός πολίτης 07/07/2008 18:15:11

    είναι δυνατόν αυτές εδώ οι σελίδες να ξεκίνησαν ποτέ από το περιοδικό αντί;

    τι ιεροσυλία είναι αυτή;

    τα άγια στα σκυλιά;

  19. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/07/2008 18:32:45

    ΚΚΕ: Το δεκανίκι της Δεξιάς, -από Βάρκιζα και δώθε

    "Υπάρχουν δυο ειδών επαναστάτες. Αυτοί που πιστεύουν σε έναν άλλο πολιτισμό και θέλουν να ανατρέψουν το σύστημα και αυτοί που είναι εκτός του συστήματος και των απολαβών του και θέλουν απλώς να το καταλάβουν για να μετάσχουν κι αυτοί στο παιχνίδι. Φοβούμαι πως η Αριστερά σήμερα κατάντησε να είναι το δεύτερο είδος", Χρόνης Μίσιος

    «Οι κάτοικοι της Λευκίμμης δίνουν ένα σκληρό αγώνα για το δικαίωμά τους στη ζωή. Η εξέλιξη αυτού του αγώνα δεν τους άφησε άλλα περιθώρια, εκτός από τη σύγκρουσή τους με τις κατασταλτικές δυνάμεις του αστικού κράτους. Υπομνήματα έκαναν, στα κόμματα πήγαν, στα δικαστήρια προσέφυγαν, το κράτος απεφάνθη: η περιοχή τους θα μετατραπεί σε σκουπιδότοπο ..

    Τα κόμματα έχασαν κάθε έλεγχο. ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, άλλωστε, στηρίζουν τη μετατροπή της περιοχής σε σκουπιδότοπο. Ανέλαβε, λοιπόν, ο Περισσός (που έχει πολιτική επιρροή στην περιοχή) να συνετίσει τους αγωνιζόμενους, να τους μαζέψει ..

    Ο γραμματέας της ΝΕ Κέρκυρας του ΚΚΕ, λοιπόν, έδωσε συνέντευξη Τύπου .. «Καταλήγοντας ο Γραμματέας της ΝΕ Κέρκυρας του ΚΚΕ, κάλεσε τους κατοίκους της Λευκίμμης να μετατρέψουν τη δίκαιη οργή και αγανάκτηση σε μαζικό λαϊκό πολιτικό αγώνα ενάντια στην πολιτική που καταστρέφει το περιβάλλον, χρησιμοποιώντας μορφές πάλης που να συσπειρώνουν όλο και περισσότερες δυνάμεις…

    Μόνο ένα μαζικό, ισχυρό λαϊκό κίνημα, που θα συμπορεύεται με τα ταξικά εργατικά σωματεία, είπε, θα έχει την υποστήριξη των κατοίκων του νομού της Κέρκυρας, για να φύγουν τα ΜΑΤ, να σταματήσει το αντιπεριβαλλοντικό έργο στη Λευκίμμη και να υπάρξει άμεσα επανακαθορισμός του σχεδίου διαχείρισης στερεών αποβλήτων» («Ριζοσπάστης», 18.6.08).

    Αρα, παρατήστε Λευκιμμαίοι τον πετροπόλεμο με τα ΜΑΤ και γυρίστε εκεί που σας κρατούσαμε τόσα χρόνια χωρίς να βγει τίποτα. Τι θα περίμενε κανείς από ένα κόμμα που δηλώνει επαναστατικό;

    Να καλέσει όλους τους εργαζόμενους της Κέρκυρας να σταθούν έμπρακτα στο πλευρό των Λευκιμμαίων.

    Να οργανώσει εκδρομές κάθε Κυριακή, μεταφέροντας εργαζόμενους και νεολαία απ’ όλη την Ελλάδα, που θα σταθούν στα οδοφράγματα δίπλα στους Λευκιμμαίους.

    Να βάλει ολόκληρη την κοινοβουλευτική του ομάδα επικεφαλής μιας διαδήλωσης που θα σπάσει τον κλοιό των ΜΑΤ. Αυτά (και όχι μόνο) θα έκανε ένα επαναστατικό κόμμα, όχι οι αστορεφορμιστές του Περισσού», «ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΥΛΗ».

  20. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 07/07/2008 18:43:01

    Αυτό το

    Δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνείς σε όλα με το ΚΚΕ για να του εμπιστευτείς την ψήφο σου!

    με ηδονίζει κάθε φορά.

    Ναι, ελάτε μαζί μας, ακόμη κι αν διαφωνείτε στα βασικά!

    θρι μπερντς γουέρ σίτινγκ...

  21. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 07/07/2008 18:52:48

    Εκλογές? Μόνο σαν εφιάλτη θα το βλέπει Κωστάκης, αν ήθελε να κάνει κάθαρση στο κόμμα του είχε άπειρες ευκαιρίες αντιθέτως βυθίζεται όλο και πιο πολύ στον βούρκο της διαφθοράς. Μην ξεχνάς και κάτι άλλο την τωρινή ηλικία του εκλογικου σώματος, γεννηθήκαμε με Καραμανλή και Παπανδρέου, δεν θα πεθανουμε και με αυτούς !!!!!

