#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2009 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Γιώργος ήταν ο καταλληλότερος να αντικαταστήσει τον Καραμανλή;

Πολιτική και οικονομική διπλωματία διαπλέκονται αυτή την κρίσιμη για την ελληνική οικονομία συγκυρία. Και όπως φαίνεται ο Γιώργος Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ ήταν καταλληλότεροι από τον Καραμανλή και τη ΝΔ για να κάνουν τα deals που θέλουν  τα εσωτερικά συμφέροντα και κυρίως οι μεγάλοι «φίλοι» μας από το εξωτερικό.

Φαίνεται τελικά πως όλα έχουν την εξήγησή τους. Ο Κ. Καραμανλής βλέποντας τη θύελλα στην οικονομία «την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια». Όπως άλλωστε είχε πει ο ίδιος σε συνομιλητές του λίγο πριν αποφασίσει τις πρόωρες εκλογές αφενός «δεν άντεχε άλλο» και αφετέρου δεν ήθελε ούτε  «να παζαρέψει», ούτε «να προσκυνήσει».

 Ποιος θα ήταν λοιπόν ο πιο «άξιος» για να κάνει τα παζάρια με τους ξένους; Μα φυσικά ο Γ. Παπανδρέου. Ήταν άλλωστε δοκιμασμένος από την περίοδο της ζεμπεκιάς και της τυφλής υπακοής στον αμερικανικό παράγοντα.

Τώρα λοιπόν που ήλθε η κρίσιμη ώρα του «πάρε – δώσε» με τους ξένους, ο πρωθυπουργός παίζει τα χαρτιά που ξέρει καλύτερα.

 Μιλά στην αρχή για απειλή της εθνικής κυριαρχίας αν χρεοκοπήσει η χώρα γιατί θέλει να βάλει τον κόσμο σε σκέψεις, να του περάσει στον ψυχισμό ότι και ο ίδιος πρέπει να κάνει θυσίες ή να αποδεχθεί επώδυνους συμβιβασμούς, ακόμη κι όταν αυτοί αφορούν εθνικά θέματα.

 Και τι κάνει στη συνέχεια; Να σωθεί η οικονομία μας λέει τώρα και... γαία πυρί μειχθήτω. Ό,τι μας ζητήσουν οι ξένοι θα τους το παραχωρήσουμε αρκεί κι αυτοί να βάλουν ένα χεράκι για τη σωτηρία της Ελλάδας. Να και η καλή κ. Μέρκελ που σπεύδει να μας σώσει όπως γράφουμε σε προηγούμενα ποστ ( Η Γερμανία μας ράβει ιρλανδικό κοστούμι )

 Φυσικά κανείς δεν μιλά ακόμα για τα ανταλλάγματα (Eurofighter, υποβρύχια κλπ)

 Στο τραπέζι του πρωθυπουργού, πέφτουν εξοπλισμοί, γεωπολιτικά συμφέροντα των Αμερικανών, Γερμανών, Βρετανών, Εθνικά Θέματα, όπως Κυπριακό, Σκοπιανό και Ελληνοτουρκικά που είναι όλα ανοικτά, επομένως δέχονται «τροποποιήσεις» οι εθνικές γραμμές μας.

 Δώρο η σωτηρία της οικονομίας, αντίδωρο ότι θέλουν οι ξένοι... κουμπάροι. Θέλουν Γερμανοί και Γάλλοι να πάρουμε όπλα απ’ αυτούς, θα πάρουμε. Θέλουν οι Αμερικανοί τους Τούρκους πιο ισχυρούς και μέσα στην ΕΕ, θα γίνει κι αυτό. Θέλουν οι ξένοι ονομασία των Σκοπίων με σύνθετο το Μακεδονία, θα το έχουν κι αυτό.

 Γι’ αυτό λοιπόν ο Γ. Παπανδρέου φαντάζει ο ιδανικός παίκτης στην κατάλληλη θέση.

 Μόνο που η εθνική κυριαρχία δεν είναι ποδόσφαιρο κι ενίοτε ο κόσμος αντιλαμβάνεται το «στημένο» και μπουκάρει στο γήπεδο.

