#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2010 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Γ. Παπανδρέου βιάζεται να κλείσει το σκοπιανό;



Ο Πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου συναντήθηκε σήμερα με τον ομόλογό του των Σκοπίων Νίκολα Γκρούεφσκι στις Βρυξέλλες.

Η συνάντηση συμφωνήθηκε να γίνει με κοινή πρωτοβουλία στο πνεύμα της ήδη εγκαθιδρυθείσας πρακτικής των διμερών επαφών σε πρώτο στάδιο. Το περιεχόμενο όμως των συνομιλιών τηρείται μυστικό

Ερωτηθείς σχετικά με την ονομασία «Μακεδονία του Βαρδάρη» που είδε πρόσφατα το φως της δημοσιότητας ο αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών Δ. Δρούτσας δήλωσε μετά τη συνάντηση: «Κάθε πρόταση που πληροί τις προϋποθέσεις που έχουμε θέσει, μπορεί να αποτελέσει βάση συζήτησης».

Ως προς το περιεχόμενο της συνάντησης, ο κ. Δρούτσας σημείωσε πως ο κ. Παπανδρέου επανέλαβε στον κ. Γκρούεφσκι την ελληνική βούληση για λύση του προβλήματος και υπογράμμισε πως «η Ελλάδα υποστηρίζει την αναζήτηση μιας ονομασίας με γεωγραφικό προσδιορισμό που θα προσφέρεται για κάθε χρήση», ενώ παραμένει πιστή στη διαδικασία υπό την αιγίδα του ΟΗΕ.

Απαντώντας σε άλλη ερώτηση, ο κ. Δρούτσας παραδέχθηκε πως «οι δημόσιες δηλώσεις της άλλης πλευράς δεν είναι ενθαρρυντικές», παρατηρώντας ωστόσο πως «για τον λόγο αυτό εξάλλου έχουν μεγάλη σημασία οι απευθείας επαφές».

Όπως εκτίμησε, οι απευθείας επαφές με την πλευρά των Σκοπίων, μόνον οφέλη μπορούν να προσφέρουν, τόσο στη βελτίωση των διμερών σχέσεων, όσο και στην προσπάθεια επίλυσης του προβλήματος του ονόματος, για να συμπληρώσει ότι ο Έλληνας πρωθυπουργός επιδιώκει «όποτε οι δύο ηγέτες βρίσκονται στον ίδιο χώρο να αξιοποιούν την ευκαιρία για μια συνάντηση».



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/06/2010 13:40:28

    Όταν ο ίδιος, για τρίτη φορά δημοσίως, είπε προχθές ότι δεν τον ενδιαφέρει αν δεν επανεκλεγεί, θέλει και ρώτημα γιατί βιάζεται να κλείσει το σκοπιανό;

  2. zonitis avatar
    zonitis 17/06/2010 13:46:15

    Μονος του το ειχε πει για τις πετρες. Διαβαζει και κατι αρθρα που οι σχολιαστες προτρυνουν να μαζευουμε πετρες, οποτε ειπε να τελειωνει την αποστολη και να φευγειπριν ερθει η μπορα με τις κοτρονες

  3. loretta avatar
    loretta 17/06/2010 13:49:36

    γιατι ετσι του ειπαν να κανει οι αμερικανοι...και ο κος YESMAN GIORGOS ...φυσικα προσκυνησε....επονται τα ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ...

    Τι κερδιζω ΦΑΚΤΟΡΑ???

  4. GSV avatar
    GSV 17/06/2010 13:55:08

    Εχετε αναρωτηθει ποτε γιατι οι Αμερικανοι υποστηριζουν τα Σκοπια και καιγονται να επιλυθει το ζητημα?

    Τη γνωριζουμε τη πραγματικη απαντηση αραγε?

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ GSV 17/06/2010 14:00:58

      Εδώ και δεκαπέντε χρόνια το ακούω ότι δήθεν καίγονται, αλλά το μόνο που βλέπω να καίγεται είναι πετρελαιοπηγές της BP.

    • socrates avatar
      socrates @ GSV 17/06/2010 15:46:58

      Ο λόγος είναι γεωστρατηγικός.
      Ψέξε να δείς που είναι η μεγαλύτερη αμερικανική στρατιωτική βάση εκτός Αμερικής.
      Bondsteel.

