06/06/2011 11:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Γιώργος μας δεσμεύει μέχρι το 2014;

Συνταγματικά, το απώτατο χρονικό σημείο της θητείας του κ. Παπανδρέου είναι ο Οκτώβριος του 2013.

Επομένως, δεν αντιλαμβάνομαι, γιατί με το νέο μνημόνιο  δεσμεύει τη χώρα μέχρι το 2014;

Υποτίθεται, σύμφωνα  με τις τελευταίες εκτιμήσεις του κ. Παπακωνσταντίνου, ότι η Ελλάδα θα μπορέσει να βγει στις αγορές το 2012.  Συνεπώς, για ποιο λόγο πρέπει να είμαστε δεμένοι χειροπόδαρα από την τρόικα μέχρι το 2014;

Κάτι άλλο συμβαίνει: ή δεν θα βγούμε στις αγορές το 2012 (και αυτό συνιστά μια πρωτοφανή ομολογία αποτυχίας της πολιτικής του μνημονίου) ή κάποιοι  επιθυμούν να παραμείνουμε υποτελείς στην τρόικα για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Ο πρωθυπουργός πρέπει να εξηγήσει στον ελληνικό λαό: η πρόταση για επέκταση των δεσμεύσεων του νέου μνημονίου μέχρι το 2014 είναι δική του, ή  των δανειστών μας;

Αν είναι δική του, ο  κ. Παπανδρέου δεν διαθέτει τη πολιτική  νομιμοποίηση να  δεσμεύει, εκ των προτέρων, και την επόμενη κυβέρνηση.  Πολύ δε περισσότερο όταν η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού διαφωνεί με την πολιτική που ακολουθεί.

Κατανοώ την αγωνία του κ. Παπανδρέου να μη σκάσει στα χέρια του η πτώχευση της χώρας. Προφανώς είναι το μόνο που τον ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή. Όμως, το προσωπικό πρόβλημα δεν πρέπει να γίνει και πρόβλημα της χώρας.

Αν η πρόταση είναι της τρόϊκας, αυτό συνιστά μια πρωτοφανή έλλειψη εμπιστοσύνης προς τον κ. Παπανδρέου και την κυβέρνησή του να διαχειριστούν αποτελεσματικά τα πράγματα της χώρας. Δεύτερον, πρόκειται για μια προκλητική παρέμβαση στα εσωτερικά μας.

Οτιδήποτε και να συμβαίνει, από τη στιγμή που ο κ. Παπανδρέου κυβερνά με ένα πρόγραμμα που ουδέποτε έτυχε της επιδοκιμασίας του ελληνικού λαού, στοιχειώδης δημοκρατική αρχή επιβάλλει για το νέο μνημόνιο (όταν μάλιστα αυτό υπερβαίνει τη θητεία του)  να εκφραστεί ο ελληνικός λαός. Αυτό σημαίνει εκλογές.

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nick avatar
    nick 06/06/2011 11:17:00

    Αυτό θα πρέπει να το τονίσει και ο Σαμαράς.
    Δε μπορεί να δεσμεύεται η επόμενη κυβέρνηση, από όσα τραγικά συμφωνεί η προηγούμενη.

  2. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 06/06/2011 11:27:17

    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΟΜΗΡΙΑ.ΟΤΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 11:35:35

    Κωστα,

    1. δινει αερα 1 χρονο στο μηχανισμο EFSF ( 2013 ) και βολευει τους Δανειστες !!
    1.1. Στο EFSF θα μπουμε, αλλα εαν δεν μας στηριξουν για 30 χρονια δε θα εχουθμε τυχη ουτε εμεις ουτε ο μηχανισμος! ολα ειναι σε λαθος δρομο με λαθος παραδοχες.
    2. στις αγορες δεν βγαινουμε, εκτος εαν το κανουμε οπως εχω γραψει !
    3. οτι πουν οι δανειστες! αυτοι φτιαχουν το προγραμμα !

    Οταν ζητας την ψηφο ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ των Βουλευτων σου, εισαι γκραντε ΓΥΨΑΔΟΡΟΣ !! αυτα δεν συμβαινουν πουθενα !!! Εκβιασμοι, πιεση, τυπου Δαμανακη.. κλπ κλπ .. και ο λογαριασμος ερχεται φουσκωμενος !!

