#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Γ. Παπανδρέου διέψευσε την αναδιάρθρωση



Σε ένα απίστευτο μπρα ντε φερ μεταξύ της κυβέρνησης και των αγορών, εξελίσσεται η συνεδρίαση στο Νταβός στην οποία μίλησε σε πάνελ και ο πρωθυπουργός. Παρά το γεγονός ότι υπάρχει ομοβροντία δημοσιευμάτων που λένε ότι καλό είναι να πάει η Ελλάδα, ή ότι θα πάει σίγουρα, σε αναδιάρθρωση χρέους και μάλιστα σύντομα, ο Γ. Παπανδρέου απέρριψε το σενάριο αυτό. Και προφανώς καλά έκανε, αλλιώς σήμερα θα διαλύονταν τα πάντα. Ωστόσο, το θέμα είναι αν η κυβέρνηση ελέγχει τις εξελίξεις κι αν γνωρίζει τι ετοιμάζουν για την οικονομία οι αγορές και η τρόϊκα.

Ο πρωθυπουργός επανέλαβε ότι αναμένει την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής των δανείων που έλαβε η χώρα μας από την Ευρωπαϊκή Ένωση και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο καθώς και τη μείωση των επιτοκίων  με τα οποία συνήφθησαν τα εν λόγω  δάνεια. Εκτίμησε ότι η Ελλάδα μπορεί να επανέλθει στις αγορές κεφαλαίων ακόμη και εντός του 2011 καθώς η εφαρμογή των δρακόντειων μέτρων λιτότητας περιορίζει δραστικά το δημοσιονομικό της έλλειμμα. «Βεβαίως το ζήτημα της αναδιάρθρωσης κυκλοφορεί», είπε ο πρωθυπουργός και συμπλήρωσε:  «Είμαι σε θέση να πω ότι δεν θα χρεοκοπήσουμε. Και λέω επίσης ότι δεν βαδίζουμε προς αναδιάρθρωση.
Ναι, θα έχουμε μια επιμήκυνση των δανείων που λάβαμε από το ΔΝΤ και την Ευρωπαϊκή Ένωση και συζητάμε τους όρους των δανείων. Νομίζω αυτά βρίσκονται σε καλό δρόμο», πρόσθεσε.

Ωστόσο, τραπεζίτες και διάφοροι αναλυτές επέμεναν χθες ότι πάμε σε αναδιάρθρωση, ίσως διότι έχουν στοιχηματίσει την καταστροφή της Ελλάδας.

Χώρες όπως η Ελλάδα και η Ιρλανδία που πρέπει να εξοφλήσουν τεράστια ποσά χρέους, είναι πιθανό να καταγράψουν πολύ χαμηλότερους ρυθμούς ανάπτυξης σε σχέση με άλλες οικονομίες της Ευρωζώνης είπε ο γνωστός Τζόρτζ Σόρος ο οποίος επανέλαβε ότι καλύτερα να πάμε σε αναδιάρθρωση. Το ίδιο είπε και ο επικεφαλής της του ΟΟΣΑ, Α. Γκουρία ενώ από την άλλη υπήρξαν και φωνές διάψευσης του σεναρίου αυτού. Ο Τρισέ και ο Ρεν απέκλεισαν το ενδεχόμενο ενώ και η JPMorgan Chase χαρακτήρισε επικίνδυνη μια αναδιάρθρωση διότι θα κινδύνευαν οι τράπεζες.

Ιδιαίτερη αναφορά θα πρέπει να γίνει στην αναφορά της  Wall Street Journal η οποία προέβλεψε για φέτος μεγάλες κοινωνικές αναταραχές.

“Μετά από μία χρονιά γεμάτη απεργιακές κινητοποιήσεις κατά των μεταρρυθμίσεων και των περικοπών του προϋπολογισμού,  η Ελλάδα βρίσκεται μπροστά σε ακόμα μεγαλύτερες αναταραχές» αναφέρει χαρακτηριστικά το  δημοσίευμα. «Οι προσπάθειες της σοσιαλιστικής κυβέρνησης να απελευθερώσει τα κλειστά επαγγέλματα κινδυνεύει να προκαλέσει νέο κύμα αντιδράσεων από τους οδηγούς ταξί έως τους αρτοποιούς», συνεχίζει.

Το βασικό συμπέρασμα από τον ορυμαγδό των δηλώσεων και των σεναρίων είναι ότι μη Ελλάδα δέχεται ασφυκτικές πιέσεις είτε να πάει σε αναδιάρθρωση άμεσα, είτε στο μέλλον. Στο ενδιάμεσο μπορεί να προκύψουν πολύ σκληρές αποφάσεις για νέα μέτρα – σοκ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/01/2011 09:11:36

    Αν δεν είχε εκλεγεί με παραμύθια, εάν δεν μας δούλευε με 6 μήνες απραξίας, εάν δεν είχε υποθηκεύσει την χώρα, εάν δεν μας είχε χώσει περίεργους πειναλέους, εάν δεν είχε περάσει τον φαύλο νόμο για τις ΑΠΕ, ειλικρινά, θα τον λυπόμουν.