      • GSV avatar
        GSV @ socrates 17/06/2010 15:48:33

        Ειναι μονο στρατιωτικος? Εξαλλου και στη κρητη διαθετει μεγαλη βαση και στη γερμανια και σχεδον σε ολη την Ευρωπη.

        Μηπως ειναι κατι πιο βαθυ?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ socrates 17/06/2010 15:50:33

        Έπεσες 150 χιλ. έξω, ξέχασες και δύο τελωνεία, το Bondsteel είναι στο Ουρόσεβατς, Κοσσυφοπέδιο.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ socrates 17/06/2010 15:52:07

        Η μεγαλύτερη βάση είναι πάντως στο Ντιέγκο Γκαρσία, Ινδικό Ωκεανό, όξω από μας τους Βαλκάνιους, ευτυχώς.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ socrates 17/06/2010 15:55:56

        Ναί GSV,
        ... είναι κάτι πιό βαθύ που με λερώνει.
        - Γιέ μου πού πας; Μάνα, θα πάω στα καράβια
        Κουφός ο Σάλαχ το κατάστρωμα σαρώνει.
        - Μ' ένα ξυστρι καθάρισέ με απ' τη μοράβια.

        (Νίκος Καββαδίας, Οι 7 νάνοι στο s/s Cyrenia, στο δρόμο για το Diego Garcia)

      • GSV avatar
        GSV @ socrates 17/06/2010 16:00:44

        σε ευχαριστω Sic transit gloria mundi για τη μουσικη σου παρενθεση αλλα πες μου σε τι οφελει η δημιουργεια πολλων μικρων φτωχων κρατων στα Βαλκανια?

        (Δεν νομιζω να εχει κανεις την οφθαλμαπατη οτι το Κοσοβο η τα Σκοπια σε λιγα χρονια θα γινουν οικονομικοι κολλοσοι)

        Μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ socrates 17/06/2010 16:09:13

        Η πρώην Γιουγκοσλαβία ήταν Ομοσπονδιακό Κράτος, όπως και η ΕΣΣΔ, η Γερμανία ή Ισπανία. Τα επιμέρους Ομόσπονδα κράτη έχουν δικαίωμα ανεξαρτοποίησης. Δες τι έγινε και στη ΕΣΣΔ (δες και τους Καταλανούς, πού το σκέφτονται). Το Κοσοβο είναι άλλη περίπτωση, ήταν Αυτόνομη Περιοχή της Σερβίας, όχι Ομόσπονδη Δημοκρατία, και κακώς "ανεξαρτοποιήθηκε", πολύ κακή πρωτοβουλία των ΗΠΑ. Γι αυτό και ως χώρα δεν το αναγνωρίζουμε. Είναι κακό προηγούμενο και για την Κύπρο.

      • GSV avatar
        GSV @ socrates 17/06/2010 16:28:39

        Εαν γεμισεις την ευρωπη με μικρα φτωχα και πολιτκως ασταθη κρατη τι καταφερνεις αγαπητε Sic transit gloria mundi?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ socrates 17/06/2010 16:38:52

        Έ αφού κανείς πιά δεν είναι απολύτως "ανεξάρτητος", με την έννοια του 19ου αιώνα (πλήν Ελβετίας, Νορβηγίας και ...Ισλανδίας, αλλά για πόσο ακόμη). Θα μπούν στην ΕΕ, το πολύ πολύ ν' αποκτήσουμε 2 - 3 κράτη-μέλη ακόμη, πλήν των αναφερθέντων: Καταλωνία, Βασκία και (ακραία έκπληξη, αλλά 1% πιθανό) Βαυαρία.
        Ο πολύς κατακερματισμός έγινε ήδη (ΕΣΣΔ, Τσεχοσλοβακία και Γιουγκοσλαβία). Λυπηρό μεν, αλλά Ομοσπονδίες διαλύθηκαν, άλλη μεγαλύτερη (Συν)Ομοσπονδία συγκροτείται.
        Ο Ευρωπαικός δείκτης είναι πάντως, ως συνήθως μετά το 1789, η Γαλλία: Εκείνη να κυττάμε. Όλα άλλαξαν, μετά τη συμπόρευσή της με τη Γερμανία. Όσο αυτοί οι 2 πάνε μαζί, η Ευρώπη θα είναι δυνατή και ειρηνευμένη. Άν τα χαλάσουν, πάμε όλοι στο διάολο.
        C' est la vie, που λένε και οι Γάλλοι.