    Αντωνη Σαμαρα, ηρθε η ωρα να βγεις μπροστα με νεες ιδεες. Να δωσεις λυσεις, απλες και δικαιες. Εχεις μεγαλη ευθυνη ΕΣΥ !! να ξυπνησεις το Λαο απο το ληθαργο των ΜΜΕ. Εσυ ησουν στο ψυγειο 10 χρονια ! Εσυ ξερεις απο περιθωριοποιηση. Εσυ ξερεις απο γαγγραινες.... Εσυ εμαθες να κανεις υπομονη!
    Εσυ εχεις Θεσεις για το συμφερον της Παρτιδας.

    Ο Ελληνικος Λαος ειναι στην απεξω..! ολοι αποφασιζουν γι αυτον και οι ΠΑΣΟΚΟΙ δεν εχουν τπτ αλλο στο μυαλο τους απο το να μεινουν γατζωμενοι στην Εξουσια με καθε Θυσια ( οχι δικη τους ! )

    Αντωνη Σαμαρα, ο αγωνας κατα της υπογραφης της ΝΕΑΣ ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ΙΙ, σε "αντικατασταση" της παλειας (110) ειναι ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΝΙ !! οχι για συνθημα στο Συνταγμα, ΑΛΛΑ διοτι θα ματωσουμε για 5 γενιες !

    Αυτα...... ποιο 2014 και ποιο 2114...! Οι μονοι που στηριζουν το ΓΑΠ-ΝΧ ειναι οι Τραπεζιτες μας.... εμεις με ποιους ειμαστε??

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 13:28:21

      Σωστά αυτά.
      Ομως, κατά τη γνώμη μου θέλουν να θέσουν και το πλαίσιο των πολιτικών εξελίξεων.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 06/06/2011 13:29:28

        ο μισος Ιουνιος μας εμεινε...

        ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 11:52:16

    Για να καταλαβουν ολοι οι φιλοι το παιχνιδι των ΜΜΕ...
    Α.
    " δεν γνωριζουμε εαν εφταιγε το Μνημονιο για την κριση, διοτι ΠΟΤΕ δεν εφαρμοστηκε !!! ειχε αδυναμια η κυβερνηση στην εφαρμογη του ! " χαχαχαχαααα
    Β.
    "Εδώ δεν εφαρμόστηκε το Μνημόνιο Ι είναι δυνατόν να εφαρμοστεί το Μνημόνιο ΙΙ ??"

    ΕΦΑΡΜΟΓΗ και όχι ΑΠΟΤΥΧΙΑ !...

    Το Μνημονιο ΙΙ το περνουν αερα πατερα, τυπου " και να υπογραφει σιγα μην εφαρμοστει!!" ΔΛΔ υπογραψτε δεν τρεχει τιποτε !!

    Αυτο το συνθημα εαν στο πιπιλανε ολη μερα, καποια στιγμη ξεχνας οτι σου εχουν παρει το σωβρακο, εοχυν υπογραψει ΠΑΡΑΝΟΜΑ, σε εχουν Δανεισει οι Τοκογλυφοι μεσω ΠΑΣΟΚ και οσες "θυσιες" σου πουλανε οτι κανεις για το καλο ολων, ειναι απλα ΜΑΣΤΙΓΙΟ σε ανοιχτη πληγη !

    Το Μνημονιο ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΧΕΙ διοτι ως συνταγη ειναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΟΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΕ !! Ι καναμε εμεις την εξαιρεση, με το ΓΑΠ-ΝΧ και το ΠΑΠΑΚι πανω??? καμια τυχη !! μονο η Τυχη των Δανειστων !

    ΛΑΕ ΞΥΠΝΑ... ΑΝΤΙΣΤΑΣΟΥ στα ΜΜΕ... μουτζωνε τους παπαγαλους, οι οποιοι σε θεωρουν ηλιθιο !!!

    Εκει στη ΝΔ, να ξυπνησουν!! ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟ-ΚΟλάν σε ΔΑΝΕΙΖΟΜΕΝΟ ???

    ΠΠ

    • sxolioblog avatar
      sxolioblog @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 14:07:49

      Πορτα πορτα φιλε μου μ αρεσουν γενικα τα σχολια σου.

      Θα μου επιτρεψεις να πω ομως οτι οταν λεμε οτι το μνημονιο εχει αποτυχει ειναι σαν να λεμε οτι φτιαχτηκε για να επιτυχει.

      Για ποιον ?
      Το μνημονιο δεν φτιακτηκε για να αποτρεψει την χρεωκοπια, ουτε για να βοηθησει τη χωρα να βγει απο την οποια κριση.

      Φτιαχτηκε για να κερδισουν χρονο οι ξενες κυρια και δευτερον οι ντοπιες τραπεζες και να μεταφερουν τα ρισκα τους στους ευρωπαιους φορολογουμενους παιρνοντας ταυτοχρονα τους τοκους τους απο τις περικοπες των ελληνων μισθωτων και συνταξιουχων.