    Αλλά μας τα έκανε όλα αυτά, και η μόνη συναίνεση που θα βρίσκει είναι από τους κοπρίτες.

    • nyfitsa avatar
      nyfitsa @ archaeopteryx 28/01/2011 14:41:04

      poly sostoooossss !!!

  2. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 28/01/2011 09:37:05

    Auto pou mas lei einai oti AUTOS den tha kani anardiarthrosi. Tha afisi tin patata ston epomeno H tha vali ton Papadima na tin kani.

    Einai megali gata politikos o GAP.

  3. φωτεινη avatar
    φωτεινη 28/01/2011 09:40:32

    α,ρε μαλβινα!!!!

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/01/2011 09:52:14

    Λεφτά υπάρχουν.(πούντα?)
    Δεν θα μπούμε στο ΔΝΤ.(μπήκαμε πανηγυρικά)
    Δεν θα πάρουμε άλλα μέτρα.(άλλα 4 δις στον προϋπολογισμο του 2011)
    και τώρα δεν θα γίνει αναδιάθρωση.(εδώ γελάμε και μετά κλαίμε)
    Απέλαση του ΓΑΠ τώρα!!!!!!!!!!!!!!(μαζί με τα μεμέτια)

  5. Νικος avatar
    Νικος 28/01/2011 10:07:35

    Η νεοελληνική δημοκρατία μας και το συνακόλουθο μ' αυτή πολιτικό μας σύστημα μας δίνει το δικαίωμα να επιλέγουμε μεταξύ των ηλιθίων τον λιγότερο ηλίθιο. Και εμείς τι κάνουμε? Επιλέγουμε τον επικεφαλής τους επί της ανόητης κεφαλής μας.

  6. STATHIS avatar
    STATHIS 28/01/2011 10:21:58

    "Γιατί ο Γ. Παπανδρέου διέψευσε την αναδιάρθρωση"
    Ισως να έιναι Η απάντηση :
    Γιατί εάν την αποδεχτεί και τελικά εφαρμοστεί , ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΑ (αν κυβερνά) ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΞΕΝΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ (με βάση τη Δανειακή Σύμβαση που υπέγραψαν) Αφού κάθε κρατική ιδιοκτησία καθώς & πλουτοπαραγωγική πηγή ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΙΚΕΥΜΕΝΕΣ στους ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΙΣΤΩΤΑΣ !!!!!


    *Μιά άποψη.-

  7. ΝΑΥΤΗΣΚαι λέω επίσης ότι δεν βαδίζουμε προς αναδιάρθρωση. avatar
    ΝΑΥΤΗΣΚαι λέω επίσης ότι δεν βαδίζουμε προς αναδιάρθρωση. 28/01/2011 10:25:06

    Λέει το GAP :" Και λέω επίσης ότι δεν βαδίζουμε προς αναδιάρθρωση."
    Και πολύ σωστά το λέει. Δεν βαδίζουμε, ΣΥΡΟΜΕΘΑ...!

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 28/01/2011 10:26:02

    Λέει το GAP :” Και λέω επίσης ότι δεν βαδίζουμε προς αναδιάρθρωση.”
    Και πολύ σωστά το λέει. Δεν βαδίζουμε, ΣΥΡΟΜΕΘΑ…!

  9. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 28/01/2011 11:30:07

    Αξίζει να συζητηθεί η ιδέα να επαναγοράσει η Ελλάδα το χρέος της σε τιμή κατώτερη της ονομαστικής, δήλωσε ο κ. Παπακωνσταντίνου, σύμφωνα με το Reuters. (Το Βημα)

    Πως λέγαμε παλιά την κωλοτούμπα ? κυβίστηση και ανακυβίστηση ?

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/01/2011 15:09:50

    Το πιό εντυπωσιακό στο Νταβός (εκτός από την ομιλία μετά ξίφους του Συρανό Ντέ... Σαρκοζύ), ήταν ο φοβερός "οικονομικό σκυλοκαυγάς" μεταξύ των τέως "φίλων" Άνγκελα Μέρκελ και Γιόζεφ Άκερμαν:
    h**p://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1927598
    Ο Ελβετός κατηγορεί ανοιχτά την παλιά φίλη του ότι εντείνει την αβεβαιότητα στις αγορές με αποτέλεσμα να εκτινάσσεται το κόστος δανεισμού, επειδή αυτή πιέζει τους κατόχους κρατικών ομολόγων (μεταξύ των οποίων και τις γερμανικές τράπεζες,) να επωμιστούν το κόστος των μελλοντικών διασώσεων ευρωπαϊκών κρατών. Τής προσάπτει πιά ανοιχτά, ότι για ψηφοθηρικούς λόγους θέτει σε κίνδυνο την σταθερότητα της Ευρωζώνης (έχει 3 μεγάλες εκλογές σε ομόσπονδα Γερμανικά κράτη μέχρι τον Απρίλιο).
    Θυμάστε από πόσο καιρό σας έχω ενημερώσει για την "κόντρα" αυτή;