      • GSV avatar
        GSV @ socrates 17/06/2010 16:52:39

        συμφωνω Sic transit gloria mundi σε ολα αυτα που λες αλλα ξεχνας ενα πραγμα.

        Το καθε νεοσυστατο κρατος της Ευρωπης για να επιβιωσει ως κρατος πρεπει να ενταχθει σε διεθνεις οργανισμους. Στο ΝΑΤΟ για να εξασφαλισει την εδαφικη του ακεραιοτητα και στην ΕΕ για να επιβιωσει οικονομικως.

        Ας μεινουμε στην ΕΕ. Ποσα κρατη ειναι οι οικονομικοι τροφοδοτες της ΕΕ και ποσα κρατη ειναι οι αποδεκτες? Σαφως και γνωριζεις οτι η πλαστιγγα γερνει υπερ των δανειοληπτων.

        Η ΕΕ δημιουργηθηκε για να δει στα ματια τον Αμερικανικο κολλοσο. Και εκαναν ενα λαθος που εξοργισε την Αμερικη. Την ευρεια ενταξη 10 νεων κρατων με σκοπο να αποκτηθει πληρης ελεγχος της Ευρωπης στα πλαισια του Γεωγραφικου προσδιορισμου της.

        Με την οικονομικη κριση απλα απεδειξαν οτι αυτο το εγχειρημα ηταν λαθος αφου υπαρχουν τεραστιες οικονομικες ανιστοτητες αναμεσα στα κρατη μελη. Με αποτελεσμα το ευρω να ειναι το νομισμα με τις μεγαλυτερες απωλειες παγκοσμιως.

        Με λιγα λογια αυτη η καρατομιση των Βαλκανιων (μιας και ειναι η μοναδικη περιοχη που εχει απομεινει στην ευρωπη που παρουσιαζει μεγαλη οικονομικη και πολιτικη ανισορροπεια) εναν σκοπο εχει και μονο τη κατεδαφιση αυτου που λεμε Ευρωπαικη ολοκληρωση.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ socrates 17/06/2010 17:06:51

        Βουλγαρία (πρώτη και καλύτερη), Ρουμανία, Σερβία, Κροατία (άν δεν κάνω λάθος), Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σλοβενία, Αλβανία, είναι ήδη μέλη του ΝΑΤΟ. FYROM de facto (de jure άν τα βρούμε μαζί τους στην ονομασία). Δεεν υπάρχει καμμία αστάθεια στα Βαλκάνια ως προς την εθνική κυριαρχία. Οι μόνες εκκρεμότητες είναι το καθεστώς του Κοσόβου (είπαμε) και η επιθετικότητα της Τουρκίας εναντίον μας.
        Οικονομικά όμως, άν και η (μικρή τελικά) πτώση του Ευρώ ωφέλιμη είναι για τις εξαγωγές-τουρισμό μας, είναι άλλη ιστορία. Τηλεγραφικά πάντως, πιό πολύ κίνδυνο βλέπω από την Ισπανία (τραπεζικά). Οι λοιπές Βαλκανικές χώρες, εκτός από το δικό μας σοβαρό επεισόδιο, και την Ρουμανία που έχει σχετικά προβλήματα, είναι δημοσιοικοικονομικά υγιείς, χωρίς φούσκες και με διατηρήσιμα μεγέθη.

  5. greenhorses avatar
    greenhorses 17/06/2010 14:12:16

    Απλό είναι πριν πέσει η κυβέρνηση θέλει να κλείσει όλα τα θέματα, τυχαία και τα χαμόγελα στο USΑ στο κάτοχο υπηκοότητας; Δεν νομίζω.

  6. Misha avatar
    Misha 17/06/2010 14:13:02

    Eπανέρχεται και ο Ρόντος λένε στο ΥΠΕΞ.
    Αφού έσωσε τη Γεωργία και τον Σαακασβίλι ήρθε να μάς βάλει κι εμάς ξανά στον ορθό δρόμο.