      Το μνημονιο δυστυχως μεχρι τωρα πετυχε και πετυχαινει. Αλλα για αυτους για τους οποιους εγινε.

      Το να λεμε μονο οτι απετυχε, χωρις να λεμε για ποιους ελληνες και ξενους πετυχε, ειναι να εξακολουθουμε να καλυπτουμε τους ΓΑΠ οτι δηθεν αφελεις, αχρηστοι, ΠΑΣΟΚΟΙ κλπ.

      Δεν ειναι σωστη διατυπωση, ουτε αφελεις ειναι ουτε αχρηστοι και ξερουν παρα πολυ καλα για ποιους δουλευουν και τι εχουν υποσχεθει και σε ποιους.
      Φιλικα

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sxolioblog 06/06/2011 14:20:34

        sxolioblog φιλε,

        δεν διαφωνω σε κατι !! τα εχουμε 1000αναλυσει! απλα δεν εκανα παραπομπες διοτι εμενω στο γεγονος οτι τα παπαγαλακια-ΜΜΕ πετανε τη μπαλλα στην κερδιδα, κατα το δοκουν, με ειδικη αποστολη οτι περιγραφω !

        ΦΥΣΙΚΑ και δεν εχουν ασχοληθει με το ζητημα " για ποιον "δουλευει" το καθε Μνημονιο" εκει καιει.... Δανειστες. Τραπεζες και τσουζουν τα μικροφωνα !!

        ΠΠ

        • sxolioblog avatar
          sxolioblog @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 14:34:36

          Εχεις δικιο απλα μου την δινει να βγαινουν λαδι λογω δηθεν αφελειας. Ουτε πρωτοετης δεν ειναι τοσο αφελης εκτος αν ειναι εντεταλμενη δουλεια ...

          Για αυτο εξαλλου ενα θεμα που πρεπει να ομολογησουμε ειναι οτι χωρις καποιας μορφης αναδιαταξη, αναδιαρθρωση δεν την βγαζουμε.

          Το προφανες ειναι οτι η δουλοπρεπεια που εδειξε το ΠΑΣΟΚ δεν επιτρεπει να σκεφτομαστε οτι μπορει να παιξει ρολο σε μια τετοια αναδιαταξη. Αρα οσο πιο πολυ περιοριστει ο ρολος του μετα τις εκλογες τοσο το καλυτερο.

          Το αλλο ειναι οτι - και μπορεις να το εξηγησεις καλυτερα απο μενα - ο σαμαρας θα πρεπει να υπολογισει ενα ποσοστο του ΑΕΠ που θα εξυπηρετησει το χρεος. Ενα ποσοστο βιωσιμο, οχι τα κατεβαζουμε και πουλαμε οτι βρουμε τζαμπα και κλαει και ο αρχαιοπτερυγας την ΔΕΗ του.

          Δεν νοειται χωρα να αφιερωνει διψηφιο ποσοστο του ΑΕΠ σε εξυπηρετηση χρεους. Αυτο ειναι το θεμα.

          Και να συνεχιζει να δανειζεται...

          Οποιαδηποτε σοβαρη συζητηση για την εξοδο απο τη κριση εχει κατα τη γνωμη μου δυο σκελη. Ενα πολιτικο : να φυγει το ΠΑΣΟΚ η να περιοριστει εντελως ο ρολος του αν παμε σε κυβερνησεις συνεργασιας. Kαι ενα οικονομικο : να δουμε τι ποσοστο του ΑΕΠ η Ελλαδα μπορει να αφιερωσει στην εξυπηρετηση του χρεους χωρις να εξαθλιωσει τους ελληνες και να βαθυνει και διαιωνισει την υφεση της.


          καλη σας μερα

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sxolioblog 06/06/2011 14:46:37

            δεν παλευεται ο Δανειστης με ποσοστα !
            ο Δανειστης παλαυεται ΜΟΝΟ οταν τον κοιτας στα ματι και ξερει οτι ξερεις οτι ξερει!
            Να ΑΠΑΙΤΕΙΣ και να διαπραγματαυεσαι !

            Figures often beguile me, particularly when I have the arranging of them myself; in which case the remark attributed to Disraeli would often apply with justice and force: "There are three kinds of lies: lies, damned lies and statistics."
            - Mark Twain

            ΠΠ

          • sxolioblog avatar
            sxolioblog @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 15:02:37

            ρε ΠΠ δεν ειπα για το δανειστη για μας ειπα :) σ αυτο που λεw συμφωνω για αυτο κρεμομαστε παντα σ αυτον που θα διαπραγματευτει .