 Να το έχει υπόψη του ο πρωθυπουργός πριν κλείσει κανένα περίεργο deal.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. KVSTAS avatar
    KVSTAS 19/12/2009 14:33:12

    εε, κανένα νησάκι, καμιά Θράκη... Θέλει θυσίες το παιδί γκαπ

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ KVSTAS 19/12/2009 20:56:29

      Είσαι κακεντρεχής, επειδή γράφει το "γαία πυρί μειχθήτω" διαφορετικά.

      "Yeah πυρί μειχθήτω".

  2. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 19/12/2009 15:17:50

    ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ! ΜΕΓΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ....ΕΤΑΙΡΟΥΣ... ΚΑΙ ....ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ... ΜΑΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ) . ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ,ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΩΣ ,ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΝΔΟΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΕΘΝΙΚΑ ΕΠΙΖΗΜΙΩΝ ΟΡΩΝ ΚΑΙ ΘΕΣΕΩΝ !!!!

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/12/2009 15:18:20

    Δευτέρα πρωί στο Holmes. Θα λυθουν όλα. Και όσο αυτοί γυμνάζονται, την κυρία που είναι στο κρεβάτι, θα την φροντίσει ο Αλβανός.

  4. nasos avatar
    nasos 19/12/2009 15:36:32

    Θα μας βοηθήσουν να κρατήσουμε το μαγαζάκι μας ανοιχτό,γιατί έχουμε και εμείς να παίξουμε τον ρόλο μας στην οικονομική ανάκαμψη της Φίλης και Συμμάχου Γερμανίας.
    Θα ξαναματαχρεωθούμε μέχρι τον λαιμό για αγοράσουμε τα αυτοκίνητά τους,τα άρματα μάχης τους,τα υποβρύχιά τους,τα αεροπλάνα τους και φυσικά τις τεχνολογίες για τις ΑΠΕ,που είναι το τελευταίο εξαγωγικό trent του 4ου Ραϊχ.
    Και αφού τα αγοράσουμε όλα αυτά,θα πληρώσουμε και από πάνω ένα κάρο λεφτά για τους τόκους των δανείων που πάρουμε.
    Βασικά δεν μου την σπάει το ότι μας θεωρούν εντελώς μ@λ@ες,μου σπάει το ότι θα αναγκάζομαι να ακούω τον κάθε Τέλογλου να μου λέει,πόσο μεγάλη χάρη μας κάνουν οι Γερμανοί.

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/12/2009 15:45:46

    Κατα τη γνωμη μου ο Καραμανλης ενα πραγμα λογαριασε περισσοτερο οταν πηρε την αποφαση για τις εκλογες:Οτι τα τρια τελευταια χρονια που ηταν στην εξουσια, εβρησκαν τη χωρα μεγαλες καταστροφες.Θυμιζουμε: Φωτιες στην Ηλεια το 07,λεηλασιες στο κεντρο το 08,φωτια στην Αττικη το 09.
    Και επειδη τιποτα δεν ειναι τυχαιο τελικα, ο Καραμανλης καταλαβε οτι αυτοι που δεν τον ηθελαν αλλο για κυβερνητη της χωρας δεν θα ειχαν σε τιποτα να ξαναστυσουν αυτον τον Δεκεμβρη μια νεα καταστροφη.
    Και γι αυτο το λογο, ο μεγαλος πατριωτης,ο ανθρωπος που εβαζε και βαζει το εθνικο συμφερον πανω απο το προσωπικο,προτιμησε να ζητησει νωπη λαικη εντολη.
    Οχι για να παραδοσει την εξουσια, οπως αρεσκονται να λενε οσοι θελουν να μειωσουν το αναστημα του,αλλα για φοβισει τους υπονομευτες του.
    Δεν το καταφερε.Αλλα στο τελος η ιδια η ιστορια θα κρινει τις αποφασεις του.

    • man8os avatar
      man8os @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/12/2009 17:20:27

      7,8,9. Ξεχασες υποκλοπες 2006. Και εχει σημασια. Αυτος που σε κατασκοπευει ειναι αυτος που σου την στηνει.

    • NAMED avatar
      NAMED @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 20/12/2009 01:14:08

      Μην ξεχνάμε και τις διάφορες προβοκάτσιες που έχουν γίνει μέχρι τώρα και τα τρομερά σκάνδαλα και καλά που βγήκαν στην επιφάνεια...