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 14:16:14

    Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως

    Το προς εφαρμογή Σχέδιο είναι

    ΛΑΘΡΟΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ (Δημογραφική αλλοίωση)
    ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ (Διοικητική αλλοίωση παρακαταθήκη για το μέλλον)
    ΔΝΤ (Οικονομική υποδούλωση - Εργαλείο υποταγής)
    ΣΚΟΠΙΑΝΟ
    ΣΥΝΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΑΓΑΙΟΥ
    ΚΥΠΡΙΑΚΟ

    Οι Αμερικανοί βιάζονται γιατί μάλλον φοβούνται μήπως πέσει το παιδί.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 14:23:20

      Το "παντί" είναι τελικά με τους Αμερικανούς ή τους Γκαλλο-Γκερμανούς; Γιατί κάτι Αμερικανάκια διαδίδουν ότι ακούει μόνον τον Τρισέ και τον Όλι Ρέν!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 14:27:42

      Το παιντί, σαν καλό που είναι, ακούει μόνο τη μάμα του.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 14:53:33

      γιατί φοβούνται, έρχεται το κορίτσι-εφεδρεία

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 15:59:16

      Είναι όλοι παιδιά τους. Ούτε ο Οσάμα δεν έχει τόσα πολλά, φαντάσου τι χαρέμι διαθέτουν.

    • man8os avatar
      man8os @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 16:34:39

      Μη ξεχναμε ον Καρατζα

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 19:32:23

      Σωστότατος! Αυτά συναποτελούν το προς εφαρμογή Σχέδιο! Να μην ξεχνιέται όμως και η Θράκη! Στα πολύ σοβαρά ζητήματα που έχει αναλάβει να "διεκπεραιώσει" τάχιστα ο ΓΑΠ, θαρρώ πως το ΘΡΑΚΙΚΟ αποτελεί την αιχμή του δόρατος! Τσάμπα εργάζεται η κα Δραγώνα με τη γνωστή επιστημονική της ομάδα, για τον εκτουρκισμό της;
      Ο ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ θα λειτουργήσει ως σημαντικός αρωγός στην προσπάθειά τους!

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 21:55:27

      Ακριβώς!

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 17/06/2010 15:18:11

    Διοτι δεν του δινουν αλλη προθεσμια τα αφεντικα του.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/06/2010 16:25:26

    Πήξαμε στους φιλοσκοπιανούληδες...

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 17/06/2010 16:31:22

    Πρώτον. Η "Δημοκρατία της Μακεδονίας" είναι δημιούργημα του Τίτο και του Ζαχαριάδη αρχικά. Ήταν κανονική ομόσπονδη δημοκρατία μέσα στη Γιουγκοσλαβία. Το να ψάχνουμε την Ιστορία και να προσπαθούμε να δούμε γιατί οι ΗΠΑ θέλουν πολυδιασπασμένα Βαλκάνια θα πρέπει να ψάξουμε στη δική μας ιστορία. Πως ελέγχεται μια τόσο στρτηγική περιοχή όπως η δική μας;
    Η συνταγή παλιά και δοκιμασμένη. Διαίρει και βασίλευε! Από το Βυζάντιο μέχρι και σήμερα. Σήμερα η δημοκρατία της (ψευδο)μακεδονίας. Αύριο η τουρκική δημοκρατία της δυτικής Θράκης. Παραπέρα ένα κράτος των Ρομ στη Ρουμανία και σίγουρα πιο δίπλα μια τουρκική δημοκρατία του Μπουργκάς. Ενώ η Κρητική Πολιτεία που θα όλοκληρώσει το παζλ θα δώσει μόνιμο ρόλο διαμεσολαβητή στις ΗΠΑ που θα γίνουν πλέον ο μόνιμος ιδιοκτήτης της περιοχής!

  11. Dimi avatar
    Dimi 17/06/2010 17:07:03

    Απαιτούμε από τον υπουργο εξωτερικών, να προσφύγει άμεσα στα Ηνωμένα Εθνη γιά τη ΔΙΟΡΘΩΣΗ του Ψευδεπίγραφου «fake name Macedonia» - το FYROM, ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ! – και του ΚΩΔΙΚΟΥ ΧΩΡΑΣ «ΜΚ» του κρατιδίου των Σκοπίων.

    «The 2-letter codes shown below are supplied by the ISO (International Organization for Standardization). It bases its list of country names and abbreviations on the LIST of NAMES PUBLISHED by the UNITED NATIONS.
    The UN also uses uses 3-letter codes, and numerical codes to identify nations, and those are shown below.»

    http://www.worldatlas.com/aatlas/ctycodes.htm

    Οσοι Ελληνες έχουν εμπορικές σχέσεις με τα Σκόπια, ήρθε η ώρα να αναλάβουν επί τέλους, τις ευθύνες τους. Είναι ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ν’αποδεχόνται σιωπηρά, τη δόλια παραχάραξη της 5000χρονης Ελληνικής Ιστορίας μας και του Μεγάλου Αλεξάνδρου, από τη «Μonkey-Donia».