  11. Ksenitemenos avatar
    Ksenitemenos 28/01/2011 15:18:41

    Έχω την αίσθηση ότι ο βαθύτερος λόγος που δεν πάμε σε αναδιάρθρωση (κατά τον ΓΑΠ και Προβόπουλο) ενώ είναι σε όλους εμφανές ότι πρέπει να προχωρήσουμε σε αναδιάρθρωση του χρέους, έιναι

    1) ότι θα πρέπει να πληρωθούν τεράστια ποσά σε επενδυτές που αγόρασαν CDS σε βάρος της χρεωκοπίας της Ελλάδας! Αυτά πρέπει να πληρωθούν άπό την Goldman Sachs, JP Morgan, και Deutche Bank! Ενώ λοιπόν οι επενδυτικές αυτές Τράπεζες θυσαυρίζουν πουλώντας ακριβά τα ασφάλιστρα κινδύνου CDS (διατηρώντας μια φημολογία χρεοκοπίας) από την άλλη δεν θέλουν να χρεοκοπήσουμε γιατί θα τους κοστίσει ακριβά!

    2) Ένας άλλος λόγος ίσως είναι ότι ντόπιοι Τραπεζικοί όμιλοι και μεγαλοεπενδυτές έχουν επενδύσει σε Ελληνικά ομόλογα και αρνούνται να χάσουν χρήματα με μια αναδιάρθρωση του Ελληνικού χρέους.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ksenitemenos 28/01/2011 15:44:35

      Είναι τυχαίο ότι ο Ackermann και η Deutche Bank, εκτός από τη ρήξη με την Μέρκελ, έχουν αλλάξει εδώ και 2 - 3 την επενδυτική τους στρατηγική κατά 180 μοίρες ;
      Αντίθετα με πέρισυ τέτοιο καιρό, "ξεφορτώνονται" CD's Ελλάδας, Ιρλανδίας κτλ, καθώς και θέσεις short στα αντίστοιχα κρατικά ομόλογα, και αγοράζουν ομόλογα Ελλάδας, Ιρλανδίας, Πορτογαλίας κτλ.
      Και δεν είναι οι μόνοι. Αντίθετα, ακούγεται ότι κάποιοι "δικοί μας" παίζουν ακόμη "ανάποδα", ποντάρουν στη χρεωκοπία της χώρας τους . Άν σκάσουν ονόματα εταιριών θα γίνει χαμός.

  12. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 28/01/2011 19:13:46

    Θα πρέπει κάποιος απο τους παρατρεχάμενους του Πρωθυπουργού να του θέσει υπόψη ότι οι αρχαίοι Έλληνες έλεγαν " κρείττον το σιγάν"

  13. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 20:12:55

    Επιμήκυνση στα 30 χρόνια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Bravo Yorgo, είσαι ο άνθρωπός τους!!!!!!!!!!!!

    h--p://www.zerohedge.com/article/europe-considering-extending-greek-irish-bailout-loan-duration-3-30-years

  14. Mιχάλης Σ. Βάρδας avatar
    Mιχάλης Σ. Βάρδας 29/01/2011 04:30:25

    Δεν πρόκειται οι πιστωτές μας να μας επιτρέψουν να πάμε σε αναδιάρθρωση
    του δημόσιου χρέους μας. Κάτι τέτοιο θα προκαλούσε την κατάρρευση των
    Αγορών Ομολόγων της Ιρλανδίας, της Πορτογαλίας και , ίσως, της Ισπανίας,
    δηλαδή - πρακτικά - , μεγάλες Γερμανικές και Γαλλικές Τράπεζες θα έχαναν
    εκατοντάδες δισεκατομμύρια ευρώ . Νομίζω ότι ο πρωθυπουργός γνωρίζει τι
    σημαίνει το ενδεχόμενο αυτό , μιλάει (ορθώς) γιά επιμήκυνση του χρέους των
    110 δισ. ευρώ και μείωση του επιτοκίου και κλείνει το μάτι στην Μέρκελ !
    Είναι η πρώτη φορά που η Ελλάδα έχει ισχυρό πλεονέκτημα στην επικείμενη
    διαπραγμάτευση.

    • ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ avatar
      ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ @ Mιχάλης Σ. Βάρδας 29/01/2011 16:46:58

      NAI, ΝΑΙ , ΕΙΣΤΕ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ , ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗΣ : ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ......

  15. thanasis avatar
    thanasis 29/01/2011 17:41:22

    προσγειωθηται η αναδιαρθρωση του χρεους εγινε τωρα πρεπει
    ο jefry σαν master sef να το σερβιρει στον λαο. θα χρειαστη πολυ
    σοδα sprite coca cola για να το χωνεψουμε.