  22. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 19:22:25

    λες φιλε να μας εχουν χαθει οι καθε Β....
    οχι φιλε δεν το πιστευω εχουμε ακομα καιρο

  23. fantomas avatar
    fantomas 07/07/2008 19:26:01

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ:
    ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ 365 ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ !
    1. ΔΙΟΤΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ
    2. ΔΙΟΤΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΑΣ
    3. ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
    4. ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ !!

  24. isnogood avatar
    isnogood 07/07/2008 19:34:03

    Διαφωνώ με την ημερομηνία, νομίζω οτι τέλη Αυγούστου θα ήταν λογικότερο.
    Πάντως πριν την ΔΕΘ...

  25. Ego avatar
    Ego 07/07/2008 19:35:25

    @ fantomas

    5. Να ρωτάνε πρώτα τους δικηγόρους πότε τους βολεύει να πάνε για δικαστικοί επιμελητές (μην ξαναχάσω το 1000αρικο κρίμα ειναι...)

  26. Factorx avatar
    Factorx 07/07/2008 19:54:38

    @αριστερός πολίτης:"είναι δυνατόν αυτές εδώ οι σελίδες να ξεκίνησαν ποτέ από το περιοδικό αντί;
    τι ιεροσυλία είναι αυτή;τα άγια στα σκυλιά;"

    Δηλαδή, αν κατάλαβα καλα΄, όταν θα κάνετε εικόνισμα το Αντι, εμας δεν μας βάλετε;

  27. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 20:38:57

    δεν ειναι λογικο τι μας διδαξε ο Αριστοτελης μας

  28. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/07/2008 20:58:33

    @Anonymous 8:23 pm: κομουνιστής είναι όποιος πιστεύει στην Επανάσταση. Οι άλλοι είναι παπατζήδες κομμουνιστές, ή πράκτορες (= εισπράκτορες). Απάντησε στο ποστ κι άσε τους αφορισμούς. Ξέρεις τι είναι η "Διαλεκτική", ή να σου πούμε;

  29. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/07/2008 00:07:18

    Πού 'σαι, ρε, ανώνυμε; ...Λάκησες;

    Μήπως έχεις εκπομπή στον 902 για στρώματα, παπλώματα, είδη γυμναστικής και πάνες ακράτειας, ή έχει κανένα ...προλεταριακό γουέστερν, που δεν γίνεται να χάσεις; Πάντως, ωραίες γραβάτες φοράνε, παρεμπιπτόντως, οι παρουσιαστές σας, καλλίτερες και από του ...Βαρούχα. Μπορείς, ρε, συ, να μου βρεις μια φωτογραφία κομμουνιστή πριν το 74, με ...γραβάτα;;;

  30. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 08/07/2008 01:32:51

    Σεβαστέ "νήπιε" , δυστυχώς η ευτυχώς κομμουνιστές με γραβάτα ήταν πολλοί. Και καταγράφτηκαν , σε πολλές περιπτώσεις , στην ιστορία σαν άτομα που ήταν πολύ πιο επαναστάτες από εκείνους τους κομμουνιστές που δεν φόραγαν γραβάτα.

    Θα σου θυμίσω τον Λένιν , τoν Νίκο Μπελογιάννη ( στο δικαστήριο )κ.α. Υπήρξαν επίσης επαναστάτες που για να εκπληρώσουν την αποστολή και τα πιστεύω τους στην παρανομία φορούσαν χωρίς ¨αναστολή¨ τη γραβάτα …

    Για πολλούς η γραβάτα και το κοντό περιποιημένο μαλλί συμβόλιζε τη γενικότερη συντηρητική τους στάση στην πολιτική ζωή. Για άλλους συμβόλιζε την κοσμοπολίτικη , αλλά πάντα επαναστατική αντίληψη τους . Δεν δεχόντουσαν ¨αισθητικά επαναστατικά καλούπια¨ σε ότι αφορά το ντύσιμο , τις μουσικές-καλλιτεχνικές ή ακόμα και τις γαστρονομικές προτιμήσεις…

    Δεν υπάρχει ¨επαναστατικός¨ και ¨αστικός¨ πολιτισμός. Ένας είναι ο ανθρώπινος πολιτισμός. Όσοι θέλησαν να αυτοπεριχαρακωθούν και να συμβολιστούν με την εμφάνιση και τις ιδιαίτερες πολιτιστικές-πολιτισμικές προτιμήσεις κατέληξαν στη φαιδρότητα ή πέρασαν , μετά από ένα ορισμένο χρονικό διάστημα , στον κοινωνικό –πολιτικό συντηρητισμό . Διότι δεν αντέχουν πολλοί άνθρωποι στον Ασκητισμό.

    Η ¨συμβολική στάση¨ και εμφάνιση , Η ΑΓΕΛΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ , δεν λέει τίποτα .
    Ο Λόγος , οι ιδέες , η αποφασιστικότητα και το δυνατό αίσθημα για Ελευθερία και Δικαιοσύνη κρίνουν τα πράγματα.


    .

  31. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/07/2008 02:02:48

    Φίλε Νταντόν,

    σημειολογικά αναφέρθηκα στις "γραβάτες" και τα άλλα εκεί στον "902", και πάντα σε σχέση μ' αυτά που είπα πιο πριν. Καλά έκανες, όμως, και το ξεκαθάρισες και η άποψή σου μου είναι πάντα σεβαστή. Είμαι σίγουρος, όμως, πως δεν φοράς γραβάτα εσύ! Κάνω λάθος;