    Αυτή είναι η επιστολή/ντοκουμέντο της 18ης Μαϊου 2009, υπογεγραμμένη από 200 Ελληνες Ακαδημαϊκούς και Λογίους Κλασσικής Ιστορίας - 364 έχουν προσυπογράψει μέχρι σήμερα - προς τον Βarak Obama, με την οποία του ζητούν να μαζέψει τα αμάζευτα μέχρι σήμερα «ιστορικά μπάζα» που άφησε ο προκάτοχός του, και οι παραχαράκτες της Ελληνικής ιστορίας και του Μεγάλου Αλεξάνδρου, Σκόπια.

    http://macedonia-evidence.org/obama-letter.html

    EΛΛΗΝΩΝ ΑΦΥΠΝΗΣΙΣ:
    Jeffrey Mineiko is the name of the game.
    ή, πέφτει αυτός, ή χάνεται η Ελλάδα
    ή, Τώρα, ή, Ποτέ!

  12. Κικη avatar
    Κικη 17/06/2010 17:43:32

    βιαζετε γιατι ισως καταλαβε οτι οπου ναναι θα ξεκουμπηστει,και θελει να κλεισει τα θεματα τα εθνικα κατ εμας,τα πατριωτικα τα δικα του,δηλαδη των αμερικανων,και ναναι ενταξει με τις εντολες που εχει παρει.Το ιδιο και η Διαμαντοπουλου που εχει ηδη εκχωρησει την Θρακη στους τουρκους.Πολυ ωραιο το κομματι του Σταθη στην Ελευθεροτυπια σημερα γιαυτο το θεμα.Αντε να φευγει να δουμε τι θα κανουμε οι υπολοιποι.Να μην ξεχασει να παρει και τον γελοιο Λοβερδο μαζι ,γιατι αυτος αν μεινει θα φαει ξυλο οπου τον βρουμε.

  13. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 17/06/2010 19:35:31

    Αυτό το κόλλημα με τους Σκοπιανούς είναι ο μεγαλύτερος παραλογισμός της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής στη μεταπολιτευτική περίοδο! Η κυβέρνηση Μητσοτάκη, ίσως για αντιπερισπασμό από την άσχημη κατάσταση της οικονομίας τότε, το ανήγαγε σε εθνικό θέμα. Ο σημερινός πρόεδρος της ΝΔ υπερθεμάτισε σε "πατριωτισμό" με αποτέλεσμα να ρίξει το Μητσοτάκη. Και όλα αυτά για ένα κράτος της πλάκας!
    Με το Γιωργάκη διαφωνώ στα περισσότερα θέματα, όμως θα τον παραδεχτώ αν κλείσει το θέμα των Σκοπίων. Δεν πάνε να λέγονται όπως θέλουν!

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ Σχολιαστής 17/06/2010 21:53:36

      Ε, όχι δα! Δεν είναι έτσι! Προφανώς δεν είσαι απ' τη Μακεδονία. Ούτε εγώ βέβαια αλλά εμένα μ'ενοχλεί!

      Το ότι είναι "κράτος της πλάκας" δεν τους σταματά απ' το να εκδίδουν χάρτες που περιλαμβάνουν ελληνική επικράτεια, να διασπείρουν ψέματα σχετικά με την καταγωγή των Μακεδόνων, να κατασκευάζουν έθνος και ιστορία στις πλάτες μας και να μιλάνε για ανύπαρκτες μειονότητες. Δεν πιστεύω φυσικά ότι απειλούμαστε από ένα κρατίδιο που λόγω των εθνοτικών αντιφάσεων που κουβαλά απ' την ίδρυση του, εκτιμώ ότι δεν έχει παραπάνω από 5 χρόνια ζωής, ιδιαίτερα μετά τα γεγονότα του Κοσόβου. Αλλά ένα σοβαρό κράτος (που δεν είμαστε) οφείλει να υπερασπίζεται τα αυτονόητα, τα δίκαια του!