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/02/2010 10:24:40

      Άναψέ του και μια λαμπάδα για να ολοκληρωθεί ο τεμενάς

  6. nasos avatar
    nasos 19/12/2009 15:50:46

    Όσοι δεν βαριέστε,διαβάστε σχετικά με την πολιτική των Βρεττανών στις αποικίες τους.
    Ισοτιμία Στερλίνας-τοπικού νομίσματος προς ώφελος της πρώτης,συστηματική απαξίωση κάθε προσπάθειας για την δημιουργία εγχώριας βιομηχανίας,δημόσια έργα που κατασκευάζονταν προς εξυπηρέτηση του Βρετανικού και του ντόπιου μεταπρατικού Κεφαλαίου,πληρωμένα με δάνεια από την Χρηματαγορά του Λονδίνου κλπ
    Με λίγα λόγια,μια εκλεπτυσμένη ληστεία,μια οικονομία δομημένη με τέτοιο τρόπο ώστε η παραγόμενη υπεραξία να καταλήγει στις τσέπες των Τραπεζιτών του Σίτυ,με τους απλούς ανθρώπους,Βρετανούς και Ιθαγενείς,να φλομώνονται με μια κούφια προπαγάνδα για το Μεγαλείο της Αυτοκρατορίας και του Πολιτισμού της,όπως άλλωστε είχε επισημάνει και ο Χόμπσον του οποίου το έργο Η εξέλιξη του Σύγχρονου Καπιταλισμού,είχε γίνει κάτι σαν ευαγγέλιο για τον Λένιν.

    Οι αναλογίες μεταξύ των Ιθαγενών των τότε Βρετανικών αποικιών,με τους ιθαγενείς του σημερινού 4ου Ραϊχ είναι ανατριχιαστικές.

    • ΙΑΝΟΣ avatar
      ΙΑΝΟΣ @ nasos 19/12/2009 16:03:50

      ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ " ROYALTIES " ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΟΙ ΠΑΛΑΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟΙΚΙΑΣ ΣΤΟ ΣΤΕΜΜΑ !!!!!

  7. o aristos avatar
    o aristos 19/12/2009 16:01:37

    Δηλώσεις Καρμπόν: "Δια Πάσα Νόσο και Ασθένεια"...

    Ετσι θα ανακάμψει η ελληνική οικονομία..
    Αυτό λοιπόν που λέω, είναι ότι έχω το πολιτικό κεφάλαιο. Έχω εκλεγεί για να κάνω αλλαγές. Θα προβούμε σε ουσιαστικές αλλαγές και οι αλλαγές αυτές θα φέρουν την Ελλάδα σε έναν διαφορετικό δρόμο, έναν δρόμο που πιστεύω ότι μας δίνει συγκριτικά πλεονεκτήματα. Ιδιαίτερα σήμερα, που μιλάμε για πράσινη ανάπτυξη σε όλο τον κόσμο. Η Ελλάδα είναι μια χώρα που διαθέτει τεράστιο δυναμικό.
    Για παράδειγμα, διαθέτουμε το μεγαλύτερο δυναμικό αιολικής ενέργειας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, και αυτό λόγω των νησιών μας. Διαθέτουμε ένα δυναμικό που αφορά στη Μεσογειακή δίαιτα, στον αγροτικό μας τομέα.
    Υπάρχουν πολλά που μπορούν να γίνουν στον τομέα της τουριστικής βιομηχανίας, είναι ένας τομέας στον οποίο μπορεί κανείς να επενδύσει στην Ελλάδα.

    Τώρα που μπαίνουμε στην "Πράσινη οικονομία", με "Μεσογειακή διατροφή".."θα φάμε καλά"...
    Θα φυσήξει ο αέρας, θα πάρουν μπροστά οι ανεμογεννήτριες, θα ρθούν πολλές δουλειές και θα φάμε "Λαχανάκια Βρυξελλών" και μεσογειακά αγγουράκια.
    Αυτά Ξαναδήλωσε πολλοστή φορά ο Πρωθυπουργός σε συνέντευξη χθές στο CNBC..