            And ok about statistics but ...

  5. sxolioblog avatar
    sxolioblog 06/06/2011 11:52:41

    Οι αποφάσεις παίρνονται αλλού, το μνημόνιο σώζει τις τράπεζες και όχι τη χώρα. Όταν οι τράπεζες θα έχουν ξεφορτωθεί το ελληνικό χρέος θα μας πτωχεύσουν. Μέχρι τότε θα πληρώνουμε τα δάνεια που έδωσαν στους πολιτικούς. Τράπεζες και ΜΜΕ είναι τα αφεντικά τους. Και να φύγουν οι πολιτικοί θα βρουν καινούργιους . Οι αγανακτισμένοι πρέπει να βρουν τρόπο ν’ αμφισβητήσουν την κυριαρχία των τραπεζών σ’ όλη την Ευρώπη. Αλλιώς μια από τα ίδια. Στην ψήφιση του νέου μνημονίου να μπλοκαριστεί η βουλή από το πρωί. Και να δούμε αν ο Πεταλωτής θα στείλει τα ματ. Αν ματαιωθεί ειρηνικά η ψήφιση του νέου μνημονίου η Ευρώπη θα βουίξει και κάτι θα καταλάβουν..

    Το θεμα ειναι ποιος μπορει να κανει αυτην την προταση στις συνελευσεις ?

    • Theo avatar
      Theo @ sxolioblog 06/06/2011 19:31:48

      δεν χρειαζεται καν προταση. Θα το κανουν οι εκατονταδες χιλιαδες λαου που θα κατακλυσουν το Συνταγμα. Θα τους πνιξουν!!!!!
      Αλλα δεν νομιζω. Θα βρεθουν βουλευτες του Πασοκ που σεβονται τον εαυτο τους και δεν θα το ψηφισουν (νομιζω οτι υπαρχουν καποιοι).

  6. Άγνωστος Μ. avatar
    Άγνωστος Μ. 06/06/2011 12:14:57

    "Γιατί ο Γιώργος μας δεσμεύει μέχρι το 2014;"

    Διότι μέχρι στιγμής αυτός και το συνάφι του μπορούν ....

  7. asxetos avatar
    asxetos 06/06/2011 12:31:25

    Η ερώτηση είναι ανευ αντικειμένου ,η κυβέρνηση ΓΑΠ είναι η κυβέρνηση της πολλαπλής κολοτούμπας.
    Απο το υπάρχουν τα λεφτά και το κυβερνάω ΜΙΑ χώρα διαφθοράς ,μεχρι τα πρώτα μέτρα που ο Υπουργός Οικονομικών έλεγε τι είναι αρκετά και εαν χρειαστούν νέα αυτός θα παραιτηθεί και φθάνοντας στην ΣΤΗΝ ΚΑΤΆΛΥΣΗ ΤΩΝ ΠΆΝΤΩΝ ΠΟΥ ΤΩΡΑ γινεται ,ο ΓΑΠ και οι σύμβουλοι του θα έχουν γυρίσει την χώρα πίσω 20 χρόνια μέχρι το 2014 και πλέον ο λαός εξαθλιωμένος δεν θα μπορεί να αντιδράσει και μοιρολατρικά θα δέχεται την υποδούλωση της χώρας μας στο ξένο κεφάλαιο και τα ξένα συμφέροντα. Η ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΟΙΜΩΜΑΣΤΕ

  8. Aggelos avatar
    Aggelos 06/06/2011 12:55:36

    "Και να δούμε αν ο Πεταλωτής θα στείλει τα ματ."
    τα ματ νεα παιδια ειναι,,δεν προκειται να πειραξουν τη μανα και τον πατερα τους οταν διαδηλωνει..

    αυτο φοβουνται οι κυβερνητικοι,,μην κανουν πισω τα Ματ..

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Aggelos 06/06/2011 15:08:40

      Φίλε Αγγελε τα ματ δεν θα κάνουν πίσω γιατί κάποια στιγμή οταν το πράγμα ζορίσει,και μην κοιτάς τώρα που το παίζουν παραλία και καλά τι ειρηνικό που είναι το κίνημα,όταν κάποια στιγμή ο κόσμος αγριέψει κι άλλο,το σύστημα δεν θα κάτσει με σταυρωμένα χέρια,έχει προβοκάτορες και τους γνωστούς αγανακτισμένους με τις κουκούλες και τα σακίδια πλάτης που έρχονται από ΓΑΔΑ μεριά και όχι μόνο και τότε να δούμε τι έχει να γίνει.Οι άνθρωποι μιλάμε είναι αδίστακτοι και δεν θα χάσουν έτσι εύκολα την εξουσία γιατί και εκλογές να γίνουν και να χάσουν,ο κόσμος πλέον δεν τους ξεχνά και η μούτζα πολύ γρήγορα θα γίνει γροθιά.Και γι αυτό μερικοί το παίζουν και αντάρτες....