      Τώρα όσο για τις διαπραγματευτικές ικανότητες του Γιωργάκη τα γεγονότα έχουν μιλήσει από μόνα τους!Καινούργιος δεν είναι! 10 υπουργός εξωτερικών ήταν! Το όνομα "Μακεδονία του Βαρδάρη" αφήνει κενά! Μην ξεχνάς πως ο Βαρδάρης εκβάλλει στο Αιγαίο... στην "Μακεδονία του Αιγαίου" όπως λένε οι Σκοπιανοί. Στο ένα από τα δυο κομμάτια της "πατρίδας" τους που είναι σκλαβωμένα μαζί με την "Μακεδονία του Πιρίν" που ανήκει στη Βουλγαρία (η Σκοπιανική προπαγάνδα τα λέει αυτά φυσικά). Και οι κάτοικοί του πως θα λέγονται; Μακεδόνες του Βαρδάρη; Η γλώσσα τους;;; Αυτά τα υπολογίζει ο Γιωργάκης ή διαπραγματεύεται όπως η Ντόρα κάποτε που συζητούσε...μόνο για το όνομα;
      Το θέατρο του παραλόγου σ'αυτή τη χώρα, μια ζωή!

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 17/06/2010 22:09:11

    Σχολιαστή, τι είσαι; χρήσιμος ηλίθιος και αυτομαστιγουμενος Ελληνας; Νομιζεις οτι τα "θεματα" τα εθνικα ειναι ζητηματα που τα κλεινει κανεις οπως-οπως; και μαλιστα επιδοτωντας τον σκοπιανικο εθνικισμο; δλδ, ο εθνικισμος τους ειναι αποδεκτος; εχεις συμφεροντα που θα "κλεισουν" και αυτα; μπορεις τελικα να μας εξηγησεις γιατι τοση ελλειψη αυτοπεπιθεσης και εθνικης αξιοπρεπειας;

  15. Νίκος avatar
    Νίκος 17/06/2010 22:12:51

    "Δεν πάνε να λέγονται όπως θέλουν!"

    Σχολιαστη, μονο τα σκουληκια δεν ενδιαφερονται για το πως λεγονται, ειτε τα ιδια ειτε τα αλλα ζωα. Εμεις, σαν ανθρωποι με ιστορια και παραδοση εχουμε και ονομα και δεν θα το δωρησουμε σε ψευτοεθνικιστες του κερατα σαν τον ΓΚΑΠ ετυχε να πρωθυπουργοποιηθουν ή επειδη μερικοι σαν και σενα διαφωνουν.

  16. BlueSky avatar
    BlueSky 17/06/2010 22:56:01

    Αρχίστε να μαζεύετε πέτρες, ντομάτες και σκατά για τους προδότες.......
    ΕΠΙΣΗΜΑΊΝΩ ότι η πατρίδα του πρωθυπουργεύοντος έχει ήδη κάνει επένδυση στα σκόπια περί τα 150 δις δολάρια. Λέτε τα αμερικανάκια να το αφήσουν έτσι. Άλλωστε επέλεξαν τον πλέον κατάλληλο για να τους τελειώσει τη δουλεία.
    Όταν τελειώσει και το ξεπούλημα των πετρελαίων τότε θα φύγει........
    Ένα παζλ το οποίο μεταμορφώνεται σε ντόμινο. Ποιός είναι ο Δούρειος ίππος των αμερικάνων στην ευρωπαική ένωση;; Σίγουρα όχι η Αγγλία! Είναι δύσκολο να το σκεφτεί κανείς! Να δείτε που όλες οι σοσιαλιστικές χώρες της ΕΕ θα πάρουν δάνεια από το ΔΝΤ...............

  17. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 18/06/2010 00:53:31

    Πρίν δύο χρόνια κάποιοι έκαψαν την Αθήνα γιατί ένας πληρωμένος δολοφόνος δολοφόνησε ένα παιδί. Σήμερα η Ελλάδα παραδόθηκε στη Λέσχη Μπίλντεμπεργκ και δεν έσπασε ούτε... πιάτο!! Τώρα είναι η ευκαιρία για τον Τζέφρυ και την παρέα του! Τώρα θα καταφέρουν και το τελευταίο χτύπημα! Απλά φοβάμαι πως όταν συνέλθουμε από το χτύπημα, θα είναι αργά!

  18. anonymos avatar
    anonymos 18/06/2010 17:05:32

    Εύκολο. Πόσο θάναι ακόμα. Θα αναγνωρίσει και το Κόσοβο.