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_4552.html

  8. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 19/12/2009 16:44:35

    Αφού υπάρχουν λεφτά πως απειλείται ο εθνική κυριαρχία;

    Μπορεί να μας εξηγήσει ο πρωθυπουργός μας;

    Εχει κάποιος τη δυναντότητα να του μεταφέρει το ερώτημα;

    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος άλλος π.χ. ο tiramola;

  9. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 19/12/2009 19:05:02

    δείτε τις φωτογραφίες από το βιβλίο Γεωγραφίας της Β΄ Γυμνασίου του 1977 που έχει ένας σχολιαστής στον Πολίτη:
    http://politis-gr.blogspot.com/2009/12/blog-post_19.html#comments

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ B.K.Σ. 19/12/2009 19:20:40

      Επί υπουργίας Ράλλη, αν θυμάμαι καλά. Εκείνου με τα Λακόστ...

  10. JOHN avatar
    JOHN 19/12/2009 19:09:33

    Οι Γερμανοι παντοτε ζητουσαν ζωτικο χωρο για τα προιοντα τους.Και η διευρυνση της ΕΕ με οριμους και αγουρους αυτο ακριβως κανει.Ανατολικη Ευρωπη και Βαλκανια εχουν γεμισει με τα παλιοσιδερικα τους και τις ληστρικες επενδυσεις τους.Και οι Γαλλοι απο κοντα προσπαθουν και αυτοι να παρουν κατι απο τη πιτα,γιατι απο μονοι τους ποτε δεν τα καταφεραν.Αυτο ακριβως εκμεταλευονται οι Τουρκοι για την εισοδο τους στην ΕΕ λεγοντας¨Πως ειναι δυνατο να δεχοσαστε στους κολπους σας μια Κυπρο των 600000 και ν αφηνετε απ εξω μια αγορα των 80000000?Αλλα εκει λιγο το ξανασκεπτονται.Ηδη στη Γερμανια υπαρχουν περιπου 4000000 Τουρκοι.Εαν αρχισουν και μεταναστευουν και καποιοι αλλοι απο την Ασια σαν Ευρωπαιοι πολιτες τα πραγματα θαγινουν δυσκολα.

  11. "ΟΦΙΣ" avatar
    "ΟΦΙΣ" 19/12/2009 20:20:32

    Εγώ κατανοώ τη μεγάλη αγωνία του Πρωθυπουργού μας να διατηρήσει αλώβητη την ...εθνική μας κυριαρχία και συγχρόνως να βελτιώσει την οικονομία! Γιατί δεν κάνει λοιπόν, προς κάθε ενδιαφερόμενο, μια δήλωση:Σταματάω τους εξοπλισμούς! Δεν αγοράζω νέα όπλα,τα αντίστοιχα κονδύλια θα τα διαθέσω για το μηδενισμού του χρέους και ζητάω απλά να δηλώσει η Ε.Ε.προς την Αμερική και την Τουρκία οτι το Αιγαίο και τα νησιά του είναι γεωπολιτικός χώρος που ανήκει στην Ε.Ε.

  12. ΜΙΧΑΗΛΙΑ-ΙΣΜΗΝΗ avatar
    ΜΙΧΑΗΛΙΑ-ΙΣΜΗΝΗ 20/12/2009 22:13:02

    Η ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΑΝΔΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΣ

    • maria avatar
      maria @ ΜΙΧΑΗΛΙΑ-ΙΣΜΗΝΗ 12/04/2010 11:18:11

      Oτι και να πουν οτικαι να κανουν δεν υπαρχεικαμια συγκριση
      δεν ειχε ουτε και μπορει να αποκτήσει το υψος του Καραμανλη (το
      πολιτυκό) ακατονόμαστος.Μέ το βαθύ του λαρύγγι (δικό του )κατάφερε
      να κάκει ρεζίλι τών σκυλιών τήν ΕΛΛΑΔΑ ΔΙΕΘΝΏς

  13. FRIJOS avatar
    FRIJOS 20/12/2009 22:42:35

    ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΦΙΔΙΜΟΥ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΟΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.ΝΑ ΦΕΡΗ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ , ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΧΕΘΟΥΝ , ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΦΥΛΑΚΗ , ΤΟ ΚΥΝΟΒΟΥΛΙΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑΜΑΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ. 500 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ .ΣΑΝ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΩΛΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ( ΛΕΩ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΜΗ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΜΕ ) ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ? ΜΗ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΤΩΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΩΝ ΕΤΟΙΜΗ. ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ,ΛΕΩ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ.

    • Y. avatar
      Y. @ FRIJOS 20/12/2009 22:48:38

      Για δες και συ, μήπως τα καταφέρεις με όχι κεφαλαία?