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 13:48:17

    ΕΛΛΑΣ
    Total Government Gross Debt (% of GDP) for Greece, in other Years
    Year %
    Total Government Gross Debt (% of GDP) for Greece in year 2016 145.469
    Total Government Gross Debt (% of GDP) for Greece in year 2015 149.386
    Total Government Gross Debt (% of GDP) for Greece in year 2014 152.52
    Total Government Gross Debt (% of GDP) for Greece in year 2013 156.951
    Total Government Gross Debt (% of GDP) for Greece in year 2012 157.654
    Total Government Gross Debt (% of GDP) for Greece in year 2011 152.315

    Χωρις τα νεα Δανεια
    Χωρις την υφεση των Μνημονιων

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 13:51:30

    Ερωτηση
    Value of Oil Imports US$ 17.082 Billions ( 2010 )
    Value of Oil Exports US$ 5.649 Billions ( 2010 )

    Εξαγουμε πετρελαιο !! και εισαγουμε πετρελαιο ???

    ΓΙΑΤΙ δεν εισαγουμε τη διαφορα 11.5δις αντι για 17δις? και να κανουμε χρηση-πωληση !!! της παραγωγης εντος Ελλαδος ??

    ΠΠ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 13:53:53

    ΥΦΕΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ !!!
    Greece Age Structure, Median Age, Gender and Urbanization

    Age structure:
    0-14 years: 14.3% (male 788,722/female 742,270)
    15-64 years: 66.6% (male 3,568,660/female 3,578,344)
    65 years and over: 19.2% (male 902,617/female 1,156,815) (2009 est.)

    Median Age: total: 41.8 years
    male: 40.7 years female:
    42.9 years (2009 est.)

    Sex ratio: at birth: 1.06 male(s)/female

    ΠΠ

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 14:15:51

    Ο πρωθυπουργός της Βαυαρίας και πρόεδρος του συγκυβερνώντος κόμματος της Χριστιανοκοινωνικής Ένωσης (CSU) Χορστ Ζεεχόφερ προειδοποιεί ότι δεν είναι διασφαλισμένη η έγκριση της γερμανικής βουλής για νέα βοήθεια προς την Ελλάδα

    "Η έγκριση νέων πιστώσεων για την Ελλάδα εξαρτάται κυρίως από την απάντηση στο ερώτημα, τί έχουν επιφέρει πραγματικά οι μέχρι τώρα προσπάθειες των Ελλήνων και ποιές πρόσθετες προσπάθειες πρέπει να αναληφθούν", είπε ο κ. Ζεεχόφερ σε συνέντευξή του στην κυριακάτικη εφημερίδα «Bild am Sonntag“ (Μπιλντ αμ Ζόνταγκ)

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 14:31:04

      άρχισαν πάλι την υπονόμευση οι Γερμανοί.
      Ενα χρόνο τώρα τα ίδια.
      Εδω χαντάκωσαν τους Ισπανούς για τον ιό των ....αγγουριών και τώρα μας λένε οτι προέρχεται απο δικές τους φάρμες!

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ Κώστας Ροδινός 07/06/2011 07:43:09

        Δεν είναι χαριτωμένοι αυτοί οι Γερμανοί;

        "Να σε κάψω Γιάννη να σ' αλείψω λάδι"...

  13. Αφροδιτη Δημητριου avatar
    Αφροδιτη Δημητριου 07/06/2011 16:23:55

    Γιατι το 2014? Το κουρεμα του χρεους ειναι αναποφευκτο. Θελουν πρωτα να επικυρωθει η δανειακη συμβαση στη βουλη, να εχουμε αποποιηθει την Εθνικη μας Κυριαρχια, να εχει προηγηθει η λεηλασια της χωρας και το κυριοτερο γι αυτους να εχουν ενα δυο χρονια στη διαθεση τους να ξεφορτωθουν οι Ελληνικες και ξενες τραπεζες ολα τα βαρη. Απ το 2014 και μετα αφου σωθει το εγχωριο και ξενο τοκογλυφικο συστημα να παμε για την αναδιαρθρωση του χρεους. Και μετα? Ρακενδυτοι για παντα!